Bescliiildigiiigslawiiie ook aan ons adres „Willem Ruys" te Rotterdam met veertien verstekelingen aan boord Bevrijdt U Echtelijk drama te Stuivezaiid Met een enkel woord Agenda MAANDAG 12 MEI 1958 Hulp aan opstandelingen Dulles is de enige, die gelooft dat Soekarno en ministers communisten zijn" Een lawine van beschuldigingen, dat Amerikanen, nationalistische Chi nezen. Nederlanders en Philippino's betrokken zouden zijn bij de opstand in Indonesië, heeft zich vandaag over de Indonesische hoofdstad gestort. De regeringsgezinde pers in de hoofdstad publiceerde onder vette kop pen de door de legerwoordvoerder in Djakarta geuite beschuldiging men zie elders dat een onder Nederlandse vlag varend schip strijdkrachten der opstandelingen in de Oost-Indonesische wateren zou hebben vervoerd. Volgens berichten in de pers was deze beschuldiging gebaseerd op „berichten uit de Molukken en van het militaire commando van West-Irian". In een vandaag uitgegeven legercommuniqué werd nog een nadere toe lichting gegeven op deze beschuldiging, „In een rapport van het commando van de operaties in Oost-Indonesië wordt gemeld, dat op 8 mei de opstan delingen bij hun operaties in Noord-Celebes duidelijk gebruik maakten van schepen, die de Nederlandse vlag voerden" aldus dit communiqué. Het weekblad „Soeara Toenggal" minister Vargas. Pirngadie ontkende deze beschuldigingen nadrukkelijk, en betoogde dat de succesvolle operaties door Indonesische militaire experts wa ren voorbereid. Met betrekking tot de beschuldigin gen over hulp aan de opstandelingen door Amerikaanse en nationalistisch- Chinese onderdanen, wezen de dagbla den in Djakarta vandaag op de recente verklaringen hierover van premier Djoeanda Ook Gustav Maengkom. de Indone sische minister van Justitie, heeft vandaag ontkend dat de centrale re gering in de campagne tegen de op standelingen Russische wapens zou gebruiken. Hfi verklaarde: „Er is nog slechts één persoon in de gehele wereld, die nog steeds gelooft, dat Indonesië, president Soekarno en zijn ministers communisten zijn. Die per soon is niemand anders dan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles". meldde voorts, dat een Nederlander, Hazelman genaamd (een voormalige employé van de K.L.M. en. aldus dit weekblad, daarvoor lid van de Neder landse militaire missie in Indonesië) zich zou bezighouden met het smokkelen van wapens naar het zuidelijk deel van West-Java Volgens de „Soeara Toeng gal" zou Hazelman zich hebben aange sloten bij de daar opererende Daroel Islam-beweging en zich zeer actief heb ben getoond, toen in het kustgebied ten zuiden van Garoet niet-geïdentificeerde schepen werden waargenomen. Verder meldde hetzelfde weekblad, dat een lid van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging een nacht zou hebben doorgebracht op het strand nabij Pelabuhan Ratoe (vroeger Wijn koopsbaai geheten) ^n dat gebied, en signalen hebben gegeven aan niet- geïdentificeerde schepen in de Indische Oceaan. In eerdere berichten was be weerd, dat niet-geïdentificeerde schepen in de buurt van West-Java's Zuidkust wapens zouden afleveren aan benden van de Daroel Islam. De woordvoerder van het leger hoofdkwartier in Djakarta, die tevens de beschuldiging had geuit, dat „een aantal officiële Philippijnse instanties hulp aan de opstandelingen in Noord- Celebes heeft verleend", deed vandaag een heftige aanval op de Philippijnse minister van Defensie, Jezus Vargas, die. naar werd gemeld, zou hebben verklaard, dat de Indonesische strijd krachten in hun operaties tegen de opstandelingen gebruik zouden maken van Russische tactici. De woordvoerder, overste Pirngadie, noemde dit een belediging voor de Indo nesische strijdkrachten, die zich „ver nederd" voelen door de beweringen van Geen nieuwe bankbiljetten meer van twintig gulden De Ned. Bank deelt mee, dat zij op grond van de uitslag van een door haar ingestelde enquête met betrekking tot de wenselijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van f.20.-, heeft be sloten van deze coupure geen nieuwe biljetten meer te doen aanmaken. De thans in omloop zijnde bankbiljet ten van f.20 blijven tot nader bericht geldig. Introductie Philips op Duitse beurzen De N. V. Gemeenschappelijk bezit van Aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven maakt bekend, dat om streeks 21 mei de beurshandel in aan delen Philips op de Duitse effectenbeur zen zal beginnen. De beurzen in West-Duitsland, waar Philips aandelen officieel zullen worden genoteerd en verhandeld, zijn die te Hamburg, Berlijn, Dusseldorf, Frankfort en München. Duitsers bestormden Enschedese winkels (Speciale berichtgeving) Ondanks de beperkende maatregelen van de Duitse douane inzake de invoer van roomboter was het zaterdagmorgen aan de doorlaatpost Vormerbrug in de weg van Enschede naar Gronau druk ker dan ooit. Tientallen bussen met huisvrouwen uit het naburig Duitse grensgebied, alsmede bussen die van buiten het grensgebied kwamen, reden naar Enschede om de markten en de winkels te bestormen. Weliswaar werd er aanzienlijk minder boter verkocht dan voorheen, maar er blijven genoeg artikelen over, die de Duitsers hier goedkoper en vaak ook beter kunnen kopen, dan in hun eigen land. Het uitstapje naar een vreemde stad in een vreemd land vooral om de mogelijkheid om daar te winkelen blijft voor de Duitsers een grote attrac tie, temeer omdat de winkelsluitingsbe palingen in Duitsland zodanig zijn, dat om 2 uur zaterdagsmiddags de winkels dicht moeten zijn. Bovendien vertrokken 's morgens vroeg reeds vele bussen naar het bloemencorso in de bollenstreek. Kath. Nationale gedacliteniskerk aan Grebbe Teken van geloof en gedachtenis Onder grote belangstelling heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, zaterdagmiddag in Rhenen de hoeksteen gelegd van de katholieke na tionale gedachteniskerk aan de Grebbe. Tegelijkertijd werd een perkamenten oorkonde, in een loden koker geborgen, ingemetseld. Mgr. Alfrink sprak na de plechtigheid een korte rede uit. In zijn aanbouw en in zijn voltooiing, aldus mgr. Alfrink, zal dit gebouw een teken zijn van ge loof. Maar dit gebouw zal nog een tweede bestemming hebben. Het zal een gedachtenis moeten zijn aan hen die vielen. Een gedachtenis aan die jonge mensen, die vlak hierbij de dood vonden en hier begraven liggen. Vandaag, op deze tiende mei, herdenken wij de dagen, dat in een hopeloos ongelijke strijd deze jonge mensen hun plicht ver vulden tegenover het vaderland, voor ons allen, en hun leven gaven voor onze vrijheid. Zestien clotlen bij onrust in Libanon Bij onlusten in de Noordlibanese ha ven Tripoli, welke enige dagen geduurd hebben, zijn in totaal tien mensen om het leven gekomen. Tenminste honderd personen werden gewond. Ook in Bei roet, de hoofdstad van de Libanon, heeft zich onrust voorgedaan. Daar deden zich zaterdagnacht twee ontploffingen voor. maar er vielen geen slachtoffers. President Sjamoen en de minister van Buitenlandse Zaken dr. Charles Malik hebben aan de Amerikaanse ambassade hun leedwezen betuigd vanwege een aanval op de bibliotheek en de boekwin kel van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Tripoli op zaterdag j.l. Zater dagavond is de regering in spoedzitting bijeengeweest. De plaatselijke autori teiten van Tripoli schijnen de toestand nauwelijks meer in handen te hebben. Volgens een bericht van Reuter zijn gisteren bij nieuwe ongeregeldheden in Tripoli zes personen gedood en vier ge wond, In totaal zijn daarmee dus in drie dagen tijds zestien personen bij onlus ten om het leven gekomen en ruim hon derd gewond. De aanleiding is gelegen in de moord op de eigenaar van een op positieblad. Roodchinese druk op Japon De afgevaardigden van communistisch- China hebben zaterdag in Tokio de besprekingen met Japan over een over eenkomst tot levering van staal afge broken. In Japanse regeringskringen noemde men deze stap „politieke chan tage". De leider van de Chinese dele gatie zou gezegd hebben, dat de bespre kingen niet voortgezet kunnen worden, omdat de conservatieve regering van Japan „mijn land als vijand beschouwt". Van Japanse zijde beschouwde men de stap van de Chinese communisten als een openlijke poging om de algemene verkiezingen in Japan, welke op 22 mei gehouden zullen worden, te beïnvloeden. Zoals bekend is de spanning tussen beide landen toegenomen. De commu nistische marine heeft de vorige week 14 Japanse vissersboten in beslag genomen. Ook heeft de regering van communis tisch China de visa ingetrokken van particuliere Japanse handelsmissies en een volledig embargo afgekondigd op Japanse produkten. De regering in Pe king wordt nog steeds niet door Japan erkend. Ook in Columbia betoging tegen vice-president Nixon Zondagmiddag j.l. heeft een gedeelte van het Columbiaanse publiek, dat het leggen van een krans door vice-presi dent Richard Nixon aan de voet van het standbeeld van Simon Bolivar, op het grote plein van de Columbiaanse hoodfstad Bogota, gade sloeg, tegen de hoge Amerikaanse bezoeker betoogd door uitroepen als .Nixon, Nixon, neen!" en „Panama, Panama, Panama!" Deze laatste uitroep slaat op de door de Ver enigde Staten aangemoedigde afschei ding van de Columbiaanse provincie Pa nama, die in 1903 plaats vond. Een ander gedeelte van het publiek juichte Nixon echter toe. De politie verspreidde de betogers en verrichtte enkele arrestaties. Uit de Peruviaaanse hoofdstad Lima wordt gemeld, dat de politie zondag middag jl. aldaar de 28-jarige Frias Torrico, leider der „revolutionaire ar beidersparty" (Trotzkyistisch) heeft ge arresteerd, op beschuldiging van het or ganiseren van betogingen tegen Nixon. Torrico is reeds verscheidene malen uit Peru verbannen. Hij is bevriend met Trotzky's in Mexico wonende weduwe. Ook enkele andere linkse Peruviaanse leiders, die betogingen tegen de Ame rikaanse vice-president hadden georga niseerd, zyn gearresteerd. Aan boord van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat in de nacht van zaterdag op zondag in Rotterdam meerde, bevonden zich veertien ver stekelingen. Dit grote aantal is onge twijfeld te danken aan het feit, dat deze reis van de „Willem Ruys de laatste uit Indonesië was. De verstekelingen zijn 's nachts door de Rotterdamse rivierpolitie van boord gehaald en overgegeven aan de vreem delingendienst. De minister van Justi tie zal moeten beslissen wat er met hen zal gaan gebeuren. Slechts één van hen was in het bezit van een Nederlands paspoort. Dit was de 31-jarige Ong A. Kwien, in wiens paspoort als beroep bokser staat vermeld. Hij zegt vederge- wichtkampioen van Indonesië te zijn. Zijn bedoeling was in Singapore van boord te gaan, maar daar hy niet werd toegelaten, moest hij wel meereizen naar Nederland. De overige zijn J. Mailuhu (23 jaar), F. Meyer (19 jaar), J. R. Naumann (28 jaar), mej. Ruth Oudraad (18 jaar), de Ambonezen J. Pasanea (21 jaar), H. B. Pattiwael (26 jaar), A. Pie- tersz (25 jaar), R. Ferdinandus (25 jaar) J. H. Warong (30 jaar), en H. R. Peter (28 jaar). F. M. Purimahuwa (22 jaar) en tenslotte W. J. Sahupala, wiens na tionaliteit onbekend is. De laatste is 22 jaar. De laatste tijd zijn met schepen van de Lloyd in totaal ongeveer 50 k 60 blinde passagiers naar Nederland ge komen. Dit betekent een strop voor de rederij, want hadden zij voor hun reis betaald, dan had dit een halve ton in het laadje gebracht. Bovendien heeft de (Advertentie) van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemend heid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij i f 8.88 I mei. rederij de verplichting aan de overheid f 3,75 per verstekeling te betalen voor iedere dag verblijf in ons land. Zouden ze dan ook nog niet worden toegelaten in Nederland, dan rust op de maat schappij de verplichting de versteke lingen naar de plaats van herkomst te retourneren. Op 23 mei a.s. zal de „Willem Ruys" de haven van Rotterdam weer verlaten voor het maken van een viertal toeristen- reizen, waarvan de eerste twee bijna zijn volgeboekt. Dan volgen twee reizen in de Europa-Canada Lijn en als die achter de rug zijn gaat het passagiers schip dokken. apoth. drog f 0.95, f2.40, Noodlanding van reclame-vliegtuig PILOOT MOEST UITWIJKEN VOOR FIETSER Een eenmotorig vliegtuigje, dat met reclame boven Rotterdam vloog, en eigendom is van de NV Skylight te Hil versum. moest zaterdagmiddag tussen Rotterdam en Schiedam een noodlan ding maken. Het vliegtuigje werd vrij ernstig beschadigd, maar de piloot, de 31-jarige T. Konijn uit Alkmaar werd slechts licht gewond. Hij behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. De piloot vloog in gezelschap van nog een tweede toestel boven het westelijk stadsdeel van Rotterdam, toen de motor begon te haperen. Hij keek uit naar een geschikt landingsterrein en zag de lan derijen van de landbouwer P. Graafland aan de Overschieseweg te Rotterdam. De vlieger liet de reclamesleep vallen, die zonder schade aan te richten op een fa briek terecht kwam. De piloot richtte daarop de neus van zijn toestel naar beneden. Vlak boven de Vlaardingerweg moest hij uitwijken voor een wielrijder en daardoor raakte hij met de linker vleugel een lichtmast. De vleugel knapte af. doch de piloot zag gelukkig kans het toestel aan de grond te krijgen. De rechtervleugel evenwel wees naar de he- Het schijnt al weer zo lang geleden, dat wij gevaar lopen het te vergeten. Ook al hebben we misschien in die paar dagen van mei 1940 van dichtbij met hen meegeleefd. Ook al hebben wij hun lijden en hun dood van dichtbij gezien. De beelden verbleken al weer in onze geest. Er zijn weer zo veel andere pro blemen, die onze aandacht vragen. GESCHEIDEN EN TOCn EENSGEZIND De hedendaagse wereld van kern energie en atoomexplosies bergt het gevaar in zich, dat het trieste ge beuren van de meidagen 1940 zal te rugvallen tot verhoudingen van min dere betekenis. De dood van al deze gevallenen, gevallenen zonder onder scheid van rang of stand, zonder on derscheid van geloof of richting, legt ons, die leven, de plicht op om zonder onderscheid gezamenlijk te blijven werken aan onze vrijheid, aan de op bouw van ons volk. gescheiden in vele zaken, maar eensgezind in de liefde voor hetzelfde vaderland. Het is voor al deze gevallenen zonder onderscheid, dat deze kerk hier zal verrijzen als een gedachtenis aan hen allen. Zo moge onder Gods zegen een kerk gebouw hier komen te staan als een blijvende en ongeschonden teken, een teken van geloof, een teken van dank baarheid, een teken van ons aller eens gezinde liefde voor ons volk en voor ons vaderland. Dan zal het tevens een teken zijn, dat het leven van degenen, die hier vielen, niet tevergeefs werd afgesneden, aldus de aartsbisschop. De plechtigheid werd besloten met het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport- praatje. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 School- zang. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.2-0 Koorzang. 20.40 Voltooide symfonie, hoorsp. 21.40 Orkestconc. 22.05 Boekbespr. 22.15 Orgel- conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Evangelisatie-ultz. in de Poolse taal. Hilversum II (298 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Achter de scher men van de Verenigde Naties, door drs. J. Meyer, directeur internationale orga nisatie bij het ministerie van Buiten landse Zaken. 18.25 Lichte muz. 13.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Strijkkwart. 19.25 Muzikale caus. 19.45 Instr. trio. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.3024.00 Frontloge. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.00 Expo '58, rep. 20.45 Journ. en weeroverz. 21.05 Open doekjes, 21.25 Zang en gitaar. 21.52 Epiloog. (Van onze correspondent) In Stuivezand. een kleine buurtschap in de Noordbrabantse gemeente Oos terhout heeft een 38-jarige Pool gis teravond zijn 32-jarige echtgenote met een revolver dood geschoten en vervol gens de hand aan zichzelf geslagen. De politie staat voorlopig nog voor een raadsel omtrent de oorzaak van dit echtelijk drama. Omstreeks kwart over acht kwam het achtjarig dochtertje, dat buiten met en kele vriendinnetjes had gespeeld, het huis binnen. Zij vond haar ouders dood op bed liggen. Haar tienjarig broertje speelde op het moment, dat het drama zich heeft voltrokken, ook buiten. De man. die al jaren in Nederland verblijft, werkte als arbeider in een constructiewerkplaats, zijn vrouw lever de ook nog een bijdrage in het inkomen door 's avonds een kantoor te Pernis schoon te maken. Van moeilijkheden, van wat voor aard dan ook, is nooit iets gebleken. Anderhalf uur van tevoren had een buurman van het echtpaar nog een praatje met de man gemaakt. Marten Siderius overleden (Speciale berichtgeving) Vannacht is te Sneek in zijn woning overleden de heer Marten Siderius. een bekend pikeur en trainer van dravers. De thans overledene heeft de draf- sport meer dan een halve eeuw gediend en in 1949 nog het feit herdacht, dat hij 50 jaar voordien zijn eerste rijver gunning van de Nederlandse Harddra verij- en Ren vereniging kreeg. Al die jaren heeft dezerijder op de Nederlandse banen een naam gehad ,die klonk als een klok Een naam ook, die vechtlust betekende en die een mededinger aan gaf, wiens felle riart gevreesd werd. Niet gokken in kazernes (Van onze Haagse redactie) De minister van Defensie heeft een beschikking doen uitgaan, waarin het verboden wordt om gokspelen in ka zernes te plaatsen. De beschikking doelt op kansspelen, waarbij winsten kunnen worden gemaakt door het in een apparaat werpen van geld- of muntstukken. Het verbod is in een landmachtorder aan de onderdelen bekend gemaakt. Het verbod geldt niet voor amuse- mentsapparten als „juke-boxes" cn „sehietdozen". Deze mogen evenwel niet worden geplaatst in de „Messes". Volgens een overeenkomst, gesloten met het Departemenjt van Oorlog, mogen de exploitanten van deze kans spelen hun apparaten in militaire ont- spaningsgebouwen opstellen. Een deel van de opbrengst moet echter ten goede komen aan de dienst Welzijnszorg. Het geld wordt uit de apparten gehaald dcor de exploitant, een officier van de dienst Welzijnszorg en een vertegenwoordiger van de commandant van het onderdeel, waar het apparaat is opgesteld. Van het innen van de gelden wordt proces verbaal opgemaakt. BUITENLAND De Spaanse ambassadeur in Marokko heeft de Koning van Marokko zaterdag medegedeeld, dat de regering in Madrid besloten heeft het Spaanse garnizoen van 1500 man uit Villa Bens terug te trekken. Volgens een woordvoerder van het palels te Rabat heeft Spanje ook besloten alle bestuursgebouwen van de stad aan de Ma rokkaanse autoriteiten over te dragen In Karatsjl zyn zondag acht Russi sche en Amerikaanse artsen aangekomen om de Oostpaklstaanse autoriteiten te hel pen by het bestryden van de cholera- en pokkenepidemieën, die in de afgelopen twee maanden aan naar schatting vyftlen- dulzend mensen het leven hebben gekost. Reeds helpen negen Amerikaanse marine artsen by de inenting van 24 miljoen per sonen. Uit de V.S. komen wekelijks een miljoen eenheden entstof tegen pokken. Een Joegoslavisch smaldeel ls zater dag de haven van Sebastopol binnengelo pen. aldus heeft het Russische persbureau Tass zaterdag gemeld. De oorlogsscnepen een kruiser en twee torpedobootjagers brengen een bezoek van vyf dagen aan de Sovjet-Unie. Hoesrof Roezbeh, bygenaamd „De Stalin van Perzlë. 16 zondag door een vuur peloton terechtgesteld. Roezbeh, een voor malige kapitein bij de infanterie, had in het Perzische leger een communistische organisatie opgebouwd, die ln 1954 werd ontdekt. Er werden toen ruim vyfhonderd officieren gearresteerd. Roezbeh werd bij verstek ter dood veroordeeld. In Juni van het vorig ajar kon hy worden aangehou den. De Russen hebben een plan voor een ingrypende reorganisatie van het centrum van Moskou uitgewerkt. In de komende twintig tot vyfentwlntlg jaar wil men de oude gebouwen, magazijnen en fabrieken rondom het Kremlin en het Rode Plein afbreken en daarvoor in de plaats parken aanleggen. Het Kremlin zou museum moeten worden, nadat er ten zuidwesten 1 van de hoofdstad een nieuw regeringscen trum zal zijn gebouwd. De ontvoerster van een te Toulouse verdwenen baby is door de politie te Be- zlers aangehouden. Het ls een 38-Jarlge vrouw. De ouders gingen terstond het kind afhalen. In Teheran zyn zondag 49 Russische Op donderdag 29 mei. vrijdag 30 mei i piloten en technici aangekomen die met en zaterdag 31 mei wordt ln de grote zaal i tien vliegtuigen van het Russische mlnis- van het N V.-Huis te Utrecht het eerste terie van landbouw zullen deelnemen aan gewone bondscongres gehouden van de I de stryd tegen de sprinkhanen ln Zuld- Nederlendee bond van Vervoerpersoneel. Ferziö. BINNENLAND By K.b. ls aan mr. A. Huygen. op zijn verzoek met Ingang van 1 september 1958 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. onder dankbetuiging voor de hem ln rechteriyke betrekkingen be wezen diensten. De viering van Gronlngens ontzet op 28 augustus a.s. zal ditmaal tydens het te houden concours hlppique bijzondere luister krygen door de komst van 60 spa- hl's Noord-Afrikaanse woestijnruiters. Deze groep telt totaal 62 personen en 60 paar den. Prof. dr. P. C. A. Geyl. hoogleraar ln de algemene en vaderlandse geschiedenis ln de nieuwere tijd aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, zal zaterdag 31 mei zyn afscheidscollege geven. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J .G. Suurhoff. heeft zaterdagochtend de officiële opening verricht van het kindertehuis „Bos en Duin" aan de Duinweg te Huis ter Heide, een stichting van de Nederlandse Vereni ging van Suikerzieken. Zaterdag is de ruim 50-jarlge J. Snel ler te Epe. toen hij bezig was met de cen trale verwarmingsketel tengevolge van ko lendamp om het leven gekomen. De „Grand Prlx du Dlsque" voor or gelmuziek is toegekend aan drie lang speelplaten met oud-Nederlandse-, Franse- Italiaanse en Spaanse orgelmuziek. De Werken werden uitgevoerd door de Bel gische professor Froidebiso op het 18e enuwse orgel van Sint Truiden (België), dat indertijd ls gerestaureerd door de or gelbouwer D. A Flentrop te Zaandam. Bij de opening van de voorjaarsten-" toonstelling der maatschappy „Artl et Amlcltlae" te Amsterdam ls bekend ge maakt, dat door de daartoe aangewezen commissie de Artl-medaille voor het Jaar 1958 ls toegekend aan prof. Willem van den Berg voor het door hem Ingezonden schilderij getiteld: „Graubunder Boeren" Chef-psycholoog van Duitse leger was een bedrieger (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het afgelopen weekeinde heeft de officier van Justitie te Bonn een aan klacht ingediend tegen de 38-jarige Robert Schneider, die afgeschilderd wordt als een gewoonte-misdadiger en een vervalser, maar die tot voor ander half jaar chef-psycholoog van het nieu we Westduitse leger was. Schneider werd november 1956 gearresteerd. Het Westduitse ministerie van Defensie ver klaarde destijds, dat hij grote vakkennis bezat en in bijzondere mate had meege werkt aan de opbouw van het nieuwe Westduitse leger. Schneider noemde zich tweemaal doctor, namelijk in de medi cijnen en in de psychologie, en had in zijn functie als chef-psycholoog niet minder dan 700 officieren opgeleid. Volgens zijn richtlijnen werden 80.000 soldaten psychologisch onderzocht. In feite had Schneider noch een middel bare school noch een universiteit be zocht. Tegen het einde van de oorlog had hij zichzelf door vervalsing van zijn soldatenboekje bevorderd tot majoor- arts van de Wehrmacht. Daarna was hij aangenomen op de afdeling psycholo gisch onderzoek van het nieuwe West duitse leger. VOOR DINSDAG 13 MEI Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor- ;engeoed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. :.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Watér&t. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- enituinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Tenor en orgel. 14.20 Gram. 14.30 WU vrouwen van het la-nd. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V .d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Bonaire een eiland van de Nederlandse Antillen, door H. de Wit. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KW, pol. caus. 18.30 RVU: Drie denkers over de diepte van de menselijke ziel. door prof. dr. C. A. van Peursen. Derde lezing: Ber keley. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio Philharm. orkest en so list. 21.40 Tilburg, Viking-stad. klankb. 22.00 Strijkkwartet. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Nauveauté's. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. WRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Mil. ark. 11.30 Pianorecital. 12.00 Hammondorgel. 12.201 Regeringsuiitz,: Landb.rubriek: WIJ bezoeken de voor- Jaars-stierenkeuring te Leeuwarden. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ark. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Fluit en klave cimbel. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parie. 19 00 V. d. kleuters. 19.05 Gram. 19.45 Flimpraatle. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. v. d. militairen. 20.50 Gevar. progr. 22.15 Muzikale caus. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Voor land en tuinbouw. 20.50 Fllmprogr. 21.00—22.35 Speelfilm. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.25 Rep. Staatsiebe- zoek Italiaanse president. 12.40 Planomuz. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Cricketuitsl. 14.00 V. d.. scholen. 15.00 Caus. 16.15 Hoorsp. 15.45 Ork.conc. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Snort. 18.45 Pianorecital. 19.00 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Nws. 21.15 Bui- tenl.overz. 21.45 Rep. Staatsiebezoek Ita liaanse president. 22.00 Strijkkwart. 22.45 Parl.overz. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koer sen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en v. d. arb. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. 13 45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Dansmuz. 15.30 Nws. 15.45 Mil. ark. 16.30 Nws. Daarna: Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. 18.00 Lachte muz. 18 30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jour naal. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. muz. 20.00 Gevar. progT. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Licht nrogr. 21.30 Nws. en eevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en gram. 23.55—24.00 Nws. Norrlwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Or>eraconc. 17.00 Nws. 17.45 Ritm. muz. 19.00 Nws. 20.00 Symf.conc. 22.05 Nws 22.20 Gltaarmuz. 23.40 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankryk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.05 Ork.conc. 13.55 Klankb. 14.10 Vlooi en piano. 14.35 Koorzane. 17.00 Ka- mermuz. 17.25 Gram. 20.00 Idem. 20.05 Kamerark. en sol. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianosnel. 12.30 Weerber,. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15 45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17 10 Piano en zane. 17.45 Boekbe- PDr. 18 00 V. d. 1eu°d. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20 00 Caus. 20.1'0 Gram. 20.30 Kamerork. gemengd kaor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.45 Casino-ork., koren en sol. 15.30 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Svmf.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws, 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Volgens van betrouwbare zijde te Boeda pest in Wenen ontvangen berichten zijn er onlangs in de Hongaarse hoofdstad twee geheime processen gevoerd, welke belde in een aantal terechtstellingen zijn geëindigd. In het eerste proces stonden instructeurs en cadetten van de naar Kossuth genoem de militaire academie terecht, die gewa penderhand aan de opstand van 1956 heb ben deelgenomen. In het tweede proces waren de beklaagden verscheidene artsen van het Petöffy-Sandor-ziekenhuls. dat een der bases van de verzetsbeweging was. Zaterdag is de Maasdam met 860 pas sagiers, onder wie 550 Nederlanders die fa milie in Canada gaan bezoeken, In Mon treal aangekomen. In berichten in Italiaanse bladen wordt melding gemaakt van ontdekking van een „uitgebreid spionagenet ln Italië". De politie zou op het spoor hiervan ge komen zijn door de arrestatie van de 48- jarlge Duitser Hans Kadlng uit Stolp in Pommeren, die ervan beschuldigd werd fo totoestellen gestolen te hebben. Kadlng zou aangetroffen zijn ln het bezit van verscheidene valse paspoorten op een waarvan hy in 1956 Italië zou zijn bin nengekomen. Këding zou voor buitenland se diplomaten gewerkt hebben. Een geweldige lawine heeft zondag bij Brlenz vijftien skilopers meegesleurd, van wier er vier om het leven kwamen en ze ven ernstig werden gewond. Allen waren Zwitsers. In een ziekenhuis te Los Angeles ls zaterdagnacht de 9-Jarlge zoon Richard van de filmkonmiek Red Skelton aan leu kemie overleden. Skelton, die wist dat Richard ten dode was opgeschreven, maak te de vorige zomer een wereldreis met hem om de Jongen nog alles te laten zien, waar hij over gelezen en gehoord had. Zes Noordafrikanen hebben bij een overval ln een Noordafrikaans café ln het oosten van Parys vier mensen doodgescho ten en drie gewond. Hiermee ls het aantal Noordafrikanen dat ln Parijs in één week ls doodgeschoten, tot elf gestegen. De eerste Japanse fiets met straal aandrijving waarschijniyk het eerste voertuig van dit soort ter wereld ls za terdag te Tokio ontploft met als gevolg dat de ontwerper, een student ln de "lieg- tuibouw ln een ziekenhuis moest worden opgenomen. Toen de straalflets een snel heid van twaalf kilometer per uur had be reikt, sprong de motor uit elkaar. MAANDAG Rapenburg 61: K. en O. Lezing over Opera's van Verdl door Leo Riemens. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Lt.gen. M. E. E. H. Mathon en dr. J. J. Buskes spreken over het probleem der atoomwapenen 74 uur nam. Lange Raamsteeg 2a: Lezing H. /an Dongen voor Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Titus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 74 uur nam. Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg) Filmavond. 9 uur nam. Oegstgeest. (W. de Zwljgerkerk) Baptisten Gem. Spr. H. Schouten. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 74 uur nam. Pieterskerk: Herdenking 50-jarig be staan Chr. Kweekschool. Spr. prof. dr. J. Schoneveld. 74 uur nam. Schouwburg: Toneelavond Chr. Man dolinegezelschap. „Sempre Avanti" 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Haastrecht en Utrecht. 84 uur voorm. Hotel Centraal: Jaarverg. Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding 8 uur nam. In den vergulden Turk: Sociale Raad. Spr. J. Egglnk over het Kinderfonds van de Ver. Naties. 8 uur nam. Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg): Kleurenprojectle. 9 uur nam. WOENSDAG Gulden Vlies: Receptie 50-jarig bestaan Chr. Kweekschool. 2.30—4.30 uur nam. Hotel Centraal: Jaarverg. Ned. Ver. Expogé. 8 uur nam. Gulden Vlies: Leden verg. Ver. Herstel lingsoord ..De Leidsche Buitenschool". 9 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- jarlg bestaan Chr. Kweekschool. 8 uur nam. DONDERDAG Papenstraat: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Giethoorn en Holterberg. 71 uur voorm. VRIJDAG Zoeterwoudseweg 1: Jaarl. aandeelhou- dersverg. HCW. 11 uur voorm.; idem NEM 12 uur 's middags. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. J. WessellnkLengkeek. 8 uur nam. Langebrug 56: K. en O. excursie Leidse Brandweer. 8 uur nam. ZATERDAG Prediker- Feestavond 20-jarlg bestaan CJMV. „Irene". 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal). Receptie To neelver. D.O.B. 2.304.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Jubileumult- voering Toneel ver D.OJ3. 8 uur nam Rapenburg 6. Muziekavond leerlingen Martien Opdam 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- I ver, naar Nieuwkoop. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Pleter Ge- raedts (tot 27 mei). (Werkd. 105. zon en feestd. 15 uur). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Litho's door V. H. Ellen baas (tot 18 mei). Werkd 25 uur nam Boerhaavelaan (Vrouwenkerksteeg). Fo to Montmartre. 2.304.30 en 7.3010 uur nam. (t.m. 14 mei). BIOSCOPEN Trianon: „De dochter van de woenstijn". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Ik was een rebel". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Hemelvaarts dag ..Michel Strogoff" (vier voorstel lingen). Luxor: „De Jonge leeuwen". 18 Jaar Werk dagen 2.30 en 8 uur. Zondag en Hemel vaartsdag 3 en 8 uur. LI do: „Met de dood voor ogen". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: ..De minderjarige". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: „Wonderman" (Danny Kaye). De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden wordt waargenomen door Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502; te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geeo gehoor bij Clw halsarts of specialist bel op «iokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) L 3 «fél S3 E £w cS Helsinki zwaar bew. wzw 1 13 0 Stockholm regen z 2 17 2 Oslo regen windstil 15 1 Kopenhagen licht bew. wzw 10 9 3 1 Aberdeen zwaar bew. windstil 8 Londen onbewolkt zw 6 16 0 Amsterdam zwaar bew. zzw 8 13 0 Brussel zwaar bew. aw 6 14 0.1 Luxemburg regen z 4 15 19 Parijs geli. bew. zzw 1 13 0 Bordeaux regen w 6 16 0.1 Grenoble geh. bew. ozo 1 33 0 Nice onbewolkt zw 2 21 0 Berlijn geh. bew. zw 2 21 5 Frankfort regen ozo 1 19 4 München licht bew. windstil 26 0 Garmisch P. half bew. windstil 30 0 Zürich zwaax bew. windstil 29 0 Genève geh. bew. windstil 26 0 Locarno licht bew. w 1 26 0 Wenen onbewolkt n 2 33 0 Innsbruck half bew. n 5 29 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Aiacclo onbewolkt nno 2 25 0 Madrid zwaar bew. windstil 26 9 Malorca geh. bew. zzw 8 34 0 Algiers licht bew. z 4 33 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2