Thans hevige strijd op Halmaheira WEERBERICHT Buitenlanders zouden rol spelen President Worosjilofs bezoek aan Tito is niet doorgegaan Botsing te Waddinxveen eiste 2 doden en 3 zwaar gewonden 97»te jaargang MAANDAG 12 MEI 1958 No. 29438 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Soemoeal vraagt Aziatische landen hulp Er woeden thans hevige gevechten op de eilandengroep Halmaheira, waar regeringstroepen een groot offensief zijn begonnen tegen sterkten van de opstandelingen, aldus heeft een woordvoerder van het Indone- sische leger gisteravond te Djakarta verklaard. De eilanden liggen ongeveer 480 km. ten oosten van het opstandelingencentrum Menado op Noord-Celebes. Voorts wordt in een communiqué der centrale regering gezegd, dat buitenlanders een rol spelen in de opstand op Celebes. Ook zou wor den samengewerkt met opstandelingen van der Republiek der Zuid- Molukken. Een gearresteerde opstandeling, aldus het communiqué, verklaarde, dat hij in Menado twee Formosaanse kolonels had gezien. Netl. pamfletten? In het communiqué wordt voorts be weerd, dat „een schip onder Neder landse vlag opstandelingenstrijdkrach ten had vervoerd, welke een regerings post in het Oostindonesische gebied moesten aanvallen". In het communiqué wordt voort ge zegd, dat de opstandelingen in het Nederlands gestelde pamfletten hadden uitgeworpen boven de Zuid-Molukken en West-Irian. De inhoud daarvan luid de: „Wij willen jullie niet in de lucht ontmoeten, ook niet de andere vliegers. Deze strijd ,is tegen de weermachtslei ding, zyn kliek en zijn vliegtuigen. Jullie zijn ons zeer na aan het hart". „De pamfletten waren bedoeld om twee dracht onder ons te zaaien", aldus ver klaarde de woordvoerder van het leger. Kü zei. verder, dat tijdens het offen sief op 'Halmaheira gloednieuwe wa pens met de aanduiding „USA" waren buitgemaakt. Tien opstandelingen die in oen zeilboot zaten, verdronken, aldus Pirngadie, de woordvoerder van de cen trale regering. 2500 vrijwilligers Volgens het Indonesische persbureau Antara helpen op het ogenblik ongeveer 2.500 nationalistisch-Chinese en Philip- pijnse vrijwilligers de opstandelingen op Celebes. Op 5 mei was reeds een pro testnota naar de Philippijnse regering gezonden. Antara zegt, dat deze vrijwilligers heb ben deelgenomen aan de aanval van de opstandelingen in het noorden van de Molukken en op de basis Morotai. De vrijwilligers hadden zich resp. op 24 en 27 april in het geheim op Formosa en de Fhilippijnen ingescheept en wa ren 29 april in de haven van Kema op Celebes aangekomen. Het zenden der soldaten was de Philippijnse minister van Defensie, Vargas, bekend. Hij in specteerde hen te Davao, aldus het pers bureau. De vrijwilligers zouden zijn gelegerd i in kuststellingen en zouden deel uit maken van luohtdoeleenheden. Hun of- Ificieren werden instructeurs. De sche pen die het vervoerden, hadden geen nationale kentekenen en' waren verge zeld van twee bommenwerpers van het 'type „B-26". aldus Antara. Verklaring der tegenregering De regering van de opstandelingen in Indonesië heeft zaterdag haar „diepe leedwezen" uitgesproken over het verlies van mensenlevens en de schade veroor zaakt door het bombarderen van vracht schepen. Zij zegt evenwel, dat de ope raties tegen strategisch belangrijke doe len zullen worden voortgezet. In een door radio-Menado uitgezonden en in Manilla opgevangen verklaring, zegt de regering der opstandelingen het te be treuren, dat de operaties gepaard moe ten gaan met acties tegen een aantal buitenlandse vrachtschepen. Maar de tegenregering wil duidelijk doen uitko men, dat operaties tegen doelen van strategisch, militair of economisch be lang in gebieden van Indonesië „die in naam onder het gezag van het bewind van Soekarno staan" zullen worden voortgezet, aldus de verklaring. Om verdere onnodige verliezen te ver mijden, geeft de „revolutionaire rege ring" buitenlandse reders de raad geen Indonesische havens aan te doen tenzij zij speciale vergunningen hebben van de „revolutionaire regering van de Repu bliek Indonesië". Binnenkort zouden richtlijnen uitgegeven worden over de wjjze om deze vergunningen te verkrij gen. Een van de leiders van de opstand, kolonel Ventje Soemoeal. heeft voor radio-Menado verzocht om vrijwilligers uit andere Aziatische landen, aldus is door luisterposten te Manilla gemeld. Soemoeal had vrijdag „alle vrijheids lievende Aziaten" om hun steun ver zocht en gevraagd, zich bij de opstande lingen aan te sluiten „om ons land en misschien het uwe van de overheersing van internationale communisten te redden" Boodschap van Sjafroeddin Een onbekend radiostation van de op standelingen heeft zaterdag een bood schap luidende „ik zal terugkeren", van Sjafroeddin, die premier van de tegen regering in Boekit Tinggi was, uitge zonden. „De bezetting van Boekit Ting gi, Padang en andere steden in Midden- Sumatra door strijdkrachten van Dja karta betekent niet dat onze troepen verzwakt zijn of vernietigd", aldus de boodschap. „Wij zullen deze steden weer bezetten als de tijd daar is". De troe pen van Djakarta konden Padang en Boekit Tinggi slechts nemen omdat zy steun hadden van bommenwerpers met communistische piloten. Als deze vlieg tuigen waren gevlogen door Indonesische piloten, dan zouden Padang en Boekit Tinggi nooit zyn gevallen, aldus de boodschap. In de boodschap werd verder gezegd: „De bevolking is bevreesd om in steden te wonen, die de troepen van Soekarno bezet hebben, omdat deze steden het doelwit zullen zijn van aanvallen door troepen van de opstandelingen. Wij dragen de bevolking op uit deze steden te blijven tot deze opnieuw bezet wor den. De bezetting van enkele steden be tekent niet dat het gebied van de re volutionaire regering afneemt. Ons ge bied wordt groter. In Midden-Sumatra hebben wij de provincie behalve enkele steden. En wij zullen spoedig Oost- Sumatra nemen. De agressie van Soe karno staat voor een mislukking" aldus werd verklaard. Nederlanders uit Zuid-Bandoeng? Volgens het Indonesische persbureau Antara zouden alle Nederlanders in het zuiden van de provincie Bandoeng op dracht gekregen hebben dit gebied bin nen 48 uur te verlaten. Tot deze maatregel, die 69 Neder landers treft zou uit veiligheidsover wegingen besloten zijn. De betrokkenen zouden 8 mei van het besluit in kennis gesteld zijn. Precaire rijstsituatie De Indonesisohe minister van Handel, prof. Soenardjo, heeft zaterdag mede gedeeld. dat de regering voor 1958 700.000 ton rijst moet importeren om in de bin nenlandse behoeften te kunnen voor zien. Tot dusver werden contracten voor de invoer van 454.000 ton gesloten. Voor opvoering van de binnenlandse rijst produktie is een bedrag van 26 mil joen roepiah uit getrokken. Als oorzaken van de onbeheerste stij ging der rijstprijzen op de binnenlandse markt noemde de minister slechte oogsten, de stijging van het prijspeil in het algemeen, de verbroken in ter- insulaire verbindingen en de verwarde bepalingen in verschillende districten. De sombere toestand van 's lands finan cien. aldus de minister verder, heeft de regering genoopt de prijs van de door de regering onder haar ambtenaren en be paalde groepen der bevolking gedistri bueerde rijst te verdubbelen. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Tamelijk koud weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige, tijdelijk vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 MEI. Zon op: 4.50 uur; onder: 20.23 uurr. Maan op: 2.39 uur; onder: 14.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.44 uur. Laagwater te 6.59 en 19.53 uur. Advertentie ZONNIGE PERIODEN „Ultimatum" van Moskou aan Belgrado Zoals in diplomatieke kringen reeds verwacht werd, is het voorgenomen bezoek van de Sovjetrussische president Worosjilof van tien dagen aan Joego-Slavië uitgesteld. Dit werd gisteren in Belgrado bekendgemaakt, twee uur nadat het Sovjetrussische staatshoofd in de Joegoslavische hoofdstad had moeten aan komen. Het uitstel houdt verband met het oplaaien van de ideologische stryd tussen Joego-Slavië en de andere communistische landen onder de Sovjet-Unie en Rood-China. Volgens welingelichte kringen in Belgrado heeft de Sovjetrus sische ambassadeur, die zaterdag uit Moskou naar zyn standplaats terugkeerde, aan de regering van Tito een „ultimatum" overhandigd, d.w.z. een waarschuwing, dat de betrekkingen tussen de twee staten gespannen zouden worden, tenzy de Joegoslavische communisten hun uitgesproken „rvevisionistische" politiek herzien. kennelfjk Mao Tse-Toeng staat afge beeld die met boze blikken kijkt naar een bloem, die opzij van een groepje van acht bloemen staat te bloeien. Met die ene bloem wordt Joego-Slavië bedoeld, terwijl de andere acht de overige Oost- europese communistische landen moeten voorstellen. Mao Tse-toeng was de ont werper van de leuze „laat honderd bloemen bloeien, laat honderd filoso fische scholen met elkaar wedijveren". Economische hulp van de Russen wordt ingetrokken De Sovjet-Unie zou hebben meege deeld, dat de Sovjetrussische commu nistische partij had getracht de Joego slavische communisten voor fouten te waarschuwen en dat Moskou thans niets meer te zeggen had. Verdere be sprekingen zouden „onzinnig" zijn, om dat het thans van de Joegoslaven zou afhangen hun politiek te wijzigen Joego-Slavië zou geen werkelijk „socia listisch" (bedoeld wordt: communistisch) land kunnen blijven, indien het weigert de mening van de meerderheid der com munistische partijen te aanvaarden. Volgens genoemde kringen zou er in het door Zamtsjefski overhandigde schrijven de nadruk op worden gelegd, dat het „normaal" zou zijn te verwach ten, dat ideologische verschillen hun weerslag zouden hebben op de betrek kingen tussen beide staten. Waarnemers te Belgrado zeggen, dat het „ultimatum" schijnt te betekenen^ dat de Joegoslaven waarschijnlijk eco nomische hulp ter waarde van ongeveer driehonderd miljoen dollar van de zijde der Sovjet-Unie en andere communis tische landen zullen verliezen, indien zij hun houding niet wijzigen. Dreigement Intussen heeft de Prawda, het orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, zondag een artikel van het Alba nese partijblad „Zeru i Popullit" over genomen, waarin o.a. wordt gezegd, dat de politieke stromingen in Joego-Slavië gelijken op die in Hongarije in 1956 „en de gehele wereld heeft duidelijk ge zien waarheen zij in Hongarije hebben geleid". De Joegoslavische communis tische leiders wordt anti-marxistische denkbeelden verweten. De Joegoslavische communistische partij heeft in haar or gaan „Politika" op de aanvallen van de zijde der andere communistische landen gereageerd met een spotprent, kaarop een figuur in een Chinese kimono Gomoelka (in Hongarije) plaatst zich achter Kadar Gomoelka, de leider van de Poolse communistische partij, heeft zaterdag in Boedapest op een bijeenkomst van Hon gaarse communisiten verklaard, dat de Sovjet-Unie juist heeft gehandeld toen zij in 1956 de Hongaarse opstand neer sloeg. De Russen waren, internationaal gezien, verplicht om te handelen in het belang van het Hongaarse volk, de vrede en alle socialistische landen, aldus Go moelka. Hy wees er voorts op, dat Polen die Hongaren, die in 1956 onder Kadar bereid waren voor het Hongaarse volk te vechten, heeft gesteund. Het is be treurenswaardig geweest, dat de bewe ging in Hongarije, die begon met „het herstellen van fouten", uitgelopen is op een open „contra-revolutie", aldus Go moelka, die er de nadruk op legde dat het gevaar niet alleen voor Hongarije, maar ook voor andere landen groot is geweest. het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Schietpartij tussen India en Pakistan Pakistaanse troepen hebben heden ochtend langs de grens met India by Mandapoer op Indiase plantage-arbei ders geschoten. Indiase grenspolitie be antwoordde het vuur. Het incident betekent een -schending van de wapen stilstandsovereenkomst, die onlangs na maandenlange onderhandelingen over grenskwesties in dit gebied tot stand was gekomen. Schermutselingen tussen Ind. en Ned. jongelui Zaterdagavond en gisteravond het in Den Haag rumoerig geweest door schermutselingen tussen Indone sische en Nederlandse jongelui. Za terdagavond in de omgeving van de Weimarstraat, de Koningin Emma- kade en het Koningsplein, gister avond op de hoek van de Laan van Meerdervoort en de Goudenregen- straat. Gisteravond waren op de hoek van de Goudenregenstraat naar schat ting een 80 Indonesische jongelui bij een, die het de voorbijgangers lastig maakten en hen aanvielen met stuk ken ijzer, bierflessen en zelfs met messen. Drie personen, dis toevallig passeer den en er niets mee te. maken hadden, werden gewond, namelijk een 18-jarige scholier, een 18-jarige militair en een 16-jarige scholier. De laatste kreeg een messteek in het hoofd en moest in het ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen. De militair kreeg een hoofdwond en een messteek in de handpalm en de andere scholier verwondingen aan de benen. Toen de politie arriveerde, namen de jongelui de benen. Een van de mooiste praalwagens van de tientallen juweeltjes van wagen „Sluierstaarten" van de Eell-Oranjeljnen, waarvan deze van ae ueniaiien juu/tzciijcs van l ti rijdende bloemstukken die zaterdag foto een detail toont. Sierlijk van als het bollencorso door de bollen-vorm. voortreffelijk van kleur, deze streek trokken was de imposante I kwaliteiten werden met een eerste prijs en de wisselbeker voor de mooiste kleurencombinatie be~ kroond. Elders in dit blad geven wij een uitvoerige reportage over dit bijzonder geslaagde corso. (Foto L.D./Van Vliet) Auto vloog in brand Vanmorgen even na negen uur Is op de Rijksweg UtrechtDen Haag onder de gemeente Waddinxveen tussen de de Gouwe en de Winterdijk een per sonenauto, komende uit de richting Utrecht door een heg van de midden berm gereden en op een tegenligger gevlogen. Dit ongeluk heeft twee doden en drie gewonden geëist. Het ongeval gebeurde enkele honder den meters voorbij de Gouwebrug in de richting Utrecht. Uit de richting Utrecht kwam een volkswagen, die door nog onbekende oorzaak over de midden berm schoot en op de rijbaan van het tegemoet komende verkeer kwam. Daar volgde met grote kracht een botsing met Prof. mr. R. P. Cleveringa benoemd tot staatsraad Bij K. B. is met ging van 15 juni op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol als lid van de Raad van State met dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan den lande bewezen. In deze vacature is voorzien door de benoeming van prof. mr. R. P. Cleve ringa, hoogleraar te Leiden, die tegely- ringa, hoogleraar te Leiden, die gelyk- tydig eervol ontslag heeft gekregen als i Staatsraad in buitengewone dienst. i een andere personenauto. De volkswagen kwam op zijn kop 'te staan, schoot toen door en rolde de enkele meters hoge berm af. Ran de slootkant tegen hét struikgewas vloog het voertuig als in een flits in brand. Toegesnelde automobilisten slaagden er in een inzittende, die ernstig ge wond bleek te zijn, uit de brandende auto te bevrijden. Een dame, die in de auto zat, moet bekneld zijn geraakt. Zij is in de vlam men omgekomen. De aangereden auto bleek aan de voorzijde geheel vernield. Van de inzittenden was een dame over leden. Twee andere personen waren ge wond, één ernstig, één minder ernstig. Onmiddellijk snelde hulp van alle kan ten toe. De brandweer van Waddinxveen was er vlug bij om de brandende auto te blussen. Zij loste pompbedienden van twee benzinestations aan de Rijksweg af, die al met snelblussers en verbandtrom- mels waren toegesneld. De ziekenauto uit Gouda en de materiaalwagen van de Goudse politie rukten eveneens uit. De slachtoffers zijn naar het Van Iterson Ziekenhuis en het St.-Jozef Pa viljoen te Gouda overgebracht. Er ontstond een opstopping van enkele honderden auto's. Het verkeer werd korte tijd over één baan geleid. Van de vier passagiers uit de aan gereden auto werd mevrouw Roebert- De Nie uit de Hobbemaslraat in Den Haag gedood. Haar man, de 71-jarige boekhandelaar A. J. Roebert, kreeg ernstige wonden aan het hoofd. De be stuurder van de auto, de 46-jarige boekhandelaar M. J. A. I. Oomens uit de Riouwstraat in Den Haag, kreeg een gebroken been en kneuzingen. Hy kon na te zijn behandeld, naar huis worden vervoerd. De vierde inzittende bleef ongedeerd. Het viertal maakte met een aantal andere boekhandelaren uit Den Haag een uitstapje. In de volkswagen zat de heer Teu- nissen Bruggink uit Nijmegen. Hy werd ernstig gewond en kon nog niet worden gehoord. De andere dame, die is omgekomen, kon nog niet worden geïdentificeerd. zegt: Onze regering ,Geen hulp verleend' Bevoegde kringen in Den Haag hebben desgevraagd categorisch de juistheid ontkend van diverse be richten uit Indonesische bron, als zou de Nederlandse Marine steun verlenen aan de acties der opstan delingen in Indonesië. Deze ge ruchten, aldus bevoegde zegslie den, zijn volledig uit de lucht gegrepen. Simbolon gesneuveld Het linkse dagblad „Pemoeda" in Dja karta heeft vandaag gemeld, dat kolo nel Maloedin Simbolon, de minister van Buitenlandse Zaken der revolu tionaire regering, klaarblijkelijk ge sneuveld is tijdens een gevecht tegen troepen der centrale regering, die Ko- rintji, in Midden-Sumatra, binnen trokken. Kroesjtsjef nu wat toeschietelijker Canadese premier wijst op Russische dubbelzinnigheid De Sovjetrussische premier. Kroesj tsjef heeft president Eisenhower meege deeld. dat de Sovjet-Unie ermee instemt, dat deskundigen de technische bijzon derheden bestuderen van controle op de naleving van een overeenkomst over stopzetting der kernproeven. Zij is hier toe bereid, omdat de president groot be lang hecht aan een dergelijke bestude ring en ondanks het feit, dat de Sovjet- Unie zelf ernstig twijfelt aan het nut er van. Dit staat in het antwoord van de pre mier op de brief van president Eisenho wer van 28 april j.l. Kroesjtsjef dringt erop aan, dat zo spoedig mogelijk deskundigen worden aangewezen, die in zo kort mogelijke tijd en binnen een vooraf vastgestelde ter mijn hun werk dienen te voltooien. De Canadese regering heeft het ant woord van minister-president Diefenba- ker op een brief van de Russische pre mier Kroesjtsjef gepubliceerd, waarin laatstgenoemde zijn Canadese ambtge noot verzoekt er bij de regeringen van Groot-Brittannië en de Ver. Staten op aan te dringen, dat zij de proefnemingen met kernwapens zullen doen staken. „Eenzijdige en voorwaardelijke op schorting van proefnemingen met kern wapens kan niet in de plaats treden van een desbetreffende internationale over eenkomst. Ik ben teleurgesteld en ver ontrust over het veto, dat de Sovjetrus sische vertegenwoordiging in de Veilig heidsraad heeft uitgebracht, om aan vaarding van het Amerikaanse voorstel tot het instellen van een luchtinspectie in het Noordpoolgebied te verhinderen. Ik begryp niet dat, indien de Sovjet- Unie zich werkelijk ongerust maakt over de ontwikkelingen in het Noordpoolge bied en zy de mogelijkheid van een ver rassingsaanval. met gebruikmaking van dit gebied, wil uitschakelen, de Sovjet- regering een voorstel verwerpt, dat ten doel heeft de wederzydse veiligheid in deze streken te verhogen", aldus Dle- fenbakers antwoord.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1