.cms. %w^\\ geen verf. Kentering in economisch getij? FILMS Corso was natuurlijk op tijd gereed Invloed van dalende rentestand op obligatie- en aandelenmarkt Echt jong 1 y Lefdse Ambachtschool heeft feest*tentoon stalling van werk morgen is het weer echt- gciellig... MOEDERDAG. 97ste jaargang Zaterdag 10 mei 1958 Derde blad no. 29437 Amerika houdt rekening met de toekomst (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben deze week een min of meer verrassend verloop gehad. Dit geldt vooral van de Newyorkse aandelenmarkt, waar reeds enige tyd geleden een vaste stemming de overhand kreeg, maar deze week nieuwe hoogte punten werden bereikt, zowel voor industriële als voor spoorwegwaarden en die van de openbare nutsbedrijven. Eind 1957 was het indexcijfer van Moody voor Industrials ca. 436; terwijl wij dit schrijven is het boven 460 gestegen, dat van spoorwegaandelen is van ca. 97 tot 112% opgekomen, dat van aandelen van openbare nutsbedrijven van 68% tot 77%. Het blijkt alweer dat er weinig nodig is om de publieke opinie en ook die van de fondsenhouder te doen omslaan en dat verwachtingen voor de toekomst op de koersen van veel grotere invloed zijn dan cijfers en feiten. Want wat in de V.S. aan bedrijfsgegevens over het eerste kwartaal van 1958 is gepubliceerd, kan moeilijk als een grond voor optimisme worden aangemerkt. Er is een teruggang van het bruto na tionaal inkomen, een vrij scherpe ver mindering van de export, aanmerkelijk lagere winsten voor de meeste onder nemingen, een dalende industriële pro- duktie en een verdere stijging van de werkloosheid. Maar evenals men hierop in de tweede helft van het vorig jaar met de aandelenkoersen reeds is voor uitgelopen, zo worden thans de betere verwachtingen, door vooraanstaande fi guren uitgesproken, in de koersen ver disconteerd. Dat Eisenhower het diepte punt van de recessie gepasseerd acht is in de V.S. vermoedelijk van minder in vloed dan dat de presidenten van de beide grote staalconcerns, de U.S. Steel en de Bethlehem Steel zich over de naaste toekomst hoopvoller hebben uit gelaten en dat ook de direotie van Du Pont de vooruitzichten van de textiel verbeterd acht, nu de industrie door haar overtollige voorraden heen is. In het algemeen is het vertrouwen in de toekomst groter geworden door de geleidelijke vermindering der voorraden bij de meeste industrieën. Alleen de automobielbedrijven hebben nog 800.000 onverkochte wagens van model 1958, maar gedurende de laatste weken be ginnen ook hier de verkopen toe te ne men, terwijl de produktie is beperkt. Het psychologisch effect van een en ander speelt thans een even grote rol als toen in het vorig jaar de maatregelen tot bestedingsbeperking werden genomen, maar nu in omgekeerde richting. Het meest concrete feit dat voor het ogenblik kan worden geconstateerd, is vermoedelijk de ook in de V.S. afgeno men kapitaalschaarste. welke tot uit drukking is gekomen in de geleidelijke discontoverlaging van 3%% (aug. 1957) tot 1%% (18 april j.l.)De stijgende rentestand heeft in de tweede helft van het vorig jaar een sterk remmende in vloed gehad op de bedrijfsactiviteit, de nieuwe aankopen beperkt en de voor raden doen dalen en hierdoor zijn grote kapitalen vrijgevallen, welke aan de stij ging van de rentestand een einde heb ben gemaakt en deze op een aanmer kelijk lager niveau hebben terugge bracht. Tot voor korte tijd heeft het groter aanbod van kapitaal voornamelijk de obligatiemarkt beïnvloed, omdat men in de toekomst van de bedrijven weinig vertrouwen had en daarom de risico dragende sector van de effectenmarkt (aandelen) vermeed. Ook in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar was dit nog het geval, niet alleen in de V.S., maar ook elders. Hoezeer zulks ook in ons land het geval was. blijkt uit de omzetcijfers van de Amsterdamse beurs, welke gedurende de eerste vier maanden van 1958 wat de obligaties betreft, f. 219.4 miljoen hebben bedragen tegen f. 167.8 miljoen in die periode van het voorgaande jaar, terwijl de omzet op de aandelenmarkt van f. 139 tot f. 125 miljoen terugging. De omzet op de aan delenmarkt was dus veel kleiner dan die op de obligatiemarkt, terwijl er ook tijden zijn geweest waarin het omge keerde het geval was. Dat in de V.S. gedurende de laatste weken een grotere belangstelling is ont- Verbetering van de Scheveningse liaven is thans aangepakt Het eerste deel van de verbetering van de Scheveningse haven is thans aangepakt. In de binnen-voorhaven wordt gedurende dit en het volgend jaar een aantal werken uitgevoerd ter bestrijding van de deining, ook in de eerste binnenhaven, het bestrijden van stormschade en het verbeteren van de bevaarbaarheid. De binnenvoorhaven zal op den duur een diepte krijgen van 5,5 meter min. N.A.P. en de eerste binnenhaven wordt zes meter min diep. Dit kan eerst gebeuren, wan neer ook de kaden van de eerste haven verbeterd zyn. Voor de thans onderhanden zijnde werken is bijna 6 miljoen gulden uit getrokken. In het lopende jaar zal een gedeelte van de kom worden voorzien van stalen damwand, die weer in een ver achterliggende betonnen wand wordt verankerd. Waar voor de nieuwe vorm nodig, zal de oude betonnen en ten dele vergane kademuur worden gesloopt. Het terrein van de oud sleephelling zal wor den veranderd in een oplopende golf- vanger, bekroond met een keermuur. Achter alle nieuwe kademuren zal nog 5000 vierkante meter uitloop in asfalt beton worden gelegd, zodat bij de zwaarste stormen het water toch geen vat op de zeewering zal kunnen krijgen. Door veranderingen van de vorm van de voorhaven hoopt men de deining eind- weegs te breken. Daartoe dient ook een ingrijpende verandering in de toegang van deze voorhaven, die 12 meter voor uit wordt gelegd. Dit werk zal in 1959 worden uitgevoerd. De ontwerpers ver helen zich niet, dat de deining door de nieuwe kadeprofielen wel eindweegs ge broken zal worden en de eerste haven rustiger zal maken. Zij menen echter op grond van waterloopkundige onder zoekingen, dat bij het aanzienlijk ver lengen en wijzigen der hoofden van de buitenhaven de binnenhavens eerst wer kelijk vrij van deining en stormgevaar zullen kunnen worden. Op 14 mei zal de eerste damwand- plank officieel worden ingeheid. In totaal zal 2400 ton stalen damwand, 400 ton constructiestaai, 80 ton wapeningsstaal, 1200 kubieke meter beton en 19.000 ku bieke meter glooiingsmateriaal verwerkt worden. staan voor de aandelenmarkt kan mis schien voor een deel aan technische oor zaken worden toegeschreven (dekkings aankopen van baissiers), maar ook deze wyzen dan toch op de verwachting dat de recessie geen verdere voortgang meer zal maken, maar een matig herstel eer der waarschijnlijk moet worden geacht. Mogelijk is ook, dat in sommige krin gen nog altijd de hoop bestaat dat de Amerikaanse regering het ongevraagde advies van Truman zal opvolgen en door belastingverlaging het bedrijfsleven een nieuwe prikkel zal geven en de koop kracht van het publiek zal vergroten, zy het dan ook dat het tekort op het re geringsbudget daardoor zal worden ver groot en een nieuwe periode van infla tie zal intreden. Het is begrijpelijk en verstandig van Eisenhower dat hij zich door dergelijke suggesties niet de gauw laat intimideren en vooreerst nog een afwachtende houding aanneemt in de hoop dat de regerende krachten uit het maatschappelijk leven zelf zullen opkomen als een natuurlijke reactie op de economische inzinking van de laat ste maanden. Positieve aanwijzingen voor een eco nomisch redres zijn er dus nog nauwe lijks, maar voor de Amsterdamse beurs is het reeds van grote invloed dat New York dagen achtereen hogere koersen doorzendt en zo heeft zich ook ten onzent op de aandelenmarkt een be tere stemming baan gebroken. Allicht dat het voorzichtig optimisme, dat de president van de Ned. Bank in zijn jaar verslag heeft uitgesproken, aan de be oordeling onzer bedrijven ten goede is gekomen, terwijl voorts vele jaarver slagen van industriële ondernemingen zijn meegevallen, evenals de uitgekeer de dividenden. Blijkens een opgaaf van het Fin. Dagblad hebben in de eerste vier maanden van 1958 van 189 onder nemingen 63 een hoger, 88 een onver anderd en slechts 38 een lager dividend uitgekeerd of aangekondigd en al zegt dit niet alles, zonder invloed zijn deze dividendbetalingen niet gebleven. Te minder, omdat by een dalende rente stand en een dalend rendement op obli gaties, ook voor de aandelen een lager rendement voor lief wordt genomen. Nog altjjd zijn er aandelen, waarvan het rendement op basis van het dividend over 1958 8 a 10% bedraagt, hetgeen met de huidige rentestand niet in overeen stemming is. als men tenminste in de toekomst van de betrokken bedrijven nog enig vertrouwen stelt. Het spreekt vanzelf, dat op de obli gatiemarkt de ruimere geldmarkt van invloed blijft. De 6% Woningbouwle ning is tot 108%% opgelopen, de 5%% lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot 103% en de 6% rente- spaarbrieven tot ca 107%. Geen wonder dus dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten het thans met een 5% lening wil proberen, welke zal worden uitge geven 99%%, met de bepaling dat ge durende de eerste 10 Jaar geen aflossing plaats vindt. door Uw haar als U het één keer thuis zeil gewassen heeft met POLYCOLOR Kleurshampoo Tintgevende haarwassing met POLYCOLOR jaagt de eerste grijze haartjes (zonder verven!) op de vlucht. 't Is verbluffend eenvoudig! POLY COLOR wassingen f 1.95 Bij alle drogisten en parfu meriezaken. UNICEF-CONFERENTIE GESLOTEN De jaarlijkse conferentie van de Euro pese nationale Unicef-comité's (Kinder fonds V.N.) is vandaag in het Vredes paleis gesloten. De vergaderingen wer den bijgewoond door vertegenwoordigers van 15 Europese nationale comité's. De delegaties hebben haar dank uit gesproken voor de wijze, waarop zij in Nederland zijn ontvangen. Voor de sluiting heeft dr. M. Autret van de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de V.N. een toespraak gehouden over de samenwerking tussen F.A.O. en Unicef op het gebied der voeding. ALUM. JALOEZIEËN Off. dealer: D. LAD AN. Inlichtingen en toonkamer: Molensteeg 27 - Leiden - TeL 21375 VOORJAARSBEURS KORTER EN VROEGER Na overleg met de adviescommissies van de op de Utrechtse Jaarbeurs ver- tegenwoordigeden consumptieve groepen, heeft de Kon. Ned. Jaarbeurs besloten de consupmtieve voorjaarsbeurs 1959 te houden van maandag 9 t/m 14 maart. Dit betekent een bekorting van enkele dagen van de beurs, waardoor wordt voldaan aan de wens, welke onder de j exposanten leefde. De consumptieve voorjaarsbeurs zal een maand later worden gevolgd door een technische beurs, waarvan de Juiste datum nog niet la vaatgesteld. De Jonge Leeuwen Nog een week Luxor Het valt niet te verwonderen, dat de verfilming van Irwin Shaws be roemde verhaal „De Jonge Leeuwen" nog een week in Leiden blijft draaien. Nogmaals: boek en film zijn anders. De filmmakers hebben de allerscherpste puntjes er afgezaagd. Maar ieder op zichzelf is de moeite waard, ook deze meeslepende film. yJJochter van de woestijn" Drama in de woestijn Trianon Twee mannen en één vrouw gaan op zoek naar een verdwe nen stad en een verborgen schat in de woestijn. Een van hen heeft documen ten, waarop alles door zijn vader is op getekend: over die stad en over die schat. Tegen alle raadgevingen in, wil hij de nagedachtenis van zijn vader eren, door te vinden, wat deze moest achterlaten. Het wordt een verschrikke lijke tocht door de woestijn, totdat ein delijk de stad en de schat gevonden worden: inplaats van de heilige stad Ophir. de onheilige stad Timgad. Dan begint het drama in de woestijn eerst goed. want nietwaar, twee mannen en één vrouw Zo ontlaadt zich in de nacht na de vondst de spanning: een der mannen moet de vrouw tegen de ander bescher men. De hel lijkt losgebroken en wan neer de ochtend aanbreekt, is die andere man met alles - de schat incluis - ver trokken. Eenzaam zijn de anderen ach tergebleven. zonder ezels, zonder pro viand. zonder water bovenal Een gruwzame terugtocht volgt, tot dat een nieuw drama zich voltrekt. Er is gelukkig een hoopvol einde: het achter gebleven paar wordt door Toearegs ge vonden en gaat vermoedelijk een geluk kiger toekomst tegemoet. Sophia Loren. John Wayne en Rossa- no Brazzi voeren in deze kleurenfilm alle denkbare Sahara-verschrikkingen voor U ten tonele. yylk was een rebel": Strijd om de macht REX De toevoeging van het woord je „ruwe" in de ondertitel aan het op zichzelf al niet zachtzinnige begrip „Te xas" doet veronderstellen, dat er in deze film flink gevochten wordt en in die verwachting wordt men dan ook niet te leurgesteld. De film speelt zich af in het begin van de vorige eeuw. toen in diverse Amerikaanse staten vrijheid nog een Advertentie wii/i/iA BIBAI - De laatste dagen is de tempera tuur in de Bollenstreek hoog opge lopen: de corso-koorts heerste. Maanden lang trof men voorbe reidingen en dan bijna nog on verwacht is het ineens een paar dagen voor het corso. En er moet nog zoveel gebeuren: zullen we wel op tijd klaar komen? Zo is het elk jaar in de Bollenstreeken elk jaar weer komt men natuurlijk op tijd klaar met alle wagens. Er moet ech ter wel hard gewerkt worden om de duizenden manden bloemen en de vele kilometers slingers te verwer ken. Ook vannacht is er in de H.B.G.- h.allen gewerkt. Tientallen vaardige handen hebben de bloemen gesto ken en de slingers bevestigd en ve len honderden zijn getuige geweest van deze arbeid, want het bezoek van belangstellende buitenstaanders was groot. Vandaag rijdt het corso Dat het mooi zou worden stond al bijna tevoren vast, en ieder was daar dan ook van overtuigd. Alleen het weer was het grote vraagteken. Misschien maakte men zich daar nog wel meer zorgen over dan over het nachtwerk en over de vraag of men wel op tijd gereed kon komen. De bollenmensen hebben veel in de hand. maar het weer niet. en toch verdient hun arbeid waarvan onze foto een beeld geeft, een stra lende dag. (Foto L.D./Van Vliet) VAN DEZE WEEK: zeer betrekkelijk begrip vormde, maar allerwegen de drang naar een grotere vrijheid en onafhankelijkheid zich baan brak. We zien deze evolutie zich hier in de staat Texas voltrekken onder leiding van de bekwame oud-gouverneur van Tennessee, Sam Houston. Joel Mc Crea vertolkt deze rol en dat is hem goed toe vertrouwd. De minderjarige V er waarloosde jeugd uit een goed milieu Casino Een prettige film met een goede strekking, waarin de vraag aan de orde wordt gesteld, wie er eigenlijk schuldig is aan onbehoorlijk of zelfs misdadig optreden van pubers. Zijn het niet vaak de ouders, die van elkaar ver vreemd zijn, veel uithuizig en. ondanks vage goede bedoelingen, alleen maar met de opgroeiende jeugd in contact als er standjes uitgedeeld moeten worden Zo ook in dit filmwerk, waarin de hoofdrol gespeeld wordt door de 17- jarige Hal Ditmar, zoon van filmprodu cer Tom Ditmar en diens echtgenote. Hal krijgt op zeker ogenblik moeilijk heden met de manager van een bioscoop in Los Angeles. Uit zelfverdediging slaat hij hem. waardoor hij in aanraking komt met de politie. Prachtig wordt ge- I tekend, hoe de jongen tracht zijn vader I van zijn onschuld te overtuigen, maar zich miskend acht. Zijn moeder speelt een bemiddelende rol. De ouders komen door deze kwestie dichter bij elkaar en als de jongen opnieuw een conflict met dezelfde figuur krijgt, blijkt wat nu eigenlijk de achtergrond van zijn moei lijkheden is. Een film met een goede, opbouwende tendens, waarvan men zou wensen, dat zij vele ouders onder ogen kwam. „Met de dood voor ogen": Voortreffelijke oorlogsfilm Lido Dit is het ware verhaal van een jonge Engelse vrouw, dochter van een Britse vader en een Franse moeder en getrouwd met een Franse officier, welke laatste al heel kort nadat het hu welijk is voltrokken, sneuvelt in de slag om El Alamein. De Britse Geheime Dienst doet een beroep op haar om zich in dienst te stellen van het vaderland en na een strenge opleiding wordt zij om streeks D-day boven Normandië als pa rachutist gedropt met de opdracht be hulpzaam te zijn bij de vernietiging van een vitaal spoorwegobject. De Duitse Gestapo kruist al heel spoedig haar pad en dan begint haar lijdensweg, gemerkt met alle wreedheden, welke inherent waren aan de Nazi-methoden. Ondanks alle beproevingen weet deze dappere vrouw, die in werkelijkheid Viole He Szabo heette en wier rol op weergaloos knappe wijze vertolkt wordt door Virgi- na McKenna, haar geheim te bewaren, hetgeen uiteindelijk haar executie dooi een vuurpeleton tengevolge heeft Twee jaar later wordt haar dochtertje in Buckingham Palace persoonlijk door Koning George VI met een hoge ridder orde onderscheiden met de toevoeging, dat zij een moeder had „om trots op te zijn" Men kan er over van mening verschil len of het al dan niet wenselijk is films als deze. met een alleszins gemotiveerde anti-Nazi-tendens, aan de markt te brengen het is goed om niet te ver geten! Maar als posthume hulde aan hetgeen dappere mannen en vrouwen in het verzet hebben gepresteerd, zal zij riet nalaten een diepe indruk ei de di-nste bewondering te wekken. Films van dit formaat staan in ieder geval ver boven de middelmaat! Kroesjtsjef verklaarde: Wel topconferentie, maar niet op basis Dulles' vijf punten „Wy willen even graag als het Westen een topconferentie, maar als het Westen een internationale spanning wil hand haven, kunnen wy evengoed in zo'n sfeer leven", zo verklaarde de Russische pre mier Kroesjtsjef gisteren op een recep tie van de Tsjechische ambassade te Moskou ter gelegenheid van de natio nale Tsjechische feestdag. De Russische leider verklaarde „Van Dulles' vyf pun ten voor een topconferentie is er niet een aanvaardbaar. De Amerikaanse minister wil de liqui datie van de Duitse democratische re publiek, maar dat is onmogelijk. Wij willen ons hoofd niet op het hakblok leggen. Wij willen een internationale ontmoeting op basis van gelijkheid op dat de belangen van alle landen geëer biedigd worden, wij willen een ontmoe ting die op doeltreffende wijze ont spanning brengt. Wij geloven verder in de ontwikkeling van onze economie en wij oogsten successen op dit gebied". kroesjtsjef verklaarde: ..Wij beginnen een offensief in gebruiksgoederen. De kapitalistische landen gaan voort met hun haatcampagne, dat is niet zomaar. Zy doen niets zomaar, misschien trek ken zy er voordeel uit". Met zijn vinger naar de Noorse ambassadeur wijzend zei Kroesjtsjef vervolgens: „Het zou pret tig zyn als Noorwegen ons wat hielp. Op het ogenblik is onze verhouding met Noorwegen goed, ook met Zweden en Finland en uiteraard met alle landen uit het socialistische kamp. De banden met deze zyn zelfs sterker dan ooit te voren. Wy hebben stalen zenuwen. Men kan alles van ons gedaan krygen maar men kan ons nimmer bevreesd maken, dat heeft men overigens reeds veertig jaar tevergeefs geprobeerd. Toen wy begonnen telden wy 160 miljoen men sen. thans met China er by 600 miljoen." Westelijke waarnemers in Moskou was het niet duidelijk wat de Russische leider met „de vijf punten van Dulles" j bedoelde. Er waren alleen communis- j tische journalisten op de receptie uitge nodigd. I we vierden een beet je verwaterde bevrijdingsdag-.. de 3 October V&v. hield haar jaarver- ga daring o Ned Cowedie kwam waar Leiden met» een Grote Liefde.. deze week voelden we MterlandsWnstWal- lfg weer aan den lijve

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9