STADSNIEUWS ZATERDAG 10 MEI 1958 Leids dierenasiel Bouwvergunning is binnen Na jaren van wachten en druk on derhandelen komt er thans tekening in de verwezenlijking van de plannen tot de bouw van een Leids dierenasiel on der de gemeente Zoeterwoude. Dezer dagen is bij het bestuur van de Leidse afdeling van de Ned Ver. tot Bescher ming van Dieren de bouwvergunning binnengekomen Aan een architect zal nu worden opgedragen om op korte ter mijn een bestek gereed te maken, waarna de aanbesteding van de bouw zal plaats vinden. HVL besluit competitie met gelijkspel tegen OVC HVL heeft er in zijn eindspurt geen twijfel over laten bestaan of de ploeg werkelijk in de hoofdklasse thuis hoort. Uit de laatste vijf wedstrijden scoorden de roodbaadjes maar liefst 8 punten. Een knappe prestatie, temeer wanneer men daarbij bedenkt dat zich bij de laatste 5 tegenstanders ploegen als SOS, Libanon en OVC bevonden. Het gelijke spel dat gisteravond in het Gymnasium werd bereikt tegen OVC is een resultaat waar een ieder vrede mee kan hebben. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd. HVL was ditmaal aanvallend niet zó sterk als doorgaans het geval is. Het ontbreken van de Weijert was wel goed merkbaar. Toch heeft HVL de zege in handen ge had. Na de le en 2e set op het kantje af te hebben gewonnen, resp met 1513 en 1512, kwamen Sieval cs. in de 3e set op 1412! Dan gaat OVC all-out. Van 1412 wordt het 1612 voor de Hage naars. Met wat feller spel van onze stadgenoten zouden vermoedelijk beide punten in Leiden zijn gebleven. In de laatste set loopt OVL langzaam maar zeker uit. De Haagse aanval werkt nu prima. De serve die in de eerste sets bij herhaling werd gemist is nu tref zeker. Van 30 wordt het via 84. 85, 115 voor OVC. Het lijkt een gemak kelijke set-winst voor de bezoekers te worden. Bonnet, na een uitstekende snelle aanval over Kwestoo, die gister avond weer sterk op de voorgrond trad, serveert slim en beheerst naar 119. OVC tracht die serve te breken met een time-out, maar het mag niet baten. Bonnet gaat onverstoorbaar verder, 1311! voor HVL. Dan gaat de serve verloren. OVC is weer aan bod en brengt de stand op 1413. Weer een prima aanval van de roodbaadjes, nu over van Heek. HVL aan serve komt op 1414, 1514! Een technisohe fout van Epskamp doet deze kans om de partij te beëindigen voor HVL verloren gaan, maar even later geeft een goed blok een tweede kans op 1615. Weer wordt die kans niet benut en dan drukt OVC via 1616 door naar een 1816 set winst. Alg. Bond van Ambtenaren JAARVERGADERING AFD. LEIDEN De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren hield gisteravond in ..Ons Centrum" haar jaarvergadering onder voorzitterschaD van de heer J. H. Scholier. Deze deed in zijn openings woord o.a. verslag van eniee besprekin gen met autoriteiten over dienst- en ar beidsvoorwaarden. Het jaarverslag van de afdelingssecretaris, de heer C. A. Vis ser, vermeldde uitvoerig de landelijke, zowel als de plaatselijk gevoerde acties. Het ledental bleef vrijwel onveranderd en bedroeg op 31 december 1957 1052. Dit verslag werd. evenals dat van de penningmeester, de heer J. Wondergem. met dank voor de samenstellers, goedge keurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Bloem. G. Dantuma. P. Fak kel, J. P. Glasbergen. G. van Schie. M. van Toren. J. Wondergem. F. H. Moor- hoff en A. Lepelaar, werden herbe noemd. evenals de afgevaardigden in het Georganiseerd Overleg van de gemeente Leiden, de heren C. A. Visser en J. Won dergem en him plaatsvervangers de he ren J. Bloem en A. Lepelaar. In de kascontrole-commissie werd de heer J. C. Bruné benoemd. Tenslotte werd een tweetal voorstellen voor het in het najaar te houden Bonds- congres besproken en aangenomen. Deze behelsden het afsluiten van een collec tieve W.A.-verzekering voor de leden van de Bond en een gunstiger vakantierege ling voor het Overheidspersoneel in deze zin. dat rekening wordt gehouden met leeftijd en aantal dienstjaren. Bij de behandeling van deze congres zaken kwam tevens de inhoud en de sa menstelling van het Bondsorgaan „De Ambtenaar" ter sprake. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Maria Bernadette, dr. van P. A. Luljten en A. M. A. van Eeden; Hubertine Josephine, dr. van H. Verver en J. M. Wisse; Martyne Catharina, dr. van M. van der Vliet en I. M. Lulof; Ineke. dr. van C. A. Voordouw en K. Ruis; Johanna Wil- helmina, dr. van J. Spies en W. S. van Kampen; Marlnus, zn. van B. van Leeu wen en A. A. Janssen; Anja Cornelia, dr. van J. van Heijningen en C. Weerheim; Marcus, zn. van E. M. Laman en S. J. de R/u; Johanna Kniertje, dr. van J. van Duijn en W. de Koning; Marie Dominique dr. van C. R. H. ter Haar Romeny en C. C. Wachter; Jan Cornells, zn. van C. van Beelen en A. Schaap; Astrid Maria, dr. van J. Lagerberg en E. M. E. Werdmullcr. ONDERTROUWD A. Abspoel en C. Velthuijsen; F. W. Moormann en J. M. Fasel; F. van Duljl en S. C. Beurze; P. de Groot en J. de Roode; P. van Odsterhout en J. Kesseboom: A. J. Driessen en M. B. J. Koster; F. L. Vernet en J. C. Meskers; J. C. Pracht en C. A. van Blitterswijk; W. L. de Vriend en C. J. Sohryver; J. H. Regeer en J. Wegman; J. G. J. de Jong en P. M. G. Bentem; A. Kooreman en H. Aben; P. Droogers en M. M. Baan. OVERLEDEN Officiële publikaties GESLOTEN VERKLARING Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Lorentzkade. voor zover gelegen tussen de Kamerlingh Onneslaan en de Zeeman laan, de Hoefstraat. voorzover gelegen tussen de Korevaarstraat en de Sint Ja- cobsgracht. de Bilderdijkstraat, het Ju liana van Stolberghof. het Charlotte de Bourbonhof en de Albertine Agnesstraat, voor de duur der bestratingswerkzaam heden aldaar, met ingang van 12 mei a.s. zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen ry- en trekdieren en vee, ln belde rlohtlngen. SCHAKEN „REVANCHE" WEERSTOND LEITHEN Nu de competitie achter de rug is. ge bruiken vele clubs, aangesloten bij de Leidse Schaakbond, de rustperiode om vriendschappelijke wedstrijden uit te schrijven. De Leidse Schaakclub Leithen, de kersverse kampioen van de derde klasse, ontving de Dovenschaakvereni- ging „Revanche", maar moest, ondanks grotere routine, genoegen nemen met een gelijk spel. De gedetailleerde uitslag was: W. Bey (Leithen)J. A. Vos (Revan che) 01; L. BatenburgK. Bekendam Vila; J. A. F. PlanjerN. v. d. Linde '-èJ2; S. BoorsmaP. van Dis 01; M. C. SchoutenB. Westdijk V2M. de BockL. Schroder 10; J. Ligtvoet J. Vreeswijk 1—0; P. StikkelorumG. Huisman 10; J. FaselJoh. Vos 01; H. NeuteboomJ. v. d. Wal V2V£. Eindstand: 55. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Woonhuis Zonneveld straat 7 in bod: f. 9.000 is niet gegund. Ten overstaan van notaris A. N. Doyer te Leiden. Burgerwoonhuis met tuin en erf Van Oldenbarneveldstraat 20 in bod: f. 10200 is uit de hand verkocht. Bur gerwoonhuis met voor- en achtertuin en erf Resedastraat 28 in bod: f. 8.000, koper: J. van Bendegem te Leiden, q.q. voor: f. 10.200. Woonhuis met afzonder lijke bovenwoning en erf Oude Rijn 82 —84 in bod: f. 7.700. is niet verkocht Woonhuis met afz. bovenwoning en erf Varkenmarkt 1717a, in bod: f. 3.800, koper: P. Moerman te Leiden, q.q. voor: f. 4.275. Woonhuis en erf Doelengracht 7 in bod: f. 1.000, koper J. van Bedegem te Leiden, q.q. voor: f. 2.700. Woonhuis en erf Tollensstraat 4 in bod: f. 2.800, koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f. 3.100. Woonhuis met afz. bovenwoning en erf Voorste Zandstraat 23/23a in bod: f. 4.250, koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f.4.475. Woonhuis en erf Bloemstraat 13 in bod: f. 3.100, koper: J. van Bendegem te Leiden, q.q. voor f. 3.500. Voorstel van wethouder de Graaf f Voorschoten gaat huizen van tienduizend gulden houwen! Aangezien burgemeester C. J. van der Hoeven met vakantie in Italië vertoeft, werd de gemeenteraadsvergadering van gisteravond geleid door de loco-burge meester, wethouder G. Schrama. Een bijzonder belangwekkend agendapunt waarvan de pers vooraf geen stukken had gekregen vormde het voorstel van B. en W. inzake de verkoop van bouwterrein in verband met de toepassing van het besluit bevordering eigen- woningbezit. Wethouder De Graaff, die de geestelijke vader van dit voorstel werd genoemd, moet zich haast klein gevoeld hebben onder de vele lof, die hem van alle kanten werd toegezwaaid. Hem viel zelfs een applaus ten deel! In het kort komt het voorstel hierop neer, dat nu ook in Voorschoten voor e en bredere laag der bevolking le mogelijkheid wordt geschapen om in het bezit te komen van een eigen woning. Deze woningen zijn iets kleiner dan het normale type, maar de prijs ligt belangrijk lager, n.l. op ongeveer f. 10.000. Het is de bedoeling, dat een 83-tal van deze woningen geboudw zal worden op het terrein tussen de Raad huislaan en de Molenlaan. Er zouden dan 2 hoofdblokken van 39 woningen, waarvan 9 met garages komen, 35 woningen, waarvan 5 met garages en bovendien een blok van 8 woningen, waarvan 3 met garages. Iedere woning bevat 5 slaapplaatsen. In een korte toelichting deelde wet houder De Graaff mede, dat men met met f. 1020 in contanten reeds eige naar van een dergelijke woning kan worden. Er is dan ook reeds veel be langstelling voor deze woningen, die in eerste instantie bestemd zijn voor in woners van Voorschoten. De heer De Graaff hoopte, dat met deeze bouw de woningnood voor een groot deel zal worden opgelost. ZWEMLES. Grote instemming had ook het voor stel van B. en W. tot het doen geven van zwemonderwijs aan de leerlingen van de 5de klassen van de lagere scho len. Hoewel uiteraard betreurd werd, dat het nog tot één klas beperkt moest blij ven. Het ideaal blijft nog steeds een eigen zwembad. Aan het geval-Steijn werd gisteravond weer een stukje gebreid. In januari j.l. besloot de raad aan de heer Steijn een perceel industrieterrein te verkopen, groot 1500 vierk. m. tegen een prijs van f.2.- per vierk. m. en een bijdrage van f. 10.000 te verlenen in de kosten v^n het door hem 'te stichten fabrieksgebouw. Tegen dit laatste maakten G. S. be zwaar. Daarom kwam het college nu met het voorstel een voorschot tot dit bedrag te verstrekken onder verband van tweede hypotheek, af te lossen in 40 jaren. De heer De Groot (V.V.D.) vond dit een bevredigender oplossing dan het oorspronkelijke besluit. Op zijn voorstel zal het college nog nader bezien wat er moetge beuren indien de heer Steijn eventueel niet meer alleen-eigenaar zou worden. De heer Pels (P. v. d. A.) vond het jammer, dat het voorstel van destijds niet de instemming van alle fracties had kunnen krijgen. Met dit voorstel kon zijn fractie zich wel verenigen, al vond spreker de termijn van 40 jaren te lang. De heer Dekker (Prot.-Chr.) zei al zijn zelfbeheersing nodig te hebben om over deze zaak maar te zwijgen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. De overige voorstellen werden som mige na enkele opmerkingen even- Prins Bernhacd gefotografeerd tijdens zijn bezoek aan het St.-Law- rence krachtstation te Ontario. Minjoii bracht velen in radio-sfeer De afdeling Leiden van de Miniatuur Jeugd Omroep (Minjon) bracht ons gis teravond tijdens haar propaganda- avond in het Antonius-Clubhuis in de radiosfeer. Er was een reportagewagen van de NRU met kabels en microfoons, en ook de aanwezigheid van een bekende figuur als Herman Broekhuizen, de lan delijk leider van Minjon bewees, dat er iets bijzonders aan de hand was. Na een inleidend woord van Maarten Hooge- werf, de plaatselijke consul, werd een jeugdconcert opgenomen, dat in origi nele vorm gegoten was. Het bleek, dat er goede krachten schuilen in de Leidse af deling van Minjon. Vooral de pianist Joop Stokkermans in zijn „Polichinel- Ie" oogstte een groot succes. Ook maakte hij zich verdienstelijk, met het begelei den van enkele andere musici. Men bleek ook de zangeres Elly Verhagen op prijs te stellen. Na de pauze verzorgden enkele Min- jon-leden een aardig cabaret onder de titel „Leiden in last", waarbij ook het auditorium een rol kreeg toebedacht. Enkelen traden hierbij zelfs als volleerde acteurs op! Een gedeelte van de avond zal op tweede pinksterdag van half zes tot zes uur worden uitgezonden. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om zich tijdens de pauze voor een nadere kennismaking met Minjon op te geven. A.R. Kiesvereniging bijeen In een der bovenzalen van „Het Gul den Vlies" vergaderde gisteravond wijk I van de A.-R. Kiesvereniging in Leiden. De uit slechts enkele punten tellende agenda werd onder leiding van de voorzitter, de heer J. Verduyn, in snel tempo afgewerkt. In het bestuur wer den op deze avond gekozen de heren M. van Osnabrugge en R. Pasma. Dit in verband met het uittreden van de heren J. C. H. Drost en W. Bonda, die naar een ander stadsdeel zijn verhuisd. Na het huishoudelijke gedeelte werd het woord gegeven aan het gemeenteraads lid. de heer S. M. Stolp, die een uiteen zetting gaf van wat er alzo bij het be sturen van een gemeente komt kijken. De heer Stolp besprak eerst de positie van de gemeente in het algemeen en daarna die van Leiden in het bijzonder. Hij maakte o.m. duidelijk, dat de decen tralisatie zoals wij die nu in ons land kennen een vrucht is van de historische ontwikkeling en toonde het verschil tus sen territoriale- en functionele decen tralisatie aan. Wat de gemeentelijke autonomie betreft vertelde spreker dat deze wordt beperkt en bepaald door de centrale overheid. Verder onderwierp hij de verschillende organen van de ge meenteraad aan een beschouwing, ter wijl later op de avond de financiering van een en ander ter sprake kwam.1 Als interessante bijzonderheid vertelde de heel Stolp, dat het aantal personeels leden van de gemeente Leiden, met uit zondering van de afdeling onderwijs, ruim 1800 bedraagt aan wie aan sala rissen en lonen wordt uitbetaald f 10.500.000 Tot slot werden enkele cijfers genoemd, die betrekking hebben op de schulden van onze gemeente. Na de pauze werden de gestelde vragen be antwoord. eens zonder hoofdelijke stemming aan genomen. A Deze voorstellen betroffen de verstrek king van dienstkleding aan de gemeen te-bode. het verstrekken van voorschot ten aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen, het aangaan van een vaste geldlening van f97.000, het ver bouwen van de hervormde kleuterschool en de aankoop van een gedeelte buiten water van de Fa. gebrs. Niersman. Tenslotte werden benoemd tot leden van de commissie tot wering van school verzuim de heren G. J. Brinkman, A. J. van Oosten. C. Fortanier. C. Rob- bertson. J. P. Uittenbogaard. N. J. Schut, W. C. van Dongen en G. C. Verrips. OEGSTGEEST BEGRAFENIS MAJOOR M. VERHOEVEN. Gistermiddag had op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" onder enorme belangstelling, zowel uit burgerlijke als militaire kringen de begrafenis plaats van wijlen de heer M. Verhoeven, majoor der Infanterie b.d. Nadat het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd was en bloemen in het graf gestrooid waren, sprak de heer W. C. J. Pera. vriend van de overledene, namens de familie. Ook het vele werk dat de overledene als voorzitter der Bond van Oudstrijders en dragers van bet Mobilisatiekruis en de Reunie- commissie van het Oude Vierde ver richt heeft, werd gememoreerd. Wij nemen de fakkel die hem ont vallen is over, en werken rustig en ge staag in zijn geest voort, aldus spr. Onze plaatsgenoot, de heer P. Lan- genberg, slaagde te Den Haag voor het diploma keurmeester van vlees en vee. Kwestie der Zuid-Molukken werd op bijeenkomst in Oegstgeest besproken Te weinig kennis Op de voorlichtingsavond, welke gisteren plaats vond in het Patro naatsgebouw te Oegstgeest, sprak dr. W. A. Veenhoven over „Ambon-Neder- land, verleden, heden en toekomst" en ir. J. A. Manusama, hoofd Politieke Missie van de Republiek der Zuid- Molukken, over „Mijn land en mijn Volk". De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord namens het voorlopig Oegstgeester Comité door ir. D. Tooren- burg. Deze spreker ging met een enkel woord in op de onvoldoende kennis, die er bij het Nederlandse publiek nog be staat over de zaak der Zuid-Molukken. Deze voorlichtingsavond zal ongetwijfeld aanleiding zijn tot bezinning op de vra gen, die zich voordoen t.a.v. het pro bleem Ambon. Dr. Veenhoven betoogde dat Neder land, traditie getrouw, warm loopt voor een zaak van recht. Dat ligt in de be gripssfeer van iedere Nederlander. Men denke daarbij slechts aan de stryd van de Finnen tegen Rusland en het verzet der Hongaren. Wij vergeten evenwel veel te snel en het ontgaat ons op den duur, waarom het eigenlijk precies gaat. Tegenover menselijk leed mag men evenwel niet onverschillig staan. Evenwel kan men de zaak Ambon ook benaderen vanuit een andere kant dan uit de gevoelssfeer, n.l. vanuit de hoek van het economisch belang. Steun aan Ambon kan Nederland zeer ten goede komen als men bedenkt, dat dit eiland een natuurlijk schild is van Nieuw-Guinea. Een onafhankelijk Am- bon zou de rust in Nieuw-Gjiinea be vorderen. En die rust is wel nodig, om dat het er op gaat lijken, dat een aan val van Djakarta op Nieuw-Guinea niet onwaarschijnlijk is. Vele Nederlanders zouden het daarom prettig vinden indien dit schild zou kunnen fungeren. Immers Ambon ligt in de Molukken, waarbij Celebes en Bor neo aansluiten. Daar is men weinig ge steld op de overheersing door Java. Daarom, aldus deze spreker, hebben Ambon en Nederland elkaar nodig om zich de Javanen van het lijf te houden. Nu alles tegen Java rebelleert bestaat er een grote kans, dat Oost-Indonesië een aparte staat wordt, die anti-communis tisch is. SLEUTELPOSITIE. Zolang het onderzoek naar de waarde van N.-Guinea niet gereed is, kan men nooit zeggen wat het waard is. Het kan zeker meevallen. In ieder geval is het een sleutelpositie en dat kan belangrijk zyn. Hier valt te denken aan de Azoren, waarvoor Amerika belangstelling heeft tot voordeel van Portugal. Wat kan de Ned. Regering nu voor Ambon doen? Eerstens kan in NATO-kringen gewe zen worden op de belangrijkheid van Ambon, voorts kan wellicht zelf initia tief genomen worden. Immers men in tervenieert momenteel in Indonesië van alle kanten. Daarbij moet men enig ri sico durven aanvaarden. Iedere Neder lander kan in eigen politieke partij in- \»ed uitoefenen want de strijd voor Ambon is een zakelijk belang voor het Nederlandse volk. VREEMDE SMETTEN Ir. Manusama wees erop dat de stryd een vrij Ambon al acht jaar duurt en dat zich 18000 Ambonezen in ons land bevinden, die niets liever zouden willen dan hun terugkeer. Evenwel niet in de omstandigheden van nu. want het eigen land is niet van vreemde smetten, ty- rannie en onderdrukking vrij. Helaas kwam van de bevrijding van de Japanse overheersing de ellende terug omdat het zelfbeschikkingsrecht der deelstaten verdween. Uitvoerig ging deze spreker in op de geschiedenis van de Ronde Tafel conferentie. de soevereiniteitsoverdracht en het verzet tegen de eenheidsstaat, ge dirigeerd door Djakarta. De actie, ge steund door de Stichting ..Door de eeu wen trouw" heeft nog weinig resultaat gehad. Desondanks gelooft spreker, dat het uur der vrijheid zal slaan. Het ver zet tegen de Centrale Regering geeft rnoed. BEZWAREN Toen er gelegenheid was vragen te stellen bleek dat er tegen de opvattingen van dr. Veenhoven bezwaren bestonden omdat men het zakelijk belang niet op de voorgrond mag stellen, wel het ze delijk belang. Op een gestelde vraag hoe men staat tegenover de strijd tegen Ja va, antwoordde ir. Manusama. dat deze zijn sympathie had. Alle verzetsbewe gingen tegen Java zijn toe te juichen, en vanwege hel communistisch gevaa- en vanwege de achterstelling van de buitengewesten. In de pauze was er Ambonese muziek en filmvertoning. Dulles ontkent De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag medegedeeld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, heeft ont kend een opmerking te hebben ge maakt over een mogelijke Indonesi sche aanval op Nieuw-Guinea. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, bracht van morgen een bezoek aan minister Soe- bandrio, om hem in kennis te stellen van de inhoud van een telegram over deze kwestie dat hij van minis ter Dulles had onvangen. In ziin telegram noemde minister Dulles dit bericht „kennelijk een ver zinsel". Brandweer rukte vorig jaar 1207 maal uit IN TOTAAL 149 BRANDEN Uit het vandaag verschenen jaarver slag van de brandweer blijkt, 'dat het personeel het vorig jaar 1207 maal in actie kwam. In totaal verleende de brandweer 149 haar assistentie bij het blussen van een brand. De geschatte directe schade, veroorzaakt door brand, bedroeg in het afgelopen jaar circa f 140.000.De gezamenlijke waarde waarvoor de betrokken objecten tegen brand zijn verzekerd, vertegenwoordigt een bedrag van pl.m. f28 700.000,—. De directe brandschade bedraagt derhalve pl.m. 0.5% van het verzekerd bedrag. De indirecte brandschade wordt geraamd op pl.m. f750.000.—. Het aantal alarmeringen, waarbij de bij de brandweer gestationeerde ambu lance-auto's zijn uitgerukt, bedroeg 924 Het totaal aantal bewakingsuren in openbare gebouwen bedroeg 2121, terwijl 247 klachten werden behandeld. Brandweercursussen werden verzorgd door bevelvoerenden van de brandweer Leiden aan de korpsen te Sassenheim, Valkenburg. Katwijk. Oegstgeest. Lei derdorp en de bedrijfsbrandweren van de Nederlandse Spoorwegen, van Gend en Loos en de P.T.T. Modeshow en bruidssuikers De afdeling en omstreken van de Chr. Boerinnen- en Plattenlandsvrouwen- bond, die gisteren in het gebouw Reho- both bijeen kwam, had deze avond een zilveren bruid in zijn midden. Het was de presidente, mevrouw J. van Schie, die onlangs haar zilveren trouwdag herdacht en in haar openingswoord voor de vele blijken van belangstelling dankte. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit wer den de dames deze avond door de „bruid" op bruidssuikers getrakteerd. Mevrouw Van Schie werd de zegenbede uit ps. 121 toegezongen. De bijeenkomst, die geed bezocht was. stond ditmaal in het teken van een modeshow. Vier leden toonden confectie van de Fa. v. Strien, Emmalaan. Oegstgeest en hoeden van Messcher's Modehuis. Bree- straat. De kapsels van de „mannequins" waren verzorgd door de Fa. De Boef uit Voorschoten. Een collectie uiterst draagbare japon nen en mantels, trok aller aandacht. Er waren rechte, slankmakende mantels in effen of geruite stof. Gezellige zomerjurkjes van popeline of veredeld katoen in velerlei variaties. Men kon zowel de zak, flou of de ballon- lijn bewonderen. Ook de trapeziumlijn ontbrak aan deze show niet. Hiervan werd een beige pied de poule geruit jurkje getoond, de rok was aan de ach terkant voorzien van een slip in een contrasterende tint. Pakjes, zoals mantelkostuums, als deux pièces of japonnen met bijpassen de jasjes, vroegen sterk de aandacht. Bijzonder mooi was een jacquard gewe ven kostuum in beige, met de zo modi- euse bollende rug. Enkele zomer cocktail japonnen en een bruidsjapon van be drukte tule, werden tot slot getoond. De bijpassende hoeden waren met zorg ge kozen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Gen. II de heer H. R. Kraus te Warmond. Voor het Semi-artsex. de heer Th. J. C. Bloem te Baarle Hertog en G. J. Kiers te Voorburg. Voor het artsex. mevr. E Dinaux—Groenewegen te Den Haag. mevr. B. E. van Geldorp—van Baaien te- Amsterdam en de heren J. Bruins Slot te Rotterdam. M. A. W. Imkamp <L.), A. S. Muller te Laren (N.-H) en J. L. Trapman te Amster dam. Een moeilijk transport (Van onze Haagse redactie) Bij de Nederlandse Kabelfabriek te Delft is gistermorgen het grootste transport begonnen dat dit bedrijf ooit heeft uitgevoerd. Het betreft hier drie kabels van elk 2300 meter lengte, die gebruikt moeten worden voor de verbin ding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws- yiaanderen. De kabels hebben een capa citeit van 50 kilo volt. Zij hebben een doorsnede van 100 mm. en worden 4 meter in de bodem van de Wester- schelde gespoten. Er waren in ons land geen haspels, groot genoeg om een kabel uit een stuk van een kleine 2Vz km. te bevatten. Deze haspels van staal zbn uit Duitsland afkomstig. Elke haspel met kabel weegt 82 ton. Twee bokken van De Graaf en Mulders Bergings-maat- schappij hebben de haspels gistermor gen op een schuit gezet. Ongeveer 20 mei hoopt men met het leggen van de kabels te kunnen beginnen. DS. E. BEUKEMA OVERLEDEN In de ouderdom van 73 jaar is in Nieuwdorp (Zld) overleden ds. E. Beu- kema, emeritus-predikant van de Geref. Kerk aldaar. In Bremen, Hamburg en ook in Darmstadt: volksstemming De Westduitse stad Darmstadt heeft besloten om verder te gaan met plannen voor een volksstemming over kern wapens. Als datum is vastgesteld 29 juni. Bremen en Hamburg hebben eerder in de week eveneens besloten in juni een volksstemming te houden. Bondskanselier Adenauer heeft ge zegd, dat de Westduitse regering zich tot het constitutionele hof zal wenden als de plannen voor het houden van een volksstemming niet worden opgegeven. DE „HERMANNUS BOERHAAVE" OP SCHIPHOL Gezagvoerder C. Vlotman van de KLM zette gistermorgen op vlotte wijze de Lockheed 1049-H, de PH-LKN met de naam van de Nederlandse ge neeskundige en hoogleraar te Leiden Hermannus Boerhaave op de romp ge schilderd, op Schiphol aan de grond na een vlucht zonder tussenlanding van 12 uur 45 min. (bloktijdvan New York naar Amsterdam Hiermede is de derde en laatste Super Constellation van het type L 1049-H, die door de KLM bij de Lockheedfabrieken in Burbank Califor- nië waren besteld, afgeleverd. LEIDERDORP Kon. Julianaschool Gisteren werd in de openbare school aan de Kom van Aaiweg een ouder avond gehouden. De heer J B Blankenstein. hootd der school, opende de bijeenkomst. Deze zei, dat de toeloop van het aantal leerlingen zo groot is. dat men op het punt staat een zesde leerkracht aan te vragen. Als gevolg van dit alles, zijn de klassen op het ogenblik wel overbezet. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Nieuwland, leidde verder de avond. Na lezing der notulen, deelde de voorzitter mee. dat van het gemeente bestuur toestemming is ontvangen voor de nieuw aan te brengen voorzieningen, voor eigen rekening, één en ander in overleg met de gemeentearchitect. Ook kon de heer Nieuwland nu reeds vertel len. dat er plannen worden gemaakt om in november een feestelijke ouderavond te organiseren. Op 30 mei zullen de leer lingen van de klassen 4. 5 en 6 een schoolreisje maken naar Woudrichem- Loevestein en Efteling, terug over Rot terdam. terwijl de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 uitgaan op 6 juni en wel naar ScheveningenMadurodam Wassenaarse Slag. Over het agendapunt: vakantie-ont spanning werd zeer lang gesproken Er zullen tochtjes gemaakt worden, bezoeken gebracht aan verschillende in dustrieën. terwijl ook de traditionele viswedstrijd weer gehouden zal worden. Na de pauze werd er een leerzame causerie gehouden over „De Hollandse Molens", door de heer W. J. van Kleef, geïllustreerd met lichtbeelden. Medisohe dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H- Bakema, Acacialaan 58. tel. 24828. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth C., dr. van J. P. Hokkeling en E. Klaasen. Ondertrouwd: A. Hoogervegt. 30 Jr. en B. C. Zwaan, 29 Jr. Getrouwd: J W. H. Grims, 28 Jr. en T. Dompeling, 25 Jr.; C. G. van der Plas, 25 Jr. en F. van der Vlist. 24 Jr.; J. A. Brandhorst. 24 Jr. en M. Bogerd, 23 Jr. VOORSCHOTEN JAARFEEST INSTUIFCLUB De ins-tuifclub, uitgaande van de Her vormde Jeugdraad, vierde gisteravond in het Gebouw voor Ohr. Belangen haar derde jaarfeest. De bedoeling van deze club i6 de jongeren van Voorschoten opvangen in het zgn. instuifwerk. De belangstelling voor deze avond was niet groot. Zij kwam uiteraard het meest van de ouders van de jongelui. Ook ds. E. Saraber gaf van zijn belang stelling blijk. De avond stond onder leiding van de heer Chr. A. Seters. die een kort wel komstwoord sprak. Met een aardig zangstukje stelden de medewerkers ziah voor. De rest van de avond werd gevuld met enkele schtsjes en muziek van de Leidse Instuifvriendn. Medische dienst Gedurende het weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356; voor wijkverpleegster: Ge zondheidscentrum, telef. 2177. WARMOND Herv. Gemeente, 10 en 7 uur: ds. Boonstra; 10 uur: Jeugdkede in 't Tref punt (voorganger de heer F. Sadhs). Medisohe dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Kwint (Sassenheim) en dokter Bots (Voorhout) WASSENAAR Medische dienst - De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Paulides en De Wit. ZOETERWOUDE COÖP. BOERENLEENBANK Ook de Coöp. Boerenleenbank hield haar algemene leden vergader mg. Uit de balans bleek, dat in 1957 aan spaargel den werden ontvangen f. 1.020.738 22, terwyl werd uitbetaald f. 783.862.06- De winst over 1957 bedroeg f. 1.56534. Het aftredende bestuurslid de heer G. P. van Leeuwen, werd by acclamatie herbenoemd. Het aftredende lid van de raad van toezicht, de heer A. v-Diemen, werd eveneens by acclamatie herbenoemd. Jaarvergadering Wit Gele Kruis De R.-K. Ver. Het Wit-Gele Kruis al- hier hield gisteravond haar jaarverga dering. Uit het jaarverslag bleek, dat er in het bestuur enige mutaties had den plaats gehad. De voorzitter en de secretaris-(penningmeester, resp. de he ren D. A. Muusen en P. C. Paardekoo- per, hebben beiden hun functies neer gelegd. Als opvolgers werden gekozen de heren H. J. J. A. Smeets als voor zitter en C. M. Westermann. Voorts bleek, dat het aantal leden was terug gelopen van 774 tot 761. De voorzitter kon echter de verheugende mededeling doen, dat het ledental sinds 1 januari 1958 weer met ongeveer 60 was toege nomen. De wijkzuster had in 1957 een aantal van 61 patiënten in verpleging. Hier voor werden 2340 bezoeken afgelegd. De kleuters werden 321 keer bezocht, ter- wyl de zuigelingen 332 maal werden be zocht. 43 maal heeft de wykzuster ge assisteerd op het consultatiebureau van dokter Kortmann. Aan het financieel verslag ontlenen wij, dat het batig 6aldo f. 553.61 bedroeg, terwijl f600 aan het bouwfonds werd toegevoegd. Wegens emigratie zal het bestuurslid mevr. N. van der Akker-Van der Poel het bestuur gaan verlaten. Als haar op volgster werd benoemd mevr Paarde- kooper-Molenkamp. De aftredende be stuursleden, de heren C. M. Wester- mann en A. J. van Bennekom werden by enkele kandidaatstelling herkozen. Als leden van de commissie voor on derzoek van de rekening 1958 werden benoemd de heren Chr. v d Meer, G. P. v. Leeuwen en H. A. Triebel. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 10 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg .-»ard- belen 65140; antiyvle 2451; peulen 275; snybonen 280; kroten gekookt 1325 postelein 6171; prei 1014; rabarber 1325; spinazie 315; stoofsla 2113; tomaten A 18059. idem C 165175; uien 15. Per 100 stuks: bloemkool A 3159. Idem B 1540. Idem C 21—24; komkom mers A 43—74, Idem B 35—56, Idem C 28 43. Per 100 bos: bospeep "280: peter sell® 28; radys 1422. selderll 26 RIJNSBURG S mei Groenteveiling Kroten 57, prei 1020; waspeen A 2? 104, Idem B 2095 per kilo. Selderi, 4—-.peterselie 5—8; kervel 9—10; radys 1217; bosultjea 8—10 per boe.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7