CABALLER0 hoort er bij Jubilerende Ambachtsschool neemt in Leiden centrale plaats in Echt genieten, vrank en vrij... Oud-leerlingen boden tijdens receptie glas-in-loodraam aan De C.H.-kijk op de gemeente Een werkelijke neutraliteit in de huidige wereld onbestaanbaar Zesde lustrum van Leidse Verenigde Faculteiten 97ste Jaargang Zaterdag 10 mei 1958 Tweede blad no. 29437 In leeftijd oud en krachten jong in de maatschappij deed veroveren. Wij hebben, aldus spreker, het in een ver volg op het U in 1948 aangeboden ge schenk gezocht, t.w. een tweede en daar op in voorstelling aansluitend glas-in- loodraam, aangebracht in de hal van het gebouw. Brengt het reeds aanwezige raam de in de school gegeven theorie symbolisch in beeld, het tweede raam wijst hun naar de komst van een leer ling in de school en zijn daarop later gevolgd afscheid, met daaromheen de Latijnse tekst „Non scholae sed vita desimus" niet voor de school, maar voor het leven leren wij en het „Finis corporat opus": het einde kroont het werk. Dat de thans 75-jarige Leidse Ambachtsschool in leeftijd oud en krachten jong in Leiden en in de kring van het landelijk nijver heidsonderwijs een centrale plaats inneemt, is tijdens de gistermiddag in het schoolgebouw gehouden receptie duidelijk aan de dag getreden. Vertegenwoordigers van tal van gemeentebesturen en uit de kring van het bedrijfsleven en het technisch onderwijs, die gelukwensen aan boden, spraken met grote waardering over de opleiding van de school. Hierbij bleven ook de oud-leerlingen, die in de eerste plaats zoveel aan de school te danken hebben, niet achter. Bij monde van de voor zitter van de Vola, de heer J. P. Zwanenburg, boden zij het bestuur een glas-in-loodraam aan, waarin de vrucht van de studie aan deze school is gesymboliseerd. De heer J. C. van Schaik, die in zyn kwaliteit van wethouder van Onderwijs namens het gemeentebestuur deze mid dag felicitaties aanbood, schonk aan dacht aan de grote vlucht, welke de school in deze 75 jaar heeft genomen. Spreker, die daarbij teruggreep op het eenvoudige begin in 1883, bracht naar voren, dat de school is gesticht in een tijd, dat er sprake was van een sociale bewogenheid en waarvan naast de op richting van de Ambachtsschool ook de Stichting van het Leidse Volkshuis ge tuigt. Vooral na 1900 heeft zich deze kentering in het sociale denken en han delen voortgezet, waaraan de toeneming van de industrie niet vreemd is geweest. Een grote vlucht heeft het technisch onderwijs evenwel eerst na de tweede wereldoorlog genomen. Volgden in die tijd circa 600 leerlingen het lager tech nisch onderwys, thans is dit aantal ver viervoudigd. Ook het voortgezet tech nisch onderwijs heeft in deze jaren een grote vlucht genomen. Het aantal leer lingen, dat dit onderwijs in Leiden volgt, is gestegen van 35 tot 80%. Een uit vloeisel daarvan is o.a. de oprichting van de U.T.S., terwijl reeds sterk wordt ge dacht aan de vestiging van een H.T.S. in de Sleutelstad en ook de oprichting van een textiel-dagschool wordt over wogen. Bijzondere waardering had de wet houder voor de prettige samenwerking, welke nu reeds jaren bestaat tussen het gemeentebestuur en het bestuur en de directie van de jubilerende school, waar van hij de grootse viering, gelet op de antecedenten van de L.A.S., zeer op haar plaats acht. Waar mogelijk zegde de heer Van Schaik ook in de toekomst, nu weer plannen tot uitbreiding op stapel staan, deze medewerking gaarne toe. Spreker, die voor de L.A.S. nog een goede toe komst zag weggelegd, wenste de school, die thans de weg naar haar eeuwfeest heeft ingeslagen, nog een lange periode van groei toe. De directeur, de heer C. Brilman, die met het oog op de lange rij van receptie- gangers er waren er een paar hon derd slechts een kort woord van feli citatie sprak, bood alle bestuursleden in de vorm van een asbak een persoonlijk aandenken aan, waaraan nog een aan tal voor de bestuurskamer werd toege voegd. Het was een geschenk van leraren en oud-leraren. GLAS-IN-LOODRAAM Zoals gezegd zorgden de oud-leerlingen deze middag ook voor een passend aan denken. De heer J. P. Zwanenburg, voorzitter van de Vola, die dit uit hun naam aanbood, wees op de uitstekende staat van dienst van de school, die in deze 75 jaar circa 10.000 leerlingen een gedegen opleiding gaf. Een opleiding, welke velen van hen een goede positie de uitvoering waarvan spreker ook grote bewondering had. Onder de velen, die in de loop van deze middag gelukwensen aanboden, waren o.m. vertegenwoordigers van tal van lerarenorganisaties en gemeentebe sturen, de heer J. Machielsen, rijks inspecteur van het Onderwijs, leden van de Commissies voor de vakopleiding in het bouw- en de nevenbedrijven, leve ranciers, patroons van de bedrijfsoplei ding, hoofden van scholen, de heer J. G. J. Verhey van Wijk namens het De partement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de directrice van de Vakschool voor Meisjes, een depu tatie van de afd. Gezondheidszorg van het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, leraren en oud-docenten van de Ambachtsschool, mevr. B. Kuyn- tjesElzinga, de echtgenote van de overleden directeur van de L.A.S.de heer B. Swanenburg, gemeentelijk inspec teur voor het Onderwijs, tal van indu- U.V.V.-autotocht ouden van dagen CIRCA 450 BEJAARDEN GINGEN OP STAP Onder auspiciën van het Comité U.V.V. hebben gisterochtend resp. -mid dag circa 450 ouden van dagen weer huh jaarlijkse autotocht gemaakt. De tocht ging vanaf het Stationsplein, via Noordiwijik, De Ziflik, Heemstede, Aerdenihout.naar „Velserend", waar on der het genot van een kopje 'koffie werd gepauzeerd. Van de gelegenheid om de omgeving te bezichtigen werd druk ge bruik gemaakt. Ook werd nog door de 1100 m. lange Velsertunnel gereden. Op de terugtocht genoten de bejaarden j volop van de rijk bloeiende bollen vel- den en de prachtige mozaieken. Bij aankomst te Leiden betuigden de oudjes hun gulle tevredenheid over het uitstapje. Een woord van dank werd gesproken tot de dames en heren, die hun auto beschikbaar hadden gesteld. striëlen, hoofden van dienst en vele anderen. Onder de geschenken er was ook een fraaie bloemenschat die deze mid dag werden aangeboden was ook een foto van de beschermvrouwe der school, H.M. Koningin Juliana, een cadeau van de lerarensportclub „Blijf Fit". „Velen keren thans op hun basis terug S.G.P. is kansloos Alvorens de afdeling Leiden van de C.H. Unie met het oog op de bomende gemeenteraadsverkiezing naar buiten- treedt, werd gisteravond in het wqkge- bouw Levendaal nog een interne wapen- Terwijl de receptie enkele ogenblikken werd onderbroken, begaven de bestuurs leden in tegenwoordigheid van het Vola- bestuur zich naar de hal van het ge bouw, waar de echtgenote van de glaze nier, Cors van der Kaay, het raam ont hulde. Weer terug in het receptielokaal dankte de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, voor dit prachtige en zinvolle geschenk, voor (Foto L.D./Van Vliet) i In het door de Vola aangeboden glas-in-loodraam is de vrucht van 1 de studie gesymboliseerd Wethouder C. van Schaik (links) biedt de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoekgelukwensen aan. (Foto L.D./Van Vliet) BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 2273^ Er komen 1800 Italianen in Leiden Aubade aan het station Onder auspiciën van het Hotelplan zullen deze maand 1800 personeels leden van de regionale telefoonmaat schappij „Stipel" uit Milaan naar ons land komen. De eerste groep (800 per sonen) zal woensdag aan het Leidse station arriveren. Een paar dagen daarna volgt de tweede groep. Ze zal met bussen vanuit Leiden naar Noordwijk worden vervoerd en daar in 19 hotels worden gehuisvest. Van daar uit zullen de toeristen uit stapjes maken door ons land, waarbij o.a. verschillende grote steden en ook de Noord-Oost-polder zal worden bezocht. Op 16 mei heeft in „Treslong" in Hille- gom een groot folkloristisch avondfeest plaats, waaraan o.a. medewerking zal worden verleend door diverse volksdans groepen. De 17de mei vertrekken de gas ten weer naar hun vaderland. Bij de aankomst van de eerste groep aan het Leidse Station zal de Haagse Posthar- monie een aubade brengen. schouw gehouden. Het lid van het hoofdbestuur, de directeur der Leidse Chr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries, heeft in deze bijeenkomst gesproken over de C.H. kijk op de gemeente. De heer D. van der Kwaak, die voor de pauze de plaats van de voorzitter van de Leidse afdeling innam sprak een in leidend woord, waarin hij het de rege ring verweet, dat zij niet het initiatief heeft weten op te brengen om ons volk indertijd in te lichten, dat het op een keerpunt staat. Z. i. gaan we nog een moeilijke tijd tegemoet. In de komende tijd, aldus spreker, is de CHU erop uit een eerlijke verkiezingspropaganda te voeren, waarbij de Unie niet zal aanko men met beloften en leuzen. Daarente gen is het haar ernstig voornemen zich in te 2ietten voor de gehele Leidse bevol king. De heer Van der Kwaak, die hierna nog even de uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten onder de loep nam. wees daarbij o.m. op de realiteit, dat velen na 26 maart de PvdA de rug heb ben toegekeerd. Hiermede zijn velen op hun basis teruggekeerd. Spreker voor zich geloofde, dat de verwachting gewet tigd is. dat nog anderen zullen volgen. DE S.G.P. Mr. dr. de Vries, die hierna het woord verkreeg, zette uiteen, dat de Prot. Chr. groep in Leiden ook bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing wederom in een vrijwel gesloten formatie optreedt. Helaas - en spreker wenste dit niet te veroordelen, doch wel te betreuren - heeft een andere prot. chr. groep (de SGP (Red.) gemeend toch aan deze ver kiezing te moeten meedoen. Gelet op de uitslag van de laatst gehouden verkie zing is er echter geen kans op, dat deze partij op een zetel beslag legt. Zij is z.i. kansloos. Dit in het oog vat tend, wekte mr. De Vries de zonen en dochteren der reformatie op zjjn/haar stem niet op deze partij uit te brengen. Het gevaar is dan groot, dat men indi rect zijn/haar stem aan de KVP geeft. Na dit waarschuwend geluid ging mr. De Vries uitvoerig in op het CH-ge- meenteprogram, dat uitgaat van de ge dachte, dat heel ons politiek denken en handelen is afgestemd op het geloof. Gods woord, aldus spreker, is ook op het terrein van de politiek nog een lamp voor onze voet. De artikelen van dit pro gram zijn evenwel geen bijbelteksten, doch worden bepaald door ons christen zijn. waarbij de historie - vandaar chris telijk historisch - nog een belangrijk woordje medespreekt. In dit verband stond spreker in het kort stil bij het be vorderen van de gemeentelijke zelfstan digeheid en het tegengaan van de cen tralisatie, een centralisatie, welke door de overheid op menig terrein wordt voorgestaan. T.a.v. het bevorderen van de burger zin en de particuliere werkzaamheid stelde spreker, dat de CHU van de stel- CONSTANTE KWALITEIT Dr. mr. F. Gosses voor de VI110 Advertentie Dr. mr. F. Gosses heeft gisteravond in het Juridisch Studiecentrum Gra vensteen voor de leden van de afde ling LeidenOegstgeest van de Ver eniging voor Internationale Rechts orde „V.I.R.O." en van het Dispuut prof. mr. B ,M. Telders een verhande ling gehouden over het begrip neutra liteit. Een heel oud begrip. Men komt het reeds in de eeuwenoude geschie denis tegen. Maar dan was het steeds gebaseerd op feitelijke omstandigheden. Door ge ografische ligging of om redenen van eigenbelang hield een bepaalde staat zich dan afzijdig in een gewapend con flict. Zo'n houding behoefde niet altijd volkomen passief te zijn. men kon ook positieve invloed uitoefenen b.v. door het drijven van handel met de bellige- renten, maar men zag af van daadwer kelijke deelneming in de oorlog. Een volkenrechtelijke neutraliteit ontmoet men in de historie voor het eerst in 1815, toen kort na het Weense congres Zwitserland op eigen verzoek tot een permanent gewapende neutrale staat werd verklaard, waarvan de neutraliteit werd erkend en gewaarborgd door de toen bestaande vjjf Europese mogend heden. Het was de eerste maal in de geschiedenis, dat een staat terwille van de neutraliteit zekere soevereine rech ten opofferde, een mijlpaal in het Euro pese ordeningsstreven. In de latere ge schiedenis komen wij nog drie van der gelijke voorbeelden tegen. In 1839 werd België formeel tot neutrale staat ver klaard, in 1867 volgde Luxemburg. In beide gevallen was voortgeborduurd op het Zwitsers stramien, maar hier was de DE SPECIAALZAAK in KANTOORMACHINES Reeds vanaf f 15.05 p. maand bent U in het bezit van een kofferschrijfmachine. Alle be kende merken o.a. Triumph, Groma, Swissa, Everest, Kolibri, Mercedes. Vraagt geheel vrijbl inlichtingen. m HAARLEMMERSTRAAT 164' Twee lezingen in het Gravensteen Onder het motto „Harmonie en disso nant in het concert der naties" vieren de Verenigde Faculteiten der Rechtsge leerdheid en der Letteren en Wijsbe geerte der Leidse Studenten gedurende twee dagen hun zesde lustrum, waarbij tevens aandacht besteed wordt aan het tienjarig bestaan van de sociologische studierichting. Deze lustrumviering begon gistermid dag met een bijeenkomst van vele stu denten, reünisten en andere genodigden in het juridisch studiecentrum Graven steen, waar na een inleiding door de praeses van de lustrumcommissie de heer Ch. A. van Bemmelen dr. W. A. 't Hart sprak over volkenpsychologie als sociaal-wetenschappelijke mogelijkheid. Spreker schetste in het kort de op komst van de volkenpsychologie, die tot het midden van de achttiende eeuw niet meer was dan een karikaturisering terwijl de psychologie eerst in het mid den van de negentiende eeuw een zelf standige wetenschap werd. Vooral de periode van en na de tweede wereld oorlog heeft grote mogelijkheden voor de volkenpsychologie geschapen. Spre ker drong erop aan dit jonge weten schapsterrein, dat voor de toekomstige ontwikkeling van de samenleving van zeer groot belang kan zijn, te verkennen in een interdisciplinaire samenwerking tussen psychologen, sociologen, antropo logen en historici, die echter eikaars taal moeten leren verstaan alvorens vruchtbaar werk kan worden geleverd. De tweede spreker van gistermiddag was de heer A. A. J. Warmenhoven, die verschillende aspecten beschouwde van het internationaal contact bij technische en economische hulp. Hij wees erop dat men niet te snel moet spreken over „achtergebleven gebieden" wanneer het gaat om volkeren, die geheel anders zijn georiënteerd. Het westen moet er zich voor hoeden te denken, dat dit verschil in technologische ontwikkeling en op ander gebied verdwijnt als er maar vol doende kapitaal en kennis in wordt ge pompt. De deskundigen, die de interna tionale steun bij de ontwikkeling van volken en gebieden leiden, moeten zeer voorzichtig te werk gaan en slechts dan hulp verstrekken wanneer door onder wijs en opvoeding de volkeren ontvan kelijk zijn voor het opvangen van tech nische opbloei. regel uitgaat, dat het stimuleren hier van de voorkeur verdient boven het or ganiseren. De CHU stelt zich niet op het standpunt: bij U, over U en zonder U. aangezien dit in strijd is met de eerbied van het leven. Tenslotte schonk spreker nog aan dacht aan enkele punten uit het CH- gemeenteprogram, t.w. het bestrijden van de woningnood en de vorming van de medemens, dit naast het aankweken van schoolse kennis. Mr. dr. de Vries eindigde met erop te wijzen, dat wij aan een historisch besef ook een christelijk denken moeten paren, in welk verband hij wees op de bevordering van de zon dagsrust, het bevorderen van de groei van het christelijk onderwijs, dat even wel het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen niet mag uitslui ten en de godsdienstige achtergrond van ons cultureel en sociaal werk. In al deze oerbanden. aldus spreker, moeten wij ernst maken met ons christen-zijn. Na een korte pauze was er gelegenheid tot discussie, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. neutralisering opgelegd en Luxemburg was bovendien ongewapend neutraal. In 1907 werd bij de tweede Haagse confe rentie ook een algemene regeling getrof fen voor neutraliteit, waarmede elk onzijdig grondgebied onschendbaar werd verklaard. Het was niets nieuws, een ongeschreven wet werd alleen zwart op wit gezet. Maar vergeten werd sancties in het vooruitzicht te stellen. Men leek dus stap voor stap naar een Europese ordening te stevenen, maar de eerste wereldoorlog maakte duidelijk, wat al deze afspraken waard waren. Duitsland, dat garant stond voor de neutraliteit van Luxemburg en België liep beide landen onder de voet. België voelde er na die wereldbrand dan ook niets meer voor en na de tweede wereldoorlog liet ook Luxemburg de neutrale houding varen en sloot zich aan bij de NAVO. Protesten tegen deze eenzijdige opzeg ging van de neutralisering zijn niet ge hoord. Zwitserland heeft echter ander halve eeuw de neutraliteit kunnen land- haven. Maar alleen door machtspolitieke factoren, zoals iedere neutraliteit steeds daardoor wordt bepaald. Het Alpen landje heeft nu gezelschap gekregen van Oostenrijk, dat in 1955 geneutrali seerd werd. permanent en gewapend, maar niet onder garantie. Het was de prijs, die net voor zijn vrijheid moest betalen. En vandaag de dag is de neutraliteitsgedachte een geliefd tactisch wapen van de Russen in de latente strijd tussen Oost en West. Heeft neutraliteit thans nog enige zin? Is zjj zelfs wel moreel ver- anwoord? Dr. mr. Gosses meende van niet. Alle z.g. neutrale landen worden door Rusland warm geprezen, maar niet in de gebieden, die onder eigen machtsinvloed vallen. Het staats systeem van de Sovjet-Unie is nog altijd: „Wie niet voor mij is, is tegen mij". Er is tussen Oost en West geen ruimte meer denkbaar voor neutrale staten, werkelijke neutraliteit is in de Russische kaart spelen en dus in feite onbestaanbaar. Na deze inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen en werd snel een agenda af gewerkt van de ledenvergadering. CONCERT VAN DER WERFPARK De Harmonie-kapel „Trouw en Durf" o-l.v. de heer J. F. J. Boelhouiwer, ver zorgt maandagavond in het Van der Werfpark een gemeente-concert. Het programma luidt als volgt: Era to (mars), J. C. de Wit; Aube Dorée, A. Delbecq; Denise (wals), A. Bulland; Fierial (ouv P. B. Bisselink; De Post koets, J. Cleber; Mars 4e Reg. Grena diers. G. J. de Houwert; Taptoe Hoorn blazers: Wilt heden nu treden: Taptoe Cavalerie; Saint Triphon (mars), A. Ney; Semipre Fidelis tmars), Soussa en Manoeuvre (mars), P. A. Staehs. AFSCHEID A. v. d. KAAY In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer A. van der Kaay gisteren in het schaftlokaal van de H.C.W. afscheid ge nomen. De heer Van der Kaay, die ge durende 34 jaren bij de H.C.W. in dienst was, werd toegesproken door de voor zitter van de kern, de heer C. Pouw, die hem namens het personeel een enve loppe met inhoud aanbood. Voorts voer den de heren Dekker en Laman, voor zitter van de „Stalen Band" het woord. Enkele geschenken werden overhandigd. OEGSTGEEST Medische dienst Dit weekeinde nemen waar de doktoren Held, tel. 24649 j en LanenBaron, tel. 21810- Hervormd jeugdwerk Als afsluiting van het winterwerk hield de centrale commissie voor het jeugdwerk der Leidse Hervormde Ge meente gisteren een contactavond voor de medewerkers(sters)In zijn openingswoord zei de jeugdpredikant, ds. T. D. van Soest, dat de bijeen komst beschouwd werd als een alge meen appèl waarop dank werd ge bracht aan God voor de krachten, die Hij tot dit werk had gegeven. Daarnaast moet een dergelijke avond worden gezien als een van de weinige gelegenheden waarbij de jeugdleiders (sters) elkaar beter leren kennen. Bij dit werk heeft men zich vooral bezig te houden met de vraag of alles wat men doet pastoraal wel verant woord is. Een van de grote moeilijkhe den is, de jeugd-van-vandaag te boeien. In sommige gedeelten van de stad wer den goede resultaten bereikt, in andere minder goede. Over het algemeen geno men is de samenwerking in bepaalde sectoren van het jeugdwerk groter dan voorheen het geval was. Belangrijk was daarbij, dat het centrale werk in één ge bouw kon worden overgebracht. De kadervorming is een voornaam punt van het programma voor het aanstaande seizoenmen wil komen tot nog nauwere samenwerking. Het eerste deel van het programma, dat de aanwezigen kregen aangeboden, werd verzorgd door enkele meisjes- en jongensclubs onder leiding van de sport leider, de heer H. v. d. Luit. Met grote behendigheid werden de oefeningen met evenwichtsbanken uitgevoerd. Eerst de meisjes en daarna de jongens toonden was zij op het terrein van springen, kop rollen, handstanden en valbreken waard zijn. Na de pauze trad het Chr. Mandoline gezelschap „Sempre Avanti", onder lei ding van K. Kukler, op. Het publiek werd meegenomen op een reis naar ver schillende landen van Europa De avond werd gesloten door de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, ds. J. N. de Rui ter.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3