I Vrachtwagen ramt Citosa-bus Met een enkel woord Aeenda ZATERDAG 10 MEI 1958 FLORISSANT kan de algemene toe stand van Spanje nog steeds niet genoemd worden, al is er hier en daar enige vooruitgang bespeurbaar. Het land worstelt op tal van gebieden met grote problemen. Sociaal behoort het tot de achterlijkste staten van niet- communistisch Europa en slechts door sterke druk slaagt de overheid erin de ontevredenheid van de massa onder de duim te houden. Economisch moet er nog ontzaglijk veel gedaan worden om eindelijk de grondslagen te leggen van een gezonde volkshuishouding. Een vraagstuk als dat van de ontbossing is gelukkig met succes aangepakt, zoals onze correspondent onlangs in een inte ressant artikel in onze kolommen be schreef, maar het zal toch nog tientallen jaren duren vooraleer er zowel agra risch als industrieel een redelijke even wichtstoestand is geschapen. Op be stuursgebied worstelt men met de tegen stelling tussen de centrale regering en de locale autonomie. Castilië ligt wel iswaar in het midden, maar de rana- gebieden zijn veel welvarender. De Castilianen, militair en autoritair, ont breekt het aan economische vooruit strevendheid. Dit alles en nog veel meer trouwens betekent nu ook weer niet, dat Spanje geen knappe koppen voortbrengt: men denke aan de schil derkunst, de muziek, de letterkunde, de beoefening van de cultuurfilosofie, de medische wetenschap en de techniek. TOCH, al zijn er dan zekere presta ties aan te wijzen, schijnt er als het ware fundamenteel iets mis te zijn. Er hapert iets aan het Spaanse volkskarakter. Natuurlijk kan dat ook van andere naties gezegd worden: de Duitsers met hun ziekelijke behoefte aan een sterke man, de Fransen met hun eeuwige politieke geharrewar. En ver moedelijk zou ook ons eigen volk in dit lijstje, dat ad libitum verlengd kan worden, niet ontbreken, indien het mo gelijk ware ten aanzien van zichzelf en het eigen volk in voldoende mate af stand te nemen. Wat de Spanjaard aan gaat, hij heeft een aangeboren trots, met alle voor- èn nadelen vandien. Een bedelaar ginds lykt er meer op een hidalgo (edelman) dan een gezeten bur ger elders ter wereld dat doet. Die trots echter heeft de Spanjaard ertoe verleid lang, véél te lang, neer te zien op harde arbeid, al zal vanzelfsprekend ook het klimaat een zekere rol in de vorming van die mentaliteit gespeeld hebben. Niettemin zit er veel waarheid in de uitspraak, dat de Spanjaard in wonderen gelooft, wonderen in het da gelijks leven wel te verstaan. De in dustrie en, in het algemeen, het ver snelde tempo van deze tijd is die illusie komen verstoren, met als gevolg een nasleep van conflicten, welke uit ver stoorde sprookjes plegen voort te vloeien. MEN ZOU DE tegenwoordige situatie in Spanje aldus kunnen samen vatten, dat er met een wezenlijke verandering van regime voorlopig niet gerekend behoeft te worden, ook al zou Franco, zoals de geruchten willen, bin nen niet al te lange tijd het bestuur willen neerleggen. Zijn gezondheid zou te wensen overlaten en na een operatie aan de galblaas zou, aldus een voor spelling van een Engels blad, worden bekendgemaakt, dat hij te ziek is om terug te keren. Tot hoofd van een in terim-regering zou dan een van de hui dige kopstukken worden benoemd, Mu- nao Grandes, zulks in afwachting van het herstel van de monarchie in de persoon van troonpretendent Don Juan. Juist in een dictoriaal-geregeerd land als Spanje kunnen dergelijke geruchten moeilijk op hun waarheid worden ge toetst, maar dat het op den duur toch in deze richting zal gaan, ligt wel voor de hand. Franco heeft immers zelf reeds maatregelen daartoe genomen en de monarchistische aspiraties worden ge steund door het leger, dat een van de pijlers van het regime is. nVERIG heeft Franco en dit is wel een punt, dat aandacht ver dient in de laatste tijd maatre gelen genomen tegen de aanhangers van de Falange, de eenheidspartij, welke totnutoe een krachtige ruggesteur was voor de Spaanse dictator. Naar het schijnt worden echter steeds mee lei dende Falangisten uit belangrijke po sities weggewerkt. Thans zijn leger, kerk, grote ondernemers en monarchisten nog de groepen, van wie de caudillo het moet hebben. Van een redelijk begrip voor de werkelijke gezindheid van het volk is geen sprake. Vandaar dat ar beiders en intellectuelen hoe langer hoe meer overgaan tot ondergrondse activi teit. De stakingen van onlangs zijn er een duidelijk bewijs van. Het is weer het oude lied: de tegenstellingen beginnen zich toe te spitsen. Ten tijde van de burgeroorlog werden kerk, leger, gesi tueerde middenstand en reactionaire landeigenaars als het ware samenge bracht onder de ene noemer van het Falangisme, die opkwam voor hun be dreigde posities. Daartegenover stonden kleine burgerij, intellectuelen en revo lutionair-gezinde boeren en industrie arbeiders, die in het vaairvater kwamen van het communisme, althans van ultra linkse elementen. Het gevaar bestaat, dat de krachten, die ook nu weer naar vernieuwing zoeken, tot illegaliteit ge doemd zijn, met alle tragische gevolgen vandien. NDODLOTTIG is nog altijd het mis verstand, dat het (tijdelijk) ver dwijnen van de verschijnselen van een ziekte zou betekenen, dat de kwaal is overwonnen. Op politiek terrein over gebracht: gedurende enkele jaren kan men de ontevredenheid mogelijk de baas blijven, maar tenslotte is er niets gewonnen. De enige hoop is, dat het aftreden van Franco zal leiden tot een verlichte monarchie, die begrip heeft voor de noden van de massa en voor de democratische rechten, zoals die elders in de vrije wereld althans in beginsel worden erkend. Helaas, dit zou niet van vandaag op morgen verwezenlijkt kun nen worden. Maar de tijd dringt en in tussen zouden zij, die wél inzien, dat er broodnodig verandering moet komen, uit wanhoop tot het extremisme, lees: communisme, kunnen overhellen VEEL teleurstelling heeft het in libe- aal-gezinde kring gewekt dat de steun van Amerika op militair gebied niet of althans veel te weinig tot de mocratisering van het regime-Franco heeft geleid. Spanje is strategisch in derdaad een belangrijk steunpunt voor de vrije wereld, maar de hier bedoelde verontrustig bewijst weer eens, dat die vrije wereld weliswaar de beschikking kan krijgen over militaire bases, zonder dat het bestaan daarvan als het ware gedragen wordt door de interne ver houdingen van het desbetreffende land. Tenslotte is de waarde van dergelijke bolwerken afhankelijk van de gezindheid der bevolking. In Madrid zal men moe ten inzien, dat er ook inwendig het een en ander dient te veranderen. Zo niet, dan is de vestiging van steunpunten ondanks de „huur", welke ervoor be taald wordt eerder nadelig dan voor delig voor de zaak, welke men zegt te dienen. Spanje bewijst, dat anti-commu- nisme zonder meer volstrekt onvrucht baar is. Dode en enige gewonden in Waddinxveen In de Zuidplaspolder op de grens tussen de gemeenten Waddinxveen en Zeven- huizen is gistermiddag te 4.35 uur een autobus van de lijn RotterdamBoskoop van de Citosa door een vrachtauto geramd. De beide voertuigen zijn daarbij de dijk afgereden en in een diepe tochtsloot terecht gekomen. Een naast de chauf feur van de vrachtauto zittende uitvoerder werd daarbij zwaar gewond en is ter plaatse overleden. Van de ongeveer 14 bus-passagiers, onder wie verscheidene kinderen, werden er enige niet ernstig verwond. Toen de bus uit Zevenhuizen, die te kwart voor vijf in Waddinxveen had moetien zijn het kruispunt Breedeweg- Flasweg opreed, naderde uit de richting Moercapelle met grote snelheid een met aarde geladen vrachtauto van de fa. Van Mourik, uit Groot Amimers. De chauffeur van deze vrachtwagen ver leende geen voorrang aan de van rechts komende bus en ramde deze in de flank. De gevolgen waren verschrikkelijk. De wagens reden door de brugleuning en belandden ln de 5 meter beneden de weg gelegen tochtsloot van de polder, vlak voor de boerderij Willem II. De vrachtauto draaide daarbij een slag om zijn as en kwam gedeeltelijk onder de bus terecht. De vrachtwagen verdween bijna geheel onder water De bus stond vrijwel loodrecht overeind- De klap van de aanrijding was tot ver in de omtrek hoorbaar en onmid dellijk snelden omwoners toe om de bus passagiers de helpende hand te reiken. De chauffeur van de bus, Joop Jonker, uit Alphen aan den Rijn, wist men, evenals een bejaarde vrouw, door het voorportier uit hun benarde positie te bevrijden. Andere omwonenden slaag den erin de overige passagiers via de achterdeur uit de wagen te tillen. De doktoren Hemminga en Van der Linde uit Waddinxveen verleenden de patiënten medische hulp. Intussen ontwaarde men nog een slachtoffer, die vrijwel geheel onder water was verdwenen. Het bleek de 56-jarige uitvoerder a. de Lange uit Moordrecht te zijn, die zeer ernstig ge wond was. Kort nadat dit slachtoffer, die uit de vrachtwagen moet zijn ge slingerd. op het droge was gebracht, overleed hij ter plaatse. De chauffeur van de bus liep een shock op. Eerst om kwart voor negen slaagde men erin, na vele vergeefse pogingen, de vrachtwagen uit de vaart te trekken, waarna men ook de bus uit de jfloot kon gaan trekken. I Het 'busverkeer van Gouda-Delft, dat ook dit kruispunt passeert, moest tijde- I lijk worden omgelegd via Waddinxveen. BINNENLAND De commissaris van politie uit Breda, de 63-jarige heer A. C. de Bnuyn, is gis terochtend ten gevolge van het springen van een achterband, met zijn auto onder het viaduct bij Ouderkerk op de Rijksweg na 2, tegen een betonnen paal gereden. De auto kwam op de zijkant terecht en vloog in brand. De commissaris is door de heer B. A. Beer uit de auto bevrijd. M?t een diepe wond ln het voorhoofd, ver wondingen aan zijn mond en een gecom pliceerde armbreuk, ls het slachto'fer naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam vervoerd. De Stichting het Zuid-Hollands Landschap zal op zaterdag 17 mei in het recreatie- en conferentiecentrum „De Meeuw" te Briele de jaarvergadering houden. H.M. de Koningin is voornemens op zaterdag 31 mei de opening van een aan tal paviljoens van het zogenaamde Bene- modorp te Doorn bij te wonen. Dit Be- nemodorp dient voor de hulsvesting van ernstige militaire oorlogsinvaliden en is opgericht door de Bond Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers, die een stich ting heeft ingesteld tot instandhouding van een woonoord voor deze -nvaliden. BUITENLAND Een straaljager van de Amerikaanse luchtmacht van het type F 104-1. een Lockheed Starflghter. heeft het wereld- hoogterecord voor vliegtuigen verbeterd Tijdens een -'lucht, van de basis Palm- dale af gemaakt, die 27 minuten duurde, bereikte de bestuurder majoor-vlieger howard C. E. C. Johnson een hoogte van 27.375 meter. Hij vertelde na afloop dat op die enorme hoogte de lucht diep-blauw bijna zwart was en dat de temperatuur bulten het toestel minus zestig graden Fahrenheit bedroeg! I Sir Ali bin Abdoel Karim, de sultan van Lahej ln het protectoraat-Aden, heeft gisteravond zijn bemiddeling tussen En geland en Jemen aangeboden bij de op lossing van de grensgeschillen tussen Jemen en Engeland. Een reohtbank ln Ankara heeft het weekblad Akis een verschijningsverbod voor de duur van een maand opgelegd. De hoofdredacteur Ademhan, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de publikatle van een artikel, dat ..scha delik" wordt geacht voor hetaanzien van Advertentie 1ST BREESTRAAT 173 Een KORT woord over de r.-k. kerk mag tenslotte niet ontbreken. Spanje is nog altijd het land van monopolistisch fanatisme op kerkelijk gebied, dat in de laatste tijd ook in r.-k. kring hier te lande niet ondui delijk is gekritiseerd. Als reactie op die al te strenge opvattingen bestaat er al heel lang een typisch-Spaans anti-cleri- calisme, dat volgens vele bevoegde schrijvers op grote delen van de bevol king vat heeft gekregen. Uit vrees voor verdere afbrokkeling van haar positie heeft de kerk destijds een verschrikke lijke fout gemaakt: zij begon meer en meer aan te leunen tegen de macht van de staat,, hetgeen zich met name ten tijde van de burgeroorlog duidelijk ken baar maakte Hiertegen begint in ker kelijke kringen zelf steeds meer op positie te rijzen. Met name de bisschop van Malaga, dr. Angel Herrera, voorheen chef-redacteur van het Madrileense blad ,£1 Debate", is thans de spreekbuis van hen, die binnen de kring van de clerus de banier van de sociale vooruitgang opheffen, waarbij het tot verheuging stemt, dat zijn stem niet langer die van een roepende in de woestijn van cleri- caal conservatisme schijnt te zijn. Wie de huidige toestand in Spanje juist wil beoordelen, dient met deze nieuwe koers wel rekening te houden, al zou het anderzijds onjuist zijn te zeggen, dat de kerk als zodanig en in haar geheel reeds de nieuwe richting ie ingeslagen. de regering. Betogers te Tripoli ln Noord-Liba- non hebben gisteren de politie met ste nen bekogeld en een cafe en werkplaats in brand gestoken tijdens ongeregeldheden na een dienst in de plaatselijke moskee. Een menigte van ongeveer duizend man overmande een groep politiemannen en trok naar het regeringsgebouw waar zij leuzen schreeuwden tegen president Sja- moen en tegen „onrechtvaardigheid en tirannie". De Hongaarse regering heeft beslo ten de volksrechtbanken, die waren ge vormd na de opstand in oktober 1956. op te heffen .aldus heeft Radio-Boedapest gisteren gemeld. De Hongaarse radio voeg de eraan toe. dat deze colleges, die waren belast met berechten van contra-revolu tionairen. niet meer nodig zijn. Russische patrouilleschepen hebben in de Barentszzee tien kleine Noorse vis sersschepen aangehouden en opgebracht, zo wordt in Oslo vernomen. De vroegere Amerikaanse ambassa deur in de Sovjet-Unie. Joseph Davies. Is op 81-jarige leeftijd in Washington over leden. Hil was in de Jaren 1937 en 1938 ambassadeur in de Russische hoofdstad en later, in 1943 is hi1 als speciale afge zant van president Roosevelt naar de Sovjet-Unie teruggekeerd voor besprekin gen met Stalin. Hii verwierf vooral be kendheid door zijn boek .M'ssion to Moscow". De Senaat van Ceylon heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de dood straf voor de tijd van drie jaar wordt op geschort. Deze per'ode van drie iaar is bedoeld als een proeftijd. Indien de proef slaagt zal de doods-traf op Ceylon worden afgeschaft. In grote delen van de graanprovin- cle Joenan. In Rood-Chlna. heeft het al zeven maanden niet geregend, meldt Ra dio-Peking. Men heeft daar nimmer een grotere droogte meegemaakt. De Koning van Marokko heeft in een radiotoespraak een serie maatregelen ontvouwd, die moeten lelden tot de in stelling van een constitutionele monarchie in Marokko. In India en Pakistan is men geschokt door de moord op de 76-Jarige leider van de Republikeinse partij ln Pakistan, dr. Chan Sahib, die gisteren in zijn woning in Lahore is doodgestoken. Premier Nehroe van India zei ln het parlement: „Hij was een dappere collega in de strijd om de on afhankelijkheid. We verschilden vaak van mening maar ik heb zelden een groter mens ontmoet". Er ls een 30-|arlge kan toorbediende gearresteerd. die van de moord verdacht wordt. Volgens de laatste berichten heeft de treinramp in Brazilis» 114 doden en 315 gewonden, van wie 50 ernstig, geëist Op het ogenblik van de botsing waren er ln totaal 2400 reizigers ln de personen trein. President Kubitschek heeft de be volking meegedeeld, dat men streng zal optreden tegen de schuldigen van de recente reeks ongelukken, die de Brazl liaanse spoorwegen heeft getroffen. Drie padvinders uit de Westduitse Bondsrepubliek, die met hun groep naar Oost-Berlijn zijn gegaan om daar de 1 mei- viering bij te wonen, worden sedert 1 mei vermist. Een onbekende heeft de leiding van het jeugdhuis van de vermisten mee gedeeld, dat de drie padvinders twee van zeventien en één van twee-en-twin tig Jaar in hechtenis genomen zijn. al dus deelde de Westberlijnse politie gis teren mee. Vragen van de Westberlijnse politie aan de politie van Oost-Berlijn zijn tot dusver niet beantwoord. Evert Kupersoord vandaag in Amersfoort geopend (Speciale berichtgeving) Vandaag heeft de voorzitter van het Verbond van Vakverenigingen, de heer C. W. van Wingerden, in Amers foort het vijfde arbeidershotel van het n.V.V. geopend. Het draagt de naam van de vroegere voorzitter Evert Kupers, bij wiens afscheid het fonds werd gesticht, waardoor de bouw van het nieuwe vakantieoord mogelijk werd. Aan dit prachtige gebouw zyn echter ook de namen verbonden van twee jonge Haarlemse architecten, de heren H. W. Brakel en H. Buma, naar wier bekroond ontwerp het Evert Kupers oord tot stand kwam. Het programma, waaraan de archi tecten, die voor deelneming aan de prijsvraag waren uitgenodigd, moesten voldoen, luidde: „schep een comfortabel en rustig vakantieverblijf voor ongeveer 200 personen voor het grootst deel ln gezinsverband logerende een en ander uiteraard binnen een budget dat een vakantie op het Evert Kupersoord in het bereik van het gemiddelde ar beidersgezin brengt. Gegeven werd een fraai gelegen sterk glooiend terrein van ongeveer drie hec taren op het hoogste punt in de ge meente Amersfoort, aan de bekende laan 1914, vanwaar men een uniek uit zicht heeft over de zich in een blauw waas verliezende Gelderse vallei. Kwestie om rijbewijs De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak, welke de ANWB door mid del van een Haagse importeur, aan hangig heeft gemaakt^ tegen de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. Het provinciaal bestuur beeft aan deze een nieuw rijbewijs gewei gerd nadat diens oude rijbewijs was verlopen tijdens een periode, waarin hem de rijbevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De president van de Haagse rechtbank heeft in kort geding de eis dat de griffie hem een nieuw rijbewijs zou verschaf fen zonder examen, toegewezen. In hoger beroep wees het Hof de eis eveneens toe, daarbij overwegende dat de wetgever een ontzegging van rijbe voegdheid bedoeld heeft als tijdelijke maatregel, waarbij de geldigheid van het rijbewijs blijft. De Commissaris der Koningin kwam tegen dit arrest in cassatie. B'j deze procedure stond tevens in het cen trum der belangstelling de vraag, of de burgerlijke rechter bevoegd is de overheid een bevel te geven tot het doen van een bestuurshandeling De Procureur-Generaal bij de Hoge Raad meende deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden wanneer de over heid vrijheid van handelen heeft, doch bevestigend, zoals in dit geval, indien de bestuurshandeling een verplichte is. De Hoge Raad heeft zich thans bij dit standpunt aangesloten en het cassatie beroep verworpen. Eisenhower prijst Nixon President Eisenhower heeft vice-pre sident Nixon in een persoonlijke bood schap geprezen om zijn „moed, geduld en kalmte" tijdens de demonstratie van studenten van de universiteit van Lima. Zoals gemeld werd Nixon donderdag ge stompt. bespuwd en uitgejouwd toen hij de studenten van de San Marcos-uni- versiteit wilde toespreken. President Eisenhower stelt in zijn boodschap „radicale agitators" verant woordelijk voor het gebeurde. „Ik ben er zeker van dat de grote meerderheid van oe bevolking van Peru en de V.S. het door enkelingen veroorzaakte incident betreurt", aldus dé president. Volgens persberichten uit Lima waren communisten de aanstichters van de on geregeldheden. Zij zouden de V.S. van acties hebben beticht welke schadelijk voor de economie van Peru zouden zijn. zoals een plan om de invoerrechten op zink en lood te verhogen en het voor nemen om de verkoop van overtollige landbouwprodukten aan het buitenland tp vergroten. De Peruviaanse regering heeft Nixon inmiddels officieel haar leedwezen over het gebeurde betuigd. De Peruviaanse zaakgelastigde te Washington bood na mens zijn land in het ministerie van i Buitenlandse Zaken zijn verontschuldi- l gingen aan. Hij weet het incident aan i een groep communisten, die uit het bui tenland instructies hadden gekregen. De woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde later, dat het Peruviaanse volk ervan overtuigd kan zijn, dat het inci dent geen afbreuk zal doen aan de uit stekende betrekkingen tussen de twee landen. Algerijnse opstandelingen executeren Franse soldaten Het „Nationale Bevrijdingsfront", de voornaamste organisatie der Algerijnse opstandelingen, heeft in Tunis meege deeld, dat op 30 april in Algerije drie Franse soldaten zijn „terechtgesteld", nadat zij door een speciaal tribunaal van het Nationale Bevrijdingsleger ter dood waren veroordeeld. De soldaten hadden zich volgens de meden eling schuldig gemaakt aan foltering, ver krachting en moord. Inwoners van het dorpje Ramel Souk in het gebied van La Caliê waren hiervan het slachtoffer ge- Studszaal: Feestavond Ver. oud- leerlingen Ambachtsschool. 8 uur nam. Schouwburg: Tot Ieders Genoegen" speelt ..Het is nooit te laat" 8 uur nam. Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg) Kleurenprojeotle. 9 uur nam. Koolkapel: Herdenking 10-Jarig bestaan OJMV Irene. Spr. ds. J. N. de Ruiter. 7 uur nam. Stadhuisplein: Start Bloesem tocht Vespa-club. 10 uur voorm. MAANDAG Rapenburg 61: K. en O. Lezing over Opera's van Verdi door Leo Rlemens. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal) - Lt.gen M. n. H Mathon en dr. J J. Buskes spreken over het probleem der atoomwapenen 74 uur nam Lange Raamsteeg 2a: .Lezing H. van Dongen voor Kon. Ned Natuurhistorische Ver 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174- Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 74 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg) Filmavond. 9 uur nam. Oegstgeest. (W. de Zwijgerkerk) Baptisten Gem. Spr. H. Schouten. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Uitvoering Kinderkoor „Ex Animo". 74 uur nam. Schouwburg: Toneelavond Chr. Man dolinegezelschap. ..Sempre Avantl" 8 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Haastrecht en Utrecht. 84 uur voorm. Hotel Centraal: Jaarverg. Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding 8 uur nam. In den vergulden Turk: Sociale Raad. Spr. J. Egglnk over het Kinderfonds van de Ver. Naties. 8 uur nam. Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg): Kleurenprojectle. 9 uur nam. WOENSDAG Hotel Centraal: Jaarverg. Ned. ye*. Expogé. 8 uur nam. I VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) KRO: 14.00 Dis ls leven, caus. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr 15.15 teursprogr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 Ama- teursprgr. 16.00 V. d. Jeugd. 16.50 Grego riaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Lichte muz. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Het Nationaal Maria Congres, caus. 19.20 Omr.- ork. en 6ollst. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.40 Gevar. programma: 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij lulden de zondag ln. Aanslui tend: avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Nouveauté's. Hilversum II (298 m.) VARA: 14.00 Voor d. jeugd. 14.35 Gram. 15.00 Boekbespr. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Ra dio Phllh. ork. 16.35 Is de maat vol, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Weekjourn. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 passepartout, caus. 19.40 Caus. over Albert Schweitzer. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Ifws. 20.05 Waar gaan wij heen.... 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Gevar. progr. 22.45 Nws. 23 00 De straat ln de mist. hoorsp. 23.3524.00 Lichte muziek. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Qulzprogr. 21.05 Het sprookje van de foto. 21.2522.30 Weekendshow. VOOR ZONDAG 11 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Zangdlenst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Kamermuz. 10.10 Kamerork. 10.55 Hoogmis. 12.30 Gram. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders, hoorsp. met muz. 13.30 Kamerork. en soliste. 14.15 Moeder- dag-progr. 15.00 Promenade-ork. en sol. 15.40 Zeeuws halfuur. 16.10 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Doopsgezinde kerkdienst. NCRV: 18.30 Vo caal ens. en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gewijde muz. 19.25 Tot ziens in Je ruzalem, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Caroline blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij? caus. 21.30 En de muren vielen om. hoorspel. 22.30 Gram. 22.35 Uit het Boek der Boe ken. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Brabants ork. Hilversum II, 298 m. VARA; 8.00 N'vs. en postduivenber. 8 18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. hervormde kerkdienst. 11.30 Vragen- beantw. AVRO- 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de we reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Ge var. progr voor de mil. 14.00 Boekbespr. 14.20 Strijkkwart. 15.05 Toneelbeschou wing. 15.20 Planorecital. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, caus. 17.15 Boekbespr VARA: 17.30 Voor de kind. 17.50 Nws. en sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret- progr. 19.00 Discussie. 19.30 Zigeunerork. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De Engelsteeg, hoorsp. 21.10 Gram. 21.25 Cabaretprogr. 21.55 Koorzang. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Met de Franse slag. Radio Bloemendaal: 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (bandop name van de dienst d.d. 4-5-1958. 2 uur n.m.): 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (bandopname van de dienst voor belangstellenden d.d. 4-5-1958. 7.30 uur n.m.): 3.45 uur ds. D. J. Roos van Haarlem-zuid (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 16.0017.15 Kerkdienst ln het paviljoen van de protestantse kerken op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. 15.15 Caus. 15.30 Ork. conc. (verv.). 16.15 Caus. 16.30 Muzikale caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 Journ. 18 45 Lichte muz. 19.30 Oostenrijk se nieuwsbrief. 19.45 Godsd. klankb. 20.25 Llefdadlgheidsopr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Elne Nacht ln Venedig, operet te. 22.00 Debat. 22.50 Epiloog. 23.00—23.06 Nws. PRONONCE voor Uw LINGERIE leiden Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 Gulden Vlies: Leden verg. Ver. Herstel lingsoord „De Leidsche Buitenschool". 9 uur nam. DONDERDAG Papenstraat: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Giethoorn en Holterberg. 7j uur voorm. VRIJDAG Zoeterwoudseweg 1: Jaarl. aandeelhou- dersverg. HCW. 11 uur voorm.; Idem NEM 12 uur 's middags. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mevr. J. WesselinkLengkeek. 8 uur nam. Langebrug 56: K. en O. excursie Leidse Brandweer. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling Pieter Ge- raedts (tot 27 mei). (Werkd. 105. zon en feestd. 15 uur) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Litho's door V. H. Ellen baas (tot 18 mei) Werkd 2—5 uur nam BIOSCOPEN Trianon: „De dochter van de woenstijn". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Rex; „Ik was een rebel". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Hemelvaarts dag ..Michel Strogoff" (vier voorstel lingen). Luxor: „De Jonge leeuwen". 18 jaar Werk dagen 2.30 en 8 uur. Zondag en Hemel vaartsdag 3 en 8 uur. Lldo: „Met de dood voor ogen". 14 jaar Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: De minderjarige". 14 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: ..Wonderman" (Dannv Kaye). De avond-, naoht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt waar genomen door: Apotheek Herdingh Blanken Hogewoerd 171. tel. 20502. Bo vendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest ls geopend: Apotheek Oegstgeest. Wilhelmtnapark 8, tel. 26274. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel. Stoffers Wydicks Van Alphen en Roodenburg Vermaat. Te Oegstgeest door de doktoren He.'d tel. 24649 en LanenBaron, tel. 21610. Bf) geen gehoor bö Uw huisarts oi specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllmprogr 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Ge var progr. 22.00 Idem. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.15 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Dans muz. 15.00 Lichte muz. 18.15 Symf. ork. en solist. 18.45 Zang en plano. 19.00 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 22.50 Dans muz. 24.00 Nws. 0.05 Symf. ork. en solist. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Hoor spel. 15.40 Barbe bleue, opera-buffa. 17.25 Gram. 18.00 Symf. ork.. koor en sol. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Gram. 20.15 Kamermuz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.5324.00 NW6. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera-en Belcantoconc. 15.30 Gram. 15.45 Amus. muz. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Sportuitsl. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Symf. ork. en solist. 18.15 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 20.40 Gram. 21.15 Omr. ork., -koor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Omr. ork., -koor en sol. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 in. 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 17.00 Nws. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 LTtaliana ln Algerl. ope ra. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 MEI Hilversum I (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Raak de roos. 10.20 Gram. 10.30 Theologische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 V. boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio; 14.35 Gram. 14.45 V .d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Amus. muz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rlj-kedelen Overzee: Grepen u-lt Suriname's geschiedenis, door W. van Dijk. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport praatje. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 School- zang. 19.35 Volk en Staat. caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Koorzang. 20.40 Voltooide symfonie, hoorsp. 21.40 Orkestconc. 22.05 Boekbespr. 22.15 Orgel- conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Evangellsatie-uitz. in de Poolse taal. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De Groenteman 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en soliste. 11.45 Voordr. 12.00 Twee plano's. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw. 14.45 Viool, fagot en klavecimbel. 15.15 Huma nisme en opvoeding, caus. 15.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 Sportmozatek. 17.25 V. d. Jeugd 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.; Nederland en de wereld: Achter de scher men van de Verenigde Naties, door örs. J. Meyer, directeur internationale orga nisatie bii het ministerie van Buiten landse Zaken. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19 00 Strijkkwart. 19.25 Muzikale caus. 19.45 Instr. trio. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.3024.00 Frontloge. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.00 Expo '58, rep. 20.45 Journ. en weeroverz. 21.05 Open doekjes, 21.25 Zang en gitaar. 21.52 Epiloog. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen. 13.57 Cricketuitsl. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Gevar. muz. 19.00 Klankb. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Parl.overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koer sen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en dans muz. 13.00 Gevar. muz. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws.; Verz.progr, 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. 18.00 Dansmuz. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 The Clitheroe Kid. 20.30 Nws. en gram. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en groeten v. militairen. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.45 Ork.muz. 23.30 Nws. en liohte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.- ork. en solist. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.20 Franse muz. 19.50 Chansons 20.10 Hoorsp. 21.20 Musette muz. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Liohte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 in. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.30 Orgelmuz. 15.00 Ork.conc. 16.00 En gelse muz. 17.35 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Symf.ork. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Franse les. 18.15 Kin derlied. 18.20 Prot. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Kamermuz. (Intermezzo: Grm.). 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuz. 22.55Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 481 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 La Gloconda. opera (acte 3 en 4). 15.15 Gram. 16.15 Piano recital. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Jazz aux Champs- Elysées. 21.37 Gram. 22.00 Nws. 22.25 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) u a aSis Helsinki motregen zwaar bew. zzo 2 7 0.5 Stockholm w 4 16 2 Kopenhagen regen zw 1 18 3 Aberdeen licht bew. windstil 12 4 Londen zwaar bew. zzw 5 18 0 Amsterdam onbewolkt wzw 8 18 3 Brussel zwaar bew. wzw 2 21 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 4 22 15 Parijs zwaar bew. w 3 26 7 Bordeaux zwaar bew. o 2 29 5 Grenoble zwaar bew. nnw 1 29 0 Nice geh. bew. wnw 1 20 0 Berlijn Frankfort geh. bew. wzw 1 24 4 regen wzw 5 24 13 München geh. bew. z 2 25 0 Garm'sch P. half bew. nno 3 25 0 Zurich regen wzw 2 27 0.1 Genève regenbui zzw 4 27 0.1 Locarno licht bew. windstil 27 0 Wenen half bew. zzo 2 26 0 Innsbruck licht bew. wzw 3 27 0 Rome mdst windstil 24 0 Alaccio milst windstil 21 0 Madrid zwaar bew. windstil 31 0.3 Algiers licht bew. ono 1 33 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2