M - i III Van een rijke muis die beroemd wiide zijn ONS MENU Een goede vakantie WORDT GRONDIG VOORBEREID Combineren, Mijnheer Alberti! 4/-* - DE MAN, DIE niet gehangen kon worden ZATERDAG 10 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE WEEK veer eieefunte tailleure Ons kort verhaal door Hubertus von Simpson Verhaal voor de kleintjes Maar niemand herkende Item.... duurwerk uit te voeren. En wat U met een beetje fantasie en naaldhandig heid al niet kunt bereiken, laten de hierbij weergegeven modieuze modellen zien: 1 is een jakje van gestreepte katoen in wit en bleu of wit en roze. De boot hals en de korte mouwtjes zijn gebiesd met effen blauwe katoen en ook de brede zoom is van die effen stof. Op het voorpand is een serie planten en potten geappliceerd, waarvoor lapjes van diverse kleur en borduurgaren het materiaal zijn. 2 is een blouse van dunne wollen jersey, waarop in applicatie een pri mitief folkoristisch vogelmotief is aan gebracht. Dit of een dergelijk motief kan uit effen stof (heel dunne katoen) worden geappliceerd, terwijl takjes en nerven in steelsteek worden gebor duurd, doch beschikt U over een res tant bedrukte stof met grote vogel- of andere tekening, dan kunt U om het werk te vereenvoudigen, daaruit het motief uitknippen en in zijn geheel appliceren. 3 is een jak waarvoor effen popeline in twee bijeenpassende kleuren wordt gebruikt. De inzet van de donkerste der twee kleuren, die het voorpand garneert, is afgewerkt met een gebor duurde rand, welke met zijden garen wordt gemaakt. Inplaats van een met de hand geborduurde rand, kan ook geborduurd lint worden gebruikt. 4 i§ een katoenen overhemdjak, waarop Uw (of een) poedel vereeuwigd is De poedel wordt gemaakt uit zwarte Nu we zo langzamerhand warmere dagen tegemoet kunnen zien. komt daar mee ook weer de tyd, waarin we behoefte hebben aan lekkere frisse dranken. Men kan die van melk en melkprodukten op heel veel verschillende manieren bereiden. Ditmaal geven wij U enkele recepten van melk en karnemelk met vruchtesap. grapefruit, roastbeef, bloemkool, aardappelen, oranjevla. bloemkoolsoep, koud vlees, remouladesaus, sla, aardappel koekjes (gort in de week zetten). rauw gebakken aardappelen met kaas, postelein, gort met rozijnen. andijviekropjes gevuld met gehakt, aardappelen, rabarber met schuimkop. goulash, aardappelpuree, raapstelen, rödgröd. viskoekjes, spinaziesla, rijst, kerrysaus, havermoutpap, vissoep met rijst en kaas, yoghurt met vruchten. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG wol, die in lussen wordt opgewerkt; alleen de snuit, de voeten en het middel worden in platsteek uitgevoerd. De halsband wordt uit leer of stof ge appliceerd, terwijl de honderiem, die aan de knoop op de enige borstzak wordt bevestigd, een echte riem is. Deze riem wordt alleen aan de twee uiteinden vastgezet en hangt dus ver der los op de blouse. Parijs, mei '58 De zomervakantie is niet maar een vakantietje, dat geïmpro viseerd wordt. Ze wordt grondig voorbereid, lang van te voren al. Wie gaat kamperen of trekken kijkt tijdig de kampeerbenodigdheden na, wie bij vrienden of familie gaat logeren, verwittigt zich tijdig hoeveel dagen van het jaarlijks verlof bij die familie of vrienden kunnen worden doorgebracht; wie in groepsverband of individueel een reis onderneemt, koopt tijdig het reisbiljet en bespreekt lang van te voren plaats en logies, opdat hij (of zij) niet voor dichte deuren of liever: overvolle hotels komt te staan. Met die voorbereidingen, die voor een vakantie in het hoogseizoen onvermijdelijk zijn, bent ge overigens nog niet klaar. Ook de vakan tiegarderobe vraagt bijtijds de aandacht, wilt ge althans niet op het laatste nippertje in alle haast diverse noodzakelijkheden moeten aan schaffen, een berg strijk- en naaiwerk hebben en doodmoe van het jachten de reis gaan beginnen. Wees, als het maar enigszins moge lijk is en voor wie vroeg begint is dat mogelijk! uitgerust wan neer ge in vakantietrein of bus stapt. Dan kunt ge tenminste ook van uw eerste vakantiedag genieten, zelfs al blijkt de reis vermoeiend te zijn en oefent de verandering van lucht en dagindeling ook niet met een een opwekkende invloed op u uit. Doe dus tijdig wat tijdig gedaan kan worden. Nu al. Ook al doet ge niet aan vakantie spreiding en wacht ge met het vertrek tot het hoogseizoen daar is. U moest minder detectiveverhalen lezen! zei Alberti, terwijl hij de bloe men nog eens schikte, die in een fraaie vaas van Meissener porselein op een tafeltje by het brede raam stonden. Hy zei dit tegen zyn jonge bediende Cornelsen, die met een blik van onver holen wantrouwen naar de voornaam uitziende heer keek, die zo juist uit een indrukwekkende, hoog-glanzende limousine was gestapt en met afgeme ten schreden op de juwelierszaak van de heer Alberti toeliep. In ieder detectiveverhaal zou deze heer een doortrapte schurk geweest zijn, ging Alberti verder, en keek on derzoekend naar het enigszins magere gezicht van zyn bediende, maar in de praktyk. myn waarde Cornelsen, zijn de werkelijk voorname mensen meestal geen bedriegers. Dat is een voudig een zaak van mensenkennis en van combineren. Begrijpt U? Van top tot teen om door een ringe tje te halen betrad de heer de winkel. Hy groette op koele wijze en vroeg naar een met een briljant gezette ring, die hy ten geschenke zou willen geven. Alberti liet zijn mooiste ringen zien. De kostbaarheden lagen op een met fluweel overtrokken tableau. De klant bekeek ze met slechts matige interesse. Een besluit scheen hy niet goed te kunnen nemen. Zou ik de ringen even in daglicht mogen bekyken? vroeg hy. Alberti maakte een uitnodigend ge baar. De heer, met het tableau in de hand, stond reeds by het raam. Hy boog zich diep over de kostbaarheden. Alberti en Cornelsen letten scherp op hem. Ze zagen geen enkele verdachte beweging. Eindelyk liep de voorname klant weer naar de toonbank. H'mik weet nog steeds niet, welke ring ik nu wel zal nemen. Be- sluitenloos legde hy het tableau weer op de toonbank. Alberti wierp er even een blik- op. Het spyt myzei hy stotte rendhet spyt my oprecht, myn heermaar er ontbreekt een ring. Langzaam trok de klant de wenk brauwen omhoog. U schertst zeker, zei hy. Het was een pyniyke geschiedenis! De verdwenen ring, de mooiste uit de collectie, bleef ondanks al het naarstig zoeken spoorloos. Alberti moest ten slotte op verzoek van de voorname klant de politie waarschuwen. De klant werd grondig gefouilleerd, maar zon der resultaat. Tenslotte moest Alberti zich nog tegenover hem verontschul digen. Koeltjes knikkend, verliet de klant de winkel. In ieder geval strekte het Alberti tot eer, dat hy 's middags weer nagenoeg geheel hersteld van de schrik was, zo dat er een lachje af kon voor het eigenaardige gebeuren van die ochtend. Plotseling werd de winkeldeur open gesmeten. Een eenvoudig geklede jon geman stormde met zulk een haast naar binnen, dat op dat moment niet alleen Cornelsen, maar ook Alberti aan een roofoverval dacht. Met een verle gen lachje bleef de jongeman echter minddenin de winkel staan. Neemt U 't my niet kwaiyk, zei hy stotterend. Is 't misschien gek. Wat wenst U? vroeg Alberti lachend. Wat kan ik voor U doen? Mijn verloofde, die buiten staat., zei de jongeman aarzelend, terwyl er een gelukzalige glimlach op z'n gezicht verscheen, zij gaat morgen op reis. vandaag zien wy elkaar voor het laatst. Een paar weken gaat ze weg.en nu heb ik vergeten bloemen mee te ne men! Als U haar kendeach. ze is zo lief.ik moet écht bloemen voor haar hebben.maar hier in de buurt is geen bloemenwinkel te vindenU heeft daar een boeket staanZoudt U die willen verkopen? Ik smeek 't U. Verkopen? Nee, dat doe ik niet. Alberti schudde het hoofd. Maar Met Uw garderobe kunt U zeker nu figuur voor hebt) een blouse of een al beginnen. En als eerste stellen we U een werkje voor, dat niet zo maar in een vrij avondje gedaan is. Trekt ge naar de kust, naar de waterkant of elders de zonnige vrije natuur in, dan neemt ge natuurlijk (indien U er het jak mee, dat aanvulling is van pan talon, shorts en rok en dat eventueel ook zonder meer over het badpak wordt gedragen. Een dergelijk kleding stuk is immers de laatste mode voor de vakantieuitzet. Zo'n blouse of zo'n jak, van katoenen stof, van linnen of van wollen jersey, is weliswaar snel genoeg in elkaar gezet want het model is simpel maar wenst ge een fleurig, allesbehalve alledaagse geval, zoals ge ze in Italië kant en klaar kunt kopen, dan is de versiering er van nogal bewerkelijk. Vele van die moderne blouses zijn immers van apart borduurwerk voorzien een garnering die ge zelf kunt aanbrengen, wanneer ge over geduld en vrije tijd beschikt. De motieven, met borduurgaren of in applicatie uitgevoerd, zyn zeer gevari eerd, maar byna altyd suggestief en meestal gestyleerd. Geen onderwerp of het nu uw planten in de venster bank, het wasgoed aan de lyn of uw dierbare poedel geldt is niet in bor- ik wil U dat boeket wel graag cadeau geven. Hij haalde 't boeket uit de vaas van Meissener porselein en overhandigde de bloemen met een goedig lachje aan de jongeman. Deze nam het boeket aan, stamelde enkele woorden van dank en wilde de winkel weer uitstor men. Hij kwam echter niet ver. Tussen hem en de deur stond Cornelsen. Zyn gezicht had een gespannen uitdruk king. Toen de jongeman vlak bij hem was. haalde Cornelsen ver uit en gaf herri een dreunende kaakslag. Kreu nend bleef de jongeman liggen. Bruut! viel Alberti uit. Cornelsen had zich inmiddels reeds voorovergebogen. Hy ontrukte de jon geman 't boeket en woelde er even in rond. Plotseling sprong hy verheugd op. De briljantenring had hij in de hand! Hij gaf Alberti het kleinood en zei bescheiden glimlachend: Com bineren mijnheer Alberti! Ten tweede male werd toen de politie opgebeld VENESTRAAT 35-37 Recepten van koude melkdranken: Vruchtenmelk. Het sap van 2 citroenen of 3 sinaasappelen. 3/4 liter melk, 40 gr. basterdsuiker. De melk met de suiker in een kom doen en druppelsgewys het sap erdoor kloppen (geen stalen vork gebruiken!), tot een gelykmatig mengsel is verkre gen. De drank meteen presenteren. Voor vruchtenmelk van zachte vruchten, gebruikt men op 3/4 1. melk 250 gr. zacht fruit (goed gewassen en met een vork tot moes fijngedrukt) en ook weer 40 gr. basterdsuiker. V ruch t enkarneme 1 k wordt op dezelfde wyze bereid van 3/4 liter karnemelk. 2 bananen, het sap van 2 sinaasappelen en 40 gr. bas terdsuiker. Peren - gember - melk hiervoor neemt men op H liter melk ruim 2 dl. sap of moes van gestoofde peren met daarby 1 lepel gember jam of -stroop. Er was eens een muis, die heel ryk was. Hy kon alles kopen wat hij heb ben wou: niet alleen grote kazen en vette zydjes spek, maar ook mooie kleren, een roeiboot en een auto met acht wielen. Dat vond die muis natuur- lyk allemaal heel prettig, maar niet zo prettig als jy misschien zou denken. Want, die muis vond het doodgewoon om ryk te zyn. net zoals jy het dood gewoon vindt om elke dag naar school te gaan. a. In december 1884 werd John Lee ter dood veroordeeld. De rechter \ette zijn zwarte baret op en veroordeelde John Lee wegens moord tot de dood door de strop. b. De veroordeelde bewaarde zijn kalmte, hief zijn armen bezwerend ten hemel en verklaarde met grote nadruk aan dit misdrijf volmaakt onschuldig te zijn. c. De dag brak aan ivaarop het vonnis zou worden voltrokken. Voor de gevan genispoort wachtte een grote menigte op het ogenblik waarop een zwarte vlag zou worden gehesen ten teken dat het vonnis ten uitvoer werd gebracht. Maar het ivonder geschiedde: het valluik werkte niet. Alle pogingen om het defect te her stellen, bleven vruchteloos. d. John Lee werd teruggebracht naar de dodencel, waar hij opnieuw tegen de ge- vangenisgeestelijke zijn onschuld bezwoer en de gang van zaken verklaarde als een beschikking van de Voorzienigheid. e. Zijn getuigenis maakte zoveel in druk. dat de burgemeester M. H. James en de minister van Binnenlandse Zaken. Sir William Harcourt bij de Koningin om een audiëntie verzochten en gratie voor Lee bepleitten. De Koningin verleende deze op grond van de overwegingdat het onmenselijk zou zijn om Lee voor de tweede maal naar het schavot te voeren Er was echter één ding. dat deze muis niet had en dat hy dus dol graag wilde hebben: roem. Ja. die muis wilde heel graag beroemd zyn. Soms droomde hij. dat hy een beroemde generaal was. die alle katten ter wereld versloeg, en dan weer droomde hij, dat hy een koning was, of de directeur van een heel grote fabriek. Maar er waren geen fabrieken in het muizenland en ook geen koningen. Er was wel een museum. Daar lagen de koperen borstels waarmee de muizen uit een grys verleden hun snorrebaar- den borstelden, daar lagen zilveren kuitbroeken en er hingen twee zalen vol portretten van alle belangryke muizen, die er hadden bestaan. Daar hing het portret van Petrus de Piep- kampioen, naast het grote schilderij van Karei Kazenaar de muis. die, nu al tweehonderd jaar geleden, kaas voor alle muizen uit de mensenwereld wist te stelen. De muizen waren heel trots op dat museum en geen won der. En toen nu op een goede dag de muis die zo ryk was. door de galeryen van het museum slenterde, kreeg hij een idee: hy zou zyn portret laten schilderen en het in het museum laten hangen. Dan werd ook hij beroemd. Zo gezegd zo gedaan. De rijke muis liep naar een jonge muis die heel goed kon schilderen en vroeg hem: „Wil jy een portret van my maken?" De schil der bekeek de rijke muis van top tot teen en prevelde: „Weinig expressie, weinig interessant." „Wat zegt U?" vroeg de ryke muis, die dit niet begreep. „Ja"", zei de schilder. „Tk wil het wel doen. Als U my een hele kaas geeft. En een nieuw pak." De ryke muis vond dat best en zo begon de schilder te schilderen. De ryke muis werd moe van het lange staan „maar," dacht hy, „wie be roemd wil zyn, moet er wat voor over hebben." Dus stond hy doodstil met op zyn vette snuit steeds dezelfde glimlach. Na vier uur ingespannen schilderen zei de schildermuis: „Klaar". Met een zucht van verlichting stapte de ryke muis naar het natte doek en wat zag hy? Het is moeiiyk dat te beschryven. Over het witte linnen liepen wat grijze strepen en wat witte vlekken. „Is dat myn kraag?" vroeg de ryke muis en hy wees naar een brede streep wit. „Zo U wilt", zei de schildermuis on verschillig. ..Denkt U....". aarzelde de rijke muisdat de muizen kunnen zien, dat Ik het ben?" Nu was de schilder een eeriyke muis en daarom zei hy: „Daar ben ik niet zeker van." „Hoe moet dat nu," peinsde de ryke muis, en even later zei hy: „Ik weet het. We hangen er een bordje by. „Ryke muis" zetten we erop, dan weet iedereen dat ik het ben. En dan word ik beroemd." Dat gebeurde. Het schlldery werd in het museum opgehangen en alle mui zen uit het land kwamen er naar ky- ken. Sommige van hen vonden het schlldery ronduit leiyk. andere vonden het mooi maar alle spraken er over. En denk je. dat de ryke muis be roemd werd? Nee. De schildermuis werd beroemd. „Wie heeft het gemaakt?" vroeg iedereen. En dan werd de naam van de schildermuis genoemd. Maar de naam van de ryke muis werd niet gehoord. Och. wat was die ryke muis teleurge steld! Op een middag liep hy het museum in en ging naast het portret staan dat de schildermuis van hem hege maakt; hy hoopte, dat de kijkende muizen hem zouden herkennen. Maar niemand lette op hem. „Als je beroemd wilt wezen, word je het niet," zei de ryke muis niet een diepe zucht tegen een mager muize- vrouwtje, dat naast hem stond. „Zegt U dat wel, meneer." zei het vrouwtje zonder hem te be grypen. Doch het was een heel waar woord, dat de ryke muis daar gesproken had. En hij besloot er naar te handelen en voortaan niet naar roem te zoeken. M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13