W DE STORES IS DE „WINKEL VAN SINKEL" VOOR DE VISSERSVLOOT De Kerk in de wereld Zater3ag 10 mei 1958 DE VANGARMEN DER VISSERIJ (VII) j Ijs is onmisbaar voor goede kwaliteit vis ZOUT WORDT GELEVERD IN VATEN EN ZAKKEN WOORD VAN BEZINNING Afgezien van de grote warenhuizen, verkoopt iedere winkelier die artikelen, die ook inderdaad in zijn winkel thuis horen, en de huisvrouw moet dus soms wel meerdere winkels binnengaan om haar boodschappenlijst „afge werkt" te krijgen. Voor de zeeman zou dat wel erg lastig zijn. De Katwijkse visser, die voor het vertrek in IJmuiden is, heeft geen tijd drie, vier winkels binnen te gaan om bier een zuidwester, daar een pan en verderop een lamp te kopen. Hij moet alles bij elkaar vinden en zo zijn de winkels in scheepsbenodigdheden ontstaan. Wat er alle maal te koop is, kregen wij te horen van de directie van de „N.V. IJmuiden Stores - Scheepsbenoodigdheden". In de stores kon men ons ook inlichten over het zout, terwijl de Ijsfabriek „Groenland" onze jjsleverancier is. (Van een onzer redacteuren) Zo langzamerhand is „ons schip" al goed uitgerust: er staat een motor aan boord, de netten liggen op hun plaats, de reddingsmiddelen zijn in orde, de vaten liggen in de ruimen, de beman ning is aangemonsterd. Toch kan ons schip nog niet varen, want daar is nog meer voor nodig! Wat zou een haring visser beginnen als hij niet een flinke portie zout aan boord had en welk schip, dat op verse vis gaat vissen, zal vergeten ijs in te nemen? En dan is het schip nog niet gereed te vertrekken. Er zijn nog duizend-en-één dingen nodig, om het leven aan boord mogelijk te maken. De kok dient keukengerei te hebben van potten en pannen tot een vatenkwast toe; men moet er aan denken, dat er op zee een lamp kan springen en dus moeten er nieuwe zijn. Het is niet moeilijk deze enkele voor beelden met vele te vermeerderen. Men kan een schip vergelijken met een huishouden. Tientallen kleine din gen zijn nodig om een huishouden goed te doen marcheren en zo is het ook bij een schip. Iedere huismoeder kan, wanneer zij iets vergeten heeft, even naar een winkel lopen, doch dat kan een zeeman niet. Hij moet zorgen alles bij de hand te hebben, want is de tros eenmaal los gegooid, dan wordt er ge varen en keert men niet meer terug, omdat de kok heeft vergeten een pol lepel te kopen. Op zee is er geen winkel om de hoek r De (jsleveranties zijn een belangrijke handel voor de vloot. Duizenden ton- I nen ijs zijn per jaar nodig om alle schepen te voorzien. Een flinke treiler, die op het ogenblik naar zee vertrekt, neemt ongeveer 70 ton mee. Zo zijn er vele treilers en zo gaan zij vele malen naar zee: de totale hoeveelheid ijs moet dus zeer aanzienlijk zijn. Hoeveel precies is niet bij benadering te zeg- gen, en dat verschilt ook van jaar tot jaar. Een koud voorjaar vraagt niet I zulke grote hoeveelheden als wat aan genamer weer in dezelfde periode. De grootte van de vangsten speelt na tuurlijk ook een rol. Wordt er weinig gevangen, dan wordt er ook weinig ijs gebruikt, en het duurt langer eer de schepen thuis stomen, dus ook langer voor zij weer ijs komen innemen. Voor de producenten is het wel wat moeilijk de vraag vooruit te bekijken, doch men kan gelukkig de ijsstaven opslaan en zodoende blijven produceren. In stukjes Het ijs wordt uit bronwater ge maakt. De ijsstaven, welke bij een temperatuur van even beneden het vriespunt zijn vervaardigd, worden naar een molen getransporteerd, waar de staaf in stukjes wordt ge slagen. Dat is nodig omdat de visser het ijs goed moet kunnen verdelen door een kist. Het gebroken ijs wordt via een transportband naar de bunker gevoerd. De ijsauto rijdt er onder en in enkele ogenblikken is de auto vol. De afstand naar de kade is maar klein en de transportkosten zijn dan ook gering. Bij de kade stort de auto het ijs op een goot, die vanaf de kant naar het ruim voert. In enkele minuten tijd is een paar ton ijs in het visruim ver dwenen. Deze methode is veel sneller dan die van vroeger, toen men het ijs in zakken deed. die naar het schip bracht en het ijs zo in de ruimen stortte. Hoe veel tijd zou het wel vragen 70 ton ijs per zak naar het schip te vervoeren! Behalve aan de schepen levert de ijs fabriek ook nog aan de vishallen, waar de bekende kleine wagentjes zijn te vinden. Twee soorten Zout is een artikel waarin meer variatie zit. Er zijn n.l. twee soorten: het Duitse mijnzout en het Neder landse Boekelozout. Het mijnzout is grof van korrel, terwijl het Neder landse zout veel fijner is, bijna zo fijn als het gewone keukenzout. Het normale keukenzout wordt gezeefd, waarna de grovere korrels worden gebruikt voor de visserij. Beide soorten zout worden gebruikt in de visserij. De een wil het grove, de ander het fijne zout. Het grove zout heeft het voordeel, dat het gemakke lijker verdeeld en uitgestrooid kan worden, doch overigens zit er weinig verschil in. De aanvoer van Nederlands zout levert nooit moeilijkheden op, doch de Duitse aanvoer stagneert wel eens even. Toch moet men altijd vol doende voorraad hebben, vooral in deze tijd. nu er honderden vaten wor den besteld. De levering geschiedt ln vaten van ongeveer 140 kg of in zakken van ongeveer 50 kg. Voor de verse vis vraagt men zakken, voor de haring heeft men liever zout in tonnen. Ge woonlijk neemt een haringlogger 80 tot 100 vaten zout mee naar zee: bij elkaar is dat een gewicht van 11.000 tot 14.000 kg. Voor andere schepen is een gemiddelde van 60 zakken nor maal, die dus een gewicht van onge veer 3000 kg vertegenwoordigen. Snel Het zout wordt ln de Stores in grote hopen opgeslagen, en als er bestellin gen binnen komen, moeten de zakken of vaten met een schop volgeschept MEN hoort vaak het verwijt dat de Kerk is geweest, en feitelijk nog is. vreemd aan het leven van de wereld als zodanig. In de meeste landen erkent men die Kerk wel als een soort ei land, waarop gelijkgestemde ge lovigen vertoeven, maar waar ieder andersdenkende toch wei nig contact mee heeft en mee kan hebben. Er bestaat een ongeïnteresseerde welwillendheid of soms ook gpen welwillendheid. Ongetwijfeld zal de Kerk de eerste moeten zijn om haar schuld te bekennen. Al ligt de schuld van de Kerk in haar te genover-de-wereld-vreemd- zijn, voor een groot deel in het ver leden, ook het verleden blijft toegerekend. Men kan historie nooit wegcijferen zonder zich zelf grote schade toe te brengen. Daarom ligt er schuld voor de Kerk, dat vroeger weinig kenden van sociale noden (al hebben Christenen persoonlijk vóór an deren die nood wel gezien en getracht op te lossen!), of wei nig zag van andere praktische levensvragen of culturele mani festaties (al zijn ook hier weer zeer vele persoonlijke uitzonde ringen). Om eerlijk te zijn, moeten we echter erkennen, dat het in onze tijd anders is geworden. Er is veel meer gekomen een naar buiten treden van de Kerk op allerlei levensterreinen, met misschien nu weer te veel be moeienissen naar alle zijden! Het is altijd moeilijk een gulden middenweg te vinden! Als een mijns inziens goed ge tuigenis van de Kerk, in dit ge val de Ned. Herv. Kerk, in de wereld, zou ik in 't bijzonder ook willen zien de Kerkedag op de 2e pinksterdag. Men heeft mij gevraagd in Uw blad ook enige aandacht daar aan te schenken. Ik meen dit te moeten doen in het raam van bovengenoemde gedachten. Het spreekt wel vanzelf, dat de Kerk altijd anders zal moeten zijn dan de wereld als geheel. Wanneer men b.v. mij als pre dikant vraagt een woord van be zinning te schrijven, kan ik niet doen alsof ik met God niets heb te maken. Daarom is ook het thema van de Kerkedag ..God met ons". Een andere boodschap kan een Kerk in de wereld niet brengen. Gods werk in Jezus Christus is altijd weer haar enige getuige nis. De heer Burgemeester van Leiden schrijft dan ook in het voorwoord van het Kerkedag- programma: „Het spreekt van zelf, dat deze dag begint met een „kerkdienst". De verkondi ging van Gods Woord is het hart van het kerkelijk getuige nis. Maar nooit mag het leven daar buiten blijven staan. Het oude leerboek van de Kerken zegt, dat ieder, die Christus door een waarachtig geloof „ingeplant" is, vruchten van dankbaarheid moet voortbrengen. Daarom wordt op de Kerkedag ook behandeld een vraagstuk als „God met de volkerenwereld", de Christen in het verkeer, in het woningvraagstuk. Christen zijn op het werk. Daarom heeft de Kerkedag in zijn ontspan ning ook volle aandacht voor het culturele, de film, het leke- spel, pantomime en moderne dichtkunst. Zo staat de Kerk midden in de wereld met haar geheel eigen getuigenis, het Woord Gods. maar niet vervreemd van de we reld met haar problemen en ge nietingen. De Kerkedag wil daarvan een manifestatie zijn. Trekt U deze dag aan? Wij ho pen het van harte. P. OFFERINGA. Hervormd predikant te Katwijk aan Zee. In enkele ogenblikken verdwijnt een paar ton ijs in het tuin van een treilen worden, zodat er soms hard gewerkt moet worden om aan alle bestellingen binnen de kortst mogelijke tijd te vol doen. Want ook hier moet snel gewerkt worden: een schip kan niet lang wachten. Iedere minuut, dat een log ger langer aan de wal ligt dan strikt noodzakelijk is, kost geld, en de leve ranties moeten dan ook zo snel moge lijk worden gedaan. Alles te koop Wanneer men de Stores binnen komt krijgt men niet de indruk van een winkel, eerder denkt men in een pakhuis te zijn gekomen. Er staat een kleine toonbank en verder liggen overal spullen opgeslagen, zowel op de grond als in de rekken langs de wanden. Ook de zoldering is volledig benut. Aan haken hangen daar allerhande artikelen, vooral oliekle- ding. Er is werkelijk alles te koop, wat een zeeman op zijn reis nodig heeft. Laten we een paar artikelen noemen en over enkele daarvan iets meer ver tellen. Men kan er vinden: oliegoed, mattenkloppers, afwasteilen, drijvers voor de netten, elektrische lampen, laarzen, verf, messen, schroeven draaiers, staaldraad, fakkels, vlaggen, drijfriemen, manden, sigaretten, en dan is deze opsomming nog lang niet volledig. Het oliegoed wordt tegenwoordig ook in plastic geleverd, hetgeen uitste kend voldoet. Het merkwaardige ls, dat de Engelsen beter oliegoed maken dan de Nederlanders; hoe zulks te verkla ren is. is ons niet bekend, maar in de Stores werd ons dat met grote stellig heid verteld. Zij, die de voorkeur geven aan Nederlands goed, kunnen echter ook bediend worden. Vele soorten vlaggen Vlaggen is een bijzonder uitgebreid artikel. In de eerste plaats is er behoefte aan onze nationale drie kleur. Had ieder dezelfde maat nodig, dan was het nogal gemakke lijk, maar men zou bijna kunnen zeggen, dat er net zoveel maten zijn als schepen. Van elke maat moet men dan weer voldoende voorraad hebben. Daar komt nog bij, dat de 8tores niet alleen vlaggen levert voor de vloot, maar ook voor particulieren, voor wie andere maten gelden. Behalve de Nederlandse vlag is er ook vraag naar buitenlandse vlaggen, ook weer in talloze maten. Een derde soort vlag is de seinvlag. Nog is de verscheiden heid niet uitgeput, want iedere vlag kan weer in verschillende kwaliteiten worden geleverd, wat betekent, dat iedere maat in enkele kwaliteiten in voorraad moet zijn. De rekken, waarop de vlaggen in dozen worden opgebor gen, vormen een lange rij! De dundoe ken worden meestal gemaakt door thuiswerksters. De Stores is een oude zaak met een heel aparte sfeer. Nergens anders kan men een dergelijke winkel vin den dan langs de havens. Het ruikt er naar teer en touw, en tal van andere geuren treft men er aan, die niet zo één-twee-drie zijn thuis te brengen. Oliegoed aan de zoldering van de stores. Nymplex Op een van de grote zolders van de Stores liggen netten, want ook netten kan men er kopen. De netten worden meestal in Katwijk met de hand geknoopt. Reeds eerder schreven wij over het maken van netten, dus daar behoeven wij nu niet nader op in te gaan. Wel willen wij wijzen op een nieuwe grondstof voor netten, die ons daar getoond werd. Men noemt het nymplex. en het lijkt zo te zien een beetje op nylon, maar het voelt beslist anders. Het is evenals nylon zeer licht materiaal. In de praktijk is het nog niet veel toegepast, en het moet zijn deugdelijkheid dus nog bewijzen. Het is lang niet onmogelijk, dat er in de toekomst nog meerdere soorten mate riaal worden ontdekt, die geschikt zijn voor het vervaardigen van netten. Waar deze ontwikkeling tenslotte heen zal voeren, is nog niet te voorspellen. Volgende week varen de schepen uit ter haringvangst. Ons schip ls nu volledig uitgerust: het kan varen! En mocht er nog een kleinigheid vergeten zijn, tien tegen één, dat het in de Stores nog is te kopen, juist voordat we het ruime sop kiezen. De Stores is „de winkel van Sinkel", waar volgens het versje „van alles te koop is". HEET.. HETER-HEETST "fF®* Het kookpuntvanwl- tens 10Ó®C, De^perato^^^^ vulkaan is 1000°C De hrt te cp de zon is 6000°C. De vuurbal van een atoombom heeft een hitte \en500 000 °C Een van de heetste sta De corona van de zon Het inwend!^^^^^ ren heeft een te/Tpera- tuur v.50miljoen gr C. Spil Bij txnsingen tussen sterren onrsaa e en

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11