WEERBERICHT Penseel Staking bij Britse spoorwegen kan misschien worden voorkomen De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta in moeilijke positie Franse kabinetscrisis toch nog op laatste ogenblik verlengd 97«ta jaargang VRIJDAG 9 MEI 1958 No. 29438 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro n" Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Regering ging overstagvakbondleiders gaan praten met de minister van Arbeid (Van onze correspondent in Londen) In de Londense busstaking is de toestand ongewijzigd gebleven, maar als gevolg van een dramatische koersverandering van de Engelse regering bestaat er nu een redelijke kans, dat een staking bij de spoorwegen althans kan worden afgewend. Gisteren, kort voor het Lagerhuis-debat over de transportcrisis ging de regering namelijk overstag: zij kondigde aan, dat de leiders van de vakbonden in het spoorwegbedrijf voor hedenmiddag zijn uitgenodigd voor een bespreking met de minister van Arbeid, Macleod. De bonden aanvaardden deze invitatie en besloten hun gezamenlijke bijeenkomst, die over de staking beslissen zou, uit te stellen. De regering durft het, ondanks druk uit eigen kring, niet op een spoorwegstaking te laten aankomen. Dè algemene verwachting is, dat het spoorwegpersoneel nu in juli al vast een kleine verhoging zal ontvangen, gelijk het verlangt. „Stakingen zijn beter dan een nieuwe inflatiegolf" De woordvoerder van het onverzette lijk deel der conservatieven was Peter Thorneycroft, wiens thema was dat sta kingen beter zijn dan een nieuwe infla tiegolf. De leidende figuren in de rege ring durfden deze riskante politiek echter niet aan, maar wel bleven zij aarzelen over de te volgen weg. De bus-staking en andere industriële moei lijkheden zijn een rechtstreeks gevolg van de nog steeds heersende verwarring in de boezem van de regering. Het Lagerhuisdebat heeft, wat het busconflict betreft, geen verandering in de toestand gebracht. Regering en oppo sitie stonden fel tegenover elkaar. Het besluit van de minister om de spoor wegleider bij zich te roepen, werd toe gejuicht. Hij bleef echter hardnekkig weigeren zich nu reeds te mengen in het busconflict omdat hij wachten wil op het psychologisch juiste ogenblik, zodat iets positiefs kan worden bereikt. Vorige stakingen, ook die tijdens de Labour-regering, hebben aangetoond dat geduld het recept is. Gaitskell, de leider de oppositie, die Macleods woede had opgewekt, omdat hij dit onnodige debat had geforceerd, stelde daar tegenover, dat de geringe werkelijke verschillen tussen de ver voersonderneming en de busmannen een onmiddellijk ingrijpen van de minister rechtvaardigt. De oppositie waarschuw de dat, wanneer zulks niet snel gebeurt, de staking naar andere bedrijven zal overslaan. Dat Macleod wel bereid was iets te doen in de spoorwegkwestie en niet in het busconflict, kwam omdat bij de spoorwegen het beginsel van een arbi trage-uitspraak niet in het geding is. Macleod hield een gloedvol betoog om aan te tonen, dat hij vol goede wil boven de partijen staat, maar hij kon de oppositie daar niet van overtuigen. Minister-president Macmillan deed zijn best alle tegen de regering gerichte beschuldigingen te ontzenuwen, doch de indruk bleef dat de conservatieven nog altijd verdeeld zijn over de anti-inflatie- politiek en het al of niet aannemen van een fellere houding tegenover de vak bonden. Nieuwe dreiging Een nieuwe stakingsdreiging komt in tussen van de zesduizend arbeiders op de Londense vleesmarkten, die met in gang van zondagnacht het werk willen neerleggen uit protest tegen de weige ring om het loon van 2300 chauffeurs van vleesauto's te verhogen. Een sta king zou de vleesvoorziening voor mil joenen mensen in Londen en omgeving in gevaar brengen. Nog geen beslissing over Noordzeekanaal-tunnels In het Kabinet is de kwestie van de tunnels onder het Noordzeekanaal niet opnieuw aan de orde geweest. De re gering heeft dus geen standpunt ge formuleerd noch een beslissing op het punt dezer tunnels genomen, aldus heeft de minister-president dr. W. Drees verklaard. Geruchten te Am sterdam, dat de regering wel een be slissing zou hebben genomen over volgorde en eventuele financiering van de bouw der IJ-, Coen-, en Hem (spoorweg)tunnels werden daarmede ten stelligste weerlegd. De kwestie der tunnels onder het Noordzeekanaal is nog steeds een punt van overleg tussen de gemeente Amster dam en de Rijkswaterstaat. Een rapport over dit overleg heeft de regering niet bereikt, zodat het tunnel vraagstuk in het Kabinet niet opnieuw aan de orde is geweest en geen Kabinetsstandpunt wordt ingenomen, aldus dr. Drees. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaat selijk enkele buitjes. Morgen verspreide opklaringen. Matige later af en toe krachtige naar west-noordwest ruimende wind. Aanvankelijk nog zacht, morgen overdag daling van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 mei Zon op: 4.56 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 1.29 uur; onder: 11.46 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.21 en 20.56 uur. Laagwater te 3.50 en 16.09 um-. Dit nummer bestaat alt 16 pagina'4 Ook vierduizend arbeiders, die voor het onderhoud van de ondergrondse zorgen, zijn ontevreden. Hun eis tot loonsverhoging is n.l. afgewezen. Te York heeft het vakverbond van metaalarbeiders in de scheepsbouw- en andere industrieën besloten looneisen te stellen ten behoeve van zijn drie miljoen leden. In Birmingham zijn al zevenduizend arbeiders van een autofabriek in staking voor hogere lonen. Advertentie Tenminste honderd doden bij treinramp in Rio de Janeiro In een der voorsteden van de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro zijn gisteren bij een spoorwegongeluk ten minste honderd mensen om het leven gekomen en tweehonderd gewond. In de namiddag botste een stamp volle personentrein op een lege trein. Men vreest dat het aantal doden zal stijgen tot 140. Meer dan 200 gewonden zijn uit de wrakstukken gehaald; de toestand van vijftig van hen is ernstig. President Kubitschek en kardinaal Camara hebben zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven. De radio-omroep van de stad heeft dok ters en verplegers opgeroepen te ko men helpen. Ook riep de radio de bur gers op bloed af te staan voor de ge wonden, van wie er velen ter plaatse ge opereerd moesten worden. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt door een fout in het seinstelsel. De seinen hebben niet aangegeven, dat er een per sonentrein was binnengekomen, waar door een andere (lege) trein doorreed, toen hij bij de baan van de overvolle personentrein kwam. Alleen reeds in de wrakstukken van het eerste rijtuig van de volle trein heeft men tachtig lijken gevonden. Commissie onderzoek militair aankoopbeleid Naar wij vernemen zal de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, wel ke ingevolge de door de Kamer aan vaarde motie-Vermeer is ingesteld, ge naamd zijn commissie onderzoek mili tair aankoopbeleid. Als voorzitter de zer commissie zal optreden de heer Th. D. J. M. Koersen. De heer Koersen is vice-voorzitter van de Kamercom missie voor de industrie. Hjj is na mr. Donker voorzitter van de parlemen taire enquêtecommissie regeringsbe leid 1940-1945 geweest. Eerste ondervoorzitter zal zijn mr. Th. A. Versteeg, die lid van de Kamercom missie voor privaat- en strafrecht is en tweede ondervoorzitter kolonel b.a W Wierda. Mr. G. M. A. M. Huigens. com mies-griffier van de Tweede Kamer, zal als griffier der commissie optreden. Mr Huigens is griffier van de parlementaire enquêtecommissie regeringsbeleid ge weest. De commisie onderzoek militair aan koopbeleid zal a.s dinsdag haar eerste vergadering houden. Een scheuring in het „State Department De betrekkingen van Indonesië met het Westen zjjn op het ogenblik gespannen aldus de UP-correspondent te Singapore. De Westerse ambassadeurs, vooral de Amerikaan Howard Jones, hebben bjj wijze van spreken hun tenten opgeslagen in het kantoor van de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio. Jones, alsmede de Britse ambassadeur Mcdermot en de Australische ambassadeur Mcintyre, hebben tot nog toe weinig meer gedaan dan toegeluisterd bjj de vele uiteenzettingen van Soebandrio over de buitenlandse interventie en de „bewijzen" die hjj daarvoor aanvoert. Vooral Jones verkeert in een moeilijke positie. Want achter zijn rug schijnt in het "State Department" een scheuring te zijn ontstaan. Binnen de Amerikaanse diplomatieke dienst zijn krachtige stem men opgegaan die pleiten voor steun verlening aan het leger van de Centrale regering, in het bijzonder door lichte wapens te leveren, waaraan een drin gende behoefte bestaat. Deze groep is van oordeel dat de trouw van het In donesische leger afhangt van zijn be voorrading, waarvoor men zich reeds tot de communistische landen heeft ge wend. De opstandelingen hebben tegelijker tijd getoond over een onverwachte grote hóeveelheid wapens te beschikken Dat de meeste van Atnerikaanse makelij zijn hoeft niet te bewijzen dat ze door Ame rika geleverd zijn. Maar toch duiken te Singapore steeds weer berichten op vol gens welke Amerikaanse agenten bij tenminste enkele gevallen van wapen leveranties betrokken zijn. En alsof dat niet voldoende is zijn de opstandelingen voor de dag gekomen met een luchtmacht, die sterk en des kundig genoeg is om Oost-Indonesie voor de buitenlandse scheepvaart te isoleren en zelfs de Engelse verbin dingslijn met Australië in gevaar te brengen. Er schijnt weinig twijfel aan te bestaan dat de piloten van de rlieg- Gisteren is de nieuwe gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. Platteel door de Koningin be- èdigd. Dr. Platteel en zijn echtge note verlaten het Paleis Soestdijk na de plechtigheid. tuigen der opstandelingen buitenlan ders zijn. Enkele Amerikanen niet uit gesloten. En zelfs kan men op Oost- Borneo vernemen dat de opstandelin gen gebruik maken van vliegvelden op de Philippijnen. Al deze berichten maken de taak van de Amerikaanse ambassadeur niet ge makkelijk en hebben hun onvermqde lijke terugslag op de diplomatieke ver tegenwoordigingen van andere Wes terse landen. Vliegveld Ambon aangevallen Radio Menado heeft gemeld dat bom menwerpers van de opstandelingen gis teren het vliegveld van Ambon opnieuw hebben aangevallen. Een toestel van de „Garoeda" dat juist wilde landen kreeg de waarschuwing terug te keren en voldeed daaraan. De startbaan, ver keersgebouwen en de benzine-opslag werden ernstig beschadigd terwijl twee geparkeerde vliegtuigen eveneens schade opliepen, aldus radio Menado, een zen der van de opstandelingen. Twee plaatsen bezet Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft ten zuiden van de Boekit Tinggi. waar volgens eerdere berichten de lei ders der opstandelingen zich na de val van Boekit Tinggi zouden hebben ver schanst, op 5 mei jongstleden door de troepen van de Centrale regering is be zet. Volgens het communiqué hadden de opstandelingen de bevolking gedwongen uit Batoe Sangkar te evacueren, zodat de plaats geheel verlaten was, toen zij werd bezet. In het communiqué werd geen mel ding gemaakt van het lot van de lei ders der opstandelingen. Tevens heeft het leger de bezetting van Parigi, in Midden-Celebes bekend gemaakt. Correspondent- in arrest De Amerikaan Bernard Kalb. corres pondent van de „New York Times", is vandaag door de militaire autoriteiten in Djakarta aangehouden. Op het middaguur vervoegde zich müitaire politie op zijn kantoor in de „Ideum- drukkerij" in de hoofdstad, en bracht hem over naar het hoofdkwartier. Er zijn geen mededelingen gedaan over hetgeen aan Kalb ten laste wordt ge legd, doch men neemt aan dat zijn ar restatie verband houdt met zijn berich ten over de beweerde aankomst in In donesië van gevechtsvliegtuigen uit communistische landen. Beschuldiging der opstandelingen Een zender van de opstandelingen heeft gisteravond de regeringsstrijd krachten ervan beschuldigd Boekit Tinggi te zijn binnengegaan onder dek king van Rode-kruis-vlaggen. De uit zending, waarin niet werd meegedeeld waar de zender stond opgesteld, ver meldde de beschuldiging in de vorm van een „radiogram" aan het hoofdkwartiei van het Internationale Rode Kruis in Genève. „Het convooi van 25 vracht auto's van de Centrale regering gebruik te Rode-Kruis-vlaggen, toen het uit Loebok Kachapi naar Boekit Tinggi trok", aldus de radio. „De vlaggen wa ren geplaatst op het eerste en het laat ste voertuig. Dit was een schending van de regels van het Internationale Rode Kruis en wjj vestigen de aandacht van het Internationale Rode Kruis hierop" „Time" over valse beschuldigingen De beschuldigingen van de Indone sische regering, dat de V.S. de opstan delingen helpen, zijn „duidelijk valse beschuldigingen", schrijft „Time" in zjjn hoofd-artikel van heden. Het weekblad wijst erop, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken meermalen verklaard heeft, dat de V S. neutraal zijn en het herinnert er aan, dat president Eisenhower daarop met nadruk heeft gewezen en het her innert eraan, dat de V.S. geen controle kunnen uitoefenen over zijn avonturier soldaten. „Het komt altijd goed in de kraam van een zelfbewuste, nationalistische regering te pas om te keer te gaan tegen „interventie van buiten af", als er iets verkeerd gaat. Djakarta, heeft wellicht, vanwege de levering aan het land van vliegtuigen door de commu nisten, een kwaad gewetqn. Maar zijn zaak wint er niets bij beschuldigin gen die maar al te duidelijk vals zijn uit te spreken. Als men de V.S. te vriend zou willen houden, is dat toch niet de manier om dit te bereiken. „Het is geen geheim, dat de meeste Amerikanen weinig sympathie gevoelen voor de ..geleide democratie" van presi dent Soekamo en voor zijn verlangen om communisten aan zijn regering te doen deelnemen. Soekamo had. toen hij hier twee jaren geleden heenkwam en over Abraham Lincoln en Thomas Jef ferson sprak, een goede pers. Zijn meer recente daden hebben de illussie doen verdwijnen, die hij toen had geschapen", aldus Time. In het Kurhaus te Scheveningen vindt het twaalfde internationale congres van christen-democraten plaats. Op de foto van links naar rechts de Duitse minister van Eco+ nomische Zaken. dr. Erhard in ge-* sprek met de Nederlandse minis ters Klompé. Zijlstra en Witte. (Advertentie) Ascot "lightweight" kostuums nu ook in Nederland verkrijg baar bij Pense In Londen, New York, Rome^en andere modecentra is het "light- weight"-kostuum al enkele jaren de zomerdracht bij uitstek. Het geniet de voorkeur van de best geklede" mannen en terecht... De ragfijne en toch oersterke stof. fen zijn welhaast gewichtloos (een vierkantemeter stof weegt ca. 180 gram) en dragen daardoor zeef comfortabel. De tweedraads getwijnde kamga- rens garanderen een absolute bloot- vastheid. De zeer chique dessins en de bui tengemeen fraaie coupe zijn het eigen ontwerp van Ascot. Een speciale aanbieding ter kennis making met onze nieuwe kollektie: Ascot-lighttfeigHt-Presldent, in Rembrandiieke streep of rmt-, dessins in midnightblue en gray f. 149.- Haarlemmerstraat 175 Advertentie CIGARETTES Pflimlin heeft de taak van Pleven overgenomen (Van onze Parijse correspondent) Nog geen tien uren, nadat René Ple ven zijn nieuwe regering gisternacht had samengesteld, die hjj vanmiddag om drie uur aan de Nationale Vergadering zou presenteren, heeft de Franse ka binetscrisis weer een nieuwe politieke wending genomen, waardoor de forma teur gistermiddag om twaalf uur zjjn opdracht voor de derde en nu zeker laatste keer aan de president der repu bliek, René Coty, moest teruggeven. Achtereenvolgens heeft de heer Coty, die juist aan de Are de Triomphe met een grote militaire parade de verjaardag van de geallieerde overwinning vierde, de drie radicale kopstukken, die juist tot ministers waren benoemd of herbe noemd, René Billères, Maurice Faure en de senator Berthoin, ontvangen. Zjjn verzoek de fakkel van de vorige forma teur over te willen nemen, werd, met verschillende argumenten, echter door alle drie afgewezen. Tenslotte vond het staatshoofd even wel de voorzitter der katholieke volks republikeinen en minister van Finan ciën in het demissionaire kabinet, Pierre Pflimlin, bereid een eerste kans te wagen. Pflimlin, die een doortastend en kundig man is met vooruitstrevende ideeën inzake Algerije, zou vanmiddag zijn definitieve antwoord geven aan het Franse staatshoofd. Dat monsieur Coty zich eerst tot de radicale ministers wendde, was intussen geen toeval, want het is hun partij ge weest, die in het zicht van de haven Plevens vaartuigje, dat zeker geen bij zonder degelijke indruk maakte, tot zinken heeft gebracht. De aanleiding tot deze aanslag, waarop bijna niemand had gerekend, vormde de dissidente radicaal André Morice, die om zijn zeer „kolonialistische" inzichten bekend staat en aan wie Pleven de portefeuille van Nationale Verdediging, die door de oor log in Algerije nog eens extra gewicht heeft gekregen, wenste toe te vertrou- Vereenvoudiging van belastingrecht ledereen tot controle verplicht (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen tot vereenvoudi ging van het belastingrecht door de in verschillende wetten verspreide regelin gen samen te vatten in een enkele alge mene wet, waardoor de wetten, op grond waarvan de diverse belastingen worden geheven, korter kunnen zijn. Iedereen is verplicht voor de controle op zijn belastingaangifte zijn admini stratie ter inzage te stellen. Daarbij zal hij zich niet kunnen beroepen on eniger lei verplichting tot geheimhouding. Voor de artsen wilde de heer Lucas (KVP) een uitzondering maken, maar zijn amendement werd bij zitten en op staan verworpen, omdat hij alleen de steun van zijn partijgenoten kreeg. Een amendement van de heer Toxo- peus (VVD) om de maximumstraf op belastingfraudes te verlagen van vier jaar tot twee jaar (in verhouding tot straffen op andere delicten) werd met 27 tegen 72 stemmen verworpen. Voor stemden de VVD en een aantal leden van de KVP en de CHU. Geen enkel amendement kon een meerderheid ver werven. Alleen een voornamelijk tech- nich amendement van de heer Lucas 'KVP) inzake de richtige heffing, nam minister Hofstra over. De Tweede Kamer is op reces gegaan tot dinsdag 3 juni. in dit reces vallen de Hemelvaartsdag, Pinksteren en de verkiezingen voor de gemeenteraden od 28 mei. H wen. Door deze keuze, die de onafhan kelijke conservatieven Pleven hadden opgedrongen, meenden de radicalen dat een liberalere politiek in Algerije' bii voorbaat tot mislukking zou moeten worden gedoemd. Voor het eerst in hun geschiedenis werd door de 91 leden van het hoogste orgaan van hun partij een unaniem, zij het dan ook afwijzend oordeel uitgesproken. En voor het eerst ook in de historie der Franse republiek zag een premier zich ten val gebracht alvorens ztfn regering nog de goedkeu ring van het) parlement ontvangen had.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1