Forum en vergadering V.V.D. DONDERDAG 8 MEI 1958 Leiclse jongerenorganisatie in wording Onder voorzitterschap van prof. dr. C. J. F. Böttcher kwam de afdeling Leiden van de VVD gisteravond in een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" in jaar vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat men in deze stad op het punt staat een jongerenorganisatie van de VVD op te richten en dat jongelui van 18 tot 25 jaar zich daarbij kunnen aansluiten. De voorzitter achtte een dergelijke totstand koming van groot belang. HU wees in dit verband op het betreurenswaardige feit, dat in het Leidse jeugdparlement de VVD niet is vertegenwoordigd. groot belang achtte prof. Polak het, dat de gemeente wordt bestuurd door per sonen, die de Universiteit een goed hart toedragen. Immers, Leiden is en behoort te zijn een Universiteitsstad. In tegen stelling tot hetgeen de vorige spreker zei was prof. Polak van oordeel, dat ge meente en Academie door uitbreiding van de universitaire gemeenschap uit elkaar zullen groeien. Genoemde uit breiding belemmert n.l. een verdere ont plooiing van Leiden op industrieel ge bied, aldus spreker. Wat het probleem van de studentenhuisvesting betreft, dit raakt volgens hem ook de gemeente omdat de woningbouwpolitiek er nauw verband mee houdt. Voorts toonde spre ker aan, dat wanneer de universitaire gemeenschap zich sterk uitbreidt, zij in haar vormende taak voor grote proble men komt te staan. Tenslotte pleitte hij voor een hechtere organisatievorm in het korps van hoogleraren, die in vele gevallen geen of te weinig contact met elkander hebben. Het na de pauze bijeengekomen forum werd geleid door prof. Böttcher. Universiteit en gemeente De uit slechts enkele punten bestaan de agenda werd vlot afgewerkt. Het jaarverslag van de secretaris werd, even als dat van de penningmeester er was een batig saldo van f 829 goed gekeurd. Aan de beurt van aftreden wa ren mevrouw mr. D. van Praag-Taconis en de heren J. Kapteyn, E. H. Moensen W. Zwart. Met uitzondering van de heer Kapteyn, die het voorzitterschap van de nieuwe afdeling in Sassenheim heeft aanvaard, werden al deze bestuursleden herkozen. In de ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van de heer M. Blok, lid van de Studentengespreks groep. Na het huishoudelijke gedeelte werd gesproken over de relatie, die er bestaat tussen de Universiteit en de gemeente Leiden. Als eerste inleider voerde mr. J. Drijber het woord. Deze wees erop, dat tot nog toe Universiteit en burgerij te veel langs elkaar heen hebben geleefd. Wanneer er echter ooit ergens een band moet zijn dan is dat toch zeker wel in Leiden, zo meende mr. Drijber. Met voorbeeldeh toonde hij aan, dat ook in de negentiende en twintigste eeuw Lei den in feite een typische fabrieks- en arbeidersstad is gebleven, die met de Universiteit niet zo heel veel aanra kingspunten heeft. Toch valt er de laatste tijd een zekere kentering te be speuren, zo vervolgde spreker. Meer en meer groeit z.i. het verstandelijke besef, dat Universiteit en gemeente elkander nodig hebben. Dat er belangrijke eonnec ties zijn valt o.m. duidelijk op te maken uit de samenstelling van de VVD-kan- didatenlijst, waarop niet minder dan acht namen voorkomen van personen, die rechtstreeks met de Universiteit in verbinding staan. Wat de uitbreiding van de Universiteit (A- en B-facultei- ten) betreft, indien straks de Leidse agglomeratie een feit is, zullen offers van de gemeente gevraagd moeten wor den. In dit verband wees spreker ook op het grote huisvestingsprobleem, dat een snelle groei van onze Universiteit met zich meebrengt. Mr. Drjjber sprak aan het slot van zijn rede de hoop uit, dat de samenwerking tussen de gemeente en de Universiteit een en ander ligt van zelfsprekend ook in de persoonlijke sfeer in de toekomst nog inniger zal wor den. Tweede spreker op deze avond was prof. mr. C. H. F. Polak, die begon met op te merken, dat zowel de Universiteit als de gemeente aanspraak maken op autonomie en zich door de overheid be dreigd Voelen. Feit is ook dat èn de ge meente èn de Universiteit financieel af hankelijk zijn van het Rijk, waardoor beider zelfstandigheid gevaar loopt. Van INAUGURATIE PROF. DR. W. K. H. KARSTENS Op vrijdag 16 mei a.s. des middags om 4 uur zal prof. dr. W. K. H. Kars tens. benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de Faculteit der Wis- en Natuur kunde aan de Leidse Universiteit zijn ambt. aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor de tijd van 1 september a.s. tot 31 augustus 1959 benoemd tot weten- sohappelijk hoofdambtenaar bij de fa culteit der godgeleerdheid van de Leidse Universiteit dr. H. Faber, Nederlands hervormd predikant te Wassenaar. Aan dezelfde universiteit is voor het tijdvak van 1 maart 1958 tot en met 28 februari 1959 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de verloskunde M. R. Mackenzie, vrouwenarts, thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klas se. Met ingang van 1 september a.s. 1958 is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit mr. M. H. van der Valk, thans in tijdelijke dienst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heren G. H. P. Smit (Rotterdam) en C. J. Vogel (Leiden). De laatste ronde in het door de Fe deratie van Klaverjasverenigingen uit geschreven klaverjastoernooi vindt mor genavond plaats. Pleven géén formateur Pleven heeft de opdracht tot het vor men van een nieuw Frans kabinet terug gegeven. Hij heeft namelijk geen mede werking gekregen uit zijn eigen partij. Comité voor ruimte-onderzoek Op 12 en 13 mei zal in het Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage een bij eenkomst gehouden worden van het „Committee on contamination by extra terrestrial exploration" (Cetex). Dit "ad hoc committee" heeft de opdracht aan de algemene vergadering van de ..Inter national Council of Scientific Unions", r'ie in september-oktober te Washington wurdt gehouden en aan het dagelijks bestuur van deze organisatie een rapport uit te brengen omtrent de mogelijk heden van verantwoorde ruimte-onder zoekingen op maan en planeten. Een „toontje hoger" voor Westerling? De "News Cronicle" bericht vandaag, dat Westerling op de drempel staat van een nieuwe loopbaan als „dramatisch tenor". De Cronicle schrijft: Westerling, die aan het hoofd stond van een mislukte revolte tegen het Indonesische gezag in 1950, zal de volgende maand in de stads schouwburg in Breda een nieuw debuut maken. Hij zal dan de partij van Cavaradossi, de schilder in de Tosca van Puccini zin gen. ,Foto-Montmartre" in Boerhaavezalen Leidse amateurs komen goed voor de dag In zijn toespraak, waarmede hij gis teravond de fototentoonstelling „Foto- Montmartre" opende, die in het kader van de Fotografie is ingericht in de Boerhaavezalen aan het Vrouwenkerk hof, zeide wethouder J. C. van Schaik dat de vraag of fotografie kunst is, nog dagelijks veie duizenden bezig houdt. De groep van degenen, die beweren willen dat het géén kunst is. wordt evenwel steeds kleiner. In zijn korte beschouwing over de evolutie van de foto sprak de wethouder als zijn mening uit, dat het gevoelsele ment in de fotografie van wezenlijke betekenis is. Bij een bezoek aan de tentoonstelling zal men ervaren, dat inderdaad hek gevoel een stempel drukt op de bijna 200 Advertentie 7 tlm 15 mei: Week v.d. FotografieDat Is uw kans om bü elke aankoop GRATIS het boekje „Elk Jaar heeft 12 fotomaan den" te ontvangen. Vol tips en fraaie foto's. Ga een exemplaar halen bij FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG BREESTR. 123 t.o. 't Stadhuis HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata. prenten, die door de Leidse Vereniging van Amateurfotografen in samenwer king met de Stichting tot Bevordering van de Amateurfotografie worden ge- exposeerd. Er hangen foto's in de Begin nersklasse en van Gevorderden, maar ook van Promotie- en Hoofdklasse. Foto's zó gedifferentieerd naar onder werp,, stofuitdrukking, indeling en ge voelsweergave, dat een vergelijking niet mogelijk is. Bij de beginners frappeert niet zozeer de originaliteit als wel de manier van zien. De gevorderden en hoofdklassers vallen op door de perfecte afwerking van de inzendingen. Bü de opening van de expositie heette de heer Gompelman, voorzitter van de L.A.F.V., de belangstellenden, hartelijk welkom, met name bestuursleden van de Stichting tot Bevordering van de Ama teurfotografie. van het hoofdbestuur van de Amateurfotografenverenigingen. van de Nederlandse Fotografenvereniging, het Leidse Kunstcentrum en het Ver bond voor Veilig Verkeer. Spreker zeide. dat de expositie gezien moet worden als een propaganda voor de fotografie in het algemeen. Het is hierom ook, dat by de samenstelling een greeip is gedaan uit het werk van alle leden van de L.A.F.V.. In zün openingswoord legde de heer Van Schaik de nadruk op het in de fotografie onmisbare gevoelselement. Vroeger, aldus spreker, was er bü het fotograferen geen sprake van gevoel, doch in enkele tientallen jaren heeft er een revolutie plaats gevonden. De foto graaf is kunstenaar geworden, omdat hü evenals b.v. een arohitect, beperkt is in de keuze en het gebruik van zijn ma teriaal. Derhalve moet gevoel het ont brekende aanvullen, en spreekt de estetica zeker een belangrijk woordje mee. Evenals in de fotografie constateerde spreker ook in activiteit en prestaties van de Leidse Amateurfotografen een sterke vooruitgang. De keuze van de tentoonstellings ruimte achtte de heer Van Schaik, die ook voorzitter is van het Leidse Kunst centrum, büzonder goed. Hü vestigde de aandacht op de bijzonder gunstige val j van 't daglicht. Wanneer deze eigenschap meer algemeen bekend wordt, dan is er naar de mening van de heer Van Schaik j geen twijfel aan of in de toekomst zul- len de zalen meer gebruikt en dus meer i bezocht worden. In dit verband besprak hü de plannen tot restauratie, die wel- iswaar in behandeling zün. doch waar- i van de verwezenlijking door de beste dingsbeperking doorkruist is. Hij sprak de hoop uit, dat de ten- I toonstelling de leden van de L.A.F.V. zal sterken en hun activiteit zal verhogen. I Met een druk op de knop opende de wethouder de Foto-Montmartre en ver eeuwigde daarbij tegelijkertijd zichzelf. Als dank voor de bemoedigende woor den van de wethouder, gaf de heer Gompelman hem de verzekering, dat zijn wensen zeker in vervulling zouden gaan Ials de restauratieplannen eerst maar verwezenlükt worden. Hierna trok zich een aantal genodigden terug om op de „Place Daguerre" een glas wtfn te drinken, terwül de belangstellenden en bezoekers de foto's gingen bezichtigen of een bezoek brachten aan de demon stratiezaal. Betekenis gezinsleven niet onderschatten Dr. J. v. d. Grient sprak in Oegstgeest op ouderavond van de Kon. Julianaschool Gisteren werd in „Irene" een ouder avond gehouden van de Kon. Juliana school. Dr. J. v. d. Grient sprak over het onderwerp wat wü in deze tijd voor onze kinderen kunnen zün- De voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. J. Kommer, gaf vooraf een uiteenzetting van de bedoeling van de federatie der scholen op ohristelüke grondslag in onze gemeente. Hij wees erop, dat overleg gaande is om een geografische verdeling mogelük te maken, waardoor voorkomen zou kunnen worden, dat sommige scholen overbezet en andere onderbezet zouden zü'n. Deze werkwüze zou bovendien er aan kunnen meewerken, dat kostbare nieuwbouw of uitbreiding van bepaalde scholen achterwege kan blijven. Hü deelde nog mede, dat de kinderen uit de omgeving van de Grunerie niet naar de Hofdückschool. doch naar de Koningin Julianaschool zouden worden verwezen. Hierna was het woord aan dr. v. d. Grient, die allereerst wees op de enorme betekenis van het gezinsleven. Het gezin is volgens spreker de ontmoetingsplaats van twee generaties, die samen op weg zün en wel van de gezinsgemeenschap naar de buitenwereld, de maatschappij. Er is een tijd geweest, dat beide genera ties niet zover van elkaar afstonden, vooral op het platte land. Doch nu is de wereld zo dynamisch, dat men nau- welüks meer weet wat er gaande is. Er kan gerust gesproken worden van een Ültempo en daarom is hetgeen de jeugd thans beleeft zo heel anders geworden. De optimistische klanken uit het begin van deze eeuw zün verdwenen. Toen redeneerde men: bouw scholen, dan kan men de gevangenissen sluiten. Het is anders uitgekomen, want het is nauwe- lüks mogelijk innerlük en geestelük mee te groeien met de technische ontwikke ling. Oude zekerheden komen nieb meer terug. Men moet daar niet meer op terug willen grüpen. Argumenten zoals: vroeger deden wij dit niet slikt de jeugd niet meer. Het is goedkope kritiek en daarvoor moet men oppassen. Dat de jeugd materialistisch is en niet meer dankbaar zou zijn voor al hetgeen waar over men nu beschikt is begrüpelijk: kan een mens büzondere appreciatie hebben voor iets, dat hü normaal vindt? En nu kan men wel zeggen, dat de jeugd in een opgemaakt bed stapt, doch men vergete niet, dat daaronder een atoom bom ligt en kan men dan, zoals vroeger, ver gerichte toekomstplannen maken? Wat kunnen wij onze kinderen in deze tijd dan nog meegeven? In elk geval die dingen, die eeuwigheidswaarde hebben en men dient dus te schiften wat wel en wat niet waardevol is. Het gaat dan ook niet in de eerste plaats om materiële garantie en ver- wennerü, want verwennen is een ge raffineerde vorm van verwaarlozen. Het gaat veel meer om de emotionele geborgenheid, om saamhorigheid, om het zich veilig weten by de ander. Het gevoel een echt thuis te hebben is byzonder belangryk. Daarom is het zo te betreuren, dat vele moeders werken buitenshuis. In Scandinavië is dit wel heel erg ge worden. Spreker vroeg er in het büzon der de aandacht voor, dat we toch vooral zorg, liefde en tijd aan onze kinderen besteden. Dit is veel belang rijker dan gepolitoerde meubeltjes. Spre ker eindigde met een beschouwing over de gelijkenis van de Verloren Zoon. Na een grondig verknoeid leven wist deze zoon, dat hü een thuis had. Dit had hij in zyn hart meegedragen en dan is er altüd de weg terug, waar de open deur is van waaruit liefdevol naar hem wordt uitgezien. Na de pauze bood dr. van der Grient gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze matig bezochte ouderavond werd besloten met pianospel door mevr. v. d. Kaay, een gezelschapsspel en voordracht door mevrouw Kraan. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna, dr van G. Heemskerk Tr. Postma; Jacobus J.. zn van J. van der Me ij en G. de Jong: Johanna H., dr van J van der Melj en G. de Jong; Jan H„ zn van R. L. Zielhuis en H. A. van der Worp; Irma G. dr van B. H. Kloos en P. C. Oet- gens van Waveren; Ronald J. P., zn van J. Glasbergen en G. Breedijk: André J.. zn van P. van Dam en W. Brokkaar; Anna J M„ dr van H. C. Schrader en J. C. Dries- sen; Robertus Fr., zn van W. P. de Boer en C. D. de Geus van den Heuvel. Ondertrouwd; W. Zandbergen, 26 jaar en J. Kuivenhoven, Fr. L. van den Berg, 28 jaar en M. A. Vos, 30 Jaar; C. E. van 't Groenenwout, 31 Jaar en N. P. C. Elenbaas 30 jaar; L. Klijn, 30 Jaar en G. Lubach, 22 jaar; C. B. van Drlel van Wagenlngen, 22 jaar en E. Goslings. 22 jaar. Getrouwd: W. J. Klop. 25 Jaar en W. J. Verheij. 22 Jr; J. W. Fr. Mulder. 38 jr en D. Kodong. 31 Jaar; G. van der Spek. 35 Jaar en E. Fr. Wijntjes. 21 jaar. Overleden: L. de Goede e.v K. E. Badde, 70 Jaar; M. Ch. Mol. e.v. M. Wiegel. GO jaar J. Brouwer, wed. van P. C. Vrij. 83 Jaar; A. J. Bronkhorst. e.v. J. M. J. van Loenen 74 jaar; H. D. van Weizen, e v. C. Selier. 82 jaar; A. Bos wed. van H. J. I. Schrandt 95 Jaar. WASSENAAR ONGELUKKEN OP DE WEG Doordat zü omkeek reed de 55-jarige mej. S. C. Coleman. uit Amsterdam, met de door haar bestuurde personen auto tegen een langs de Houtlaan staande boom en liep een ernstige knie- wond op. Zij werd vervoerd naar Bro- novo, te Den Haag. Op het fietspad langs de Rüksstraat- weg had een botsing plaats tussen de 17-jarige J. de Vos. uit Amsterdam, die als duopassagier meereed op de brom fiets van zyn 17-jarige plaatsgenoot en een bromfiets, welke door een 42-jarige Hagenaar, die dwars het rywielpad overstak, aan de hand werd meege voerd. De jonge Amsterdammer kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hü werd overgebracht naar het Aoademisdh Ziekenhuis te Leiden. Kaliworang op de Philippijnen Kolonel K&liwarang. de opperbevel hebber der strijdkrachten van de op standelingen is met zyn gezin op de Philippijnen aangekomen. De „Singapore Standard" heeft ge meld. dat de opstandige regering van Noord-Celebes de buitenlandse scheep- vaartmaatschappyen heeft gewaar schuwd tegen het aanlopen van Indone sische havens. Volgens de „Singapore Standard" zou de revolutionaire regering weldra over gaan tot het uitgeven van eigen haven documenten. Vandaag is een aanvang gemaakt met het lossen van 1300 ton voor Indonesië bestemde lading uit de ruimen van de ..Tjiwangi' van de Kon. Java-China Paketvaartlijnen, welke twee dagen ge leden uit Hongkong op weg naar Dja karta, Soerabaja en Makassar, in Sin gapore is aangekomen. In verband met de luchtaanvallen van de laatste tijd in de wateren van Oost-Indonesië heeft het schip van de maatschappij opdracht ge kregen in Singapore te blijven. Indonesiërs in directies Nederlandse bedrijven De Indonesische minister van Han del, prof. Soenardjo, heeft vandaag de „raad voor handelszaken" gemachtigd vertegenwoordigers van deze raad aan te stellen in de leiding van Nederlandse be- dryven, „indien dit noodzakelijk wordt geacht om de economische belangen van het land te beveiligen". In «Nederlandse zakenkringen onthield men zich nog van commentaar op dit besluit, in afwachting van een nadere toelichting. Tevens heeft minister Soenardjo de raad opdracht gegeven „erop toe te zien, dat de Nederlandse bedrijven zich strikt beperken tot hun taak in het economi sche vlak". Tenslotte verklaarde de minister, dat „overname van de Nederlandse bedry- ven door nationaal kapitaal in overwe ging zou kunnen worden genomen".. Dit zou dan by afzonderlijke regeringsor donnantie worden geregeld. Verzekeringen met sprongen omhoog Het tarief voor molestverzekering voor de Indonesische havens is omhoog ge sprongen van 0.4 tot 11 in de laatste zeven dagen naar aanleiding van de bomaanvallen op schepen in de wateren van Oost-Indonesië. Vooraanstaande verzekeringsmaat schappijen in Hongkong nemen alleen aanbiedingen van geregelde cliënten in overweging. Verscheidene belangrijke scheepvaartmaatschappyen in Hong kong staakten het zenden van schepen naar Makassar, doch niet van schepen naar Midden- en West-Indonesië. reuk in de keten? Twee leden van het Australische par lement, Bruce Wight en Dudley Erwin, die op uitnodiging van de regering van Nationalistisch China een bezoek aan Formosa brengen, verklaarden bij hun aankomst in Taipeh, dat een door com munisten overheerst Indonesië een breuk zou betekenen in de „Zuid-Oost-Aziati- sche keten", en de veiligheid van Azië in gevaar zou brengen. Beiden beschouwen Zuid-Korea, Na tionalistisch China en Zuid-Vietnam als de frontlinie van de Aziatische anti communistische verdediging, terwijl Australië de tweede linie is. Als Indone sië door de communisten mocht worden beheerst, zouden zij erin slagen de keten tussen de eerste en tweede linie te ver breken. De bezoekers uitten ook kritiek op de regering in Djakarta voor haar aan spraken op Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens hen zou een grote hoeveelheid wapens, die de regering in Djakarta van Rusland heeft gekocht, waarschijnlijk worden gebruikt voor een aanval op Ned. Nieuw-Guinea. inplaats van tegen de In donesische opstandelingen. Herziene kerkenorde 1 januari 1959 van kracht De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Assen gehou den slotzitting zich allereerst enkele uren bezig gehouden met de laatste fase van de herziene kerkenorde en de vast stelling van de slot conclusies. De synode besloot daarbij, dat de herziene kerken orde van kracht zal worden op 1 ja nuari 1959. Nadat ds. Van Herksen verlof had ge kregen om een verklaring af te leggen, werd de hoofdei yke eindstemming ge houden. Alle synodeleden stemden voor. De praeses stond bij deze beslissing met een enkel woord stil en memoreerde, hoe thans tot stand gekomen is een om vangrijk stuk werk, waaraan men negen jaar geleden was begonnen. Voorts heeft de synode een uitspraak gedaan met betrekking tot de kerkle den, die zich in de ..kring Hoekendyk" laten overdopen. zulks naar aanleiding van een schryven van de particuliere synode van Noord-Holland. De synode maant dat in dit overdopen een mis kenning ligt van de rijkdom van het sacrament van de H. Doop. Wat het laten „overdopen" betreft, moet geval voor geval worden bezien. Soms gaat dit overdopen gepaard met algehele ver achting van het sacrament, maar men kan het niet zonder meer zien als een zich onttrekken aan de gereformeerde kerken. Als het optreden van de be trokkenen ergernis geeft in de gemeente zullen zij voorwerp van kerkelijke tucht moeten worden en dat zal zekér by al gehele verachting van de reeds ontvan gen doop het geval moeten zijn. Voor ambtsdragers is het actief deelnemen aan de kring Hoekendijk met de bekle ding van het ambt onverenigbaar, aldus de uitspraak. De synode heeft vervolgens nog enkele kleinere zaken afgedaan en besloten, dat de kerk van Utrecht in de zomer van 1959 de volgende generale synode zal by eenroepen. De praeses heeft in een slotrede een overzicht gegeven van de belangrykste besluiten, die de synode in haar zittings periode heeft genomen. Minister Staf bij oefening „Citra Ultra" De minister van Defensie, ir. C. Staf was vanochtend aanwezig bij de grote legeroefening „Citra Ultra". welke in déze dagen in het IJsselgebied tussen Deventer en Zutfen gehouden wordt. GOUVERNEUR PLATTEEL BEËDIGD Vanmorgen heeft H. M. de Koningin te Soestdük de nieuwbenoemde gouver neur van Ned. Nieuw-Guinea. dr. P. J. Platteel in zün, functie beëdigd. Teleurstelling voor Prins Bernhord Een overladen programma heeft Prins Bemhard gisteren een teleurstelling be zorgd op de tweede dag van zijn be zoek aan Toronto. De Prins had te kennen gegeven zeer gaarne een solo vlucht te maken met een CF-100. Ca nada's supersonisch jachtvliegtuig voor alle weersomstandigheden. Ter stond werd een toestel voor de Prins in gereedheid gebracht. Maar de Prins was intussen geheel opgegaan in een ander vliegtuig. d~ Avro Arrow, die reeds met een snelheid van 1500 km per uur heeft gevlogen. Toen hij naar de CF-100 terugkeerde voor zijn solo vlucht, deelden functionarissen hem mee, dat er geen tyd genoeg meer was De Prins was zichtbaar teleurgesteld. Vandaag bezoekt de Prins de Cana dese Haviland-vliegtuigfabriek In To ronto. De bezoeken van de Prins aan zo vele vliegtuigfabrieken heeft aanleiding gegeven tot veronderstellingen, dat Ne derland wellicht van plan is Canadese vliegtuigen te kopen. België heeft vorig jaar 53 toestellen van het type CF-100 gekocht. Prins Bemhard heeft de Canadese autoriteiten en de pers voor zich inge nomen door zijn enthousiaste en sym pathieke commentaren over Canada. ..Ik voel me een beetje Canadees" en ,Het is bijna alsof ik thuis kom" zo heeft de Prins gezegd. 14 verstekelingen op de „Willem Ruys" Met 937 passagiers, onder wie 252 kin deren beneden 12 jaar en 40 reizigers voor tussen trajecten, is het m.s. „Willem Ruys". onder commando van kapt. Frits de Jonge, nu voor de laatste maal. al thans in dit jaar, op weg van Indonesië, Malakka en Ceylon naar Europa. Maan dag j.l. debarkeerden in Napels reeds 52 passagiers en nadat er 199 het schip zaterdag a.s. in Southampton zullen verlaten hebben, zal de ontscheping der ongeveer 675 overige repatriërenden zondagmorgen 11 mei a.s. om 9 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd een aanvang nemen. Op deze 62e thuisreis heeft het vlag- geschip van de Lloyd niet minder dan 14 verstekelingen, onder wie een 18-jarig meisje, aan boord. Bij deze verstekelin gen, van wie er 4 tussen Djakarta en Singapore en 10 eerst na vertrek uit Singapore voor de dag kwamen, zün 4 Ambonezen, 2 Menadonezen en een 22- jarige jongeman van onbekende natio naliteit. Slechts één der verstekelingen, wier grote aantal mede te danken is aan het feit. dat dit de laatste reis van de „Willem Ruys" is, heeft een paspoort. Als diens beroep staat hierin vermeld „beroepsbokser" en de betrokkene, een in Indonesië geboren Nederlander, be weert zelf. kampioen vedergewicht van Indonesië te zün. Versterking der politie is nodig De politie staat thans voor een schier niet meer te verwerken taak. Het aantal motorrijtuigen nam sinds 1938 met ruim het 3-voudige toe, het totale aantal ver keersdeelnemers, recht evenredig gesteld met de bevolkingsaanwas, groeide met 25Tr. terwijl er nieuwe categorieën van ".000 bromfiets- en 40.000 scooterbery- ders ontstonden. Dit verklaarde vanmorgen de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Ver keer van de ANWB by de opening van de derde politie verkeersleergang te Utrecht. De dichtheid van het motorisch ver keer nam, aldus de heer Boost, sinds 1938 tot het 3.5-voudige toe, terwül het aantal met de hand of borden geregelde kruispunten thans een veelvoud van het vooroorlogse bedraagt. Volgens de heer Boost is daarom ver sterking van het politie-apparaat, zowel wat bezetting als uitrusting betreft drin gend noodzakelyk. Aan verscherpt politietoezicht vooral op het verkeersgedrag van alle aan het verkeer deelnemenden, getoetst aan het algemeen veiligheidsartikel, doch ook op de toestand van het voertuig bestaat, volgens hem, meer dan ooit behoefte. Italiaanse predikant „ingemetseld" Een predikant van de „broeder gemeente" is op bevel van de politie van Fondi (Italië) „ingemetseld" in de ka mer. waarin hij godsdienstige plechtig- hedén verrichtte. Hü is niet in staat de kamer te verlaten. De politie is tot deze stap overgegaan, nadat de predikant, de 50-jarige Um- berto Righetti, had geweigerd zich uit de kamer te verwüderen. De politie was op de godsdienstige activiteiten van Righetti attent gemaakt door andere 1 bewoners van het pand, die last zeiden te hebben van de predikant, die met enkele van zün volgelingen op luide wijze gezangen en psalmen ten gehore bracht. De politie staat in haar recht. Krach tens de Italiaanse wet moet men ver gunning hebben om godsdienstige plechtigheden te houden. Righetti heeft geen vergunning. Voorlopig trekt de predikant zich wei nig aan van zün inmetseling. Hü werd gistermorgen voor het raam van zün kamer gezien terwül hü zün planten water gaf. Kennissen van de predikant hebben gezegd, dat Righetti voldoende conserven heeft om het enkele weken vol te houden. Tien jaar Ned. Cultureel Contact Opgeluisterd door de aanwezigheid van Koningin Juliana is vanmiddag in de aula van het Stedelük Museum te Amsterdam een plechtige herdenkings- byeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereni ging Nederlands Cultureel Contact, het nationaal orgaan voor beraad en overleg op het gebied van de volkscultuur en de volksontwikkeling, in de ruimste zin des woords. Er zijn thans 90 organisaties by het NCC aangesloten; het aantal leden breidt zich nog steeds uit. De Staatssecretaris van O. K. en W.. mr. R. G. A. Höppener gaf een overzicht van het ontstaan en de betekenis van de vereniging. Hij richtte zich in het bijzonder tot de voorzitter van het NCC. ds. J. A. de Koning, „die zich ook elders getoond heeft een goed stuurman te zijn". In dit verband noemde mr. Höppener de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap. BEURSOVERZICHT K.L.M. vost Ingevolge Wall Street waren aandelen KLM vandaag de uitschieters op het Damrak. De prüs lag, vergeleken by de slotkoers van gisteren, f. 1.50 hoger op f. 108.80. De overige markt was wat topzwaar. De verkooporders waren zeer gering, maar toch voldoende, om lagere koersen op de tikker te brengen. Kon. Olie noteerde rond de f. 172.60 tegen gisteren f. 172.70. Het fonds lag een ruime gulden onder pariteit New York. Mede doordat de beurzen in Parüs en Brussel gesloten waren, bleef de arbi trage werkeloos tengevolge waarvan de affaire zich in de oliehoek tot een minium beperkte. Philips was op 279. na een opening op 278%, een punt lager. Unilevers moesten genoegen nemen met een daling van circa 2 punten. Aku's openden op 175, doch kwamen later 2 punten beneden de vorige slotprijs. De stemming voor de Scheepvaart waarden werd niet in het min$t be ïnvloed door het verslag van de Kon. Ned. Reedersvereeniging. De koersen van de aandelen waren vrüwel over de ge hele linie een punt lager. Van de cul tures monteerden HVA"s onder leven- llge handel büna 2 punten t.o.v. de vorige slotprijs. Ver. Deli's ontmoetten ook vraag en konden een punt verbete ren. Amsterdam Rubbers een fractie hoger. De kofers van de Staffellening lag ruim 1/4% beneden die van gisteren.. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 mei Londen 10.58% —10.58%: N. York 3 78%—3.78%: Mon treal 3.9114—3 91%; Parijs 84 77%— 89.87%; Brussel 7.59%—7.60%; Frank furt 90.41—00.46: Zürich 86 56%—86 61% Zürich (vr. fr.) 88.31%—8836%; Stock holm 73.04%—73.09%; Kopenhagen 54.69 —5474; Oslo 52.88%5203%Milaan 60.65%—60.70%Wenen 14 59%—14 60%. Beurs van Amsterdam Donderdag 8 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 H 3% Ned. '37 3 Ned. W£. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië -37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmü Amst. Rubber Deli Mü-en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N3 Ned. Kabelfabr 93% 79% 91% 94%L 93 93A 89% 89% 93 %B 91% 94 H 92 fi 87% Wilton Feyenoord Dordtse Olle gew Kon Petr (f.20.— idem (50 a f. 20. Holl Amer UJn Java China Paket KLM Ned. Stoomv MÜ Kon Paket MÜ Stoomvaart Mü Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert. Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 92% 92 Den Haag 1937 1 3 86 86 Leiden 1947 90 90B R'dam '37 I-IH 3% 89 89 V* 88% 90% 90 88% 108% 108% 95 94% 94,», 94% 93% 93% 60,1, 60% 90% 90% 88% NDELEN 26 26 80 81% 159 159 56% 57% 75% 76% 93 94% 31 56 55% 9% 9% 176 173% 194% 194 283 282 168% 293 290 304 304% 235 235 279% 278% 154% 153% 330% 328% 188 190% 165% 166 725% 719% 173. 172 90 173.70 172-45 134 135% 119% 107 20 108 70 128% 128% 109% 109% 133 131% 140% 138% 205% 205 108% 108% 108% 107 Indnstr. Obligaties Jhllipa Dollarlng *61 97% 98 Premieleningen 96 97 86% 86% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam *56 II 2% 95 95 Eindhoven '54 2% 80% 80% Enschede'54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 90% 96 96 R'dam '52 I 2% 90% 91% 89% Utrecht "52 2% 90 90% MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amst. Bank 207% 208% HJ3.U. eert 187 187% Rott. Bank 178 177% Twentsche Bank 162 161 Industrie Ondernemingen Borneo Sum. HMÜ Ned. G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok MÜ Tieleman en Dros Ned. Mü. Walv.vrt. 67 Spoorwegen Deli Spoorweg MÜ 7 Am e rik. fondsen Canadian Pacific R. 25A Intern. Nickel 74% Anaconda 46% Bethlehem Steel.... 40 Cities Service 51 General Motors 38 y4 Kennecott86% Republic Steel 43 Shell Oil 72% Union Pacific 28% Un. States Steel 61% 232B 40 40 182 182% 99% 99% 64% 65% 486% 484 8 8% 67 7% 25% 74% 45% 40A 51% 38% 85% 43% 73% 29% 61% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK 7/5 Edelmet Kon AA 43% Prei wa Idem 57GB 374 380GB Holl Constructie 398 405 Ing dut v Bouwnüv 124% Int Kunststof! Ind 45GB Leidsche Wolspinn 136GB 139% Sikkens Lakfab "53 375 375B Ver Touwfabrleken 159 158% Wernlnk's Betonm 83 84B Van Wük Textiel 63% Zaalberg 117 118%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9