Dulles zeer verontrust over de ontwikkelingen in Indonesië Een commissie uit de Tweede Kamer onderzoekt besteding defensiegeldén WEERBERICHT Centrale regering beschuldigt Ned. Marine van steun aan de opstandelingen in de Molukken Motie van oppositie verworpen 97ste Jaargang DONDERDAG 8 MEI 1958 No. 29433 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n' Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Nieuw-Guinea actie gevaar voor Westen Naar verluidt heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, de kwestie Indonesië onverwacht ter sprake gebracht op de gistermorgen gehouden besloten zitting van de NAVO-raad. Dulles had daarbij gewezen op het communistische gevaar in Indo nesië en laten doorschemeren dat Washington „zeer verontrust" is over de ontwikkelingen in dat gebied. Voorts zou hij verklaard heb ben, dat hij „zich verplicht voelde" om dit onder de aandacht van de raad te brengen. Hij zou verder gezegd hebben dat een aanval door Indonesië op West-Nieuw-Guinea „de ernstigste gevolgen" voor Zuidoost-Azië en de gehele westelijke wereld zal hebben. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gaf de raad vervolgens een volledig verslag over de gebeurtenissen in Indonesië, aan de hand van de laatste door de Nederlandse regering verkregen inlichtingen. kaan se ambasadaur duurde een half uur. Dit was hun derde gesprek in vijf dagen tijds. Na de bijeenkomst ver klaarde minister Soebandrio, dat de moeilijkheden, voortvloeiende uit de interventie door buitenlanders, in korte tijd zouden kunnen worden overwon- Vreemde verklaring Het Indonesische leger heeft vandaag de beschuldiging geuit, dat de Neder landse Marine daadwerkelijke steun ver leent aan de activiteiten der opstande lingen in de noordelijke Molukken. De woordvoerder van het Indonesische leger, overste Pirngadie, zeide dat het duidelijk is, dat de activiteit der op standelingen in dit gebied parallel lopen met de koloniale belangen van Neder land „en dat zij de actieve steun van de Nederlandse Marine hebben". Dit is de eerste keer dat er gesproken wordt van een Nederlandse tussenkomst in de opstanden in Indonesië. Pirngadie uitte ook de beschuldiging „dat een aantal officiële Philippijnse instanties de opstandelingen hulp hebben ver leend". HU bevestigde de landing van strijd krachten der opstandelingen, de vorige week, in Morotai, dat t«dens de oorlog een geallieerde luchtbasis in de Noorde lijke Molukken is geweest. „Deze strijd krachten aldus Pirngadie waren samengesteld uit voormalig personeel van de Kon. Ned. Marine, die door de opstandelingen in Noord-Celebes we derom zijn bewapend". Pirngadie deel de voorts mede, dat de activiteiten der opstandelingen in dit gebied mede wor den gesteund door aanhangers van de beweging van de „Republiek Zuid- Molukken", wier gewapend verzet in oktober 1950 door regeringstroepen was onderdrukt. Hij voegde hieraan toe, dat in het verleden de Republiek der Zuid- Molukken steun heeft verleend aan de pogingen van Nederland om. zich in „West-Irian" als Nederlands koloniaal gebied te kunnen handhaven. Pirngadie deelde tenslotte mede. dat volgens ontvangen berichten, de voor malige Indonesische ambassadeur te Rome, Soetan Rasjid, die zich bij de opstandelingen heeft aangesloten, on langs pogingen heeft gedaan om in aanraking te komen met de leiders van de beweging voor de Zuid-Molukken in Europa en voorts, dat een andere ver tegenwoordiger van de opstandelingen in Europa. Makatita, er zijn voldoening over heeft uitgesproken, dat de Kon. Shell na de luchtaanvallen op Balik- papan haar bedrijf in Oost-Borneo heeft gesloten. Deze feiten aldus deze woordvoer der van het leger tonen aan, dat de activiteiten van de opstandelingen in de Noordelüke Molukken niets slechts pa rallel lopen met de Nederlandse belan gen en de pogingen der Nederlanders om „West-Irian". te verdedigen, doch ook, dat de opstandelingen daadwerkelijke steun van de Nederlandse Marine krjjgen. Onderhoud Soebandrio- Jones De ambassadeur der V.S. in Indone sië de heer Howard Jones, is gisteravond onverwacht weer ontboden bij de In donesische minister van Buitenlandse Zaken. Soebandrio. Na dit bezoek heb ben Soebandrio en Jones zich gezamen lijk naar de woning van premier Djoeanda begeven. Het onderhoud tus sen minister Soebandrio en de Ameri- Wapens uitgeworpen boven Celebes? Volgens inlichtingen die het opper bevel van het Indonesische leger heeft gekregen zouden over Menado, de „hoofdstad" van de opstandelingen op Celebes, dikwijls vliegtuigen uit For mosa vliegen die kisten met vuurwa pens uitwerpen, aldus meldt het Indo nesische persbureau Antara. De woordvoerder van het Indonesische leger, luitenant-kolonel Rudy Pirngadie, heeft gezegd, dat deze inlichtingen wa ren gebaseerd op mededelingen van de bestuurder van een motorboot die uit de door de opstandelingen beheerste wateren was ontsnapt. Volgens deze zegsman „zouden de kisten met wapens alle Chinese kentekenen dragen". Sjafroeddin blijft op Sumatra De premier der tegenregering Sja froeddin en zijn ministers worden thans opgejaagd in de bossen en bergen van Sumatra. Het regeringsleger speurt naar hen als waren ze gewone misda digers. Voor Sjafroeddin die gouver neur van de Indonesische bank is ge weest en de reputatie heeft van een uitstekend econoom, moet dit wel een vreemde gewaarwording zijn. Zijn vol gelingen hebben watervliegtuigen naar het Singkarak-meer gevlogen en Sja froeddin gesmeekt te vluchten. Maar hij heeft hun aanbod afgewezen en is vast besloten tot het einde te blijven. Wellicht zal nu Celebes een nieuw bolwerk van de opstand worden. Volgens bepaalde inlichtingen hebben verschil lende leden van de tegenregering het voornemen te kennen gegeven naar dit eiland uit te wijken om daar de strijd tegen Djakarta voort te zetten. Maar de voormalige directeur van de Bank Indo nesia, Sjafroeddin blijft op Sumatra. ONTSLAG AAN HOOGLERAAR Volgens een bericht van Radio Dja karta heeft het ministerie van Onder wijs het ontslag bekend gemaakt van een der oudste professoren aan de univer siteit van Indonesië. De betrokkene, die schuldig is bevonden aan sympathieën voor de opstandelingen, bevindt zich volgens het bericht thans te Singapore. Radio Djakarta deelde verder mede, dat volgens een bekendmaking van minister Soebandrio, de nationalistisch- Chinese dagbladcorrespondent S. P. Chia, die maandag in hechtenis is ge nomen, niet wordt gevangen gehouden wegens zijn berichtgeving, doch om andere redenen. Chia is een der buiten landers, die maandag op last der mili taire autoriteiten zijn gearresteerd. Sportieve Kroonprinses De achttienjarige Deense kroon prinses Mar gr e the is in tr aining om het insigne voor „all-round sportvrouw" te verwerven. Zondag j.l. heeft de Deense prinses, de oudste dochter van Koning Frede- rik en Koningin Ingrid, deelgeno men aan een veldloop van zeven kilometer te Holbaek. Een van de deelneemsters was haar hofdame, gravin Armfedt. Om het sportinsigne te verwer ven, moet Mar gr e the tien gym nastiekoefeningen uitvoeren, in 1 u. en 10 minuten 8 kilometer wande len, 200 meter hardlopen in 40 se conden .een speer links en rechts werpen in totaal 24 meter. 20 kilo meter wandelen in 3 uur 20 minu- den, of 20 kilometer fietsen in 1 uur. Aan mej. Armfelt heeft de Prin ses een goede gangmaakster. Mej. Armfelt was in 1948 en 1952 ver bonden aan de Deense Olympische ploeg. Prins Bernhard gefotografeerd in Ottawa met het echtpaar Dief en baker. De Prins heeft bij de Canadese premier gedineerd. Na geruchtmakende helmenkwestie (Van onze parlementaire redacteur) Voor het herstel van het ver trouwen na de helmenaffaire in de aankopen voor het leger, is giste ren in de Tweede Kamer niet de Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien, mogelijk met onweer, maar ook opklaringen. Matige tot zwak ke wind tussen zuidwest en zuid. Aan houdend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 MEI. Zon op: 4.57 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 0.58 uur; onder: 10.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.23 en 19.54 u. Laagwater te 3.02 en 15.26 uur. DK nummer bestaat uit 20 pagina's. Minister ir. C. Staf en mr. F. Kranenburg betreden de vergader zaal van de Tweede Kamer voor de behandeling van de moties Rit meester en Vermeer. Was het het boordje, de temperatuur in de zaal of de stemming van de minister de oorzaak van dit merkwaardige ge baar? Stakingswolk boven Engelse spoorwegen „Toestand hoogst ernstig" Vandaag valt beslissing (Van onze Londense correspondent) Zo goed als zeker zou vanmiddag de beslissing vallen over een uitbreiding van de vervoersstabing in Engeland: sinds maandag rijden er in Londen geen bussen meer en nu dreigt, door het v&st- I lopen van de onderhandelingen, boven dien nog een algemene spoorwegstaking I in Engeland. Sir Bryan Robertson, hoofd I van het Britse genationaliseerde trans- portwezen, heeft gisteren tijdens bespre- I kingen met de bonden opnieuw een on- I middellijke verhoging van de lonen ge- weigerd. Regering en spoorwegen erken nen echter volmondig, dat de Ionen en salarissen te laag zijn. Als verzoenings- gebaar gaf Sir Bryan een herhaling van de positieve toezegging, dat de lonen in de herfst enige verbetering zullen onder gaan. De spoorwegen beschouwen dit in de moeilijke financiële omstandigheden van dit ogenblik als een edelmoedig aan bod. Een verdere tegemoetkoming is, dat de Spoorwegen bereid zijn midden juli de gehele loonkwestie aan een algemeen onderzoek te onderwerpen. Sir Bryan legde er de nadruk op. dat onmiddellijke loonsverbetering onmoge lijk is, doordat de regering de bevoegd heid van de genationaliseerde indus trieën om leningen aan te gaan heeft beperkt. Hij vroeg de bonden geduld te oefenen tot het najaar, wanneer de din gen er volgens de verwachting beter zul len voor staan. De moeilijkheid is, dat het onderbetaalde spoorwegpersoneel bo ter bij de vis wil, namelijk een directe verhoging van drie of vier procent als loonronde in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. De vak bondsvertegenwoordigers. die aan de be sprekingen deelnamen, hebben daarna urenlang met hun hoofdbesturen verga derd. Vandaag is er een gemeenschap pelijke bijeenkomst van de bonden, waarop zal worden beslist over verdere pogingen om het conflict bij te leggen dan wel tot staking over te gaan. De se cretaris van de 450.000 leden tellende Unie van Spoorwegpersoneel, die een dag tevoren nog optimistisch was. ver klaarde gisteravond, dat de toestand thans hoogst ernstig is. De bonden zijn echter van plan eerst nog een persoonlijk beroep op premier Macmillan te doen, met wie zij reeds eerder in Downing Street hebben gecon fereerd. Hier ligt op het moment de eni ge hoop. De atmosfeer bij de onderhan delingen is beter dan die bij de bus mannen is geweest, omdat het spoorweg personeel wat zijn looneisen betreft kan rekenen op de algemene sympathie. Intussen dreigt de busstaking in Lon den de dingen nog moeilijker te maken dan ze al zijn: de Nationale Unie van Spoorwegpersoneel heeft namelijk de „underground" ('t net van ondergrondse treinen) opdracht gegeven om „volgens het reglement" te werken. In gewone taal betekent dit, dat de dienst slechs op vertraagde wijze kan worden uitgevoerd. De dienst kan name lijk alleen normaal functioneren, wan neer de formele voorschriften soepel worden toegepast. De spoorwegunie heeft tot deze actie besloten uit solidariteit met het buspersoneel. Door de actie van het personeel van de ondergrondse trei nen, dat klaagt overbelast te zijn, krij gen de stakers Londen pas goed in hun greep. Gisteren waren er al vertragin gen van meer dan een uur! motie aangenomen van de VVD-er Ritmeester, die het geknoei met de legerhelmen had uitgepluisd, maar de motie van de heer Ver meer (P. v. d. A.). Niet de motie van de kleine VVD-oppositie is aangenomen, maar de motie die was ingediend met de steun van alle regeringspartijen (P. v. d. A., KVP, AR en CHU). Een commissie uit de Kamer van ten hoogste twaalf leden, terzijde gestaan door deskundige buitenstaanders, zal een onderzoek instellen naar de organisatie en de werkwijze van de inkoopdiensten van de Landmacht in vergelijking met hetgeen gebruikelijk is bij 'de Lucht macht en de Marine. Tevens zal de com missie bezien op welke wijze verbetering is te brengen in de controlemogelijkheid van de Kamer op een efficiënte beste ding van vele miljoenen voor de defensie. De bedoeling van de motie-Ritmeester was een onderzoek te doen instellen door gezaghebbende deskundige buitenstaan ders, die rapport zouden moeten uit brengen aan minister Staf, waarna deze het rapport ter kennis zou moeten bren gen van de Kamer, vergezeld van be schouwingen over de maatregelen, waar toe de uitkomsten van het onderzoek hem aanleiding zouden hebben gegeven. De Kamer heeft dan gelegenheid het be leid te controleren. Op deze manier, zo betoogde prof. Oud worden goed de staatrechtelijke verhou dingen onderscheiden, volgens welke de regering regeert en de Kamer contro leert, maar als een commissie uit de Ka mer een onderzoek gaat instellen naar de gang van zaken bij de inkoopdiensten van het leger, dan gaat de Kamer op de stoel van de minister zitten. De verschillende taken van regering en Kamer moet echter gescheiden blijven. Uiting van wantrouwen In de motie-Vermeer, die was onder tekend door leden van alle partijen die in het kabinet zijn vertegenwoordigd, zag de heer Oud daarom een volstrekte uiting van wantrouwen in het beleid van de minister. Tegen de motie-Ritmeester had de KVP-er Visch trouwens als be zwaar aangevoerd, dat de benoeming van deskundige buitenstaanders wordt over gelaten aan de minister. Ook dat, zei prof. Oud, is een uiting van wantrouwen. Men vertrouwt de minister niet, men wil het zelf doen. Het zou daarom volkomen te begrijpen zijn als minister Staf te genover de motie-Vermeer het „onaan vaardbaar" zou laten klinken. Als reactie op het gelach, dat hierna opklonk, zei prof. Oud: „Men kan de VVD wel in een belachelijk daglicht stellen, in de zekerheid, dat de motie- Vermeer met overgrote meerderheid zal worden aangenomen, dat neemt niet weg. dat de regeringsmeerderheid een motie op tafel heeft gelegd, die getuigt van wantrouwen in de minister. Men wil niet eens afwachten, overeenkomstig de motie-Ritmeester, welke maatregelen de minister eventueel zou willen treffen op grond van een rapport van buitenstaan ders om verbeteringen tot stand te bren gen". Het hoofdbezwaar van prof. Oud was echter, dat het instellen van een on derzoek door een Kamercommissie, het binnendringen betekent van de Kamer in een dienst, waarvoor de regering ver antwoordelijk is. terwijl de taak van het parlement een controlerende is. Ondermijning controlerecht Maar wij willen weten, aldus het ver weer van dr. Bruins Slot (AR), hoe het in die regeringsdienst toegaat en dat eens controleren. Met zijn redenering ondermijnt de heer Oud het controle recht van het parlement. Advies aan Kabinet „Bevorder ontslag staatssecretaris" (Van onze parlementaire redacteur) Voor het aankoopbeleid is in sterkste mate staatssecretaris mr. P. J. Kranenburg verantwoordelijk en daarom was twee weken geleden bijna algemeen ontstemming uitge sproken over de afwezigheid van de staatssecretaris bij het debat over de helmenaffaire. Gisteren bood mr. Kranenburg de Kamer daarvoor zyn veront schuldigingen aan. Hij stond voor een conflict van ambtsplichten. Hij moest naar Amerika, een bezoek dat lang tevoren was vastgelegd. En hij moest eigenlijk in de Twee de Kamer zijn. Omdat hij als staatssecretaris naast de minister slechts een aanvullende taak heeft, meende hij op reis te kunnen gaan naar de Verenigde Staten, doch het was hem gebleken, dat hij zijn af wezigheid in de Kamer had onder schat. Daarvoor vroeg hij excuus. Prof. Oud betoogde later op de middag, dat minister Staf zich toch maar eens moest afvragen of een van zijn eerste reorganisatiemaat regelen niet zou moeten zyn de be vordering van het ontslag van de staatssecretaris, die sterker en di recter dan de minister, verantwoor delijk is voor het aankoopbeleid van het leger. Over dat ontslag kan men zich beter beraden binnen de boezem van het kabinet, zei prof. Oud, dan dat het een gevolg wordt van een motie in de Kamer. Voor komen is beter dan genezen. Minister Staf zei geen woord ter verdediging van de staatssecretaris. Inderdaad, zei de heer Vermeer (PvdA), de heer Oud heeft voet gegeven aan de anti-parlementaire demagogie van som mige dagbladen. Dat noemde de heer Oud een „hoogst onbehoorlijke uitlating" tegenover hem omdat hij altijd, zijn leven lang, is op gekomen voor de rechten van het par lement. De controlerende taak van het parlement zou volkomen tot haar recht komen indien de weg van de motie-Rit meester zou worden gevolgd. De motie-Ritmeester werd echter met 17 tegen 103 stemmen verworpen. Zij kreeg alleen de steun van de VVD. de heer Van Dis (SGP) en de 4 communis ten van de „rebellenclub", want de he ren De Groot en Bakker van de officiële Communistische Partij Nederland stem den tegen de motie. Evenals de leden van de PvflA, KVP, AR en CHU. Met de heer Tilanus (CHU) betreurde de heer Roosjen (AR), dat de heren Rit meester en Vermeer niet tot overeen stemming hadden kunnen komen om een gecombineerde, gezamenlijke motie in te dienen. Op grond van zakelijke overwegingen gaven zij de voorkeur aan de motie- Vermeer, die volgens de heer Koersen (KVP) het beste weergaf, wat de Kamer eigenlijk wenst. Tenslotte verklaarde ook prof. Oud voor de motie-Vermeer te moeten stem men, omdat bij verwerping er helemaal niets zou gebeuren. Na deze verklaring werd de motie-Vermeer zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Mijnramp in Japan: 29 doden Er bestaat weinig hoop voor het leven van 29 Japanse mijnwerkers in een mün te Matsuura, die niet meer naar de op pervlakte konden komen toen de mijn gangen onder water liepen. Het water kwam uit een verlaten mijn in de om geving. Zeven mijnwerkers wisten te ontkomen voordat de schacht, die een uitweg naar buiten bood, tengevolge van het water instortte.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1