dorp aan •e rivier99 C ANTON COOLENS ROMAN IN ZWART EN WIT I1 NEDERLANDSE FILMERS BOUWEN Vele uren voor enkele minuten Foto's W. Dijkman hy. Even woelt ztfn hand door haar haar. dan maakt zy zich los uit zyn armen, staat op en loopt weg. Een zeer kort scènetje dus, maar bijzonder veeleisend. Alles hangt af van de juiste beweging, het goede ge baar en de correcte expressie. En het Regisseur Fons Rademakers ..Filmen is een heerlijk vak. Men kan er de mens en zijn gevoelens zo scherp mee uitbeelden (Vso eea onaer redacteuren) Aan de staffige Duivendrechfese Kade liggen de studio's van Cine- tone, bflna even stoffig.Geen wonder.een klein legertje van décorbouwers .timmerlieden, elek triciens en andere lieden is vrij wel voortdurend aan het sjouwen, breken en bouwen. Het lijkt er wel een oude rommelzolder. Een onoverzichtelijke warwinkel van stellages, houten muren, requisie- ten, draden, lampen en wat niet al meer? Onoverzichtelijkalthans voor de buitenstaanders. Uiteraard niet voor de mensen, die er werken. Zij weten hun weg en kennen hun taak. Voor het heden bestaat die taak in het bouwen aan een dorp. Heel toepasselijk: Het dorp aan de rivier". Zij bouwen het Café Van Erpen, zij timmeren en plaatsen de woonkamer van dokter Van Taeke in elkaar, zij creëren uit hout, kar ton en alle mogelijke en onmoge lijke attributen het kamertje, waar in Mamméke volgens Anton Coo- len moet hebben geleefd en moet zijn gestorven. Want al deze ruim ten heeft men nodig bij de verfil ming van het bekende boek van deze auteur. Onze gids leidt tussen al die ogen schijnlijke rommel door naar een hoekje in de studio. Reeds uit de verte klinkt ons het geroezemoes van stem men tegemoet. Even later staan wij in datgene, wat de slaapkamer van dokter Van Taeke moet verbeelden. De hoge houten wanden zijn beplakt met ver schrikkelijk kleurig gebloemd behang. In het midden van deze ruimte staat een groot lits jumeaux. Ouderwetse schilderijtjes, portretjes, vaasjes, kast jes, de pluche, de lampètkan en andere meubelen completeren de indruk van een slaapkamer uit het begin van onze eeuw. En hierin worden deze dag de opnamen gemaakt. Reeds wordt er druk gerepeteerd. Gevoelig Heieen van Meurs kort het wachten door een praatje te maken met scenarioschrijver Hugo Claus en met het inzetten van een nieuwe ritssluiting in een rokje. Zij had er ruimschoots de tijd voor. Om twaalf uur wachtte zij reedsom half vijf wachtte zij nogFilmen h ook een kwestie van geduldl zich eigealijk helemaal niet voor een film. Het is een aaneengeregen ketting van anekdotes. Ik heb zoveel mogelijk getracht de vele dramatische hoogte punten te gebruiken en daar een vaste lijn in te brengen. Uiteraard heb ik alle beschrijvingen van de typische sfeer in dat kleine Brabantse dorpje moeten laten vervallen". En evenals in het boek, is er in de film weinig dia loog. Het is een uitgesproken speelfilm. Vier maanden heeft Hugo Claus over het eerste manuscript gedaan. Daarna nog eens twee maanden, zodat hij dus een half jaar heeft moeten werken, eer het een acceptabel filmverhaal was. Het gaat om scène 209. Een korte, maar moeilijke scène. Een van de wei nige gevoelige scènes. Dokter Van Taeke is zeker in de film een harde figuur. Scenarioschrijver Hugo Claus heeft alle romantische elementen, die hij in deze koppige en ietwat eenzel vige Friese arts in het Brabantse dorpje onwaarschijnlijk achtte, mee dogenloos geschrapt. Overgebleven is een ruwe bolster, met behoud overi gens van de gouden pit. In de film dringt men echter maar sporadisch door die rauwe oppervlakte heen, zoals, wanneer hij getuigenis aflegt van de liefde voor zijn vrouw. Het is kort na een zware operatie, die hij heeft moeten ondergaan. On danks zijn eigen moeilijkheden heeft hij toch een vrouw bij een bevalling geholpen. Men heeft hem er naartoe moeten dragen. Eenmaal terug leunt hij vermoeid achterover in de kussens. Zijn vrouw zit op de bedrand. Hij heeft de arm om haar heen geslagen. „Het is goed, als jij bij mij bent", mompelt Goed en belangrijk Zo legde hij de basis voor de eerste grote speelfilm. Hij hoopt erin te sla gen de sterke Brabantse sfeer, welke het boek ademt, ook in zijn film te kunnen treffen. Want juist dit typisch Nederlandse trekt hem aan. Hij is er van overtuigd, dat de Nederlanders zich tot de Nederlandse onderwerpen moeten bepalen. Alleen dan kunnen zij Regisseur Fons Rademakers geeft Mary Dresselhuys en Max Croiset nog een laatste aanwijzing. Bij filmen komt het op de details aan. Ik had het boek nog niet gelezen nek glijden....", moet nog platter. Sta eens op Fons Rademakers het bed zitten en „Mary, je schouder Neen, niet zo. Kijk nu eens gaat op de rand van vleit zich tegen Mal Croiset aan. „Zo, zie je nu, wat be doel? Bijna eindeloos En zo gaat het maar door. Men zou geneigd zijn te zeggen: bijna eindeloos. Maar eenmaal komt tooh het moment, dat de stem van de assistent-produk- tieleider Fons van Weren bijtend door de ruimte klinkt. „Deuren dicht.... StilteIedereen blijven staan". De timmerman legt zijn hamer neer, de elektriciën maakt „op de plaats rust", het rode lampje brandter worden opnamen gemaakt. Een doodse stilte valt in. De geluidsopname wordt inge schakeld, een kort commando van de regisseur en even later snort de camera vrijwel geluidloos. De ogen van allen in het kleine provisorische kamertje zijn gericht op dat tweetal in het onbarmhartige licht van dui zenden en duizenden kilowatts. Diep geconcentreerd doen zij hun bewegin gen en zeggen zij de tekst. Ademloos volgt de regisseur hen: „Cut". Onmid dellijk na dit enkele woordje van de regisseur begint het geroezemoes weer. De opname is afgelopen. „Neen Fons, zo gaat het niet. Die elleboog van Mary zat te hoog". Deze en andere opmerkingen van de cameraman, Ed van der Ende, zijn doorslaggevend. „Lui, we maken er nog eentje". Nog even een repetitie, het spelletje begint weer van voorafaan. Midden in een volgende opname klinkt de klik van een fototoestel als een donderslag. Boze blikken naar de euvele fotograaf. Opname onbruikbaar! Dan is het een voorbij tuffende boot. dan loeit een fabrieksfluit in de verte. Onbruikbaar Opname onbruikbaar„Lui, nog eenmaal"Maar dan eindelijk is het naar ieders zin. „Mary en Max, nog even zo blijven liggen voor een stil". Een fotograaf pakt zijn statief, klautert op een kist en begint zijn toestel in te stellen. Niet alleen moet er aanstonds foto's voor de publiciteit zijn, ook moet men altyd kunnen zien, hoe de situatie was by een bepaalde scène voor het aan sluitende beeld. En zo gaat het maar door. Zijn de opnamen uit deze rich ting gereed, dan wordt er even iets aan het décor veranderd, de camera worden verplaatst en het gaat weer verder. Dezelfde scène, maar nu van uit een ander gezichtspunt. Wanneer mensen met elkaar spreken wenden zij ook steeds het gezicht van de een naar de ander. De film moet diezelfde suggestie geven. Wanneer Max Croiset iets zegt, is hy in het beeld, geeft Mary Dresselhuys antwoord dan moet men haar gezicht zien. Dus steeds vrijwel dubbele opnamen van één enkele scène. Een film maken is een moeizaam, tijdrovend werkje. En bijzonder ttsnwfceurtg. De camera Een simpel gebaar. Het schik-* ken van het haar. Hoe dikwijls heeft Mary Dresselhuys dit mei moeten maken? succes boeken. Italianen wagen zicH ook niet aan Amerikaanse onderwer pen: ..Zelfs een bekwaam regisseur als De Sica zou geen "On the waterfront" kunnen maken „En laten de Nederlandse filmmakers zich toch niet bezondigen aan die hol- of-ik-schiet-verhalen. Het publiek is toch niet debiel. De grootste kasmag neten van na de oorlog waren stuk voor stuk ook belangrijke filmwerken. Om er enkele te noemen: „De beste jaren van je leven" en „De derde man" Dat was toch ook werkelijk filmkunst. Daarom durf ik het ook aan een er* kend kunstwerk als dit boek van An ton Coolen te verfilmen". Fons Rademakers steekt het niet ondef stoelen of banken: hy houdt van dit nieuwe werk- Hy gaat er geheel in op. Het fascineert hem. Hij acht het een pracht medium om de mens uit te beelden in al zijn gevoelens. Eigen keus En hij is enthousiast over zijn rolbe zetting. Zoiets kiest een regisseur hele maal zelf. Verscheidene proefopnamen had hij reeds gemaakt voor de figuur van dokter Van Taeke. maar ze bevie len hem geen van allen voor honderd procent. Tot hij Max Croiset zag. ..De ideale figuur, juist door zijn veelzijdig heid". Maar ook Mary Dresselhuys, Bernhard Droog als de stroper Cis den Dove Bob de Lange, Heieen van Meurs, Hans Kaart. Jan Retel en vele anderen. Hij vindt het „heerlijk" om met dit groepje te werken. Op 10 april is men in de Cinetone Stu- Men dacht er ongeveer een goede twin tig draaidagen voor nodig te hebben, dio's met de binnenopnamen begonnen. En dan zo snel mogelijk naar buiten. Met die buitenopnamen heeft men ove- gens al een begin gemaakt. Voor de dramatische overgang van dokter Van Taeke over de Maas had men winter nodig. En dat was er in januari volop. Teveel zelfs, want een deel van de technische staf raakte ingesneeuwd tij dens die verschrikkelijke sneeuwstorm. Het was heel laat eer men in Lith eindelijk aankwam en men heeft er heel wat kou geleden. Naast Max Croi set, Herman Bouber en andere arties ten speelden ook inwoners van het dorpje van wie sommigen zich de legendarische arts nog kunnen herin neren mee in deze winterse scene. Overigens, men kwam toen niet gereed en er zal dus te zijner tijd in de stu dio's te Duivendrecht kunstsneeuw ge maakt moeten worden. Het duurt een hele tijd voor wij de re- fisseur. Fons Rademakers te pakken unnen krijgen. Overal is zijn tegen woordigheid vereist, geen moment kan hij gemist worden. Eindelijk heeft hij een half uurtje, als de slaapkamer ge heel veranderd moet worden. Hy valt neer in een stoel. Even uitblazen. In tussen maken wij een praatje. Deze acteur, die zich ook met de toneelregie heeft bezig gehouden, heeft zich in het buitenland bekwaamd voor de film regie. Heeft gewerkt onder de grote Vittorio de Sica. in Frankrijk onder Jean Renoir en in Engeland met Char les Creighton. Toegerust met een ste vige bagage aan ervaring keerde hy in ons land terug, waar het toeval wilde, dat hij in gesprek raakte met Friso Wiegersma Deze man. die zo'n grote rol speelt bij de aankleding van de de cors in deze film. is de kleinzoon van de arts. wiens levensverhaal Anton Coolen de stof leverde voor zijn roman. Deze verhalen interesseerden ook Fons Rademakers en zo deed het merkwaar dige feit zich voor. dat hij tot het ma ken van deze film besloot zonder het boek te hebben gelezen. Een verzuim, dat echter snel was goed gemaakt. Na het lezen van de roman is hij met Hugo Claus aan het scenario begonnen. Toen dat gereed was werd een produk- tieleider gezocht en gevonden bij de Nationale Film Produktiemaatschappij te Utrecht, aan het hoofd waarvan de heer S. Barnstijn staat, een bekende figuur in de Nederlandse filmwereld. steeds direct contact hebt met de tegenspelers. Trouwens, dat heb je ook voor de televisie. Ook een heerlijk medium om voor te werken. Het heeft echter één groot nadeel. Als het ge beurd is, houd je er een soort „kater" van over. Een maand lang op iets ge werkt. dan eenmaal de uitzending en floephet is voorbij". „Hoe de film zal worden? Ik ben ontzettend nieuws gierig. Maar ik griezel nu al bij de gedachte aan de première. Je gezicht in zo'n close-up zo'n 35 keer vergroot te zien. Om dood te gaan...." Onverfilmbaar „Een onverfilmbaar boek". Deze eigenaardige mening tekenen wij op uit de mond van iemand, waarvan je zo'n gezegde eigenlijk het minst zou ver wachten: scenarioschrijver Hugo Claus. De gehele dag volgt hij de op namen. Urenlang opnamen van 5*1 scènetje, dat in de film niet meer dan enkele minuutjes in beslag zal nemen. En de heer Claus zit maar rustig in een hoekje. „Ja, het vertiaal leende Maar dat hoort er nu eenmaal by. Te genslagen zijn ingecalculeerd. De voor tekenen zijn tot nu toe gunstig en als die zo blyven kan het Nederlandse publiek in september deze nieuwe Ne derlandse speelfilm in zwart en wit bekijken. Hoe het zal zijn? Er is nie mand, die het kan zeggen. Iedereen wacht met spanning die dag van de première af. Zal het dé Nederlandse film worden? De toekomst zal het leren In zo'n woelige omgeving wordt van de „filmster' het uiterste geëist. Wat betreft beheersing en concentratie. Even rust. Scriptgirl Lilly maakt dankbaar gebruik van het bed. dat er toch staat. En assistent-produktieleider Fons van Weren is altijd bereid tot een praatje. die losse stukjes van de verschillende scènes tot een geheel te maken. Concentratie „Neen, wij krijgen niets tevoren te zien. Gelukkig maar, want het zou je nog veel kritischer maken en het wer ken zou er onmogelyk door worden". Dit zegt Mary Dresselhuys ons, wan neer zy tussen de opnamen door even een sigaretje zit te roken. „Moe, neen nog niet, hoewel het ontzettend vet! van je eist. Telkens die korte frag mentjes vol concentratie. En gister avond laat nog uit Deventer gekomen. Het is wel heel wat Het is haar eerste film sinds twintig jaar. Ze vindt 't bijzonder interessant de kennismaking met dit medium te vernieuwen. „Het valt niet mee, het is zo heel anders dan toneel, waar je is niet gauw goed in de ogen van regisseur Fons Rademakers. Max Croi set hangt wat te diep in de kussens. Er moet er nog eentje onder gescho ven worden. Mary Dresselhuys komt niet voldoende recht overeind. „Max, let toch op die grote hand van je, Mary's gezicht gaat er helemaal ach ter schuil, laat hem maar langs haar registreert met onwaarschijnlijke scherpte. De opnamen worden diezelf de dag nog ontwikkeld en zo spoedig mogelijk bekeken. Niet helemaal in orde? Dan opnieuw maken. Zo niet, dan aanstonds passen en meten of al

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11