L.P.V. „De Oude Leidsclie" 50 jaar len der oprichters H. L. A. van der Horst nog in leven KAUWEN NIEUWE FRANSE REGERING VRIJDAG VOOR DE KAMER PR. BERNHARD STICHTING p°p trie jaargang Woensdag 7 mei 1958 Vierde blad no. 29434 {et was in april 1908 dat enige pluimveeliefhebbers n.L de heren J. Roem, Zaalberg, H. L. A. v. d. Horst, A. Kouwenberg en dr. H. E. Th. v. Sillevoldt rondschrijven publiceerden om tot oprichting van een Pluim veevereniging te pen. Het resultaat hiervan was dat op 1 mei 1908 in Café-Rest. „Zomerzorg" L.P.V. werd opgericht, waarvan voornoemde heren het bestuur vormden met heer J. Roem als voorzitter en J. Zaalberg als secretaris. eeds in datzelfde jaar hield de afde- Postduiven haar wedvluchten, waar- W. A. Neuteboom als winnaar uit itrijd trad. De eerste internationale oonstelling vond plaats in „Zomer- op 5, 6 en 7 maart 1909, waar 500 en de zalen vulden, e tweede nationale tentoonstelling, leens in „Zomerzorg" gehouden, le- ïer in 1910 reeds 900 inzendingen Onze stadgenoot de heer E. Loeb m daar voor het eerst als keurmees- roor vogels voor het voetlicht. De F. G. C. Bursch nam dat jaar de its in van de heer A. Kouwenberg. rna verhuisden de tentoonstellingen rde Stadsgehoorzaal, waar men toen lijks dit grote dierenfestyn kon be- deren. Het hoogtepunt van deze ten- stellingen was in 1924 met ruim inzendingen. De mooiste tentoon- ing vond echter in 1913 plaats bij eerste lustrum. Toen had men in der zalen een fraai bos aangelegd, rin zich o.a. eekhoorns bevonden. Er ook een vijver, waarin zich niet al- een paar zeldzame eenden bevon- maar zelfs ook enige ooievaars. fraaie tentoonstelling trok dan ook enorm aantal bezoekers, t de L.P.V. in die tyd tot de groot- rerenigingen in den lande behoorde, t wel uit het feit, dat zijn niet al- de Raad van Beheer op pluimvee- onijnengebied hielp oprichten, maai de heer H. L. A. v. d. Horst be nd werd tot secretaris van deze I, welke functie de heer v. d. Horst iveer 20 jaar vervulde. i diens vertrek uit onze stad trad ran 1930 tot 1947 een stille periode de vereniging in. Bereiding vierkante kaas van 1 juli af mogelijk tokens een beschikking van de fecteur-Generaal van de Landbouw, pbliceerd in de Ned. Staatscourant l vandaag wordt, ingaande 1 juni p, vrijstelling verleend van bepaalde •schriften van de kaasmerkenbe- (kking 1952, uitsluitend bestemd voor "bereiding van volvette kaas in vier- It model. De bereiding van vierkante te wordt daardoor mogelijk gemaakt t ingang van 1 juni 1958, teneinde I bedrijfsleven nog gelegenheid te ten zich op de voortbrenging van rkante kaas in te stellen. De be- fikking stelt voorts regelen voor de m. het gewicht en de kwaliteit van kaas en schrijft gelijk gemeld l merk voor. Ned. Handelmaatschappij tien procent dividend Pe directie der Ned. Handelsmaat- teppij verklaart in haar jaarverslag p niet ontevreden te zijn over de be- Ifsuitkomsten. fa aftrek van kantoorkosten ad f 42.1 Doen (v.j. f48.4 miljoen), de bydra- l aan de pensioenkosten ad f3.1 mil- ft (v.j. f2.4 miljoen) en belastingen f9.7 miljoen v.j. f 18.7 miljoen) res- tt een voordelig bedrijfsresultaat van 12 miljoen (v.j. f 21.8 miljoen». |an de vergadering van aandeelhou- a wordt voorgesteld het dividend op gewone aandelen vast te stellen op ft (onv.). 0 het jaarverslag wordt uitvoerig Wacht besteed aan de recente ge- ptenissen in Indonesië en de invloed irvan op de Nederlandse economie de gang van zaken bij de Neder- :he Handelmaatschappij. Gecon- :rd wordt dat de door de directie december j.l. gepubliceerde verkla- waarin o.a. werd medegedeeld dat olvabiliteit en de liquiditeit van de tschappij niet worden beïnvloed de gebeurtenissen in Indonesië, ook Qs nog haar geldigheid heeft behou- De directie heeft de indruk dat hier te lande veelal onvoldoende ft hoezeer Nederland belang heeft het herstel van de goede betrekkin- 1 met Indonesië. p binnenlandse conjuncturele ont- keling geeft de directie van de Ned. pdelmaatschappy aanleiding aan te Ogen op verzachting of afschaffing i de fiscale maatregelen, die op be king van de investeringen zijn ge it; een algehele wederinvoering van Investeringsaftrek wordt in het bij- Jder bepleit. Gewaarschuwd wordt •r een onnodig doen uitvoeren van fkgelegenheidsobjecten, zolang onvol- »de beproefd is het bedrijfsleven fes natuurlijke weg zijn activiteit te p ontplooien. «ider het voorbehoud dat in de con- ictuur noch in de politieke verhou den ongunstige veranderingen van «tige aard optreden, verwacht de tctie van de Nederlandsche Handel- atschappy in 1958 bevredigende re kten. In dat jaar, onder voorzitterschap van nu wijlen overste M. v. Mens, ging de L.P.V. met de Konijnenvereniging L.E.O een fusie aan, onder de naam L.P.K.V. In 1948 werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan de 17e internationale tentoonstelling gehouden in de Stadszaal met 1200 nummers. Onder de organisatoren bevond zich als secr. pennm. de heer J. A. Otten. Het jaar 1953 was voor de vereniging weer minder gunstig. Toen zag men het ledental sterk verminderen, doordat de j Ned. Kon. Bond uit de Raad van Be- I heer trad en zeer vele konijnenfokkers die Bond volgden. Met alle pluimvee-, duiven- en enkele konijnenfokkers ging' men verder onder de oude naam L.P.V. „De Oude Leid- sohe." Nog steeds vindt men de heren H. L. A. v. d. Horst als erelid en F. v. d. Mark sr. als actief fokker en exposant in de i L.P.V. De heer v. d. Horst verricht nog steeds zijn werk als A-keurmeester en j is zelfs internationaal zeer bekend. O.a. verwierf hij een Belgische Koninklijke I onderscheiding. i Oud-burgemeester jhr. mr dr. N. C. de Gijselaar was jaren beschermheer der vereniging, welke traditie onze huidige burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin- schot, vanaf zijn vestiging hier ter stede heeft voortgezet. Een der kundigste Nederlandse Pluimveefokkers, de heer F. v. d. Mark jr. heeft de leiding der vereniging zowel als die van de kring Leiden en omstreken tot aller tevre denheid in handen. Op 10 mei 1958 hoopt men het 50-jarig jubileum feestelijk te vieren. Op 18, 19 en 20 december zal een nationale ten toonstelling van pluimvee en konijnen Het bestuur van de jubilerende vereniging v.l.n.r.: de heren W. H. Ramak. J. A. Otten. secretaris. F. van der Mark jr. voorzitter. W. v. dNieuwendijk. penningmeester en J. J. Kort. (Foto L.D./Van Vliet) worden gehouden in de veilinghallen van „Bloemlust" te Rijnsburg in samen werking met KoPluKo te Katwijk. Wij hopen dat deze jubileum-tentoon stelling, waarvoor veel belangstelling bestaat, als een waardig sluitstuk van een halve eeuw verenigingswerk mag slagen. Advertentie geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Moor deviezenpositie bijzonder sleciit Rekenkamer acht distributie nodig Eerste Nederlandsche keert f25.(verpl. gest.) uit Uit het verslag 1957 van de Eerste Ne derlandsche Verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit N V blijkt, dat het verzekerd bedrag in het jaar. waarin de maatschappij haar 75- jarig bestaan vierde, de mijlpaal van f 2 miljard met ruim f 64 miljoen is gepas seerd. De produktie in 1957 bleef slechts iets beneden die van verleden jaar. Zij be liep f 313.793.899, tegen f 318.509.699.— in 1956 en f246.186.264 in 1955. Van het batig saldo groot f 6.304.569 (vorig jaar f6 217.445) werd f4.740.044 aan de extra-reserve toegevoegd Voor belastingen en bijzondere doeleinden werd f 691.031.gereserveerd, waarna voor uitkeringen beschikbaar bleef een bedrag van f873.493 (vorig jr f674.756). In de heden plaatsgehad hebbende, vergadering van aandeelhouders werd het dividend over het in 1957 met 50 vergrote kapitaal bepaald op f25.per aandeel over het daarop verplicht ge storte bedrag (als vorig jaar) en op 4 over het bedrag der onverplichte stor tingen. Ultimatum van Bonn IDjoeanda voert actie Advertentie De langspeelplaat door deze stich ting uitgegeven VOOR SLECHTS f3,95 kunt U bestellen by RADIO WESTRIK LEIDEN, Diefsteeg 17, tel. 24965 Oegstgeest, Geversstr. 39, tel. 26608 TV. - RADIO - GR AM .PL ATEN Amateurtoneel van ondergang redden Enquête van de N.A.T.U. (Speciale berichtgeving) De Nederlandse Amateurtoneelunie (NATU), die op Hemelvaartsdag haar jaarlijkse landdag houdt in Arnhem, tracht via een algemene goede basis opleiding voor amateur-regisseurs en door een enquête onder alle bij de NATU aangesloten verenigingen het amateurtoneel te verbeteren. Het doel van de enquête is concrete gegevens te verkrijgen over de financiële positie der verenigingen. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens, zou de NATU de gemeenten kunnen advise ren hoe deze op de meest doeltref fende manier de verenigingen zullen kunnen steunen, teneinde op die ma nier het amateurtoneel van een drei gende ondergang te redden. Het ama teurtoneel zit namelijk bekneld tussen radio, film en televisie, vooral in de grote steden. Ten aanzien van de opleiding van amateur-regisseurs wordt er naar ge- streefdin iedere provincie een toneel adviseur te krijgen. Een goede opleiding heeft direct zijn weerslag op de ver enigingen, met een dergelijke opleiding wordt gestart in Friesland, Overyssel, Noord- en Zuid-Holland. De enquête, die de NATU gaat hou den is de tweede in ons land. De eerste vond plaats in de jaren '30, toen „Het Nut" een onderzoek instelde naar de amateurclubs. De algemene raad van de NATU ver gadert op 14 mei. Russische communisten vragen gedachtenwisseling met de P. v. d. A. Het bestuur van de P. v. d. A. heeft - zo deelt het mdee - dezer dagen van de Russische communistische party een brief ontvangen waarin verzocht wordt met de partij van gedachten te wisselen over de maatregelen waardoor interna tionale spanningen kunnen worden ver minderd en de samenwerking wordt ver zekerd om de veiligheid van alle volken te verzekeren. Een eventuele beantwoording van deze brief is een zaak van het partybestuur, dat binnen enkele weken byeenkomt. inzake referendum (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft de door socialisten geregeerde hondstanden Hessen, Hamburg en Bre men, waar volksstemmingen over de atoombewapening van het nieuwe West duitse leger zyn aangekondigd, als het ware een ultimatum gesteld, zo werd gisteravond te Bonn bekend gemaakt. Indien in deze gebieden dergelijke volks stemmingen zullen worden gehouden, zal Adenauer het Gerechtshof voor Grond wetszaken te Karlsruhe inschakelen. Adenauers ultimatum komt het scherpst tot uiting in een brief aan de socialisti sche minister-president van Hessen, Zinn. In de Hessische steden Frankfort. Darmstadt en Offenbach zyn namelyk volksstemmingen aangekondigd. De Bondskanselier eist nu van Zinn, dat diens regering vóór 15 mei a.s. de ge meenteraadsbesluiten van deze drie ste den betreffende een referendum zal doen intrekken. Gebeurt dit niet. dan zal Adenauer zich tot Karlsruhe wenden, het hoogste Westduitse gerechtshof inzake grondwetskwesties. De regering Adenauer doet hiermee de eerste concrete stap tegen de socialisti sche agitatie in West-Duitsland contra de atoombewapening, een agitatie die gevoerd wordt met dreigementen, dat volksstemmingen en stakingen zullen worden gehouden. De regering zegtdui- deiyk, dat het ontoelaatbaar is, dat volksstemmingen over defensie en bui tenlandse politieke problemen worden georganiseerd. Dergelijke kwesties zyn volgens de Grondwet zaken van de Bondsregering en het parlement te Bonn en niet van de Bondslanden. Volksstemmingen, zoals vastgesteld in Hessen zyn een poging om op ontoe laatbare wijze invloed uit te oefenen op de Bondsdag en de Bondsregering en zy ondermijnen de trouw van de Bonds landen aan de Bondsrepubliek. De Hessische socialistische minister president Zinn verklaarde gisteravond te Wiesbaden, dat het bij de aangekon digde volksstemmingen niet gaat om het veranderen van wetsbepalingen, maar eenvoudig om een soort „medisch onder zoek", zoals dat van tyd tot tyd ook door de regering te Bonn geschiedt ten einde de mening van het volk te peilen. Zyns inziens hebben steden als Frank fort het volste recht om van hun bur gers te vragen hoe zy denken over de atoombewapening. Spionagenet opgerold in West-Berliin De Westberlynse politie heeft vandaag medegedeeld eern spionagenet door middel waarvan Inlichtingen werden verzameld voor de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst te hebben opgerold. Een der spionnen blijkt een Westberlynse politieman te zijn. Een andere spion werd, toen hy per vliegtuig uit Hamburg in West-Berlyn aankwam, gearresteerd. Hy had een notitieboekje bij zich, waarin verschei dene namen waren opgetekend. tegen interventie Premier Djoeanda zal „persoonlijke brieven" zenden aan de premiers van een aantal Aziatische en Afrikaanse landen, waarin hij hun aandacht vraagt voor de „buitenlandse Inter ventie in de opstand in Indonesië". Djoeanda besprak vandaag deze I buitenlandse interventie tydens een I byeenkomst met chef-staf Nasoetion, j het hoofd van de militaire inlichtin gendienst. luitenant-kolonel Soeken- dro. en de drie vice-premiers. Ook werd in deze byeenkomst de „mili taire politiek der regering tegenover de opstand in Noord-Celebes" bespro ken. Djoeanda verklaarde, dat „tegen J de rebellen in Noord-Celebes krachtig zal worden opgetreden, ongeacht de buitenlandse interventie, van welke zijde die ook komt". De minister van Buitenlandse Zaken. Soebandrio, ontbood vandaag de Britse ambassadeur Dermot Mcdermot om zich te laten inlichten over het stand punt der Engelse regering met betrek king tot fie binnenlandse crisis in Indo nesië. Minister Soebandrio verklaarde te menen, dat de Engelse regering zich bezorgd maakt over de buitenlandse interventie in Indonesië Missie naar Midden-Sumatra Volgens de Indonesische minister van Voorlichting, Soedibjo, zal de vol gende week een missie der Centrale redering naar Midden-Sumatra ver trekken. Zy zal bestaan uit de eerste vlce-premier Hardi, de minister van Financiën, Soetikno Slamet, de minis ter voor inter-Indonesische zaken. Tobing, de minister van Handel, Soe- nardjo en de minister voor oud-stry- dersaangelegenheden, Chaeroel Saleh. Tydens een tocht van zeven dagen zal de missie zich op de hoogte stellen van de toestand in het westelijk deel van Midden-Sumatra, zowel in politiek als in technisch opzicht. Het is de bedoeling der Centrale re gering om de situatie weer zo spoedig mogeiyk op het normale peil te bren gen. Daarvoor zal voor dit gebied een burgerlijke administratieve coördinator worden benoemd. Minister Soedibjo was echter niet bereid mede te delen wie in deze functie zal worden benoemd. Nieuwe entslagen Staf-chef Nasoetion heeft wederom twee officieren van het militaire com mando Oost-Indonesië oneervol ontsla gen. Deze zyn luitenant-kolonel dr. En gelen, voormalig hoofd van de legerge- zondheidsdienst in Oost-Indonesië en kapitein Bing Latoehamina. Het militaire commando voor Oost- Indonesië zal binnenkort van Makassar naar Kendari worden verplaatst. Beide officieren werden ontslagen wegens „het in gevaar brengen van de discipline in het leger en schending van hun solda- teneed". Tegeiykertyd werden nog twee offi cieren in Zuid-Sumatra ontslagen. ing tot moor tl Schneiter aan B.Z. (Van onze Paryse correspondent) Tenslotte schijnen de president der Franse republiek René Coty, formateur René Pleven en de voornaamste partij leiders nu elkaar dan toch zo dicht te zijn benaderd, dat het einde van de crisis in zicht is gekomen. Pleven heeft sinds gisteren van alle zogenaamde nationale partijen steun toegezegd ge kregen. Op de socialisten na zullen zy hem de nodige ministers leveren. Onder die omstandigheden zou de formateur- tegen-wil-en-dank vanmorgen aan de „BancT-met-wcsbord list zich in Zweedse kerk horen (Van onze correspondent in Stockholm) Dominee Gösta Kallner in Stockholm staat op het standpunt, dat de kerkmu ziek vernieuwing nodig heeft. De oude, z.i. al te langzame psalmen, en de voor de huidige jeugd moeilijk 'te begrijpen woorden, wil hy vervangen door iets moderns. En dus heeft hy onlangs een orkestje uitgenodigd om naast het orgel van de Maria kerk eens andere gelui den te laten horen. De vyf jongens van deze band brach ten de nieuwste „muziekinstrumenten" mee: een wasbord (skiffle, zegt de vak man) en een harde borstel. Bovendien waren er nog strijkinstrumenten: gitaar en mandoline. En natuurlijk waren de jongens in de juiste kleding gestoken, nameiyk het geruite overhemd boven de broek. Zo speelde men dan „Where should I go" met een ritmisch gevoel. In de kerk zat een 50-tal jongeren. Daarmede was dan het doel bereikt: men had de jeugd naar de kerk gekre gen. En de ouderen, die het wel wat vreemd vonden, merkten later, dat de jeugd nog enkele verzen uit het hoofd kon meezingen. De „Rythme-boys" wa ren ook wijs genoeg om niet altijd het orkestje de hoogste toon te laten spe len, maar zy gaven tydens de zang slechts het ritme aan. De dominee eindigde deze avonddienst met er op te wijzen, dat de jeugd geen gevoel heeft voor de traditionele mu ziek, maar wel voor de moderne uiting. En de wasbordmuziek, zo besloot hij, kan dikwijls genoeg worden afgeleid van de negro-spirituals en heeft dus een godsdienstige achtergrond. samenstelling van de regering beginnen j en, zo er verder geen kink meer in de kabel komt, zal hy vrijdag a.s. met zyn programma en kabinet voor de Natio nale Vergadering verschijnen. De voornaamste portefeuilles schijnen al byna verdeeld te zyn en zo zou de r.-k.volksrepublikein Schneiter. voor malig Kamerpresident, de Quai d'Orsay "Buitenlandse Zaken) overnemen van de socialist Pineau, terwijl de conserva tief Jaquinot, die tot de liberale vleugel van zyn party gerekend wordt, de I directe verantwoordelijkheid over Alge rije zou krijgen toevertrouwd. Andere namen, die al worden genoemd, zyn die j van de oud-premier Edgar Faure, even- I tueel voor Financiën. BourgèsMau- noury, die aan Binnenland zou mogen blijven, en Antoine Pinay. die zyn be- j noeming tot staatsminister tegemoet zou mogen zien. Een nieuwe regering is dus weer bijna op poten gezet en de betrekkelijke haast, die men zich het laatste etmaal heeft gegeven, staat ongetwijfeld in verband met de hoogst precaire situatie van Frankryks financiële en speciaal devie zenpositie, waarover gisteren de Fran se Rekenkamer met kracht de alarmbel heeft geluid. Het Franse volk zo heeft dit hoog ste college van deskundigen onder voor zitterschap van oud-premier Pierre Mendès-Franse verklaard staat nu voor de keuze tussen distributie van benzine, textiel, wijn en nog enkele andere artikelen, en vermindering der economische activiteit, met als directe consequentie massale werkloosheid. INFORMAFOON TOERISTISCHE PRIMEUR Mr. P. J. Mijksenaar. secretaris-pen ningmeester van de V.V.V. Amsterdam, heeft gistermorgen in de kiosk van deze \ereniging vlak voor het Centraal Sta tion officieel de „Informafoon" in ge bruik gesteld. Deze „informafoon" is een wereld primeur voor het toeristenverkeer en ontwikkeld naar een idee van de direc teur van de Amsterdamse V V.V., de heer J. N. Strijkers. Via de „Informafoon" wordt aan toeristen men kan kiezen uit Engels. Frans. Duits en Nederlands geduren de 120 seconden een gesproken dagpro gramma gegeven voor Amsterdam en omgeving. Roodchinese oorlogsschepen brengen Japanse vissers op De Japanse raad voor de veiligheid ter zee heeft medegedeeld dat commu- nistiseh-Chinese torpedoboot jagers veer tien Japanse vissersvaartuigen met in totaal 171 opvarenden, die zien zestig tot tachtig myl bevonden ten oosten en ten zuidoosten van 't eiland Quemoy (in j handen der Chinese nationalisten), in i de Oostohinese zee. hebben beschoten en opgebracht. Een woordvoerder van de raad ver- I klaarde, dat dit de tweede maal is, sinds het van kracht worden van de Chinees- Japanse vissery-overeenkomst op 12 juni 1956, dat Japanse vissersboten door communistisch-Ohinese oorlogsschepen zyn opgebracht. Deense diplomaat in arrest (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Bonn heeft de Deense geheime dienst de 62-jarige Deense diplomaat Einar Blechingberg gearresteerd, die, van spionage wordt verdacht. Bleching berg was handelsattaché by de Deense ambassade te Bonn. Hy kon worden ge pakt in zyn eigen woning in de West duitse hoofdstad. Uit de Deense ambas sade zouden de laatste tyd vyf belang rijke documenten zyn verdwenen, waarvan men aanneemt dat zy door Blechingberg zyn ontvreemd en aan de Russische ambassade in Bonn „uitge leend". De attaché is reeds met een Deens militair vliegtuig naar Kopen hagen gebracht. Grote mogelijkheden in Mexioco De Nederlandse economische delegatie, die onder leiding staat van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. voormalig minister van Economische Zaken, welke geduren de twee weken de mogelijkheden bestu deerd heeft van de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tussen Mexico en Nederland, is gisteravond naar ons land teruggekeerd. Voor zyn vertrek ver klaarde de heer Gelissen, dat deze mo gelijkheden zeer groot waren. Hy deelde verder mede, dat de delegatie na terug keer in Nederland zich in verbinding zou stellen met belanghebbende onder nemingen ter bestudering van de plan nen voor economische samenwerking tussen beide landen. Verder zal tegen eind juli een uit 15 leden bestaande de legatie. die onder leiding staat van de Mexicaanse minister van Economische Zaken. dr. Gilberto Loyo, naar Neder land komen. op zijn echtgenote Verdacht van poging tot vergiftiging van een 52-jarige vrouw te Meyel heb ben gisteren voor de rechtbank te Roermond terechtgestaan haar echt genoot. een 35-jarige vertegenwoordi ger en haar zeventienjarige hulp in de huishouding. Tegen de man eiste de officier van Justitie acht jaar ge vangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Tegen het meisje eiste hy ter beschikking stelling tot haar 21ste verjaardag en drie jaar gevangenisstraf, die echter, by goed gedrag van verdachte, moge lijk niet ten uitvoer zal worden gelegd. De man, die zekere relaties met het meisje had aangeknoopt en beloofd had met haar te trouwen, zou op het plan zyn gekomen zyn echtgenote uit de weg te ruimen om zyn belofte gestand te kunnen doen. Eerst zou hij het meisje hebben voorgesteld, met zyn vrouw per auto te water te rijden en dan te ont snappen: een voorstel waartegen het meisje zich had verzet. Later zou hy op de gedachte gekomen zyn zyn vrouw te vergiftigen. Hy verschafte zich een hoe veelheid thalium, waarvan op gezette tijden iets gemengd werd door spijzen en dranken, die het meisje aan de vrouw voorzette. Het slachtoffer verklaarde als getuige, in de zomer van 1957 reeds geruime tyd lijdende te zijn geweest en onder medi sche behandeling te hebben gestaan. Zy had echter eerst argwaan gekregen, toen haar man herhaaldelijk telefoonge- sprekken voerde met het meisje van Duitsland uit waarheen hy gevlucht was om zich te onttrekken aan een straf vervolging voor een door hem veroor zaakte aanrijding. Zy had het meisje toen onmiddeliyk uit haar woning ver- wyderd. Als deskundige gehoord verklaarde een arts, dat het gebezigde thalium- preparaat een dodelijke uitwerking kan hebben. De verdediger van de verdachte acht te de aan zyn cliënt ten laste gelegde feiten niet bewezen en concludeerde vrij spraak. Arbeidsreserve Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwe Tonge G. van Estrik te Nieuwland.. Aangenomen naar Oude en Nyehorne J. Boekee te Nuis en Nle- bert (Gron.). Bedankt voor Nieuw-Lek- kerlamd (wijk Kinderdijk) A. Klein Kra nenburg te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen (vac. J. L. Wle- lenga) G. Brinkman te Schiedam: te Oen- kerk J. van den Berg te Brmelo; te Oost en West-Souburg (2de pred.pl.) Oud-B. 100.000 Ultimo april j.l. bedroeg de arbeids reserve in ons land 100.000, tegen 116.000 eind maart dit jaar. De daling in april is uitsluitend toe te schrijven aan de invloed van het seizoen. Wel is de daling iets groter dan normaal in deze maand mag worden verwacht, maar dit moet worden toegeschreven aan het inhalen van de achterstand, welke_ door de abnormale weersom standigheden van maart in de land bouw, de veenbedrijven en in de bouw nijverheid was ontstaan. Het aantal werkloze mannen, dat per eind april tewerkgesteld was. bleef na genoeg gelyk aan dat per ultimo maart en bedroeg ruim 11.000. Het werkloos heidscijfer voor Zuid-Holland was eind april 15.569, tegen 16.752 eind maart j.l Van de door de regering getroffen maatregelen om ter bestryding van de werkloosheid een aantal werken extra te doen uitvoeren, was in april nog geen invloed merkbaar, daar met deze werken nog nauwelyks i? begonnen. In de werk loosheid van vrouwen trad vorige maand een lichte daling op als gevolg van sei zoenoorzaken. Vooral onder Horeca- en huishoudelyk personeel was een aaiing van het aanbod te constateren Voor Zuid-Holland bedroeg h'-t aantal werkzoekende gerepatrieerde mannen eind april 539, tegen 428 eind maart en 64 54) vrouwen. Bohlmeljer te Wilnis; te' Oud-Beijerland W. P. H. Pauwelis te Wommels (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN I Tweetal te Usee W. van 't Spijker te Drogeham en dr. W. H. Velema te Eind- haven; te Ede G. J. Buys te Papendrecht en D. Henstra te Oud-Beijerland; te I Nleuwpoort F. Bakker te Hulzen (N-H) I en J. C. van RavenswaaiJ te Sohevenin- gen. Beroepen te Erraelo M. VLletstra te 1 Eemdijk: te Bunschoten M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-west; te Werken dam H. van Leeuwen te Arnhem Bedankt voor Aarlanderveen-Nieuwkoop G. Blom te Meerkerk; voor Klundert B. Bljleveld te Noordeloos. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN De generale synode der Geref. Kerken ving gistermiddag te Assen haar laatste zittingsweek aan. De synode behandelde het rapport in zake de kerkelijke stichtingen. Vervolgens hield de synode zich op nieuw bezig met de kwestie van de schuldbelijdenis zoals die op de synode van *s-Gravenhage-1949 reeds diende. De synode heeft, een in comité-zitting Renomen besluit inzake de zending in openbaarheid gebracht, waarin grote dankbaarheid wordt uitgesproken over het feit. dat de Indonesische kerken blij kens haar publieke uitspraken de sa menwerking in de evangelieprediking blyven begeren. De algemene richtlynen voor voortge zette samenwerking met de Indonesische kerken in het zendingswerk werden goedgekeurd en deputaten werden ge machtigd volgens deze richtlynen naar bevind van zaken te handelen. DIACONAAL JAAR VOOR MEISJES Een interkerkelijke commissie te Utrecht heeft meisjes en jonge vrouwen van 17 tot 30 jaar, die in Utrecht of om geving wonen, opgeroepen een jaar van hun leven uitsluitend te werken voor het diaconaat. In september van dit jaar wil men in Utrecht beginnen met dit diaco nale jaar voor meisjes, in navolging van wat in Duitsland reeds sedert enige tyd in enkele kerken in praktijk wordt ge bracht. Hierbij wordt van de meisjes gevraagd dat de definitieve beroepskeuze een jaar wordt uitgesteld, dat het begin van de studie een jaar wordt opgeschort en misschien een werkkring wordt onder broken. In het byzonder heeft men op het oog het werk. dat gedaan wordt in tehuizen en inrichtingen voor kinderen en bejaar den. zieken en gehandicapten. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Esther M. Y„ dr. van W. Kerk- hove en H. M. Fleskens; Jonannes L„ zn. van J. L. Brummer en W. Wolters; Gerar- dus A., zn. van C. G. J. van der Peet en M J. Breedeveld. Allda J. dr. van J Kleil- burg en A. Stolk; Peter. zn. van J. C. Tazelaar en W. Bollaan; Ynske I dr van O Gunning en G. J van der Welde; Maria C. W dr. van C. J. J. Vermeulen en E. K Polderman. Ondertrouwd: H. B Ammerlaan cn M. A. Markus. Getrouwd: J. C. Heijmans. 26 Jr. en A. G. C. de Wit, 28 Jn.; R. Stufkens, 25 jr. en A. Schutlenbuig, 19 Jr.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7