Zevende Lorentzmedaille uitgereikt aan Noorse geleerde Lars Onsager Boete geëist tegen journalist voor belediging openbaar gezag „Men moet zorgvuldigheid in aelit 116111611" TONICUM „KATWIJK" en TONICUM „KATWIJK" akoholvrij Minister Staf antwoordt Eerste Kamer inzake defensiebegroting 97ste jaargang Woensdag 7 mei 1958 Derde blad no. 29434 Jubileum Kon. Akademie heeft gewerkt op velerlei onderzoekin gen, die de laatste jaren in Nederland zjjn verricht. Met een redevoering, waarin hjj een historisch overzicht gaf van de Academie, heeft prof. dr. B. A. van Groningen gistermiddag de viering ingeluid van het 150-jarig bestaan der Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. In de grote zaal van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam luisterden op de voorste ry o.a. de ministers Cals, Struycken en Zijlstra toe. Voorts zagen wij er de staatssecretaris van het ministerie van O., K. en W., mr. R. G. A. Hoppener, de gevolmachtigd ministers der Nederlandse Antillen en Suriname, en de president van de Hoge Raad, prof. dr. J. Donner. Voorts waren diverse Commissarissen der Koningin en talloze vertegenwoor digers van binnen- en buitenlandse universiteiten aanwezig. Na de rede van prof. Van Groningen progressieve en reactionaire bewegingen betrad de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, het podium. Aan deze redevoeringen en de uitreiking van een drietal onderscheidingen wijdden wij gisteren aandacht. Er volgden nog vier andere sprekers: de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, de oude Italiaanse geleerde Pettazzoni als vertegenwoordiger van de Italiaanse Akademie, die tevens de oudste is, dr. J. E. baron de Vosv. Steen- wijk, presidentcurator van de Leidse Universiteit, als vertegenwoordiger van de Hollandse Maatschappij van Weten schappen en tenslotte de rector magni ficus van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh. Prof. Van Groningen beantwoordde iedere spreker in de taal. waarin deze zijn toespraak had afgestoken, en hij kreeg een extra warm applaus voor de vlotte wijze, waarop hjj zonder enige voorbereiding baron De Vos van Steen- wijk, die zjjn rede geheel in het Latijn had uitgesproken, feilloos in deze klas sieke taal dankzegde. Tot slot van deze openingszitting volgde de aanbieding van schriftelijke adressen en oorkondes door tientallen vertegenwoordigers van buitenlandse Akademies en andere genootschappen. Na afloop was er in de hal van het Ko ninklijk Instituut een receptie. De tweede jubileumdag van de 150- jarige Akademie is vanochtend in het Tropeninstituut begonnen met een door prof. dr. H. Dooyeweerd uitgesproken rede over maatstaven ter onderkenning van Advertentie Leef verstandig! Het Is zaak om tocht en sterke af koeling te voorkomen. MAAR....dot is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. geen nood Bij verkoudheid poeders, tabletten en cacheta Ze helpen enelenafdoeod,behouden lange tijd hun werking en veroorzaken geen vermoeidheid of verauffing.Zijn daardoor geaehikt om tijdona het werk te worden ingenomen. in de historische ontwikkeling. Voorts werd op deze tweede dag voor de zevende maal de Lorentz-me- daille uitgereikt. De Kon. Akademie heeft deze toegekend aan de Noorse, sedert 1945 aan de Yale Universiteit te New Haven, Connecticut U.S.A., werkzame hoogleraar prof. dr. Lars Onsager, wiens werk bevruchtend Prof. Onsager was wegens ziekte ver hinderd naar Nederland over te komen. De onderscheiding werd namens hem in ontvangst genomen door mr. R. P. Chal- ker, consul-generaal van de Ver. Staten in Amsterdam. De Nobelprijswinnaar prof. dr. F. Zernike, uit Groningen, verrichtte de plechtige uitreiking na het uitspreken van een rede, waarin hjj in het kort de wetenschappelijke verdiensten van prof. Onsager besprak. In het bijzonder belichtte de Gro- ningse hoogleraaar Onsagers wederkerig- j heidsrelaties voor niet-omkeerbare pro- j cessen. Een tweede belangrijk onderzoek be- treft het gedrag van vloeistoffen in een elektrisch veld. in het bijzonder de sterke werking, die optreedt als hun moleculen elektrische dipolen dragen. Van weer geheel andere aard is ee'n derde onderwerp, het orde-wanorde pro bleem, ten aanzien waarvan prof. Onsa- J ger belangrijk werk heeft verricht. Was de inhoud van het artikel „Niet eens een proces", dat verscheen in het dagblad „De Telegraaf" van 12 oktober 1957 van de hand van de journalist Jaques Gans beledigend voor het openbaar gezag? „Ja", zei mr. W. Tonckens, de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank waarvoor de journalist zich gistermiddag had te verantwoorden. „Ik ben er niet van overtuigd, dat het bewuste artikel met de nodige zorgvuldigheid is geschreven en dat verdachte met zijn kritiek te ver is gegaan". De officier eiste tegen de verdachte f 200.boete of 20 dagen hechtenis. „Neen", zei de verdachte in zijn verweer „ik heb niet de bedoeling gehad het openbaar gezag of bepaalde gezagsdragers te beledigen. Ik heb slechts gezonde kritiek willen leveren". E.V.C. opnieuw in kort geding Voor de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman heeft gisterochtend opnieuw een kort geding gediend over de Eenheids Vak centrale. dat aanhangig was gemaakt door de heren J. F. Reuter. B. Brandsen en R. Smit als leden van het dagelijks bestuur van de E.V.C. Tegen drie'leden van de zich noemende „contactcommis sie uit de E.V.C.-bonden", de heren P. ae Vroome, C. F. Helmers en J. A. Bos nia, aanhangers van de groep-Paul de Groot. Namens de eisende verbondsbestuur- ders vroeg mr. Th. Ph. van Raalte uit Amsterdam de president: de gedaagde drie leden te verbieden zich uit te geven cf te gedragen als bestuursleden van de E.V.C. of de daarbij aangesloten bon den: deze leden te verbieden publikaties te doen uitgeven die de schijn wekken afkomstig te zijn van het E.V.C.-bestuur alsmede hen een verbod op te leggen het congres, dat de leden van de con tactcommissie willen doen houden, de naam te geven van E.V.C.-congres. Na de (twee uur durende) pleidooien van mr. van Raalte en van mr. H. Pro per uit Haax-lem namens de gedaagden, waarbij ook de drie eisers en de drie ge daagden over en weer scherpe woorden lieten vallen, bepaalde mr. Stheeman de uitspraak op 13 mei a.s. Het artikel was in zijn geheel over genomen in de dagvaarding. Het han delt over het proces voor de krijgsraad van majoor K. Vooral de laatste "alinea acht de officier beledigend, nl. daar waar geschreven is: „Dit proces voor de Krijgsraad, dat men nauwelijks een pro ces mag noemen, heeft voor mij slechts één ding bewezen, n.l. dat hier van ho gerhand een geleide bureaucratische moord wordt gepleegd op een man, die te laag geplaatst was om het gehele spel te overzien, waarin hij ambtshalve ge moeid was en die het gelag moet beta len, omdat hij onraad rook en daartegen in verzet kwam." Voor deze zaak bestond een grote pu blieke belangstelling. De rechtbank zal vonnis wijzen op 20 mei a.s. De verdachte gaf voor de rechtbank toe, het bewuste artikel te hebben ge schreven en er volkomen de verant- waarding voor te dragen. Hij heeft geweigerd een verklaring af te leggen voor Rijksrechercheurs, omdat hij meende zijn recht te moeten zoeken in het arrondissement Amsterdam. Hij ontkende ten stelligste de bedoeling te hebben gehad iets of iemand te bele digen. doch dat hij slechts „de onper soonlijke. ongrijpbare bureaucratie op zijn smalst aan de kaak had willen stellen". Hij zei vooral kritiek te hebben willen leveren op de gebrekkigheid van de hui dige militaire rechtspleging, welke aldus verdachte, ook door minister Samkalden wordt erkend. „De ontwikkeling die de zaak van ma joor K. heeft genomen, is een volkomen bevestiging van de feiten zoals ik ze in het artikel heb aangegeven. Ik begrijp niet goed. waarom ik hier eigenlijk sta", zo zei de heer Gans. ..Het is onze taak om dat uit te zoeken." zo antwoordde de president mr. Coninck Liefsting. ..Was het nodig in die periode op zo beledigen de wijze te schrijven?" Verdachte: „Met kracht en met over tuiging ben ik voor deze man opgeko men. op een tijdstip dat. nog niemand in zijn onschuld geloofde." „Was het zo'n dringende behoefte om voor de man op te komen, die eens ge zegd heeft: met mijn vijanden zal ik het wel klaar spelen, maar bewaar me voor mijn vrienden?" vroeg de president. „Maar 't heeft maar weinig gescheeld of de vijanden hadden de man er onder gekregen" aldus verdachte. Ter zitting bleek terloops, dat "een klacht tegen de verdachte, ingediend door twee generaals, door de Officier van Justitie inmiddels is geseponeerd. De Officier van Justitie legde er In zijn requisitoir de nadruk op dat hij geen enkele invloed wil uitoefenen <»p wat de journalist schrijft. Hij zei ech ter van mening te zijn, dat als een journalist schrijft, deze een zodanige zorgvuldigheid in acht heeft te nemen, dat beledigingen worden voorkomen. In dit geval is de laatste alinea van het artikel in een bewust beledigende vorm gegoten ten aanzien van het openhaar gezag en van ambtenaren van het Ministerie van Oorlog, aldus mr. Tonckens. De raadsman mr. J. Mathuisen zei van mening te zijn, dat hetgeen in het bewuste artikel staat, niet hartelijk is. doch dat er van belediging geen sprake is. Hij ontrafelde de zinsconstructies en trachtte aan te tonen, dat hier niet ge sproken kan worden van een zich uit laten op ..nodeloos kwetsende wijze" et', een ..ten onrechte aan de kaak stellen" hetgeen naar pleiters mening vereist is voor het beledigen van het openbaar ge zag. Hij wees op het emotioneel karak ter van de verdachte „bij wie men het onrecht vandaan moet houden". Hij zei te menen, dat een journalist kritiek kan uiten behoudens zijn verantwoordelijk heid voor de wet. Dit laatste nu is hier niet losgelaten, zo betoogde hij. Mr. Mathuisen vroeg de rechtbank tenslotte zijn cltént vrij te spreken. Verdachte gaf „in zijn laatste woord" een uitvoerige verklaring voor zijn schrijfwijze met een uiteenzetting van enkele aspecten van de zaak majoor K. De Betuwe is en blijft de Betuwe, en niemand zal in ernst willen beroeren dat men de lentebloesem evengoed in de schaarse boomgaarden en tuintjes in het roesten van ons land kan gaan bewonderen. Maar het is nu eenmaal niet iedereen mogelijk, in de betrekkelijk korte tijd dat de perebloesem haar sprookjesachtige tooi over het land tussen de rivie ren tovert van deze schoonheid te genieten. In Leiden zijn we zo gelukkig, toch iets van die zeer eigen lentesfeer te genieten. Langs de noord oostelijke rand van de stad strekt zich een honder denmeters lange strook uit, roaar thans de bloesem pracht door nog te weinigen bewonderd wordt. Hier bevindt zich het volkstuincomplex Ons Buiten door toevoeging van een aantal nieuwe tuinen sa mengegroeid uit de vroegere complexen Het Noorden en Ons Genoegen. De tuinders van eerstgenoemd complex zijn in de ruim 25 jaren van het bestaan hiervan, dat begon op grond waar nu de KooikapeV1 staat, reeds driemaal verhuisd. Zij hopen, dat zij thans definitief zijn neergestreken, omdat slechts zekerheid daaromtrent het mogelijk maakt, dit unie ke volkstuincomplex tot een lustoord te laten uit groeien. De dynamiek van deze tijd geldt slechts de haast van de mensen: de natuur laat zich niet haasten en het vergt jaren om kaal land tot een harmonisch tuinencomplex te ontwikkelen. Ruim 500 tuinen liggen er nu in dit complex ,stuk voor stuk zo ongeveer 300 vierkante meter groot. Voor een groot deel zijn zij beplant met vruchtbo men, ivaartussen tuinhuisjes in allerlei vorm en smaak schuil gaan. Duizenden vinden hier in de zo mermaanden een voortreffelijke ontspanning in het tuinieren, dat volgens de reglementen niet mag wor den uitbesteed. Die duizenden vinden er ook de ge zonde buitenlucht die zij in tuinlozen huizen in de binnenstad in een tijd die om werken vraagt en nauwelijks mogelijkheid tot langdurige rustperioden geeft, zo heel erg van node hebben. Het is de vraag, of deze rustige, weinig opvallende maar toch zo waardevolle recreatie van de overheid wel de waardering geniet die zij verdient, bijv. in de vorm van materiële steun en in de vorm van een garantie, dat een complex als dit zich verder kan ontwikkelen zonder de dreiging van een opoffering aan woningbouw of wegenaanleg. Deze bijgaande foto toont slechts een klein hoekje van het uitgestrekte complex, waar het thans een lust is om te wandelen en te genieten van de lente die ive zelfs in de vaak te overvolle en door benzine dampen en motorengeronk doortrokken bollenstreek nauivelijks meer kunnen vinden. Op het gevaar af, dat de volkstuinders in dit ge bied te zeer in hun nagestreefde rust worden ge stoord. willen wij het advies geven, nu, in deze nog maar enkele dagen dat de perebloesem te bewonde ren valt, hier eens een kijkje te gaan nemen. Wie dit doet zal als wij onder de bekoring komen van wat in vrije tijd door stadsmensen getoond kan worden aan liefde voor de natuur. Foto LD Van Vliet Advertentie Russische raketbases in Albanië Volgens het Griekse blad „Apoyenia- tini" hebben de Russen in het gebied van Koritsa (Albanië) lanccerinrichtin- gen' voor raketten gebouwd. De toe gang tot dit gebied zou streng verboden zijn. Het blad weet voorts te melden, dat met Russische schepen voortdurend oor logsmateriaal aan land wordt gebracht. Te Koritsa zou ook een munitiefabriek worden gebouwd. Geen tussenkomst voor verstekelingen Mede namens de minister-president heeft de minister van Justitie geant woord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Twee de Kamer de heer De Vos van Steen- wijk over het weigeren van doortocht door de Italiaanse autoriteiten aan twee verstekelingen, die met het s.s. „Syd ney" uit Indonesië naar Nederland trachtten te komen. De minister van Justite deelt mee, dat van Nederlandse zijde inderdaad geen tussenkomst is verleend om te bevorde ren. dat deze verstekelingen in de ge legenheid werden gesteld naar Neder land te komen. Er is geen aanleiding om te menen, dat een nader nationaliteite onder zoek aarzeling zou kunnen ople veren ten aanzien van hun staat van vreemdeling. Omdat er na ampel onderzoek geen nieuwe feiten zijn gebleken, die tot een herziening zouden nopen van de geno men beslissing, ziet de regering geen aanleiding maatregelen te nemen om te bevorderen, dat genoemde jongens gelegenheid wordt gegeven voor nader onderzoek naar Nederland te komen, of Cannes bezocht, deed zij dat „ae- in een andere functie, aan de arm te voorkomen, dat zij in Indonesië aan rs 11 J~l u-r. land worden gezel 1 woort als Grace Kelly om daar\ van haar Prtnselyke gemaal. Bij VOORJAARSMOEHEID, GEBREK AAN EETLUST, enz. jjbevatten VITAMINE katwijk N.V. Sociëteit v. Chem. Industrie ..KATWIJK". Harde training, maar niet onmenselijk De laatste maal. dat Prinses Gracia 1 grote triomfen als filmster te vieren, van Monaco het filmfestival in Dit jaar verscheen zij voor het eerst Minister Staf heeft aan de Eerste Ka mer zijn memorie van antwoord inzake de defensiebegroting doen toekomen. De minister is verheugd te kunnen mededelen, dat luitenant-generaal b.d. i H. M. F. baron van Voorst tot Voorst zich beschikbaar heeft gesteld om het voorzitterschap op zich te nemen van de commissie, welke een onderzoek naar de problemen met betrekking tot de duur j der eerste oefening zal instellen. I De minister is bereid aan de commis sie de suggestie van vele leden door te j geven betreffende de vraag, of het aan tal dienstplichtigen dat vrijwillig lan- I ger zou willen blijven, niet zou kunnen 1 worden opgevoerd door hun op ruime j schaal studiebeurzen in uitzicht te stel- I len. In voorbereiding zijn: a. een ontwerp-rijkswet tot wijziging van het militaire strafprocesrecht, een ontwerp-rijkswet tot wijziging van het militaire strafrecht en het militaire tuchtrecht, en een daarmede verband houdend wetsontwerp tot wijziging van j de beginselenwet gevangeniswezen. b. een ontwerp-wet gewetensbezwaren militaire dienst. Minister Staf gaf voorts de verzeke ring dat. hoezeer hij van mening is dat I onze sold ten een harde en realistische 1 opleidinp moeten hebben, bij het streven I naar verwezenlijking van dat doel men- |selijk te stellen eisen nauwlettend in het oog worden gehouden. Bi' dft veelgenoemds oefeningen in het Sennelager waren de militairen in ten ten gelegerd, een wijze van legering wel ke bij uitrukkende diensten normaal is en geen overdreven ontbering betekent. Toen ongelukkigerwijs op grote schaal griep uitbrak, konden alle patiënten worden overgebracht naar een aparte noodziekenverblijfplaats. bestaande uit een vast gebouw, dat nogal oud en ver waarloosd was. maar waarin niettemin een medisch verantwoorde verpleging mogelijk was. De patiënten lagen er in bedden, op strozakken met slaapzakken en dekens. Aanvankelijk alarmerende persberichten over deze situatie zijn spoedig achterhaald door een evenwich tiger appreciatie. De minister erkent dat de standaardi satie van wapens één van de zwakke zij den van de NAVO is. De vele pogingen, welke hiertoe in de loop der jaren zijn ondernomen hebben tot de conclusie ge leid dat wapens, welke in één of meer landen reeds zover zijn ontwikkeld, dat zij het produktiestadium hebben bereikt, nagenoeg niet meer te standaardiseren zijn. De invoering van moderne wapens opent inmiddels nieuwe perspectieven voor het tot stand bronnen van stan daardisatie. aangezien deze wapens zo kostbaar zijn. dat de ontwikkeling en de produktie niet dan in samenwerking tussen bondgenoten kan plaats hebben. Nadat principieel tot nauwere samen werking tussen de Nederlandse en Belgi- I Prins Bernhard bezocht St. Laurenswaterweg 1 Prins Bernhard heeft gisteren ver- schillende installaties van de St.- Laurens-waterweg bezichtigd. Op weg naar een officiële lunch heeft de Prins even gesproken met een groep Nederlandse immigranten. In Toronto werd Prins Bernhard ont vangen door functionarissen van de vliegtuigfabriek ..Avro", die kort geleden j het eerste jachtvliegtuig voor alle weers- I omstandigheden, de Avro-105 heeft ver vaardigd. Deze jager zou een snelheid kunnen halen van meer dan 2000 km. per uur. Prins Bernhard heeft vandaag de fabriek bezichtigd. Prins Bernhard heeft gisteren te Toronto verklaard, dat één of meer van zjjn vier dochters waarschijnlijk eerder weer naar Canada zullen ko men dan Koningin Juliana of hij. Prinses Margriet, 7.0 zei de Prins, spreekt dikwijls over Ottawa, haar geboortestad en wil graag nog eens terugkomen. De prins zei voorts de Canadezen dankbaar te zijn. dat zij hem het ge voel hadden gegeven een medeburger te zijn. Dit gevoel, zo voegde hij eraan toe. wordt gedeeld door de 130000 an deren. die sedert de tweede wereldoorlog van Nederland naar Canada zijn ge trokken. sche luchtmachten was besloten, is ter stond in studie genomen, op welke ter reinen deze samenwerking het grootste nuttig effect zqu kunnen hebben. Voorzover thans voorzienbaar, zal in de periode 1960-1962 een eerste begin worden gemaakt met automatisering van het systeem en invoering van geleide wapens, waarbij het huidige beeld ech ter nog zal overheersen. Eerst in de periode 19621965 zullen zich grotere veranderingen gaan vol trekken. Op de terzake van de stationering van een groot deel der vloot te Den Helder I door vele leden gestelde vraag, ant woordt de minister, dat ook hij een te grote concentratie van de vloot op één plaats onder de huidige omstandigheden niet verantwoord acht. In verband hier mede zijn dan ook verschillende maatre gelen getroffen. De vraag van enige leden of de Kon. Marine voldoende in staat Is de Neder landse handelsvaart in de wateren bij Indonesië te beschermen wordt onder de huidige omstandigheden bevestigend i beantwoord. Het verheugt de minister tenslotte te kunnen mededelen, dat in de laatste I maanden een stijging in de aanname van beroepspersoneel van het Korps Mariniers is waar te nemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5