Met 3 oktober: één en al muziek! 3 Octobervereeniging ontvouwt haar feestplannen Christelijke Kweekschool in Leiden bestaat halve eeuw Kan NZH alle tramdiensten in *60 Lezers schrijven vervangen door Lussen? Rioolellende aan Laiigebrug 97ste jaargang Woensdag 7 mei 1958 Tweede blad no. 29434 Dat kan wat worden Boerenkapel, circusorkest, operaorkest Hongaarse kapel en jazz in tie optocht Indien de voortekenen niet bedriegen - en dat is met een feest programma van de 3 Octobervereeniging nog nimmer het geval qe- weest - dan wacht Leiden met 3 oktober een feestviering waar muziek m zit. Onder het motto: „Eén en al muziek" is uit de koker van de Optochtcommissie een optocht gekomen, welke uniek is voor Nederland en waarin men zijn fantasie geheel kan uitleven. Een boerenkapel, een circusorkest, een Hongaarse kapel, een opera-orkest, doch ook de jazz, men zal er niet tevergeefs naar behoeven te zoeken. Geplaatst in ook dit jaar weer aantrekkelijke groepen, zullen deze kapels en orkesten een klank- en kleurrijk geheel tevoorschijn toveren. Advertentie De heer H. de Wilde, die tijdens de gisteravond in „De Doelen" gehouden jaarvergadering van de 3 Octoberver eeniging een enthousiaste uiteenzetting gaf van de samenstelling van deze bij uitstek muzikale stoet, zeide dat men ook ditmaal, teruggrijpend op het suc ces van vorig jaar met de optocht „Er was eensde fantasie de vrije loop wist te laten. En daarvoor is in deze optocht ruimschoots plaats. In totaal zullen tien groepen dit sprookje van klank en kleur tot levende werkelijk heid brengen. De eerste groep zal direct al een uit beelding geven van de muzen. Zij is gewijd aan de negen dochters van Zeus, met Apollo. De volgende groep zal aan dacht besteden aan het muzikale ele ment in een militaire parade. Een Hon gaarse kapel met zijn Czardas wordt in de derde groep opgenomen. De bruiloft van Kloris en Roosje zal door een boe renkapel worden opgevrolijkt. De vijfde groep verplaatst ons in operaland: in het romantische Spanje klinken de cas- tignetten. Een fragment uit „Carmen" zorgt hier voor sfeer en charme. Van Carmen gaat het in de volgende groep naar het circus. Stalknechts, acrobaten en clowns werken hier temidden van een circusorkest. Over de zevende groep liet de heer De Wilde deze avond nog even het waas van geheimzinnigheid hangen. In ieder geval wordt het een spectaculaire (buitenlandse) groep. Wenen, met zijn onsterfelijke wals, zal in de achtste groep vertegenwoor digd zijn. Van deze wals naar de jazz is voor de Optochtcommissie maar een klein stapje: groep 9 zal o.a. met rock en roll voor de dag komen. Tenslotte de tiende groep. Deze is be doeld als een hulde aan de muziek in 't algemeen. Diverse componisten zal men in deze groep ontdekken. Mede dank zij de kostelijke wijze, waarop de heer De Wilde alles „uit de doeken deed", konden de aanwezigen zich unaniem met dit plan akkoord verklaren. Een optocht, waarin circa 75 ruiters en plm. 400 personen worden opgenomen wordt „gestoffeerd" met zes praalwagens .boeren- en woonwagens en een sjees. De heer N. A. Commandeur, die deze avond de plaats van de voorzitter, die wegens ziekte verhinderd was, innam, lichtte het verdere programma van deze dag toe. Op donderdag 2 oktober met de taptoe ingeleid, volgen op vrij dag weer de traditionele programma punten: reveille, uitdeling van haring en wittebrood, koraalmuziek. herdenking in de Pieterskerk, tentoonstelling Laken hal en een cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. Nu Leiden geen garnizoensstad meer is, is contact met de garnizoenscom mandant in Den Haag opgenomen over de militaire mars en défilé. Men ver wacht, dat ook dit onderdeel doorgang kan vinden. Voor het ochtendfeest wordt een hardrijderij op het Leven daal in het programma opgenomen. DE JAARVERGADERING. Alvorens dit programma werd toege licht werden de jaarstukken behandeld. De secretaris, mr. J. Drijber, die dit jaar voor het eerst tientallen jaren deed dit de heer J. W. Wichers Rollan- det een overzicht van de feestvie ring van 1957 en de verenigingsactivi teiten moest uitbrengen, deed dit op uit nemende wijze. Uitvoerig werd hierin nog weer eens een beeld gegeven van de zo geslaagde viering. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer J. H C. Laman, meldde een batig saldo van ruim f 652. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heer M. de Marcas. H. de Wilde en J. H. C. Laman, herkozen, terwijl in de vacature van de heren J. N. van Wessem, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken en C. J. van Spall, werden gekozen de heren J. M. Ballego en dr. F. J. Door- nink. Aandacht werd in deze vergadering nog gevraagd voor een ledenwerfactie, welke zo juist is ter hand genomen. Aan het begin van deze vergadering heeft de heer Commandeur in enkele sympathieke woorden het overlijden van de oud-voorzitter, de heer W. van der Laan, herdacht. Spreker wees er o.m. op, dat de heer Van der Laan, die ruim 25 jaar voorzitter is geweest, met enkele anderen de vereniging groot hebben gemaakt. Leverde 912 leerkrachten aan onderwijs af Het is deze maand, zoals bekend, een halve eeuw geleden, dat in Leiden in het pand Stille Rijn 2 een Chr. Kweekschool werd geopend. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest is van de hand van de tegenwoordige directeur, mr. dr. K. de Vries en de onder-directeur, de heer J. J. Siljée, een kroniek verschenen. De eerste behandelt de tijd, doorgebracht in het oude gebouw aan de Stille Rijn (1908 tot 1931), de tweede die in het huidige aan de Paulus Buysstraat (1932 tot 1958). Aan het feitenrelaas is toegevoegd een „Terugblik" van de heer A. de Jong Ez., van 1908 tot 1934 vakleraar tekenen. Hy is het enige lid van het personeel, dat in 1908 in functie trad en dit jubileum nog medemaakt. H. VAN DER WERF MET PENSIOEN Zoals reeds eerder gemeld, zal de heer H. van der Werf. algemeen procuratie houder van het kantoor Leiden van de Amsterdamsche Bank N.V., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zfjn werkkring bij dit kantoor beëindigen. Hij trad op 1 september 1913 in dienst van de toenmalige firma Lezwijn en Eigeman en ging op 15 februari 1918 bij de overname van deze firma, over in dienst van de Amsterdamsche Bank N.V. Per 1 mei 1946 werd hij tot bijzon dere procuratiehouder benoemd. Op 1 september 1953 vierde de heer Van der Werf onder grote belangstelling zijn 40-jarig jubileum. Per 1 januari 1954 werd hij tot algemeen procuratiehouder bevorderd. Op woensdag 14 mei zal de heer Van der Werf afscheid nemen van zijn func tie. Er zal op die dag van half vier tot vijf uur voor relaties een receptie wor den gehouden in het kantoor van de Amsterdamsche Bank N.V., Rapenburg 39. alhier. EERSTE LEIDSE E.H.B.O.-BRIGADE. De cursus tot opleiding voor het Een heidsdiploma E.H.B.O., welke onder lei ding stond van dokter H. M. J. W. J. Kortmann, is voor het seizoen 1957/58 geëindigd. Voor het examen, dat werd afgenomen door dokter J.G. Bazuin, slaagden de dames: J.M. Warring, M. C. Libochant, A. Mui zeiaar, E. W. B. Boe- rigte, D. de Geus, C. J. Colijn, T. Breg- man, S. J. de Haas. H. J. van Leeuwen, P. den Houting Niel, J. Schep, M. H. Koch, T. M. Regeer, S. C. v. d. Berg, L. de Ruiter, en de heren: W. Kuiters, H. Lolkes de Beer, J. v. d. Meij, J. de Zwijger, P. Helmus, J. A. van Wezel, J. v. d. Nat, J. Warrink, I. Leemans. Af gewezen 3 kandidaten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Geschie denis de heer H. Heijnen (Den Haag); doet. ex. Geologie de heer A. L. C. Collée (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hllde, dr. van C. P. Wassenaar en T. Aberson: Auke, zin. van T. van Komen en S. Sipma; Willem Hendrik, zn. van H. de Leeuw en W. G. Noteboom; Nico An- tonie, zn. van L. van Amerongen en A. van Praagh; An toni ue Jacobus Hendrlkus Maria. zn. van H. G. Stuifzand en M. W. T. van Cassel; Theodora Catharina Agnes. dr. van T. J. Keijzers en C. M. de Groot; Cornells Anton, zn. van J. Broer en F. C. Zaal. OVERLEDEN P. H. ter Haak. 68 Jr.,. man: C. E. Braxhoven, 74 Jr.. vrouw; T. Smit, 91 Jr.. weduwe van A. J. Groen: H. E. Wasser. 85 Jr.. weduwe van W. L. Jambroes; J. Overduijn. 65 Jr.. man; M. M. Kreugen 79 Jr., echtgenote van H. Wortman; J. J- C. Bronsgeest, 41 Jr., man; M. Vfjlbrlef. 63 Jr., echtgenote van C. J. Klepke; G. S. Nagtegaal, 85 Jr., man. S N til— ■in'-- - jb Het hoogste loflied Ja, de verrukkelijke Droste flikken genieten de voorkeur van de Nederlandse moeders. In vier delicieuze smaken dessert, melk, mokka, bitter-zoet. DROSTE PASTILLES Altgd welkom! hoop Dc zomerdienstregeling van de NZH, die op 11 mei ingaat, zal voor Leiden en omgeving nauwelijks enige verandering brengen. Dit bleek uit mededelingen die gisteren tijdens een persconferentie in Haarlem gedaan werden door de directeur van de maatschappij, de heer J. J. Jurrissen. Er bestaat vooralsnog geen uitzicht op een vervanging van de tramlijnen naar Katwijk en Noordwijk en de stadstram door bus diensten, hoewel het streven er op gericht blijft, het gehele tramnet van de NZH omstreeks 1960 te liquideren. De belangrijkste wijziging in de om geving van Leiden is, dat een van de busdiensten van Den Haag naar Haar lem weer via de Zwarteweg tussen Kat wijk en Noordwijk zal rijden ten behoe ve van de Van den Berghstichting. Dit ondanks het feit. dat de betrokken ge meenten niets gedaan hebben om deze weg te verbeteren. Is een aanzienlijke verbetering nog niet tot stand gekomen voor de komende winter, dat zal de NZH deze route met ingang van de win- terdienst definitief verlaten. Katwijk en Noordwijk krijgen beide vroegere eerste busdiensten naar Haar lem. namelijk respectievelijk om 6.22 en 6,20 uur. De veranderde frequentie van de stads tram in Leiden heeft in het afgelopen jaar voldaan zodat deze gehandhaafd zal blijven. De vervanging van de tramdiensten in en om Leiden door bussen zou reeds ge deeltelijk haar beslag hebben moeten krijgen. Pertinente toezeggingen van ho gerhand, o.m. Ged. Staten, ten aanzien van wegverbeteringen en bruggebouw zijn echter niet nageleefd, en het ziet er naar het oordeel van de heer Jurrissen niet naar uit, dat hiermee in de naaste toekomst spoed zal worden betracht. Niettemin blijft de NZH streven naar een tramliquidatie in 1960. De toekomst zal moeten leren, of en voor hoelang deze streefdatum moet worden verscho ven. De nieuwe bussen, die enige jaren ge leden besteld zijn met bestemming voor Verzorging van kamerplanten LEIDSE HUISVROUWEN BIJEEN. In een der bovenzalen van „Het Gulden Vlies" werd gistermiddag een gezellige en drukbezochte bijeenkomst gehouden. Bovendien was zij leerzaam. Onze plaatsgenoot J. H. Smit hield nl. voor de afdeling Leiden voor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een praatje over bloemen en kamerplanten. Hij deed dat aan de hand van een aantal kleurendia's van de Vereniging Neder landse Bloemisterij. De heer Smit gaf verschillende praktische wenken met betrekking tot de verzorging van kamer planten en het opmaken van bloemstuk- jes. Zo vertelde hij o.m.. dat plantjes over het algemeen niet in het volle zonlicht mogen staan en niet al te dicht de dienst Katwijk en Noordwijk zijn in middels elders ingezet De belangrijkste wijziging in de NZH- diensten buiten Leiden en omgeving be treft de opheffing van de tramlijn Voor burgDen Haag. In de nacht van zater dag op zondag a.s. zal hier de laatste tram rijden. Deze dienst wordt in de toekomst door de HTM uitgevoerd met bussen. De NZH hoopt dat deze tram opheffing met minder opwinding van de zijde van het publiek gepaard gaat dan de opheffing van de lijn Zandvoort Amsterdam vorig jaar. toen voor dui zenden guldens schade werd aangericht. De tramstellen die thans vrijkomen moeten elders nog dienst doen! Advertentie Bevrijdingsdag Streven blijft bestaan ondanks tveinig op overheidsmedewerking Het LD. van gisteravond bracht een groot artikel over de Bevrijdingsfeesten in Leiden. In één kolom stond boven een bepaalde passage „Waarom zo lauw?" En daaronder o.a.: Wat is toch de reden, dat het Nederlandse volk zo lauw staat tegenover de herdenking van de 5e mei? Maar redactie, gelooft U wer kelijk dat wy Nederlanders er zo lauw tegenover staan? Persoonlijk geloof ik dat niet! Het is my opgevallen dat b.v. het aantal uitgestoken vlaggen in onze stad groter in aantal was dan verleden Jaar! Dit zegt mij wel iets. Nog iets: jaren lang is er in Kamer en Regering over de 5e mei gesproken van: vieren of werken. Uiteindelijk is het een Na tionale feestdag metwerken gewor den! Heus, de Nederlanders zijn de Bevrijdingsdag niet vergeten, maar het lijkt my moeilijk gezamenlijk 5 mei tot een feestdag te maken als het overgrote deel van ons volk de dag door moet brengen op kantoor, fabriek enz. Zouden de Leidenaars niet eens het voorbeeld kunnen geven? Héél Leiden gedenkt wel gezamenlijk die'beroemde 3 oktober, dan zouden we toch zeker de 5e mei van 1945 moeten gedenken want dit hebben wfj bijna allen persoonlijk meegemaakt. Uiteindelijk moet die 5e mei ons toch ontzettend belangrijk zijn, stel U voor, niemand zal mij opsluiten als dit gepubliceerd wordt! Van '40 tot '45 was dit onmogelijk en vanaf 5 mei 1945 wel weer! Ik hoop dat Lei den de vry-heid benut om volgend jaar op grootse wijze Bevrijdingsdag te vie ren. Initiatiefnemers zijn er genoeg en een „snipperdag" zullen we er graag voor over hebben! Met hartelijke dank voor plaatsing. H. C. Kwik. Falckstraat 2, Leiden. •REESTRAAT ITS LEIDEN Voorjaarskapdemonstratie Een aantal internationaal bekende dames- en herenkappers was gister avond bijeen in de bovenzaal van „Zo- merzorg" aan de Stationsweg, waar het ulu V11 bestuur van ae Nederlandse Katholieke bij vensterglas. Ook raadde spreker af kapperspatroonsbond „St. Franciscus u.„_ivav, Accncifi" aan rip Putten wij enkele gegevens uit deze kroniek, dan blijkt, dat het schoolleven op 1 mei 1908 met 58 leerlingen begon. De leiding berustte in die dagen in handen van de heer J. Schaap Hzn, die tot- 1928 directeur van de school was. In 1914 sloot de school zich aan bij de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen in Neder land. De in dat jaar uitgebroken eerste wereldoorlog deed ook zijn invloed gel den op de gang van het onderwijs, het geen tot gevolg had, dat het aantal leer lingen in de loop van 1920 daalde tot 43. Hiertegenover stond echter het ver heugende feit van de financiële gelijk stelling van de bijzondere met de ryks- kweekscholen. Gaandeweg trad weer een verbetering in het aantal leerlingen op, zodat bij het verlaten van 'het gebouw aan de Stille Rijn 22 december 1931 werden er de laatste lessen gegeven de school 110 leerlingen telde. Tot op dit moment had de school 327 leerkrachten aan het on derwijs afgeleverd. Inmiddels was dr. H. Schilp in 1929 de heer Schaap ate direc teur opgevolgd. Zaterdag 2 januari 1932 was voor de schoolgemeenschap een blijde dag: een modem gebouw staande aan de Paulus Buysstraat kon in gebruik worden geno men. Een nieuw tijdperk was ingeluid: bfjna 24 jaar had men gewerkt onder primitieve omstandigheden. Nu was er een voor die tijd, en bij een leerlin gental van 110 goede outillage in een prettige omgeving. Zou de voorspoe dige gang van zaken zich voortzetten? De heer Siljée schrijft hierover het volgende Het scheen aanvankelijk wel het ge val te zijn. Maar donkere wolken dreig den: in september zou de onderwijzers opleiding drie-jarig moeten worden, als gevolg van de bezuinigingsmaatregelen der regering. En hoe moesten de afge studeerden een plaats vinden? Het spook van de kwekeling-met-akte-ellende waarde steeds grimmiger rond. Van 160 geslaagden (de oogst van zes jaar) kre gen er slechts 16 een vaste betrekking bij het onderwijs! Weliswaar werd de verkorting der opleiding een jaar uitge steld. maar de tijd van bloei was voorbij. Het aantal leerlingen daalde van 121 (in 1933) tot 32 (in 1941). De oorlos ver oorzaakte in 1940 slechts ze? stag natie voor het onderwijs Dat het gebouw enige tijd vorderd werd voor een Ortslazaret. was niet zo verschrikkelijk; zelfs toen er een Deut sche Volksschule in gehuisvest moest Het eerste kweekschoolgebouw aan de Stille Rijn worden, gingen de lessen door: in „Ma thesis" en in de Christelijke H.B S. werden enige lokalen gehuurd. Het grootste gevaar dreigde uit Den Haag. De „regering" wilde de vijf kleinste pro testantse kweekscholen opheffen. Ondanks rekwesten aan en besprekin gen met de bevoegde instanties viel de slag: met ingang van 1 september 1942 ontving de school geen subsidie meer. Zonder rijksbijdrage doorwerken, was ook gezien het geringe aantal leerlingen (32 in de nu weer vierjarige opleiding!), vrijwel onmogelijk. Het bestuur besloot, de school voor de duur van één jaar stop te zetten. Dat ene jaar zijn er drie geworden. Op 16 augustus 1945 besloot de alge mene ledenvergadering unaniem tot her opening der school. Voor het eerst was er in 1948 weer een eindexamen: 29 leer lingen van de éénjarige spoedcursus slaagden. De groei van de school ging door. In 1952 waren er reeds 148 leer lingen De financiële toestand werd langzaam maar zeker rooskleuriger, het gebouw en de inventaris kregen een beter aanzien. Eén september 1952 bracht de eerste veranderingen in leerplan en lesrooster ten gevolge van de nieuwe Kweekschool- wet. Deze nieuwe wet en het daarmee samenhangende kweekschoolbesluit ga ven grote veranderingen in de structuur van de onderwijzersopleiding. Het eind van de cursus 1954'55 bracht het afscheid van dr. H. Schilp. na een dienst aan de school van 10 jaar als leraar en 27 jaar als directeur. Een bloeiende school kon hij overdragen aan zijn opvolger, mr. dr. K. de Vries. „Terugziende op een periode van vijf tig jaren", aldus schrijft de heer Siljée, „bemerkt men ups en downs in het leven van onze school. Er is verdriet geweest: leraren ontvielen ons door de dood; de school moest een tijdlang haar deuren 'sluiten. Er zyn financiële zorgen ge weest. er was vaak zorg over de leerlin- I gen. Maar daarnaast: hoeveel voor spoed, hoeveel zegen! Op zichzelf is het al een voorrecht als men mag proberen 'n echt chiristelyike schoongemeenschap te zijn. Of dit ideaal altijd bereikt is? Het is nooit bereikt, tenminste niet in absolute zin. Maar het streven was er, is er, zal er ook zijn, geloven we. En het tastbare resultaat van het om bloempotjes op stenen vensterban- i van Assisie aan de leden van de jong- ken te plaatsen mits er een behoorlijke ste afdeling van de bond, Leiden, een verwarming is. Kamerplanten vlak bij i Voorjaarskapdemonstratie aanbood, de radiator van een centrale verwar- m zijn woord van welkom tot de le ming neerzetten is helemaal uit den boze aangezien zij dan van veel te droge lucht te lijden hebben. Bij de behandeling van enkele soorten planten stond de heer Smit wat langer stil. ter- j wijl de schoonheid ervan in beeld werd gebracht. Spreker wijdde verder nog aandacht aan hangplantjes, die tegen woordig zo in de mode zijn. Na de pauze waren de snijbloemen aan dè beurt. „DE OUDE GARDE". Gisteren gaf de Bond van Gepen sioneerd Spoor- .Tram- en ander Ver voerpersoneel „De oude Garde" afde ling Leiden, in de grote zaal van Den Burcht een feestavond .Even acht uur opende de voorzitter van het feestco mité. de heer J. Weeda, deze feestavond en heette de dames en heren, hartelijk welkom. Het deed hem genoegen, dat de zaal geheel bezet was. Hij hoopte dat de vergaderingen voortaan ook zo goed bezocht zouden worden. Daarna gaf hij het woord aan ae neer Tielenburg. leider van het cabaretgezelschap „De Witte Raaf". Op uitnemende wijze heeft het gezelschap nu aardige en leuke schetsen zoals „Kamer elf" en accor- deonmuziek de aanwezigen geamuseerd. Het was reeds laat, toen de voorzitter van „De Oude Garde", de heer T. J. G. Jansen ,de leider van het gezelschap dank bracht. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE VER. „HET KAASMERK" Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is aan de heer J. Touw te 's-Gra- venhage. gep. hoofdaccountant bij de Rijksaccountantsdienst te Leiden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend van het lidmaatschap der Commissie van Toezicht op de Vereniging „Het Kaas- merk", onder dahkbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen dien sten. den. die in groten getale hun belang stelling toonden, wees de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer E. M. Lange- zaal op het belang van de vakbond als levende gemeenschap. Hij zette voorts uiteen, dat de opzet van deze kapdemon- stratie niet was het behalen van prijzen. De bedoeling was. de vakgenoten iets te leren omtrent het snijden en inleggen van modellen, die nog pas sinds enkele weken uit modecentra als Parys zij-n in gevoerd. Daarom ook moest de prijs voor de demonstranten slechts bestaan uit een „onzichtbare gouden beker, overvloeiend van dank en hulde". Na deze inleiding zetten zich zes vertegenwoordigers van het damesvak, afkomstig uit Tilburg, Amsterdam. Eindhoven en Haarlem aan de werktafels. De deelnemers in het herenvak waren afkomstig uit Amsterdam en Tilburg. Bij de dames werd bijzonder de aandaoht gevestigd op het kapsel „Caravelle", ge ïnspireerd op het gelijknamige straal vliegtuig. Het kapsel kenmerkte zich HET JUBILEUM VAN DE HEER A. v. d. WAALS. Na de huldiging in het Stadhuis, waar bij aan de heer A. v. d. Waals ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum bij de S.L.F. een koninklijke onderscheiding werd uitgereikt, vond een ontvangst in de directiekamer van dit energiebedrijf plaats. In diverse toespraken werd erop gewezen, dat de jubilaris in de achter hem liggende 40 jaren met opgewektheid en grote accuratesse zijn taak vervulde en op deze wyze het bedrijf waardevolle diensten heeft bewezen, waarvoor hem namens gemeentebestuur en directie dank werd gebracht. By deze waarde rende woorden werden de fraaie oor konde en de gratificatie van het ge meentebestuur gevoegd. Tevens werden de activiteiten op maatschappelijk en cultureel terrein van de heer v. d. Waals gememoreerd en werd namens de Per soneelsvereniging een herinnering aan deze dag aangeboden. De verschillende woordvoerders besloten met hun geluk wensen ter gelegenheid van onderschei ding en jubileum aan te bieden. In de kantine, waar de naaste colle ga's verzameld waren, werd hij op har telijke wijze toegesproken door de heren L. Baljé. W. P. E. Broers, C. J. Leusden en J. Gertenaar. Deze sprekers lieten menige treffende gebeurtenis uit de lange diensttijd van de heer v. d. Waals de revue passeren en uitten allen hun waardering voor de collegiale omgang en het vakmanschap van de jubilaris. Enige aardige attenties onderstreepten het ge sproken woord. Tot slot dankte de heer Van der Waals, ook namens zijn vrouw en kinderen voor de hartelijke woorden en de vele bewijzen van vriendschap. Daarna kwamen zeer velen hem de hand drukken. door korte haarpartyen en een bijzon dere inleg. Bij de heren lag de nadruk op het sculptiuremodel. Voorts waren er salon kapsels en demonstreerde men het föhngolven. De demonstraties werden van des kundig commentaar voorzien, wat be treft de herenafdeling, door de heer Schelleken» uit Vught en voor de dames door de heer De Kok uit Tilburg. werk? Er zijn 912 mensen met onder wijsbevoegdheid van school gegaan, van wie het overgrote gedeelte een werkkring gevonden heeft in de scholen met de bijbel". Ter gelegenheid van dit halve eeuw feest wij schreven daar reeds eerder over zijn tal van festiviteiten ge organiseerd. Raadslid J. van Iterson wenst interpellatie Naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op de klachten van bewoners van de Langebrug inzake de werking van het aldaar gelegde riool en op de door de heer J van Iterson in verband met deze klachten van het College van B. en W. gestelde vraag, verzoekt dit raadslid thans de raad verlof om de volgende vragen tot het College te mogen richten: 1. Was het technisch mogelijk en uit voerbaar het riool zodanig te construe ren, dat daarin voldoende bergingsmo gelijkheid aanwezig was om ook het water van zware regenbuien op te van gen en af te voeren? 2. Indien vraag 1 ontkennend wordt beantwoord, waarom hebben B. en W. dan een voorstel aan de raad gedaan om de Langebrug te dempen en te rio- leren resp. by dit voorstel geen mede deling gedaan van de technische be zwaren aan de uitvoering verbonden? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, waarom is dan in de Lan gebrug niet een riool aangebracht met voldoende bergingscapaciteit? 4. Achten B. en W. het juist om de bewoners, die door de onvoldoende ber gingsmogelijkheid last ondervinden van het rioolwater, in overweging te geven zelf voorzieningen te treffen om deze hinder tegen te gaan, terwijl de ge meente geen gebruik heeft gemaakt van de sub 3 bedoelde mogelijkheid? 5. Zijn B. en W. bereid alsnog op korte termijn te doen onderzoeken, welke maatregelen moeten worden genomen om het riool, voldoende bergingsmoge- lykheid te geven en van het resultaat van het onderzoek mededeling te doen aan de raad? RUIM F. 1400 VOOR INTERKERKELIJKE GEZINSZORG. De hier ter stede gehouden huis-aan- huiscollecte ten bate van Interkerkelijke Gezinszorg heeft ruim f 1400 opgebracht. Een mooi bedrag, dat mede te danken is aan de spontane medewerking van zeer vele collectanten (trices).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3