Opstandelingen bezetten Djailolo op west-Halmalieira Londeiiaars ontdekken, dat te voet vlugger gaat dan met dubbeldekker Nasoetion wil herstel van verscheurd leger WEERBERICHT Na bombardement op de stad Debat in Lagerhuis (morgen) zal conflict regering oppositie tot uitbarsting: doen bomen uitbarsting doen Dan eisen stellen aan Soekarno 97»te jaargang WOENSDAG 7 MEI 1958 No. 29434 Volgens een bericht uit Menado, Noord-Celebes aldus U.P. hebben troepen onder bevel van kolonel Ventje Soemoeal, Djailolo, op West-Halmaheira, gisteren veroverd. De opstandelingen zouden Djailolo gistermiddag zijn binnengerukt, nadat stad en vliegveld zondag hevig zouden zijn gebombardeerd. De regeringstroepen zouden slechts weinig verzet hebben geboden. Er werd geen melding gemaakt van verliezen. Een woordvoerder van de opstandelingen te Singapore zeide dat de toestand op Morotai, dat vorige week door de opstandelingen werd veroverd, normaal was. De regeringstroepen op het eiland zouden zich bij de opstandige beweging hebben aangesloten. De revolutionaire autoriteiten zouden per schip 600 ton rijst ten behoeve van de bevolking hebben aangevoerd. Flying Lark gezonken Het 1.253 ton metende Panamese vrachtschip „Plying Lark" is op 30 april door een niet geïdentificeerd vliegtuig in de haven van Ambon toi zinken ge bracht. aldus is vandaag te Hongkong vernomen. De bemanning had het schip verlaten, toen het op 28 april tengevolge van een bombardement in brand was ge- Warouw tlians leider De opstandige beweging in Indonesië heeft thans de zetel van de regering naar Menado, Noord-Celebes overge plaatst en het leiderschap „overgedra gen" aan Joop F. Warouw, vroeger militair attaché in Peking, aldus An- tara, Radio-Menado citerend. Oud-kolonel Ventje Soemoeal deelde dit gisteravond officieel via Radio- Menado mede. Reeds maandag zou Warouw met de leiding van de revo lutionaire beweging zijn belast. Zeeën verlaten Een zegsman van de Indonesische opstandelingen heeft gisteren in Singa pore verklaard, dat in de laatste dagen de luchtmacht van de opstandelingen geen aanvallen meer op schepen heeft gedaan, omdat de zeeën rondom Oost- Indonesië volkomen verlaten zijn. Intussen heeft de Royal Interocean Line aangekondigd, dat haar schepen, die normaal van Hongkong naar Dja karta en Makassar varen, thans alleen naar Singapore zullen gaan en dan terugkeren. Alle Indonesische havens zullen voorlopig door haar schepen wor den gemeden. Centrale troepen naar Batoe Sangkar Radio-Djakarta heeft gisteren gemeld, dat de regeringstroepen in Midden- Sumatra die vanuit het westen, en die, welke vanuit het noorden oprukten, in Boekit Tinggi contact met elkaar heb ben gekregen en thans oprukken naar Batoe Sangkar, de laatste stad in Westelijk Sumatra, die zich in handen der opstandelingen bevindt. In rege ringskringen wordt gemeend, dat de leiders der opstandelingen zich in Batoe Sangkar bevinden. Volgens Radio-Djakarta sluiten ex- opstandelingen zich thans bij de regeringstroepen aan. Premier Djoeanda heeft nogmaals een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, Howard Jones. Volgens P.I.A. heeft premier Djoeanda de am bassadeur nog eens gewezen op het gevaar, dat schuilt in het feit, dat Ame rikaanse „avonturiers" aan de opstan delingen in Indonesië militaire hulp verlenen. Vrachtauto stort van boot in zee Gistermiddag is een met cement ge laden vrachtauto vlak voor de haven van Oude Schild op het eiland Texel door de schuifafsluiting van de Texelse post- en passagiersboot geslagen en in het ter plaatse tien meter diepe water van de Waddenzee verdwenen. De chauffeur van de wagen, die heer W. Stiggelbout uit Den Burg, die juist in de auto wilde plaats nemen, werd onder weg even opgehouden. Daaraan heeft hy stellig zijn leven te danken. De boot was tengevolge van het ruwe weer hevig gaan slingeren en hoewel de auto met de wielen in blokken op het gladde dek was klemgezet, werd ze toch van haar plaats verschoven en gleed ze tegen de schuif van het schip met het boven vermelde gevolg. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 kwamen zeven opvarenden om het leven. Drie andere schepelingen worden vermist. Tjiwangi mijdt Indonesië Het agentschap van de Kon. Java- China Paketvaartlijnen in Singapore heeft medegedeeld, dat het passagiers schip „Tjiwangi" van deze maatschappij de lijndienst van Singapore naar havens in Indonesië heeft geannuleerd, in ver band met de jongste luchtaanvallen. De „Tjiwangi" arriveerde gisteren uit Hongkong in Singapore en zou volgens het vaarplan Djakarta, Soerabaja en Makassar hebben moeten aandoen. Een woordvoerder van het agentschap deelde mede, dat ten aanzien van „een vrij groot aantal passagiers" voor Indo nesië vandaag of morgen een beslissing zal worden genomen. Nehroe over interventie Tijdens een bijeenkomst van Indiase ondernemers heeft de premier van India Nehroe, een toespraak gehouden, waarin hij met betrekking tot de toestand in Indonesië o.a. zei, dat er in Indonesië kan worden gesproken van een buiten landse interventie. In conflicten als die op het ogenblik in Indonesië gaande zijn, aldus Nehroe, bestaat altijd het gevaar van buitenlandse tussenkomst en als zulks geschiedt wordt het vraag stuk altijd vele malen ingewikkelder, ook indien degenen die zich in het con flict mengen, alleen maar „avonturiers" zijn. Maar het feit blijft bestaan, dat in Indonesië kan worden gesproken van raakt. Bij het eerste bombardement een buitenlandse interventie. Molotof terug uit zijn ballingschap Het Amerikaanse weekblad ..News week" bericht in zijn uitgave van deze week, dat de vroegere Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Molo tof uit zijn „ballingschap" in Buiten- Mongolië naar Moskou is teruggeroepen. Westelijke ministeries van Buiten landse Zaken, die pas lucht van dit ge beuren kregen, vragen zich af of Kroesj- tsjef van plan is Molotof ten voorbeeld te stellen of dat Stalinisten pogen Molo tof opnieuw in de hiërarchie van het Kremlin te doen opnemen. Twee van Molotofs oude getrouwen. Michael A. Soeslof en Pjotr N. Poespelof. leden van het machtige communistische partijse cretariaat, hebben Kroesjtsjef in het de fensief gedrongen door een aanval op zijn „buitensporig liberalisme", zoals zij het noemen", aldus het blad. Britse vliegtuigen in actie tegen Jemenieten Venom-straaljagers van de RAF heb ben gisteren posities van Jemenieten nabij Kataba met raketten en kanon vuur bestookt, nadat de Jemenieten met zware machinegeweren geschoten had den op Britse troepen, die in dit grens gebied tussen Aden en Jemen resterende verzetshaarden opruimden. In een of ficiële verklaring, die gisteravond in Aden werd uitgegeven, is gezegd dat de Jemenitische stad Kataba zelf niet aangevallen is. al werd ook vanuit de stad op de Britten geschoten. Kataba wordt beschouwd als het cen trum van waaruit verzetsgroepen tegen het emiraat Dhala worden geleid. Na staking minder buspassagiers (Van onze Londense correspondent) Het Britse Lagerhuis zal donderdag debatteren over de stakingssituatie, zulks naar aanleiding van een maandag door de oppositie ingediende motie van afkeu ring tegen de regering. De regering is niet van plan zich door Labour in een paniekstemming te laten brengen. Zij heeft daarom een zo spoedig mogelijk debat aangekondigd over de motie om de socialistische uitdaging te beantwoorden. Deze J uitdaging houdt in, dat de looncrisis de schuld zou zijn van de regering niet I alleen, maar ook dat deze wel degelijk een botsing met de vakbonden zou hebben gewild, teneinde haar wankele economische politiek te redden. Volgens de oppo sitie was het de plicht van de regering geweest de bij het conflict betrokkenen tot elkaar te brengen toen de staking vaststond. Dat is al eerder in een derge lijke situatie gebeurd. Het lijkt alsof het tussen regering en oppositie tot een uitbarsting over de arbeidsverhoudingen zal komen, zoals men die niet gekend heeft sinds de dagen van de algemene werkstaking in 1926. wordt streng door de stakers en zelfs door hun vrouwen gepost. De dreiging komt nu steeds meer van de 3000 man personeel van het benzine-tankvervoer, die als leden van de stakende bond een campagne voeren voor het afsnijden van de brandstoftoevoer aan de ondernemin- men voor autobusverhuur, welke thans geheel aan de genade van de tankauto mannen zijn overgeleverd, nu er geen bevoorrading meer zonder hun toestem ming mag geschieden. De bond heeft In benzinepompen normale voorraden Er hebben zich gisteren 112 werkwil ligen gemeld, onder wie wederom een klein aantal buschauffeurs en conduc teurs, maar het was wederom niet mogelijk om ook maar één enkele bus op straat te brengen. Voor alle busdepots Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Morgen in de loop van de dag zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 MEI Zon op: 4.59 uur; onder: 20.15 uur. Maan op: 0.21 uur: onder: 9.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.32 en 19.02 uur. Laag water te 2.16 en 14.40 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Minister Ca/s heeft gisteren tij dens de jubilenmvergadering van de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen te Amsterdam enige Ko ninklijke onderscheidingen uitge reikt. Hier speldt minister Cals de algemeen voorzittei prof. dr. B A. van Groningen uit Leiden de ver sierselen op. behorend bij het Com mandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau. reeds besloten de levering van brandstof aan vijftien reiswagenverhuurders te schorsen, terwijl een onderzoek naar hun activiteit is begonnen. De oliemaatschappijen hebben, waar schijnlijk onder de druk van de Trans portarbeiders-Unie. de benzinepompen ondanks de enorme vraagt slechts van de normale voorraden voorzien. Het is niet onmogelijk, dat de T.U.C., het Brit se Verbond van Vakverenigingen, be middelend in de staking zal trachten op te treden. Vandaag komt een speciale commissie bijeen, waarvan ook stakings leider Frank Cousins deel uitmaakt. Het Britse Vakverbond bezit namelijk een nieuwe bevoegdheid om op te treden in arbeidsconflicten, indien deze het be staan van vakbondsleden, welke er niet bij betrokken zijn, bedreigen. Spreiding van werktijden In volkomen tegenstelling tot de ge spannen sfeer in het parlement staan de rust en kalmte van het Londense publiek welke ook een kenmerk waren van de tweede stakingsdag. Na de „generale repetitie" van maandag vloeit het ver keer thans vlotter en is de onderlinge behulpzaamheid nog toegenomen. Ook in de spitsuren ging het gemakkelijker door de grotere spreiding van werktij den. Gehuurde bussen en vrachtauto's halen personeel op bepaalde plaatsen op. Ook de underground kan de massa's thans beter verwerken. Sommige ver- metelen gaan op de rolschaats naar hun bestemming. Het voorjaar is wel de slechtste tijd voor een busstaking. Het is opmerkelijk hoe duizenden zich veel opgewekter voelen nu zij naar hun werk lopen. De meeste mensen nemen door vroeg op pad te gaan ruimschoots de tijd en komen er zonder opvallend haasten. Bovendien merken velen tot hun ver- bj.-.ing, dat zij lopende de afstand naar hun werk vaak in kortere of dezelfde tijd afleggen dan met de herhaaldelijk stoppende en langs omwegen gaande bus! Deze les van de busstaking kan ernstige gevolgen meebrengen voor het toekomstige busvervoer. Vorige gedeel telijke stakingen leidden reeds tot ver mindering van het aantal buspassagiers, maar thans zullen waarschijnlijk veel meer mensen de bus voorgoed de rug toekeren!! De busmannen hebben zich radicaal verrekend in hun verwachting, dat zij, door het publiek het mes op de keel te zetten, hun eisen gemakkelijk ingewilligd zouden krijgen. In plaats van verbittering heerst er opgewektheid en het gevoel van avontuur. Maar de ver laten winkelcentra en markten klagen steen en been. De huisvrouwen blijven zo veel mogelijk in hun eigen buurt! Canada oppert serie topconferenties Problemen te ingewikkeld en mislukking te gevaarlijk De Canadese minister van Buiten landse Zaken Smith heeft gisteren op de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO- landen te Kopenhagen het denkbeeld geopperd, dat een topconferentie niet als een op zichzelf staande gebeurte nis. doch als een onderdeel van een serie conferenties moet worden be schouwd Smith zei, dat de wereldproblemen te ineew'kkeld zijn om op één top conferentie te kunnen worden opge lost. Voorts zou de teleurstelling in de NAVO-landen ontzettend groot zijn, als een topconferentie mislukte. Een nieuwe topconferentie moet dus beschouwd worden als een tweede in de serie, die in 1955 in Genéve is be gonnen met als deelnemers de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk De tweede topconferentie zou niet te hoog moeten grijpen en zich moeten beperken tot bestudering van de ontwapening. Zelfs een beperkte overeenkomst op dit punt zou het internationaal ver- Een beeld van het bezoek dat Koningin Juliana gisteren aan Vrie- zenveen heeft gebracht. De tien jarige Hendrik Oosterveld biedt de Koningin een kaas aan. Naar nieuwe ontwikkeling? (Van onze reisredacteur) Singapore, 6 mei. Ik vernam uit de beste bron dat Nasoetions benadering van Kawilarang moet worden gezien als een poging tot herstel van de eenheid van het door burgeroorlog verscheurde Indo nesische leger om vervolgens namens de hereende strijdkrachten aan Soekarno de volgende eisen te kunnen stellen: a) Soekarno s positie wordt teruggebracht tot die van constitutioneel president; b) Hatta wordt premier van een door het gehele leger gesteund kabinet; c) het parlement gaat op een zijspoor. Dit schijnt ook de interpretatie te zijn van de hoogste opstandelingenleiders. Wat deze tegen Nasoetion ook mogen hebben, de man. die hen na de anti-Soe- karno-eoupe in 1953 in de steek liet. zij geven toe dat de eenheid van het leger altijd Nasoetions ideaal is geweest. Na soetions militaire prestige is door de Sumatra-veldtocht zeker versterkt en een akkoord met Kawilarang zou van het leger een gesloten blok maken. De opstandelingen onderstrepen echter het feit. dat Kawilarang louter militair is. die de belangrijke beslissingen aan de tegenregering zal overlaten. Nu een groot deel der opstandelingenministers in Su matra is geïsoleerd, ligt het beleid der opstandelingen voornamelijk in handen van vice-premier Warouw en minister Soemitro. Besprekingen in toekomst? Er is nog geen sprake van dat er reeds, onderhandelingen zijn begonnen, maar de mogelijkheid van toekomstige bespre kingen is niet uitgesloten. Interessant is in dit verband dat Warouw Menado verlaten heeft en hij zowel als Soemitro zich thans ergens in Zuidoost-Azië be vinden! De mogelijke contactplaats tus sen de afgezanten van Nasoetion en de opstandelingen zou Makassar zijn. het neutrale terrein van de afzijdige overste Andy Matalatta. Wanneer Nasoetion straks inderdaad aan de opstandelingen de door hen ver onderstelde voorstellen zou doen. dan is een akkoord waarschijnlijk. Een moeilijk punt is slechts de positie van de opstan delingen-ministers op Sumatra, want de opstandelingen zullen zeker een generaal pardon eisen. Intussen zal Nasoetion met beslistheid moeten handelen om Djoe- anda's kabinet uit te rangeren en het leger te zuiveren van communistische krachten. Mocht een akkoord tot stand komen dan zal er een geheel nieuwe ont wikkeling volgen, want Java's commu nisten zullen dan in verzet komen. In teressant is in dit opzicht een recente uitlating van brigade-generaal Djati- koesomo. die thans in Noord-Sumatra tegen de opstandelingen opereert: „Wij zullen niet tegen de Amerikanen maar wel tegen de communisten vechten". Ik onderstreep overigens nogmaals dat er nog geen besprekingen zijn be gonnen. Hoogstens is er sprake van een wederzijds terrein verkennen en aftas ten. De vraag blijft of Nasoetion sterk genoeg wil doordrukken tegen de zin van Soekarno en Djoeanda. De opstan delingen voelen zich voorlopig sterk ge noeg om hun eisen te blijven stellen. (Advertentie) trouwen ten goede komen. Daarom is Canada er voorstander van het Weste lijk plan voor een allesomvattende ont wapeningsovereenkomst, dat de Sovj'et- Unie vorig jaar heeft verworpen, los te laten om te streven naar overeenstem ming tussen de drie atoommogendheden over staking van de kernproeven onder doelmatig toezicht. Het westen mag niet blind zijn voor het feit. dat zich in Oost-Europa aan zienlijke wijzigingen hebben voorge daan en dat er voor de Sovjet-Unie goede motieven kunnen zijn om te streven naar vermindering van de span ning. aldus verklaarde de Canadese mi nister. In Beneluxkringen werd vernomen, dat de Belgische minister Larock heeft verklaard, dat de Westelijke regeringen meer moeten doen om tot een topcon ferentie te komen, ondanks de onbuig zamer houding van de Russen van de laatste weken. Voor de openbare me ning is het het belangrijkst, dat de be wapeningswedloop vertraagd en op de duur stopgezet wordt. De NAVO moet met concrete voorstellen voor inspec tie vanuit de lucht en op de grond ko men, zei Larock. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen I@J[| 1B[ |l als begin van Uw toe- ■fij komstige SOLA-UITZET Westduits krediet voor de „VAR" Westduitsland heeft de Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië en Jemen) industriële kredieten van in totaal ongeveer 400 miljoen mark ver strekt, zo is gisteren bekendgemaakc door de Westduitse minister van Eco nomische zaken, prof. dr. L. Erhard. De kredieten zullen worden gegaran deerd door de Westduitse regering. Zfj zullen echter door de ondernemingen, die met de VAR zaken doen, worden verstrekt, zo werd voorts te Bonn ver nomen. Tfjdens te Bonn gevoerde onderhan delingen met een handelsdelegatie van de VAR zijn de kredieten aangeboden op voorwaarde, dat de Duitse bezittin gen in Egypte en Syrië, die tijdens de tweede wereldoorlog zijn onteigend, ge deeltelijk worden teruggegeven. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sln8el LeWen Gir° n Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1