Ook verbeten de Belgische regering strijdt tegen mogelijke depressie Vlag ging in top op „Biochemie" De gulden in verleden en lieden Invloed Expo maar betrekkei ijl WOENSDAG 7 MEI 1958 Prof. Korteweg sprak voor Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid afd. Leiden Over een onderwerp, dat ons allen zeer ter harte gaat en bovendien vele facetten heeft. nl. „De Nederlandse gulden in verleden, heden en toe komst" sprak vanmiddag tijdens een gemeenschappelijke koffiemaaltijd van het departement Leiden van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel in „De Doelen" prof. S. Korteweg uit Gro ningen. Voordat spreker uiteenzette hoe de gulden zich in de loop der eeuwen heeft gedragen, wees deze op twee be grippen. die men moet kunnen onder scheiden. nl. inflatie en geldontwaar ding. twee namen voor niet precies dezelfde verschijnselen. Hij toonde aan. dat inflatie plotse ling kan optreden en ook spectaculaire afmetingen aan kan nemen zoals na de ontdekking van Amerika, toen het goud toestroomde en na de eerste wereldoor log. Voorts noemde spreker enkele cij fers. die verband houden met de extre me inflatie in Hongarije. In Nederland moet men echter goed bedenken, dat in flatie zich in zeer bescheiden afmetin gen kan voltrekken. Spreker wees er verder op, dat in de negentiende eeuw perioden van inflatie en deflatie elkander snel opvolgden, maar dat deze golven na de tweede we reldoorlog achterwege zijn gebleven. Met betrekking tot zijn onderwerp ging prof. Korteweg terug tot de Middeleeuwen in we ke tijd men een rekenmunt had. die niet gerepresenteerd werd door een ge slagen munt. Men rekende in guldens, die er eenvoudig niet waren. Wat men in die tijd gebruikte was het Vlaamse pond. De landsoverheid gaf aan hoeveel Vlaamse ponden men moest geven voor een bepaald aantal guldens. Pas in 1681 werd voor het eerst in ons land geld aangemaakt. Nadat de spreker drie oorzaken had genoemd, waardoor vroeger de waarde van het geld kon dalen vertelde hij. dat in de vorige eeuw het geld gekoppeld werd aan het goud. In 1870 begon immers de overheersing van de gouden standaard. Voorts vestigde prof Korte weg de aandacht van de aanwezigen op enkele voor- en nadelen van de papie ren standaard, die in 1914 in de wereld en in 1936 in ons land zijn intrede deed. Onmiddellijk na het einde van de tweede wereldoorlog stapten wij eohter weer over op de gouden standaard. Bescheiden inflatie zal zich voortzetten Een interessant probleem noemde spreker de vraag onder welke invloe den sinds 1945 de prijzen voortdurend stijgen en het geld meer en meer zijn waarde verliest. Voor wat de toekomst betreft wees prof. Korteweg erop. dat we rekening moeten houden met de Interpellatie ontslag van de heer Olie Het Eerste Kamerlid prof. mr. H. J. Hellema (AR) heeft de minister van Binnenlandse Zaken vanmorgen geïn terpelleerd over het feit dat de voorzit ter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, aan de wiskundig adviseur van dit college, de heer Olie. heeft mee gedeeld, dat de raad hem zal voordra gen voor eervol ontslag ingevolge art. 99 Rijksambtenarenreglement. De gronden hiervoor zouden hem door de minister worden meegedeeld. Zij zouden gelegen zijn in de kritiek, die de heer Olie op de Pensioenraad heeft uitgeoefend Minister Struycken verklaarde dat het ontslag van de heer Olie zonder voor overleg met hem was geschied. Zijn ont stemming over dit ontslag zonder hem daar in te hebben gekend heeft hij ter kennis gebracht van de heer Koster. De verantwoordelijkheid voor het naar buiten brengen van deze zaak wordt zo wel door de heer Olie als door prof. Hellema gedragen, aldus spreker. Het ontslag van de heer Olie zal thans in een onafhankelijke commissie worden onderzocht en alle stappen zullen wor den gedaan om de heer Olie recht te doen, aldus de minister. In tweede termijn zei prof. Hellema teleurgesteld te zijn over het antwoord van de minijver. Hij oefende kritiek op de houding van de heer Koster. De heer Olie kon niet anders dan uit de hem verstrekte mededeling opmaken, dat de minister akkoord ging met het ontslag. De commissie die de positie van de heer Olie zal moeten beoordelen, zal moeten bestaan uit personen, die ook verzekeringswiskundigen zijn. Prof. dr. Mole"•v (VVD> verklaarde «dat het Rijksa -marenreglement de ambtenaren alti; als zwaard van Da mocles boven het hoofd hangt. In het algemeen zal de regering een open oog moeten hebben voor de rechts positie van de ambtenaar in de Pen sioenraad, aldus spr. i Ir. Vos (Soc.) verklaarde dat het naar buiten brengen van deze zaak van groot Het Gerechtshof te Den Haag heeft belang voor de ambtenaar zelf is. inver- vandaag 10 jaar gevangenisstraf met band met hun rechtspositie, aftrek opgelegdaan een 27-jarige vlas- Min|ster struycken relde nog, dat hy echuVrtj ri <z'"vu.' die werd (leze kwestie liever in een persoonlijk nn ka T t bev°"den ad" P1®11? totmoord i „sprek had willen oplossen Door de ?.p wethouder-landbouwer interpellatie en vroegtijdige publikaties ii j a is onder het publiek de indruk gewekt. Bewezen verklaard werd. dat verdach- dat de regerlüg een merkwaardig spel te die alle schuld voortdurend ontkend heeft gespleld met de belangen van een Vat''nd„ï.ïïhiLJanwftVS kmbtetaar. De beleidsvrüheid van de J -. geprobeerd heeft de regering werd hierdoor enigszins ge- wethouder op zyn boerderu by de Bel- frllsteerd. Ook hebben de publikaties sommige personen in de waan gebracht, dat de administratie van de Pensioen raad niet zou deugen, iets wat de minis ter categorisch tegensprak. Tenslotte verklaarde minister Struycken dat hU de betreffende commissie met beleid zal samenstellen cn zal trachten art. 99 van het Ambtenarenreglement met de grootste waarborg te omgeven. verwachting, dat de inflatie zich zal blijven voortzetten evenwel op een zodanig bescheiden schaal, dat we ons er niet ongerust voor behoeven te maken. Tot slot gaf spreker een op somming van enkele punten die In deze tijd in de richting van inflatie werken. Eerder op de dag werd onder voorzit terschap van de heer J. G. J. Verhey v. Wijk een jaarvergadering gehouden. De heren ir. K. Bouman en P. Herfst, die aan de beurt van aftreden waren, wer den herkozen. De voorzitter zal het Leidse departe ment vertegenwoordigen op de algemene vergadering der maatschappij, die op 12 en 13 juni te Amsterdam gehouden zal worden. Het aantal leden bedraagt 158. Door vrachtauto gedood Op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag is vanochtend een verkeersonge luk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 48-jarige mevrouw E. G. C. WolrabeKoster, wonende in de Hen drik Zwaardecroonstraat. Deze reed op de fiets, toen zij werd ingehaald door een vrachtauto uit Loosduinen. Terwijl de vrachtauto haar passeerde werd me vrouw Wolrabe door nog onbekende oor zaak geraakt door de rechter achterkant van de laadbak. Zij viel naar rechts, dus niet onder de auto, doch werd niettemin ernstig gewond Om half elf is zij in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan haar verwondingen overleden. 10 jaar voor poging tot moord op wethouder Administratieve wijk in hartje Brussel (Van onze correspondent te Brussel) Ofschoon op de Wereldtentoon stelling ongeveer tienduizend man te werk gesteld zijn (tolken, tuin lieden, restaurantpersoneel enz.), is de Belgische regering bekom merd om de depressie, welke zich thans in een aantal industrieën duidelijk begint af te tekenen. Dezer dagen legde Koning Boudewijn de eerste steen voor de reusachtige administratieve wijk, welke vlak ach ter de congreszuil zal verrijzen. Voor tijdig is men met dit grootse openbare werk begonnen. Op het ogenblik wor den er een groot aantal krotwoningen afgebroken. Het gebouwencomplex zal werkruimte bieden aan 7500 ambtenaren, die mo menteel verspreid zijn over 139 gebou wen in de Brusselse agglomeratie. Voor de huur en het onderhoud van die 139 gebouwen, die 3000 kantoren om vatten. geeft de Belgische staat ieder jaar 100 miljoen franken (f7 600.000. uit. In de nieuwp administratieve wijk worden de departementen van Buiten landse Zaken. Buitenlandse Handel. Fi nancien. Koloniën, Arbeid. Economische Zaken. Middenstand. Landbouw. Verkeer en Volksgezondheid gevestigd. De heren ambtenaren krijgen de be- Overwegwachter vergat spoorbomen te sluiten f40— BOETE. (Van onze Haagse redactie) ..Ik zat in gedachten. Ik nad erge hoofdpijn. Even tevoren had ik wat in genomen. Toen zat ik een beetje te suf fen en te piekeren over moeilijkheden thuis. Daardoor drong het niet tot me door dat de signaalbei ging". Dat was de verklaring die een 28- jarige overwegwachter uit Leiden gaf voor het feit dat hij op 28 oktober van het vorige jaar verzuimd had de knip perlichten in werking te stellen en de spoorbomen te sluiten van de overweg over de Heereweg. De belsignalen, welke de komst van een trein aankondigden, had hij niet gehoord. Het verzuim had gelukkig geen ernstige gevolgen gehad; een paar fietsers, die de overweg nader den. bevonden zich nog op 20 meter af stand daarvan, toen de trein voorbij denderde. Vandaag had de overwegwachter zich te genover de Haagse politierechter te ver antwoorden. „Het had een enorm drama kunnen worden. Men huivert b(j het idee wat er had kunnen gebeuren", zo zei de officier van Justitie, mr. J. de Lint. die een geldboete van f 75.sub sidiair 14 dagen eiste. De overwegwach ter werd veroordeeld tot een boete van f 40 subsidiair 8 dagen. Jaarvergadering Ned. Ver. Bescherming van Dieren. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren houdt op vrijdag 30 mei en zaterdag 31 mei in de Stadsgehoorzaal haar 95ste jaarlijkse algemene vergade ring. Öp vrijdagmiddag zullen de volgende referaten worden gehouden: „Enkele in drukken uit India", door prof. dr. S. Hofstra. „dierenarts en dierenbescher ming" door prof. dr. J. A. Beijers Verder is er de projectie van de door de Rijksbrandweer vervaardigde film ..Brand in de stallen", met een inleiding door de heer D. J. P. Legro. hoofdafde ling preventie van de inspectie voor het Brandweerwezen. gische grens dood te schieten. Nieuwe motie inzake de helmen-affaire (Van onze parlementaire redacteur) Twee weken geleden heeft de heer Ritmeester (VVD) in de Tweede Kamer een motie ingediend met de bedoeling een commissie vpn deskundige buiten staanders een onderzoek te doen Instel len naar de gang van zaken by het directoraat Materieel Landmacht, naar aanleiding van de helmen-affaire. De heer Vermeer (P. v. d. A.) diende een motie in met de strekking het on derzoek te doen instellen door een spe ciale Kamer-commissie en het onderzoek i geschil tussen Engeland en IJsland over tevens uit te breiden tot de inkoopdien- i de visserij, en de kredieten welke de V.S. voornemens zijn aan Egypte te verstrekken. „Dorus" mag worden nagebootst De cabaretfieuur „Dorus". een creatie van Tom Manders. mag in de toe komst opnieuw worden nagebootst door de Amsterdamse amateur-caba retier Fred M. Perrier. De civiele kamer van het Gerechts hof te Amsterdam heeft vanmorgen in haar arrest bepaald, dat het von nis van de rechtbank moet worden vernietigd en de vordering van Tom Manders (het verbieden van Perriers optreden) moet worden afgewezen. schikking over een garagegebouw van vijf verdiepingen voor twee duizend au to's. Eén van de administratieve gebouwen wordt een wolkenkrabber van veertig verdiepingen. De uitvoering van het werk zal ten minste vijf jaar in beslag nemen, maar men hoopt dat de aannemers met de zelfde spoed zullen werken als voor de nnglanen. de tunnels en het viaduct. Voor de uitvoering van het tienjaren plan ter modernisering van de haven van Antwerpen en de verbreding van de kanalen voor schepen tot 1350 ton. zul len de budgetaire kredieten worden ver hoogd, terwijl de werken, die een tijd lang werden geremd, wegens de schaar ste op de kapitaalmarkt, thans bespoe digd zullen worden. De gemeentebesturen zullen meer bud getaire kredieten krijgen om werklozen bepaalde werken te laten uitvoeren. I De regering, aldus verklaarde de pre- r mier Achille van Acker, is van oordeel dat de staat de openbare werken moet bevorderen, wanneer de tewerkstelling in de particuliere industrie vermindert. Hierdoor zullen wij de welvaart van iedereen op een hoog niveau kunnen handhaven. Het betekent meteen, dat premier Van Acker en zijn kabinet zich niet blind staren op de invloed, welke de Expo kan hebben op de Belgische economische conjunctuur, ofschoon die invloed van zelfsprekend niet onbelangrijk is. RIJNSBURG Diploma-uitreiking bloembiiuieursiis In een geheime zitting van de NAVO' conferentie, welke vanmorgen te Kopen- hagen werd gehouden, zijn de volgende onderwerpen besproken: Indonesië, het sten van de Marine en de Luchtmacht. Nadat eerst staatssecretaris Kranen burg zyn verontschuldigingen had aan geboden voor zijn afwezigheid by het debat van twee weken geleden, diende de heer Vermeer vanmiddag een nieuwe motie in, met de bedoeling het onder zoek te doen instellen door een speciale Kamer-commissie met behulp van des kundige buitenstaanders. Zyn oorspronkelijke motie trok de heer Vermeer in. De nieuwe motie was mede ondertekend door leden van de KVP, CHU en AR. Ook de heer Gortzak (communist) wilde een motie indienen, waarin wan trouwen werd uitgesproken tegen het beleid van minister Staf, maar de frac tie van de heer Gortzak telt slechts vier leden, terwijl voor een motie vijf hand tekeningen zijn vereist. In de zaal was ook aanwezig de heer Bakker van de CPN (groep Paul de Groot) maar zijn handtekening had de heer Gortzak niet gevraagd. Omdat de motie dus niet voldoende werd ondersteund, constateerde voorzit ter Kortenhorst, onder daverend gelach, Gisteravond had in de kantine van Veiling Flora de uitreiking plaats van de diploma's bloemschikken en -binden. De voorzitter van de Veren. Kleinhan delaren in bloemen en planten, die deze cursussen organiseert, de heer J. Schild opende deze avond. Hij wees erop dat het een verheugend verschijnsel is dat men hier in Rijnsburg een dergelijk di ploma kan behalen. Deze kans krijgt men lang niet overal in ons land. Spre ker wees er de jongeren op om toch vooral te trachten op de tuinbouwdag- school of -avondschool een tuinbouw- diploma te halen. De heer Kiest, de lei der van de cursussen reikte daarop de diploma's uit. Vervolgens sprak de heer G. van Delft namens de commissie van toezicht enkele woorden, waarin hij al lereerst de cursisten feliciteerde met het behaalde succes. Een der cursisten, de heer H. Jungerius. bracht dank aan da leider en de heer Schild voor hetgeen zij gedaan hebben voor de cursisten en overhandigde beiden als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud. De diploma's werden uitgereikt aan de volgende personen. Met zeer veel vrucht: P. Zwaan, C. de Moov, G. Brussee. G. Ravensbergen, L. de Mooy. mej. N van der Sleet, mej. A. van Egmond alle te Rijnsburg. mej. G. -j van Greuningen te Zwammerdam, P. v. gebruikt worden. Het Hof erkent het Greuningen (idem) A. G. Moerkerk te eigen karakter van de echte ..Dorus- j Voorschoten, J. van Oosten te Noord maar is van mening, dat er geen sprake wük-Binnen. van overtreding van de auteursw-t Met veel vrucht Indonesië op Navo-conferentie i Het Hof overweegt in zijn arrest, dat DesprOKen Perrier. die onder de artiestennaam Fred Menger optreedt, de „Dorus" van Manders weliswaar volledig nabootst, maar dat niet voldoende is aangetoond. dat hierbij ook de teksten van Manders van Greuningen te Zwammerdam, In de twee uur lange zitting hoorden de ministers van Buitenlandse Zaken en de permanente vertegenwoordigers bij de V.N. van deze landen, met uitsluiting van de overige leden der 15 delegaties, eerst naar een overzicht van de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken, Luns, over de situatie in Indonesië, die, naar zijn oordeel, verslechtert als gevolg van uitbreiding van het com munisme. Door het succes tegen de opstandelin gen Is de positie van de communistische partij versterkt, aldus de Nederlandse minister. Tegenregering vergoed! schade bombardementen De tegenregering in Indonesië heeft verklaard bereid te zijn alle schade te vergoeden, die tot nu toe door bombar dementen is berokkend aan buitenland se goederen. De minister van Handel, Soemitro, die dit bekend maakte, voegde er echter aan toe. dat deze bereidheid niet geldt voor de schade, die in de OEUSTGEEST KANDIDAAT H. STOOF NEEMT BEROEP AAN De heer H. Stoof, theologisch kandi daat alhier, heeft het beroep van de generale synode der N.H. Kerk als pre dikant in algemene dienst voor Curasao aangenomen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 mei Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 15.70'23,50. l<tem A binnenland (per kist) 10.9017,70», Idem A2 binnen land «per kist) 6,608,40, Idem B export (per kist) 15.5021,90; prei A 1623. ld. B 1116; petereelie (per 100 boe) 59; rabarber 2629; witlof A 5462. Idem B 3744; radijs (per 100 boe) 2529. Aan voer waspeen 13.400 kg., waarvan 9.500 kg. voor export werd afgenomen. RIJNSBURG. 6 mei Bloemenveiling Flora: Tulpen: Campfire 6090; C. Huil 7595; Advance 7080; Red Camp. 80 105; Prunus 7585; Bonanza 6070; Edith Eddy 40—55; Piccadilly 40—50; Rijnland 3855; Copland 4565;; R. Ma tador 6080 Gl. o. Swanson 7585; Or. Pa\orite 6080; Sunshine 6075 v. d. Eerden 60-65; W. Gold 40-50; Livingstone 6065; Cansas 105120; Pax 6085; G. Harvest 6085; L. Imperial 3852; Apel doorn 100115; Lelietjes 6580; Lathy rus 5065; Ixia 6090. alles per bos. Anemonen 250340; Narcissen: Yellow Cheerfullness 140-180: witte 120-170; Ing. Combe 140200; Geranium 110170 per 100. Gladiolen 22—25. Am. Anjers 21—27 per stuk. WOERDEN, 7 mei Kaasmarkt; Aan voer 8 partijen. Notering; f 1.54 tot f 1,70 per kg. Handel matig. WOERDEN. 7 mei Jong veemarkt: Aanvoer 99 biggen, 188 lammeren. Note ring; biggen f o262; lammeren 4560. Handel voor belde redelijk. dat de motie niet „voor de bakker" was toekomst zal ontstaan. De buitenlandse en daarom geen onderwerp van discus- schepen, aldus Soemitro, dienen de sie kon uitmaken. Indonesische havens te mijden. omdat het hier een p--tomf,^c (Menger maakte bij zyn voorstellingen gebruik van een bandrecorder waarop de stemmen van bekende artiesten wa ren opgenomen). Het Hof acht de nabootsing wel on behoorlijk. omdat Perrier aanhaakt aan de Dorus-figuur van Manders. Het acht echter niet aangetoond, dat Man ders schade lijdt en het onderschrijft niet de mening van de president van de rechtbank, dat het optreden van Perrier een „afslijten" van de echte Dorus-figuur tengevolge heeft. ..Het is niet te verwachten dat als gevolg van Perriers vertoning de echte „Dorus" minder toeschouwers zal trekken of dat er bii het publiek verwarring zal ont staan". zo overwoog het Hof. Naar de heer F. M. Perrier ons mede deelde ligt het niet in zijn bedoeling om. na het arrest van het Gerechtshof, de Dorusfiguur van Tom Manders op- i nieuw te gaan nabootsen ..Het ging mij I om een principiële uitspraak", zo zei hij. De heer Perrier is thans bezig met j grammofoonopnamen, waarop hij. naar hij mededeelde, met een eigen creatie zal komen. Mevr. van der Sleet, mej. A en G. Vianen, M. Verhaar. J Ravensbergen. H. Jungerius. G. van Duijn, C. van Egmond te Rijnsburg. C. Zuidhoek Noordwijk-Blnnen, mej. v. d. Lippe. Noordwijk aan Zee. A. J. C. v. d. Burg. Noordwijkerhout. W de Groot. Zoeterwoudc, mej. J. Veldhuijzen Oegst- geest. Met vrucht: mevr. Leeuwenburg, mej A. Paauw. D. Heemskerk. L van Duijn. J. de Koning. D. van Starkenburg, J van Zuylen, C. A. Zwaan. Joh. Driebergen. G. Paauw. te Rijnsburg. mej. A. de Ruij- ter. Th. v. d. Schaaf te Oegstgeest. M. Roozen te Sassenheim. A. Edelaar te Wassenaar. B. van Abswoude te Noord- wijk aan Zee. Een ieder stelle zich tot taak Bescherm de reddinqslijn en -haak. Maar buiten Brussel en omgeving, in de Vlaamse en Waalse provincies. I» die invloed nauwelijks te merken. Daarom moeten de werken in de ha vens en aan de autoweg van Antwer pen naar de Roer, de sociale woning bouw enz. krachtig worden gestimu leerd. Op het ogenblik is het aantal werklozen circa 209 000, veel groter dan vorig jaar. Die administratieve wyk is temeer nog een aantrekkelijk object, omdat hier door de troosteloze achterbuurten van de hoofdstad, vlak achter de congres zuil. dus In het hart van de stad. plaats zullen maken voor een modern complex. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Amsterdam. 7 mei Het marktbeeld was vandaag verdeeld. De internationale waarden lagen eerder iets hoger in de markt, waartegenover de scheepvaarten een tikje lager no teerden. Kon. Olie lag op het niveau van gisteren circa f 173,80 en paste zich bij de koers van New York aan. De stemming voor Philips bleef aan de vaste kant. mede door wat belangstel ling voor Duitse rekening. Op 281V* be droeg de koerswinst t.o.v. de vorige slot- prijs circa een punt. Unilevers op 331 waren fractioneel hoger, terwyl Aku's 177 bijna een punt boven gisteren uit kwamen. KLM vrywel onveranderd De scheepvaartmarkt lag verlaten met eerder een paar stukjes aanbod in een lege markt. Dit was dan ook de enige reden, dat vrijwel over de gehele linie het koersverlies hier circa een punt be droeg. Lichtpunten zijn thans voor deze waarden niet waarneembaar, doch in dien deze mochten komen, dan verwacht de beurs een koersstijging van 20 tot 30 punten voor alle aandelen in deze sector. HVA's werden door een bekend huis uit de markt genomen op circa 92 (onv.). De suikercultuur van deze maat schappij in Ethiopië schijnt zeer goede vruchten af te werpen. De vooruitzich ten voor 1958 moeten, aldus de beurs, zeer goed zijn. Amsterdam Rubbers en Ver. Deli's veranderden niet veel. De gunstige weekstaat van de Ned. Bank, evenals de aangekondigde 6% obligatielening groot f 100 miljoen ten laste van de Bank voor Nederlandsehe Gemeenten, was niet van invloed op de koers van de Staatsobligaties, die wat verdeeld in de markt lagen t.o.v. de vorige dag Verder werden vernomen aandelen Metaalbuizenfabrlek Excelsior op 77 (74), Metaalbedrijf Rademakers op 81 <78op het onveranderd dividend van 7T. Het gunstige jaarverslag van de N.V. Bronswerk - de PlaatwellerU werd gehonoreerd met koerswinst van een punt op 103. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 mei - Londen 10 58 10 58^: New York 3.78%—3 78%; Mon treal 3 91 A—3.91 A: Parijs 89.75—89 85; Brussel 7.59%7 .604Frankfurt 90.41 90.46: Zürich 86.56%—86 61%; Zürich (vr. fr.» 88 32—88.37; Stockholm 73 04 4 —73.084: Kopenhagen 54 66454 71 4: Oslo 52.864—52.914; Milaan 60 654— 60 704; Wenen 14.594—14.60V* Gistermiddag ging de vlag in top waarheen de laboratoria die thans op het nieuwe Laboratorium voor aan de Hugo de Grootstraat geves- Biochemie. van de Leidse Universi- j tigd zijn mettertijd zullen verhuizen, teit dat verrijst aan de Wassenaar- seweg. Het hoogste punt van dit Het Leidse structuurplan, waar gebouw. dat in twee fasen verrijst, over in het begin van dit jaar zoveel was bereikt. te doen is geweest, omvat een nog Dit laboratorium vormt als hetveel verder naar het westen en ware de schakel tussen het me- noorden geprojecteerde strook voor geniet gastvrijheid bij de chemie, dische laboratoriumcomplex van her Universitaire uitbreiding, zodat Prof. dr. H. Veldstra wordt Academisch Ziekenhuis en her ge-deze vlag op Biochemie een belang- directeur van het nieuwe laborato- projecteerde nieuwe chemische rijk evenement genoemd kan wor- rium. complex dat gebouwd gaat worden j den als begin van een zich over op het huidige UVS-terrein en I tientallen jaren uitstrekkende ruim telijke expansie voor de weten schap. Wanneer het thans bevlagdc ge deelte van het biochemisch labora torium is voltooid, zal worden door gegaan met de realisering van de tweede fase. De biochemie heeft thans geen eigen laboratorium doch (Foto LD./Van Vliet) Beurs van Amsterdam Woensdag 7 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 34 0„ Q13, Ned '47 3% (3) JiïL Ned '51 3», Ned '53 i3(i> S, Ned '56 3% Ned '48 3Vi |!y;B Ned '54 3V. tl* Ned '55 I 3(4 89 4 Ned *55 II 3(4 Ned "37 3 Ned. I»3 lening 6% 1JJ®« Dollarlng '47 3 M'4 K Investeringscert 3 Ned 62-64 3 »JA g Cert NWS 60', 60,, Indië '37 A 3 90', 90- s Grootboek '46 3 88 4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 25 4 26 Nat. Handelsbank 78 80 Ned Handelmy160 159 Amst. Rubber 554 564 Deli Mij.en (Ver.) 75 754 H.VA924 93 Java Cult294 31 Senembah 554 56 Vorstenlanden94 8% A.K.U 1764 176 Berkel's Patent (v.) 195 184% Calvé Delft eert. ..286 283 Kon Pap v Gelder 1684 1684 Hoogovens eert293 293 Müller en Co. N.B 305 304 Ned. Kabelfabr 229 235 Philips 280 4 279 4 Philips pref 1544 1544 Unilever330% 3304 Wilton Feyenoord 1894 188 Biliton 2de r 166% 165% Dordtse Olie gew 724 7254 Kon Petr (f20.— 17390 173 idem (50 a f 20 173.90 173.70 Holl Amer Ujn 135", 134 Java China Paket 119 11911 KLM 107.40 10720 Ned Stoomv Mi) 1294 1287% Kon Paket Mij no 1094 Stoomvaart My Ned 1341.. 133 Nievelt Goudr eert 141r. 1404 v Ommeren eert 207 2054 Kon Rott Lloyd 1074 1084 Ned Scheepv Unie 108 1084 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem leningen A'dam 47 <34 1 3 92 92% Den Haag 1937 I 3 86 Leiden 1947 90 R'dam -37 I-III 34 89 93% 974 96 96 864 86% 804 807» 954 95 804 804 82% 834 904 904 96 B 96 904 894 89% 92 90 nn b 232B 394 40 180 182 984 994 64% '64% 485 4864 8 67 67 Industr. Obligatie» Jhilips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 24 Enschede'54 24 Den Haag '52 I 24 Idem n 24 R'dam '52 I 24 Idem n 24 Utrecht '52 24 NIET-ACTiEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 20731 207% HJB.U eert187% 187 Rott Bank 178% 178 Twentsche Bank 163 162 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H Mij Ned G. en Sp fabr Kon Ned Grofsm Internatio Rott. Droogdok Mij Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 64 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24% 25A Intern Nickel 744 744 Anaconda 4511 464 Bethlehem Steel40 40 4 Cities Service 50 Genera] Motors 37A 38% Kennecott 86 4 864 Republic Steel 424exd 43 Shell OH 71% 72% Union Pacific 28% Un States Steel 61A 614 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edeimet Kon AA Prei wa idem Electrolas B Holl Constructie Ing oui v Bouwnyv Int Kunststof! Ind l.eidsche Wolspmn Sikkens Lakfab "51- Vei TouwfahrlPKci Wernmk's Betonm Van Wijk Textiel 1 Zaalberg 1154 V K 6/5 434 434 Ó7UB 374 374 398 398 1244 45GB 135 136GB 365B 375 159 15» 83 634 115% 117

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11