„De beste uitwisseling, die wij in die twaalf jaar ooit gehad hebben" Na het slot van Oxfords bezoek aan Leideni Gisteravond gezellig sluitstuk Metaalindustrie zoekt expansie 97ste Jaargang Dinsdag 6 mei 1958 Vierde blad no. 29433 „De beste uitwisseling, die wij ooit gehad hebben. Deze categorische uitspraak van de leider van het Britse gezelschap, dat na een verblijf van ruim een week in de Sleutelstad, vanavond weer naar Oxford teruggaat, laat er geen twijfel over bestaan of deze twaalfde uitwisseling tussen de beide Universiteitssteden geslaagd kan heten. Het enhousiasme van de heer D. A. Organ is ongeveinsd: „Geen wanklank, geen moment van verveling". De heer Organ komt xooorden te kort, wanneer hij uitdrukking geeft aan zijn geestdrift over het gast vrije onthaal, de perfecte organisa tie en de vriendelijke sfeer van de afgelopen dagen. Hij breekt zich nu reeds het hoofd over de vraag, hoe hij het het volgend jaar zal doen, wanneer de Leidenaars weer naar Engeland gaan. „Het was niet alleen het prettige con tact, dat wy op de sportvelden hebben gehad en de vriendschapsbanden, die overal gesmeed en versterkt zijn. maar wij hebben ook een glimp kunnen op vangen van uw hard werkende bevolking in zijn dagelijkse beslommeringen. Het tijdstip van bezoek was zo gunstig Wij kwamen juist in de tijd van de feest dagen en de dag van bezinning: 3 mei. Bovendien hebben wij tydens het heer lijke dagtripje kunnen leren hoe het Ne derlandse volk leeft en werkt. Zeker, het was slechts een oppervlakkig beeld, dat wij konden krijgen, maar het heeft ons desondanks sterk geïmponeerd". Vol lof was hij over de bergen werk, die het Leidse comité heeft verzet, vooral de heren J. C. F. Coers en G. J. Fhilipsen. Geen moeite was ooit teveel. Stralend weer Ook de vice-president van het Leidse comité, de heer B. Moolenaar, die wjj naar zijn mening vroegen, was enthou siast over deze uitwisseling, die boven dien begunstigd werd door stralend weer „Maar buiten dat wij hebben uiteraard hier en daar ons oor te luisteren gelegd, maar of het nu op de tennisvelden was, op de hockeyvelden of bij de wielerwed strijden, iedereen heeft het bijzonder naar de zin gehad en daar de vriend schap toch voorop staat in de relaties tussen de beide steden, kan men niet anders concluderen, dat dit Britse be zoek een daverend 'succes is geworden". Wij spraken de beide heren tydens de slotbijeenkomst van dit Oxfordse bezoek aan de Sleutelstad, gisteravond in de Stadsgehoorzaal. De laatste dag had nog activiteiten op alle sportfronten te zien gegeven. De Britse wielrenners na men deel aan de bevrijdingsronde in de Professorenwijk, waarover wij elders schrijven, de tennissers waren de gehele i dag te gast op de Krogt bij de Leidse Lawn Tennis Club. De ontmoeting moest bij een 43 stand in het voordeel van de Britse gasten gestaakt worden wegens de enige regen, die in de afgelopen dagen gevallen is en de Oxfordse hockeyers bevestigden in Wassenaar nog eens de sterke indruk, die zij hebben achtergelaten. De Britse dames zegevierden met 3—1 over het .team van H.D.M., de heren uit Oxford hadden aan één doelpunt vol doende om de baas te blijven over de Wassenaarse heren. Vriendelijke weerden Maar 's avonds was iedereen om streeks tien uur in de Stadsgehoorzaal, waar The Rhythme Club ervoor zorgde, dat de danslustigen onder de aanwezigen hun hart konden ophalen. Af en toe werd dit dansfestyn echter onderbroken voor het houden van uiteraard vrien delijk gestemde toespaakjes. De heer Moolenaar maakte van deze gelegenheid gebruik om de gastvrouwen en de gast heren van de Britse gasten te danken voor hun bereidwillige medewerking. Een speciaal woord van dank richtte hij tot mevrouw Gardeniers. die erin ge slaagd was de hockeyteams onder te brengen. De heer Organ stak in zijn dankwoord uitvoerig de loftrompet over de gastvrij heid en de organisatie. Het verheugde hem, dat de sterke banden die tussen de beide steden zijn gegroeid, nog steviger waren aangehaald en hij hoopte, dat de vriendschap tot in lengte van jaren bestendigd zou worden. Na een vrolyk dansintermezzo was het woord aan captain Dodd, de leider van het Britse hockeyteam, voor het uitrei ken van de naar hem genoemde beker. Via een uitzonderlijke berekeningsfor mule de dames wonnen met 6—1, de heren verloren met 30, blijft nog een 64 voordeel hadden de Britse gasten het bezit van deze trofee voor zich opge ëist en dus kon de Oxford-aanvoerder Michael Smith de beker uit handen van zijn leider aannemen. Maar hij nodigde meteen de aanvoerster van het dames elftal. mrs. Coombess uit. het kleinood in bezit te nemen, want haar team had de grootste bijdrage geleverd. Michael Smith maakte voorts nog gebruik van de kans, die hij had toen hy eenmaal achter de microfoon stond, om ook na mens de spelers en speelsters te danken voor de prettige dagen en uitbundige gastvrijheid. Tot omstreeks twee uur bleef men daarna nog in gemoedelijke sfeer bijeen. Toen moest er een punt gezet worden achter deze afscheidspartij, waarmede ook een einde was gekomen aan het officiële programma van deze twaalfde uitwisseling. Vandaag hebben de Ox fordse gasten de gehele dag de gelegen heid om te pakken. Vanavond om kwart over negen vertrekken zij van het Station. STADSNIEUWS Kon. onderscheiding A. v. d. Waals Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband by de Stedelijke Licht fabrieken. afdeling Elektriciteit, ont ving de heer A. v. d. Waals hedenmor gen in het Stadhuis uiit handen van de burgemeester, jhr. mr, F. H. van Kin schot, de eremedaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Deze uitreiking geschiedde in tegen woordigheid van de wethouder voor de Bedrijven, de heer D. v. d. Kwaak en de hoofdingenieur der SLF, de heer ïr. F. J. J. Meuwese. Jeugd van Wassenaar kwam volop in actie Op bevrijdingsdag Aandacht wijden aan exportfinanciëring Vandaag houdt de Vereniging van Metaalindustrieën te Vlaardingen haar jaarlykse algemene ledenvergadering. Op een ontvangst in de Stadsgehoorzaal door B. en W. volgde een lunch by „Cincinnatie-Nederland N.V.". Na afloop hiervan hield de algemeen voorzitter, dr. J. C. Hooykaas, zyn jaarrede. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield haar eerste wedvlucht van liet nieuwe seizoen vanaf Esschen (België) afstand 74 km. In concours waren 280 duiven, die om 9.10 uur gelost werden met noorden wind. Aankomst eerste prysduif 10.08.37, snelheid 1248)26 m. per minuut: laatste prijsduif 10.17.44. snel heid 1088.80 mtr per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1-5; F. Hendriks 29. H. Schoo 3-7-8; A. G. Kleiweg 4-10; K. I. Waasdorp 6. Filmvoorstelling voor de jeugd. Ter gelegenheid van „bevrijdingsdag" heeft het gemeentebestuur gistermiddag aan de leerlingen van de 5e en hogere klassen van de lagere scholen en van de uloscholen een filmmiddag aangeboden in het Cultureel Centrum. Nadat de heer R. Otten de voorstellingen had ingeleid met een enkel woord over de betekenis van deze feestdag, werd een aardig te kenfilmpje „De krekel en de mier" ver toond. waarna het hoofdprogramma kwam: de prachtige kleurenfilm van de reis van H M. Koningin Juliana en Z - K.H. Prins Bernhard naar de West. Beide malen was de volle zaal enthou siast. waarmee bewezen werd. da* hPt, gemeentebestuur een goede keuze had gedaan met deze film. die de 5e mei voor de Jeugd, die de oorlog niet (bewust) meegemaakt heeft, bewust tot een feest dag maakte Raadsstukken ZWEMLES IN WASSENAAR De raad van Voorschoten krijgt vrij dag o.m. een voorstel te behandelen om gelegenheid te scheppen de leerlingen van de 5e klassen van de lagere scholen zwemles te doen geven in Wassenaar. B. en W. stellen ni. voor de vervoerskosten (ongeveer f. 2800 voor 40 weken) voor rekening van de gemeente te doen ne men. Verwacht wordt, dat de ouders de kosten van zwemmen en zwemles zullen betalen (45 ct. per week). De hoofden van alle scholen hebben hun medewer king toegezegd. De zwemlessen zullen gegeven worden in de plaats van één gymnastiekles en wel op donderdag- of vrijdagochtend. VERBOUWING KLEUTERSCHOOL Het bestuur van de Herv. Kleuter school in de Schoolstraat verzoekt me dewerking voor de verbouwing van de kleuterschool, die niet aan de eisen vol doet. De verbouwing (verwijdering van de glazen tussenwand door een stenen en het uitbreiden van het 2e lokaal) zal ongeveer f. 17.000 vergen. Voor de benoeming van 'eden van de oommissie tot wering van schoolver zuim zijn de volgende tweetallen inge diend: a. G. J. Brinkman en mevr. A. A. Lakeman-Bouwman (ouders openbare scholen)b. A. J. D. van Oosten en H. B. Geurst; c. C. Fortanier en Th. Stik- voort; d. C. Robbertsen en H. W. Gie- zen (allen ouders bijzondere scholen); e. J. P. Uittenbogaard en J. H. Kroos hof (openbare scholen); f. N. J. Schut en G. v. d. Schinkel; g. A. W. C. van Dongen en P. J. Karremans; h. G. C. Verrips en J. Joziasse (bijzondere scho len). Spr. herinnerde eraan, dat zich ln de metaalindustrie na 1945 ruim 20 bedrij ven van Amerikaanse oorsprong hebben gevestigd. „De Nederlandse metaal industrie prijst zich hiermee gelukkig", zo zeide hij, Verschillende van deze be drijven betekenen een welkome aanvul ling van de hiaten, die zich ook nu nog in de structuur van onze metaalindustrie vertonen. Dr. Hooykaas ging voorts in op het economisch beeld van vandaag. De lang zaam dalende lijn noodzaakt ons. zei hij, een groot deel van onze aandacht te concentreren op de afzet. Men maakt- zich zorgen over de naaste toekomst. Spreker geloofde, dat er een cumulatie is van factoren, die de oorzaken zijn van de impasse, waarin onze economie is ge raakt. Over de bestedingsbeperking zei hij o.m.: „Het mag niét blijven bij maatregelen op korte termijn, omdat het risico groot is, dat wij hetgeen wij in de na-oorlogse jaren hebben opgebouwd, geleidelijk aan weer moeten prijsgeven De expansie van onze industrie zal vol gens dr. Hooykaas moeten doorgaan, wil ons land als geheel de bevolkingsaan was kunnen opvangen en de bestaande sociale en politieke verworvenheden kunnen behouden. Een sterke rem achtte spreker de on voldoende ruimte, die de bedrijven voor de investeringen wordt gelaten als gevolg van het fiscale klimaat. Bo vendien wordt al jaren in het bedrijfs leven bezwaar geuit tegen de fiscale opvatting over de winst. Voor het be reiken van een onvermijdelijk hoger investeringsniveau staat, aldus spre ker. de zelffinanciering in het centrum van de belangstelling. Spr. wees erop, dat z.i. het Euromarkt- verdrag ons noopt reeds lang voor het einde van de overgangsperiode van 12 tot 15 jaar het doel, versterking van ons produktieapparaat. te bereiken." „Willen wij", zo zeide hy. „hierin sla gen, dan zal op zyn minst in onze be- dryfstak nog 100 miljoen gulden per jaar nodig zyn boven de ruimte, die tot voor kort de investeringsaftrek verschafte. Meer en meer komt volgens spr. naar voren, dat om besloten N.V.'s op aan vaardbare wijze te kunnen openen de bestaande regeling voor het aanmerke lijk belang een ernstige belemmering vormt. Deze regeling is tijdens de bezet tingsjaren overgenomen uit de Duitse wetgeving en het is volgens dr. Hooy kaas hoogst verwonderlijk, dat onvol doende wordt ingezien, dat de regeling in Nederland anders wordt toegepast dan ln Duitsland. Indien, zo zeide hij, de minister in het belang van de indus trialisatie zou kunnen besluiten de in terpretatie van bedoelde wetgeving aan de huidige situatie aan te passen, zou men bij samenbundeling van krachten tot betere produktieverdeling kunnen komen. Het gevolg zou zijn: verbeterde financiering, evenwichtiger investering, grotere series, lagere kosten. Exportfinanciering, aldus dr. Hooy kaas. is een probleem, waaraan grote aandacht moet worden besteed. Slechts ae eerste stap in de goede richting is ge zet door de uitgifte van twee obligatie leningen van ieder f25 miljoen door de Exportfinancieringsmaatschappij Tot slot zei dr. Hooykaas: „Wij zien met grote verwachtingen de nieuwe industrialisatienota en de behandeling daarvan in de Staten-Generaal tege moet. Spr. zou het voor ons land een ramp achten, wanneer tussen hel po litieke leven en de industriële grond slagen een moeilyk overbrugbare kloof wordt getrokken. „De metaalindustrie slaat dan gereed haar bydrage aan Nederlands toe komst le leveren. Zy blyft daarvoor echter afhankeiyk van de volledige Intense medewerking van regering, parlement en het gehele Nederlandse volk. BOETE EN VOORWAARDELIJK VOOR TIMMERMAN Overeenkomstig de eis legde de Haagse politierechter veertig gulden boete of acht dagen en vier weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd op aan een 53-jarige timmer man-uitvoerder uit Voorschoten. Deze had in zijn woonplaats op diverse tijd stippen vorig jaar hout, tegels en asfalt weggenomen ten nadele van het bouw bedrijf, waarbij hy werkte, aan de J. W. Frisolaan en elders Het asfalt ontkende hij en ook wat de tegels betreft meende hij. dat de zaak al geregeld was doordat hij na de ontdek king als tegenprestatie zaterdags en zondags waakdiensten voor het bedrijf had verricht. „Als dat met het hout niet was gebeurd was er nooit werk van ge maakt". dacht hij. De officier van Justitie meende, dat verdachte voort durend de zaak mooier voorstelde dan RAADSAGENDA De gemeenteraad komt vrijdag 9 mei a s. 's avonds om halfnegen im verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: voorstel tot wijzi ging van de regeling inzake de verstrek king van dienstkleding e.d. aan gemeen- tepersoneel: voorstel tot benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim; voorstel tot verstrekking van voorschotten op de vergoedingen aan de bijzondere kleuterscholen; voor stel tot het aangaan van een vaste geldlening groot f. 97.000; voorstel tot het verlenen van medewerking voor verbouwing van de Herv. Kleuterschool; voorstel tot verkoop van bouwterrein in verband met de toepassing van het be sluit bevordering eigen-woningbezit; voorstel tot aankoop van een gedeelte buitenwater van gebr. G. P. A. en P. G. Niersman; voorstel tot het doen geven van zwemonderwijs aan de leerlingen van de 5e klassen van de lagere scholen; voorstel tot gedeeltelijke intrekking van het raadsbesluit van 17 Januari nr. 12 en tot het beschikbaars tellen van een aanvullend krediet voor het verstrek ken van voorschotten. WARMOND DODENHERDENKING Te Warmond werden de gevallenen uit de tweede wereldoorlog op passende wijze herdacht. Een stille tocht begaf zich za terdagavond vanaf het plein by het po litiebureau naar het monument. Hier werden, na het ln acht nemen van de twee minuten stilte, door de plaatselijke muziekkorpsen, de R.-K. Harmonie St. Matthias en Warmcmds Fanfare, enkele koralen ten gehore gebracht. Een gemengd koor zong enkele geesteiyke Liederen Na de kranslegging werd de plechtigheid be sloten met het ge zingen van het Wilt MOZAÏEKWEDSTRIID Een Jury bestaande uit de heren G. v. d. Mey en A. J Warburg heeft de War- mondse mozaïeken aan een keuring on derworpen en de volgende pryzen toege kend. Ie prijs het mozaïek tegenover het huls van mr. Nypels. voorstellende water, wind en wolken en gelegd door de Land en Tuinbouwschool. 2e prijs het mozaïek gelegd door de Joneensclub voorstellende het embleem van de vereniging. 3e prys het mozaïek voor het gemeentehuls voor stellende het wapen van de BB. 4e prys het mozaïek voor de Ned. Herv. Kerk voorstellende het korfbalspel. De wissel- beker ging naar de Land- en Tuinbouw school BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus A. B. zn. van C. A. van Schagen en L. J. van Kluvers. WASSENAAR STILLE TOCHT Terwijl zaterdagavond de klokken van alle kerken luidden, schreed een stoet van enkele honderden inwoners langs de oorlogsbegraafplaats aan deSchouw- weg, voorop de burgemeester en de wet houders. daar achter ln een gesloten groep politie, reserve-politie en brand weer. In uniform waren ook vertegen woordigd leden van het Wassenaarse Rode Kruis en van de diverse padvin- dersgroepen. Het oorlogskerkhof is maar van ge ringe grootte, geeft geen ruimte voor een défilé van zo velen langs de graven en daarom was naast de ingang een symbolisch graf gesteld, deze keer niet bewaakt door militairen, maar door twee man van de politie met helm en kara bijn. De meegebrachte bloemen werden hier neergelegd om later over de graven te worden verdeeld. De tocht werd om precies acht uur voor twee minuten stilte onderbroken De twee hospitalen welke de Hern hutters in het bosland van Suriname exploiteren behoeven, wegens het grote aantal zieken dringend uitbreiding Voor het voeren van een actie in Was senaar ten behoeve van het medisch- sociale werk van de Hernhutterge meente namen het initiatief dr A. A. L. Rutgers en mr. J. Klaasesz. oud gouverneurs van Suriname en jhr. J. A. G. Sandberg. terwijl in een gevormd comité van aanbeveling een dertigtal plaatsgenoten zitting nam. Toch op zoek naar Kaliwarang? Volgens de legerwoordvoerder te Djakarta zou thans toch een groep officieren van het Indonesische leger op weg zUn naar Noord-Celebes, om con tact op te nemen met de opstandelingen en een onderhoud te hebben met hun leider kolonel Kaliwarang. Dit bericht is echter in tegenspraak met de op pagina 1 gepubliceerde mededeling. De Nederlandse goodwillmissie. onder leiding van prof dr. ir. H. C. J. Gelissen, die thans een bezoek brengt aan Mexico, is gisteren ontvangen door de president der Mexicaanse Republiek. Tijdens de ontvangst heeft de Mexicaanse president verklaard, dat hij door het ontvangen der Nederlandse handelsmissie een per soonlijk blijk wilde geven van het be lang dat men in Mexico aan het bezoek der Nederlandse delegatie hecht. Morgen moties helmenaffaire (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten de moties van de heren Rit meester (VVD) en Vermeer (PvdA) over de Helmenaffaire morgenmiddag weer aan de orde te stellen. Ontsnapte student brak weer in (Speciale berichtgeving) De 25-jarige Rotterdamse student J. Leonhart. die vrijdagavond uit het Haagse Huis van Bewaring wist te ont snappen, is in de nacht van maandag op dinsdag in Vlaardingen geweest. Omstreeks 2 uur hoorde de echtgenote van de stationsrestaurateur Obbes enig rumoer in de eerste klas wachtkamer. Zij wekte haar man, die terstond op on derzoek uitging. In de wachtkamer ge komen, zag hij een man tussen een paar tafeltjes gehurkt zitten. De heer Obbes riep zijn vrouw om de politie op te bel len. De onbekende man zei: „Moet dat nu?" en nam tegelijkertijd een sprong door een ruitje van 45 bij 50 cm. Onmid- cellijk was de man verdwenen. Hij had uit de geldlade reeds een bedrag van on geveer f 80.aan bankpapier wegge nomen. De student is nog steeds voort vluchtig. De snoek wist er meer van! Het was de bewoners van 'het Lisplein te Rotterdam opgevallen, dat vier heel kleine eendjes uit het vijvertje daar ver dwenen waren. Men vermoedde, dat een snoek er debet aan zou zyn. Een inspec teur van politie is daarop met zyn werp hengel ten tonele verschenen en hij slaagde erin het dier te vangen. De snoek woog drie kilo en was 80 centimeter lang. Toen bleek, dat men inderdaad de schuldige te pakken had. want toen men hem openmaakte, bleek dat hy de eende kuikentjes verorberd had! Prijsafspraak voer kaas? Op de jaarvergadering van de Süd- westdeuit.se La ndwirtsch a f tsba nk te Stuttgart heeft de Westduitse minister voor voedselvoorziening. Lubke, de hoop uitgesproken binnenkort met Nederland te» komen tot een prijsafspraak voor kaas. Hoewel het invoerrecht voor kaas 30% bedraagt, waren door de „Europese melkoorlog". zoals de minister het noemde, grote prijsdalingen ingetreden, welke vooral in Zuid-Duitsland schade hebben veroorzaakt. De minister wees er voorts op, dat de huidige moeilijkheden by melk zich morgen ook voor andere agrarische produkten zullen kunnen voordoen. Heffingen by invoer zal de Bondsrepubliek op de gemeenschappe lijke markt niet meer kunnen toepassen en men zal moeten volstaan met het streven naar een overeenkomst over een minimumprijs met de omliggende lan den. Dit geldt ook voor de kaasmarkt en voor agrarische grondstoffen, zoals voedermiddelen. Normalisatie op Sumatra Premier Djoeanda heeft verklaard.rlat nu Boekit Tinggi, de hoofdstad der op standelingen, is gevallen, de centrale regering zich zal gaan wyden aan nor malisatie van het bestuur en de econo mie van Sumatra. Teneinde dit te vergemakkelyken, zal de regering in de op de opstandelingen veroverde gebieden geen enkele politieke activiteit toestaan. De premier voegde hier nog -tan toe, dat de militaire operaties zich thans zul len concentreren op Noord-Celebes. waar de opstandelingen nog verscheidene streken bezet houden. Morgen zal H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch een aantal gedele geerden ontvangen van de in Den Haag te houden conferentie der Unicef (Kin derfonds van de V.N.). Bij deze ont vangst zal ook Prinses Beatrix tegen woordig zyn. De zanghulde van de kinderen van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen op bevrydingsdag werd op het bordes van het raadhuis aangehoord door burge meester S. baron van Wynbergen, mevr. van Wynbergen, de wethouders met hun dames en de voorzitter en enige be stuursleden van de Oranjevereniging. Onder leiding van de heer Scheur water zongen de kinderen een viertal liederen, waarna de burgemeester hen toesprak over de drie gedenkdagen Ko ninginnedag. nationale herdenkings- en bevrydingsdag. Hy sprak van de liefde, welke wy onze Koningin en ons Vorsten- huistoedragen, van de verering van de doden, die doelbewust hun leven voor ons gaven en van de bewustwording op de bevrijdingsdag van de verantwoorde lijkheid voor het eigen leven in vrijheid. Hij wees erop. dat ook kinderen een eigen leven hebben en spoorde hen aan tot hartelijkheid en het zich ten nutte maken van hun tyd op school. Het Wilhelmus werd gezongen, waar na een driewerf hoera op de Koningin werd uitgebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 mei Leidse Ooöp. Groente en Fruitveiling: per 100 kg.: Aardbeien 75 105; andyvie 4770; snijbonen 320; pos telein 6167; prei 1019; rabarber 15 35; spinazie 1121; stoofsla 1648; to maten A 205335; Idem B 310330; Idem C 250—370; idem CC 280; witlof 23—93. Per 100 stuks; bloemkool A 4068. Idem B 2741; Idem C 1627; komkommers A 34—66; Idem B 40—60; Idem C 30—51; sla A 5 30—23.90. Idem B 5 40—15 40. Per 100 bo6boepeen 4270; peterselie 27; radijs 1718; selderij 47. LEIDEN, 6 mei Vette varkensmarkt Aanvoer: 207 vette varkens. Notering per kllogTam levend gewicht: zware varkens geen notering; lichte varkens f 1,73 tot fl.76; slagersvarkens fl.76 tot f 1.97; zeugen fl.46 tot f 1,50. Handel matig. Voorts werd enaangevoerd 9 nuchtere kal veren. waarvan geen notering. BOSKOOP. 5 mei Coöp. Veren. ,,De Boskoopse Veiling": Rozen. gr. bloemig 20 stuks: Bettertlmes 3,00; New York 2.40 5.40; Duisburg 2.203.40; Parel van Aalsmeer 2.803.40: Gemengde rozen 1.80 2.20. Babyrozen 10 stuks: Wolfs Glorie 2.30—3.10; Else Poulsen 2.20—3.30 Sweet heart 1.402.10. Diversen: Anthurlum per tak 20; Azaleamolllstakken. per tak 20 37; Slerkerstakken. Rosea Hlzakura. lesrt. 4550. 2e srt. 1524; RododendTonkop- pen per kop 1833; Pink Pearlkoppen, per kop 1617; Lathyrus ln soorten en kleuren per bos 3864, ld. gemengd 47 50. Tulpen ln soorten en per bos 4265; Azaleatakken per bos 1,202.80; Hizaku- ratakken per bos 1.20. Witte Jap. Azela- Elanten per stuk 2.102.40. id. rode loem 3.20. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 mei Groenteveiling: Waspeen A export (per kist) 17,1019.90. Idem A binnenlad (per kist) 17,1019.90 Idem A binnenland (per kist) 48.40. Idem B export (per kist) 17 40—21.40; radys 23—28: andyvie 41: sla 1620: prei 1320: bloemkool 49: spinazie 1417; peterselie 89; rabarber 3140; witlof 62 Aanvoer waspeen 17.000 kg., waarvan 14.000 kg. voor export werd afgenomen. ROELOF ARENDSVEEN. 5 mei Bloe menveiling: Narcissen 621; Anemonen 1326; Dhoronlcum 618: Lathyrus 26 61; Irissen 47103; Pyrethrum 90150; Freesla's 6066; Tulpen E. Eddy 1841; Lustige Wltwe 1636: Rose Copland 22 48; Golden Harvest 3978; Refopma 32 58: Piccadilly 2651: Queen Elisabeth 47 73; Golden Measure 2857: Krelage 10 24; Couleur Cardlnaal 1943: Bartle^n 18—44: W. Pltt 24—59; Moederdag 50—72; White Sail 12—38; Crown Imperial 16—36; Hillegonde 1039; dubbele tulpen 845; Parkiettulpen 4090 p. bos. Am. AnjeTS 1537 per stuk. ROELOF A RENDS VEEN 5 mei Groen teveiling: Aardbeien I 90130. Idem II 60115. p. doosje: kropsla I 1624. Idem II 515. Idem stoof6la 1035: andyvie 4244 per 100 kg. ROTTERDAM. 6 mei Veemarkt: Aan voer ln totaal 4614: weektotaal 6606. Vette I koeien en ossen 310; gebrulksvee .1366; vette kalveren 298; graskalveren 210: nuchtere kalveren 1635; varkens 81; big gen 73; paarden 76; veulens 2: 60hapen of lammeren 157; welde 'zuiglammeren 378; bokken of gelten 26. Notering: Vette koelen le kw. 300—340. 2e kw. 280—300. 3e kw. 260280: vette kalveren 280290. 250280. 220260 per kg.; graskalveren 450, 300, 250; nuchtere kalveren 62. 54, SCHOOLSPORTWEDSTRIJDEN De uitslagen van de sohoolsportwed1- strijden waxen als volgt: Estafette 6x60 m Jongens: 1 en win naar van de wisselbeker openbare school van Zuylen van Nyevelttraat 54,5 sec. Estafette meisjes 6x60m: 1 en winnaar wisselbeker openbare school Bloemcamp- laan 54.6 sec. Finale hardlopen meisjes 60 m: 1. Marriet van der Velde 8,6 sec; 2. Connie van der Heide 8.8 sec; 3. Ka tja Vroom. Finale hardlopen jongens 60 m: 1. Maurice Jurgens 8.5 sec; 2. Titus Lezer 8.7 sec; 3. André Haes. Voetbaltoernooi finale om de wis selbeker en de tweede plaats: St.-Jan Baptistschool— Chr. school Herenweg 30; om de derde en vierde plaats: St.- Willlbrordusschoolopenbare school van Zuylen van Nyeveltstraat 53. In de maar eenvoudige viering van de bevrijdingsdag werd door de Gymnas tiekvereniging Irene op eigen initiatief nog wat leven gebracht door een rond gang met de drumband. 46; biggen 52. 40. 35 per stuk: slacht- paarden 260. 2.40, 210 per kg schapen 100, 90. 80; lammeren 110, 90. 80; welde/ zulglammeren 70. 60. 40; kalfkoelen 1275. 1000 850; melkkoeien 1275, 1000. 850; vare koelen 890, 750. 650; vaarzen 925. 800. 600: pinken 600. 500. 480. RIJNSBURG. 5 mei Groenteveiling: Prei 1020; waspeen A 25100. Idem B 2090; rabarber 3040 per kg Bosuitjes 10—12; radys 20—32; peterselie 8—12: selderij 57. per bos. BEURSOVERZICHT Iets betere markt Amsterdam, 6 mei. De beurs was vandaag zeer kalm. de koersen waren over het algemeen iets hoger t.o.v. de vorige slotprijzen. Aan delen Kon. Olie lagen tegen de f 174 circa 80 cent hoger dan de slotkoers van vrydag jJ. en circa een halve gulden beneden pariteit New York. Voor Philips bestond wat locale vraag. De koers stelde zich rond 280. ofwel ruim 2% bo ven de vorige slotprys. Unilevers hand haafden zich en aandelen KLM hadden op f 107,50 plus f 1,50 een goede vlucht. Voor aandelen AKU waren goede kopers ln de markt. De situatie in de kunst- zUde-industrie wordt iets gunstiger be oordeeld. De koers lag ruim 2 punten boven vrydag. De pessimistische dividendverwach tingen van vrydag j.l. t.a.v. Van Nievelt werden gelogenstraft. Het scheepvaart fonds stelt een dividend voor van 10% in contanten, hetwelk de beurs vandaag honoreerde met een stijging van de aan delen van circa 2 punten. Ook ln deze sector was het uiterst stil en koersver anderingen van betekenis deden zich niet voor. De cultures lagen v/at ge drukt. Ver. Déli's circa 4 punten en Am sterdam Rubber byna 2 punten leger. Staatsfondsen zeer stil en gemakkelijk. Aandelen Metaalbuizenfabriek Excel sior werden ruim 9 punten hoger op 74 (65%) vernomen. De cultuurmaatschap- py Kendeng Lemboe werd geadviseerd op 42 (36(4 bieden) op de terugbetaling van 25% op de aandelen De Inschrij ving op de f25 miljoen 5V«% obligaties ten laste van de N V. Export en Finan- cieringsmaatschappy 98'? was, aldus de emittenten. kan als geslaagd worden beschouwd Het gerucht deed de ronde dat binnenkort een obligatielening groot circa f 100 miljoen 5% a 99%% ten laste van de Bank van Ned. Gemeenten kan worden verwacht. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 mei - Lornden 10.58(4 —10.59; New York 3.78%—3.78%: Mon treal 3 90H—3.91 tV. Parijs 89 80—89 90; Brussel 7.59%—7.60%; Frankfurt 90 41— 90 46: Zürich 86 55—86 60; Zürich (vr. fr.) 888288.37; Stockholm 73 04%— 73 09(4; Kopenhagen 54 09%54 74(4; Oslo 52.90—52.95; Müaan 60.65(4— 60.70(4; Wenen 14.50(4—14.60(4. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN". Zondag hield de postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" een wed vlucht met oude duiven vanuit Neuf- villes. afstand 185 km. In concours wa ren 155 vogels, die werden gelost om 8 uur De uitslag was: L. Farla 1 8. J .M. Brederode 2 4. W. v. d. Zwaan 3. A. G. Visser 5. J. Parlevliet 6 10. S. v d. Ham 7. J. P. Brederode 9. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonlus A. C. M.. zn. van A. C. M. Menken en M J. Tyasen; Marion J. M„ dr. van W. M. Raaphorst en J. H Hellendoorn; Caxolius M. C.. zn van C. Mulder en C. M. Blank; Marcel G A zn van M. A. van Veen en C. Hesslng; Antoon zn. van L. Groenestein en A. M. G. Belle- kom. Ondertrouwd: J. H. Reinlnk en S. C. de Petit; J. C. Meeuwenoord en I. Nyiand; A. W. Naylor en A. de Jong, B. Blokpoel en J. A. Giroeneveld; J. van Eenennaam en A. M C. Oudshoorn; L Morclllo Go mez en E. M. Wuttke. Getrouwd: F. J van der Heyden en S. M Collin: B. W. Venrooy en M. J. Lubbe; J. A. Kriek en C. J. Lodewyks; A. T. Wensveen en W. Baars; H. D. Drjth en G. J. M. van der Does. Overleden: C. M. Slmonsz. 72 Ir; H. C. J. Zomer, 78 Jr.; W P. E. de Smit. 50 Jr.; G. Bloemendal. 69 Jr.; J. Ilmer. 80 Jr M. Hartog», 66 jr.; E. M. W. EryllncSc, 84 jr. Beurs van Amsterdam Dinsdag 6 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% (SI4 93 Grootboek obi. 3H ZT~ Ned '47 3t4 (3) I2. Ned '51 3t4 93 Ned '53 C3M.) 9394 93* Ned '56 3% 93% 93<4 Ned '48 3 >4 °L, 51,, Ned '54 3V* "V4 Ned *55is* 39v« Ned '55 n 3t4 jj9* 99^ Ned 37 3 87% 88 Ned WB lening 6% Dollarlng '47 3 £[(4 Investeringscert. 3 93 H 94% Ned 62-64 3 93H 93A Cert NWS 60(4 60% Indië 37 A 3 90% 90% Grootboek 46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 24% 25% Nat. Handelsbank 79% 78 Ned. Handelmy 160 160 Amst. Rubber 56% 55% Deli Mij .en (Ver.) 77% 75 H.VA 92% 92% Java Cult30 29% Senembah 55% Vorstenlanden9% 9% AK.U 174% 176% Berkel's Patent (v.) 194% 195 Calvé Delft eert. 283 286 Kon Pap v Gelder 170 168% Hoogovens eert 290 293 Müller en Co NB 308 305 Ned Kabelfabr 228% 229 Philips 27734 280% Philips pref 154% 154% Unilever 330% 330% Wilton Feyenoord 187% 189% Bill ton 2de r 165% 166% Dordtse Olie gew 716y4 724 Kon Petr (f 20.—) 172.40 173 90 Idem (50 ft f 20.—) 173.25 17390 Holl Amer lijn 134% 135% Java China Paket 122 naC K L M l06 107.40 Ned Stoomv My nou, t>qi Kon Paket My {q8 110 Stoomvaart Mij Ned nay, 1341.', Nievelt Goudr eert 1377/- 141% v Ommeren eert 205% 207 Kon Rott Lloyd 1 ar u. 1071* Ned Scheep v Unie {Jg* NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 92(4 92 Den Haag 1937 13 86 86 Leiden 1947 90 R'dam *37 I-m 3% 89 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 97% 93% Premieleningen 95 96 86% 86 A'dam *56 I 2% 80% 80% A'dam *56 n 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 81% 80% Enschede '54 2% 827's 82% Den Haag '52 I 2% 90 y4 90% 85% 96 B R'dam '52 I 2% 89% 90% 89% 89% Utrecht '52 2% 90% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 207% 207% H.B.U eert 188 187% Rott Bank 178 178% Twentsche Bank 160 163 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 223B 230 B Borneo Sum H.Mi) 39% Ned G en Sp fabr 176% 180 Kon Ned Grofsm 96Bexd. 98% Internatio 63 64% Rott. Droogdok My 483 485 Tieleman en Dros .8 Ned. My Walv.vrt 67% 67 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7 6% Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24% Intern Nickel 72% 74% Anaconda 46% 4511 Bethlehem Steel 39% 40 Cities Service 49% 50 General Motors 37A 37A Kennecott 86% 86% Republic Steel 41% 42% exd. Shell OU 71(4 71% Union Pacific 28% 28% Un States Steel 60 61V4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 2/5 Edeimet Kon AA 43 GB 43% Prei wa idem Ó7UB Electrolas B 374 HolJ Constructie 398 Ing oui v Bouwnyv 124% Int Kunststofl Ind 42 .GB 45GB Leidsche Wolsplnn 138L 135 Sikkens Lakfab "63 350Bexd. 365B Ver Touwfabrlektu 159 Wernink's Betonm 83 83 Van wyk Textiel 60 63% 115 115%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5