Prof. dr. C. Visser aanvaardde de leerstoel toegepaste wiskunde zijn in cijfers en procenten In Leiden werden 53.935 personen op t.b.c. onderzocht ZATERDAG 3 MEI 1958 Theorie der symmetrie Gistermiddag aanvaardde prof. dr. C. Visser het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de toege paste wiskunde met een oratie in het Groot Auditorium over „de theorie der symmetrie". Prof. Visser verontschuldigde zich in de aanvang van zyn rede voor de vrij on-populaire materie, die hij uit de aard van zyn wetenschappelijk specialisme in deze oratie moest behandelen doch stelde tegenover die impopulariteit van de wiskunde het fundamentele belang van haar bevindingen en resultaten voor een veel breder wetenschappelijk terrein dat zich ook over de filosofie uitstrekt. Kon. Ned. Grofsmederij NOG VOLDOENDE OPDRACHTEN Wegens ontstentenis van de president commissaris, ir. A. H. Ingen Housz werd j de jaarvergadering van de Kon. Ned. Grofsmederij gepresideerd door jhr. mr. F. H. van Kinschot, commissaris der N.V. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening werden zonder be merkingen goedgekeurd en het dividend overeenkomstig het voorstel van com missarissen en directie vastgesteld op 6% (gelijk in 1956 op de prioriteitsaan delen en 8% (in 1956 7%) op de gewone aandelen. De directeur der N.V., ir. M. C. de j Jong. deelde mede. dat voor het bedrijf aan de rand van Leiden, waar de Ket- tingfabriek is gevestigd belangrijk groot terrein is bij gekocht, zodat daar nog ruimte is voor overplaatsing van een of ander deel van de oude Grofsmederij, welke in de oude binnenstad niet verder kan worden uitgebreid. In het oude complex zijn de draaierij en de smederij ondergebracht, maar zo nodig kan de draaierij of een ander onderdeel naar het uitgebreide terrein worden overge plaatst. hetgeen op het ogenblik evenwel nog niet nodig is. Voorts deelde spreker mede. dat het kapitaal, dat in de N.V. geïnvesteerd is. zesmaal zo groot is als in 1939. De reserves zijn ruim zesmaal groter. De investeringen zijn geheel uit eigen mid delen gefinancierd. VOORUITZICHTEN Wat de vooruitzichten voor de toe komst betreft, zeide ir. De Jong, dat het hier in vergelijking tot andere bedrijven nog goed gaat. Er is geluk kig nog geen sprake van kortere ar beidstijd, laat staan van werkloosheid. Verschillende werkplaatsen zijn tot augustus-september van dit jaar ge heel met orders bezet. Er zijn meer opdrachten ontvangen dan gebruike lijk. zodat voorlopig van verkorting van arbeidstijd of ontslag nog geen sprake behoeft te zijn. Spreker vestigde er voorts de aandacht op. dat de produktiviteit toeneemt, d.w.z. dat er met minder personeel meer wordt gepresteerd. Dit is hoopgevend voor de toekomst en met het oog op het buiten land hard nodig. De vergadering besloot bij acclamatie tot herbenoeming van de aftredende commissaris, mr. J. Kroese. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Franse taal- en letterkunde, de heer W. A. Benschop (Vleuteen). Onze oud-stadgenoot, mr. W. Aal- bersberg, thans hoofdadministrateur, hoofd van het Bureau voor Wetgeving en Juridische Zaken te Hollandia (Ned. Nieuw-Guinea) is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het betoog van de hoogleraar spitste zich toe op het belang van de mathema tica voor het begrip van het materiële wereldbeeld, dat men probeert te „van gen" in een algemene formule waarin de symmetrie-begrippen een belangrijke rol spelen. Deze begrippen vormen ook een belangrijke grondslag voor de alge mene veldtheorie zoals die onlangs door prof. Heisenberg, de grondlegger van de quantummechanica, is ontwikkeld. In zyn conclusies stelde prof. Visser, dat het symmetriebeginsel een belang rijke rol heeft gespeeld bij de vorming van de relativiteitstheorie, en dat dit De president curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk wenst prof. Visser cn diens echtgenote geluk. (Foto L.D./Van Vliet) beginsel niet gemist kan worden bij een verdere uitbouw van ons begrip van de micro- en de macro-kosmos. De relati viteitstheorie moet de grootste triomf geacht worden van de toegepaste wis kunde. Na de oratie vond in de ontvangstzaal van de Academie een receptie plaats. Gasten uit Oxford Nederland en Amerika, zoals ze Interessante vergelijkingen mogelijkal is generaliseren natuurlijk gevaarlijk Totaal 22 gevallen van actieve t.b.c. ontdekt Teneinde voorgelicht te worden over de resultaten van het in 1957 gehouden bevolkingsonderzoek op t.b.c. kwam het plaatselijk Comité Bevolkingsonderzoek t.b.c. gisteravond in het stadhuis bijeen. Na een inleidend woord van de voor zitter van dit comité, wethouder S. Menken, werd achtereenvolgens gespro- ken over de organisatorische, finan- ciële en medische aspecten van dit on derzoek Uit de deze avond naar voren gebrachte cijfers bleek, dat in totaal 53.935 ingezetenen aan dit onderzoek deelnamen, hieronder bevonden zich 18.024 scholieren en 2.546 personen, die in bedrijfsverband werden onderzocht. In 1953. toen eveneens een onderzoek plaatsvond, werden in totaal 60.590 per sonen onderzocht. Deze geringere deel name is mede te wijten aan het feit. dat de minimum leeftijd om aan het onder zoek deel te nemen, van 2 op 4 jaar werd gebracht. Bovendien heeft het werken met betaalde huisbezoekers voor de propangda de goeden niet te na gesproken helaas niet betekend, dat het huisbezoek zoveel beter is gedaan. Integendeel, achteraf, zo werd mede gedeeld. is gebleken, dat bij dit bezoek soms weinig serieus is gewerkt. Onder mededeling, dat de kosten per onderzoek f 1.— bedroeeen. werd in to taal een bedrag van f 42.595 ontvangen, d.i. gemiddeld per deelnemer f 0.79. In verband met gebrek aan medewerking van één school werden 541 leerlingen onderzocht waarvoor geen bijdrage werd ontvangen. Gemiddeld werd door scho lieren f 0.72 per onderzoek bijgedragen. Dr. D. de Ruiter, districts- tubercu- lose-arts. die deze avond enkele medi sche mededelingen deed. wees er o.a. op, dat bij het onderzoek 20 gevallen (in 1953 totaal 38) van njin of meer actieve longtuberculose zijn ontdekt. Het aan tal geconstateerde gevallen van inactieve t.b.c.. dat controle nodig heeft, is nog altijd belangrijk (379). By het onder zoek der scholieren kwamen 2 gevallen van actieve t.b.c. en 22 van inactieve t.b.c. aan het lioht. Aan het einde van deze samenkomst sprak de heer Menken een bijzonder woord van dank voor het werk, dat de afdeling Bevolking, de G.G. en G.D.. het Consultatiebureau en de Fotudienst in het kader van dit onderzoek hebben verzet. Vermoedelijk zal dit onderzoek in 1960 worden herhaald. maakten uitstapje Het Oxfordse gezelschap, dat deze week te gast is in Leiden, verzamelde zich gis terochtend op het Stadhuisplein. De sportkleding was ditmaal thuis gelaten, er stond een dagtripje op het program ma. Eerst zetten de bussen koers naar Noordwijk en de bloembollenstreek, zo dat de gasten nog een glimp konden opvangen van de bollenpracht. Veel tijd had men echter niet, want het doel was in eerste instantie het oude Cruquispol- dergemaal in Heemstede, dat thans als museum is ingericht. Nadat de Engelsen hier een indruk hadden kunnen opdoen van de grote werkzaamheden, die voor de droogmaking van vele delen van ons land moeten worden verricht, werd een tocht door het omliggende polderland schap gemaakt. Daarna ging het naar Haastrecht, waar de lunch werd ge bruikt in de speeltuin ..De kleine Betu we". Omstreeks half drie nam men weer plaats in de bussen voor de rit naar Schoonhoven, waar bezoeken werden ge bracht aan het Edel ambachtshuis en het Stadhuis. Na een rondleiding door het gemeente huis vertrok men naar Avifauna, waar de resterende uren werden doorgebracht en werd gedineerd. Tijdens het diner, waaraan namens het Leidse College van B. en W. werd aangezeten door wethou der S. Menken, werden vriendelijke toe spraken gehouden door de vice-president van het Leidse uitwisselingscomité, de heer B. Molenaar en de voorzitter van het Oxfordse Comité, de heer D. A. Organ, die zijn dank uitsprak voor de prettige ontvangst en deze heerlijke dag. Er werd ook nog wat gedanst, alles bij elkaar was het zo genoeglijk, dat met tegenzin om ongeveer kwart over tien de bussen werden opgezocht voor het laatste gedeelte van deze door stralend weer begunstigde tocht: de terugreis naar Leiden, waar men om ongeveer kwart voor elf arriveerde. Verkeersongevallen in Leiden In vier maanden bijna 600 aanrijdingen. Met een totaal van 161 aanrijdingen in april (v.j. 169), deden zich in de eerste vier maanden van dit jaar 592 verkeers ongelukken in Leiden voor. In de week van 25 april t/m 1 mei een periode waarin het verkeer: Koninginnedag en 1 mei zeer intensief was vonden in totaal 46 verkeersongevallen plaats, waarvan 34 met materiele schade en 12 met lichamelijk letsel. In de voorgaande drie weken was dit aantal resp. 32, 30 en 42. Onder de 161 aanrijdingen, welke zich in april voordeden, waren er 39. die lichamelijk letsel tengevolge hadden en 122 met uitsluitend materiele schade. Het is opmerkelijk, dat in april 1957 eveneens 122 aanrydingen plaats vonden met uit sluitend materiele schade, In deze maand lag het aantal verkeersongevallen, met lichamelijk letsel, echter iets hoger dan in 1958 n.l 47. (Van onze Amerikaanse correspondent) Voor ons liggen twee boekjes, beide vol cfjfers, procenten en grafische voor stellingen. Het ene is het „Statistisch zakboek 1957" van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Het andere boekje is samengesteld door het ministerie van Arbeid in de Ver. Staten. In de Amerikaanse publikatie valt wat meer de nadruk op loon, consumptie en produktie, maar in vele opzichten bevat ten de boekjes gegevens van dezelfde aard en het is interessant om de cijfers eens naast elkaar te leggen. Veel meer dan dat zullen wij niet doen. Wanneer de lezer conclusies wil trekken, dan staat hem dat natuurlyk vrij, maar een beetje gewaagd is dat wel. Men is zo gauw geneigd om te zeggen: de Neder lander is dus zus en de Amerikaan is dus zo. Maar men moet niet vergeten, dat de Amerikaanse bevolking veel heterogener is dan de Nederlandse. Men kan natuurlyk al cijferend een gemiddelde berekenen, zowel waar het Nederland als waar het Amerika betreft, maar de individuen zullen in de Ver. Staten onderling groter verschillen vertonen, ondanks het nu al jarenlang sudderen in de be faamde Amerikaanse smeltkroes. Thans in Amerika minder mannen dan vrouwen De bevolking van de Verenigde Staten is ruim 15 maal zo talrijk als die van Nederland <168 tegen 11 miljoen). In Nederland zijn er 1007 vrouwen op 1000 mannen, in Amerika 985 mannen op 1000 vrouwen. Voor Amerika is het ech ter iets nieuws, dat de mannen In de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Erik Jozef, zn van C. J. de Heiden en J. F. M. van Bilsen; Suzan, dr van W. J. M. Stikkelorum en C. van Loon; Catharlna Maria, dr van A. Kroon en A. M. van den Berg; Wouter, zn van W. Ekker en G. L. Wichers; Dirkje, dr van K. Visscher en C. Arends. ONDERTROUWD J. A. van Dorsten en W. F. Zijl; L. W. Aalbersberg en J. C. Koet; G. A. Siera en M. C. Kijk in de Vegte; I. Boekkooi en H. C. Botermans; T. J. de Groen en A. A. de Jong; A. Hoeke en M. Filippo; A. M. Wes- sels en W. M. Schelke; G. R. ten Wolde en A. W. Swanenburg; A. Zantman en T. M. Nievaart; J. van Loon en M. P. Rijsbergen. GETROUWD B. de Leeuw en J. de Kemp OVERLEDEN J. Brouwer, 83 jaar, weduwe van P. C. Vrij; M. van Eekelen, 64 Jaar, echtgenote van A. van der Werf; H. D. van Weizen, 82 Jaar, man; R. Cramer, 71 Jaar, man. Dodenherdenking Wtf herinneren eraan, dat heden- a avond om 6 uur He vlag halfstok J dient te worden uitgestoken (slip mag NIET worden v-d^ebonden en f evenmin de grond raken), f In afwijking van de regel, dat ze met zonsondergang moeten worden i ingehaald, mogen He vlaggen in f verband met de Dodenherdenking a vanavond blyven hangen tot na a afloop van de Stille Tocht langs het J Bevrydingsmonument, die tot on- geveer 9 uur zal duren. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan hebben ongeveer 150 leden van het Alg. Ned. Verbond, uit Vlaanderen en Nederland, gistermiddag aangezeten aan een koffietafel in restaurant „Cen tral" te Den Haag. 's Middags werd een receptie gehouden in de Nieuwe of Litteraire Sociëteit „De Witte". Collecte Gez. Militaire Fondsen Volgende week in Leiden en omgeving Wanneer de volgende week de Stich ting Gezamenlijke Militaire Steun) - Fondsen haar jaarlijkse straatcollecte Dit zijn geen ruimtevaarders die met een geheimzinnig projectiel op de maan zijn gelandmaar doodge wone manschapen van het Britse leger in veiligheidspakken bij het vullen van een projectiel. Zij be horen tot het -17ste regiment geleide wapensdat over enige tijd in Duitsland zal worden gelegerd. houdt, dan is dit niet, zoals de naam misschien zou doen vermoeden, voor de aankoop van schepen of ander defensie materiaal, maar voor een zuiver lief dadig doel. Een zeer dankbaar liefdadig doel tevens, dat haar in staat stelt een nationale ere-plicht te vervullen. De Gezamenlyke Militaire (Steun)- Fondsen, kortweg „G.M.F." genaamd, zyn samengesteld uit de volgende fondsen: Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen: Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun aan Miliciens „Stamil"; Vereniging „Eere schuld en Dankbaarheid"; Karei Door man Fonds; Prins Bernhard Stichting: Stichting „Het Van Weerden Poelman Fonds". De Stichting verleent niet alleen waar nodig steun aan oud-militairen, hun gezinnen en of nagelaten betrekkingen, maar ook helpt zij bij de moeilijkheden, die vele van de dagelijks demobiliseren de militairen bij hun terugkeer in het burgerleven ondervinden. Want wel tracht de overheid deze zoveel mogelijk op te vangen en is haar welzynszorg zover als die strekt, uitstekend, maar zij is toch altijd gebonden aan bepaalde normen en zeker bij de bijzondere ge vallen, welke zich kunnen voordoen, kan zy geen hulp verlenen en is men op particulier initiatief alléén aangewezen. Nagelaten betrekkingen, die wel pen sioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, ver minkten en ook kinderen van omge komen militairen die, doordat zij hun vader verloren hebben, niet in de gele genheid zijn te studeren en die anders deze gelegenheid wel zouden hebben gehad, zij allen worden geholpen. Voor al deze doeleinden werd in 1956 weder om een bedrag van ruim een half mil joen gulden uitgekeerd. Evenals in de voorafgaande jaren zullen niet alleen vele burgers collecte ren, doch dank zy de medewerking van de minister van Oorlog en van Marine mogen ook militairen in uniform geheel vrijwillig aan deze actie deelnemen. De collecte wordt niet alleen in Leiden gehouden, maar ook in een groot aantal gemeenten in de om geving. Moge de stijgende lijn, welke de opbrengsten In de laatste jaren steeds te zien hebben gegeven, ook dit jaar wórden voortgezet! minderheid zijn: vóór 1950 waren zy steeds in de meerderheid. Voor zover men dit uit louter cy/ers kan aflezen, gaat het de mannen wat minder goed in de Verenigde Staten. Hun levensduur bedraagt 66.8 jaar. ter- wyl die in Nederland thans 71 jaar is. Ook de vrouwen worden in Nederland gemiddeld wat ouder dan in Amerika, maar het verschil is minder sterk: 73.9 in Nederland tegen 72.9 in Amerika. In Amerika zyn er drie maal zoveel wedu wen als weduwnaars, in Nederland zijn het er nog niet 21* maal zoveel. Doodsoorzaken Wel heeft de bevolking in Amerika veel meer de ruimte dan by ons! In Ne derland wonen ruim 337 mensen op een vierkante -kilometer, in de Verenigde Staten nog geen 20 Het Amerikaahse boekje maakt een vergelijking mogelijk van de doodsoor zaken in Amerika in 1900 en in 1955. Influenza en longontsteking blijken veel van hun gevaar te hebben verloren in die periode en ook dood door tubercu lose komt veel minder voor. Op 100.000 mensen stierven er in 1900 ruim 194 aan t.b.v. in Amerika, thans nog maar 9.5! In Nederland is echter de sterfte aan t.b.c. nog veel geringer: 5.5 per jaar op 100.000 mensen. Dood tengevolge van kanker komt in Amerika veel meer voor dan in Neder land: 147 per jaar op 100.000. Hartziek ten zyn echter in de Verenigde Staten veel geduchter als doodsoorzaak: 204 in Nederland tegen 352 in Amerika. Men kan zich natuurlijk afvragen of de Amerikaan zich drukker maakt dan de Nederlander, of hij meer drinkt enz. Maar dit blijven speculaties. Dat onge lukken een groter doodsoorzaak zijn in Amerika is geen verrassing: de verhou ding is 55 tegen 34. ook zelfmoord komt in Amerika meer voor: 9.9 tegen 6. Thee, koffie, ijs en kerk Bovenstaande cijfers delen mede waar men aan sterft, doch men zal ook willen weten, waar men van leeft in Amerika en Nederland. Het voedsel is nogal ver schillend: de Nederlander eet bijna twee maal zoveel aardappelen als de Ame rikaan, doch de Amerikaan bijna twee maal zoveel vlees als de Nederlander. De Nedêrlander drinkt driemaal zoveel thee, dóch met de koffie is het weer andersom: de Amerikaan bijna tweemaal zoveel koffie. In het Amerikaanse boekje vonden wij precies vermeld hoeveel ijs de Ame rikanen per jaar eten. maar het bureau in Den Haag heeft zich met ijsjes niet opgehouden. In een heel andere categorie was het Nederlandse bureau wel zeer nauwkeu rig: de verdeling van Nederlanders over de verschillende kerkgenootschappen was precies vermeld, het Amerikaanse boekje gaf op dat punt geen enkele in formatie. Nogmaals, het is gevaarlijk werk om conclusies te trekken, maar het is aar dig om de cijfers eens naast elkaar te zien. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. Th. Oosterburg te Bussum. 630 uur Jeugd dienst ds. M. N. Schrale te Rotterdam; Kerkzaal: 10.30 uur ds. W. Hoekstra, vloot- predlkant te Hilversum: Geref. Kerk: 10 u. ds. Di)k: 6.30 uur ds. Banga; Kerkzaal: 9 uur ds. Banga, 5 uur ds. Dijk; Ver. Vryz. Herv. (gebouw Lindelaan)10.30 uur dhr. J. Volkers te Utrecht. Voorschoten Herv. Gem 10.30 uur ds. Meeijrlng, 7 uur ds. Sarabpr; Rijndijk: 10 uur ds. Saraber; Hulp en Heil; 10 uur ds. Kok, van Rotterdam; Jeugdkapel Nw. Voordorp: 10 uur de heer Oerlemans; Ger. Kerk (in de Herv. Kerk): 9 en 5 uur ds. van Popta van Rijswijk; Geref. Kerk (art. 21)8.30 uur ds. de Vries van Leiden, 3.15 uur ds. Verkade van Voorburg. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter H. A. Blaauwendraad, Hoogewaard 4. tel. K 1714—208. OEGSTGEEST Dodenherdenking De herdenking van de gevallenen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, bij het monu ment in het Bos van Wyckerslooth, be gint hedenavond om halfacht. De Kon. Juilianaschool, de Hof- dijckschool, de Groen van Prinsterer- school en de Leidse Houtschool hebben een samenwerking aangegaan om bij de aangifte van leerlingen tot een betere spreiding van de leerlingen over de ver schillende scholen te komen. VOORSCHOTEN Medische dienst Gedurende het weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter Tonino. Voorstraat 23, tel. 2493; voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Janse en De Wit. ZOETERWOUDE Vandaag zal de dodenherdenking worden voorafgegaan door een open bare herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk. welke dienst zal aanvangen te 7 uur. Deze dienst wordt geleid door ds. S. Kranenburg, predikant in algemene dienst, voorheen te Zoeterwoude. Na de kericdienst zal de oud-illegaliteit een krans leggen Ibtf de gedemkpiaat btj het raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7