Pleidooi voor loonconsolidatie en een beperkte kinderbijslag Grenzen aan sociale verzekering Mei een enkel woord Ook Spierpijn Agenda ZATERDAG 3 MEI 1958 EEN overeenkomst tussen Egypte en de oude Suezkanaal-maatschappij heeft nu dan tooh een einde ge maakt aan het beheersconflict. Dit be gon, zoals men zich herinnert, toen de regering van Nasser in de zomer van 1956 overging tot nationalisering van de „Compagnie universelle du canal mari time de Suez". Thans is het bestuur in handen van de Egyptische staat over gegaan, die dit moet erkend worden bij machte is gebleken, zij het met vreemde hulp, de scheepvaart door deze belangrijke vaarweg op bevredigende wijze te verzorgen. Het heeft destijds in het Westen een arrogante indruk ge maakt, toen Nasser liet doorschemeren, dat hij het wel zonder het Westen af kon. Toegegeven moet worden, dat hij bewezen heeft althans ten aanzien van het Suezkanaal op eigen benen te kun nen staan. De Compagnie universelle heeft, twaalf jaar voor het aflopen van de concessie, in een schadevergoeding moeten berusten, waartegenover staat, dat de regering in Cairo heeft moeten besluiten de activa van de oude maat schappij, welke buitenslands zijn belegd, in haar bezit te laten en een schadever goeding te geven van ongeveer 250 mil joen gulden. 27 O is er dus een compromis tot stand gekomen op basis van de werkelijk J bestaande toestand. Bevrediging kan dit het Westen nauwelijks geven, omdat het de bevestiging is van een onrecht, dat een dictatoriale figuur de tegenpartij heeft kunnen aandoen, om- hij over het middel van chantage be schikte. Zou er een andere, niet te lange vaarweg naast of nabij het Suezkanaal hebben gelegen, waardoor de scheep vaart van de Westelijke mogendheden niet gedwongen zou zijn geweest de lange route om de Kaap te kiezen, dan zouden de zaken bepaald anders hebben gelegen. Maar Nasser wist, dat het Westen voor zijn scheepvaart en vooral voor zijn energievoorziening (in de vorm van olie) in sterke mate afhankelijk is van het Suezkanaal, zodat zijn greep naar dit produkt van Westerse schep pingskracht nauwelijks op enig gevaar of bezwaar behoefde te stuiten, al tekent het een politicus, dat hy een zo onele gant hanteren van het middel van af persing niet heeft geschuwd. Dit kon overigens alleen, omdat hy zich bewust was of verzekerd wist van de steun van de Sovjet-Unie, die van het begin af in het Egyptische nationalisme een hef boom heeft gezien om het z.g. anti kolonialisme en anti-imperialisme in het Midden-Oosten tot een voor het Westen gevaarlijk niveau op te vijzelen. ECHTER, hoezeer men zich kan er geren aan deze gang van zaken, na-wrokken heeft geen zin. Want de man, die dit alles het Westen zonder enig respect heeft aangedaan, bevindt zich thans in Moskou en het is dus niet helemaal onverstandig met deze om standigheid rekening te houden. Ameri ka vooral heeft dit bijtijds ingezien en tegen deze achtergrond dient men dan ook het vrijgeven van de geblokkeerde Egyptische activa in de V.S. te beschou wen. Enerzijds wordt daardoor de af betaling door Cairo van de schuld aan de oude Suezkanaal-maatschappij be vorderd, anderzijds is het een gebaar van goede wil, dat ertoe kan bijdragen een tegenwicht te vormen tegen de sto ringsactie, waaraan de Egyptische pre sident en zyn medewerkers op het ogenblik in het Kremlin doorlopend onderworpen zijn. En nu moge Nassers gezindheid de laatste tijd naar het schynt iets minder anti-Westers zijn ge worden dan bijv. een jaar geleden het geval was, het is voor het Westen niet temin zaak op zijn tellen te passen. NUCHTER bezien is het opmerkelijk, dat Nassers bezoek aan Moskou reeds enige malen werd uitgesteld. Indien de genegenheid van de Egypti sche president voor de leiders in het Kremlin zo groot zou zijn geweest als sommigen menen, dan zou hij zeker al eerder naar het rode Mekka vertrokken zijn. Er zijn dus in Cairo wel degelijk krachten werkzaam, die de anti-Wester se, zelfs anti-Amerikaanse gezindheid niet willen ruilen voor een pro-Russi sche, laat staan pro-communistische koers. Mogelijk wordt dit inzicht ook door Nasser z;elf gedeeld. In de loop van de laatste jaren, met name sedert het zeer dubieuze Suez-succes. is hij welis waar voortgegaan met te bouwen aan de Arabische eenheid onder zijn leiding, maar het Mohammedaanse bloed kruipt waar het niet gaan kan: in de Egypti sche gevangenissen zitten de aanhan gers van het rode systeem, in welks centrum de president thans met bijzon dere egards is ontvangen! Cairo's poli tiek is wel niet pro-Westers, maar toch bepaald voorzichtiger dan zelfs optimis ten tijdens de Suez-crisis op zo korte termijn hebben durven hopen. HET is intussen een onmiskenbaar feit, dat ook de Amerikanen veel geleerd hebben uit de recente ont wikkeling. Het binnendringen van Mos kou in het Midden-Oosten heeft hen tot nadenken gestemd. Vandaar, dat er nu een grotere kans is, dat de kredieten voor het aanleggen van de belangrijke Assoean-dam toch nog verleend zullen worden. Men weet, dat het weigeren daarvan Nasser een gerede aanleiding gaf maatregelen tegen het Suezkanaal te nemen, omdat hij naar zijn zeggen uit de opbrengst van de vaargelden de bouw van de dam wilde financieren. In elk geval heeft men in Washington be grepen, dat de Zesde Vloot in de Mid dellandse Zee ongetwijfeld een zeer machtig wapen is om zo nodig een ge welddadige aanval te keren, maar dat zij toch niet in staat is geweest te voor komen, dat de rode infiltratie in het Midden-Oosten ongestoord voortgaat. Terwijl Nasser in Moskou vertoeft, staat er over een bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad nog niets vast! •j—VEN ongrijpbaar als de sluipende I— infiltratie van de rode propaganda is ook de uitwerking van Nassers bezoek aan Moskou op de Arabische volksmassa's in het Midden-Oosten. Radio-Cairo verkondigt van de Atlanti sche Oceaan tot aan de Perzische Golf, dat de Egyptische president triomfante lijk in het land van de spoetniks is ontvangen, zoals de Frankfurter Allge- meine het dezer dagen uitdrukte. Niet alleen het land van de spoetniks, maar ook de staat, die de wapens levert aan Egypte en andere Arabische landen, het land ook, dat zo fanatiek tekeer gaat tegen het „kolonialisme". Bovendien is het niet ondenkbaar, dat Nasser, by alle „neutraliteit", zijn pan-Arabische poli tiek met behulp van de Sovjet-Unie zover drijft, dat de olie-leverende sjeiks tussen Aden en Koeweit steeds meer naar hem gaan luisteren, om nog maar niet eens te spreken van de mogelijkheid dat Cairo en Moskou gezamenlijk de eis stellen, dat Israëls grondgebied terugge bracht wordt tot de grenzen van 1947, het jaar waarin de jonge staat zijn eerste overwinning op de Arabische agressie behaalde en zijn territoir met e*n derde uitbreidde. Centraal Sociaal Werkgeversverbond (Speciale berichtgeving) Het voortduren van de economische terugslag, de ineenstorting van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië, de noodzaak zorg te dragen voor voldoende werkgelegenheid in de toekomst en het loon kosten verhogende effect, over enige tijd door het EEG-verdrag teweeggebracht, het zijn alle factoren die pleiten voor een voortgezette consolidatie in 1958 op het gebied van de loonvorming. In zijn jaarverslag over 1957 zegt het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (CSWV) dan ook: „Wil Nederland zijn huidige levens standaard en werkgelegenheid bestendigen, dan dient in de eerst komende jaren ten aanzien van het niveau van de produktiekosten de grootste waakzaamheid te worden betracht". Het is overigens niet waar, zo betoogt men van werkgeverszijde, dat de kosten van levensonderhoud ten opzichte van andere landen in het afgelopen jaar bovenmatig gestegen zyn. Het meren deel der verhogingen was tevoren in het regeringsbeleid opgenomen (AOW, huur verhoging etc.). Kritiek heeft bet CSWV op de by de loonvorming ge volgde procedure. Reeds in het verorde ningenblad bedrijfsorganisatie gepubli ceerde maatregelen tot wijziging van lonen en andere arbeidsvoorwaarden moeten namelijk, dank zij het stelsel van de geleide loonpolitiek, worden voorgelegd aan de betrokken minister. Wanneer deze laatste de getroffen ver ordening nog op haar aanvaardbaarheid moet toetsen, kunnen er spanningen ontstaan, doordat de publikaties dikwijls al verwachtingen hebben gewekt. Het nadeel van dit beleid acht het Verbond, dat na de in vrij overleg bereikte pu bliekrechtelijke vaststelling van een verordening in deze sector slechts het ja of het nee van de minister overblijft, waardoor verdere gedachtenwisseling dan uitgesloten is. Eigen initiatief stimuleren De ontwikkeling van de sociale ver zekeringen wordt in het jaarverslag van het CSWV in ieders warme be langstelling aanbevolen, omdat een overschrijding van de hierbij te stel len grenzen werkgeverskringen zeer ongewenst voorkomt. Deze voorzienin gen ontlenen immers, zo zegt men, hun waarde aan de zekerheid, waarop men bouwen kan en waardoor het mo- Noodlottige vergissing bij militaire oefening Weert Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, over het ongeluk, waar bij slachtoffers zijn gevallen tijdens mi litaire oefeningen te Weert, heeft de mi nister van Oorlog geantwoord dat de oe fening (aanval van een peloton infante rie op een kazemat) reeds vele malen op dezelfde plaats en onder nagenoeg de zelfde omstandigheden heelt plaats ge vonden. Alle veiligheidsmaatregelen wa ren getroffen en als zodanig voldoende te achten. Gedurende de oefening ontstond een heidebrand. Na het blussen van deze brand, mede door de deelnemers aan de oefening, zou de oefening worden voort gezet. Door een verkeerde interpretatie van de uitlating „veilig" van een in structeur werd de bangalore-torpedo tot detonatie gebracht. Teneinde een mogelijk misverstand te voorkomen, zijn thans orders gegeven, dat - indien bij oefeningen met scherpe munitie of explosieven dë oefening moet worden onderbroken - met de gehele oe fening opnieuw een aanvang moet wor den gemaakt, waardoor ongelukken als het onderhavige niet meer zullen kunnen plaatsvinden. Aan het gezin van elk der slachtoffers zal een jaarlijks pensioen worden ver leend, waarvan het bedrag gelijk is aan het salaris (inclusief de vakantietoelage) hetwelk de getroffenen als beroepsmili tair hebben genoten gedurende het jaar, voorafgaande aan hun overlijden. Aan twee van de getroffen gezinnen zal bo vendien een kindertoelage worden ver leend. gelijk moet zyn eigen initiatief en verantwoordelijkheidsgevoel te stimu leren. De totstandkoming van een nieuwe algemene weduwen- en wezenverzeke ring en een invalditeitsverzekering lykt het verbond niettemin beslist noodzakelijk. Ten aanzien van de voor stellen betreffende de algemene kinder bijslagwet en een wijziging van de kin derbijslagwet voor loontrekkenden neemt men daarentegen een zeer afwijzende houding aan en meent men te moeten betwijfelen of deze hervorming van het nationale inkomen ten behoeve van alle kinderrijke gezinnen in het rechtsbe wustzijn van ons volk leeft. De aan dacht wordt thans duidelijk gericht op een afhouden van een steeds hoger per centage van het arbeidsinkomen voor sociale voorzieningen, waardoor het voor vrije bestedingen beschikbare bedrag voortdurend sterker in het gedrang komt. Daarom zal volgens het CSWV een nauwgezette beoordeling van het tempo van uitbreiding der sociale voor zieningen in de toekomst nodig zijn en bijvoorbeeld de verruiming van de kin derbijslagwet beperkt moeten blyven tot de groep van de kleine zelfstandigen. Reistijdvergoeding Het probleem van de lange reistijden en de daarmee samenhangende hoge reisurenvergoedingen voor arbeiders, die om de plaats van hun werkzaamheden te bereiken grote afstanden moeten af leggen, zal in de toekomst zeker niet afnemen, wanneer werkkrachten moeten worden betrokken uit forensengemeen ten en satellietsteden. Een oplossing hiervoor ziet het Verbond in goede en snelle verbindingen van de stedelijke centra met het omliggende platteland, waardoor reistijd en vergoeding binnen aanvaardbare grenzen kunnen worden gehouden. Blijkens het jaarverslag wordt het verstrekken van dergelijke vergoe dingen onjuist gevonden, dat wil zeggen wanneer de reistijd binnen redelijke grenzen blijft. Huren op peil brengen De huren van oude woningen zullen op zo kort mogelijke termijn op een peil moeten worden gebracht, dat in Restauratie van het Anne Frankhuis Zeer binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met de eerste, zeer kost bare, fase van de restauratie van het wereldvermaarde Anne Frankhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam. De Anne Frankstichting, eigenaresse van I dit vervallen pand, is tot dit deel van de restauratie financieel in staat ge steld door de vader van het in de oorlog omgekomen joodse meisje, de heer Otto Frank. Het huis staat voor een deel naast zijn fundamenten, zodat een nieuwe fundering dringend nodig is. De gehele restauratie van het tehuis zal een be drag van circa f. 160.000 vergen, zo heb ben deskundigen berekend. Zoals bekend streeft de Stichting er naar het z.g. achterhuis, waar de fa milies Frank en Van Daan (tezamen 8 personen) waren ondergedoken, in te richten als gedenkplaats. Het voorhuis denkt men te bestemmen tot interna tionaal jeugdcentrum. BINNENLAND Op het Noordelijk rijwielpad van de Marathonweg te Rotterdam is gistermid dag de bijna 73-Jarige kunstschilder J. J. Dambrulne die daar op zijn fiets reed. door een achter hem komende bromfietser aangereden. De heer Dambruine werd te gen de straat geworpen en is met een zwa re hersenschudding in het ziekenhuis op genomen, waar hij in de loop van de avond is overleden. Voor belangstellenden ligt aan ons Blad de passagierslijst ter Inzage van het s s. „Radja" van de Mij „Nederland dat op 26 april van Tandjong Priok is vertrokken met bestemming Amsterdam. De mogelijk heid bestaat dat enkele passagiers reeds in Zuideuropese havens debarkeren. Het Convent der algemene platte- landsor^anlsatles heeft gisteren in Utrecht een landelijke conferentie gehouden, waar in de toekomstmogelijkheden voor de op groeiende plattelandsbevolking zijn behan deld. Eigendunkelijk gaat Nasser dus zijn gang. Uit een oogpunt van Arabisch nationalisme is dit be grijpelijk en het Westen doet verstandig er binnen redelijke grenzen rekening mee te houden. Niet om een dictator te paaien, want dit soort lieden heeft nooit genoeg en wordt gulziger naarmate zij meer hun zin krijgen, maar uit een oog punt van werkelijkheidszin, al mag dit ook weer niet gaan ten koste van andere belangen. Het verdient aandacht, dat juist op het ogenblik, dat Nasser zich in Moskou bevindt, de propaganda via Radio-Cairo tegen het „imperialisme" van de Amerikanen beëindigd is. En niet minder opmerkelijk is, dat, ook al moge de oude Suezkanaal-maatschappij zich by de bestaande toestand hebben neer gelegd, iets dergelijks ook van Egypte gezegd kan worden. Hier stoten wij op een paradoxaal element in het ..neutra lisme": Nassers bezoek aan Moskou gaat gepaard met een (overigens nog wat slappe) glimlach naar het Westen. Bijna zou men wensen, dat de Egyptische president wat vaker naar de Sovjet- Unie reist: de werkelijke winst zou dan voor het Westen zijn. Aangenomen even wel. dat Nasser zich niet door de rode voorspiegelingen laat inpalmen. Maar dat kan later blij ken! I De algemene vergadering van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en gezondheidskolonies, ls gis teren in het stadspavlljoen te Groningen gehouden. De eerste halve eeuw van het bestaan van de vereniging heeft uitsluitend in het teken gestaan van een zuiver lichamelijke zorg voor het kind. Nu de bereiking van dit oorspronkelijke doel steeds dichterbij begint te komen, treedt het werk in een tweede geheel nieuwe fase. te weten de be strijding van nervositas bij het school gaande kind. Sinds de oprichting heeft het Centraal Genootschap rond 230 000 kinde ren verpleegd. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roemers over de prijsverhoging voor huisbrandkolen, heeft de minister van Economische Zaken, geantwoord, dat de door de Nederlandse mijnen doorge voerde prijsverhoging voor hulsbrandkolen niet door de KSG wordt voorgeschreven. Met de Lockheed .Super Constellation' PH-LKG „Griffioen" is gisteravond een kleine delegatie van Schiphol vertrekken naar de hoofdstad van Malakka. Kuala Lumpur, dat met ingang van gisteren in het luchtnet van de KLM ls opgenomen. Verschenen is een rapport van het College van advies der Anti-Revolutionaire Party inzake woningbouw en huurbeleid In een betoog van ongeveer 50 bladzijden wordt achtereenvolgens aandacht gewijd aan het opvoeren van de woningproduktie, het woonpell, het huurbeleid en de finan ciering van de woningbouw. Tengevolge van een verkeersongeval is gisteren de 71-jarige mej. N. Eschbach uit de van Malsenstraat te Rotterdam om het leven gekomen. Zij wilde aan de Put- selaan nog voor een tram langs oversteken Hierbij werd zij door de tram aangereden en 12 meter meegesleurd. Met ernstige verwondingen ls zij naar het Zuiderzieken huis overgebracht, waar bleek, dat zij was overleden. De beide Christelijke Plattelandsjeugd organisaties CJBTB en CBPB houden op 7, 8 en 9 mei gezamenlijk hun bondsdagen in Doetlnchem. Het aantal leden van de Vereniging „De Nederlandse Padvinders" ls in een Jaar tljds met 600 toegenomen. In 1957 ston den 35.389 padvinders ingeschreven tegen 34.789 in 1956. Verschenen is het zeer uitvoerig ant woord van minister Luns (Buitenlandse Zaken) aan de leden van de Eerste Kamer BUITENLAND Door allerlei omstandigheden ls ln Engeland de bevoorrading met anti-polic over eens temming is met de kostprys- huur, aldus het CSWV. Hierdoor kan een redelyke verhouding ontstaan ten opzichte van de huren van nieuw gebouwde woningen. Huurcompensa- ties zullen deze stygingen moeten be geleiden. Wat de kadervorming in het bedrijfs leven betreft is men van werkgeverszijde van mening, dat Nederland hiermee te laat begonnen is. Thans zal men maat regelen moeten nemen om reeds bij het middlebaar onderwijs in deze richting initiatieven te ondernemen. De plannen voor een nieuw conferen tie-oord van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond zijn momenteel in zo verre verwezenlijkt, dat in Noordwijk het hotel „Astrid" hiertoe is aangekocht. Een grondige verbouwing scheidt dit toekomstig tehuis nog slechts van een definitieve ingebruikneming. GEVEILDE PERCELEN. De herenbehuizing met tuin te Oegst- geest Dorpsstraat 67 in bod: f24.300. is uit de hand verkocht. Het woonhuis en erf te Leiden, Hoge Morsweg 19 in bod: f 3.850.is niet verkocht. en rheumatische pijnen wrHft U weg met ZATEKDAG Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. mr. A. W. Kist. 7.15 uur nam. Bevrijdingsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8.30 uur nam. Halte Posthof Wandeling Ned. Chr. Reisver. Wassenaar-Scheveningen. 1.55 uur nam. Gebouw GGD (Nwe Mare 13a): In schrijving Cabaretmiddag Ouden van Da gen. 24 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde, Tuinbouw- studleclubs en D.E.V. naar Koudekerk. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 173. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Molen „De Valk". Start wandeltocht 2.30 —3 uur nam. Speelweide Leidse Hout. Vliegerwedstrijd 2.30 uur nam. Professorenwyk Wielerwedstrijd 6.30 uur nam. Pieterskerk. Herdenkingsdienst Bevrij ding. 7.15 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies. Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing J .H. Smit over kamerplanten 2.30 uur nam. De Doelen. Jaarvergadering 3 Ocktober- Vereniging 8 uur nam. Zomerzorg: Kapdemonstratie R.-K. Bond St. Franciscus van Assislë. 7.45 uur nam. Zuiderkerk: Interkerkelyke evangelisa tie-samenkomst. 8 uur nam. WOENSDAG Ambachtsschool (Haagweg 4): Officiële opening tentoonstelling van werkstukken. 3 uur nam. DONDERDAG Ambachtsschool (Haagweg 4)Tentoon stelling van werkstukken. 9-12 uur voorm. en 24 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Fees'.avond leer lingen Ambachtsschool. 8 uur nam. vaccine vertraagd. Hierover heeft de rege ring veel kritiek te horen gekregen, omdat de gezondheid van duizenden kinderen, die thans niet kunnen worden Ingeënt, ln gevaar wordt gebracht. Onder druk van de politieke opinie heeft de Britse regering thans het noodbesluit genomen om voor raden Amerikaanse en Canadese entstof ln de eerstvolgende twee weken naar Enge land te doen overvliegen, voldoende voor verscheidene miljoenen injecties. In de Westduitse pers wordt van vele zijden kritiek geleverd op de hoedanigheid van de Duitse inzending op de Wereldten toonstelling te Brussel. „Laten we het Duitse paviljoen voor twee weken sluiten en van voren af aan beginnen", schrijft de „Abendpost". Het Duitse paviljoen is „ver velend en zonder fantasie ingericht Twee Zweedse waarnemingsstations hebben bekendgemaakt, dat hun selsmo- grafen te Kuruna en Uppsala woensdag twee even zware schokken met een tussen poos van vier seconden hebben opgete kend. Deze schokken kwamen uit de noor- deiyke Oeral en zouden door ontploffingen veroorzaakt kunnen zijn. De waarnemende minister van presi dentiële zaken van de Verenigde Arabische Republiek, Kamal Refaat, heeft te Cairo gezegd te weten, dat ln de Amerikaanse steunpunten in het Midden-Oosten atoom- en waterstofbommen liggen opgeslagen. Bommenwerpers met kernwapenen aan boord vliegen tussen de Amerikaanse bases in het Midden-Oosten en zijn paraat om aan elk gevaar van de zyde van de Sovjet- Unie het hoofd t.c bieden, aldus Refaat in een vraaggesprek voor Radio-Cairo. President Eisenhower zal van 8 tot 10 Juli in gezelschap van zijn echtgenote, minister Dulles en diens echtgenote een onofficieel bezoek aan Ottawa brengen, op uitnodiging van premier Dlefenbaker. De president zal o.m. een gemeenschappelijke vergadering van belde huizen van het Ca nadese parlement toespreken! Kroonprins Felsal van Saoedl-Arablë zal zich naar Cairo begeven als president Nasser uit de Sovjet-Unie is teruggekeerd, om onderhandelingen te beginnen met het oog op de vestiging van een federale unie tussen de Arabische republiek en het Sa- oedische koninkrijk, aldus meldt de pers te Damascus uit welingelichte bron verno men te hebben. Naar het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, ls men begonnen met de aanleg van een spoorlijn door de Goblwoestijn. Deze iyn met een lengte van 450 km. vormt een onderdeel van de ko mende verbinding tussen centra al-r^' en de provincie Sinklang. Raj Mohan Gandhi, een kleinzoon van Mahatma Gandhi, heeft besloten de rest van zyn leven in dienst van Frank Buchmans beweging voor morele herbe wapening te stellec. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Voor de Jeugd. 15.25 Harmonie- ork. 15.45 Gram. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Sport of gram. 17.15 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Koorzang. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strljkork. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.16 Gram. NATIONAAL PROGR.: 19.30 Omr. ork. 19.50 KL mannenkoor. 20.00 Stilte 20.02 Wilhelmus. 20.04 Orgelconc. 20.13 Omr. ork. en groot koor. KRO: 20.30 Gram 21.00 Vogels hebben een nest, hoorsp. 22.00 Tenor en piano. 22.35 wy luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.22 24.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Lich te muz. 15.00 Boekbespr. 15.25 Lichte muz. 15.45 Betuws progr. 16.10 Radio Philharm. ork. en solist. 16.45 Wenkend perspectief, caus. 17.00 Ballroomork. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Or gelspel. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. NATIONAAL PROGRAMMA: 19.30 Zie Hilversum I. VARA: 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.15 Socialistisch comm. 21.30 Mezzo-sopr., altviool en piano. 21.50 De meisjes uit Viterbo, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: Voetbalwedstrijd: Man chester United Bolton Wanderers. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kind. NTS: 19.35 Journ. en weeroverz. 19.55 Nationaalprogr.: Dodenherdenking. 20.25 20.40 Lied der Volkeren, film. VOOR ZONDAG 4 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plech tige hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gewijde muz. IKOR: 10.00 De ere dienst thuis, caus. 10.10 Kamermuz. 10.30 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, caus. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. oct. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De wadders, hoorsp. met muz. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Kamermuz. 14.30 Lof der bescheidenheid, documentaire. 15.00 Gitaarspel. 15.25 Klas sieke muz. 15.45 Muzikale caus. 16.10 Gram. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Actu6 Tragicus, cantate. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samen zang. 19.25 Tot ziens in Jeruzalem, ge sprek. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Bonjour Ca roline, blijspel met muz. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Wegwijs, cabaret 21.20 U bent toch ook van de party?, caus. 21.30 De Waanzin, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.25 Gram. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Laatste rondje. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Instr. Octet. 10.30 Boek bespr. 10.40 Het pulk van zoete kelen. 11.20 Cabaret. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Amus. muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Voetbalwedstryd NederlandTurkije. 16.20 Gram. 16.30 Omr. ork. en Groot Koor. VARA: 17.00 Zigeunerork .17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws., sportjourn. en sport- uitsl. VPRO: 18.30 Nederl. Herv. kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De Open Deur. vragenbeantw. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.45 De Engelsteeg. hoorspel. 21.20 Strykork. 21.40 Logboek bevrijding 1945. 22.20 Act. 22.30 Bariton en piano. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Verleden en heden. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (bandopname van de dienst, d d. 27-4-1958, 2 uur n.m.) 11.15 uur ds. D. J. Roos van Haarlem-Zuid (bandopname van de dienst voor belang stellenden d.d. 27-4-1958, 7.30 uur nam)' 3.45 uur ds. G. Rang van Vijfhuizen (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.20—16.20 Voetbalrep.: Neder land—1Turkye. Engeland, BBC Home Service 330 m 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 ALUM. JALOEZIEËN Off. dealer: D. LAD AN. Inlichtingen en toonkamer: Molensteeg 27 - Leiden - Tel. 21375 VRIJDAG Haagweg 4: Receptie 75-jarig bestaan Ambachtsschool. 3 uur nam. Oegstgeest. Patronaatsgeb.: Voor lichtingsavond met film van Stichting „Door de eeuwen trouw". Spr. dr. W. A. Veenhoven uit Den Haag „Ambon-Neder land in verleden, heden en toekomst". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Pleter Ge- raedts (tot 27 mei). (Werkd. 105, zon en feestd. 15 uur). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Litho's door V. H. Ellenbaas (tot 18 mei). Werkd. 25 uur nam Universiteitsbibliotheek. Tentoonstelling van klassieke handschriften uit Leids be zit. Werkdagen 9.30 uur voorm. tot 5.30 u. nam. (tot en met 8 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Getuige a charge". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Gejaagd door de wind". 14 Jaar. Dageiyks 2 en 7.30 uur. I.uxor: „De Jonge leeuwen". 18 jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zondag: 3 en 8 uur. Lido: „Vrouwen en spionnen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De trein van tien over drie" 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag; 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807; bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek „Tot hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: Apotheek Oegst geest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274 be halve zondag van 8 uur 's morgens te De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Hartman, Pleiter, Den Haan, Roo- ^enburg, Vermaat en Veldhuyzeu. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr.. tel. 20390 en Hugenholtz Jr., tel. 32277. Bfl geen geboot bi) Uw balsarts ol specialistbel op dokterstelefoon 22222. Nws. 13.10 Caus. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Sol., koren en ork. 15.45 Causerieën. 16.15 Can I help you, caus. 16.30 Muzikale caus., 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Italiaanse nieuwsbrief. 19.45 Klankb. 20.25 Liefdadig- heidsopr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Amus. muz. 22.50 Epiloog. 23.00—23.06 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 in. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. met muz. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. 18.00 Liederen. 18.30 Verz. progr. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Pianospel. 23.50 Voordr. en muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Amus. muz. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Ork. conc. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. ork 18.50 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20 00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Ritm. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Symf. ork. en sol. 1.154.30 Ge var. muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.30 Hoor spel, 15.40 Le Jour et la nult, opera-buffa 17.26 Gram. 18.00 Ork .conc. 19.25 Gram. 19.40 Gevar. muz. 20.10 Gram. 20.15 Ka mermuz. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Bel- cantoconc. 15.30 en 15.40 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Sportuitsl. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Kamermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. 484 in. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.00 Atomium Cocktail. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 18.45 Godsd. halfuur. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. en gram. 22.00 Nws. 22.10 Relais. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 5 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.0Ó Voor de zieken. 9.30 Waterst. 9.40 Raak de roos. 10.20 Gram. 10.30 Theologische etherleer gang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Vakantie rubriek. 13.00 Nws. 13.15 Strljkork en sol. 13.40 Gram. 14.15 Orgelspel. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Bijbeloverden king. NATIONAAL PROGRAMMA: 16.00 Klok. 16.01 Toespraak tot de jeugd. 16.05 Pro- menade-ork. en solist. 16.40 Zestienhon derd Slag bij Nieuwpoort, wedstrijd v. d. jeugd. 17.25 Cabaretprogr. NATIONAAL PROGRAMMA; 18.00 Klok. 18.01 Nws. en weerber. 18.15 Gram. 19.00 Jeugdforum. 19.30 Lichte muz. 20.00 Klok. 20.02 Nws. 20.05 Herdenking v. d. bevrij ding. 21.05 Gram. 21.15 Amus. progr. 22.30 Gram. 22.35 Piano en orgel. 23.00 Klok. 23.01 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Dag sluiting. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 Pianorecital. 10.45 Dit is uw leven. 11.40 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Piano trio. 13.00 Nws. 13.15 V. d. Middenstand. 13.20 Dansmuz. 13.45 V. d. vrouw 14.00 Cello en piano. 14.25 Dansmuz. 15.00 Zes tig minuten voor boven de zestig. NA TIONAAL PROGRAMMA: 16.00 Zie Hilver sum I. (Onderbreking: 18.5019.00 Open baar Kunstbezit). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Nationaal Progr.; 20.0022.15 Met vlag en wimpel, amus. progr. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram. 13.40 Voor de scholen 15.00 Hoorsp. 16.10 Gevar. muz. 17.00 V d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.10 Stad en land. 18.40 Sport 18.45 Gevar. muz. 19.00 Ork. conc. 20.00 Klankb. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 1.1 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Jazzmuz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Ork. conc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Lichte muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Latyns-Amerikaans ork. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 The Clitheroe Kid. 20.30 Nws. en gram. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en groeten v. militairen. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. en Weense muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Zigeunermuz. 13.00 Nws 13.15 Operettemuz. 16.00 Symf. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. ork. 20.15 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.35 Chansons. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem 14.30 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 17.30 Gram! 17.35 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Ork.- conc, 23.10 Klass. muz. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Kamerork. en solist. 14.00 Schoolradio. 15.35 Muz. portret. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.35 Caus. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Prot. caus. 18.30 V. d. sold, 19.00 Nws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Klavecimbelreci tal. (In de pauze: Kunstkaleidoscoop). 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15, 15.15 en 16.05 Granj. 16.15 Zang en plano. 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2* V c w a d dl li t a Ê-3 Is Helsinki regen O 4 10 16 Stockholm sneeuw nnw 8 13 4 Oslo onbewolkt nnw 6 15 0 Kopenhagen half bew. wnw 12 16 0.3 Aberdeen zwaar bew. wnw 4 13 4 Londen licht bew. nno 6 25 0 Amsterdam onbewolkt nno 7 19 0 Brussel geh. bew. no 4 22 0 Luxemburg onbewolkt nnw 2 23 0 Parijs half bew. nno 1 25 0 Bordeaux zwaar bew. O 3 28 0 Grenoble onbewolkt windstil 24 0 Beriyn Frankfurt zwaar bew. nw 10 19 0.2 zwaar bew. w 4 24 0 München zwaar bew. zw 2 19 0 Zürlch zwaar bew. ozo 1 23 0 Genëve licht bew. wzw 1 20 0 Locarno onbewolkt windstil 21 0 Wenen onbewolkt wzw 2 19 0 Innsbruck 'icht bew. zw 2 23 0 Rome onbewolkt windstil 21 0 AJaccio onbewolkt no 2 18 0 Madrid onbewolkt windstil 23 0 Mallorca onbewolkt windstil 22 0 Algiers mist windstil 22 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2