Soekarno waarschuwt tegen tweede Korea of een derde wereldoorlog Veto van Moskou over inspectieplan voor de Amerikaans Noordpool WEERBERICHT Ook wij kunnen buitenlanders vragen om voor ons te vechten Dulles: tragischmaar onze pogingen zetten wij voort Plevens formatiepoging gestrand op een socialistische weigering 97ste Jaargang ZATERDAG 3 MEI 1958 No. 29431 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week f. 7.50 Witte Singel 1, Leiden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Op een bijeenkomst van studenten te Bandoeng heeft president Soekarno gisteravond de waarschuwing geuit „dat er een derde wereldoorlog zal uitbarsten, wanneer de wereld buiten Indonesië denkt in de richting, dat Indonesië zal worden gemaakt tot een tweede Korea of een tweede Vietnam". „Het zou aldus de president voor ons zeer gemakkelijk zijn als wij, nu wij worden gebombardeerd door buitenlandse avonturiers, op onze beurt avonturiers uit het buitenland zouden vragen voor ons te vechten". Soekarno herhaalde de beschuldigingen, die premier Djoenda heeft geuit, dat Amerikaanse en nationalistisch-Chinese staatsburgers de opstandelingen hulp bieden, en vervolgde: „Als vrijwilligers van een bepaalde kan,t ons bombarderen, kunnen zij worden bestreden door vrijwilligers van een andere zijde". Soekarno voerde hieraan echter toe, dat zijn gevoelens van sympathie jegens de V.S. nog dezelfde zijn als zij steeds zijn geweest. Soekarno drong er bij Amerika op aan zijn politiek ten opzichte van Indonesië te herzien en meer begrip te tonen voor de Indonesische wens om op eigen benen te staan. In de rij van landen die Indonesië verkeerd begrijpen, staat Amerika voorop, aldus Soekarno. Voorkom ramp In een speciale radio-uitzending heeft het Indonesische ministerie van Voor lichting tot de buitenlandse mogend heden de waarschuwing gericht, een ramp te voorkomen en er bij hen op aangedrongen, energiek op te treden tegen hun onderdanen, die hulp bie den aan de opstandelingen. De secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij, D. N. Aidit, heeft in een telegram aan de ambassadeur der V. S. in Indonesië, Howard Jones, medegedeeld, dat de communistische partij in Indonesië Eisenhower oppert internationalisering van Zuidpoolgebied President Eisenhower heelt vandaag de vestiging van een vreedzaam regime in het Zuidpoolgebied voorgesteld. De V.S. hebben korte nota's gezonden naar de elf landen, die in dit gebied belangen hebben, waarin om hun mening wordt gevraagd. Ook de Sovjet-Unie heeft een nota gehad. Als het voorstel gunstig wordt ontvangen, zal er waarschijnlijk een internationale conferentie bijeen worden geroepen. Volgens diplomatieke kringen in Washington zouden de Ame rikanen met dit voorstel het volgende beogen: demilitarisering van het Zuidpoolge bied verlenging van het internationale geofysische jaar om tot voortzetting van de wetenschappelijke samenwerking te komen; het handhaven van de bestaande toe stand op het vasteland van de Zuidpool, behoudens mogelijke eisen op gebieden aldaar. De Amerikaanse plannen zouden ech ter nog slechts in het stadium van on derzoek verkeren. Het doel is vermoedelijk het totstand komen van een verdrag, dat het uitslui tend vreedzame gebruik van het Zuid poolgebied moet waarborgen. De betrokken landen zijn: de V.S.. Gr.-Brittannië, Australië. België, Nieuw- Zeeland. Zuid-Afrika, Chili. Noorwegen. Argentinië, Frankrijk, Japan en de Sov jet-Unie. Dr. Drees naar Wenen De minister-president, dr. W. Drees, zal waarschijnlijk het buitengewone congres van de Oostenrijkse socialis tische partij, dat op 13 en 14 mei in We nen wordt gehouden, bijwonen. Dr. Drees heeft van de partijleider dr. Bruno Pittermann een persoonlijke uitnodi ging gekregen. Het buitengewone partycongres wordt gehouden om een nieuw partijprogram ma te aanvaarden. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Kans op regen De Bilt verwadht tot morgenavond: Toenemende bewolking en later op de dag kans op regen. Vannacht nog plaat selijk nachtvorst. Verdere daling van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 4 MEI Zon op: 5.06 uur; onder: 20.08 uur. Maan op: 21.35 uur; onder: 5.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.31 uur en 15.56 uur. Laagwater te 11.43 uur. '5/5: hoogwater te 4.16 en 16.42 uur: laagwater te 0.07 en 12.32 uur) Dit nummer bestaat uit 12 een Bijvoegsel. het nemen van maatregelen tegen de economische belangen van de V.S. in Indonesië zal aanmoedigen, als de V.S. hun hulp aan de opstandelingen niet staken. Amerikaanse piloten gedood? „Twee Amerikaanse piloten en ver scheidene Chinese nationalisten" zyn om het leven gekomen, toen een vlieg tuig van de Indonesische opstandelin gen bij een aanval op het vliegveld Mandai bij Makassar (Zuid-Celebes) ontplofte. Dit is vandaag bekendge maakt door het persbureau Antara. Gezegd werd, dat de explosie aan boord van het toestel een gevolg was van sabotage door groepen welke ge kant zijn tegen de opstandige bewe ging op Noord-Celebes. Indonesische regeringsfuctionarissen hebben naar bekend onlangs de beschuldiging geuit, dat Amerikanen en Chinese nationalisten de opstandelingen op Sumatra en Celebes steunen, doch van de zijde van de V.S. en Formosa is daarop bij herhaling verklaard, dat men van een dergelijke deelneming niets weet Red. L.D.) Wateren vermijden De stoomvaartmaatschappij Nederland en de Kon. Java China Paketvaartlijnen hebben medegedeeld, dat zij opdracht hadden gegeven hun schepen buiten de Indonesische wateren, waar vliegtuigen van de opstandelingen thans aanvallen doen, te houden. De twee korvetten die door de Indo nesische regering in Italië waren besteld, zijn gisteren in de haven van Tandjong Priok aangekomen, aldus Antara. Arrestaties in Atjeh Na de recente poging tot opstand is in Atjeh, behalve leiders aan militaire zijde, oo'- een aantal burgers gearresteerd. Volgens een bericht uit Kotaradja be vinden zich onder de gearresteerden majoor Teoekoe Manjak, commandant van het eerste militaire district in At jeh, Moh. Abdoesjan, voorzitter van de Atjehse wetgevende raad, Bordansjah, hoofdredacteur van het te Kotaradje verschijnende dagblad „Tegas" en twee ambtenaren van de P.T.T.-dienst die voornemens waren, een onwettig radio station op te richten. Soekarno steeds meer communistisch De „Washington Post" zegt in een commentaar op de toestand in Indo nesië, dat president Soekarno „steeds meer laat blijken, dat de communisten zyn wyzen van denken bepalen. Zyn verklaringen in het openbaar komen overeen met het standpunt van de Indonesische communistische par tij, die zijn luidruchtigste aanhan ger is". Hoever deze ontwikkeling zich voortzet zal men, volgens het Amerikaanse blad, kunnen zien aan zijn politiek tegenover de opstandelingenleiders, nu de opstand op Sumatra verloopt of hij op de tra ditionele Indonesische manier tot een compromis met de groepen, die meer autonomie wens, komt of tot het uiterste de actie voortzet. Indien Soekarno tot het laatste be sluit, zal dit ongetwijfeld een ieder. Lacoste optimistisch over Algerije De Franse minister /oor Algerije, Ro bert Lacoste, die de „sterke man" van de militaire pacificatiecampagne in dat Franse gebiedsdeel is, heeft zich opti mistisch uitgelaten over de gang van zaken: „Ons doel is binnen ons bereik", aldus verklaarde hij in een vraaggesprek met het links-radicale blad „L'Expre.ss" De grens met Tunesië is door 900.000 mynen en zes regimenten valscherm troepen vrywel gesloten. „Wanneer ik nog een regiment valschermtroepen in Constantine, waar nog enige onrust heerst, heb gelegerd, zullen er een mil joen Mohammedanen zijn, die de Franse overwinning zullen aanschouwen in de vorm van vrede, werk, veiligheid en poli tieke opvoeding Dat is een machtig wa pen". Lacoste zei verder over de toestand in Noord-Afrika: „De Amerikanen vertel len ons allemaal, dat wij in Noord- Afrika tussen Bourguiba (de president van Tunesië) en bet communisme moe ten kiezen. Dit is de rampzaligste fout van deze eeuw Voor minder ontwikkel de landen die de onafhankelijkheid ver werven, is het communisme onvermijde lijk". Intussen gaat de strijd by Soek Ahras, nabij de Tunesische grens, nog onver minderd voort. Daar strijden drieduizend man Franse valschermtroepen en infan terie met 750 opstandelingen, die uit Tunesië kwamen Er zouden reeds 436 rebellen gedood en 100 gewond zijn. De Franse verliezen bedragen 38 doden en 33 gewonden. Franse troepen, gesteund door vliegtuigen, achtervolgen de rest van deze groep infiltranten. In Amsterdam is de bekende 1 verjaardag. De heer Last wordt ge« schrijver Jef Last gisteren ge hul-j j elicit eerd door zijn collega Victot digd in verband met zijn zestigste B. van Vriesland. wie het lot van de meerderheid van het Indonesische volk die uitgesproken geen sympathie voor het communisme heeft, ter harte gaat met zorg vervul len, aldus de „Washington Post". Consul-generaal naar opstandelingen De Indonesische consul-generaal in Saigon, Wilhelm J. E. Pesix, heeft van daag tijdens een persconferentie mede gedeeld, zich aan de zijde der Indonesi sche revolutionaire regering te hebben geschaard. Hij heeft zijn post onmiddel lijk verlaten. Mei. mooi weer. kortom lente in de wei. wat kan een opgewekt lam metje zich nog meer wensen? Dit aardige plaatje werd gemaakt in het schapenland bij uitstek, Texel. 99 De Sovjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over de Amerikaanse resolutie, waarin gevraagd werd om instelling van een inspectie systeem in het Noordpoolgebied. Dit geschiedde ondanks de tussenkomst van se cretaris-generaal Hammarskjöld, die voor het voorstel had gepleit. Tevoren had de Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge een Zweeds amendement op zijn voorstel aanvaard. Dit Zweedse amendement had ten doel de besprekingen in de V.N. over het Amerikaanse inspectieplan met die op een topconferentie te verbinden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, noemde in Durham in de staat New Hampshire, het Russische veto „tragisch". Het gevaar en de angst zullen blijven bestaan, omdat de Sovjet-Unie een internationale inspectie ter voorkoming van onverwachte aanvallen verwerpt, aldus Dulles. Niettemin zullen de V.S. en hun hondgenoten blijven streven naar een betrouwbare overeenkomst met de Russen, waardoor de bewapening verminderd en een verrassende aanval voorkomen kan worden. Wij hebben het ene voorstel na het andere ingediend, maar geen enkel werd door de Russen aanvaard. Toch zijn wy niet ontmoedigd; wy zullen onze pogingen voortzetten, al gevoelen de Russen zich niet verplicht overeenkomsten na te komen en al zijn de Russische doeleinden zo baatzuchtig en agressief, dat ei maar zeer weinig gemeenschappelijks tussen Moskou en het Westen bestaat. De V.S. moeten er rekening mee houden, dat zij een lange pe riode van inspanningen en opofferingen tegemoet gaan. weer eens een constructief voorstel afge wezen en voor de 83ste keer haar veto uitgesproken, aldus Cabot Lodge. Als men de redevoeringen van de Russen bestudeert, komt men tot de conclusie, dat hun argument volkomen vals is en het bewijs dat zij zelf niet in hun eigen argument geloven, wordt geleverd door hun weigering het voorstel voor instel ling van een inspectiezone te aanvaar- „Weer constructief voorstel afgewezen'" Nadat de Sovjt-Unie haar veto nad uitgesproken, keerde de Amerikaanse ge delegeerde Henry Cabot Lodge zich fel tegen dit veto. De Sovjet-Unie heeft den. want dit voorstel houdt nu juist de oplossing in van de kwesties die zij heb ben opgeworpen, zo verklaarde hij. Hij zei, dat de wereld door deze Rus sische stap tot de conclusie zal komen, dat de Russen meer geinteresseerd zijn in het opvoeren van de spanning en het demonstreren van bezorgdheid dan in het zoeken van middelen die een ver rassingsaanval kunnen voorkomen. De Rus Sobolef verklaarde, dat de uit slag van de stemming, waarbij de meer derheid van de leden zich had uitge sproken tegen een Russisch voorstel, waarin gevraagd werd om stopzetting van Amerikaanse vluchten met kern bommen in de richting van de Russische grens, betekent dat deze leden „met de V.S. een zware verantwoordelijkheid op zich nemen". Deze verantwoordelijkheid, aldus de Rus. betreft de wellicht catastrofale ge volgen. die kunnen voortvloeien uit de weigering van de Amerikaanse regering de uitdagende vluchten van haar stra tegische luchtmacht in de richting van de Sovjet-Unie stop te zetten. In kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de Britse ambassade in Moskou, gaf men gisteravond als zyn oordeel, dat, ondanks de hevige anti- Westelijke campagne in de Russisehe pers. in de zomer of in de herfst een topconferentie zal worden gehouden, waarschijnlijk in de Ver. Staten. De Sovjet-Unie zou er reeds officieus mee hebben -stemd, dat een topconferen tie te Washington of in het neutrale ge bied van de Ver. Naties te New York zal worden gehouden. Maar president Coty verzocht hem zijn activiteit nog even voort te zetten Mollet veroordeelt zijn eigen Algerije-politiek (Van onze Paryse correspondent) De Franse regeringscrisis heeft giste ren een nog veel ernstiger wending ge nomen, toen de socialisten bekend maak ten, dat hun bijzonder congres in de Paryse voorstad Puteaux besloten had de onafhankelijke radicaal René Pleven de daadwerkelijke medewerking te ont houden, die deze formateur bij herha ling onontbeerlijk voor het welslagen van zijn onderneming had genoemd. Wel wa ren de socialisten bereid voor de investi tuur van Pleven te stemmen en in het parlement hem ook verder zoveel moge lijk te blijven steunen. Vannacht heeft de heer Pleven anderhalf uur lang met staatshoofd René Coty geconfereerd. De president der republiek heeft de forma teur daarbij verzocht zijn pogingen voor lopig toch nog. voort te willen blijven zetten. Vandaag worden op het Elysée verschillende andere partijleiders, onder wie de socialist Guy Mollet, ontboden en het werd vannacht niet uitgesloten ge acht, dat de katholieke minister van Justitie in het afgetreden kabinet, Ro bert Lecourt, als volgende en derde for mateur op de lijst zou staan. In elk ge val zyn de politieke omstandigheden Ned. oorlogsslachtoffers in Indonesië herdacht De Nederlandse gemeenschap in Dja karta herdacht gisteren de Nederlandse slachtoffers, die sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog in Indonesië ter aarde zijn besteld. Dit geschiedde tij dens een plechtigheid op het ereveld „Menteng Poeloe" in Djakarta, waar het hnofd van de Nederlandse diplomatieke missie, de heer A. H. Hasselman, een krans legde bij de urn van de onbeken de soldaat. Het leek erop alsof slechts een klein groepje leden van de Nederlandse ge meenschap in de Indonesische hoofd stad de heer Haseslman en de Neder landse consul-generaal de heer L. Rave- sloot, volgde tussen de lange rijen van kruisen naar het vlagmonument, waar de ..Last Post" weerklonk, doch in wer kelijkheid bedroeg het aantal meer dan 150 Door deze bijeenkomst kwam nog eens nadrukkelijk naar voren, dat Nederland op het ogenblik door meer dode, dan le vende onderdanen in Indonesië verte genwoordigd wordt, en de levende ge meenschap neemt nog voortdurend in aantal af. Ds A. ter Haar Romeny ging in de kapel op de begraafplaats voor ln een protestantse dienst, waarbij hij zeide, dat in het licht van de eeuwigheid geen enkele droppel bloed, die voor de vrijheid werd opgeofferd, vergeefs zal zijn ge bracht. Pastoor van Niekerk celebreer de een pleohtige Requiem Mis. Staatsgreep van militaire politie in Columbia mislukt Militaire politie heeft gisteren te Bo gota getracht een staatsgreep tegen de Columbiaanse regeringsjunta uit te voeren. De opstandigen ontvoerden vier van de vyf leden van de militaire junta, maar liet ze later weer vry. Onder de vier ontvoerden bevond zich ook de voorzitter van de junta, generaal-ma- joor Paris. De regering heeft bekendgemaakt.dat de opstandige beweging geheel is on derdrukt. Er zijn geen tékenen, die erop wijzen, dat er slachtoffers zyn gevallen Vermoedelijk houdt deze ontvoering verband met de presidentsverkiezingen, die zondag zullen worden gehouden. Op verschillende posten van de mili taire politie zijn de rebellen eearresteerd. Sedert de verdrijving van de militaire dictator luitenant-generaal Rojas Pi- nillo in mei van vorig jaar is Columbia geregeerd door een militaire junta. Kolonel Eduardo Forero Gomez, com mandant van het bataljon militaire po litie. dat te Bogota in opstand kwam. heeft intussen zijn toevlucht gezocht in de ambassade van El Salvador. Hij wil een vrijgeleide hebben om het land te verlaten. voor een oplossing van de crisis nu weer aanzienlijk moeilyker geworden. Men mag gerust zeggen, dat Guy Mol let. die als premier de huidige Algerije- politiek ontwierp, die door zyn partij genoot Robert Lacoste tot vandaag ge symboliseerd werd, gisteren openlijk heeft gedesavoueerd en zelfs veroordeeld. De oppositie, die in de socialistische partij langzaamaan groeide tot een meerderheid, heeft Mollet niet meer kunnen bedwingen en zo werd hij dan genoodzaakt het faillissement van zyn eigen beleid en inzichten te tekenen. Langs deze weg bleek het trouwens ook alleen maar mogelijk de aftocht uit Al gerije van de socialist Robert Lacoste te dekken, die zich krampachtig vast bleef klampen aan zijn zetel van minis ter-president. Buitenlandse inmenging voor V.N. C" O De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft van daag verklaard, dat Indonesië de kwes tie van de „buitenlandse militaire hulp aan de Indonesische opstandelingen" aan de V.N. zal voorleggen, als deze in terventie blijft voortduren. Minister Soebandrio. die vandaag een onderhoud van twee uren heeft gehad met de Amerikaanse ambassadeur Ho ward Jones, verklaarde dat de voortdu rende buitenlandse militaire hulp aan de opstandelingen „agressie" zou bete kenen en tot een oorlogssituatie zou kunnen leiden. De minister herinnerde aan de ver klaring van premier Djoeanda dat de vliegtuigen der opstandelingen, die de laatste dagen aanvallen hebben gedaan op het oostelijk deel van de Archipel, worden bemand door Amerikaanse en nationalistisch-Chinese onderdanen. Iraakse troepen vervangen Saoedische in Jordanië Bladen in Damascus melden, dat Iraakse troepen te Mafraq in Jordanië zijn aangekomen om Saoedische troepen te vervangen, die kortgeleden door de Saoedische premier Kroonprins Feisal zijn teruggeroepen. De voorhoede van de Iraakse troepen was woensdag reeds in Mafraq gearriveerd. Raketplannen De V.S. zyn van plan voor het einde van dit jaar een kunstmaan te lanceren, die rondom de maan zal draaien, zo heeft SGhout-bü-nacht John Clark, plaatsvervangend hoofd van de speur- afdeling van het ministerie van Defen sie meegedeeld. De satelliet zal worden afgeschoten mét behulp van een Juno- raket, een combinatie van de Redstone- raket van het leger en andere krachtige raketten. Volgens Clark zal de lance ring een onderdeel vormen van het plan der regering om vijf pogingen te doen voor het zenden van onbemande projec tielen naar de maan. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie heeft meegedeeld, dat defensieve korte-afstands projectielen <300 km> van atoom-koppen voorzien vanaf het eiland Johnston in de Pacific zullen worden afgevuurd als onderdeel van de reeks atoom-proefnemingen, die in dat gebied worden gehouden. Engeland werkt op het ogenblik aan de bouw van een ongeveer 23 meter lange raket, die van de grond af en be wapend met een waterstofbom gebruikt kan worden tegen gronddoelen „die vele duizenden kilometers van het afvuur- punt verwijderd liggen". De raket wordt vervaardigd in samenwerking door de De Havilland vliegtuigfabrieken de Rolls Royce motorenfabriek en de Sperry Gyroscope Electronische Industrie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1