Blij défilé voor Koningin Juliana bracht duizenden naar Soestdijk Opstandelingen bezetten eiland Morotai in de Molnkken WEERBERICHT Vorstin was als de lente zelf Nasoetion stelt onderzoek in naar houding van Zuid-Sumatra Eisenhower droef gestemd over onnozele' uitspraak van Sobolef 97ste Jaargang DONDERDAG 1 MEI 1958 No. 29429 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand: t. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Voorjaar, jeugd en feest! Duizenden bloemen op het Paleisbordes (Speciale berichtgeving) Voorjaar-jeugd-feest: in de tuin van paleis Soestdijk zijn zij op deze Koninginnedag samengesmolten in een défilé voor de jarige vorstin, dat is als de lente zélf: stralend, kleurrijk, mild! Koningin Juliana is daar met Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke het middelpunt van een défilé door drieduizend kleurige Baarnse en Soester kinderen, van het bloemendefilé door een paar duizend volwassenen, van de hulde van speciale deputaties. En zon èn zoele lucht maken deze traditionele optocht tot een tuinfeest, vol kleine,blije momenten! Kleur en leven Tegen half elf komt de Koninklijke familie op het bordes. De Koningin ziet er gezond en gebruind uit; ze draagt een fleurig lichtgroen complet. Van de Prinsessen ontbreekt Prinses Irene, die na de Paasvakantie weer naar Lausanne is gegaan. Brullend trekken 96 straaljagers om half elf een streep door de blauwgrijze lucht boven de paleistuin, juist op het moment dat het Leids Studentencorps de gebruikelijke oorkonde overhandigt. De Senaat van het Utrechts Studen tencorps biedt een bloemstuk aan. Na het plechtige zwart van hun jacquets en hoge hoeden wordt het dan een en al kleur en leven voor en op het bor des: drieduizend jongens en meisjes van Baarnse en Soester sportorganisa ties, gekleed in de kleurige tenue van hun vereniging, trekken voorbjj, afge wisseld door muziekkorpsen en drum bands. In het zachte zonlicht fonkelen vlag gen en vaandels. Drie. vier muziekkorp sen klinken tegelijk tussen de uitbotten de bomen: luid, die van de defilerende organisaties, gedempt die van de op- en afmarcherende troepen. En onder dat doffe tromgeroffel en heldere trompet geschal marcheren ze voorbij: dc jon gens van de Baarnse voetbalvereniging, de Wandelsportvereniging Dudoc, de Gymnastiekvereniging Linvio, de Lan delijke Rij vereniging De Eemruiters, van de Mixed Hockeyclub Soest de Jeugd drumband Prins Bernhard uit Tilburg een parmantige tamboermaitre van een meter hoog met een berenmuts half zo hoog als hijzelf voorop en de pastoor achteraan! de Wandelclub Soestdijk en de Accordeonvereniging Animate, van tientallen clubs en vereni gingen van allerlei richting. Koningin vol aandacht En steeds is de Koningin vol aandacht. Een deputatie van de Soester padvin ders draagt een groot bloemstuk het bordes op: het padvindersembleem. „Wat is dat mooi", zegt de Koningin bewonderend, en als een ervaren Movavedo (moeder van vele dochters) geeft zij kabouter, welp, verkenner en gids de linkerhand. Tussen de Baarnse en Soester jeugd in komen een paar speciale deputaties hun gelukwens aanbieden. Een groep gerepatrieerden uit de legerplaats Budel trekt voorbij en twee bejaarde echtparen beklim men het bordes. Mevrouw Simon, in j sarong, biedt de Koningin een lila orchideeëntros aan; mevrouw Sinot een foto, die gemaakt is bij het Koninklijk bezoek aan Budel in januari. Hongaarse meisjes in witte jurkjes met rode vesten bloemenkransen in het donkere haar dragen een honing- taart aan die een huzaar voorstelt. Een tweede taart wordt aangeboden door de voorzitter van de Nederlandse Banket bakkersvereniging. Hij is gemaakt op de tentoonstelling „De Suiker" in Amster dam en werd door vier jonge banket bakkertjes moeizaam de trap op getorst. En dan is er het bloemendéfilé: het défilé waarbij mannen, vrouwen en kin- deren langs het bordes wandelen en po i de traptreden de narcissen en tulpen i neervlijen tot ze een kleurige, geurige laag vormen. Een klein kereltje klautert omhoog en steekt de Koningin trouwhartig een bosje bloemen en een versje toe. Hij huppelt de trap af en zwaait beneden nog eens vertrouwelijk omhoog. Michael Kögl uit Oberbaiern, toevallig met zijn vrouw in Holland met vakantie, biedt een kop en schotel aan met edelweis en gentiaan; bejaarde vrouwtjes schuifelen voorbij, meisjes op hoge hakjes wande len langs, kleuters zitten te zwaaien op vader's schouder. Tegen twaalven is het défilé afgelopen. Imposante wandelgroet Uit de jeugdgroepen die zich na het défilé op het gazon voor het paleis heb ben opgesteld, komen de vaandels naar voren voor de vaandelgroet. Ze waaieren uit voor de duizenden jongens en meisjes I en terwijl de tamboers roffelen, nijgen driemaal alle vaandels voor Koningin j Juliana en haar gezin. De Voetbalver- eniging Baarn en de Christelijke Gym- nastiekvereniging Excelsior, die dit jaar hun gouden jubileum vieren, komen nu naar voren en terwijl de paleisklok twaalf slagen over de zonnige tuin laat tingelen, spreekt de Koningin m t de bestuursleden en met het bestuur van de Baarnse Sportfederatie. Geest van jeugd en voorjaar Zo is Koninginnedag op Soestdijk: een tuinfeest op een lentedag! En héél de sfeer van die dag is gevangen in het kleine meisje dat zomaar ineens par mantig het bordes opklimpt en dan plotseling met grote verwonderde ogen om zich heen staat te kijken; angstig bijna, tot een vriendelijk gezicht zich over haar heen buigt en een dame in een gelig-groene japon haar even be moedigend toespreekt. Dat is het défilé op zijn best: geest van jeugd en voorjaar! Herziening pensioenen overheidspersoneel Nadert haar voltooiing Naar de Rijksvoorlichtingsdienst mee deelt, naderen de werkzaamheden, ver bonden aan herziening van de circa ambtenarenpensioenen, alsmede de toe passing van de wettelijke voorgeschreven korting van een deel van het algemeen ouderdomspensioen op de pensioenen van de circa 80.000 gepensioneerden bo ven de 65 jaren, haar einde. De Pen sioenraad heeft voor dit werk een groot aantal tijdelijke hulpkrachten in dienst genomen. Thans is aan circa 50 van hen ontslag per 1 juni a s. aangezegd. Verdere ontslagen van los personeel i zullen in de daarop volgende maanden j moeten geschieden, wanneer bedoelde i werkzaamheden zijn voltooid, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Volgens een mededeling van de zijde der opstandelingen te Singa pore hebben eenheden van de opstandelingen in Noord-Celebes een inval gedaan op het eiland Morotai, in de Molukken ten noorden van Halmaheira. Vliegtuigen van de opstandelingen hebben in een lucht bombardement op de Molukken twee oorlogsvaartuigen van de centrale regering tot zinken gebracht, alsmede vrachtschepen; ook hebben zij de aanvoerwegen ter zee rond Morotai afgesloten. De regering te Djakarta heeft de aanval op Morotai toegegeven. Volgens vorengenoemde zegslieden zijn eenheden van de opstande lingen maandag op Morotai geland en bezetten na enige incidentele tegenstand, de belangrijkste plaatsen op het eiland alsmede een vlieg veld. De operatie werd geleid door commandant Moeharto, voormalig luchtvaart-attaché te Manilla. Volgens dezelfde woordvoerders voeren vliegtuigen der opstande lingen bijna voortdurend bombardementen uit op doelen in Borneo, zoals Balikpapan, op Ambon en op Ceram, dat ongeveer 100 km. ver weg ligt. Zij zeiden dat deze aanvallen geschiedden van Menado uit. De voorbereidingen tot de bezetting van Morotai hebben weken geduurd. Interpellatie Hellema ontslag Pensioenraad (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van prof. Hellema (AR) in de Eerste Kamer over het ont slag aan de heer J. Olie als wiskundig adviseur van de pensioenraad, zal wor den gehouden op woensdag 7 mei. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vry warm vooral in het binnenland. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 MEI Zon op: 5.10 uur; onder: 20 05 uur. Maan op: 19.00 uur; onder: 4.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.59 en 14.24 uur. Laagwater te 10.01 en 22.31 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's. Een kleine kleuter, fraai uitgedost in feestkledij. kon het niet nalaten geheel tegen het programma in de defilerende troep kinderen te ver laten en de trappen van het bordes op te rennen om de Koningin per soonlijk geluk te gaan wensen Barlian niet verlof De correspondent van het ANP te Djakarta meldt dat volgens een mede deling van Radio-Palembang, de mili taire commandant van Zuid-Sumatra, overste Barlian, sedert 29 april met verlof is. Tijdens dit verlof zal overste Haroen Sohar, chef-staf van het mili taire commando van Zuid-Sumatra, het bevel voeren over alle strijdkrach ten in Zuid-Sumatra. In een dagorder aan zijn onderdelen heeft overste Haroen Sohar aan alle militairen in Zuid-Sumatra bevolen, op hun posten te blijven en de discipline te hand haven. Iedere militair moet zich ont houden van een individuele actie en j zich niet laten beïnvloeden door pro- j paganda die een ontbinding van de Republiek Indonesië ten doel heeft. Men zij, aldus de dagorder, indachtig aan zijn eed als militair. Aan alle militaire commandanten in Zuid- Sumatra is bevolen, hun troepen bin nen de garnizoensplaatsen te houden. Chef-staf Nasoetion gaf zijn tweede plaatsvervanger kolonel Soetowo, op dracht met volledige bevoegdheid op te treden inzake schorsing van militairen in Zuid-Sumatra, die beschuldigd wor den van medeplichtigheid in activiteiten tegen de centrale regering. Een woord voerder van het legerhoofdkwartier zei, dat kolonel Barlian, de commandant van het rijke olie-gebied Zuid-Sumatra, in gebreke was gebleven strenge maat regelen te nemen tegen zijn afgezette wnd. chef-staf, majoor Nawawi. Het leger heeft majoor Nawawi ervan beschuldigd betrokken te zijn in een complot tot het vermoorden van presi dent Soekarno in november vorig jaar. Nasoetion zei in zijn verklaring, dat Nawawi had samengewerkt met de voortvluchtige Zoelkifli Loebis, de revo lutionaire legering van Midden-Sumatra had geholpen en illegaal een bewapende groep had gevormd en ook een anti communistisch front in Zuid-Sumatra. Voorts werd gezegd, dat de comman dant van de militaire politie in Palem- bang, majoor Soebiakto, zijn ontslag had ingediend. Nasoetion heeft voorts opdracht ge geven tot een onderzoek naar be schuldigingen tegen officieren in Zuid- Sumatra. dat zü achter ""'tande lingen stonden. Sluiting Shell-bedrijven Een woordvoerder van de Shell in Singapore heeft medegedeeld, dat de maatschappij haar olieterreinen en -installaties op Borneo zal sluiten. Bjj dit besluit zijn drie oliecentra van de BPM betrokken, n.l. die in Tarakan, Balikpapan en Boenjoe. De woordvoerder verklaarde, dat voorzieningen zullen worden getrof fen voor de gezinsleden van de 500 Europese werknemers dezer bedrijven, die Borneo mochten wensen te ver laten. De woordvoerder zeide, dat de Shell haar besluit heeft genomen „om het personeel en de installaties van de Shell te beschermen". De woordvoerder in Singapore deel de voorts mede, dat in verband met het staken der produktie op Borneo alle tankschepen van de Shell, evenals die welke onder charter varen, uit dit gebied zullen worden teruggetrokken. Een woordvoerder van de Shell Pe troleum Company heeft gisteren in Londen verklaard, dat het sluiten van de olievelden en installaties op Borneo werd beschouwd als een tijdelijke maatregel naar aanleiding van de hui dige moeilijkheden in dat gebied. Aanvallen op schepen Het Indonesische ministerie van Scheepvaart heeft bevestigd, dat een der door de Indonesische regering van de Sovjet-Unie gekochte vrachtsche pen in Straat Makassar door vlieg tuigen van de opstandelingen is aan gevallen. Een woordvoerder van dit ministerie deelde mede, dat SOS-sig- nalen werden ontvangen van het schip, dat met een lading rijst op weg is naar Ternate, in de Noord-Molukken. Hij kon de naam van het schip niet opgeven, doch gaf toe dat het een van de tien Russische schepen was, die een maand geleden in Indonesië zijn aangekomen en door de Indonesische regering ten behoeve van de inter- insulaire scheepvaart waren aange kocht. Een Grieks schip, de 2.740 ton meten de „Armonia", is op weg naar Djakarta nadat zij volgens te Singapore ontvan- De Koninklijke familie op het bor des van het Paleis Soestdijk tijdens het zonnige défilé op de verjaardag van de Koningin. gen radioberichten door machinege weervuur van een vliegtuig beschoten en beschadigd was. De „Armonia" gaf niet zijn positie, toen Radio-Singapore contact met het schip maakte. Het verkeert niet in gevaar. De „Armonia" heeft 22 overlevenden aan boord van het 5.330 ton metende Italiaanse schip „Aquila", dat na een aanval gezonken is Volgens uit Singapore en Hongkong ontvangen berichten zijn bij een aanval op het onder Panamese vlag varende schip „Flying Lark" in de haven van Ambon door onbekende vliegtuigen, 12 slachtoffers gevallen onder de beman ning. Engeland protesteert Engeland heeft besloten bjj de Indo nesische regering een démarche te doen met betrekking tot het bombar dement op twee Engelse tankschepen in de haven van Balikpapan, aldus wordt van de zijde van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. De Engelse ambassadeur te Djakarta zal aan de Indonesische regering inlichtingen verzoeken. De identiteit van het aanvallende vlieg tuig is nog altyd niet bekend. Garoeda staakt dienst op Palembang De Indonesische Luchtvaartmaat schappij Garoeda heeft bekend ge maakt, dat zü haar diensten op Pa lembang voorlopig heeft gestaakt. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is tot staking van de diensten bevel gegeven door de mili taire autoriteiten, die geen reden wil den opgeven voor deze stap. Westen alsnog akkoord met afzonderlijk overleg ter voorbereiding topconferentie „Ik hoop. dat de Sovjet-Unie zal terugkomen op haar verwerping van mqn voorstel tot internationale inspectie in het Noordpoolgebied, zulks ter voorkoming van een verrassende aanval", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken. Gro- myko. had Eisenhowers voorstel in de Veiligheidsraad een „propagandastunt" ge noemd. niet waard om erover te praten. Eisenhower noemde dit een tamelijk onnozele uitspraak, welke hem overigens niet had geprikkeld, doch slechts droef had gestemd. Het Amerikaanse voorstel is eerlijk bedoeld: maatregelen ter voor koming van verrassingsaanvallen hebben altijd deel uitgemaakt van de grotere Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen. In de Veiligheidsraad had de permanente vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie, Sobolef, het Amerikaanse voorstel gebrandmerkt als een „afleidingsma noeuvre", namelijk van het „vreselijke gevaar dat de vluchten van Amerikaanse bommenwerpers in de richting van de Russische grens met zich mee brengen". Intussen doen in Praag geruchten de ronde dat er een ongeluk is gebeurd in een station voor kernonderzoek in het gebied van Kamsjatka (Siberië), waar zich een enorme ontploffing zou hebben voorgedaan. Deze explosie gaf aanleiding tot een algemeen alarm door de defensieve radargordel der Amerikanen in het noor den der V.S., waarop het Russische protest in de V.N. volgde tegen „provocerende" Amerikaanse vliegactiviteit in het Noordpoolgebied. Van Amerikaanse zjjdef door een woordvoerder van de luchtmacht) is deze voorstelling van zaken evenwel ontkend. Polen en Tsjecho-Stowakije doen niet mee Bij de voorbereiding van het overleg voor een topconferentie heeft het Wes ten alsnog berust in afzonderlijke onder handelingen met de drie ambassadeurs, waartegen de Westelijke mogendheden zich aanvankelijk hadden verzet. Daar op had de Sovjet-Unie geëist, dat dan ook Polen en Tsjecho-Slowakije aan het gezamenlijk overleg moesten deelnemen. Hiertegen had het Westen echter nog grotere bezwaren, die vanwege de Russi sche onverzettelijkheid inzake het be ginsel van gelijke vertegenwoordiging tussen Oost en West, een beginsel waar van het Westen het belang niet kan in zien. aangezien er toch niet gestemd wordt. Het Russische standpunt leek ge vaarlijk om zijn consequenties in de al gemene politiek. Derhalve heeft het Westen alsnog toegestemd in afzonder lijke besprekingen. Russen woedend. In kringen van de Ver. Naties wordt vernomen, dat de Russische delegatie zeer verontwaardigd is door het ingrij pen van Dag Hammarskjöld in de Vei ligheidsraad. Hammarskjöld vroeg om meer goede wil toen Sobolef. de Russi sche delegatieleider, het Amerikaanse voorstel van internationaal toezicht op het Noordpoolgebied als .,aan afleidings manoeuvre" van de hand wees. De Russische delegatieleider repli ceerde dat een dergelijke opmerking Hammarskjölds competentie te buiten ging: hij had het in een persconferentie of een afzonderlijke verklaring kunnen zeggen, gelijk hij indertijd het staken van kernproeven door Sovjet-Rusland verwelkomde als een stap in de goede richting. X. Men vraagt zich nog af wat precies de reden was voor Hammarskjölds optreden en men vermoedt, dat de Russen hun standpunt erdoor zullen willen wiizigen. Maar op het ogenblik is daar nog geen uitzicht op. De Russen zijn woedend en hebben dat, in gesprekken met diplo maten bij de V.N., terdege laten blijken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1