GOLDEN FICTION Onder ons gezegdtoch maar liever Twee jeugdconeerten Toonkunst trokken twee stampvolle zalen Viering Koninginnedag Koninklijke onderscheidingen in Leiden en omgeving 97ste jaargang Dinsdag 29 april 1958 Tweede blad no. 29428 Benoemd tot ridder in de Orde van de Nedrlandse Leeuw: mr. F. M. Wes terouwen van Meeteren te Wassenaar, raadsheer in de Hoge Raad der Neder landen; mr. O. W. van Ewijk te Was senaar, raadsadviseur in algemene dienst by het Ministerie van Justitie; prof. dr. C. J. van der Klaauw te Lei den; A. J. H. Teijn te Wassenaar, directeur van de Postcheque- en Giro dienst. Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden, voorzitter van de Staatscommissie inzake herziening van de Nederlandse Burgerlijke Wetgeving. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. J. Bool, secretaris der gemeente Leiden; J. Machielsen, inspecteur van het Lager Onderwijs te Leiden; W. van Dijk, hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen, hoofd van de inspectie der belastingen te Leiden, 2de afdeling; G. H. Visser te Wassenaar, inspecteur bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V.; V. H. L. Dubourcq te Was senaar, directeur beheer vestingen van de K.L.M. N.V.; G. L. van den Bergh te Wassenaar, directeur van de AaBe- wollenstoffen- en wollendekenfabrieken N.V. te Tilburg; R. Gransberg te Was senaar. directeur van de N.V. Embal lage fabrieken en Houthandel te Rot terdam; mr. W. M. J. C. Phaf te Wasse naar, directeur-afdelingschef bij het Ministerie van Econ. Zaken; J. Sieben te Wassenaar, directeur van de N.V. Nederlandsche Kabelfabriek te Delft; ir. B. van Dam te Waddinxveen, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel; A. Steinmetz te Wassenaar, directeur van de Alg. Inspectiedienst van het Dep. van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening; Th. R. de Vroomen te War mond, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, ondervoorzitter van het Produktschap voor Siergewas sen; mr. C. E. J. Maitland te Wasse naar, alg. secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: B. J. Funnekotter te Voorschoten, voormalig hoofdadminis trateur van de Tabaksonderneming „Djelboek" en „Soekokerto Adjong" by Djember; J. C. Hölscher te Oegstgeest, voormalig administrateur van de Sui kerfabriek „Pesantren" te Kediri; S. W- Hagedoorn, commandant van de Brand weer te Leiden; J. J. Maandag, com missaris van gemeentepolitie te Was senaar; J. G. Randsdorp, wethouder der gemeente Haarlemmermeer; P. J. Joore te Haarlemmermeer; G. Pels, weten schappelijk ambtenaar van de Sterren wacht te Leiden; mr. A. W. Kist, directeur van de Stichting „Oud-Poel geest" te Oegstgeest; A. Bicker Caarten, adm. hoofdambtenaar bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, wonende te Leiden; W. J. Batist, bestuurder van het college van diakenen der Ned. Herv. Gem. te Leiden. Toegekend is de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: P. Augustinus te Nieuw koop, oud-president kerkvoogd der Herv. Gemeente; C. P. L. Hoogkamer, adjudant van gemeentepolitie te Was senaar; M. H. Noteboom, voorzitter van de Woningbouwver. „Ons Doel" te Leiden; C. W. van der Hoorn te Ter Aar, oud-voorzitter van de Coop. Cen trale Tuinbouwveilingsver. „Ter Aar en Omstreken G.A."; P. D. Noest te Bos koop; H. J. Veldhuijzen, bedrijfsleider bij de N.V. Lithografische Metaaldruk- kerij en Vernisinrichting v.h. firma W. F. Paauw te Leiden. in zilver aan: J. H. Huiskes te Hille- gom, oud-opperwachtmeester der Rijks politie; mej. M. Gorissen te Voorscho ten, groepsleider van de inrichting „Nieuw-Voordorp" van de Ver. „Kin- derzorg"; P. Stol, technicus A aan de Universiteit te Leiden; H. J. Schaap te Katwijk aan Zee, bootsman bij de N.V. Ver. Nederlandsche Scheepvaartmij; J. P. C. Spendel, filiaal-chef bij de N.V. Amsterdamsohe Naaimachinehandel v.h. A. Lewenstein te Leiden; N. Reijneker en J. de Geus, werkzaam bij de N.V. N. Samson te Alphen aan den Rijn; in brons aan: R. van Drumpt, gep. hoofdagent van gemeentepolitie te Lei den; A. Zaalberg, voorman-fitter bij de Sted. Lichtfabrieken te Leiden; C. Bou- man, voorman-tuinman in dienst der gemeente Leiden en wonende te Oegst geest; J. Koome, portier A bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden; H. J. N. van Oosten, H. J. van der Reyden en H. Treur, allen amanuensis A bij de Leidse Universiteit; mej. M. Segijn, dienstbode en mej. W. Neuteboom, tweede keukenmeisje bij het Acad. Zie kenhuis te Leiden; W. van den Dool te Alphen aan den Ryn, kantonnier A bij de Prov. Waterstaat van Zuid-Hol land; T. Ouwersloot te Katwijk aan Zee, smeerman A bij het Hoogheem raadschap van Rijnland; L. Borst te Langeraar, besteller 1ste klasse der P.T.T.; J. van Duin te Noordwyk, bos- arbeider by het Staatsbosbeheer; J. Vis te Alphen aan den Rijn, veehouders knecht op het veehoudersbedrijf van Jac. Stapper; J. Burggraaf te Nieuwer- torug (Bodegraven), schipper bij de firma A. van den Berg's Houthandel; H. Verheul te Alphen aan den Rijn, arbeider bij de N.V. „De Sierkan" te 's-Gravenhage. Voor extra zachtheid Geboeid door Eduard Flipse en zijn orkest Ook de Leidse middelbare schooljeugd is Eduard Flipse en zyn Rotterdams Philharmonisch Orkest véél dank verschuldigd! Niet minder dan ongeveer 7000 kinderen profiteerden dit seizoen opnieuw van zyn korte explicaties en het orkestspel tijdens de door de Maatschappij voor Toonkunst georganiseerde jeugdconeerten, die daarmee zulk voortreffelijk peda gogisch werk mogelyk maakt. De propaganda voor serieuze muziekbeoefening en het genieten daarvan zal haar vruchten voor de toekomst zeker afwerpen: ook hier geldt het „jong geleerd, oud gedaan". Al zullen er op den duur wel weer van deze nog jeugdige luisteraars afvallen, een basis voor toekomstige, getrouwe concertbezoekers wordt door middel van deze concerten toch gelegd, hetgeen inderdaad buitengewoon verheugend is! Voordracht benoeming opvolger prof. Sirks Prof. G. J. Sirks hoogleraar vanwege de Remonstrantse Broederschap aan het Remonstrants Seminarium en de Leidse Universiteit, heeft onlangs de wens te kennen gegeven wegens zijn leeftijd als zodanig af te treden. Er is nu voor de hierdoor ontstane vacature een voor dracht opgemaakt, waaruit de algemene vergadering van de Remonstrantse Broederschap, op 12 en 13 mei te Hil versum te houden, een keuze zal doen. Op de voordracht staan de remonstrant se predikanten dr. G. J. Hoenderdaal te Amsterdam en dr. H. J. Heering te 's-Gravenhage. Dr. W. Kramer lector in klinische neurologie Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 'de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de klinische neurologie dr. W. Kramer, ge neesheer aan de Stichting „Meer en Bosch" te Heemstede. CIRCUS STRASSBURGER IN LEIDEN Op deze laatste twee middagconcerten I zijn werken uitgevoerd van Beethoven, de in 1928 in Bordeaux geboren jonge Franse componist Jean Michel Damase en Bizet. stimuerend ingeleid door Flipse, die de beide malen stampvolle zaal be kend maakte, dat dit concert al het 102de in dit seizoen der Rotterdammers was. Een concert vol zonnige lenteblij heid, waarvan buiten nog zo weinig te merken is. Beethovens Tweede Symfonie, ge schreven toen Beethoven zich zijn toe nemende doofheid reeds bewust was, spreekt, na het inleidende Adagio molto, desondanks van blijheid in het hoofd thema van het daarop volgende Allegro, Vandaar dat deze symfonie de „Lente- symfonie" 1803genoemd wordt. Men wist er een sfeervolle impressie van te geven. Damase's Harpconcertino (met orkest) dateert reeds van 1949 niet van 1952, gelijk Flipse annonceerde. Het is ge schreven met een bijzonder inzicht voor het instrument, verheft zich niet boven de „veredelde" amusementsmu ziek, doch waarborgt door zijn grote verstaanbaarheid in een gematigd mo dern idioom veel succes. De aangenaam klinkende en niet ge makkelijke harppartij, zich bewegend van een Wals naar een Sarabande, met in het laatste deel weer remini- centies aan de wals, werd superieur ver klankt door Filipse's echtgenote Margot FlipseBroeders, met voldoende fijnzin nige kleurgeving begeleid door het or kest. Een constructief-bondig geschre ven werkje, dat een sympathieke ver rijking voor het harprepertoire bete kent. Een „divertimento", zoals Flipse ervan getuigde, dat de jongeren char mant in de oren geklonken zal hebben! Ten besluite Bizets Tweede Arlésienne- suite (muziek voor het toneelstuk van Alphonse Daudet), waarin deze ge niale Fransman zo verrukkelijk de lan delijke sfeer van de prachtige Provence paart aan de levendige geest van de dans en de mars, in een heerlijk or kestraal gewaad. Een feestelijk en kern achtig besluit, dat met opgetogenheid ontvangen werd! Flipse elektriseerde er zyn gehoor mee. De schone klank van de saxofoon zal de jeugd bekend in de oren geklonken hebben! Het was weer een concert, waarvan wy hopen, dat het in volgende seizoe nen weer vele vervolgen zal vinden! Flipse hebben wy hier nodig, om de schooljeugd tot het ware muziekgenot en niet tot de valse muziekschijn te brengen! Gelukkig is daar belangstelling in overvloed voor, ondanks de schyn van het tegendeel! H. OPBRENGST EMMABLOEM COLLECTE De hier ter stede gehouden Emma- bloemcollecte heeft ruim f. 2731 opge bracht. Minister Cais opent Nationaal Pedagogisch Congres Voor het congres dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Ver. voor Pedagogiek op 16 en 17 mei in onze stad wordt gehouden, bestaat reeds thans grote belangstelling. De minister van Onderwijs, K. en W., mr. J. H. L. Th. Cals, is bereid gevon den het Congres te openen. Er zullen inleidingen gehouden worden door de hoogleraren mevrouw dr. H. W. F. Stell- wag (Amsterdam), dr. M. J. Langeveld (Utrecht), dr. N. Perquin S.J. (Nijme gen) en dr. R. Schippers (Amsterdam). Verder is er een ontvangst door B. en W. en zal de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" in de Schouwburg het blijspel „Ninotchka" opvoeren. H. VAN DER WERF Met ingang van 1 juni zal aan de heer H. van der Werf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag worden verleend als procura tiehouder van het kantoor Leiden der N.V. Amsterdamsche Bank. De heer P. van Weeren is per 1 mei benoemd tot Bijzonder Procuratiehouder van dit kantoor. Onder auspiciën van de Ver. „Koninginnedag" zal de verjaardag van H.M. Koningin Juliana in onze stad morgen als volgt feestelijk worden gevierd 7 uur voorm.: Reveille in diverse stadswijken. 8.15 Aubade schoolkinderen op Stadhuisplein. 9 Kinderfeest Stadsgehoorzaal. 910 Militaire mars en défilé. 9.30 Kinderspelen terrein Zoeterwoudse Singel. 10.30 Dienst Pieterskerk. Spr. ds. H. J. van Achterberg (m.m.v. Kinderkoor Ex Animo en Gem. Dubb. kwartet Musica). 1011 Carillonbespeling. 1011 Spuiten fonteinen Vismarkt, Plantsoen en Steen- schuur. I.305.30 nam.: Sportmiddag Leidse Hout. 2 Start Oranje-wandeltocht Oud-Hortuszicht. 4.30 Muzikale rondgang K. en G. 4 45 Wandelaarsdéfilé Stadhuis. 8 Openluchtconcert v. d. Werfpark „Nieuw Leven". 8 Muzikale rondgang R.-K. Harmoniekapel. 8 Openluchtdansen Stadhuisplein. Voorts zijn er de gehele dag kinderfeesten georganiseerd in de Burge mees tere wijk en een kinderfeest in het Jeugdwerk Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is een groot aantal koninklijke onderscheidingen verleend, waarvan de onderstaande werden toegekend aan personen, wonende in Leiden of omgeving. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heer A. S. Groen (Haar lem). Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL In verband met de Koninnedag zal op woensdag 30 april a.s. geen huisvuil wor den ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op woensdag wor den bediend, zal nu plaatsvinden op don derdag 1 mei. De Directeur Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettlngs- dienst. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 1 mei 1958 tot en met 28 mei 1958 ter ge meente-secretarie, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kamer 111) voor een leder, ln ontwerp, ter Inzage zullen liggen: a) een plan tot herziening van het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Roden- burgerpolder". vastgesteld door de Ge meenteraad bij besluit van 17 decem ber 1956, no. 376, met betrekking tot gronden, gelegen aan de Roomburger laan; b) een wijziging van de bebouwingsvoor- voorschriften. welke behoren bij het onder a. genoemde uitbreidingsplan. Leiden, 26 april 1958. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT Hoog op de schouders. Onder het personeel van de Leidse Brand weer heerste hedenmorgen na het bekend worden van de benoeming van zijn commandant, de heer S. WHagedoorn, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, zo veel j scheiding, reikte aan de comman- vreugde, dat de geridderde hoog op dant van de Brandweer - als eerste de schouders ging. Burgemeester j - de daarbij behorende versierselen jhr. mr. F. H. van Kinschot, die uit. vandaag vele stadgenoten in kennis j (Foto L.D./Van Vliet) stelde van hun koninklijke onder- ACADEMISCHE EXAMENS Aanbesteding studentenflat In het Academiegebouw heeft archi tect H. Postel uit Delft namens de Stich ting Leidsa Studentenhuisvesting in het openbaar aanbesteed het bouwen van een studentenflat, twee beheerderswo ningen, een garage met schuurtje en bijkomende werken op een terrein aan de Churchilllaan te Leiden. De inschrijvingen 28 in getal waren van hoog naar laag: N.V. Willem Geel, Amsterdam, f 1 550.000; J. Evers, Bloemendaal f 1.549.000; Joh. Schutte, Zaandam f 1.450.500; A. Mak, Rotter dam f 1.396.000; Bat. Aann. Mij, Den Haag f 1.394 000; C. J. Strijk. Oegst geest f 1.387 000; L. Schroder. Wasse naar f 1.377.000; H. den Ouden en Zo nen. Gouda f 1.316.000: De Lange en v. d. Plas, Oegstgeest f 1.295 000; Fa. Leo Zit man, Leiden f 1.291.000; J. v. Noort en Zoon, Benthuizen f 1.291 000; Proper C.V Aann. Bedrijf. Oegstgeest f 1.281.000; N.V. v. h. H. W. te Pas. Enschede f 1.261.000; Gebr. den Ouden, Alphen a. d. Rijn f 1.259.500; v. d. Berg en v. d. Klis. Delft f 1 256800; N.V. Erica Aann. Bedr., Den Haag f 1 249 000; A van Oos ten en de Vette. Delft f 1.248 000; J. van Wieringen, Alphen a. d. Rijn f 1 245.300; A. Ph. Kuyl. Voorschoten f 1.240 700; M. u. d. Bent en Zoon, Wassenaar f 1.240.000 Gesman en Zoetemeyer, Alphen a. d. Ryn f 1.239 000; Van Hoek N.V. Delft f 1.230.800; Ing. Bur. v. Bouwnijverh., Oegstgeest f 1.230.000; D. Versloot, Nieu- werbrug a. d. Rijn f 1.227.000; C. J. Kie- bert, Sassenheim f 1.162.000; Bouw Mij. Woerden f 1.158.000; Langeveld en Van Oosterom. Alphen a. d. Rijn f 1.146.000; C. v .d. Wiel. Noordwyk f 1.118.700. De gunning is aangehouden. ELEKTRISCHE INSTALLATIE Eveneens werd door architect Postel aanbesteed: Het maken van de elektri sche installatie in het nieuw te bouwen studentenflat en de twee beheerswo- ningen. Hiervoor waren 13 gegadigden, welke van hoog naar laag als volgt inschre ven: Hoos en Co. N.V., Rotterdam f57.935; A. de Lange, Leiden f57 324.55; Heystek install. Bur., Den Haag f 52 425; IJsselmuiden en zn.. Sassenheim f51770 J. Selt, Leiden, f 50.000 Electr Bedr. El- ton, Leiden f 49.000; Electr. Huis Lepe laar, Leiden f48 500; J. L. Nouwens, Warmond f46 500; Install. Bouw N.V, Amsterdam f43.450: Ponsioen en Zn Alphen a. d. Rijn f 43.800: Ergon Electric Leiden f43.392; Groeneveld v. d. Poll, en Co., Amsterdam f42.750; Iemco N.V. Leiden f41 464. Dok deze gunning is aangehouden. HET PROBLEEM VAN DE ATOOMWAPENEN Op 12 mei zal in de kleme zaal van de Stadsgehoorzaal om 7.30 uur onder auspiciën van het bestuur van de Theol. Faculteit der Leidse Studenten een bijeenkomst worden gehouden over het probleem van de atoomwapenen. Luit -generaal M. E. E. H. Math on, directeur van het Defensiestudiecentrum en dr. J J. Buskes. lid van het hoofd bestuur van „Kerk én Vrede", zullen dit onderwerp vanuit verschillend gezichts punt inleiden. Vervolgens is er gelegenheid tot een discussie, welke geleld zal worden door prof. dr. W. Banning, die tevens met een slotbeschouwing de avond zal afronden VEGLO In het verslag, dat wy gisteren publi ceerden van de forumavond van de af deling Leiden en omstreken van de Veglo is enkele malen sprake van „Indonesiër"; ter voorkoming van mis verstand wijzen wij erop, dat hier be doeld is „Indische Nederlander". Onze stadgenoot, de heer Z. Rit- tersma, is benoemd tot lid van de com missie, die dit Jaar is belast met het af nemen van de examens ter verkrijging van het pedagogisch getuigschrift voor het Nijverheidsonderwijs voor bezitters van de akte N XX. De extra trein van Circus Strassburger is hedenochtend om half tien Leiden binnengelopen, waarna direct op het Schuttersveld met de opbouw werd be gonnen. Morgenmiddag vindt de ope ningsmatinee plaats. Aan de gala-première van woensdag avond verleent het Tamboer- en Pijper korps „Kunst en Genoegen" zyn mede werking. waardoor een feestelijk element aan de opening wordt gegeven. De „rechterhand" van Leidens burgemeester, gemeente-secretaris, mr. J. Bool, is vandaag benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een korte plechtig heid in het Stadhuis speldde de burgemeester de koninklijke onder scheiding op de borst van zijn secre taris. (Foto LDyVao THet»

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3