Kloof Adenauer - Mikojan bleef ondanks besprekingen van vijf uur Bittere teleurstelling over nieuwe lonen van het spoorwegpersoneel Russische minister gaf op geen enkel punt toe Handige propaganda tegen atoombewapening Twee vossen tegenover elkaar... Op 2 mei groot protestcongres H. Walenkamp Zn WEERBERICHT 97ste jaargang MAANDAG 28 APRIL 1958 No. 29427 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7^0 per kwartaal; f.2.55 per maand; t 0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Hoffelijk, maar hard. Het harde, in wezen onverzoenlijke, maar hoffelijk gevoerde gesprek tussen Adenauer en Mikojan, is overigens door beide staatslieden met openheid gevoerd. Vijf uur lang hebben de Westduitse Bondskan selier Adenauer en de plaatsvervangende Rus sische minister-president Mikojan elkaar in de loop van zaterdag te Bonn gesproken: alleen, in gezelschap van anderen en tijdens een diner. Vijf uur lang is gebleken, dat Mikojan alleen naar West-Duitsland is gekomen om blijk te geven van Russische onverzoenlijkheid en om te pogen op handige wijze een steentje bij te dragen tot de De algemene indruk van het gesprek tussen Mikojan en Adenauer, het eerste dat laatstgenoemde met een Sovjetrussische leider voerde sedert zijn bezoek aan Moskou in 1955, is, dat noch van een verkoeling, noch van een werkelijke toena dering sprake is geweest. De bestaande toestand op het gebied der menselijke verhoudingen bleef gehandhaafd, ondanks het handelsverdrag. Van beide züden heeft men elkaar „knappe koppen" genoemd. Van beide zijden heeft men geklaagd over de propaganda van de ander en desondanks heeft men aan beide kanten nog gelachen ook! Mikojan bleek er daarbij niet de man naar tegen wie men zijn zelfbeheersing behoeft te verliezen: hij maakte een zakelijke, sympathieke indruk en toonde een diplomaat te zijn, die bijzonder goed wist, waar hij het over had. Juist daardoor beschouwt men hem te Bonn als een bijna gevaarlijke afge zant van het Kremlin, wiens propagandistische woorden men niet wil onder schatten. Een Russische gast op de door Mikojan zaterdagavond gegeven ontvangst zei over een apartje van de 82-jarige Adenauer en de 62-jarige Mikojan tijdens deze receptie: „De twee vossen in het hol hebben zich in elkaar vastgebeten. Wij hebben een taxhond nodig om ze eruit te halen. Samenvatting in een vijftal punten Het gesprek Mikojan-Adenauer kan in vijf punten samengevat worden, die eveneens aangeven waar de kloof tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland loopt. De Russische minister gaf ze zelf zater dag aan tijdens een persconferentie te Bonn: ten eerste, de Sovjet-Unie voelt zich helemaal niet meer gebonden aan de besluiten van de topconferentie van Genève in 1955, waar de Duitse hereni- ging-via-vrije-verkiezingen gepropageerd werd. De verhoudingen zijn sedertdien, aldus Mikojan, in de wereld totaal ver anderd ten tweede, de Duitse eenheid in een vorm van een conferentie kan slechts tot stand komen in overleg tussen de Westduitse regering en het communis tische bewind van Oost-Duitsland. „Spreek met Ulbricht (de leider der Oostduitse communisten) en het komt in orde", aldus Mikojan, van wie men overigens hoopt, dat hij de Oostduitsers zal bewegen gematigder te worden, bij voorbeeld ten aanzien van de kerk; ten derde, de Westduitse regering is op de verkeerde weg naar de Duitse eenheid, als zij haar leger met atoom wapens gaat uitrusten. Mikojan beval het plan-Rapacki voor een atoomvrije zone in Centraal-Europa aan; Ten vierde, Rusland is bereid, zo ver klaarde Mikojan, om Bonn een zoge naamde atoom-garantie te geven. Mocht het onverhoopt tot het treurige geval van een oorlog komen, dan zal Moskou geen atoomwapens tegen West-Duits land gebruiken, wanneer Bonn thans afziet van een atoombewapening en de vestiging van rakettenbases. Kennelijk gaat het hier om een nogal grof, bijna onsmakelijk propagandistisch voorstel, dat tweemal door Mikojan is gelanceerd en waarbii bepaald de bedoeling voorzit te profiteren van het atoomdebat in de Bondsrepubliek en de onrust onder het Duitse publiek over atoombewapening: ten vijfde, de kans is aanwezig, dat de Russisch-Duitse handelbetrekkingen zul len worden uitgebreid en dat op cul- tureel-wetenschappelijk gebied iets tot stand zal komen. Advertentie propaganda tegen de Duitse atoombewapening De Russen voelen niets voor een gesprek over de hereniging van Oost- en West-Duitsland en zij eisen nog altijd, dat Adenauer zich met de com munistische Oostduitse heersers in verbinding stelt! Aan deze onverzoenlijke mentaliteit deed de charme, die de schrale maar "-^erpe Mikojan ten toon spreidde, niets af. zo verzekert men te Bonn. Mikojan zelf zei er van, dat men thans beter dan in het verleden met elkaar kan opschieten. Niemand behoeft zijns inziens meer voor de ander bang te zijn. Zijn verklaringen over een gesprek met de Oostduitsers en de Duitse eenheid zijn met teleurstel ling ontvangen, ook al had men zich geen illusies gemaakt. Maar hoe men, zoals Mikojan zei, van het begin af aan moet beginnen over dit onderwerp, is te Bonn een raadsel. In het gesprek Aden- auer-Mikojan mengden zich in de loop van de dag ook de Duitse ministers Von Brentano, Erhard, Strauss en de Rus sische ambassadeur te Bonn Smirnof. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken en specialist inzake Duitse kwesties, Semjonof, kreeg zaterdagmor gen een lichte hartaanval en moest zijn bed in de Russische ambassade houdeh. Op Mikojans ontvangst waren 800 diplomaten, ambtenaren en journalisten aanwezig. Men zag er zelfs een verte genwoordiger van het Krupp-concern en het voormalige Westduitse communis tische parlementslid Renner, die door gaat voor de leider van de thans illegale Zaterdag hield de Confrérie de la Chaine des Rótisseurs' een in ternationale bijeenkomst te Noord- wijk, waarbij een aantal nieuwe leden werd geinstalleerd. De com- misaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Hollandmr. J. Klaa- sesz ontvangt hier de ridderslag van dr. Ch. Guébel. president van de Confrérie. (Foto L.D./Van Vliet) pagne, de wodka, de kaviaar en de met sikkel en hamer versierde pasteitjes, die de Russen in het diplomatenhotel Kö- nigshof in Bad Godesberg hadden laten aanrukken. Mikojan heeft overigens niet slechts met een zestal leden van het Westduitse kabinet, maar ook met voor aanstaande parlementariërs gesproken. Zo heeft hfj gesprekken gevoerd met de socialistische leider Ollenhauer, de libe rale leider Mende en de voorzitter van de Bondsdag Gerstenmeier. Hij bezocht gisteren Duisburg en de Hannover Messe na een bezoek aan de Daimler Benz- fabriek Stuttgart zou Mikojan vanmid- Westduitse communistische partij. Zij allen profiteerden van de Krim-cham-daS naar Moskou terugvliegen. Onaanvaardbare consequenties In spoorwegkringen heerst bittere teleurstelling over de beslissing, welke over de lonen van het spoorwegpersoneel is genomen. Volgens de hoofdbesturen van de drie samenwerkende vervoersbonden blijft de toegestane loonsverhoging belangrijk beneden de door de directie van de spoorwegen en de vakverenigingen overeengekomen loonvoor- stellen. Het bekend worden van deze beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, die 1 juli a.s. van kracht wordt, heeft geleid tot een groot aantal scherpe telegrafische en telefonische reacties uit geheel het land bij de hoofdbesturen. Reeds is besloten tot het beleg gen van een bijzonder gezamenlijk congres op 2 mei a.s. in Den Haag om aan de verontwaardiging uiting te geven. Ook directie N.S.: 99 Ernstig ontstemd" SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest, i Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). I 29 APRIL. Zon op: 5.16 uur; onder: 20.00 uur. Maan op: 14.55 uur; onder: 3.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.34 uur. Laagwater te 6.44 en 19.45 uur. Nadat de ministerraad uitvoerig had beraadslaagd over het advies, dat de looncommissie van de Stichting van de Arbeid via het College van Rijks bemiddelaars heeft uitgebracht over dé loonvoorstellen van het spoorweg personeel, bracht de regering vrijdag nacht haar visie op dit advies ter kennis, dat direct daarop zijn beschik king inzake de spoorwegionen monde ling mededeelde aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de samenwerkende vakorganisaties. Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor wat betreft de lonen voor het spoorwegpersoneel, dat een lager onderwijs-, en een lagere tech nische opleiding genoten heeft. Het col lege wil het spoorwegpersoneel met een u.l.o.-, middelbaar onderwijs-, en een middelbaar technische opleiding een sa larisverhoging van drie procent toeken nen. Het laat daarbij de mogelijkheid open om, indien aan een aantal voor waarden is voldaan, boven deze drie procent nog een toeslag van anderhalve procent te verstrekken. Over deze ander halve procent zal dan nog overleg moe ten plaats vinden. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid had voorts geadviseerd om een overbruggingsuitkering toe te kennen van twee a drie procent. Het College van Rijksbemiddelaars heeft nu beschikt dat deze uitkering, die conform het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor het gehele spoorwegpersoneel geldt, twee procent zal bedragen. Deze twee procent-uitke ring moet gezien worden als compensa tie voor het feit, dat de nieuwe spoor wegionen niet. zoals was overeengeko men tussen directie en personeelsraad van de Spoorwegen, zullen ingaan op 1 november 1957 doch op 1 juli 1958. Aanzienlijk achter Deze loonsverhoging blijft voor vrijwel alle functies van het lagere personeel Ultimatum op Cyprus Roden verstoren de De leider der Grieks-Cyprische ver zetsorganisatie, Dighenes, heeft zaterdag in pamfletten die in Nicosia zijn ver spreid, verklaard, dat aanslagen op Britten zullen worden gepleegd als er niet binnen 48 uur een einde komt aan de „mishandeling van Cyprische gevan genen". Ongeveer vijfduizend Turkse Cyprio ten hebben zondag op een bijeenkomst te Nicosia besloten afzonderlijke Turkse gemeentebesturen in de voornaamste steden van Cyprus te vormen en geen gemeentebelastingen meer te betalen aan Grieks-Cyprische gemeenteraden. Ongeveer negen maanden geleden tra- I den alle Turkse leden ran de gemeente- j raden op het eiland af, omdat de Griek- I se raadsleden, die in de meerderheid i waren, de rechten van de Turken met voeten zouden hebben getreden. Gisteren was het dan officieel bollenzondag doch het weer heeft niet meegewerkt. Ondanks de storm en regen was het aantal be zoekers aan de bollenstreek nog vrij groot. Keukenhof boekte 25.000 be zoekers. evenveel als het vorige weekeinde. De meeste bezoekers kwamen in autobussen en personen auto's. die cp de toegangswegen naar Keukenhof hun voertuigen niet durfden verlaten. Vandaar dit trieste plaatje van een bloemver- kopertje. dat bibberend van de kou en kletsnat, tracht zijn voorjaars bloemen aan de man te brengen. aanzienlijk achter bij hetgeen door de bonden is voorgesteld, zo geven de be sturen van de samenwerkende bonden in een circulaire aan de leden te kennen. Op een in Utrecht gehouden vergade ring van de personeelsraad der Neder landse Spoorwegen heeft de directie van de Spoorwegen medegedeeld, het voor nemen te hebben stappen te doen bij de daartoe geëigende instanties, waardoor haar ernstige ontstemming over de hui dige gang van zaken officieel zal blijken. Tijdens een zaterdagmiddag in Utrecht gehouden vergadering gaven de hoofd besturen van de drie samenwerkende vervoersbonden uiting aan hun ernstige teleurstelling over het feit. dat de be schikking werd vastgesteld in volledige afwijking van het resultaat van het ge organiseerd overleg en de daarover na langdurige studie uitgebrachte adviezen van de instanties van de geleide loon politiek „Met verbijstering", zo werd mede gedeeld, „hebben de vakorganisaties ervan kennis genomen, dat bij deze be slissing geen of nauwelijks rekening is gehouden met de in het spoorweg bedrijf bestaande verhoudingen, geba seerd op gezag en verantw oordelijkheid. De toepassing van deze beslissing zou, tot onaanvaardbare consequenties in het spoorwegbedrijf moeten leiden". De ontstemming onder het spoor wegpersoneel van hoog tot laag is zeer groot, met spanning wordt dan ook de Haagse büeenkomst van vrijdag a.s. tegemoet gezien. Advertentie M.„f„ koel en vol comfort hebt u het thuis met bet goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Lutherse synode (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op de zaterdag in Oost-Berlijn be gonnen al-Duitse synode van de Evan gelische kerk hebben de Oostduitse communisten gepoogd de leiding van kerk en bijeenkomst onder zware druk te zetten. Communistische betogers drongen de vergaderzaal binnen en eisten, dat niet gesproken zou worden over het onderwerp „kerk en opvoeding" maar slechts over de atoombewapening van het Westduitse leger. Zij kantten zich voorts tegen de voorzitter van de raad van de Evangelische kerk, die zü ..atoombisschop Dibelius" noemden. De ongeveer 150 demonstranten, kennelijk erop uitgestuurd door de Oostduitse communistische party, de S.E.D., noem den zich vertegenwoordigers van be- drijfsdelegaties. Zij konden, zonder dat de Oostduitse politie ingreep, in de ver gaderzaal doordringen. Hun optreden haalde evenwel niets uit. Het onderwerp atoombewapening stond namelijk reeds op de agenda van de synode en men weigerde het onderwerp „kerk en op voeding" te laten vervallen. In uiteen zettingen werd geprotesteerd tegen de druk, waaronder de leden van de Evan gelische kerk heden ten dage in Oost- Duitsland staan. Bisschop Dibelius verklaarde, dat de radicale vleugel van de S.E.D. de teugels gegrepen heeft en een ware veldtocht tegen de kerk heeft ingezet. De kerk in Oost-Duitsland is daardoor in een posi tie gekomen, waarin haar bestaan op het spel is gezet. Op alle mogelijke manieren poogt het communistische Oostduitse bewind de mensen te bewegen de kerk te verlaten. Op het geweten van ouders en kinderen wordt met staats middelen door jeugdwijdlngen, atheïsti sche treurfeesten en dergelijke een grote druk uitgeoefend. Dibelius vroeg zich af, of de tien miljoen tot de Evangelische kerk behorende christenen in Oost- Duitsland burgers van de tweede rang zjjn geworden, die geen rechten meer kunnen doen gelden op de Oostduitse grondwet. f25.000 op no. 9017 In de 539e Staatsloterij, eerste klasse is een prijs van f 25.000 gevallen op no. 9 0 1 7. Verkeersdrama te Bainen Vier doden, twee zwaargewonden Verschrikkelijk gevolg van een aanrijding (Speciale berichtgeving) Vier doden, twee ernstig gewonden,.een totaal vernielde auto en een in elkaar gereden fiets. Dat was de balans van een verkeersongeluk dat gistermiddag omstreeks kwart over vier voor de Ger. Kerk te Nieuw Buinen .(Gr.), die juist uitging, is gebeurd. Uit de richting Stadskanaal naderde een personenauto, be stuurd door de 20-jarige T. Idema uit Mcppel. In de aut^ zaten vijf jonge leden van de Tennisclub Meppel. Zij vormden samen het tweede team van de club en keerden van de wedstrijd tegen Stadskanaal weer terug naar hun woonplaats. Van het kerkplein kwam de 14-jarige Margje Bakker op haar fiets aanrijden Zij ging plotseling de rijweg op. De be stuurder van de auto heeft nog gepro beerd het.meisje te ontwijken, maar dat lukte niet meer. Bij deze manoeuvre botste de wagen, na eerst het meisje te hebben geschept, in volle vaart tegen een boom. De gevolgen waren verschrik kelijk. Margje Bakker was onmiddellijk dood en twee inzittenden van de auto, de 17-jarige Jeanne van der Wal en de 16-jarige Frits Deutman, bleken ook direct te zijn overleden De 15-jarige Robbie Deutman «een broer van Fritsi, de 15-jarige Lydeke de Jong, en de bestuurder de 20-jarige T Idema, werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Mejuffrouw Lydeke de Jong is later tengevolge van een schedelbasis- fractuur en een bekkenbreuk in het zie kenhuis overleden. De heer Idema heeft een schedelbasisfractuur en een gebro ken knie opgelopen en Robbie Deutman een zware hersenschudding. De toestand van de beide overlevenden was vanmor gen naar omstandigheden redelijk. Zij zijn buiten levensgevaar. In Meppel en Nieuw Buinen was de verslagenheid zeer groot. Nog vijf gewonden Vyf personen zijn gisteravond gewond bij een autobotsing op de Haagse weg ter hoogte van de Schipholweg. De botsing ontstond, toen een met een snelheid van 120 km rijdende Mercedes, die uit de richting Den Haag kwam, tijdens het passeren van een wagen, een tegenligger die op de verkeerde rijbaan reed. ramde De bestuurder van de Mer cedes. een particuliere chauffeur kwam met de schrik vrij. Zijn werkgever, diens echtgenote en de drie inzittenden van de tegenligger, een Hagenaar met vrouw en dochter, moesten met verwondingen naar het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam worden overgebracht. De chauf feur was ter hoogte van de Schiphol weg op de Haagse weg gereden en had niet gemerkt, dat hij op de verkeerde rijbaan terecht was gekomen. Beide automobielen werden zeer ern stig beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1