Centralen melden val van Solok MIKOJAN TEKENDE (IN BONN) DUITS - RUSSISCH AKKOORD WEERBERICHT Rustig optreden van de grootste koopman ter wereld maakt in West-Duitsland goede indruk Zonder zwarte diploma tenhoed Zweden tobt met boteroversehot 97ste jaargang ZATERDAG 26 APRIL 1958 No. 29426 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Bezetting van Boekit Tinggi ivordt ieder ogenblik verwacht De regering van Djakarta heeft vandaag gemeld dat haar troepen Solok, het bolwerk van de opstandelingen dat op circa 65 km. van Padang ligt, hebben veroverd. De regeringstroepen hebben voorts een punt bereikt op 20 km. van Boekit Tinggi, aldus deelde minister-president Djoeanda gisteravond mede. Hij zei tevens, dat de troepen de belangrijke wegkruising Padang Pandjang naderen. Van dit punt uit kan men oprukken naar het noorden om Boekit Tinggi te veroveren of oostwaarts trekken naar Batoesankar, waar thans opstandelingenleiders zijn. Premier Djoeanda zei op een receptie ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Afrikaans-Aziatische conferentie te Bandoeng in een gesprek met correspondenten: het is nooit verstandig de vijand te onderschatten, hij duidde echter aan, dat hij de bekendmaking van de val van Boekit Tinggi spoedig verwachtte. hotel Transaera te Djakarta .Zij waren ingeschreven als „bureau-ambtenaren". Als overige namen gaf de radio nog Lu- bomir Zdarsky. Karei Matejice, en Ra- tislav Gubis. Sjafroetldin c.s. in Singapore? Reuter meldt dat volgens de Straits Times de premier der revolutionaire re gering en zes andere leiders der opstan delingen in Singapore zijn aangekomen Deze zouden zijn luitenant-kolonel Aeh- mad Hoessein de chef-staf van het op standelingenlege r. de minister van De fensie Boerhanoeddin Harahap, de mi nister van Voorlichting, kolonel Dachlan Dj am bek en de ministers van Buiten landse Zaken der tegenregering, Simbo- lon, en zijn collega van Handel, Soemi- tro en de Masjoemileider Moh. Natsir. De Straits Times schreef voorts, dat men meende dat de zeven leiders met een snelle boot over Straat Malakka wa ren gebracht, in Koekop Beach bij Pon- tianak in Johore (Zuid-Malakka) aan land waren gegaan en per auto naar Singapore waren gebracht. Dc Times vernam dat zij in de zeer nabije toe komst met een watervliegtuig naar Me- nado zouden gaan. Tsjechen bombardeerden De opstandelingenradio heeft gemeld, dat Tsjechische piloten en legerofficie ren de aanval uit zee on West-Sumatra hebben geleid. Zeven van hen zijn thans in Djakarta. De radio noemde vier na men, n.l. Jiri Sebanek, Harower Pokor- ny, Vladimir Michalek en Vladimir Ne- mecik. „Deze buitenlanders hebben op uitnodiging van president Soekarno deelgenomen aan de burgeroorlog. Zij zijn verantwoordelijk voor de luchtaan vallen op Padang. waar Indonesische kinderen werden gedood". De radio der opstandelingen heeft de nummers van de paspoorten genoemd van zeven Tsjechische piloten die deel namen aan de aanval op West-Sumatra en medegedeeld dat zij logeerden in Verkeersvliegers „Wij behoeven niet altijd te zwijgen" Het bestuur van „De Vereniging van Verkeersvliegers" heeft nu bekendge maakt, dat het met het donderdag j.l. uitgegeven persbericht op generlei wijze bedoeld was de komende arbitrage te be ïnvloeden. De Vereniging van Verkeers vliegers is trouwens van oordeel dat een dergelijk~ persbericht arbitrage niet kan beïnvloeden. De vliegersorganisatie was verzocht, door de voorzitters van de werkgevers- en van de werknemersvakbonden, de zwijgplicht tegenover de pers in acht te nemen gedurende de onderhandelingen en de Vereniging van Verkeersvliegers hield nauwkeurig haar woord. De vliegers wijzen erop, dat de KLM- directie zelf inlichtingen aan de pers verstrekt heeft betreffende de salaris kwestie. nadat het oordeel van de minis ter openbaar was gemaakt. De bemiddeling eindigde een week ge leden en tot nu toe is noch een defini tieve aanduiding van het begin van ar bitrage, noch de tijdsduur hiervan la kend. De vliegers menen dan ook dat niet van hen verwacht kan worden, dat zij een permanent zwijgen handhaven" Advertentie SOLEX bromii H. Walenkamr Wisselvallig weer De Bilt verwacht tot zondagavond: Tijdens het weekeinde zal liet weer wisselvallig blijven met vooral aanvan kelijk opklaringen, maar later weer toe nemende regenkiansen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 27 APRIL. Zon op: 5.20 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 12.21 uur; onder: 2.08 uur. Hoogwater te Katwijk 8.52 en 21.31 uur. Laagwater te 4.07 en 16.47 uur (28/4 hoogwater te 10.09 en 22.55 uur; laag water te 5.19 en 18.16 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa. 0. KRET Zn. Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Regeringsonderzoek De Indonesische vice-premier Hardi heeft verklaard, dat de regering nadat het gehele opstandige gebied in Suma tra zal zijn bezet commissies zal zenden om de toestand ter plaatse op te nemen. Deze commissies zullen bestaan uit mi nisters en deskundigen. De regering zal voorts onderzoeken, welke ambtenaren in het opstandige gebied de tegenrege ring hebben gesteund en welke zich te gen deze beweging hebben verzet. Toenadering zoeken is nodig I)e onafhankelijke „Times of Indone sia" heeft aangedrongen op een toena dering tussen de twee grootste politieke partijen in Indonesië „om de democra tie te behouden en het communisme te stuiten". Het blad achtte dit een „eerste vereis te" voor de politieke stabiliteit in Indo nesië. „De voornaamse reden, waarom Indo nesië te lijden heeft van zoveel kwaad, is het onvermogen der twee leidende po litieke partijen - de Nationalistische Partij (PNI) en de islamitische Masjoe- mi-partij - om tot elkaar te komen", al dus het blad. Toezicht op Ned. bedrijven De Indonesische regering zal het toe zicht over Nederlandse banken, zaken en ondernemingen, die thans onder mi litaire supervisie staan, overnemen. Volgens Radio-Djakarta zouden de banken worden beheerd door een toe ziend lichaam, waarvan de voorzitter wordt gekozen door de minister van fi nanciën. Volgens de bekendmaking moeten Ne derlandse employes, indien dit verzocht wordt, inlichtingen over bankaangele- genheden verschaffen. Wat de Bank Indonesia betreft zouden ook de militairen een stem hebben bij de samenstelling van het toeziend li chaam. Pleven zoekt naar Algerijnse oplossing De Franse politicus Pleven heeft, bij zijn onderzoek naar de mogelijkheid tot het vormen van een Frans kabinet, gis teren de hoogste militaire leiders ge vraagd hoeveel versterkingen zij nodig hebben om „het werk in Algerije af te maken". Pleven, een van de figuren van het centrum, had een gesprek met ae chef van de generale etaf, generaal Ely, de opperbevelhebber in Algerije, generaal Salan, de opperbevelhebber van de luchtmacht in Algerije, generaal Jou- haud, en de chef van de marinestaf, ad miraal Nomy. Ook zou hij nog een on derhoud hebben met de enige maar schalk van Frankrijk, Juin. Medewerkers van Pleven deelden mee, dat diens program voor Algerije geba seerd zal zijn op drie punten: ten eerste: geen afstand: ten tweede: geen buiten landse inmenging; ten derde: geen in ternationalisering. Volgens senator Plaisant zal Pleven de Amerikaanse en de Britse regering op hoffelijke wijze de gelegenheid bieden een einde te maken aan de werkzaam heden in het kader van hun aanbod tot goede diensten in het Frans-Tunesische geschil. In plaats daarvan zal Pleven direct contact met president Bourguiba van Tunesië trachten op te nemen. Een gezelschap genodigden onder land (tweede van links) en Staats- gisteren op de hoogte gesteld van wie dr. M. Prinsen Commis-\ taad mevr. mr. E. A. Ribhius Pele-\de resultaten van opgravingen bij saris der Koningin in Noord-Hol-tier (derde van links) heeft zich 1 Spanbroek in West Friesland. Heisenberg eerde Max Planck Zowel in Oost- als in West-Berlijn is de honderdste verjaardag van de ge boorte van de in 1947 overleden Duitse fysicus, professor Max Planck, gevierd Planck proclameerde in 1900 te Berlijn zijn quantumtheorie, waarmee hij de eeuw van de kernfysica inluidde. Tijdens de herdenkingsplechtigheid te Berlijn heeft Plancks leerling, professor Werner Heisenberg, gisteren over de be tekenis van de quantumtheorie gespro ken. Heisenberg kwam daarbij ook te spreken op de door hem op grondslag van Plancks ontdekkingen ontwikkelde theorie van de eenvormige velden en hij sprak de verwachting uit, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn een theorie der materie op te Stellen, die in haar grondslagen zeer eenvoudig en gesloten zal zijn, hoe gecompliceerd de gevolg trekkingen ook mogen zijn, die en it te maken zullen vallen. De weg, die geopend is door de ont dekking van Planck, heeft ons in de laatste jaren, zoveel nader gebracht tot het doel van een eenvormige theorie over de materie, dat het inderdaad reeds mogelijk is een ontwerp op te stellen voor de basisformule der materie, dat dan door het onderzoek der volgende jaren op zijn bruikbaarheid moet wor den beproefd De toekomstige theorie der materie zal naast de drie universele constanten waarschijnlijk nog slechts eisen van symmetrie omvatten, op de wijze, zoals reeds in de filosofie van Plato gedacht was Deze symmetrische eisen kunnen ten dele reeds thans wor den aangeduid. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. 5? (Van onze correspondent in West-Duitsland) De plaatsvervangende Sovjetrussische minister-president Mikojan tekende gisteren met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano te Bonn het Duits-Russische handels- en consulaire verdrag. Daarmee bereikte de eerste dag van het bezoek van de tweede man van de Sovjet-Unie aan West- Duitsland een rustig hoogtepunt. Het gehele optreden van Mikojan en de korte redevoeringen en gesprekken, die men gisteren te Bonn en Frankfort van hem gehoord heeft, bevestigden het vermoeden dat deze grootste koopman ter wereld zoals men deze handelsspecialist wel noemt niet naar Duitsland is gekomen om grote politieke resultaten te bereiken. Eerder ziet men in zjjn bezoek een onderzoeken van de algemene politieke en economische sfeer in West-Duitsland. en ook geen mogelijkheid tot directe propaganda. Behalve Mikojan en Von Brentano tekenden ook de plaatsver vangende Russische minister van Bui tenlandse Zaken Semjonof en de plaats vervangende minister van Buitenlandse Handel Koemikyn, die beiden beschouwd worden als zeer vooraanstaande Russi sche staatslieden. Von Brentano noemde het verdrag, dat in een goederenuitwisseling ter waarde van 3.15 miljard mark voor drie jaar voorziet, een belangrijke stap voor uit. Mikojan sprak alleen de eerste zin- De jeugdige Franse filmster Mylcne Demongeot had de lente in het hoofd toen zij naar een ont vangst in Parijs voor groten uit de filmwereld moest. De lente verleidt steeds tot anders dan anders'en dat leverde in dit geval dit zonnige plaatje op. Geen politieke uitspraken Niet in het donkere kostuum en met de zwarte hoed der diplomaten, maar in het grijsblauw, versierd met de ster van een der hoogste Russische onderschei dingen en met een sportieve hoed op arriveerde de Russische staatsman gis terochtend te Frankfort. Hij was in drie uur van Moskou naar deze luchthaven gevlogen in een zilvergrijs straalpassa- giersvliegtuig van het type TU-104, dat echter geen drukcabine heeft. Per trein ging Mikojan naar Bonn, waar slechts een paar honderd mensen belangstelling toonden voor het hoge Sovjetrussische bezoek en waar men ondanks de vrien delijke glimlach van Mikojan geen ap plaus kon opbrengen voor de Russische delegatie. Bonn zweeg en was gereser veerd en deze houding kenmerkte even zeer de ondertekening van het handels- en consulaire verdrag in het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het waren geen grote politieke redevoeringen, geen op zware politiek duidende uitspraken Acht jaar Republiek Zuid-MoJ ukken Massabijeenkomst in Den Haag (Van onze Haagse redactie) In tientallen autobussen kwamen gisteren ongeveer duizend Ambonezen uit alle woonoorden van ons land naar de Residentie, om het achtjarig be staan van de „Republik Maluku Sela tan", de Republiek der Zuid-Moluk- ken, te vieren. Tijdens de bidstond in de Valken- boschkerk sprak ds J. C. Maris uit Bloemendaal. Een aantal zangkoren uit de woonoorden Schattenberg, Teuge en Almere bracht op indrukwekkende wijze enkele oude Ambonese liederen ten ge hore, begeleid door een fluitorkest. Nadat ds. A. Z. Saketap de gemeente in het Maleis had toegesproken, bracht ir. A. J. Manusama hoofd van de poli tieke missie, de dank van zijn volk over aan al degenen „die in het afgelopen jaar weer zoveel voor Ambon hebben gedaan". Rillend van de kou kwamen de hon derden bruine mensen daarna byeen op de speelweide van het Zuiderpark. De zon liet verstek gaan. Een trage regen drupte uit een egaalgrijze lucht. De speelweide leek meer op een moe ras. dan op een grasveld en vele kampbewoners stonden tot aan hun enkels in het water. Desondanks luisterde iedereen rustig naar de rede van ir. Manusama, die de honderden Ambonezen en de stram in de houding staande ex-K.N.I.L.-mili tairen toesprak. De heer Manusama sprak weer in het Maleis. Hij sprak de ernstige hoop uit. dat de Zuid-Moluk- ken, na alle jaren van moeilijkheden, door medewerking van de Verenigde Na ties nu eindelijk zijn vrijheid zal ver krijgen. Daarna marcheerden 750 ex-K.NJii.- militairen door de stad. telde Mikojan de Duitse minister van wegen (zijns inziens» anti-Russische redevoeringen. De jeugdige minister zat niet verlegen om een antwoord en zei, dat weliswaar de Russische redevoerin gen in Duitsland worden gepubliceerd, maar dat speeches van Duitsers nooit in de Russische pers verschijnen. Dat noemde Mikojan een „misverstand"...! De Russische minister bracht ook de Duitse bewapening ter sprake. Hij zei tegen Strauss, dat uitgaven voor de be wapening altyd uitdraaien op verlaging van de levensstandaard. Vóór Strauss kon antwoorden, repliceerde de minister van Financiën, Etzel, zeer gevat: „Ik geef Strauss geen geld meer voor de be wapening en u geeft ons Oost-Duitsland vrij". Mikojan begreep het nietHij begreep ook niet. dat de Duitsers nog bang voor de Russen zyn, maar kreeg ook hierop de wind van voren door de opmerking van Strauss, dat de Hongaarse opstand in november 1956 en het Rus sische ingrijpen daar bepaald geschikt zyn geweest om deze angstsfeer te doen ontstaan. „De angst van de dwerg voor de reus", zoals Strauss het noemde. De minister verzocht Mikojan om de Oost- duitse partijleider Ulbricht maar naar huis te sturen: WU betalen nog het pen sioen in'Moskou vrijwillig erbij, zei hijl Vandaag heeft Mikojan een politiek van zijn rede uit en liet de rest voor p'"/aa® ""uieK .paarzaamheid - „Ik weet dat de «"g"* S H Adenauer Duitsers een spaarzaam volk zijn" - i p' w 7 t. p n a' ™i direct door een tolk in het Duits voor- I Ec°no™!*hcr Zaken Krhard. even zal lezen! Hij meende dat men zich ook ?c,n pers',"'fer","e e» in de toekomst zal moeten laten leiden g.r°°,se S"vjetruss,sche ontvangst be door de ervaringen, opgedaan tijdens hel f'u"™ .a™ t'", SJ»' M,kojan overleg over dit verdrag. „De toestand 'n !pec,ale "Tm -aar de Hannover in Europa zal er wezenlijk van aihan- e, 1' de Merce" gen. hoe de betrekkingen tussen de I l^-adtofabnek te Stuttgart. Bondsrepubliek en Sovjet-Rusland zich ontwikkelen, of de beide landen de weg naar samenwerking zullen vinden", zei hij. Het was de enige politieke opmer king, die hij maakte. Mikojan drong overigens aan op uitbreiding van de Russische handel met Duitsland, al meende hij doelende op de conjunc turele teruggang in de Westelijke wereld dat het thans ietwat moeilijk was om in Duitsland Russische goederen af te zetten.' Epidemieën eisen ruim 50.000 levens Gevat antwoord van Etzel Gistermiddag vond te Bad Godesberg bij Bonn een Duitse ontvangst voor de Russen plaats. Daarbij waren o.m. de jonge Duitse minister van Defensie, Strauss en de minister van Financiën, Etzel. aanwezig. Strauss liep direct lachend op Mikojan toe, die over zijn gehele gezicht lachend verrast zei: „O. Strauss". Hij bekende, dat men hem Strauss had afgeschilderd als een hoogst onaangenaam man, maar dat de werke lijkheid heel anders was, ook al kapit- Het aantal dodelijke slachtoffers van de epidemieën, pokken en rfrolera. die Oost-Pakistan teisteren, is volgens me dische autoriteiten in Dacca de 50.000 gepasseerd. Intussen herstelt het normale leven zich langzaam. De meeste mensen in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan, zijn thans ingeënt tegen de gevreesde ziektes. In medische kringen blijft de bezorgd heid echter nog bestaan. Zij herinneren er aan, dat Oost-Pakistan een ran da dichtst bevolkte gebieden ter wereld is. In een gebied ran ruim 80.000 vierkante kilometer leven meer dan 45 miljoen mensen, voor het merendeel in om standigheden die te wensen overlaten. Advies om in drie jaar 200.000 koeien (een vijfde van het totaal) te slachten Aldus zou men eindelijk De margarine, zo lezen wij (Van onze correspondent in Stockholm) Sinds maanden al weet men in Zweden dat er iets tegen de overvloed aan boter moet worden gedaan maar thans is eindelijk het definitieve advies van het Nationale Instituut voor de landbouw aan de regering gegeven. Het zegt: verlaag de prijs van boter met fl.50 per kilo tot f 4,50 en verhoog die van margarine met f 0.37 tot f 3.— per kilo Geef de boeren bovendien een „slachtpremie" van f150. - per melkkoe, tot 200000 koeien (bijna een vijfde van het totaal) zijn ge slacht. Dit dan over een periode van drie Jaar. evenwicht krijgen tussen vraag en aanbod. Boven dien zouden de Zweedse boeren zich meer toeleg gen op het fokken van vlees-koeien De regering zal zich hierover beraden Het definitieve besluit zal echter nog wel enige tijd kunnen uitblijven omdat het sociaal-democratische bewind niet graag vóór de op 1 Juni te houden ver kiezingen een in arbei derskringen onpopulair besluit wil nemen, na melijk verhoging van de margarine-prijs. In brede kringen acht men het onmogelijk om het publiek tot consump tie van boter te dwingen. in enkele hoofdartikelen, heeft een blijvende plaats veroverd en zal eerst dan door boter worden ver vangen. als de prijs gelijk is. Zelfs de boeren eten in hoofdzaak margarine. Het is dus niet zeker dat deze drastische maat regelen doorgang zullen vinden. Er zijn namelijk ook stemmen gehoord, die een geleidelijke verschui ving van melk- naar vlees-koe voorstellen. Bo vendien laat juist het laatste wetenschappelijk onderzoek zien. dat men van melk nog meer kan maken dan uitsluitend boter.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1