Sovjet-Unie zou raketbases hebben aangelegd in de „zone-Rapacki" K.L.M.-vliegers hebben weinig hoop op akkoord WEERBERICHT Onthulling van minister Lange in het Noorse parlement vunctsw 97st« Jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1958 No. 29423 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Integratie van industrie en landbouw op platteland Spreiding bevolking is noodzakelijk (Speciale berichtgeving) De rationalisatie van de landbouw en de recente aarzeling in de industriële ontplooiing maken een voortschrijden de ontwikkeling van agrarische gebie den met verborgen arbeidsoverschot- ten van het grootste belang. De mo derne landbouwmethoden brengen met zich mee, dat een steeds beperk ter aantal personen in deze sector werkzaam kan zyn. De stagnatie in de industriële uitbreiding heeft een uitstoting van ongeschoolde en half- geschoolde arbeiders veroorzaakt, die by een terugvloeien naar de landbouw de agrarische produktiviteitsverhoging vertragen. Deze ontwikkeling krygen de aan dacht in het thans gepubliceerde jaar verslag over 1957 van de centrale cul tuurtechnische commissie de cultuur technische dienst, de herverkavelings commissies van Zeeland en Walcheren en de Stichting tot het Beheer van Landbouwgronden. Het verslag werd samengesteld onder leiding van dr. ir. P. de Soet. De afnemende werkgelegenheid, die sinds de tweede helft van 1957 doorzet, wil de cultuurtechnische dienst om. opgevangen zien door het aanvatten van aanvullende werken, die vroeger door de Rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) werden verricht. Reeds zijn in het gehele land werken in de cultuurtechnische sector in uitvoering. Mettertijd zal de commissie ter bestu dering van de ruimtelijke ordening in de landbouw een nota doen verschijnen, waarin de integratie van landbouw en industrie op het platteland bijzondere belangstelling zal genieten. Het streven naar een betere bevolkingsspreiding over het gehele land (in dit verband noemt het jaarverslag het probleem van de ontwikkeling van West-Nederland) zal een sterkere ontwikkelingmede door industrialisatie van in hoofdzaak agrarisch georiënteerde landsdelen in de hand moeten werken. gesteld, dat dit land nog altijd een zwakke schakel is in de keten van com munistische landen. Bovendien heeft De Sovjet-Unie heeft raketbases aangelegd in het z.g. „kernwapenvrye gebied", waarvan sprake is in het plan van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki en dat, wat het communistisch gebied betreft, Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakye zou moeten omvatten. Dit deelde de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, gisteravond mede in de Noorse volksver tegenwoordiging. Noorse militaire autoriteiten hadden dienaangaande berichten ontvangen en zy hadden geen reden om aan te nemen, dat deze berichten onjuist zyn. Indien er een overeenkomst tot militaire losmaking in Europa tot stand zou komen, zouden deze Russische raketbases onder toezicht moeten worden afgebroken, aldus voegde Lange aan zijn verklaring toe. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Britse en Franse ambassades in Moskou aan het Sovjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken eensluidende nota's overhandigd over de kwestie van de voorbereiding van een topconferentie. Hierin wordt voorgesteld, dat de besprekingen tussen minister Gromyko en de drie Westelijke ambassadeurs onmiddellijk beginnen. Hardere politiek van Moskou 0111 orde op de rode zaken te stellen Vele waarnemers te Londen menen te kunnen vaststellen, dat de Sovjetrus sische politiek jegens het Westen har der is geworden, sinds Kroesjtsjef pre mier is geworden. Zy wijzen daarbij op de Russische weigering gezamenlijk met de drie Wes telijke ambassadeurs te Moskou over de voorbereiding van een topconferentie te spreken, op het ontbreken van nieuwe punten in de jongste brief van Kroesjt sjef aan president Eisenhower, op de Russische klacht bij de Veiligheidsraad over de vluchten van Amerikaanse bom menwerpers met kernwapens aan boord in de richting van de Sovjet-Unie en op de toenemende verscherping in de ver houding tussen de Sovjet-Unie en Joego slavië. Een aantal van deze %vaarnemers schrijft de verandering in de verhouding van de Sovjet-Unie toe aan een streven haar positie in de communistische we reld te versterken. Kroesjtsjef zou bij zijn bezoek aan Hongarije hebben vast- Polen getoond, dat het niet volledig achter de Sovjet-Unie staat in haar houding tegenover de Joegoslavische communisten. Kroesjtsjef, zo menen deze waarne mers, voert daarom tydelyk een hardere politiek jegens het Westen om in de communistische wereld orde op zaken te kunnen stellen. Auto-industrie in V.S. ligt bij 113 Stil Volgens Automotive News zal de pro- duktie van personenauto's in de Ver enigde Staten in de lopende week dalen tot naar raming 59.814 stuks. Dit is het laagste produktiepeil, dat de Ameri kaanse auto-industrie afgezien van de perioden, waarin werd overgescha keld op nieuwe modellen of waarin werd gestaakt sedert ongeveer zes jaar heeft bereikt. De industrie werkt thans op ongeveer 32 van haar capaciteit. De vorige week bedroeg de produktie van personenauto's 73 217 stuks en in de overeenkomstige week van het vorige jaar werden er 123.033 personenauto's vervaardigd. Twee militairen te Weert gedood De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Omstreeks half drie gistermiddag hield een klas met cursisten van de onder officiers-school te Weert een oefening met zgn. „bangalore"-torpedo's op het oefenterrein op de Boshoverheide. Deze torpedo's dienen om prikkeldraadver sperringen om bunkers op te ruimen. Bij een aanval van een peloton op een bunker is een dergelijke torpedo ontploft. Gedood werden: de 30-jarige sergeant eerste klas A. A. O Weemaes (instruc teur van de onderofficiea-sschool, uit Weert, gehuwd en vader van drie kin deren;' de 30-jarige korporaal eerste klasse J A. van Hemert uit Apeldoorn, cursist, gehuwd en vader van vier kin deren. Zwaar gewond werd de 31-jarige ge huwde korporaal eerste klasse Ch W. Burgemeestre uit Amsterdam. Hij is op genomen in het St Jansziekenhuis te Weert De ooi-zaak van het ongeval ligt ver moedelijk aan het feit dat de elektrische ontsteking te vroeg in werking is ge steld. De Kon Marechaussee stelt een on derzoek in. Boter- en kaasprijzen cLS. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Ontstemd over houding minister Suurho ff Ter gelegenheid van de vijfde j wereldpijprookdag vond gistecmid- dag in Pitrmerend een wedstrijd plaats tussen studenten en journa listen. Op deze foto zien tve de ..Leydsche Toebacksmokers" van het studententeam in ceremonieel tenue in actie. De Vereniging van K.L.M.-vlie gers gelooft niet, dat de arbitrage, waartoe na het afbreken van de onderhandelingen over de salaris problemen is besloten, tot een op lossing van het conflict zal leiden. Zoals men weet zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de bemiddelings pogingen van de zes voorzitters van de grote werkgevers- en werknemers organisaties op niets uitgelopen. Beide partijen stemden er in toe, dat een Advertentie II MUNT weer terecht, want onze VOOR JAARSCOLLECTIE is gereed. Daar is ook voor U een „TOPLIN"- OVERHEMD. een HOED. een DAS gn nog zóveel meer by Gangetje 6 Opnieuw regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige later af en toe krachtige zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 APRIL Zon op: 5.22 uur; onder: 19.55 uur. Maan op: 11.09 uur; onder: 1.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.47 en 20.24 uur. Laagwater te 3.19 en 15.44 uur. Dit nummer bestaat uit 29 pagina's. Overeenstemming loonbelenl landbouw Werkclossificatie per 1 mei 1959? Het College van Rijksbcmiddelaars heeft zich akkoord verklaard met voor stellen van het landbouwschap omtrent de landarbeidersionen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden ge baseerd op de resultaten van het werk- classificatie-onderzoek, zü het voor en kele categorieën nog slechts ten dele. In de huidige economische situatie bleek volledige realisering van de aanvanke lijke voorstellen bij de regering op over wegende bezwaren te stuiten. Verwacht wordt, dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden volledige in voering van de werkclassificatie per 1 mei 1959 zal kunnen geschieden. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap zal thans de betrokken partijen adviseren tot het afsluiten van de C.A.O.'s op basis van de goedgekeurde voorstellen. onpartijdig college een bindende uit spraak zou doen. En nu ineens die persconferentie, welke gisteravond in het Carltonhotel werd gehouden, waarbij de vliegersvereniging by monde van de voorzitter, Lionel Metz, liet weten, dat zy geen vertrouwen hebben in die arbitrage. Een donderslag bij heldere hemel. Waarom? „Wij hebben geen alternatief", zeggen de vliegers: „Het salarisconflict kon na veel confereren niet worden op gelost en ook over de dieper liggende aangelegenheid van de overlegsfiguur 1 voor de toekomst tast men nog in het i duister. Het oordeel van minister Suur- hoff, gegeven vlak nadat de staking was opgeheven, was niet juist". (Advertentie* Onjuistheden Aldus de vliegersvereniging die mede deelt, dat Prof. Tinbergen gemeld zou hebben, dat er wellicht enige onjuist heden in zijn rapport waren geslopen, de minister deelde dat weer aan de directie van de K.L.M. en de vliegers vereniging mede. Misschien zou het oordeel van de minister worden veran derd. „Wij naderen thans het punt, dat het niet verder gaat. Wij zijn niet on redelijk, maar wij vragen een faire en juiste beoordeling van onze wensen", aldus besloot het bestuur zijn mede delingen, waarin zij nogal wat kritiek uitoefenen op minister Suurhoff. Zy stellen hem in zekere zin verantwoorde lijk voor de terugkeer van de toestand van voor de staking, toen er eveneens weinig contact en samenwerking was. De openbaarmaking van zijn lang ver wachte beslissing, nog voor het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers gelegenheidheid had gehad deze te be studeren, was louter „loonpolitiek", aldus de verklaring. Moreel onjuist Prof. G. F. Haccou en de heer Th. Coppes hebben in een onafhankelijk rapport kritiek uitgeoefend op het veel omstreden rapport Tinbergen. Het oor deel van de minister, aldus de verkla ring van de K.L.M.-vliegers negeert te enenmale het sterke wetenschappelijk commentaar en de gefundeerde kritiek, die door de twee onafhankelijke des kundigen zijn gegeven en bevat verder bepaalde rekenkundige foutjes en van principiële aard. Het oordcel van de minister gaat klaarblijkelijk uit van een commentaar van de zijde van de K.L.M.-directie op het rapport van prof. Haccou en de_ heer Coppes, dit terwyl geen van beide partyen in dit geschil het recht had zulk een commentaar by de I minister in te dienen. Het is het ge- 'n beste GANGLOPER Koop TRAP- en K.V.T36.50 70 cm. breed. NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 alleen voor textiel. MIDZABONNEN voor onze cliënten. week omlaag Room en koffiemelk gaan omhoog (Van onze Haagse redactie) De verlaging van de inleveringsprijs voor boter en kaas, welke de regering aankondigde, zal zondag a.s. ingaan. Dit betekent echter niet, dat voor de consument de prijzen in de winkels op maandag 28 april a.s. eveneens en bloc omlaag zullen gaan, omdat de handel natuurlyk nog met voorraden zit, welke voor de oude prijzen zijn inge kocht. Verwacht wordt dat in de loop van de volgende week, vermoedelijk omstreeks woensdag, de verlaagde consumentenprijzen alom berekend zullen worden. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat verscheidene zaken toch reeds maandag a.s. tegen de nieuwe verlaagde prijzen gaan verkopen en het eventuele verlies voor eigen rekening nemen, maar als regel zal men toch, de verlaging niet eerder dan op de helft van volgende week kunnen verwachten. Op korte ter mijn zal een regeling worden uitgewerkt, waarbij voor nog aanwezige voorraden kaas het prijsverschil overbrugd zal worden. Voor boter geldt: alle boter, welke tot en met zaterdag wordt gepro duceerd, kan tegen de oude prijs wor den ingeleverd. Voor boter in groot-ver pakking, welke het z(uivel) k(waliteits) b(ureau)-merk niet bezit, zal 50 cent per kilogram worden vergoed. Voor volle condensmelk en volle condensmelkpoe- der en koffiemelk in flessen welke deze week worden geproduceerd, die bij de fabrikant aanwezig zijn en die zijn ge ëxporteerd, wordt een overbruggingstoe slag in het leven geroepen. De koffiemelk en alle soorten room zyn onder de consumptiemelkregeling gebracht, hetgeen betekent, dat zy voor de consument duurder zullen worden. Voor koffiemelk zal deze verhoging vermoedelijk 28 a 30 cent per liter bedragen. Gisteren vond aan de roet van het ruiterstandbeeld van Willem de Awijger op het Noordeinde te Den Haag een kranslegging plaats ter gelegenheid ran de geboortedag ran de grondlegger van onze zelf standigheid. Schweitzer laakt kernwapen proe v en De zendeling-arts dr. Albert Schweit zer schrijft in een donderdag te Tokio ontvangen brief, dat de gehele wereld aan de kaak dient te worden gesteld, omdat er nog altijd proeven met kernwapens worden gedaan. In de brief, die gericht is aan de ziekenhuisdirecteur dr. Nomura, wordt gezegd, dat de besmettting door radio actief stof elk jaar toeneemt en dat de mensheid met algehele vernieti ging wordt bedreigd. Schweitzer, die de brief aan een Ja panse collega had gezonden omdat „Japan het enige land is, dat van atoombomaanvallen te lijden heeft ge had", verzocht alle atoomwapenbezit- tende landen ten spoedigste de kern proeven stop te zetten. Nu de Sovjet- Unie haar plan voor internationale ont wapening heeft ontvouwd, zouden alle betrokken landen overeen moeten ko men de kernwapens af te schaffen. voelen van de vliegers, dat deze han delwijze van de minister moreel on juist en juridisch betwistbaar is, maar de vliegers willen dit niet zien als een hindernis inzake een aanvaarding van het oordeel van de minister CIGARETTES Majoor Koopman bij de Generale Staf (Van onze Haagse redactie) Naar wy van de Legervoorlichtings- dienst vernemen is majoor Koopman, twee dagen nadat hy door het Hoog Militair Gerechtshof werd vrijgesproken, benoemd tot een functie by de sectie G 4, de logistieke afdeling, van de Generale Staf. Deze functie kan zeker als gelykwaardlg beschouwd worden aan de functie, welke de majoor be kleedde by het directoraat Materieel Landmacht. De logistieke afdeling van de Generale Staf is belast met de planning vai de aankoop van materieel, hetwelk het Nederlandse leger behoeft. Vandaag in de loop van de dag is de majoor zijn arbeid in zijn nieuwe functie begonnen. De rehabilitatie van majoor Koopman is hiermee volledig. zakdoeken Om nooit te vergeten K.L.M. mag stewardessen boven 35 niet ontslaan De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam heeft afwyzend beschikt op het verzoek van de K.LJV1. in verband met het ont slag van de stewardessen, omdat het motief van de K1.M. in zyn alge meenheid voor deze groep niet steek houdend is- (Met deze groep wordt bedoeld de stewardessen van 35 jaar en ouder). Nederlandse projectielen kwamen verkeerd terecht Twee projectielen van een Nederland® stuk zwaar gesehut op het excercitie- terrein by Lüneburg in de Bonds republiek zyn in de nacht van dins dag op woensdag by Suroide in het district Soltau aan de rand van het dorp ingeslagen. Een hoogspannings leiding werd beschadigd. Vermoedeiyk zijn er te zwakke springladingen ge bruikt, zodat de projectielen ver voor het doel neerkwamen. De verantwoor delijke Nederlandse officieren hebben gisteren officieel hun verontschuldi ging aangeboden. Duitse cn Neder landse deskundigen overleggen thans, hoe dergelijke ongelukken in de toe komst vermeden kunnen worden. Beeldje gestolen op expositie in Hillegom Dezer dagen is van een expositie van beeldhouwwerken en schilderijen van mevrouw Janneke Durco en de heer Potgieter, die reeds enkele weken in Treslong in Hillegom gehouden wordt, een beeldje gestoken. Het beeldje, dat een naakt Jongetje voorstelt, is 25 cm. hoog en is vervaardigd van gips. Het vertegenwoordigt een waarde van onge veer 250 gulden. De politie van Hille gom heeft een onderzoek Ingesteld. Men vermoedt dat het beeldje ts meegeno men door een souvenir-jager.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1