Tweede Kamer aanvaardde ongaarne de Nationale Reserve nieuwe stijl WILLEM II Kerkelijk L even Taak aangepast aan bevoegdheid Minister Cals studentenflats opende met 284 Delftse kamers Concordia te Noordwijkerhout nog onder de weistandsgrens Maar er is vertrouwen voor de toekomst Oostduitse openlijk professor rebelleert tegen de partijleider 97ste jaargang Vrijdag 25 april 1958 Vierde blad no. 29425 FXeg naar een uitspraak was afgesloten (Van onze parlementaire redacteur) (Advertentie) UW BRAVO is In de Tweede Kamer heeft de heer Peters (KVP) door middel van een interpellatie gisteren weer bezwaar gemaakt tegen de reorganisatie van de Nationale Reserve, het vrijwilligerskorps ter versterking van de defensie. Minister Staf zette uiteen, dat voor de Nationale Reserve in oude stijl de geoefendheid moest worden gericht op de gestelde taken, maar dat in de nieuwe stijl de taken worden aangepast aan de mate van geoefendheid, zodat individueel de taken niet beperkt be hoeven te blijven tot eenvoudige bewakingsdiensten. Het liefst zou de minister wensen, dat zich specialisten in kort verband aanmelden. Geen motie De meerderheid van de Kamer be treurde het echter toch. dat de weer baarheidsgedachte, die toch al niet sterk leeft in ons volk. niet meer een uitweg kan vinden in de Nationale Reserve in oude stijl. Het debat werd echter niet afgesloten met een uitspraak van de Ka mer. omdat men wist. dat minister Staf - en het gehele kabinet - een motie over de Nationale Reserve niet meer zou aan- Kleine vergoeding als dienstplichtigen Op aandrang van de Kamer is de mo gelijkheid geopend, dat zich bij de Na tionale Reserve ook mensen kunnen aanmelden, die geen militaire dienst plicht hebben vervuld. Zij zullen dan een basisopleiding moeten volgen van twee maanden (normaal voor dienst plichtigen vier maanden). In dat geval wenste de heer Peters een financiële ver goeding voor die vrijwilligers. Dat zou minister Staf echter niet rechtvaardig vinden, want de gewone dienstplichtigen moeten ook opkomen zonder enige ver goeding. „Dan zal er zich geen enkele vrijwil liger aanmelden", concludeerden ver schillende Kamerleden bij interruptie. Minister Staf verwachtte ook niet. dat zich veel vrijwilligers zouden aanmelden, die helemaal geen dienstplicht hebben vervuld, maar op verlangen van de Ka mer had hij die mogelijkheid geopend. De leden van de Nationale Reserve krij- gee een gulden per oefenavond. Voor een dagoefening krijgen zij de vergoeding als nu en voor oefeningen, die langer duren dan vijf dagen, krijgen zij de normale bezoldigingsregeling. die ook voor dienstplichtigen geldt, die met hun acht tien maanden diensttijd zonder vergoe ding veel grotere offers brengen. Onlogisch vaarden. De reorganisatie van de Na tionale Reserve gaat dus door volgens de plannen, die minister Staf in fe bruari heeft bekend gemaakt en later heeft uitgewerkt. Er is nog niet beslist op welke wijze de werving voor de nieuwe Nationale Reserve zal worden georganiseerd, maar minister Staf ziet goede mogelijkheden. De pelotons zullen ook demonstraties i kunnen houden als propagandamiddel. Het kabinet heeft wel het besluit ge nomen, dat er voor het Nationaal Insti tuut „Steun Wettig Gezag" geen plaats meer is bij de werving. Als algemeen instituut voor het kweken van sym pathie voor het leger zou het kunnen blijven bestaan en zou ermee kunnen worden samengewerkt, maar dan toch niet in de bestaande omvang. De be langrijkste taak voor de bevordering van de vrn'willigheidsgedachte ziet minister Staf thans in de BR. die onder minis ter Struycken van Binnenlandse Zaken ressorteren. DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct Van Nelle bestellen De geestelijke vader van de reorga nisatie van de Nationale Reserve, de heer Calmeijer (CHU). betoogde, dat de heren Peters (KVP), Roosjen (AR), Ritmeester (VVD) en Vermeer (PvdA) niet de indruk moesten wekken, alsof een bloeiend instituut om zeep wordt ge bracht. want op het beroep tot vrijwil lige toetreding tot de Nationale Reserve heeft ons volk onvoldoende gereageerd. De aandrang tot het aantrekken van vrijwilligers vond hij bovendien onlo gisch, want er zijn 175.000 dienstplichti gen zonder mobilisatiebestemming, om dat ze niet nodig zijn of omdat hun in schakeling bij de defensie niet te betalen zou zijn. Dan is het toch beslist onlo gisch te trachten hen wel als vrijwilliger te werven. Men denkt ook te gemakke- ilijk over de financiële consequenties. Indien zich 100.000 vrijwilligers zouden aanmelden, zou de persoonlijke uitrus- 1 ting van die soldaten alleen al tachtig miljoen gulden kosten. En daar komt dan nog het nodige bij. Het geld zou be ter kunnen worden besteed voor een be ter beroepskader, waaraan nog veel ont breekt. Dan kan men bekijken of daar omheen vrijwillig meer kan worden ge daan. Van de nieuwe pelotons Nationale Re serve is gezegd, dat zij worden belast met eenvoudige bewakingsdiensten en dat dit niet aantrekkelijk zou zijn. Het bewaken van een brug door een peloton is echter niet eenvoudig. Het is tevens een moeilijke verdedigingstaak. Met de nieuwe stijl van de Nationale Reserve, concludeerde de heer Calmeijer, is aan redelijke wensen voldaan. Spaarklimaat niet bijzonder gunstig Het klimaat voor het sparen in 1957 is niet bijzonder gunstig geweest, al dus het jaarverslag van de Ned. Spaar - bankbond te Amersfoort. Op de vijf ja ren. waarin het spaartegoed vaak met niet onaanzienlijke bedragen toenam, is in 1957 een periode gevolgd, waarin bijna f. 60 miljoen meer werd terugbe taald dan ingelegd. De inleggingen be droegen (in miljoenen guldens) 1.041.8 (v.j. 1.015.2) en de terugbetalingen 1.101.6 (v.j. 912.3). Het is opvallend, dat het bedrag der inleggingen opnieuw groter is geweest dan het jaar tevoren, zodat wederom alle vorige records zijn gebroken. Het zelfde kan evenwel nog in sterkere mate gezegd worden van de terugbetalingen. Bij de groep bankspaarbanken welke nog slechts 11 instellingen omvat, werd in totaal f. 65 miljoen ingelegd en f. 75 miljoen terugbetaald. Van Nelle bestellen 1 Twee militairen gedood Gisteravond is de 25-jarige mare chaussee Zwerus uit Kampen, dodelijk gewond toen hij met zijn bromfiets nabij de legerplaats Ermelo op een groepje van vier militairen inreed. Koiporaal eerste klasse, Chr. W. Bur- gemeestre uit Amsterdam, die gisteren bij een ongeval tijdens militaire oefe ningen ernstig werd gewond men zie elders is in het ziekenhuis overleden. Er zijn dus in totaal drie personen om gekomen bij de ontploffing van de z.g. „bangalore-torpedo". De voorzitter van de Chr. Gem. Zang vereniging ..Concordia" tc Noord- wijkerhout zei tot het talrijk aange treden auditorium zoveel als „houd ons in leven!" nij gewaagde van toe gediende Injecties. Misschien wa ren dat de koristen uit Sassenheim. die als gast-medewerkers op het po dium stonden ter dekking van het ont stane tekort aan mankracht. Overigens kan dit woord misverstand wekken, want het zijn toevallig dames die de mankracht aanvulden Nu vinden we die beeldspraak uit de operatiekamer te somber. We hebben het koor wel wat verschrompeld aange troffen. maar met nog gezonde longen en ademhaling. Wat wel wat aangetast is, dat is het „adem nemen", een kwaal tje van de koortechniek, waardoor men zich bij een bekwaam koordirigent moet vervoegen. De heer A. de Vries, die al een poos ..Concordia" in handen heeft, kan aan een betere regeling van het ..adem nemen", van de adem-steun. van de mondstand, van het naar voren halen van de toon wel een en ander doen. Wij hebben vertrouwen in hem. Alleen, met veel nieuwelingen erbij, zal het een beetje van vorenaf aan moeten gaan. en dat hebben we gisteren al aan het pro gramma gemerkt. Ondertussen is het jammer dat Con cordia" onder de weistandsgrens is ge raakt Het moest nu uit bedelen gaan. om nieuwe leden wel te verstaan. Men deed dit nu door een zangavond die meer als propagandauitvoering is te zien dan als resultaat van een jaar hard wer ken. Trouwens: er is met de beschikbare formatie nog maar een paar maanden gewerkt. Tevens heeft men de bijeen komst in ..Hotel v d. Geest" aantrekke lijk gemaakt door haar te verlengen met een toneelstuk („Een bruid kwam op be zoek" van Ed Terlingen). We hopen, dat goede resultaten zijn of zullen worden geboekt. Over het programma van 8 zangnum mers zullen we kort zijn. Enkele num mers willen w° gaarne met de mantel der liefde bedekken. Het eerste waar we een klanktaal in begonnen te vernemen, luidde ..Middernacht" van Welmers. De grijze klokketoren laat er z'n dreun- galm horen: „Bim-bam!" Dat zingt men graag en hoort men graag Die keuze zal wel gemaakt zijn uit tactische over weging Zodra ..Concordia" weer het cude „Concoria" ls, zal dezelfde dirigent wellicht zeggen: „nu geen bim-bams" Van Nelle bestellen Ulbriclit was zeer nerveus meer, nu schakelen we weer geheel over op de echte kunst". Er was wel kunst op het programma. Maar juist het motet van Havdn bleek vooralsnog te zwaar, de noten waren er en alle op hun plaats, maar de klank wijding niet. waaruit de mystieke gloed moet opfonkelen Mozarts „Ave Verum" lokte heel wat beter, ieder scheen daar voor zich zelf een goed klankbeeld van te bezitten. Een „Psalm 116" van Jellesma noemen we nog. een soort kantate. waarbij de piano ondersteuning gaf Het houden van de toon was er stevig gewaarborgd en de altgroep bewees de meest homo gene te zijn. De drietallen bassen en te noren waren vanzelfsprekend te weinig omvangrijk om tot toonversmelting te komen. Tenslotte is men naar <je toneelvreugd overgestapt via een klanklevendige Duit se „Jolige muzikant" en een nog enthou siaster „Hoor de muzikanten", een ge zongen mars van Herman Stenz: nie mand in Nederland die hem niet kent! Tussendoor had een koorlid. Jeanne van Goeverden. voor een pianistisch in termezzo gezorgd. Het werd „Für Elise" van Beethoven en daarna nog iets gezel ligs uit de oude doos. Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen Verslag Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Uit het verslag van de werkzaam heden in 1957 van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart blijkt, dat gedurende 1957 715 kinderen aan de wal zijn geplaatst voor het volgen van onderwijs. In 1958 zal het Koninklijk Onderwijs fonds zijn vierde dagnijverheidsschool openen, die te Harlingen wordt ge vestigd. Op 1 januari 1957 waren in totaal 363 leerlingen in de dagnijverheidsscholen te Amsterdam, Delfzijl en Rotterdam ingeschreven. Het aantal binnenvaartscholen be droeg in het verslagjaar 17. Deze scho len werden gedurende de cursus 1956/57 bezocht door 1109 leerlingen. Overeenkomstig de daartoe vastgestel de plannen waren gedurende 1957 de beide instructievaartuigen „Prins Hen drik" en „Prinses Juliana" in de vaart. De leerlingen van de dagnijverheids scholen maakten hun praktische oefe ningen aan boord van deze schepen. De leerlingen van de zeevaartscholen oefen den uitsluitend met de „Prinses Juliana". Aan het einde van het jaar waren de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een nieuw derde instructie vaartuig zo ver gevorderd, dat de bouw opdracht kan worden gegeven, zodra een definitieve oplossing voor de finan ciering is tot stand gekomen. Egypte legt beslag op twee Britse vaartuigen Egypte heeft nabij de Libisch-Egyp tische grens beslag laten leggen op twee Britse vaartuigen voor vervoer van drinkwater omdat zij binnen de Egyp tische territoriale wateren zouden zijn gekomen. Ook de vijftien Britse solda ten. die de boten bemanden, zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Het Britse ministerie heeft zich via Zwitserland met Egypte over deze kwes tie in verbinding gesteld. Kamernood nu vrijwel opgeheven (Van onze Haagse redactie) Voor de Technische Hogeschool te Delft en meer nog voor de Delftse stu denten was het gisteren een feestelijke dag Want op deze dag werden de vier grote flats aan de Oudraedtweg, met in totaal 284 kamers, officieel in gebruik genomen, waarbij minister Cals ae ope ningsrede hield en de inwijdingscere monie verriohtte. Met deze vier flats is in belangrijke mate tegemoetgekomen in de kamer- nood onder de studenten. Na de oorlog heeft de Stichting Huisvesting Studen ten gepoogd de grote stroom studenten op te vangen in de paviljoens aan het Duyvelsgat. maar naderhand moest men overgaan tot de koop van grachten huizen van groot formaat Dat alles was echter niet. voldoende. Bij het gouden jubileum van de Tech nische Hogeschool deed het gemeente bestuur van Delft de toezegging tot de bouw van drie flats aan de Oudraedt weg. De Stichting tot Huisvesting van Studenten besloot daarop voor haar re- Advertentie Van Nelle bestellen RECHTZAK ES Man stak vrouw met mes ZES JAAR GEËIST Zes jaar gevangenisstraf met aftrek is door de officier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen een 29-jarige hulparbeider aldaar. Deze was ten laste gelegd dat hij op 10 februari van dit jaar in het Kralingse Bos een bij een auto staande vrouw met een mes in de linkerzijde van het bovenlichaam had gestoken. Hij had haar de weg ge vraagd en toen zij zich weer voorover boog. stak verdachte opeens. Waarom, kon hij voor de rechtbank niet zeggen. Verdachte werd verminderd toereke ningsvatbaar genoemd. De verdediger, mr. G. J. Hattum, zag hem als een pa tiënt en vroeg de rechtbank hem te la ten onderzoeken in Utrecht. Uitspraak over 14 dagen. Minister Cals van O. K. en W. toonde zich een bekwaam schilder, toen hij zich als onderdeel van de opening van de nieuwe studenten flats in Delft bezig moest houden met het schilderen van een luifeltje. kening op hetzelfde terrein nog een vierde flat te bouwen Nadat op een bijeenkomst m het ge bouw van de hogeschool aan de Oude Delft een inleidende bijeenkomst was gehouden, ging het gezelschap naar de Oudraeditweg. Daar stonden bij de in gang van het terrein van de flats een vijftal „gauëho's" van het circus Espag- nol. die een stier in bedwang hielden. Het was de bedoeling dtat minister Cals op de rug van dit dier zou rijden naar de kelderingang van een der flats De ministergevoelig voor een grap en sportief van opvatting, aarzelde niet en reed als een gaucho naar de flat, tot groot vermaak van de genodigden en studenten. In zijn toespraak zeide mi nister Cals onder meer dat het ritje per stier een fijn trekje was. daar zijn voor ouders uit Spanje afkomstig waren Hij roemde het Delftse initiatief inzake de flatbouw Door de regering is nu ongeveer 1.250 000 gulden aan subsidie gegeven voor huisvesting van studenten terwijl er r.og voor een aanvrage van 2.275000 gulden in behandeling is. Tot 1970 zal alleen van overheidswege 75 miljoen gulden nodig zijn voor de kosten van huisvesting. De inwijdingsceremonie bestond hier uit, dat minister Cals een schildersjas aantrok en. staande op een trap, het laatste stukje verfde van een rand aan een luifel van een der flats. Ongezouten kritiek in Holle op het gemis aan wetenschappelijke vrijheid (Van onze correspondent in West-Duitsland In de Oostduitse stad Halle is het dinsdag tot een openlijke aanval tegen de Oostduitse partijleider Ulbricht gekomen en wel op een wijze, die men in het Westen niet meer voor mogelijk had gehouden na de scherpe aanvallen Oostduitse geleerden van de laatste tijd. De partijloze Oostduitse professor dr. Mothes zei in een bijeenkomst van 700 Oostduitse geleerden, in welke bijeenkomst zich ook Ulbricht bevond, dat er in zijn land nog een paar professoren zijn, die de moed en het karakter hebben om de dingen te noemen zoals zU zijn. „U, menéer de minister-president, kunt mij voor dat, wat ik hier heb gezegd, kruisigen. Maar u moet dankbaar zijn dat er nog hoogleraren zijn, die wat durven zeggen", aldus Mothes. daarop, dat er niets tegen in te brengen is als een natuurkundige in zijn vak werkt volgens dialectische principes, maar buiten zijn vak op zondag de kerk bezoekt. Ironisch zei prof. Mothes dat Ulbricht over dit alles denken kon zoals hij wilde, maar dat hij de dingen mis schien te eenvoudig zag. Verder zei de hoogleraar tot de com munistische partijleider: „Zolang op scheppers meer en meer het gezicht van de Oostduitse universiteiten bepa len. en bereid zijn voor het geld. dat zij ontvangen, tegen alles „ja" te zeggen, zo lang zult u geen echte wetenschappe lijke prestaties aan uw universiteiten kunnen verwachten". Tijdens deze bijeenkomst poogden communisten de rede van Mothes te onderbreken. Zij werden daarin echter gehinderd door aanhangers van de hoogleraar zelf. Ulbricht zelf zou na afloop van Mo thes' rede zeer nerveus zijn geweest en bijna niets hebben gezegd. Een aanhanger van de partij, prof Lekschas. antwoordde Mothes evenwel: „Precies zo weinig als u er aan twijfelt dat één en één twee is. zo weinig twij felen wij aan de grondbeginselen van het Marxisme en wij zullen geen enkele twijfel in Oost-Duitsland daaraan toe staan". „Opscheppers zijn bereid voor geld „ja" te zeggen" De hoogleraar zei tegen Ulbricht (en zijn uitlatingen zijn officieel in het or gaan van de communistische partij van Oost-Duitsland, „Neues Deutschland", gepubliceerd), dat men thans geen we tenschappelijke arbeid meer in Oost- Duitsland kan leveren. Er heerst een vreselijke onrust aan de universiteiten. Wij wetenschapsmensen, zei de hoog leraar. kunnen alleen bestaan als we alles bediscussiëren. Ook wat Engels en Marx gezegd hebben. Tevoren had Ulbricht geèist, dat de wetenschaps mensen zouden doceren in de geest van Marx en Lenin. Mothes antwoordde Advertentie Van Nelle bestellen NED. HERV. KERK Beroepen te Wlssekerke (Z.) W Koole te Uitwijk. Aangenomen naar Lemeler- veld H. H van der Neut. vicaris te Eefde. GEREF. KERKEN Beroepen te Die ver R. Akkerman te Echten; te Utrecht-west (3de pred.pl.) C. P. T. Rijper te Watergraafsmeer. Aan genomen naar 't Harde A. Bolwijn kand. te Amsterdam, die bedankte voor Culem- borg. .Lexmond. Nleuwerbrug a d. Rijn, Ooltgensplaat. Schagen. Wieringen en voor Willemstad. GEREF. KERK ONDERH. Art. 31 K.O. Beroepen te Nijmegen J. Mulder te Gees (Dr.): te Goes H. Smit. kand. te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zeist K. de Gier te 's-Gra- venhage. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sassenheim L. 8. den B<*r 's-Gravenhage-west en W. van 't Spijker te Drogeham. Prof. dr. M. van Rhijn zeventig jaar Prof. dr. M. van Rhijn te Bilthoven, hoogleraar in de theologie aan de Rijks universiteit te Utrecht zal maandag zijn 70ste verjaardag vieren. Prof Van Rhijn werd te Groningen, waar zijn vader eveneens theologisch hoogleraar was. geboren. Hij studeerde aan de Rijksuni versiteit te Groningen waar hij in 1917 cum laude promoveerde tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld „Wessel Gansfort". Hij is, nadat hij kandidaat was geworden, geruime tijd bijbelsecretaris geweest van de Ned. Chr. Studenten Vereniging. Bijna 10 jaar diende prof. Van Rhijn als secretaris toen hij een beroep aan nam naar de hervormde gemeente van Groesbeek. Hij was hier maar enkele maanden werkzaam, toen hij benoemd werd tot kerkelijk hoogleraar vanwege de N.H. Kerk te Utrecht. Op 15 novem ber 1926 hield hij zijn inaugurele oratie over: „Modern christendom". In Utrecht doceerde prof. Van Rhijn dogmatiek, ethiek, praktische theologie en kerk recht In 1934 werd prof. Van Rhijn be noemd tot staatshoogleraar. Onder zijn leiding zijn niet minder dan 20 theolo gen gepromoveerd en van hen zijn er nu vier zelve als hoogleraar werkzaam De hoogleraar heeft om. deel uitge maakt van de algemene synode en heeft ook in de Oxfordbeweging een vooraan staande plaats ingenomen. Prof. Van Rhijn heeft een groot aan tal publikaties op zijn naam staan. De verdiensten van de 70-jarige wer den erkend in zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Prof. Van Rhijn. die zijn 70ste ver jaardag in de familiekring zal doorbren gen. is voornemens 22 mei zijn af scheidscollege te geven. Van Nelle bestellen Zuid-Afrika's Naturellen en de r.-k. missie Secretaris ds. James van de Zuidafri- kaanse Protestantenbond heeft te Hen- neman in Oranjevrijstaat gezegd dat de de Rooms-Katholieken in Zuid- Afrika zich evenals de communisten op de ar beidersklasse werpen en reeds een mil joen volgelingen onder de naturellen tellen" Hij wees zijn gehoor van Her vormde kerkelijke leiders erop dat „de Afrikaan stellig grote invloed op 's lands toekomst zal hebben" en dat men daar rekening mee zal moeten houden, „om dat anders de rooms-katholieken en communisten dat wel zullen doen". Galapremière „De brug over de Kwai" In tegenwoordigheid van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé is gisteravond in het Citytheater te Amsterdam de Neder landse galapremière gegeven van de vele malen bekroonde film „De brug over de Kwai" Deze premiere had het karakter van een liefdadigheidsvoor stelling. waarvan de ópbrengst ten bate kwam van de gerepatrieerden uit Indonesië. Minister Klompé had voor deze voor stelling het beschermvrouwschap aan vaard. Ook leden van het corps diplo matique en leden van de Staten-Gene- raal woonden de voorstelling bij. Voor de vertoning overhandigde de directeur van de Columbia International Films te Amsterdam, de heer J. Smulders een cheque met het bedrag van de opbrengst aan de voorzitter van het C C K P (het Centraal Comité van het kerkelijk en particulier initiatief voor zorg ten be- hoevè van gerepatrieerden) de heer J. Moora. Deze noemde dit een voorbeeld tot navolging en bracht ook dank aan de Amsterdamse politiekapel. die aan deze avond medewerking verleende. Wini Kan leidde met enkele tragi-ko mische liedjes lit de tijd dat hij als ge vangene aan de spoorweg in Birma werkte, de film in Daarna volgde dc vertoning van deze lange rolprent, die als onderwerp heeft het werk van de krijgsgevangenen aan ©en brug in deze „dod enspoor 1 Ijn". Proces tegen Nederlander over kunstcollectie Gisteren heeft voor de rechtbank in Pretoria de zaak gediend van de Ne derlandse imigrant J. A. van Tilburg, die van het hoofd van de douane te ruggave eist van een grote collectie kunstvoorwerpen, in beslag genomen bij de invoer in Zuid-Afrika. Naar verluidt is de verzameling zo groot, dat zij niet in de reehtzaal kan wor den getoond. Dc heer Van Tilburg is in 1951 naar Zuid-Afrika gekomen en volgens zijn raadsman was hij van plan een deel van zijn verzameling aan t en museum te schenken. De collectie bevat om. Chi nees porselein, metalen-, marmeren- en ivoren kunstvoorwerpen, juwelen, oude wapens en uitrustingen, schilderijen, et sen en antiek meubilair. Er zouden een veertigtal schilderijen van Van Meege ren bij zijn. Het hoofd van de douane heeft aange voerd. dat de invoerpapieren onjuist DS. M. GRAVENDIJK OVERLEDEN Gisteren is, een dag na zijn vijf-en- zestigde verjaardag, overleden ds. M. Gravendyk. emeritus-predikant deT Geref. Kerk van Ter Apel. DE RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK TE DELFT De restauratie van de historische Oude Kerk te Delft, het gotische gebouw met zijn scheve toren, is thans zover gevorderd, dat verwacht wordt, dat tegen het eind van augustus in het gerestau reerde gedeelte, omvattende koor en dwarsschip. de eerste kerkdienst zal kunnen worden gehouden. De voltooiing van de gehele restauratie zal echter nog wel enige jaren duren. Van het gedeelte, dat thans vrijwel gereed is, zijn op één na alle pilaren vernieuwd. De bladversiering, welke op een deel van deze. pilaren voorkwam, is er opnieuw aangebracht; de pilaren, welke niet van ornamenten waren voor zien. hebben thans een versiering, be staande uit diermotieven. gekregen. Salomo en Scheba De mooie Italiaanse ster Gina Lollo- brigida zal de rol \an de Koningin van Scheba vervullen ir. de film „Salomo en Scheba", waarvoor de opnamen in sep tember a.s. zullen oeginnen. De rol van Salomo is Tyrone Power in handen ge legd. Deze film is een produktie van Edward Small en Arthur Horn-blow, de zelfde personen, die ook de rolprent „Getuige k charge" produceerden, dit maal in associatie met Ted Richmond. De beroemde geschiedenis van de twee staatshoofden zal gedeeltelijk in Spanje en in Israël worden opgenomen. De tempel van Salomo en zfin paleis, op. L—Pi-getrokken met het cederhout van de heden bevatten wat betreft waarde, aard Libanon, zullen tot in de «leiiMti en beschrijving van dc voorwerpen. Vol- derdeeltjes worden nagebouwd om een gens hem is het beslag wettig De arti- getrouwe indruk te geven van het oud© kelen vallen naar zijn zeggen niet onder i Jeruzalem. De film wordt geregisseerd enige categorie van vrijgestelde goede- j door King Vidor, de man. die o m. ren. I naam maakt© met „Oorfog en Vrede".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13