Nederland akkoord met uitbreiding territoriale wateren tot zes mijl WEERBERICHT Een concessie om het mislukken van conferentie te voorkomen... In de afgelopen maand boven 011s land verhoogde radio-activiteit NEDERLANDSE REDERS DIEP GESCHOKT OVER COMPROMIS 97ste jaargang ZATERDAG 19 APRIL 1958 No. 29420 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Verrassende zwenking in Genève De leider van de Nederlandse delegatie op de conferentie over het zeerecht in Genève, prof. J. H. W. Verzijl, heeft gistermiddag de verrassende mededeling gedaan, dat Nederland, dat tot dusverre met kracht het handhaven van de drie mijlszone heeft verdedigd, een Amerikaans voorstel tot uitbreiding van de territoriale waterep tot zes mijl zal steunen. Naar verwacht wordt zal hedenochtend de beslissing over de breedte van de territoriale wateren vallen. Tï 2- Een Canadees voorstel, dat alleen •i)L)6l6K6ll[ 01 llSIlfif van het Amerikaanse afwijkt wat betreft het erkennen van historische visser y- 4-1111 iuf 'li A7-4Ni*li43,c" rechten in de tweede zesmijlszone, 3 Een gecombineerd voorstel van Prof. Verzül, die deze verklaring af- India en Mexico, waarin wordt bepaald, legde op de middagvergadering van dat elk land gerechtigd is zijn territo- de eerste commissie der conferentie, "ale wateren uit te breiden tot twaalf zeide, dat de Nederlandse delegatie na mijl uit de kust. overleg met de regering tot deze con cessie had besloten om te voorkomen, dat de conferentie in een mislukking zou eindigen. „Ik zou er gaarne op wijzen", zeide hij tot de vertegenwoor digers van de 86 landen, die in de grote vergaderzaal van het Palais des Nations in Genève bijeen waren, „dat onze beslissing om tot een compromis te komen ook voor ons land een ern stig economisch verlies betekent, in het bijzonder wat betreft de visserij, waarvan van oudsher belangrijke groe pen van de Nederlandse bevolking af hankelijk zijn". In het Amerikaanse voorstel wordt namelijk voorts bepaald, dat aan zee grenzende landen in een zone van twaalf mijl uit de kust dezelfde rechten wat betreft de visserij en de exploitatie van de zeerijkdommen zullen hebben als in him territoriale wateren. Hierbij geldt echter de bepaling, dat dit niet het recht aantast van schepen van andere landen, die in de vijf jaar, voorafgaande aan de eventuele aanvaarding van dit voorstel, de visserij in deze tweede zesmijlszone hebben uitgeoefend. Ook internationaal Prof. Verzijl bracht in zijn korte ver klaring, zoals hij zeide in dit politieke stadium van de conferentie, ook het in ternationale recht in het algemeen ter sprake. „In deze belangrijke dagen in de geschiedenis van het internationale recht, waarin te veel stemmen worden gehoord, die te veel de nadruk leggen op de nationale belangen en te weinig begrip laten horen voor het algemeen belang en het vitale belang voor alle volkeren van een harmonieuse evolutie van het internationale recht, is de Ne derlandse regering niettemin bereid zich verdere opoffering te getroosten met het enige doel een mislukking van deze con ferentie te voorkomen. Een mislukking, die zou kunnen leiden tot een juridische chaos en die de spanningen in de reeds verstoorde wereld kunnen vermeerde ren". Prof. Verzül vervolgde: „De Nederlandse regering geeft met tegenzin haar stem aan het Ameri kaanse voorstel, omdat zij van mening is, dat vérreikende concessies, die daar in worden voorgesteld, de funderingen van het internationale recht kunnen ondermijnen en op de lange duur schadelijk kunnen zijn voor het ge meenschappelijk belang". Drie voorstellen Aanvankelijk was verwacht, dat de eerste commissie van de conferentie, die het belangrijkste onderwerp dat van de territoriale wateren behandelt, gisteren tot een beslissing zou komen. Toen echter de vergadering 's middags begon, bleken er nog zeventien sprekers te zijn ingeschreven en kort na zes uur moest de bijeenkomst dan ook worden verdaagd tot zaterdagochtend. Tenzij een van de landen, die vandaag aan het woord komen, op het laatste moment met nog een voorstel zou komen, zal de stemming uiteindelijk gaan over de vol gende drie van de vele, in de loop der weken herhaaldelijk gewijzigde en aan gevulde, ontwerpen: 1. Het Amerikaanse voorstel, dat de territoriale wateren wil uitbreiden tot zes mijl en de visserijrechten tot twaalf mijl, Er was aanvankelijk nog een Brits voorstel, dat bepaalde, dat de territo riale wateren niet verder zullen mogen reiken dan tot zes mijl uit de kust. Het voorbehoud was echter hierbij gemaakt, dat vliegtuigen en schepen, met inbe grip van oorlogsschepen, ongehinderd buiten de driemijlszone zouden mogen blijven varen. Op de ochtendvergadering deelde de Britse vertegenwoordiger gis teren echter mede, dat zijn delegatie niet op stemming daarover zou aandringen. Naar prof. Verzül in zijn opzienba rende mededeling gistermiddag ver klaarde, brengen de Canadese en de Indiase-Mexicaanse voorstellen geen werkelijk compromis van de tegenover elkaar staande meningen met zich mede. Hü zeide, dat Nederland er de voorkeur aan zou hebben gegeven steun te verlenen aan het Britse voor stel. Nu dit niet in stemming zal wor den gebracht, heeft de Nederlandse delegatie besloten zü het met tegen zin voor het Amerikaanse ontwerp te stemmen. Gevolg van atoomexplosies in Rusland In de afgelopen maand is bij de metingen van de atmosferische radioactiviteit boven Nederland een verhoging geconstateerd. De waarnemingen van het medisch-biologisch laboratorium der Rijksver dedigingsorganisatie TNO hebben uitgewezen, dat zich vanaf 9 april hoge pieken hebben voorgedaan, zowel in de lucht- als in de regen wateractiviteit. Aldus wordt meegedeeld door de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het risico is echter - gerekend naar an dere risico's van het leven - gering, zo wordt verder meegedeeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene verdeling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal radio actieve stofdeeltjes is betrekkelijk ge ring, doch de activiteilt per deeltje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk bepaald door de aard van het kernwapen en de omstandighe den van de explosie. Een situatie als hier geschetst is des te moeilijker te be oordelen. omdat van het effect van een sterke bestraling op één punt. zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog minder bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestraling. De natuurlijke activiteit in de atmosfeer vertoont een gelijkmatiger verdeling dan de kunst matige. zo besluit de mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Langere periode dan gewoonlijk Het verschijnsel heeft zich over een langere periode uitgestrekt, dan in de regel het geval is. De achter grond - activiteit tengevolge van vroegere explosies ligt - aldus de waarnemingen -, tussen vijf en tien eenheden. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd, een enkele maal zelfs van meer dan hon derd. Het medisch-biologisch labora torium is niettemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waarneem bare schadelijke gevolgen te ver wachten zijn. Op zichzelf zijn de geconstateerde pie ken niet hoger dan in het verleden ge dane waarnemingen hebben uitgewezen. De mogelijkheid dat, gerekend over de gehele wereld, een gering aantal men sen het slachtoffer zal worden van de gevolgen van atoomexplosies, is niet op wetenschappelijke gronden uit te sluiten. Ook uit andere landen zijn dezer da gen mededelingen gedaan over verhoog de radio-activiteit in de atmosfeer. Vol gens een Deens blad zou er kortgeleden in Rusland een „catastrofaal" ongeluk zyn gebeurd bü proeven met kernwa pens, waardoor de radio-activiteit in Rusland en de landen daaromheen aan zienlijk is verhoogd. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Droog met zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Er wordit thans zachte oceaanlucht naar West-Europa gevoerd. De ver wachting droog weer met zonnige perioden. (Opgemaakt te 10 uur). 20 APRIL Zon op: 5.34 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 6.10 uur; onder: 21.20 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.09 en 16.26 uur. Laagwater te 12.18 uur. <"21/4 hoogwater te 4.39 en 16.55 uur; laagwater te 0.30 en 12.50 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pag. een Bijvoegsel. Gisteren werd in Dordrecht voor de negentiende maal de jaarlijkse bijenmarkt gehouden. Zoals deze foto laat zien was de belangstelling zeer bevredigend. De vorst van het vermaakscentrum 1 vorstelijke pul bier waarmee hij zijn Vrolijk Brussel' op de Wereld-' onderdanen groette vanaf een sta- tentoonstellino heeft zijn intrede ge-1 pel biertonnen, daan. Uiteraard zwaaiend met een Nog geen akkoord K.L.M.- geschil De bemiddelingscommissie, gevormd door de voorzitters van de werkge vers- en werknemersvakcentralen, heeft gisteren opnieuw besprekingen gevoerd met de directie van de KLM en de Vereniging van KLM-vliegers. Officieel is meegedeeld, dat deze be sprekingen niet tot overeenstem ming hebben geleid. Overeenkomstig de op 20 maart j.!. te Amsterdam tussen partyen ge troffen overeenkomst zal het geschil thans door een bindende uitspraak van een onpartijdig college worden beslecht. De besprekingen tussen de zes voorzitters der werkgevers- en werk nemer scentralen, die als bemidde laar fungeerden in het salariscon flict zijn gistermiddag half drie be gonnen en werden in de nacht van vrijdag op zaterdag half drie beëin digd. De conferentie iverd in het hoofdkantoor van de KLM te 's-Gra- venhage gehouden. Zoioel van de zijde van de directie van de KLM als van die van het be stuur van de vereniging van KLM- vliegers deelde men ons mede, geen commentaar te verstrekken op het communiqué dat door de bemidde ling scommissie van zes over het re sultaat van de besprekingen is uit gegeven. Twee eredoctoraten voor Prins Bernliard Prins Bernhard zal tijdens het be zoek dat hij begin mei aan Canada hoopt te brengen, twee eredoctoraten in ontvangst nemen. Hij zal eredoctor worden van de universiteit van Brits Columbia in Vancouver en van de universiteit van Montreal. De Prins hoopt op 8 mei in Vancouver aan te komen, waar hü o.m. een bezoek zal brengen aan de internationale jaar beurs .Hü zal daar een rede houden voor de Canadese club. Voorts /al hij een militair bal bijwonen. Op 10 mei zal de Prins een nederzetting van Ne derlandse immigranten in Pitt Mea dows. ten noordoosten van Vancouver, bezoeken. De volgende dag zal hy met een kort oponthoud in Victoria naar Seattle in de Noordamerikaanse Staat Aregon vlie gen. In Seattle is a o. de Hoppi Copters Helikopterfabriek gevestigd Die stad is ook de zetel van de lüchtvaartmaat- sehappy „West Coast Airlines", welke in juni a s. de eerste door Fairchild in li centie gebouwde Fokker F-27 „Friend ship" in gebruik zal nemen. Opstandelingen zijn diep moedeloos Nasoetion de grote man (Van onze reisredacteur) De onverwachte efficiency van Dja karta's operatie, alsmede het totale gebrek aan verdedigingswil bü de opstandelingen, die bij luchtaanvallen volkomen in paniek raakten, hebben voor het eerst diepe moedeloosheid veroorzaakt onder de vertegenwoordi gers der opstandelingen in Singapore. Evenmin als de tegenregering zelf verhelen zij, dat er van georganiseerde tegenstand op Sumatra nauwelijks meer sprake is, hoogstens nog van een guerilla tezamen met de Daroel Islam. Maar een guerilla eist doelbewustheid en vastbeslotenheid. En de thans rijzende twisten tussen socialisten en Moslims, alsmede tussen politici en kolonels in de boezem der tegenregering en de ge ringe paraatheid hunner troepen schep pen twijfel aan een doeltreffende gue rilla. Deze zou immers genoeg Djakar- taanse troepen moeten binden om een grote aanval op Noord-Celebes te be moeilijken. Weliswaar zit Soemoeal in een sterkere positie, maar als Djakarta de volle macht van haar vloot, lucht- Zes-mijlszone: een ramp Nederlandse visserij aan Engelse Wal en in het Kanaal zijn ten dode opgeschreven De Nederlandse reders, zo deelde men ons vanmorgen in Katwijk mede, zijn diep geschokt door deze plotselinge zwenking van de Nederlandse regering. Wanneer inderdaad de territoriale wateren worden uitgebreid tot 6 mijl betekent dat voor de visserij niet minder dan een ramp, vooral voor Duitsland en Engeland, die de verre visserij uitoefenen. Nederland zal vooral getroffen worden in zijn visserij op de Engelse wal en in het Kanaal, die vrijwel afgeschreven kunnen worden. Deze twee visgronden zijn vooral in het einde van het seizoen van groot belang. Aan deze kwestie zitten nog veel meer kanten. Wanneer bijv. de Kanaalv isserij zou uitvallen, zou Dieppe als tijdelijke haven voor de Nederlandse vissers vervallen, en dat terwijl nog niet lang geleden een geheel nieuw zeemanstehuis is gebouwd in de Rue de la Barre te Dieppe, waarvoor ook het Nederlandse volk zich vele offers heeft getroost. Van rederszijde uit Katwijk deelde men ons vanmorgen mede dat men liever had gezien dat de conferentie was mislukt hoewel men uiteraard geen inzicht had van de politieke gevolgen. Waarom de Nederlandse regering deze plotselinge ommekeer heeft gemaakt, is een volkomen raadsel. De Nederlandse vertegenwoordiger, prof. J. H. W. Verzijl, heeft zelf verklaard dat dit compromisvoorstel een ernstig economisch verlies betekent in het bijzonder voor de visserij. Waarom zo vraagt men zich af, houdt de Nederlandse rege ring dan niet voet bij stuk? Moet Nederland dan altijd het hoofd buigen? Nederland neemt een vooraanstaande plaats in in de visserij wereld en behoeft zich daar werkelijk niet alles te laten gezeggen. Generaal Gamelin (85) overleden Generaal Maurice Gamelin. bevelheb ber van de Geallieerde legers in Frank rijk tydens de eerste negen maanden van de tweede wereldoorlog, is gister avond op 85-jarige leeftyd overleden in het militaire ziekenhuis van Val de Grace in Parijs, waar hy reeds enige weken verpleegd werd Gamelin is een der belangrijkste figu ren geweest in het militaire drama, dat tot Frankryks nederlaag in 1940 leidde. Hij ging de oorlog in met een grote reputatie en een prachtige staat van dienst, doch zijn strategie in de kritieke oorlogsmaanden is zeer omstreden. Zyn critici verweten hem vooral, dat hij in september 1939 geen aanvallen op de Duitse troepen bij de Siegfriedlinie had uitgevoerd en ook niet in België in mei 1940. Gamelin zelf weet de nederlaag aan de Duitse overmacht in de lucht en het gebrek aan strydlust in Frankrijk. Hij heeft steeds zijn eigen strategie ver dedigd. Na de geallieerde tegenslagen in mei 1940 werd hij in de reserve geplaatst en vervangen door generaal Weygand. Na de capitulatie van Frankrijk werd Ga melin gearresteerd. Hij werd er door de regering van Vichy van beschuldigd, dat hij met de politieke leiders Blum. Dala- dier, Mandel en Reynaud verantwoorde- üjk was voor de nederlaag. Na een in ternering van anderhalf jaar moest hy voor een hoog gerechtshof verschijnen, doch hy weigerde hooghartig ziohzelf te verdedigen. Het proces werd verdaagd en in maart 1943 werd de generaal 1 ?t verscheidene andere politieke figuren naar Buchenwald gedeporteerd. Daar werd hij in mei 1945 door de Amerika nen bevrijd. Na de oorlog leefde Gamelin teruggetrokken. Hü schreef zijn memoi res onder de titel „Servir" (dienen). Advertentie KLASSE-KARPETTEN mmi „BESHIR" „KASHMIR" Alle dessins en maten voorradig BULTHUIS BOTERMARKT 23 macht en leger in het veld kan brengen, lijken ook zijn kansen gering. Er is geen twyfel aan dat generaal Xasoetion vandaag als de grote man naar voren komt. De laatste hoop is nu, dat hü van zün vergrote prestige gebruik zal maken om Soekarno her vormingen af te dwingen, zoals bü- voorbeeld grotere autonomie voor de Buitengewesten, terugdringen van de communisten en de terugkeer van Hatta, voorwaarden welke de opstan delingen hebben gesteld. Dat alleen nimers kan Indonesië voor verdere strüd behoeden. Spaak begrijpt het niet Secretaris-generaal Spaak van de NAVO heeft gisteren te Parys verklaard niet te kunnen begrijpen waarom som mige landen atoomwapens weigeren. Zijns inziens stellen deze landen zich vrijwillig met een minder goed bewa pend leger tegenover een beter bewa pende vijand. Waar Spaak nog enigszins kon in komen was de aarzeling om atoomwapens voor lange afstand te hebben omdat dit bovenal aanvals wapens zijn. Spaak verklaarde voorts op zün pers conferentie van mening te zyn, dat er op het ogenblik in oost noch west een staatsman is die werkelyk oorlog wenst; de strijd tussen beide kampen zou z.i. op economisch vlak niet militair worden uitgevochten Tsjecho-Slowakije wijst Amerikaans diplomaat uit Amerikaanse diplomaat Joseph Jacyno op beschuldiging van spionage uit het land gewezen. Jacyno. een tweede am bassade-secretaris, is donderdag op heter daad betrapt, toen hy ln de woning van een Tsjechische militair inlichtingen in ontvangst nam. zo wordt verklaard in een protestnota, die gisteren aan d© Amerikaanse zaakgelastigde in Praag, Crawford. Is overhandigd. De Tsjecho- slowaakse regering eist het vertrek van Jacyno, die op „grove wijze de inter nationale voorrechten" die een diplo maat geniet heeft geschonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft de beschuldiging verworpen. Jacyno is in een val gelopen. Hij bezocht donderdag een Tsjechische kennis, die hü wat grammofoonplaten zou lenen, doch bij de kennis thuis werd hij door drie politiemannen in burger meer dan twee uur vastgehouden en ondervraagd, aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1