3 wereld-mode creaties! Economisch klimaat van Noorwegen verslechtert langzaam maar zeker Peek&Cloppenburg Overval op het benzinestation Hoofddorp voor de rechtbank Belangstelling voor liet verkeer, woningen en ouden van dagen TONICUM „KATWIJK" Tonicum „KATWIJK" Orlon Pullovers Dassen Stretch nylon Ankiets In Zweden blijft geld rollen 97ste jaargang Vrijdag 18 april 1958 Derde blad no. 29415* Hoofdverdachte moet tiaar de psychiater (Van onze Haagse redactie) Ondanks de nadrukkelijke weigering van de verdachte om op enigerlei wijze aan een psychiatrisch onderzoek mee te werken, heeft de Haagse Rechtbank be sloten de zaak tegen de hoofdverdachte van de roofoverval op het benzinestation te Hoofddorp niet af te handelen, alvorens in Utrecht een onderzoek is ingesteld naar de geestvermogens van de man in kwestie. „Deze man is niet normaal", zei de president van de rechtbank over de 21-jarige adresloze en beroepsloze figuur, die voor het verdachtenhekje stond en die een lange reeks van misdrijven, waarvan de roofoverval de ernstigste was, toegaf gepleegd te hebben. „Als we deze man zonder meer naar de gevangenis sturen, gaat hjj ongetwijfeld door op de ingeslagen misdadige weg. Dan wordt het hele maal een hopeloze kwestie", zo zei de president. Samen met twee kameraden pleegde hij de roofoverval in de nacht van 6 op 7 januari j.l. op een benzinestation aan de Rijksweg bij Hoofddorp. Tevoren had hij eerst samen met een eveneens adres- loze los-werkman ingebroken in een villa aan de Vijverweg te Wassenaar, waar tafelzilver werd buitgemaakt. Op 6 januari stal hij een personenauto van de Hoogwerflaan te Den Haag. Dezelfde dag kwam hij een zware jongen tegen, genaamd de „Hagenaar". Tezamen be sloten zij toen benzinestations te over vallen. In de gestolen auto koersten zij naar Rotterdam. Onderweg werd gestopt bij een benzinestation, dat gesloten bleek. Toen men er wilde inbreken, trof het tweetal daar een 34-jarige Rotter damse koopman aan, een oud SS-er, en ex-zwarthandelaar, die zelf ook net een diefstal overwoog en die zich prompt bij de anderen aansloot. Handen omhoog Bij Hoofddorp passeerde het drietal een Esso-station, waarvan de bediende op het punt leek per auto naar huis te gaan. De pompbediende liet zich inti mideren en marcheerde na het bevel met de handen omhoog het toilet van het benzinestation in, om zich daar te laten opsluiten. De drie overvallers maakten zich meester van de inhoud van het geld kistje, een bedrag van f. 400 en ver dwenen ijlings. Zij vergaten de tele foon onklaar te maken, zodat de pompbediende, nadat hij was uitgebro ken, de politie kon alarmeren. Onmid dellijk werden alle wegen in de omge ving afgezet, doch de overvallers waren al ontsnapt, richting Den Haag. Inbraken Het drietal brak hier in twee villa's in, doch beide keren tevergeefs: in het ene huis ging een hond blaffen en in het andere liet een der mannen een bord kletterend uit zijn handen vallen. De hoofdverdachte zag nog kans zes gepar keerd staande auto's open te breken en de inhoud voor zover mogelijk mee te nemen. In Rotterdam werd nog ingebroken in een consumptietent. Toen er niets te stelen bleek, wilde de koopman van woede de tent in brand steken. Tenslotte belandde men in een café. Hier zou de buit verdeeld worden. De hoofdverdachte en de „Hagenaar" zouden even de buit uit de auto halen. Doch zij reden weer vol gas weg, de derde man alleen in het café latende. Zo kwaad werd deze laatste over dit verraad, dat hij de eerste de beste politie-agent aanriep en alles be kende. De jacht op de twee voortvluch tige overvallers werd toen door de politie onmiddellijk geopend. Eisen Tegen de Rotterdammer, die eigenlijk meer als een „meelopertje" werd be schouwd, eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden. Voorts hadden zich te verantwoorden de 22-jarige los werkman, die samen met de hoofdverdachte de inbraak in de villa aan de Vijverweg te Wassenaar had gepleegd, en een 20-jarige kok uit Den Haag. Dit tweetal had samen in de nacht van 3 op 4 januari een uiterst brutale inbraak gepleegd in de r.-k. kerk aan de Wenckebachstraat te Den Haag. Men wist binnen te dringen door ver breking van de ruit van 'n toiletraampje. De dieven leegden eerst het offerblok (buit f. 54) en klommen vervolgens op het altaar en bij het Allerheiligste op zoek naar goud. Zij sloopten zelfs het slot van de bijbel, denkende dat het van goud was, doch later bleek, dat het van koper was gemaakt. Ook hielden ze een strooptocht door de sacristie. Ook in de zaak tegen de kok besliste de rechtbank, dat er een psychiatrisch rapport moest worden uitgebracht. Tegen de los werkman vorderde de-officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Tenslotte stond nog een 32-jarige Rotterdamse koopman terecht, die sa men met de Rotterdammer had getracht een hoeveelheid lood en zi.ik te stelen. Tegen hem eiste de officier 10 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak in alle zaken 1 mei. (Advertentie) Verpakking van 454 gram i 1.20 ALABACTINE HOLLAND H.k ItlOSlOAKHT t OVERBRENGING 6TOFFELIJKE RESTEN WIJLEN PRINS WILLEM V De overbrenging van de stoffelijke resten van wijlen Prins Willem V van Oranje van Brunswjjk naar Delft, op 28 en 29 april, zal op Nederlands grond gebied twee maal worden onderbroken. Op 28 april zal worden gereden van Brunswijk naar de gemeente Ambt-Del den en op 29 april vandaar naar Delft. Op deze laatste rit wordt een korte on derbreking gehouden te Maarn in het hotel ..Stameren". De stoet (lijkauto met drie volgauto's) arriveert aldaar circa half twaalf uit de richting Doorn om na de onderbreking te vertrekken naar Delft, waar in de namiddag de bijzetting in de Koninklijke grafkelder plaats heeft. Australische Lord Mayor tiaar otis laud (Van onze correspondent in Sydney) „Ik heb aangename herinneringen aan mijn contact met Nederlanders gedurende de oorlogsjaren in Sydney. Met velen hunner heb ik prettige uren doorgebracht en als ik straks in Ne derland ben voor een bezoek van en kele dagen, dan zal ik graag sommigen van hen ontmoeten en de banden der vriendschap opnieuw aanknopen en versterken". De man, die dit tegen mij zegt. zit tegenover mij achter een lange en brede bureautafel in zijn grote werkkamer in het stadhuis van Sydney. Hij is de Lord Mayor (burgemeester), Alderman Hen dry Frederick Jensen, wiens voorouders van Deense afkomst zijn. Wanneer Alderman Jensen (Alderman betekent zoveel als raadslid-wethouder) Advertentie A KATWIJK is een smakelijk preparaat dat o.a. Vitamine C bevat. TONICUM „KATWIJK" helpt o.a. bij voorjaarsmoeheid, verminderde energie en gebrek aan eetlust. Na enige tijd geeft een blijvende verbetering. Onze banketbakkers naar Brussel (Van onze Haagse redactie) Het Bedrijfschap Banketbakkersbedrijf i de Dekkingspercentage 97 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in maart 1958 f. 1.048 miljoen (v.m. f. 1.090 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.012 miljoen (v m. f.914 I miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 97 (v. m. 84). trekt f. 5500 uit voor deelneming aan internationale banketbakkerijtentoon- stelling, die van 26 april tot en met 7 mei a.s. in Brussel wordt gehouden. Dit is gistermiddag tijdens een openbare be- j stuursvergadering van het bedrijfschap j vastgesteld. Op de tentoonstelling, die onder aus- I picien staat van de Union Internationale de la Patisserie is Nederland vertegen- I woordigd met tien étalages. Elk van die t etalages heeft een bepaald hoogtepunt1 Deze wil de Grondwet zodanig verande- van het menselijk bestaan tot onderwerp 1 ren. dat hij zioh voor een tweede am'bts- verloving, huwelijk, moederdag e.d.) De j periode kandidaat kan stellen. Op som medewerking van de kant van de Ne- mige plaatsen is het tot hevige gevech- derlandse banketbakkers is zeer groot. J ten gekomen, waarbij echter ook plaat- Iedere banketbakker is in de gelegen- selijke kwesties een rol spelen. De voor heid gesteld in te schrijven. Het aantal standers van de VAR. dus tevens aan- medewerers aan de Nederlandse inzen- l hangers van president Nasser, hebben ding is 52. Het gevoteerde bedrag van hier en daar stakingen afgekondigd, f. 5500 kan worden verkregen uit het Alle Syrische en de meeste Egypti- voordelig saldo 1957 van het bedrijf- sche couranten zijn in de Libanon ver schap. boden. Onrust in de Libanon In de Libanon doen zich tekenen van onrust voor. Groeperingen, die aanslui ting voorstaan bij de Verenigde Arabi sche republiek (Egypte, Syrië en Je men). verzetten zich tegen de pro-Wes terse politiek van president Sjamoen. naar Nederland komt medio mei hoopt hij vier dagen in Amsterdam te verblijven (van 15 tot 19 mei), waar zijn Nederlandse collega zijn gastheer zal zijn dan is hij niet de eerste burge meester van Sydney, die de hoofdstad binnen zijn poorten ontvangt. Zeven jaar geleden bracht Alderman O'dea, toenmaals Lord Mayor van Sydney, een bezoek aan de Nederlandse hoofdstad. Dit werd in 1952 gevolgd door een tegen bezoek van burgemeester Arnold d'Ailly aan Sydney. Toen de heer O'dea in Australië terug kwam, vertelde hij mij. de elektrische klok op de Nederlandse groenteveilin gen te hebben gezien. Hij wilde dit sy steem ook in Sydney invoeren, maar daarvan is nooit iets gekomen en nu vroeg ik de nieuwe burgemeester of hij ook zoveel belangstelling daarvoor had. „Natuurlijk! Als ik de kans krijg zal ik er zeker naar gaan kijken. Eén van mijn belangrijkste missies is een onderzoek in te stellen naar de marktorganisaties in andere landen en het Nederlandse kloksysteem is ongetwijfeld een nauw keurige studie waard. Verder heeft mijn bezoek aan Nederland ten doel de ban den van vriendschap tussen de twee ste den. Amsterdam en Sydney, te verster ken en de betrekkingen, die door het bezoek van Alderman O'dea destijds zijn gelegd, verder te ontwikkelen". Lord Mayor Jensen, die op 12 juli a.s. 46 jaar wordt, koestert belangstel ling voor de problemen van het grote- stadsverkeer en het parkeervraagstuk, dat in Sydney schier onoplosbaar lijkt. De burgemeester van Amsterdam is al ingelicht over de moeilijkheden, waar mee Sydney te kampen heeft en als de heer Jensen op 15 of 16 mei a.s. poolshoogte gaat nemen om te zien hoe Amsterdam dit vraagstuk aan pakt, dan zullen de indrukken, die hij mee terugneemt naar Australië beslis send kunnen zijn voor Sydney. De heer Jensen is voorts bijzonder ge ïnteresseerd in het woningvraagstuk en de zorg voor ouden van dagen, waarvoor zijn belangstelling spreekwoordelijk is. Het slopen van krotten en de bouw van nieuwe huizen in Sydney, een plan waarmee hij bezig is, zal meer dan 10 miljoen gulden kosten. Alvorens er aan te beginnen wil hij eerst zien wat er op dit gebied in de rest van de wereld ge beurt, vooral in Nederland, dat bekend staat om zijn uitstekende woningvoor ziening. Daar vandaan trekt Lord Mayor Jensen naar Amerika. De kosten van de reis bedragen f 30.000. De raad van Sydney heeft z'n toestemming dan ook niet zonder kritiek gegeven. Het be zoek van de burgemeester van Sydney aan Amsterdam is een gebeurtenis, die de vriendschappelijke verhoudin gen tussen beide steden en beide lan den alleen maar kan versterken. (Advertentie) luchtig en toch warm. Gemakkelijk wasbaar, snel droog. Zonnige Rivièra- kleuren. Ongekend loge prijs Speciale Tulpenserie, geïnspireerd op onze kleur rijke bollenvelden. In origi nele souvenirverpakking. Een kwaliteifsdas voor een speciale reclameprijs I Exclusieve Italiaanse import. 2-Paren verkoop, extra voor delig. Uni per paar 2 paren voor 3.50 Fantasie per paar 2 paren voor 4.50 Wele&swdecAeatieS -7>&G tcppAejfo&es Noren voor nieuwe loonronde As Y! ÉsüiT MiéêËètèmt, l Ter wijl Koning Boudewijn de Expo opende waren childers nog lruk bezig aan het Atomlum (Van onze correspondent in Stockholm) Ondanks de duidelijke tekenen dat de goede conjunctuur is afge lopen en met een harder econo misch klimaat moet worden gere kend, zullen in Noorwegen de prijzen voor enkele levensmiddelen aanzienlijk de hoogte ingaan. De regering heeft namelijk besloten de subsidie voor koffie, boter, melk, kaas en margarine te schrappen, waardoor de index stijgt met 5.2 procent en de rode lijn nadert, die, indien overschreden, het alarm signaal is voor een nieuwe loon ronde. Er wordt gewezen op het vreemde feit, dat de socialistische regering genood zaakt is de subsidie al weer in te hou den, enkele maanden nadat zij mede door die subsidie de verkie zingen heeft gewonnen. Maar zo zegt een conservatief blad zij heeft nu weer tijd tot de volgende verkiezin gen in 1961. Voor de kleine man betekent een en ander intussen, dat het pond boter vier gulden en een pond koffie 4.75 gulden gaat kosten. Voor de melk wordt 42 cent per liter gevraagd. Voor een gemiddelde familie betekent dit 225 gulden per jaar meer. De rege ring hoopt door haar maatregelen voor de staat 170 miljoen gulden te sparen. Bovendien komt op het gespaarde be- idrag de omzetbelasting van tien procent als een extraatje in 's Rijks kas. Intus- I sen wordt een iets lagere belasting be- 'loofd en dat ik ook wel nodig, want er lis onder meer vastgesteld, dat in de (afgelopen drie maanden 35 ingenieurs het land hebben verlaten, mede genood zaakt door het al te scherpe mes van Vadertje Staat. Op een salaris van 39500 gulden (voor leidende ingenieurs) wordt namelijk maximaal 78 procent, ingehou den, terwijl van 28.000 gulden 42 procent naar de fiscus gaat. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat er op sommige goederen een zeer hoge indirecte belasting is, voor chocolade bijvoorbeeld bedraagt deze 120 procent. Een plak chocolade van een gulden gaat dus 2.20 gulden kosten. En om dit bedrag netto te hebben moet eerstgenoemde ingenieur bruto tien gulden verdienen! Inflatie Heeft men dus aan de ene kant een I inflationistische tendens, zo merkt men aan de andere kant toch het begin van een slechter economisch klimaat. Zeer onder de indruk is men van de verkeer de speculaties van de Zweedse reder Thorden, de socialistische kapitalist, die te laat tot ontdekking kwam, dat de schepen (die hij had gekocht van het voorschot voor een Amerikaanse miljar denopdracht) door de lage vrachten- markt veel minder opbrachten dan hij had verwacht. Nu had hij weliswaar nog de opdracht, maar hij was zonder mid delen om de noodzakelijke vergroting (van de werf uit te voeren. Slechts door- I dat de socialistische regering voor deze partyman zich garant verklaarde, waren [vier banken bereid hem met 30 miljoen gulden onder de armen te grijpen. Dit echter op de voorwaarde, dat hij afstand 1 deed van de leiding. Deze hulp. die het aanzien der Zweden moet redden, werd door een van de bankdirecteuren een „Rode Kruis actie" genoemd. I Noren en Denen samen maar vijf pro cent opbrengen. En terwijl in de buur landen slechts op zeer bescheiden schaal nieuwe auto's worden gekocht, hebben de Zweden wederom alle records gebro ken, zodat men er nu al een wagen telt op amper negen inwoners. Dit is slechts i psychologisch te verklaren. Een auto en I een televisietoestel, zo zegt de Zweed, „móet" men hebben anders is hij bang niet mee te tellen. De Noren en Denen hebben het niet zo ver gebracht en kun nen zich ook nog beter dan de Zweden een crisis voorstellen. In ieder geval hebben zU niet een zo groot vertrouwen als de Zweed in een regelmatige drievoudige loonsverho ging: a. een automatische loonsverho ging als gevolg van de stijgende prij zen, b. een loonsverhoging in verband met de stijging van de algemene pro- duktie, hetgeen dus de eigenlijke ver hoging van de levensstandaard is en c. een loonsverhoging in verband met leeftijd, carrière, bevordering enz. En al is er dit jaar meer werkloosheid dan vroeger, toch behoudt de Zweed zijn optimisme, terwijl vooral de Noor meer sceptisch is ingesteld. Voorzichtigheid De zaak heeft echter voldoende opzien gebaard om tot algemene economische voorzichtigheid te manen. En dit voelt men vreemd genoeg in Noorwegen beter aan dan in Zweden, waar het geld ver houdingsgewijs nog vlug blijft rollen. Als voorbeeld kunnen wij hier noemen, dat de vrü goedkope Scandinavische char ter-vliegreizen naar Mallorca 95 procent door Zweden word* geboeUt, terwijl de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Janny Cornelia, dr van D. van der P1m en N. Remmelzwaal; Magdalena Ingrld. dr van J. J. W. Bakarbessy en C. S Hablbuw Hendrik Jacobus, zn van H. J. Beekman en T. M. Kluts; Ronald Gerardus Joannes, zn van J. Koevoet en M. Rijsdam; Hllle- genda Yvonne, dr van J. L. Stokhullzen en H. Grotenhuls; Adrlaan. zn van T. Kok en M. Kuljf. GETROUWD I. van Wijk en A. G. Speller; W. J. van Brakel en G. van RUn; P. van Meygaarden en M. Kapaan; C. G van Kempen en A P. W. van Veen; C. N. H. Nleuwenburg en E Overdek; J. P. van Eljk en H. P. Bek; H. C van Weeren en T. van Oosten; C G. Hundersmarck en E de Jong; A K. Erades en J M van Benten; W. P. Crama en J. Nleuwenburg; G. de Smeth en H. L. An- theunlsse. OVERLEDEN H. C. J. van der Linden, 42 Jaar vrouw; J. C. Droppert. 18 Jaar, zoon; P. de Kreek 83 Jaar. man; M. Neuteboom, 60 Jaar, v».

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9