gaf een „Zang zij onze lens'' fijnzinnig concert met stijl VRIJDAG 18 APRIL 1958 Bewondering voor inzicht van mevr. Stenz Het moet vyf, zes jaar geleden zyn dat wjj Tilly Stenz's koor „Zang zy onze leus" in de eigen gemeente en met een avondvullend programma hebben beluis terd. lVe waren biy, daar in Voorschoten, weer eens te gast te zijn. Want dit koor hebben we altüd gerekend tot de fijnzinnigste in de Ring Leiden. De staat van dienst heeft sindsdien niet geleden, de vocale mogelijkheden hebben zich gehandhaafd: zang en voorspoed zij thans de leus! Koorzang in het „Cultureel Centrum was nog een experiment. Het bleek dat de vier registergroepen elkaar niet op efficiënte wyze horen konden. Dat des ondanks geen detonaties voorkwamen, is een pluim op de hoed van de dirigente Ten aanzien van het effect in de zaal konden we opmerken, dat een ideale samenbundeling van de koorstemmen, de éénklank dus, zich niet voltrok en dat nuanceringen zich niet lieten gelden. De sopranen hadden van dit euvel het ergst last, zij misten veelal kleur. Was het de akoestische weerstand die hun de glanzing en de straling ontnam? Hoe ook, zij hadden een beverig begin en kwamen daardor aan het doorzongene niet toe. Maar het koor bleef in de voe gen en bewees, in de afhankelijkheid te staan van een zo straffe, waakzame lei ding, dat ontsporen ondenkbaar werd. Een intense voorbereiding moet aan alles zijn voorafgegaan. Het programma had drie afdelingen gewijde zang, liederen in volksgeest, opera, en vergde van de dirigente een alzijdig styibesef. En juist op dit stuk hebben we haar aldoor met bewonde ring gevolgd. Elk genre bouwde zy op met de daarbij stilistisch passende middelen. Nooit een te veel of te weinig in de keuze der elementen, altijd het sober- noodzakelijke, nooit een aan enige stijl vreemd bestanddeel. Een vrouw met een sterk ontwikkeld muzikaal inzicht! In de meerstemmigheid van Monte verdi, Bach en Mozarts „Laudate" leek de grote bekommernis van Mevr. Stenz een doorzichtigheid met zo broze en ranke lynen, dat geen stem een andere kon overwoekeren. Knap werk! Voor H. Velthuysen 25 jaar bij N.V. P. Clos en Leembruggen Heden herdacht de heer H. Velthuy sen zijn 25-jarig dienstverband als voor spinner bij de N.V. P. Clos en Leem bruggen. Wegens afwezigheid van de Bach vonden we dit echter te licht en Monteverdi had meer tegemoetkomende spontaniteit kunnen verdragen. In Schu bert (Sanctus en Gott meine Zuver- sicht) kon meer sonoriteit vrijkomen. Spontaniteit, met ontplooiing van vollere, rijpere klank, kwam vrij in een mooie bewerking door Van het Kaar van „Des winters als het regent", in „De Raadselridder" van Kees Kef en in „Schoner Lenz", een lied van Herman Stenz. De twee eerste maakten duidelijk dat het koor intensief de madrigaalstijl zou moeten beofenen, het is er echt ge schikt voor. Het elegante, vertrouwd klinkende en prettig zingbare lied van Herman Stenz dirigeerde deze zelf. Mozarts „Laudate" heeft een obligaat sopraan, die vervuld werd door het koor lid mevr. v. d. Gouw-Rennes. Een solo tenor, Nico Klein van het koor, trad op in Handels befaamd „Largo", met het voorafgaand Recitatief. Eindelijk heeft eens iemand dit Largo in z"n juiste entourage geplaatst, de opera, zonder een der gebruikelijke en er mee strijdige, bijgefabriekte religieuze teksten! Een even gezonde realisatie vonden daarna de Slaven- en Zigeunerkoren van Verdi, onverwoestbare muzieken, die eigenlijk om een groot koorapparaat vragen. Alle pianobegeleidingen heeft mevr. Doorn-Blok gespeeld, natuurlijk voor zover men niet a cappella zong. Het zangprogramma is afgewisseld ge weest door declamatie van Dico van Barneveld, eerst in religieus dichtwerk, later in luchtiger genre. Hem viel veel waardering ten deel. Aan het eind zijn dirigente. sopraan en pianiste met bloe men gehuldigd en in het begin was het de eïe-voorzitter. ds. Fortgens, die het welkomstwoord sprak. Na de pauze heeft de Toneelgroep „A.Z.L." «Acad. Ziekenhuis Leiden» „De Vader, de Moeder, de Dochter, enz" op gevoerd van Wim Bischot. V. Uitzending van kinderen NAAR KINDERHERSTELLINGS- EN VAKANTIEKOLONIES Nu morgen de gezamenlijke vereni gingen voor kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzen ding wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publiek zij hetmy vergund even stil te staan bij het prach tige werk van deze uitzendverenigingen en de betekenis hiervan na te gaan voor de gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden waaronder het kind tegen woordig wordt grootgebracht, zijn beter dan vroeger. De tuberculose is gelukkig langzamerhand aan het verdwijnen, de voeding is beter en deskundiger sa mengesteld dan 25 jaar geleden en echte ondervoeding komt bijna niet meer voor. Men zou zich daarom kunnen afvra gen of kiinderuitzending nog wel nood zakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer bevestigend worden beantwoord. Het mag dan waar zijn dat de tubercu lose bij kinderen sterk is teruggelopen, maar de kans op besmetting door vol wassenen van het in slechte conditie verkerende kind blijft. Wij zullen dus moeten zorgen, dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke conditie te houden. Steeds is er nog een vrij grote groep kinderen, die na een langdurige of ern stige ziekte, weer moet aansterken en op verhaal komen. Ook voor 'hen is uit zending naar een koloniehus aangewe zen- Maar eveneens onze astma- en bronchitis-kinderen en vooral ook de tegenwoordig zo talrijke nerveuze kin deren. Nerveuze kinderen, die juist door hun zwakke constitutie zo nerveus zijn geworden. Het staat vast, dat op neming van deze kinderen in de kolo niehuizen, waar met alle beschikbare middelen wordt gepoogd de kinderen tot rustige evenwichtigheid te brengen, van onschatbare waarde is ter voorkoming van ernstiger psychische stoornissen. Kinderuitzending is en blijft noodza kelijk en het is nog steeds zo dat er meer kandidaat.jes "zijn dan mogelijk heid tot. plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de verend- gingen. MORGEN COLLECTE Het is daarom, dat ik hierby een dringend beroep doe op 'het publiek om de collecte van morgen ruim te geden ken. want kinderuitzending is noodza- kelyk en de byna 200 kinderen, dde zo jaarlijks worden uitgezonden, zullen U daarvoor dankbaar zijn. J. G. BAZUIN. Waarn. directeur van de G.G. G D. Vice-premier Hardi: ,,Nu olitieke oplossing nodig" De Indonesische vice-premier Hardi heeft vandaag verklaard, dat de hui dige militaire operaties tegen de opstandelingen dienen te worden ge volgd door een politieke oplossinr Regering en partijleiders moeten trachten politieke overeenstemming te bereiken. Mr. Hardi zeide nog niet te kunnen zeggen of oud-vice-presl- dent Hatta een officiële functie zal krijgen. Over deze kwestie moeten de politieke leiders gezamenlijk beslis sen aldus de vice-premier. VOORSCHOTEN de hogere pryzen, waaruit hij besloot. dat de teruggang in Amerika blykbaar directie werden de jubilaris en zyn echt- t 1 «nni»rl rrof I *een betrekking heeft op mensen, die eenote toegesproken door de bedrijfslei- I I_jCIIIö">V I1UAFI ll i bollen kopen. genote toegesproken door de bedrijfslei der. de heer J. Sap. In aanwezigheid van chefs, collega's en vertegenwoordi gers van ondernemingsraad en jubileum fonds, sprak de heer Sap de jubilaris hartelijk toe. waarbij hij in het bijzon der de nadruk legde op het feit, dat de jubilaris behoort tot de categorie mede werkers, die een positieve bijdrage leve ren tot samenwerking tussen werkne mers en bedrijfsleiding en tot goede onderlinge verhoudingen. Met het over handigen van een geschenk onder cou vert namens de directie, en een gezellig samenZyn, werd deze huldiging besloten. Militairen hadden vrolijke avond Mr. Doodle en een aantal andere ar tiesten waren gisteravond bij de mili tairen van de Leidse Koksschool op be zoek. Geen wonder dus dat de ruime kantinezaal van de Doelen kazerne bijna geheel gevuld was. In snel tempo werd het variétéprogramma van deze avond, welke met een enkel woord van welkom door adjudant J. Nieuwenstein werd ge opend. afgewerkt. Het Cocktailtrio onder leiding van Ad v. d Gein speelde wat moderne muziek, terwyi de charmante Francis van Rooy zioh af en toe by dit drietal voegde om op vocaal gebied prestaties te ieveren. Instrumentaal kwam de accordeoniste Willy Ré uitstekend voor de dag. Ook zij oogstte veel applaus. Bewondering had men zeer terecht voor de „slangen mens" Maurice Delmonte. Op verras sende wyze demonstreerde hy zyn lenig heid. Sven Smeele zorgde op deze gezel lige avond voor muzikale kolder, terwijl er" na de pauze ook nog een acrobaten- nummer was. Mr. Doodle trad behalve als conferencier nog op als „manipula tor" en „immitator". Wat heeft, men om hem moeten lachen! De in onze stad gelegerde soldaten kunnen zeer zeker op een aangename onderbreking van de dagelykse gang van zaken in een ka zerne terugzien. EERSTE TOMATEN De tuinder Janssen uit Zoeterwoude voerde by de Leidse groenteveiling van daag de eerste tomaten (9) in dit sei zoen aan. Voor f. 0.20 per stuk werden ze ingekocht door de heer K. Schreuder alhier. LEIDSE JEUGD TOUR De derde ronde van het zitvoetbal- toernooi van de Leidse Jeugd Tour bracht veel verandering in de stand. De Sophiastraat verspeelde door met 1—1 gelyk te spelen een kostbaar puntje aan Rijpwetering. In de wedstryd OranjeploegDOS b ging het aardig gelyk op. Twee treffers waren voor de Oranjeploeg echter vol doende om de kop te nemen. DOS a—Leerlooiers werd een zware wedstrijd, welke veel doelpunten ople verde De leerlooiers trokken tenslotte met 4—3 aan het langste eind. St.-BernardusMaredyk b was de be langrijkste wedstryd van de avond. De winnaar hiervan zou in de kopgroep komen. Maredijk b kwam met 20 voor, doch moedig volhouden van Bernardus bracht de eindstand op 21. De Leidse Boys leed een zware 9—1 nederlaag tegen Maredijk a. Het ene tegenpunt kwam hier nog uit een strafschop. Een verkeerde afspraak van L.B., waardoor zij met 4 invallers moes ten spelen, ligt hieraan ten grondslag. Tenslotte kwamen de twee kleinste ploegen op de vloer t.w. Maredyk c— DOS c. Al gauw in de eerste helft maak te DOS c een doelpunt. Dit bleek be slissend. Want hoe hard er ook nog ge werkt werd, de keepers bleven meester van de situatie. DOS c kreeg 2 punten door een 1—0 overwinning. De Oranje ploeg heeft thans de leiding voor Mare dijk b en Sophiastraat. Dè stand is als volgt: Oranjeploeg 3 gesp. 6 pnt. 7—0 doelcijfers; Maredijk b 3 gesp. 5 pnt. 72 doelcyfers; Sophia straat 3 gesp. 5 pnt. 7—2 doelcyfers; Maredijk a 3 gesp. 4 pnt 145 doelcy fers; Leerlooiers 3 gesp. 4 pnt. 86 doel cyfers; Rijpwetering 3 gesp. 3 pnt. 43 doelcyfers; Bernardus 3 gesp. 3 pnt. 44 doelcijfers; DOS a 3 gesp. 2 pnt. 67 doelcyfers; DOS c 3 gesp. 2 pnt. 27 doelcijfers; Leidse Boys 3 gesp. 2 pnt. 5—14 doelcyfers; DOS b 3 gesp. 0 pnt. 1—8 doelcyfers en Maredijk 3 gesp. 0 pnt. 2—9 doelcyfers. 50 ste uitvoering bollen kopen. Er was één ingekomen stuk, t.w. een verzoek om hyacintennagels van de buurtvereniging „Nieuw Wassenaar" voor ld gaf. d. Toneelvereniging j de penningmeester „Leidse»eg-Noord in de zaal van de I f b u ]d aan f.360.98. Grote Vink haar 50ste uitvoering. De H hpsg„lrsval.klMine w,rd de h, zaal was stampvol, toen de voorzitter, de heer J. Stam een welkomstwoord sprak, speciaal tot vertegenwoordigers van het Cultureel Comité Voorschoten. Spr. memoreerde, dat de heer A. Arendsen voor de 49ste maal de regie voerde. Voor deze uitvoering was gekozen een toneelspel in drie bedryven van R. Feen- stra: „Boemerang". De hoofdrollen waren, zoals gewoon lijk, weer in goede handen bij de „oude bekenden" van deze toneelvereniging. De heer Stam, die doorgaans een hoofd rol heeft, was'nu ook weer de belangrijk ste figuur op het toneel. Hij wist weel een levensechte figuur over het voet licht te brengen. De heer Romijn had evenals verschillende vorige malen weel een rol, die de lachers op zijn hand bracht. Natuurlijk mogen we dit werk van di lettanten niet al te kritisch bekyken: hoofdzaak is immers de vreugde waar mee zij hun liefhebberij beoefenen en dat zij er plezier in hebben is ook deze 50ste toneelavond wel weer gebleken. En zy spelen kennelijk niet alleen voor eigen plezier, want steeds trekt dit gezelschap vele buurtgenoten naar hun opvoeringen. Aan de aankleding van het toneel wordt steeds grote zorg besteed, de regie is prijzenswaardig. De uitspraak, spe ciaal van vreemde woorden, vereist echter een nadere studie, waardoor de waarde van de uitvoeringen alleen maar kan winnen. Overigens was het ook nu weer een va" den geslaagde avond, die besloten werd met Getrouwd: G. Pot en A. A. Vrijburg: B. een "ezellic onderonsje Pot en K- H van Driel van Wageningen; een gezeing onaeionsje. B M Denisse en H. A^ Verschoor; N. j. WARMOND RAADSVERGADERING Dinsdag 22 april zal de raad der ge- Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Hoogeveen herkozen, terwyi in de plaats van de heer J. J. L. Prins, die wegens ziekte bedankte, werd gekozen de heer C. Berbee. In behandeling kwam de beschry- vingsbrief voor de a.s. algemene verga dering. Hierbij werd met 15 tegen 2 stemmen besloten het voorstel Lisser- broek af te wyzen. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden gekozen de heren A. Overdevest sr en J. A. Hoogstraten, als hun plaatsvervangers de heren P. Hoogeveen en J. C. Rooyakkers. Voor deelneming aan hét corso 1959 gaven alle aanwezige leden zich op. Uitvoerig werd de schoolbroei bespro ken. Aan het bestuur werd het uitwer ken van een betere regeling overgelaten. Intussen gaven enkele leden zich op voor levering van bollen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Everdlna. dr van E. Meerts en E. J. W. van Eldlk; Marie Y.. dr van J. A. J Sirre en J. F. Metten; Antonia D„ dr van G. W. Hendriks en C. S. Stynman; j Het Theaterbureau „Anova" bracht deze mede door de directeur, ir. Y. Ykema en wethouder D. van der Kwaak bygewoonde avond een vrolijk en ge varieerd cabaretprogramma over het voetlicht. Peter Piekos was daarin niet alleen een vlot conferencier, doch ook een uitstekend imitator. De twee Pico's zorgden met hun accordeon voor het muzikale element .daarbij op de piano geassisteerd door Dick Harris, een pianist, die ook veel succes oogstte met zijn ballonnenshow. Deze was werke lijk fantastisch! Verder verleenden hun medewerking „De Wama's" goede Maria A. B, dr van J. O^kSuSZS i M nrfte, "'ESf.iKÏ' en A. M Zoet; Johannes H. J,. zn van J. Brothers en Gino Manelh als jongleur. C. M. Wubben cn H. C. de Wit; Wilhel- mlna, dr van J. H. Zwaagman en S. Lam- mers; Jeanette M.. dr van J. de Korte en M S. Kooijman; Rudolph B.. zn van J. P. Rus en N. T. Claasse; David B., zn van J. J Onvlee en A. Groeneveld. Ondertrouwd: J. A. Voorschoten en C. J. i Lodewijs; F. R. van Paasschen en W. H. S.L.F.-ers vierden feest JUBILARISSEN EN GEPENSIONEERDEN DEELDEN IN FEESTVREUGDE De goede traditie van de S.L.F. om eenmaal per jaar met jubilarissen en gepensioneerden opgewekt feest te vieren, is ook gisteravond geprolon geerd. Ontgaan zij op de dag van hun jubileum, dan wel afscheid zij het dan meer in intieme kring de dank en waardering van directie en perso neel niet. op een dergelijk feest worden zij massaal „in het zonnetje gezet". Waren er ditmaal in tegenstelling met voorgaande jaren geen zilveren jubilarissen, het aantal van hen, dat reeds veertig jaar bij dit energiebedrijf werkzaam is. was bijzonder groot: 22. Het waren de heren W. Veerman. C. Vendrig. W M. van Rijkom. N. de l'Ecluse. W .P., Dool. I. Linschoten. J. Planje. W. A. Mulder, W. B. Uiten- hout, M. I. de Zwijger. H. de Vroede. H. Lagerberg, J. Bloemen. C. Brandt. Th. Alting. J. Hoppenbrouwcr. K. T. de Haan. Th. Brugman. K. Kuyven- hoven. A. G. Oosterhof. C. Blcyle en A. de Wagenaar. Bovendien waren er twee gouden Jubilarissen, t.w. de heren O. Kruys- dijk en H. C. Fisser, die al deze jaren „in het gas hebben gezeten" VUftien maal moest de directie in het afgelo pen jaar afscheid nemen van een toe gewijd personeelslid. Het waren de heren E. A. Th. Ver mond. H. C. Fisser. W. J. Batist. J. F. Kloeg. H Ligtvoet. J. J. '.a Lau. J. Ger- tenaar. S. P. Loovens ,J. Bloemen, L. Gerverdinck. W. Wolters. W. Baars. P. M. van Steen, K. Kuyvenhoven en J. Hoppenbrouwer. Alvorens het feest in de Stadsgehoor zaal een aanvang nam werd hen ln „Het Gulden Vlies" een maaltyd aan geboden. Diverse sprekers onderstreep ten hier de kwaliteiten der diverse jubilarissen en gepensioneerden, die men zag als een onmisbare schakel ln dit bedrijf. De voorzitter van de Personeelsver eniging. de heer H. van Woudenberg in verband met zijn aanstaande pen sionering stond een dergelijke avond voor het laatst onder zijn leiding die de avond in de Stadsgehoorzaal met een kort woord inleidde wees er om. op, dat ook de personeelsvereniging binnen kort een jubileum een koperen hoopt te vieren. Het schonk spreker grote vreugde, dat de grote S.L.F.-kring in goede samenwerking met jubilaris sen en thans gepensioneerden veel heeft gepresteerd. In dit verband riep de heer Van Woudenberg de feestviering van honderd jaar gas en een halve eeuw elektriciteit in de herinnering te rug. Dat wij aan beide feestvieringen zo veel relief konden geven, aldus spre ker, is voor een groot deel te danken aan de goede geest onder het personeel. meente Warmond in openbare vergade ring bijeen komen. Het belangrykste punt op de agenda is een voorstel van B. en W. ter voorlopige voorziening in het ruimtegebrek in het gemeentehuis. B. en W. stellen voor een houten nood gebouw te plaatsen achter het ge meentehuis. AANBESTEDING Uitslag van de aanbesteding riolering en straatwerk in het uitbreidingsplan Oost. Fa. van Eerden en Seldman, Am sterdam f41.400.M. Strijk, Rijpwete ring f38.601.W. Hennipman, Leider dorp f 38.600.P. A. Langeveld, Alphen a/d Rijn f37.000.A. Hogenboom, Rijpwetering f35.600.—; G. Hulsebosch, Bloemendaal f 33.500.D. de Rooij, Badhocvedorp f33.300.— Jac. Kevel, Amsterdam f32.900.Fa. Mens, Lisse f32.200.A. Stuifzand. Leiden f32.100; Fa. Van Ringen, Wassenaar f 31.800.— L. P. v. d. Geer. Leiden f31.400.Vis sers Wegenbouw Mij., Sassenheim f30.900.Fa. J. Stam, Voorschoten f30 340.—. Begroting f41.324.—. KANDIDATENLIJSTEN Voor de verkiezingen van de ge meenteraad zyn de volgende lysten in gediend: Katholieke VolkspartyJ. G. v. Vliet, P. F. Vergeer, A. A. Willemsen, mr. V. C. Groenendijk, G. J. v. d. Kroft, S. van Schie, P. j. van Rijn, Th. Weijers, mevr. C. M. Meskers-Hendriks, P. C. Schaken- bos, J. N. v. d. Geest, W. C. Welsink en H. v. d. Drift. Protestants Christelijke Groep; J. Dekker, W. K. Heijl, Jac. v. d. Voet, Joh. Breedyk, C. de Jong, P. Wassenaar, J. Kool en D. Koudys. Partij van de Arbeid: J. van Bladel, A. van Staveren. H. Scheltens, P- Huis en F. Hoogkamer. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie: A. A. Schepers, dx. J. Venker, A. C. Haarsma, P. Houweling cn mr. E. E. Men ten. WASSENAAR Bloembollencultuur bijeen In Huize Den Deyl werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de af deling van de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur.De voor zitter. de heer C. E. van den Berg, zei in zyn korte beschouwing na een wel kom o.a.. dat tegen verwachting een hogere verkoop werd bereikt, ondanks Een geanimeerd bal o.l.v. Jan Alphe naar en met medewerking van „The Woodshoppers" bracht een vrolijk slot aan een even vrolijke avond. Goede dag voor Leiden in Interacademiale BVSV De Interacademiale van de Bond van Vrouweiyke Studenten Verenigingen werd gistermiddag voortgezet op de rijk met vlaggen versierde sintelbaan in de Leidse Hout. waar de atletiekwedstrij den werden gehouden. Ook op dit onderdeel staken de Leid se dames met kop en schouders boven de andere steden uit en verzamelden tweemaal zoveel punten als nummer twee. Utrecht! De Sleutelstad dus op permachtig. maar ondanks dit Leidse machtsvertoon was het zonnige sport terrein werkelijk geen droevig tranen dal. Integendeel, hoewel af en toe tra nen druppelden langs de studentenwan gen. Maar dat kwam van het lachen, speciaal by het zaklopen. Om voorts volledig te zijn: Amsterdam werd derde, gevolgd door Delft. Wageningen en Rot terdam deelden zusterlyk en sportief de laatste plaats. In de ochtenduren had een klein legertje damesstudenten be slag gelegd op de universitaire sport velden achter het station by het Leger museum De totaaluitslag van de daar verspeelde hockeywedstryden kunnen wij nog niet geven, daar het gehele pro gramma gisteren niet kon worden afge werkt en ook vandaag nog wedstryden gespeeld moesten worden. Gisteravond was het gymnastieklokaal aan de Anthonie Duycklaan 1 het mid delpunt van dit grootste interacade miale sportevenement. Daar hadden zich de turnsters verzameld om op brug of paard of aan de ringen te trachten de eer van hun vereniging hoog te houden. Ook nu was het Leiden, die het beste voor de dag kwam. Maar ook dit maal zat Utrecht weer het dichtst op de hielen. Voor het overige: 3. Amsterdam, 4 en 5. Delft en Wageningen, 6. Gro ningen en 7. Rotterdam. LEIDEN, 18 april. Veemarkt. Op de Het zag er vanmiddag naar uit, dat veemarkt waren vandaag aangevoerd 2 het paardrijden, dat in het Leidse Hout stieren. 126 melkkoeien. 280 vette koelen, j gehouden zou worden, inderdaad als 244 \"„r.e koe!e.n' 30 Pinken. 60 vette kalve-slotstuk de beslissmc moest breneen. De ren. 305 nuchtere kalveren. 45 vette ,cha- stryd gaal VOOrnamelijk tussen de Leid- se en de Utrechtse dames, met de Sleu- M. van Os en M. W. A. Nagelkerke; M. J. Muller en B. J. Voors. Overleden: M. P. S. van Deventer. 71 jaar. wed. van G. H. de Jongh; E. A. Fischer. 52 Jaar; W. P. Kruijswijk. 63 Jaar; M. Dirkzwager. 48 jaar echtgenote van L. van den Tempel: G. Vogelaar, 87 jaar; H. M. Joosten, 67 Jaar. echtgen. van J. W. Enslnk. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 23 april te 19.45 uur ten ge meentehuize by een. De agenda vermeldt o.m.: Verlenen van medewerking tot het stichten van een kleuterschool; verle nen van een subsidie aan de Landbouw- wlnterschool te Voorhout; verlenen van een krediet in verband met de uitvoering van een beplantingsplan in het gebied tussen Zwetkade en Korte Miening; ver zoek van de Speeltuinvereniging „Het Centrum" Ln verband met de inrich ting van de speelweide op het Dorp; bouwrijp maken van het gebied tussen Willibrordusstraat en de Rynegommer- straat; verlenen van medewerking aan der R.-K. Woningbouwvereniging voor de bouw va-n 47 woningwetwoningen; verlenen van een krediet voor verbete ring van het arrestantenlokaal op het Dorp; verzoek van het R.-K. Kerkbe stuur in de parochie van St.-Jans Ont hoofding tot het maken van een draai brug over de Zuidbuurtsewatering. MARKTBERICHTEN pen, 95 fokschapen. 1020 vette lamineren. I 327 weldelammeren. f" 327 weldelammeren. 60 varkens (zeugen). V 213 schrammen. 661 biggen. 1 paard, 18 'elstad als grote favoriet, geiten, totaal 3487 stuks vee. Notering: melkkoeien f800 tot f 1050. vette koelen, schoon gewicht f2.703.15. vare koelen 600825. pinken 275475; vette kalveren, levend gewicht 1.802.40; nuchtere kalveren, levend gewicht per kg. 1.201.50; nuchtere kalveren, levend gew. per stuk 4555. vette schapen 7595; fokschapen met 2 lammeren 140175; vette lammeren 85110; drachtige zeugen 275350; schrammen 70110; biggen 48 56 De handel: voor melkkoeien rustig, vette koelen lui. vare koeien lui, pinken kalm. vette kalveren kalm. nuchtere kalveren matig, vette schapen en vette lammeren eii'blggerf^er^natlg' 8Chrammen LEEUWARDEN. 18 april - Kaasmarkt ei. Diggen zeer matig. Gouda volvet f 1.87 Een notering Edara- LEIDEN, 18 april. Kaasmarkt. Aan-1 mer veertig plus f 1.671.68; Broodkaas gevoerd 7 partijen Goudse Kaas. Notering veertig plus f 1.701.72 met stemming eerste soort 12,002.15j de handel was lui. kalm. Gistermiddag is de 7-jarige Roelof v. d. Ploeg uit de Tesselschadestraat in de Storm Buysingstraat gevallen van een met paard bespannen wagen. De jongen liep een rechterbeenfractuur' op. Gistermiddag is een 78-jarige be woonster van de Morsweg bij het plot seling oversteken van de rybaan door een wielryder aangereden, ten gevolge waarvan het slachtoffer een zware her senschudding opliep. Gromyko Amerikanen spelen met vuur! Russische klacht bij V.N. De Sovjet-Unie heeft Amerika be schuldigd van het in gevaar brengen van de vrede door vLegtuigen met kern wapens in de richting van Russisch gebied te zenden. Deze beschuldiging is vandaag te Mos- kou op een persconferentie geuit door de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. zo meldt het Russische persbureau Tass. Gromyko zei. dat zfjn regering bfj de Veiligheidsraad zal protesteren tegen het Amerikaanse optreden. Het protest zou onverwUld worden ingediend. „De Amerikanen spelen met vuur door deze vluchten met bommenwerpers. Dit is een te gevaarlyke toestand om te laten voortduren". „Verscheidene keren is de mensheid slechts een haarbreedte verwyderd ge weest van een nieuwe oorlog, die ogen blikkelijk zou kunnen uitbreken als ge volg van onverantwoordeiyke of provo cerende handelingen van het Ameri kaanse militaire opperbevel", aldus mi nister Gromyko. Gestegen radio-activiteit in Zwitserland Het Zwitserse departement van Volks gezondheid heeft meegedeeld, dat er tussen 21 en 28 maart in Zwitserland een opmerkelijke toeneming van de radio-activiteit in de lucht en ln de regen is gemeten. Het internationaal erkende gevaarlyke peil is sterk overschreden, aldus het departement, maar er is nog geen onmiddellyk gevaar voor de mens. Als deze mate van radio-activiteit echter zou blyven voortduren, zou het gevaar lijk kunnen worden. Prof. Paul Huber schryft de verhoging toe aan de jongste Russische proefnemingen. Jhr. Van Lennep niet pessimistisch „Onze externe positie is de laatste tijd op verheugende wfjze verbeterd, doch overigens is de bereikte situatie geens zins als byzonder gunstig, integendeel eerder als in zekere mate geflatteerd te kenschetsen, zodat het ook niet verantwoord zou zfjn op een verdere spectaculaire vooruitgang te rekenen, waarby de mogelykheden op het ge bied van de binnenlandse bestedingen beslist niet mogen worden overschat", aldus jhr. mr. E. van Lennep, thesau rier-generaal van het ministerie van Financiën in zijn vanmiddag voor de leden van het Departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappy voor Nyverheid en Handel gehouden voor dracht, over de vooruitzichten op het gebied van de overheidsfinanciën in het licht van de economische ontwik keling. Wat de ontwikkeling van de Neder landse betalingsbalans betreft, wees spr. er op, dat ln de afgelopen periode van 1958 de deviezenreserves van de Ned. Bank aanzienlijk zyn gestegen en wel met ongeveer f. 575 miljoen. De gunstige ontwikkeling van onze externe positie heeft zich verder voortgezet, aldus spr. Volgens jhr. Van Lennep moeten wy niet rekenen op een steeds verder door gaande verbetering, m.a.w. op steeds groeiende oversohotten. Integendeel, het zal niet behoeven te verwonderen, wan neer de slinger in de naaste toekomst weer enigszins terugvalt. Een stijgende export is voor de groei van ons nationale inkomen een kardi naal punt. Helaas ligt het met de inter nationale conjunctuur op dit moment niet zo gunstig, dat de vervulling van deze voorwaarde een uitgemaakte zaak zou zijn. Persoonlijk is spreker niet van mening dat de aarzeling van lange duur zal zyn en voor de ontwikkeling op wat langere termyn is hy zeker niet pessimistisch. Midden Celebes in regeringshanden De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetlon, heeft vandaag verklaard, dat een speciale strijdmacht Midden-Celebes heeft her overd. In een dagorder ter gelegenheid van de bezetting van Padang. verklaarde de chef-staf dat de opstand thans in zijn laatste fase verkeert. Midden-Celebes behoorde bij Noord- Celebes, dat zich achter de opstandige beweging in Midden-Sumatra had ge schaard. Er zyn op het ogenblik nog geen ge gevens over de verblijfplaats van de leden der „revolutionaire regering". De Rotterdamse zedenpolitie heeft 18 jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar aangehouden die 's avonds op straat jonge meisjps hebben gemoles teerd Dezer dagen zijn 12 verdachten voor de officier van Justitie geleid. Po litie en justitie zullen met de meeste gestrengheid tegen de daders optreden. BEURSOVERZICHT Aandelen Philips gevraagd Amsterdam, 18 april De beurs was over de gehele linie vanmiddag in een vaste stemming. De verlaging van het officiële disconto in Amerika met een half procent tot- 1 was hier een van de redenen van. De activiteit in vrywel alle hoeken was be- langrtfk groter dan in de voorafgaande dagen. Aandelen Philips waren ge vraagd. mede. en misschien wel hoofd- zakelyk in verband met mededelingen, gisteren gedaan op de jaarvergadering van het concern, dat de aandelen zeer binnenkort op de Westduitse beurzen zullen worden geïntroduceerd. Deze popularisering van de aandelen in Europa brengt ongetwyfeld meer leven in de brouwery voor de arbitrage en kan, volgens de beurs, alleen maar gun stig zyn. Geruchten deden de ronde, dat de aandelen in Westduitsland zul len worden geïntroduceerd op een basis van Dm. 300 per aandeel, neerkomende op circa 270 pet. Amsterdamse usance. Vanmiddag werden de aandelen verhan deld rond de 265ex 8 pet. dividend. Hier mede werd een fors gedeelte van het di vidend ingehaald; de slotkoers van de vorige dag bepaalde zich op 267 3 4. In de Oliehoek was de handel ook groter dan de laatste dagen het geval was. Aandelen Kon. Olie, die wel be schouwd kunnen worden als een Ame rikaans fonds, lagen in de belangstel ling, zowel van publieke als van bui tenlandse zyde en konden na een ope ning op f. 156,80 aantrekken tot f. 157,50, tegen gisteren f. 155,20. Hiermede kwa men de aandelen zelfs boven pariteit Amerika te liggen. Unilevers profiteer den van de betere stemming en verbeter den na 332'2 tot 335, waardoor een koerswinst van circa 5 punten ten op zichte van gisteren tot stand werd ge bracht. Aku's deden het kalmer aan en waren 1 punt hoger. Aandelen KLM. echter konden zich van 1.1.50. op f. 108 verbeteren. In de Cultures was het belangrijk stiller. De val van Padang hield de ko pers uit de markt, waardoor het geringe aanbod by de opening domineerde. Aan delen Deli Maatschappij waren ander halve punt lager op 75, doch gedurende het verdere beursuur trok de koers aan tot 77, overeenkomende met de vorige slotprys. Gezegd dient te worden, dat de val van Padang gisteren reeds in de koersen was verdisconteerd. Amsterdam Rubbers verloren 1 pet. en H.V.A.'s waren pryshoudend. In de Scheepvaarthoek was het kalm de stemming verdeeld. Merendeels konden koersverbeteringen van 1 pet. ge constateerd worden. Staatsfondsen vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 april - Londen 10.61 10.61 H; N. York 3 78%—3.78s«Mon treal 3.90%—3.90%; Parijs 89 75—89 85; Brussel 7.59%—7.60*4Frankfurt 90 41— 90 46; Zürich 86.64',—86.69'.Zurich (vr. fr.) 88-32',—88 37%; Stockholm 73.1473 19; Kopenhagen 54.8254.87; Oslo 53 02—53.07; Milaan 60.78%— 60 83%; Wenen 14.60—14.61. Beurs van Amsterdam Vrijdag 18 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 i3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6^ Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 94 80%L 91% 95 91% 91H 86% 87% 87% 88H 86% 108 93A 93% 92% 58% 90 86% 94% 91ÏÏ 95% 9Ut 91% 86 %B 87% 87% 88% 86% 108 93 93% 92 f| 90 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24% 24% Nat. Handelsbank 73 N 74% Ned. Handelmy150 149% Amst. Rubber 53 51% Deli My .en iVer.) 76% 79 H.V.A91 92% Java Cult30 30 Senembah 57 57% Vorstenlanden10% 9% AJC.U169% 170% Berkel's Patent (v.) 193 194 Calvé Delft cert. 281 280 Kon. Pap. v. Gelder 171% 173% Hoogovens cert274 276 Müller en Co. N.B. 314% 315 Ned. Kabelfabr221', 223% Philips 267% 265%exd. Philips pref154% 153%exd. Unilever330% 334% Wilton Feyenoord 200% 200% Biliton 2de r169 169 Dordtse Olie gew. 649% 660 Kon. Petr. (f.20.—154 50 157 70 idem (50 f.20.—155.40 157 55 Holl. Amer. iyn 130 130% Java China Paket 117 118% K.L.M106.50 108 40 Ned. Stoomv. My. ^73^ 130% Kon. Paket Mij108' 107 Stoomvaart Mij. Ned 140 I33exd. Nievelt Goudr. cert 140% 141% v. Ommeren cert. 199 Kon. Rott. Lloyd m Ned. Scheepv. Unie 113y4 1141i NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. 86 Leiden 1947 90 R'dam '37 I-IH 3% 91% 82L Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97 Premieleningen A'dam '53 3 96 A'dam '51 2% 85% 86% A'dam '56 12% 81 81 A'dam '56 II 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede'54 2% 81% 83 Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem n 2% 94 95% R'dam *52 12% 90% 90% Idem n 2% 90% Utrecht '52 2% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 205% 205% H.B.U. cert185% 186 Rott. Bank 178 176% Twentsche Bank 155% 154% Industrie Ondernemingen Albert Heyn216B Borneo Sum. H-My. 36% 37 Ned. G. en Sp. fabr. 166% 165'1 Kon. Ned. Grofsm 101 %B 103'. Internatio 61% 61', Rott. Droogdok My. 472 478B Tieleman en Dros 8V4 8% Ned. MU. Walv.vrt. 69% 70 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24,l# Intern. Nickel 72 Anaconda 44A Bethlehem Steel37% Cities Service 48 General Motors 35A Kennecott83 V* Republic Steel 39% Shell Oil 67 Union Pacific 27% Un. States Steel 56% 24% 73% 45', 37% 48', 35U 83% 40B 67% 27% 57% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 17/4 Edelmet. Kon. AA 45 45 Pref. w.a. idem 57GB Electrolas B 370 Holl. Constructie 389 389 Ing. bur. v. Bouwnijv. 124% Int. Kunststoff. Ind 37 39 Leidsche Wolspinn. 142 %OL 142 Sikkens Lakfab. '53 428 Ver. Touwfabrieken 153 154GB Wemink's Betonm. 86 1/4 86 Van wyk Textiel 66 66%GB Zaalberg 118% 117L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7