Volkenrecht lieeft toekomst in sfeer der toegepaste ethica C. H. NOLET Gemeenschappelijke ideo logische basis en machtsfactor noodzaak Prof. mr. A. N. Molenaar 70 jaar HOEDEN Genootschap Nederland - Engeland bracht avond door in Cambridge 87ste jaargang Vrijdag 18 april 1958 Tweede blad no. 29419 Mr. H. van Riel tot juridische studenten De toepassing van volkenrecht zal slechts kunnen geschieden in internationale constellaties met een gemeenschappelijke fundamentele geestelijke achtergrond, binnen welke constellatie een zekere over wegende machtsfactor bestaat. Men mag derhalve niet te veel maar moet ook niet te weinig verwachten van het volkenrecht, en dus ook niet van de gegarandeerde vrijheid van het individu in breed- politiek verband. Hiertoe concludeerde mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal voor de VVD gistermiddag tijdens de laatste lezing voor het interacademiale congres van juridische studenten, dat gedurende twee dagen gehouden werd in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit en dat vandaag besloten wordt net een zitting van het „studentenparlement" in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Mr. Van Riel ging bij zijn betoog over de vrijheid van het individu in de poli tiek uit van een enge begrenzing van dit onderwerp, namelijk van een be schouwing van 2 historisch geïsoleerde studieobjecten en een zeer beperkt vrij heidsbegrip. De twee objecten die hij meer historisch dan juridisch aan een onderzoek onderwierp waren de bestrij- van de georganiseerde slavenhan del en het geding voor het Neurenberger Tribunaal. Slavenhandel Speciaal aan de bestrijding van de slavenhandel wijdde spreker uitvoerige landacht. Van het midden van de ze- rentiende tot het einde van de acht tiende eeuw zijn bijna vier miljoen sla- ren uit Afrika naar Amerika vervoerd, raarvan een vijfde deel onderweg om het leven kwam en een vierde deel kort oa aankomst stierf. Deze handel was zeer lange tijd een van de grote welvaarts bronnen van het westen, waarbij ten bate van particulier en nationaal gewin de meest onmenselijke en walgelijkste jraktyken werden toegepast. Het streven van idealisten niet ju risten of theologen overigens maar klei- Advertentlé Studentenpartij wil 19de eeuws karakter van Leiden behouden De Tera (Totale Eensgezinde Radicale Actie), de studentenpartij, die aan de tomende gemeenteraadsverkiezing zal ieelnemen, deelt ons mee, dat zij uit buitend een belangen- en geen confes- sonele partij is of beoogt te zijn. Met haar program van actie wenst de partij het volgende te bereiken: Reductie bij alle culturele manifesto es in Leiden op vertoon van college- taart, opheffing van de kamernood door belastingfaciliteiten aan kamerver- murders, verheffing van de bioscoop- irogramma's, versnelde oplossing van Jet verkeersprobleem op het Rapenburg, üt in verband met verzakking van stu- ientenhuizen en instandhouding van het 19de eeuwse cachet van Leiden als uni- 'rsiteitsstad. Lezers schrijven MISPLAATSTE GRAP? Naar aanleiding van het artikel „Mis plaatste grap" in het Leidsch Dagblad id. 16 dezer ben ik zo vrij hierbij en- tele vraagtekens te plaatsen. Uitgaande van de verkeerde veronder stelling, dat de Tera een studenten- partij is, wordt daarin bewezen dat ze och nooit een zetel kan halen. Echter JJoge ik er hier de aandacht op vestigen lat dit geen zaak van studenten alleen is. Zo is b.v. de juridische adviseuze van ie partij ambtenares. Ieder Leids inge zetene kan op deze partij stemmen. De Leidse studenten vormen een inte grerend deel van de Leidse bui-gerij, ter- viji ze geen belangenvertegenwoordiging in de gemeenteraad hebben. Ik acht het ius alleszins begrijpelijk, dat zij van de iemocra'tische vrijheid, die ieder staats burger heeft, gebruik hebben ge naakt om ook invloed uit te oefenen op iet bestuur onzer gemeente. Stellig is hier geen sprake van een Politieke misdaad, maar van een daad, die getuigt van gezond initiatief. Bravo- Jtudenten. Lezer. Naschrift van de Redactie Wan neer „Lezer" meent, dat wij uitgaan van .de verkeerde veronderstelling", dat de Tera een studentenpartij zou zijn, dan kunnen wij daartegenover alleen maar stellen, dat de Tera zich zelf als zodanig sandient. Dat ieder Leids ingezetene op deze partij k&n stemmen spreekt van zelf, maar daarmede is toch niet be lezen dat die partij ook een algemeen karakter draagt? Leest U maar eens «at de Tera hier boven over haar eigen doelstellingen schrijft! ne godsdienstige minderheidsgroeperin gen tot uitbanning van deze onterende mensenhandel werd eerst met succes be kroond toen dit streven in de kaart speelde van de materiële belangen van realisten onder de politici. Hoezeer realistische belangen bij verwezenlijking van idealen een rol spelen blijkt wel uit het feit, dat Amerika, zelf vóór afschaf fing der slavernij, de door Engeland ge decreteerde bestrijding van de slaven handel niet wenste te onderschrijven op grond van politieke prestigekwesties, waardoor de effectiviteit van de ge noemde bestrijding sterk werd belem merd. Uit de Neurenberger tribunaalbehan deling der oorlogsmisdadigers conclu deerde mr. Van Riel, dat de rechten van de individuele mens op dat ogenblik in het volkenrecht een niet te verwaarlozen rol zijn gaan spelen, doch ook dat het gevaarlijk kan zijn in het volkenrecht idealen na te streven die bepaalde in dividuen-groepen of groepsidealen uit sluiten. De macht van de V.S. In zyn algemene conclusies stelde mr. Van Riel, dat het volkenrecht als bescherming van individuele vrijheid alleen in bepaalde gebonden configu raties kan functioneren, omdat voor aanvaarding van de consequenties van volkenrecht iets gemeenschappelijks aanwezig moet zijn in geestelijke ach tergrond, terwijl er bovendien in deze configuratie ergens een machtsover wicht moet bestaan om naleving van het volkenrecht af te dwingen of af te kunnen dwingen. De macht van de V.S. in de westerse wereld was spre ker een voldoende garantie, dat een volkenrechtelijke bescherming van de individuele vrijheid in het westen in de komende tijd eerder sterker dan zwakker zal worden, omdat wij ook, hoe we over details ook mogen denken, in de V.S. ook een zeker idealisme dat ook wij als basis kunnen aanvaar den moeten erkennen. Ook ten aanzien van het Verre Oosten met name Indonesië, toonde mr. Van Riel zich niet pessimistisch ten aanzien van de invloed van volkenrechtelijke idealen. De ervaring heeft geleerd dat er naast veel dreigende klanken een reëel besef bestaat voor de waarde van de wereldopinie, die niet ongegeneerd ter zijde kan worden geschoven. Tenslotte wees mr. Van Riel er nog op, dat de ethische basis voor het vol kenrecht zoals dit thans moet worden nagestreefd, in ons land geheel in Leiden werd gelegd oor Krabbe, Van Vollenhoven en Van Asbeck. Laatst genoemde hoogleraar heeft dit moei lijke rechtsgebied geschouwd als een „terrein van toegepaste ethica" en heeft daarmee veel bijgedragen tot een verwezenlijking van idealen die de wereld slechts ten goede kunnen komen. De mode is kort! Bij zon of regen altijd charmant gekleed (Van een bijzondere medewerkster) Voor de laatste maal in dit seizoen toonden 4 mannequins gistermorgen en -middag bij Ven D. een gevarieerde collectie voorjaars- en zomermodellen. Naast de uiterst draagbare exemplaren, vielen er weer verschillende exclusieve modellen te bewonderen. Een verrassing waren o.a. de kinderlijke japonnen in de Empire-lijn. Vanuit de zeer korte taille viel de rok wijd uit en werd van voren door een ceintuur bijeen gehouden of, zoals bij een cocktail jurk, voor zien van een geheel geplisseerde rok. Een aardige dracht, doch men moet de kindertijd niet al te lang achter de rug hebben. V. en D. hieSd laatste show in dit seizoen Advertentie IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoudAlléén MARGRIETkan zóveel bieden, want— MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. Voor sportieve doeleinden waren er pullovers en blouses in popeline of raf- fia-weefsel, waarbij lange pantalons of wijde rokken werden gedragen. De be drukte popeline-rokken met blouse in bijpassende tinten zijn nog steeds ge liefd. Terlenka rokken, die verkrijgbaar zijn in een rayon weefsel of wol, zijn een onmisbaar bezit in de garderobe van een vrouw. Heel mooi was een witte plissé rok waarop een dito pullover en een marine blazer werd getoond. Dat men er met regenweer tegenwoor dig ook charmant kan uitzien, werd wel duidelijk bij de vlotte modellen en mooie kleuren, die in de regenkleding gebracht werden. Een fraai geheel vormden een Ninoflex reseda regenmantal met een suède schouderstuk, waaronder een Prince de Gallei geruit pakje gedragen werd. Naast de rechte zomermantel, met revers of voorzien van een ronde af staande kraag, waren er ook enkele ex clusieve modellen. Zeer modieus was een blauw-grijze mantel in de trapezium- lijnhet accent valt v.n. op de rug, die van boven smal is en wijd uitloopt naar onder, waarbij een grote marine hoed werd getoond Ruitjes in velerlei grootte en kleuren- nuancering zijn een geliefd materiaal voor de mantels. De pakjes, zowel voorzien van rok of japon, vormden een groot onderdeel in deze show. De jasjes zijn kort en zeer flauw getailleerd, of in de rug ruim val lend, soms vallen zij van achter langer dan aan de voorkant. De mode is kort; dat komt het meest tot zijn recht in de japonnen en vooral in de japonnen met de ballonrok, die in verschillende leuke dessins naar voren werden gebracht. De zak ja pon viel ook weer te bewon deren, alhoewel er verschillende varia ties op waren aangebracht. Er was een bedrukte zijden japon, die het midden hield tussen een zak en een ballon. Een ceriserode japon, waar op heuphoogte een ceintuur was aangebracht, was voor zien van een klokkende strook. Hier naast werden er gezellige zomerjapon- nen met wijde rokken in kleurrijke, merendeels bloemendessins, gebracht. Bijzonder mooi was een rood bewerkt cocktailjurkje, voorzien van een geplis- seerd rugpand. Enkele beeldige nylon avondjaponnen met meterswij de rokken in verschillende tinten bleu, beslbten deze modeflitsen. Leids hoogleraar en lid tier Eerste Kamer Aanstaande zondag hoopt prof. mr. A. N. Molenaar, gewoon hoog leraar aan de Leidse Universiteit in de sociale wetgeving en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal voor de VVD, de zeventig jarige leeftijd te bereiken. Reeds onlangs maakten wij melding van het feit, dat hem met het einde van het lopende academische jaar eervol ontslag uit zijn hoogleraarsfurictie is verleend als gevolg van het feit, dat deze leeftijd de gewone hoogleraar dwingt tot het emeritaat. Prof. Molenaar die in Wassenaar woonachtig is, heeft zich door een afwezigheid van enige dagen aan belangstelling buiten intieme kring bij het bereiken van deze belangrijke dag onttrokken. Prof. Molenaar, die aan de gemeente lijke HBS te Leiden zijn middelbare opleiding ontving, in 1910 staatsexamen aflegde en daarna de academische stu die in de rechten aan de Leidse Univer siteit opvatte, slaagde in 1915 voor het doctoraal examen en promoveerde w - in november 1916 tot doctor in de rechtsweten schappen op een proefschrift geti teld „Rechtska- rakter der begroo- tingswet". Kort na zijn promotie trad hij als commies-re dacteur in dienst bij de gemeente secretarie van Utrecht. In oktober 1918 werd mr. Molenaar benoemd tot secretaris van het Ver bond van Nederlandsche Fabrikanten- vereenigingen. Na een korte onderbre- Het Zonnehuis JAARVERGADERING AFDELING LEIDEN In het gebouw „Rehoboth" kwam gisteravond de Chr. Ver. tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" afdeling Leiden onder pre sidium van de heer N. van der Koeur bijeen. Voor de pauze had deze vergadering een zeer huishoudelijk karakter. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goed gekeurd. Na het behandelen van de ingekomen stukken had de benoeming plaats van de heer W. fCramer '1ste penningmeester) en de heer J. Spijker (2de penningmeester). De heer N. v. d. Koeur sprak boven dien tot de aanwezigen een woord ter opwekking voor het goede werk wat „Het Zonnehuis" doet. De vereniging bloeit, want naast de drie bestaande verpleeginrichtingen n.l. in Schiedam, Beekbergen en Doorn, heeft men onlangs in Roermond een inrichting met 25 patiënten geadopteerd. Bovendien werd in het afgelopen jaar grond in Groningen gekocht en is er reeds een architect aangewezen voor de bouw van een nieuw verpleeghuis. Voorts deelde de voorzitter mede. dat de afde ling Leiden een bedrag van f. 2970. ver kregen door collecte en vrijwillige bij dragen, aan het hoofdbestuur heeft aangeboden. Na de pauze vertoonde de heer Dol enige films De eerste film was getiteld „Geschaakt" een film die vervaardigd is door de Oe.F.A. (Oestgeestse Film Amateurs», waarna de heer Dol zijn zelf gemaakte film vertoonde over het Bloe mencorso. king als gevolg van de fusie van dit verbond met de Ver. van Ned. Werk gevers zette mr. Molenaar deze werk zaamheid voort als algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Voorts was hij geruime tijd lid van de raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, waarnaast hij nog vele andere functies bekleed heeft en nog vervult. Op 11 februari 1938 werd mr. Mole naar bijzonder hoogleraar in de sociale wetgeving aan de Leidse Universiteit. Deze leerstoel werd met ingang van 11 april 1947 omgezet in een buitengewone leerstoel voor het arbeidsrecht en van 1 januari 1952 af was prof. Molenaar gewoon hoogleraar in de sociale wet geving. Prof. Molenaar bekleedt sinds ge ruime tijd het lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten Generaal als lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. In deze functie heeft hij in de naoorlogse tijd, tijdens welke herhaaldelyk juridische aspecten van de steeds omvangrijker wordende so ciale wetgeving ter sprake kwamen, herhaaldelijk buiten het terrein der wetenschap zjjn grote gaven dienst baar gemaakt aan de praktische toe passing van het recht in het maat schappelijk bestel. Van de hand van prof. Molenaar zyn vele publikaties verschenen, zowel in boekvorm als in de vorm van tijdschrif tenartikelen en preadviezen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Marie L„ dr van H. J. Savalle en E. G. M. Tulleken; Evelien G., dr van J. A. Goeman en Th. M. Ahaus; Lieselotte C. M., dr van W. P. J. van der Bijl en W. J. Henzlng; Elise J., dr van A. van Riet en A. E. M. Hoogstraten; Ellen J„ dr van W. Blok en E. K. Back; Marijke R.. dr van Fr. M. Gerritzen en I. van Schaardenburg; Marc B. J., zn van M. B. Blom en Th. L. de Koek van Leeuwen; Sipke A., zn van A. Gelling en L. Ciggaar. Ondertrouwd: W. R. Oudshoorn, 23 jaar en P. Onvlee, 22 jaar; W. J. Klop, 25 jaar en W. J. Verheij, 22 Jaar Getrouwd: C. Niemantsverdrlet, 32 jaar en G. W. M. de Vester, 20 Jaar; E. R. E. Slaghek, 27 jaar en E. J. S. Hulst, 26 Jaar; A. Th. van der Maat, 27 jaar en G. M. van der Weijden, 20 Jaar. Overleden: M. E. van Moo(j. wed. van A. P. Th. van Rijen. 71 Jaar; P. Neven, 72 Jr geh. met M. E. Stevens; J. Ph. Vogel, 87 Jaar e.v. M. Strumphler, Advertentie NO-IRON OVERHEMDEN niet meer strijken in alle BEKENDE merken. KERKO, FABLO, enz. vanaf f 13.50. 114.90 WEEKEND SHIRTS KREUKVRIJE DASSEN LUCKY WECON. vanaf 3.95 Zeer mooie sortering in alle soorten en prijzen. HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 Gisterochtend is met de nieuwe super-constellation van de KLM, ,.Desiderius Erasmus"de plaats- vervangend commandant van het 15de Amerikaanse Luchtleger. ge neraal A. Kalberer,.in ons land aan gekomen als gast van de KLM. Hij zal enige lezingen houden over zijn ervaringen met meermotorige straalvliegtuigen. De generaal heeft voor de oorlog als gezagvoerder voor de KLM gevlogen en is in 1940 overgegaan naar de Ameri kaanse luchtmacht. De generaal en zijn echtgenote verlaten de „Desiderius Erasmus" 13.000 televisietoestellen in één maand Op 1 april 1958 bedroeg het aantal aangegeven radiotoestellen 2.397.302 tegen 2.384.851 op 1 maart 1958. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aangegeven televisietoestellen van 278.059 tot 291.331. Op 1 april 1958 waren er 521.037 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 522.590 op 1 maart 1958. De Leidse leden van het Genoot schap NederlandEngeland hebben gisteravond in het restaurant „De Doelen" geboeid geluisterd naar de directeur van de British Travel Asso ciation, de heer D. Coleman. die aan de hand van een groot aantal licht beelden een causerie hield over Cam bridge. Het is nog niet zo lang gele den, dat deze Britse universiteitsstad in het middelpunt van de Leidse be langstelling stond. Men zal zich nog de vorig jaar gehouden Cambridge- week herinneren. Het universitaire element in deze manifestatie was toen niet zo groot, terwijl dat juist in de heer Colemans lezing het leeu- wedeel voor zich opeiste. Vier jaar heeft de heer Coleman doorgebracht in deze stad, die hij gezien zijn lezing bijzonder heeft leren waarderen. Wanneer hij sprak over de riiver de Gam. waarop de roei- wedstrijden en de onverwoestbare pun ters zo:n groot aandeel leveren in het universitaire leven van deze stad, werd hij bepaald romantisch. En juist deze rivier had hij gekozen om te volgen op zijn route door de stad en langs de Universiteit, die niet gesticht werd, maar ontstond en groeide. Hij nam zijn toehoorders mee op een lange wan deling langs de wonderlijke mooie oevers van deze stroom en zo passeer den zij vele van de achttien colleges voor mannelijke studenten en enkele van de drie voor hun vrouwelijke col legae. Jaarlijks strijken er zo'n acht duizend nieuwe studenten op deze stad neer. Zij zullen pogen in de voetspo ren te komen van hun vaak zeer be langrijke voorgangers. Wanneer men de beroemde namen gaat noemen, die Cambridge in zijn ruim zeven eeuwen historie heeft voortgebracht, dan heeft men daar een flinke tijd voor nodig. De heer Coleman bracht er slechts terloops enkele naar voren, zoals hij zijn ver haal ook doorspekte met vele anecdotes en typische verschijnselen uit het stu dentenleven te Cambridge. Zo vertelde hij droog humoristisch over het be faamde Meibal. „volgens Engelse logica in juni gehouden", aldus de spreker, waarmede de studenten de inspannin gen van het studiejaar op traditionele wijze plegen te besluiten. En zo zouden wij kunnen doorgaan. Veel vertelde de heer Coleman van de beroemde en eeuwenoude gebouwen van de Cam bridge Universiteit, waarin en waarbui ten de grote mannen zijn gevormd en een groot deel van de Britse leidende wereld zijn opvoeding heeft genoten. Nog steeds wordt er groots werk ver richt in deze stad. Het was niet zonder trots en niet zonder het typisch En gelse zelfbewustzijn dat de heer Coleman beweerde, dat In het Caven dish Laboratorium de basis is gelegd voor het atoomonderzoek, „wat onze Amerikaans neven ook mogen bewe ren". Aan het einde van zijn betoog, vertoonde de heer Coleman een film over Cambridge. „Een museumstuk", zoals hij zelf opmerkte; „maar een. die beter dan welke andere ook een indruk geeft van de schoonheid van deze traditierijke universiteitsstad". Voor de lezing was onder leiding van prof. dr. A. A. Prins een korte huishou delijke vergadering gehouden. In de vacature, die in het bestuur was ont staan door het bedanken van de heer P. de Gruyter, werd voorzien door de verkiezing van de heer J. J. van der Werff ten Bosch.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3