Padang door de Centrale troepen na korte tegenstand thans bezet WEERBERICHT Nu het laatste stadium bereikt? JO VAN EYKEN Zuidafrikaanse oppositieleider eigen distriet verslagen Honderdduizenden in Hamburg tegen Westduitse kern bewapening 97ste jaargang VRIJDAG 18 APRIL 1958 No. 29419 LEIDSCH ADAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Celebes blijft een netelig probleem (Van onze reisredacteur) Hoewel de berichtgeving nog nooit zo tegenstrijdig is geweest als thans, kan men toch wel zeggen, dat in de Indonesische burgeroorlog gisteren de eerste grote klappen gevallen zijn. Djakarta meldt, dat de landingen uit zee en uit de lucht van mariniers, commando's en para chutisten, gedekt door vloot en luchtmacht, op het strand en bij het vliegveld van Padang met zoveel succes zijn uitgevoerd, dat het vliegveld gevallen is en de troepen gisteren zonder veel weerstand te ontmoeten Padang bezetten. De radio der opstandelingen zeide giste ren nog dat de regeringstroepen slechts een bruggenhoofd hadden gevormd met twee compagnieën, die gemakkelijk waren terug te dringen. De_ enige betrouwbare waarnemers zyn intussen de Amerikaanse corres pondenten in het gebied der opstan delingen, maar hun morsezender te Boekit Tinggi was gisteravond niet in de lucht. Gezien de numerieke over macht aan troepen en vliegtuigen van de Centrale regering tegenover Hoes seins drie bataljons geregelde troepen plus een aantal ongeregelde vrijwilli gers, lijkt Djakarta's versie zeker ge loofwaardiger, het betekent dat de op standelingen nu terugtrekken op Boe- kit Tinggi. Nasoetions troepen nade ren, langzaam oprukkend, deze hoofd stad der opstandelingen uit drie rich tingen, zodat het begin van het laat ste stadium van de opstand, een gue- rilla-strijd in het Boekit Barisan-ge- bergte, nu no gslechts een kwestie van tijd zou zyn. Celebes roert zich Inmiddels blijft de tweede basis, Noord-Celebes, zich roeren. Soemoeals vliegtuig, een B-25, bombardeerde gis teren Balikpapan op Borneo, waarbij twee regeringsvliegtuigen en enkele han gars in brand raakten en de startbaan werd beschadigd. Aan Menado's dreige menten van een luchtaanval op Djakar ta wordt hierdoor waarschijnlijk enige kracht bijgezet. Djakarta instrueerde de bevolking voor het geval een bombarde ment zou plaats hebben en een ver nauwde coi-ridor voor de burgerlucht vaart nodig zou zijn. De opstandelingen in de Minahassa (Noord-Celebes) hebben de bevoorra ding en de kopra-afvoer weer op gang. Zij hebben zeven schepen in de vaart, meest onder Panamese vlag. De eerste luistert naar de naam „Dorenkamp". Ondanks Djakarta's successen op Sumatra blijft Celebes de grote kop zorg, omdat hier grotere kansen tot internationalisatie van het conflict liggen. Reeds heeft Djakarta aange kondigd ten spoedigste de Minahassa aan te zullen pakken. Hoewel de vecht lust van de opstandelingen nog steeds onbewezen is, zit Soemoeal met zijn naar het heet goedbewapende troe pen, waaronder zich duizend ex-Knil- ers zouden bevinden, beter te paard dan Hoessein, die met tè weinig en te onervaren troepen een te groot gebied moest afgrendelen. Het conflict lijkt rekbaar en in dat geval spelen de Amerikanen, die hopen Indonesië uit de handen van het communisme te houden, niet zo'n slechte kaart, aldus onze reisredacteur. De opstandelingen zouden thans over wegen hun zetel naar Celebes over te brengen. Padangs verorvering President Soekarno werd vanmorgen vroeg van de verovering van Padang op de hoogte gesteld. In kringen van het paleis werd verklaard, dat men wel had verwacht, dat de stad spoedig na het inzetten van de slotaanval, zou vallen. Padang werd, na korte, maar hevige tegenstand, veroverd binnen twaalf uren nadat de mariniers op het strand van Merah, 10 kilometer ten noorden van SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Zachter weer met veel bewolking en plaatselyk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 APRIL Zon op: 5.36 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 5.33 uur; onder: 20.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.38 en 15.54 u. Laagwater te 11.41 en 23.58 uur. Advertentie NIEUWE COLLECTIE KOSTUUMS en REGENJASSEN HAARLEMMERSTRAAT 87 Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Padang, aan land waren gegaan. In een rapport van de commandant van deze gemeenschappelijke operatie, kolonel A. Jani, wordt lof geuit over de „uitste kende coördinatie" tussen de deelne mende eenheden van land-, zee- en luchtmacht. In dit rapport wordt ge zegd, dat terwijl de mariniers aan land stormden, in de omgeving luchtlandings troepen werden neergelaten. Twee uren nadat een bruggehoofd was gevormd, gingen infanterie-eenheden in verschei dene golven aan land, waarna zij zich snel meester maakten van een strook langs het strand. Niet ver daar van daan, vielen andere troepen het vlieg veld Tabing aan. De stad werd veroverd tussen half vier 's middags, toen het Banteng-stadion werd bezet, en zes uur 's avonds, toen de gehele stad in rege ringshanden was. De opstandelingen vluchtten in verwarring, met achterla ting van hun uitrusting. De opruimings operaties worden voortgezet. Tot dusver werden 20 opstandelingen gevangen ge nomen. Er vielen bij de verovering van Padang geen slachtoffers. De operatie tegen Padang wei;d uitge voerd door het „commando van 17 augustus". Washington niet verbaasd De berichten uit Djakarta, waarin melding- wordt gemaakt van de ver overing van Padang, hebben in de Amerikaanse hoofdstad geen verba zing gewekt. Reeds enige weken acht men in Washington de kansen op suc ces van de opstandelingen uiterst klein. De Amerikaanse deskundigen voor het Verre Oosten weigeren voor het ogen blik voorspellingen over de mogelijke verdere ontwikkeling in Indonesië, na beëindiging der vijandelijkheden, te doen. Wel merken zij op, dat de burger oorlog gekenmerkt is door een afwezig heid van belangrijke strijd en dat de politieke rebellie uitgegroeid is tot een gewapende opstand door omstandighe den buiten de wil van de opstandelin gen. Het fundamentele verzet van de grote eilanden tegen overheex-sing door Java blijft bestaan, zo meent men. Een verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, in Tokio, volgens welke Hatta mogelijk binnen een week weer een officiële functie zou aanvaarden, heeft men in Washington met grote belang stelling ontvangen. Maar men vraagt zich af, of de communisten zich daar- by zullen neerleggen Soengei Dareh bezet Radio-Djakarta heeft voorts mede gedeeld, dat de troepen der Centrale regering ook Soengei Dareh, gelegen aan een der verbindingswegen tussen Zuid- en Midden-Sumatra en Tan- djoeng Lola, ten zuiden van Padang hebben bezet. Aankoop van schepen? Radio-Djakarta heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Indonesische re gering van plan is schepen met een to taal tonnage van 256.000 ton voor de kustvaart aan te kopen. Indonesië wil de schepen kopen in Italië, Denemar ken, Nederland, Tsjecho-Slowakije en ander landen, aldus de radio. Bladen in vreemde karakters verboden Bij besluit van de Indonesische chef staf zijn dagbladen en tijdschriften, die in hun publikaties andere kaï-akters dan het Latijnse schrift gebruiken, verboden. Dit besluit werd genomen om te voor komen dat misbruik woi'dt gemaakt van kaï-akters, die bij het gi-ootste deel van het Indonesische publiek onbekend zijn, waardoor de openbare rust en oi'de zou den kunnen worden verstoord. Door dit vei-bod woi-den niet alleen de nationa listisch-Chinese dagbladen en de spe ciale editie van de „Sin Po", die aan- Zware straffen tegen oud S.S.-ers geëist in Neurenberg Voor 3 man achttien jaar (Van onze correspondent in West-Duitsland) Urenlang heeft de officier van justitie gisteren te Neurenberg in een proces tegen een groep S.S.-ers gesproken over hun misdaden en hun nog altijd be staande schuld. Hij eiste tegen de voor malige S.S.-generaal Simon een gevan genisstraf van zes jaar. Tegen een twee de S.S.-er acht en tegen een voormalig majoor van de voormalige Duitse weer macht vier jaar gevangenisstraf. Zij allen worden er van beschuldigd in april 1945 er aan te hebben meegewerkt, dat drie inwoners van het Zuidduitse plaatse Brettheim, die enkele Hitier- jongens hadden ontwapend, dan wel zich tegen deze ontwapening niet had den verzet, op onmenselijke wijze waren opgehangen. Van een zogenaamd „standgerecht", dat door Simon was bevolen, waren de vooi-malige majoor Otto en de S.S.-er Gottschalk voorzitter geweest. Zij had den de drie Brettheimei's ter dood ver oordeeld. De officier van justitie eiste gisteren de onmiddellijke gevangenneming van deze drie mannen, omdat, zoals hij zei, met de vrijlating van aangeklaagden in dergelijke gevallen steeds slechte erva ringen waren opgedaan. Simon, Gottschalk en Otto tfaren in 1955 reeds te Ansbach tot gevangenis straffen veroordeeld, maar later vrijge sproken. Een uitspraak, welke door het hoogste Westduitse gerechtshof weer werd ingetrokken. Van êx-genei-aal Simon werd tijdens het gisteren gehouden proces door de officier van justitie gezegd, dat hij zich beestachtig gedragen had en dat hij ook tegenover zyn eigen soldaten wreed op- geti-eden was. Van Gottschalk zei hij, dat deze met zijn daden als voorzitter van het standsrecht getracht had zich bij zijn baas, Simon, een wit voetje te halen. Hij had bevolen, dat de lijken van de drie opgehangen Brettheimers vier dagen aan de galg moesten blijven hangen. En de ex-majoor Otto verweet de officier van justitie verregaande ge wetenloosheid, omdat hij uit lafheid niets had willen horen van ontlastende ver klaringen ten gunste van de drie ver moorden. De advocaat van Simon vroeg vry- spi-aak. Simon noemde hij, evenals on langs de voormalige veldmaarschalk Kesselring, een „oprecht en eerlijk sol daat". hanger is van communistisch China getroffen, doch ook een aantal tijd schriften, dat in Arabische karakters I wordt gedrukt. in Voor liet eerst ambtsperiode van vijftien jaar voor deselfde regering van Strijdom De blanke kiezers van Zuid-Afrika hebben woensdag by de algemene verkie zing aan de Nationale partij van premier Strijdom deze partij is reeds tweemaal vfjf jaar achtereen regeringspartij geweest nogmaals voor vijf jaar hun vertrou wen gegeven. In de 48-jarige geschiedenis van de Unie van Zuid-Afrika is het voor het eerst, dat een regering de gelegenheid wordt gegeven vijftien jaar achtereen aan één stuk te regeren. Toen gisteren alle uitslagen bekend waren, had de Natio nale party 103 zetels en de Verenigde party 53. Toen het vorige parlement ontbon den werd, had de Nationale partij 96 zetels en de Verenigde party 52. Verwacht wordt, dat de Nationale regeringsparty nu de 64-jarige Strijdom en zyn minis ters met een grotere meerderheid dan vyf jaar geleden gekozen worden de „apartheid" (gescheiden ontwikkeling der rassen in de Zuidafrikaanse Unie) krachtig zal voortzetten. De oppositionele Verenigde partij wil op economisch gebied een gezamenlyke, doch op alle andere gebieden een gescheiden ontwikke ling der rassen. van de Verenigde partij. De Villiers Graaff, zyn zetel in de Kaapprovincie vei'loor aan een kandidaat van de Na tionale partij. Een grote nederlaag voor de Verenigde partij was ook, dat De Villiers Graaffs bekwaamste plaatsver vanger, Steyn, verslagen werd te Ver- eeniging, een yzer- en staalcentrum. Socialisten en onafhankelyken die tezamen acht zetels in het vorige parle- De kleine partijen zijn weggevaagd De overwinning van de minister-pre sident en leider van de Nationale partij, Strijdom, was volledig toen de leider Deze foto toont Koning Boude- wijn in de ere-loge op het België- Plein van de ..Expo '58" tijdens het uitspreken van de rede. waarmee hij de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel gisterochtend opende. Reeds deze eerste dag trok de tentoonstelling ruim 100.000 be zoekers. ■d Dit is een recente opname van I is gemaakt door de bekende Engel- Prinses Margaret van Engeland. se fotograaf Cecil Beaton, welke in Clarence House te Londen ment hadden, slaagden er niet in één zetel te behouden. Sedert 1910, het jaar waarin de Unie ontstond, hebben er socialisten in de Volksraad gezeten. De tot nu toe bekende resultaten der Zuidafrikaanse algemene verkiezingen worden vooral door de twee volgende factoren gekenmerkt de kleine partijen zyn weggevaagd; in de nieuwe volksvertegenwoordiging zul len slechts vertegenwoordigers der twee grote partijen, de aan het bewind zijnde Nationalisten en de oppositionele Ver enigde partij, zitting hebben; de meerderheid der Nationalistische partij is vrijwel in het gehele land toe genomen. Was er bij de vorige algemene verkiezingen een betrekkelijk gering ver schil in de stemtotalen, die beide par tijen op zich wisten te verenigen de Nationalisten dankten hun meerderheid in de Volksraad in hoofdzaak aan het districtenstelsel thans kan worden verwacht dat er ook, ten gunste van Strijdom c.s., een duidelijk verschil in de totalen der door beide grote partyen verworven stemmen zal zjjn. Gisteren grote demonstratie-met-staking voor het houden van een volksstemming (Van onze correspondent in West-Duitsland) Meer dan honderdduizend Hamburgers hebben gistermiddag op de Rathaus- markt in het centrum van de stad geprotesteerd tegen de atoombewapening van het Westduitse leger. Daarbij vond de eerste staking in de Bondsrepubliek plaats tegen deze maatregel van de regering-Adenauer en de meerderheid van de Bonsdag. Het personeel van het stedelijke bus-, tram- en ondergrondse bedryf staakte op het drukste moment van de dag, namelijk tussen kwart over vyf en zes uur tydens de protestdemonstratie. Er ontstond door deze staking een enorme chaos omdat de stromen kantoorbedienden en arbeiders tevergeefs trachtten na werk- tyd tegen de stroom demonstranten in naar huis te komen. Op de stations kwam het tot ware veldslagen tussen hen, die probeerden per trein naar hun woon plaats in de omgeving te komen. Met grote moeite slaagde het trein- en stationspersoneel erin om het spoorwegverkeer gaande te houden zonder dat er ongelukken gebeurde. de vele stoeten werden meegevoerd, ge tuigden nu juist niet van goede smaak, waardoor ook al een soort revolutionair accent aan de demonstratie werd ge geven, die overigens een rustig verloop had. Overigens kon men de indimk niefc kwytiaken, dat hier een socialistisch- liberaal bewind van een Westduits land met zyn stem tegen de centrale rege ring te Bonn nogal ver ging. Het span doek „Zoiets als Hirosjima, dat vindt Adenauer prima" was hiervan de be vestiging De socialistische Hamburgse burge meester verklaarde o.m.. dat het zin loos is academisch te betogen over ge varen van „volksstemmings-democratie". Hy was een overtuigd voorstander van een volksstemming over de atoom bewapening. Juridische haarkloveryen noemde hy de argumenten van de re gering te Bonn tegen „onze vrije me ningsuiting en hartstochteiyke waar schuwing". Zoals deze speech van Brauer, een be- langryk man in de Westduitse sociaal democratie, zo was ook de gehele mani festatie, iixclusief de staking en haa* gevolgen: imposant, maar op de buiten staander de indruk makend dat er iets gevaariyks uit zou kunnen voortvloeien. Verkeer ontwricht De binnenstad van Hamburg de grootste stad van West-Duitsland met 1.8 miljoen inwoners stonden tien tallen trams stil tijdens de staking en de door de socialisten, met medewer king van de socialistisch-liberale rege ring van de stad gehouden demon stratie. Het heeft uren geduurd voordat er weer enige orde was gekomen in het verkeerssysteem. De staking heeft on getwijfeld miljoenen marken gekost, een strop, waarvoor, zoals de socialistische bui'gemeester Brauer heeft gezegd, de belastingbetaler opdraait omdat het hier gaat om betaalde diensttijd van de stakers. Niet spontaan Op buitenstaanders maakte deze reuze- demonstratie een allesbehalve opge wekte indruk. Zy was grondig georga niseerd. De opmars van de demonstran ten uit het centrum van de stad was hiervan een voorbeeld en gaf bepaald niet een spontaan accent aan de opzet van het geheel. De spandoeken, die in Ontploffing op schip in Japan: 30 doden Meer dan dertig arbeiders van een bergingsmaatschappy zijn gisteren om het leven gekomen bij een ontploffing op het gelichte munitieschip „Canada Victory", dat in de oorlog ten zuiden van Japan is gezonken. Geweldige groei van aantal TV-toestellen in West-Duitsland (Van onze coiTespondent in West-Duitsland) Het aantal televisie-toestellen in de Westduitse Bondsrepubliek neemt met een schier ongelofelyke snelheid toe. Om streeks Kerstmis kon men met enig feest- vertoon de miljoenste bezitter van zijn toestel begroeten, en nu zyn er al over de anderhalf miljoen toestellen aange meld. In maart zyn er 60.000, dat is dus ca. 2.000 per dag, by gekomen. Meer dan 14.5 miljoen bewoners van de Bondsrepubliek betalen verder ge regeld radio-luisterbydragen. Driehonderd Zweedse padvinders naar Wassenaar (Van onze Haagse redactie) Driehonderd Zweedse padvinders zul len met een volledig tentenkamp in juli naar ons land komen om tien dagen op Duinrell in Wassenaar te kamperen. Het zyn 100 meisjes en 200 jongens, die met grote autobussen een reis door Euro pa maken. Ze komen aan op 8 juli. De volgende dag blyven zy hier om alles voor een „staand kamp" ln orde te maken. Dan zullen zy Den Haag gaan be zichtigen, naar Rotterdam ryden, gedu rende twee dagen Haagse padvinders in hun tenten ontvangen, een dag Amster dam bekijken, een tocht naar de Expo maken en via Luxemburg en Duitsland weer naar Zweden terugkeren. De or ganisatie berust by oubaas C. van Wie- ringen, assistent districts commissaris voor voortrekkers, en mej E. Hagg leid- ter van een pionier-vendel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1