C.H. fractie in Katwijks raad zegde vertrouwen in wethouder Kleen op Expositie „Flora Nova"' te Boskoop Ter beschikkingstelling van raadszetel verzocht huidige Kerkelijk Leven KOKOS- BULTHUIS LOCOMOTIEF C.H.U. RIJNSBURG 50 JAAR Fraaie resultaten ondanks kou 97ste jaargang Vrijdag 18 april 1958 Vierde blad no. 29419 Verklaring J. N. Ouwehand Het was eerst by de rondvraag dat deze kwestie ter sprake kwam, toen de heer J. N. Ouwehand het woord vroeg om namens de Chr. Historische-fractie een verklaring af te leggen. De inhoud van deze verklaring luidt als volgt: „De CH-fractie heeft kennis genomen van het feit dat de heer D. J. Kleen, C.H.- raadslid. bedankt heeft ais lid van de Christelijk Historische Unie en is over gegaan naar een andere politieke partij, vaar hij als nummer één op de kandi datenlijst voorkomt. Gezien deze gang ran zaken ziet de CH-fractie zich ge noodzaakt haar vertrouwen in de heer Kleen op te zeggen en verzoekt hem zijn raadszetel ter beschikking te stellen". Na deze verklaring werd door geen der le den over deze kwestie het woord ge voerd. terwijl ook de heer Kleen zich van commentaar onthield. GEHOORZAAL De uit tweeëntwintig punten be staande agenda werd overigens in een Voor de openbare vergadering van Katwyks gemeenteraad, die gisteravond om half acht onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker plaats vond, was van de zyde der inwoners grote belangstelling; alle plaatsen op de publieke tribune waren bezet en velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Ongetwijfeld was dit een gevolg van de gerezen moeilijkheden rond de fractie van de Chris telijk Historische Unie. Zoals wij reeds in ons blad van j.l. dinsdag schreven heeft het fractielid wethouder D. J. Kleen het lidmaatschap van de CHU opgezegd en voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen een kandidatuur aanvaard als lijstaanvoerder voor een nieuwe groepering, de Protestants Christelijke Unie. zeer vlot tempo afgewerkt. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschik ken op het beroep van de heer B. M. P. Kornet tegen de weigering van de door hem gevraagde vergunning tot het ver bouwen van het pand Freek van Rhoon- straat 1 tot tijdelijke gehoorzaal, gaf enige stof tot discussie. De heer A. I Wassenaar (A.R.) achtte het standpunt van B. en W. onaanvaardbaar. Wan- i neer de heer Kornet heeft toegezegd alle risico's, voortvloeiende uit de ligging van i het pand binnen het saneringsgebied, voor zijn rekening neemt, is er geen enkele reden om hem niet ter wille te zijn. Voor de gemeente is hier geen enkel risico bij en het gevolg zou zijn dat enigszins zou worden voorzien in het grote gebrek aan zaalruimte. De heer H. Haasnoot (PvdA) was het hiermede niet eens. Binnenkort kan namelijk het nieuwe wederopbouwplan worden tege moet gezien en zodra dit het geval is zal zeker een oplossing kunnen worden ver kregen. die voor de heer Kornet veel aantrekkelijker is dan zijn huidig plan. De heer mr. J. van der Plas (AR) wees erop dat reeds vroeger op een soortgelijk beroepschrift van de heer Kornet afwij zend werd beschikt en hierop thans terugkomen zou zeker niet van conti nuïteit in het beleid getuigen. De heer dr. G. W. Overdijkink <CH>, hierop in gaande. kon bij het beleid terzake van het wederopbouwplan slechts een „con tinuïteit van "uitstellen" waarnemen. Wanneer thans gezegd wordt dat binnen afzienbare tyd een nieuw wederopbouw plan aan de raad zal worden voorge legd. dan brengt hij in herinnering dat precies hetzelfde ook reeds in 1956 werd gezegd. Bij B. en W. is op dit punt een devaluatie van beloften te constateren. Hij kon dan ook alleen zijn stem aan het voorstel geven als hij de bindende toezegging zou mogen ontvangen dat nu ook werkelijk binnen zeer korte termijn het plan ter tafel kan worden gebracht. Wethouder H. P. Bloot, die overigens weinig waardering kon hebben voor het verwijt, dat van de zijde van B. en W. en openbare werken niet voldoende voort varendheid werd betracht, zegde toe dat het plan thans werkelijk binnen een paar maanden aan de raad ter vast stelling zal worden aangeboden. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijland (toez.) W. Koole te Uitwijk; Aangenomen naar Lunteren (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet, die be dankte voor Sliedrecht (toez.) en voor Veenendaal (toez.). GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude H. J, Bavinck. kand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert B. Bijleveld te Ds. J. J. Taiens 60 jaar predikant Donderdag zal het zestig jaar geleden njn, dat ds. J. J. Taiens van Warnsveld *erd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 16 mei 1874 te Groningen geboren en studeerde daar ook aan de Rijksuniversiteit. Ds. Taiens stond eerst ruim vier jaar te Niekerk. Oldekerk en Faan in de classis Gronin gen. daarna bijna dertig jaar te Bierum In de classis Appingedam en tenslotte :og bijna twaalf jaar te Garrelsweer veneens in de classis Appingedam, waar em met ingang van 1 november 1943 ia ruim vijfenveertig volbrachte dienst aren, op 69-jarige leeftijd emeritaat *erd verleend. Generale synode Geref. Kerken NIEUWE K.O. KRIJGT NOG TAALKUNDIGE EINDREVISIE. De generale synode der Geref. Ker sen heeft zich gisteren uitsluitend bezig tehouden met de verdere behandeling an het ontwerp kerkorde. Allereerst kwamen in behandeling de ingehouden artikelen 31 tot 37. Deze ïrtikelen handelen over het recht van meerdere vergaderingen. Artikel 31 werd na uitvoerige discus ses als volgt vastgesteld: „De regering '»n de kerk. het opzicht en de tucht de kerk zyn toevertrouwd aan haar trgaderingen. Er zijn vier gewone ver gaderingen: de kerkeraad, de classis, de articuliere synode en de generale sy node. Van de kerkeraad worden de drie mdere vergaderingen onderscheiden als aeerdere vergaderingen. Van deze ge- ïone vergaderingen wordt onderschei en de oecumenische synode, die een buitengewoon karakter draagt en waar- 'P uitsluitend het in artikel 69 bepaalde •'an toepassing is". In de middagvergadering heeft de sy- iode breedvoerig gediscussieerd over ar- ikel 45. waarin het gaat over zaken, faarmede het bestaan van de kerk zelf iemoeid is of haar plaats ten opzichte an het kerkverband in geding is. Het esultaat was echter, dat dit artikel nog 'oor nader beraad terug ging naar de ammissie. Tenslotte heeft de synode ook een wij ding aangebracht in artikel 8. waar ehandeld wordt over hen, die in aan merking komen voor de roeping in enig •nbt en waar gesproken werd van man- -elijke belijdende leden. Zij heeft na melijk het woord „mannelijke" geschrapt aartoe een der particuliere synoden en voorstel had gedaan, dat de com missie overnam. De synode besloot, dat de nieuwe KO. Is zjj geheel is vastgesteld, nog aan een lalkundige eindrevisie zal worden on tworpen. Ook de zitting van vandaag 'as gedeeltelijk gewijd aan de behande- van de KO. Radio-Moskou kritiseert doopplechtigheden Radio-Moskou heeft in een uitzending, estemd voor de Sovjet-Unie, een felle anval gedaan op kerkelijke gebruiken, o het bijzonder de doopplechtigheid, ten massa baarlijke nonsens en voor- Wdelen". ..De priesters maken van de kerkelijke !»pplechtigheid het symbool van rei ning van een niet-bestaande zonde an Adam en Eva gebruik om ouders, te niet meer in deze zonde geloven. *ar de kerk terug te lokken", zo werd tegd. Hiertegenover stelt men dat de aan- iïte van een geboorte by de burgelijke 'utoriteiten vaak vervelend en forma- -stisch is, aldus Radio-Moskou. Kerkelijke trouwplechtigheden zijn '%ens de commentator „een fantastisch fbeuren, gekoppeld aan een betrekke- normale handeling". Voorts leiden "rkelyke huwelijken tot „morele en Kns fysieke slavernij van de vrouw". .Slechts zes dagen van het jaar zijn P een of andere wijze geen kerkelijke fcstdag. Kerkelijke feestdagen leiden '•°t absenteïsme, dronkenschap en vecht- *rtyen". Plas (PvdA) meende echter een waar schuwend woord te laten horen ten aan zien van de verdeüng der standplaatsen. Naar spreker had vernomen zouden zich in een naburige gemeente moeilijkheden hebben voorgedaan, doordat daar was afgegaan op adviezen van bepaalde zyde, waardoor standplaatsen werden gege ven aan minder bonafide kooplieden. Naar hem ter ore was gekomen was het niet denkbeeldig dat zich in Katwijk dezelfde moeilijkheden zouden voordoen. Spreker was echter gerustgesteld toen hij van de voorzitter de verzekering ont ving dat nog geen enkele standplaats was uitgegeven. De heer dr. G. W. Over dijkink (CH) die als voorzitter van de commissie ad hoe een werkzaam aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de markt, had gaarne gezien dat even eens ter vaststelling was aangeboden een verordening, bevattende uitvoerings voorschriften m.b.t. de markt. Zoals de toestand thans is hebben B. en W. alle touwtjes in handen. Spreker zou het juister gevonden heb ben indien een vaste commissie zou worden ingesteld bestaande uit raads leden, vertegenwoordigers van de plaat selijke vrouwenorganisaties en vertegen woordigers van de marktkooplieden, die B. en W. van advies zou kunnen dienen. Hij beval daarom aan by de thans te" treffen voorbereidingen voorlopig de commissie ad hoe te blijven inschakelen. Later zou de raad dan een voorstel kun nen worden aangeboden voor de instel ling van een vaste commissie. Na ruggespraak met de wethouders, kon de voorzitter de toezegging doen dat ten aanzien van de inschakeling van de commissie ad hoe aan de wens van de heer Overdijkink zou worden tegemoet gekomen en dat het college zich nader zou beraden over de gedane suggestie omtrent instelling van een vaste com missie. De heer H. Haasnoot (PvdA) verzocht tenslotte nog het toekomstige marktterrein van een zodanige verhar ding te voorzien, dat dit op de dagen, waarop geen markt wordt gehouden, als ontspanningsgelegenheid voor de jeugd kan worden gebruikt. Ook over deze ge dachte zal B. en W. zich beraden. De overige voorstellen werden alle zonder noemenswaardige bespreking en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Bij de rondvraag werden geen belang rijke zaken meer aan de orde gesteld. Te ongeveer kwart voor negen sloot de voorzitter de bijeenkomst met het uit spreken van het ambtsgebed. Nadat de voorzitter nogmaals had doen uitkomen dat, op grond van de huidige bsbouwingsvoorsohriftén, op dit moment de raad geen andere be slissing kan nemen dan de voorgestelde, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. MARKT De voorstellen inzake de vaststelling van verordeningen m.b.t. de in te stel len weekmarkt konden ieders goedkeu ring wegdragen. De heer Jac. van der DE tDEALE OVERHEMD-ÉOORD Dat is de oronized boord van Kerko's „Espresso" shirts. Door zijn versterkte punten, zijn speciale voering blijft deze boord volle 16 uur per dag keurig glad zitten. Slechts f 13.50 LOPERS en afgepaste MATTEN in de nieuwste dessins en kleuren. Zie onze speciale etalage BOTERMARKT 23 Moeder stopte haar kindje in teil met kokend water Een inwoonster van Culemborg heeft haar twintig maanden oude zoontje Leo in een teil met kokend water ge stopt. Aan de gevolgen hiervan is het kindje in het St.-Barbara-ziekenhuis overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd, dat het van een tafel in de teil was gevallen. Toen er over dit geval geruchten begon nen te lopen, kwam de politie pools hoogte nemen. Het bleek dat het kindje alleen ernstige brandwonden aan het onderlichaam had, zodat het onmoge lijk in de teil gevallen kon zijn. Man en vrouw werden verhoord en tenslotte be kende de vrouw, in een vlaag van waan zin haar daad te hebben gepleegd. Huwe lijksmoeilijkheden zouden haar ertoe hebben geleid. Het echtpaar heeft nog een kindje van vier maanden. Tunesisch beroep op Veiligheidsraad Bij voortduring van de Franse kabinetscrisis President Habib Bourguiba van Tune sië heeft gisteren te Tunis verklaard, dat zijn land een beroep op de Veiligheids raad zal doen, indien er in Frankrijk een langdurige kabinetscrisis zou ont staan. Bourguiba, die dit mededeelde in een radio-toespraak, verklaarde, dat de Brits-Amerikaanse goede-dienstenverle- ning „heeft gefaald op het ogenblik, waarop haar conclusies door de Franse Nationale Vergadering werden verwor pen". Hij zei een week te zullen wachten, om te zien of er dan een nieuw Frans kabi net zou zijn. Indien dit niet het geval was zou Tunesië een klacht bij de Vei ligheidsraad indienen over het Franse bombardement, op acht februari J.l., van het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joessef. Bourguiba zei. dat Tunesië de Veilig heidsraad zal verzoeken voor te schrij ven, dat de Franse troepen worden te ruggetrokken, niet alleen uit Tunesië, maar uit geheel Noord-Afrika Hij noem de Franse koloniale politiek een gevaar voor de gehele Westelijke wereld. Inmiddels zijn de Brit Beeley en de Amerikaan Murphy, die goede diensten hebben verleend voor het op gang bren gen van Frans-Tunesische onderhande lingen, uit Parijs vertrokken. Bij aankomst in Londen verklaarde Murphy gisteravond: „Ik zou niet wil- len zeggen, dat onze zending als gevolg van de huidige politieke toestand in I Frankrijk voltooid is. Zij is alleen maar opgeschort". Burgemeester Van den Bosch naar Cardiff vertrokken Burgemeester Loeff van 's-Hertogen- bosch is vandaag met zijn echtgenote naar Cardiff vertrokken op uitnodiging van de commandant van de 53ste divisie van Wales. Zaterdag 26 april zal nJ. in Cardiff de bisschop van Llandaff een kapel inwijden als oorlogsmonument van de 53ste „Welsh Division", dezelfde die in oktober 1944 's-Hertogenbosch heeft bevrijd van de Duitsers. Ook in 's-Her togenbosch is ter herdenking van dit feit enkele jaren geleden een monument onthuld. De burgemeester, die de gast zal zijn van de burgemeester van Car diff, vertegenwoordigt de burgerij van 's-Hertogenbosch. Als geschenk van de burgerij heeft het Bossche gemeentebestuur voor de kapel een vitrinekast met toepasselijk opschrift en een herinneringsboek met de namen van alle eenheden die met de 53ste „Welsh Division" hebben gevochten. aangeboden. Bloesems 14 dagen te laat (Vain onze Haagse redactie) Door het gure weer zal de bloei van de boomgaarden over het gehele land minstens 14 dagen later dan normaal plaats vinden. In Zuid-Limburg is de normale i bloeitijd zo omstreeks half april. Het i eerst bloeit dan de „late kers", een week later gevolgd door de meikers. J Zodra het weer zachter wordt, zullen de boomgaarden gaan uitlopen. Er be- staat de kans. dat soorten, die anders achter elkaar bloeiden, zoals dus de „late kers" en de meikers, dan tegelijk zullen gaan bloesemen Een week nadat in Limburg de boom gaarden beginnen te bloeien, is de Be tuwe aan de beurt. Weer een week later de Beemster. Als het plotseling „werke- lijk goed voorjaar" wordt, kan het best i j gebeuren, dat ook in gebieden, die an ders met tussenpozen van een week hun I bloesemtij'd beleven, alles tegelijk komt. Gunstig jaar voor de bloemisterij Het afgelopen jaar is voor de Neder landse bloemisterij een gunstig jaar ge weest. Ondanks de moeilijkheden, die in het economische leven werden onder vonden in ons land en onze buitenlandse afzetgebieden, nam de afzet van de bloemisterijprodukten toch weer toe De uitvoer steeg van 49 miljoen gulden in 1956 tot ruim 53 miljoen gulden in 1957. snijbloemen speelden hierby met een export van 45.5 miljoen een overheersen de rol. Maar ook de export van jonge planten was in 1957 weer ruim een mil joen gulden hoger dan in 1956. De exportcijfers voor de eerste drie maanden van dit jaar tonen wederom een belangrijke stijging. In de eerste drie maanden van 1957 werd namelijk voor f. 14.651.682 aan bloemisterijproduk ten geëxporteerd, tegen f. 16.475.324,in hetzelfde tijdvak van 1958. Dit deelde de voorzitter, dr. A. J. Ver- hage. gisteren mee op de in Utrecht ge houden jaarvergadering van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij". Uit het jaarverslag bleek dat Duits land, dat zijn snijbloemenmarkt met 1.6 miljoen gulden vergrootte, de belang rijkste afnemer is gebleven. Op de tweede plaats blijft Engeland staan, dat zijn im port van snijbloemen met f 1.8 miljoen vergrootte. Als derde landi in de rij van afnemers is de afzet naar Zweden van dit produkt verhoogd van f. 6.4 tot f. 6.7 miljoen. Ook de export naar België en Luxemburg steeg en wel van f. 5 miljoen naar f 5,7 miljoen. Eisenhower over <le strijd voor de vrede „De nare en gevaarlijke last van de bewapening zal tenslotte van de schou ders van de mensheid genomen worden, als de niet-communistische wereld blijft strijden voor een duurzame vrede", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren op de zevende jaarvergadering van het Internationale Persinstituut te Washing ton. „Wü alleen betreuren deze grote militaire uitgaven, maar hoeveel het ook moge kosten, het is noodzakelijk Amerika te beveiligen. Het communistisch impe rialisme blijft streven naar wereldover heersing". Advertentie Advertentie Een goede raad van Wim van Est Ook MOC U LOCOMOTIEF Op Locomotief behaalde ik mijn grootste successen! Maar die jongens maken heus niet altéén racefietsen! U vindt bij Locomo tief een enorme keus: klassieke, moderne én super lichte tour modellen. U zult net als ik van Uw Locomotiefje alleen maar plezier beleven! U koopt een winnende fiets! (met M) Vredestein banden) ümpt&c/it&z! In Delfzijl wordt in juni scheepvaartweek gehouden (Van onze correspondent) In de week van 28 juni tot en met 5 juli wordt in de havenstad Delfzijl een grootscheepse scheepvaartweek geor ganiseerd. waarvan de centrale trek pleister een grote scheepvaart ten toonstelling zal zijn. Voorzover bekend, is in Delfzyl nog nooit eerder een dergelijke tentoonstelling geweest. Hoofddoel van deze feestweek is de tanende belangstelling voor de scheep vaart opnieuw aan te wakkeren. Door een grote actie in geheel ons land en in Duitsland van de Eems tot de Elbe hoopt men de aandacht van zeer velen te trekken. De tentoonstelling zal worden onder gebracht in de schouwburg „De Molen berg". De scheepvaartweek valt net in de jaarlijkse winkelweek van de plaatselijke handelsvereniging. Haar leden zullen hun etalages in het teken van de scheepvaart stellen. In een Cineac zullen de gehele dag films vertoond worden over vrachtvaart, het reddingswezen, de walvisvaart en andere bedrijvigheden op zee. Als bijzondere aantrekkelijkheid geldt een demonstratie van de zelfrichtende reddingboot „Insulinde". die in de haven door een bok zal worden gekanteld om te laten zien. dat zy zichzelf weer op richt. EERSTE PEULEN IN TER AAR. De gebr. Van der Ster uit Ter Aar voerden heden de eerste peulen aan de veiling aldaar. Koper werd de heer Jac. v. d. Broek te Leimuiden, die f. 6.90 voor dit produkt betaalde. Deze aanvoer was een week later dan vorig jaar. Duitse thee voor verkleumde betogers in Londen Tien demonstranten begonnen giste ren voor de Duitse ambassade in Londen een wake van 24 uur protest tegen uit rusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens. Toen Bondskanselier Adeauer 's mid dags de demonstranten met de leuzen „geen kernwapen voor Eisenhower. Kroesjtsjef, Macmillan, Adenauer" ver kleumd in de regen zag staan, zei hjj tegen de ambassadeur, dr. Ritter:.. Vraag die mensen op de thee", hetgeen de am bassadeur prompt deed. Slechts vier van de tien betogers na men de uitnodiging aan. Toen zjj het gebouw binnengingen kwamen zjj de Bondskanselier tegen, die net vertrok voor een conferentie met premier Mac millan. Hij gaf het verbaasde viertal een hand en zei: „Ik ben het volkomen met U eens". Gezellige bijeenkomst met de jongeren De kantine van de N.V. Van der Vijvers Conservenfabrieken was gisteravond goed bezet door leden van de CHU en donateurs en leden van de CHJG. Daar de CHU dit jaar 50 jaar bestaat besloten de besturen van bovengenoemde verenigingen de herdenking van dit feit te laten samenvallen met de jaarlijkse donateursavond van de CHJG. Leefde men gisteren nog in afwachting van het al dan niet slagen van de avond, thans kan gezegd worden dat deze een groot succes geworden is, waar weliswaar de ernst de boventoon voerde, maar waar toch ook plaats was voor humor. De heer C. D. v. d. Vyver, voorzitter van de plaatselijke Kiesvereniging, leid de de avond. Hy stond een ogenblik stil by het jubileum en las art. I van het beginselprogramma van de C.H.U., n.l. dat bij de uitvoering van het gezag in de staat richtsnoer en toetsteen behoren te zijn hetgeen in de Heilige Schrift ge openbaard wordt, ongeacht de personen die met enig overheidsgezag zijn bekleed. Een jubileum van welke vereniging ook, gaat voorbij, maar de beginselen blijven Zo gaan, wanneer men zyn plicht blijft verstaan, de beginselen over van geslacht op geslacht. Dankbaarheid moet er zijn omdat het mogelijk is Christelijk Historisch te zyn en omdat er nog een aantal mensen is dat zo denkt. De voorzitter van de C.H.J.G.. W. Leeuwenburg, sprak vervolgens enkele propagandistische woorden. Hij, de grote drijfveer van de vereniging, memoreerde de oprichting van 4 jaar geleden, wilde het aanvankelijk niet erg lukken, leden aan te trekken. Nu is men zover, dat men percentsgewijze beschikt over de grootste jongerengroep van Nederland. Spreker wekte de aanwezigen op mee te werken aan de opvoering van het leden tal. Een gecombineerd jaarverslag werd uitgebracht door de secretaresse en pen ningmeester van de C.H.J.G., resp. mej. A. Verbree en de heer H. van Klaveren. Het ledental (81) beweegt zich nog steeds, evenals het aantal donateurs (203) in stijgende lyn. Ook wist men nog een batig kassaldo ad f. 50.14 te boeken. TOESPRAAK De heer Nieuwenhuijzen uit Den Haag sprak naar aanleiding van 2 Kor. 2 14. het gedeelte waar Eliza na het ten hemel varen van Elia, zegt: waar is de God van Elia. Ja dezelfde? Spreker nam zich de vryheid hier in te vullen: Waar is de God van bijv. Juliana van Stolberg of Willem van Oranje. De Overheid heeft de hand te houden aan de Heilige Kerkedienst, waar blijft deze taak? Het gebed van ons allen is nodig voor hen die op eenzame posten of in moei lijke situaties in het landsbelang zyn. Na zijn toespraak mocht de heer Nieuwenhuijzen een blijk van waarde ring in ontvangst nemen. TONEEL Het toneelstuk „Levensschaduwen" vormde het besluit van de avond. In het kort de inhoud: In het gezin Volmars. vader (Piet de Mooy), moeder (John Lafeber) en kinderen Henk (Jan de Best). Paul (Joop de Mooy) en Elly (Cobie Passchier» rijgen de moeilijkhe den en onenigheden aaneen Vader zit in zakenmoeihjkheden en moeder moet terugkomen van een al te luxueus geleid leventje. De spanning be reikt haar hoogtepunt als de broer, Bart Volmars. een oude zeeman (Jaap Berg man) zyn intrede doet en het slechte verleden van zijn broer openbaar maakt. Aanvankelijk lykt het alsof de levens- schaduwen steeds groter worden, maar in het laatste bedryf komt alles weer in orde. De zon breekt door in het gezin en men gaat een nieuw leven tegemoet. Andere speelsters zyn nog: Maartje de dienstbode (Janny Glasbergen) enGerda Wolters een wees (Anny de Mooy. De spelers (sters) werd dank gebracht voor het goede spel en van Piet de Mooy, een zeer actief lid, afscheid genomen daar deze nu een werkkring elders heeft. Ds. M. C. Groenewoud hield de dag sluiting. Gistermiddag heeft de burgemeester van Boskoop, de heer Verkerk, de prachtige vaktentoonstelling Flora Nova 1958 te Boskoop in het gebouw Florida geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester en mevrouw Verkerk en de burgemeesters van Reeuwyk, Zwammerdam. Alphen en Waddinxveen, alsmede de wethouders en de gemeentesecretaris van Boskoop. Ook van de zijde van de Bond van Plantenhandelaren bestond voor deze expositie grote belang stelling. De heer H. Grootendorst verwelkomde de gasten en sprak er zyn voldoening over uit dat de deelname aan deze expositie zo bijzonder groot is. Het lag aanvankelyk in de bedoeling een echte vaktentoonstelling te houden, dus een expositie meer gericht op de belangen van de boomkwekers zelf. doch door de overweldigende belangstelling er zijn niet minder dan vijftig inzenders was het karakter wel enigszins gewijzigd. Zo is deze tentoonstelling uitgegroeid tot een waar Florida, dat temidden van de nog kale kwekerijen verwarmend aandoet. Burgemeester Verkerk verrichtte hier op de officiële opening, door de deuren naar de zaal waarin de expositie wordt gehouden te openen. De ruim 700 m2 van de beurshal is een bloemenzee ge worden. WAARDEVOLLE INZENDINGEN Onder de vele inzendingen troffen we zeer fraaie staaltjes van kweekkunst Het is onbegrypelijk, dat in deze tijd met strenge vorst door geforceerde kweek zulke schitterende resultaten te behalen zijn geweest. Prachtige azalea's worden afgewisseld met rododendronperken. Een byzon- derheid vormt o.a. de fraaie Rodostand van de fa. P. van Nes: de Rodo Go liath. Ons werd medegedeeld dat 20 jaar werd geëxperimenteerd voordat men dit fraaie resultaat heeft weten te be reiken. Het is moeilijk te zeggen wat nu het mooiste van deze tentoonstelling is te noemen. De jury heeft dan ook een on- gelofelyk moeilijke taak gehad en het viel niet te verwonderen, dat de com missie die de planten moest beoordelen praktisch aan één stuk heeft moeten doorwerken om de beoordeling tijdig ge reed te hebben. Er zyn ruim honderd bekroningen gevallen De fa. H. den Ouden zag zich enkele bekroningen in goud toegekend voor fraaie azalea's Ook Aalsmeer liet zich vertegenwoordigen op deze prachtige tentoonstelling Een machtige Hortensia-groep voor het to neer opgesteld, maakte een rustige af sluiting van deze wand mogelyk Met grasperken en mos heeft de architect, de heer Vogel uit Vlaardingen, prach tige decors weten te scheppen. VERLENGD Om tegemoet te komen aan veler wensen op dit gebied heeft het bestuur besloten de tentoonstelling met één dag te verlengen, zodat ook zondagmiddag na 1 uur de expositie zal zijn geopend.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11