DE ADVOCAAT-FISCAAL EISTE VRIJSPRAAK VOOR MAJOOR K. *<3 Bewijsmateriaal voor bepaalde punten verre van overvloedig Tientallen Oostduitse geleerden namen in drie maanden de vlucht Westduitse liberalen verklaren zich tegen „atoom-plebiscieten^ Nieuwe geneesmiddelenwet door Tweede Kamer aangenomen DONDERDAG 17 APRIL 1968 Verrassend slot van lange zittingsdag Verdediger: „Waarom toch al dat gerucht?" (Van onze Haagse redactie) Een verrassende climax na een langdurige zittingsdag, de advocaat fiscaal, mr. D. J. van Gilse heeft vrijspraak geëist in de zaak tegen majoor K. Tegen kwart voor acht gisteravond, nadat alle getuigen a decharge door de president van het Hoog Militair Gerechtshof in de zaak tegen majoor K. gehoord waren, nam de advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, het woord om zijn requisitoir te houden. „De behandeling van deze zaak in hoger beroep", zo zei hij, „mag anderen wat lang gevallen zijn. -M heeft echter in alle rust en volledigheid plaats kunnen vinden". van majoor K, Ook op dezelfde vraag: van de begrotingspost van -f. 50.000, die later f. 350.000 werd. kon deze getuige geen antwoord geven. „De schattingen waren soms zo vaak mis", zo zei hü nog onder hilariteit in de zaal. Zaak geeft een verwarrend beehl Mr. Van Gilse begon hierna met de algemene opmerking, dat de behan deling van de zaak z.i. een verwar rend beeld geeft. Er zijn enige ver klaringen van getuigen gehoord, die, zo zei hij verder, blijkbaar voorzich tig moesten zijn, met wat zij zeiden". „Bijzonder exact vind ik de be klaagde in zijn verklaringen"aldus mr. Van Gilse, die er ook op wees, dat majoor K. blijk had gegeven zeer goed gedocumenteerd te zijn. De bewering van beklaagde, dat hij niets nagelaten heeft en niets ge daan heefttvaardoor hij in strijd met zijn plicht zou hebben gehan deld. ging de advocaat-fiscaal uit voerig na. Na de dagvaarding punt voor punt onder de loep genomen te hebben, zei mr. Van Gilse, dat het bewijsmateriaal voor bepaalde onderdelen verre van overvloedig was. De wfjze waarop aan beklaagde bedragen zouden zijn over handigd, is niet duidelijk naar voren gekomen. Voor vrijwel alle punten van de dagvaarding kwam spreker tot de overtuiging, dat daarvoor vrijspraak ge- requireerd moest worden. „Ik moet objectiviteit toepassen", zo a reide spreker, ..maar zonder te overdrij- ven wil ik toch zeggen, dat beklaagde bekend staat als een goed officier en dat hij zijn taak naar behoren heeft uitgevoerd". Twijfel Majoor K. verkeerde niet in finan ciële moeilijkheden, zo is ter zitting ge bleken. Toch Ls er het feit van „finan ciële vriendelijkheden" van de getuigen Van Benthem en Davids, aan majoor K. bewezen. Doch spreker vond de verklaringen van deze beide getuigen niet voor hon derd procent acceptabel, zodat hij de twijfel in dit verband in het voordeel van beklaagde wilde zien. Mr. Van Gilse meende, dat andere bewijsmidde len nodig waren, om de verklaringen van deze beide getuigen te staven. Nadat de advocaat-fiscaal nog ingegaan was op de afgelegde ver klaringen van de getuigen Tops en Felderhoff, requireerde hij, dat het vonnis van de Krijgsraad ver nietigd zal worden en dat, bij ge brek aan bewijs, majoor K. over de gehele linie zal worden vrij gesproken. Gelach Nadat gisterochtend en een gedeelte van de middagzi-tting was besteed aan de verklaringen van de getuigen k char ge. werd gistermiddag de zitting van het HMG in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag onafgebroken van 3 uur af besteed aan het verhoor van de getuigen decharge. Slechts van half zes tot zes uur werd de zitting onderbroken. Luitenant-kolonel Onderstal, die als eerste getuige a decharge was gehoord, vertelde, dat hij zich niets kon herin neren hoe het indertijd met de zoge naamde piat-affaire was gegaan. Ook op enige andere vragen moest hij het ant woord schuldig blijven. President: „Was U niet de aangewezen man voor deze post?" Getuige: „Ik was wel aangewezen, maarDit antwoord ontlokte gelach van de aanwezigen in de zaal. Een der verdedigers, mr. Mathuizen, kon maar niet begrijpen, dat op de be groting voor een bepaalde post f. 50.000 was uitgetrokken, terwijl later die post wel zeven maal zo groot werd, namelijk f. 350.000. „Heeft iemand daar ooit wel eens iets van gezegd?", zo vroeg hij de getuige, die ook hierop geen antwoord wist. Vervolgens was luttenan-kolonel M. C. Plaatsman, destijds hoofd van de af deling commerciële zaken van het DML en thans hoofd van de afdeling Voor zieningen, aan de beurt. Deze getuige gaf toe, dat als er een zaak in Engeland aan de hand was, deze dan via agent Van Benthem moest lopen. Hij zeide, dat het in dit geval (de piattën-affaire) voor de hand lag, dat majoor K. met Van Benthem moest werken. Uit het verdere verhoor van deze getuige kwam naar voren, dat er geen speciale taak omschrijving was. eigenlijk geen instruc tie. hoe gehandeld moest worden. Luitenant-generaal b.d. J. H. L. Bos, voormalig directeur van het DML, ver klaarde, dat de „SABU", de sectie aan koop-buitenland min of meer een gees teskind van hem was. Ook hij vertelde dat men de opdracht had gebruik te maken van de diensten van Van Ben them. Hij was er nu eenmaal, hoewel deze getuige meende, dat het contract tussen Van Benthem en het Rijk. eigen lijk helemaal niet nodig was geweest. Er was echter een bepaalde stroming onder zijn superieuren, die voor Van Benthem waren. Geen „monopolie" Van Benthem had te Londen evenwel geen „monopolie", aldus generaal Bos, die er verder op wees, dat hij had in getrokken dat majoor K. op eigen ge zag aankopen mocht doen tot een be drag van I. 3.000. Dat Intrekken was alleen bedoeld voor aanschaffingen in het buitenland en was zeker niet gericht tegen de persoon Goed voorbeeld De volgende getuige was de heer C. J. van 't Hoog. voormalig assistent inkoper bij het DML, die onder majoor K. had gewerkt. Deze getuige sprak over een zeker wantrouwen, dat tegen Van Benthem was ontstaan. Met feiten kon hij dat niet bevestigen, maar het was nu eenmaal zo, zo meende hij. In ieder ge val stond men tegenover de firma Godfrey-Alvïs (van Van Benthem en Davids) anders dan tegenover andere firma's, waarmede zaken werden gedaan. Nadat deze getuige de gang van za ken had toegelicht bij het binnenkomen van offertes, zei hij, dat er voor de in kopers van het DML geen richtlijnen waren opgesteld. „Er werden door ons veel zaken ge daan, waarmede behoorlijke bedragen waren gemoeid", zo zei hij. „Er was ech ter één moeilijkheid: de betalingsrege ling. Deze getuige had majoor K zes a zeven jaar meegemaakt en ging regel matig met hem om". President: „Wat vindt U van majoor K.?" Getuige: „Voor ons als personeel was hR een goed voorbeeld". Hierna werd de zitting voor een half uur geschorst. In de wandelgangen wa ren de beide verdedigers van mening, dat majoor K. inderdaad, zoals de advo caat-fiscaal op de bewuste persconfe rentie had gezegd, het volle pond kreeg, en dat hem volledig recht werd gedaan. Kapitein H. Rieter, uit Helmond, voor malig adjunct-militair attaché te Lon den. die tijdens de Krijgsraadzitting niet gehoord was, werd ondervraagd door mr. Mathuizen. Gesprek in Londen Deze getuige had van een zekere Par ry, uit Londen, gehoord, hoe deze in het Cumberland-hotel te Londen benaderd was geweest door een zekere Nederlan der, die later Davids bleek te zijn ge weest. Davids zou aan deze Engelsman inzake de „kooktoestellen" offerte om een bepaalde prys gevraagd hebben, waarop Davids hem dan het contract zou toe spelen. Hier was de heer Parry echter niet op ingegaan, omdat hij het voorstel niet in de haak vond. Dit was getuige Rieter ter ore gekomen. Langs de normale weg is tenslotte het contract tot stand ge komen. De heer P. aldus deze getuige, kende majoor K. ook en hij zou een hoge in druk van hem hebben gehad. De heer J. Sternfeld uit Voorburg, kapitein buiten dienst, die indertyd ver bonden was aan de ambassade te Lon den, kwam o.a. verklaren, dat de ver houding tussen Generaal Bos en Van Benthem niet bijster best was geweest. Davids zou aan deze getuige, in aanwe zigheid van Van Benthem, 600 pond te leen gevraagd hebben. Hiervan heeft ge tuige zich willen distantiëren, omdat hü de „atmosfeer" niet gezond vond. Een maal heeft hü echter Davids met 1400 gulden geholpen omdat het personeel van de firma Godfrey-Alvis uitbetaald moest worden. Spreker had er nooit van gehoord, dat dit tweetal steekpenningen aan majoor K. gegeven zou hebben. Ma joor K. had hü een of tweemaal amb telijk ontmoet. Groen kastje (Advertentie) NIEUW! Het sneeuwwitte Kerko „Es presso" shirt met de oroni- zed boord! Een shirt van no- iron poplin, dat u wérkelijk niet of nauwelijks hoeft te strijken. En een boord, die 16 uur per dag onberispelijk glad blijft! Slechts f 13.50, dank zij zeer grote produktie. Verder zei deze getuige, hoe hy na de zitting van de Krügsraad van ge tuige Tops had gehoord, dat er een „groen kastje op wieletjes" in het Haagse kantoor van Davids aan de Schenkweg moest staan. In dit kastje zouden wel eens gegevens kunnen zit ten, die ontlastend voor majoor K. waren. Getuige had toen de officier van Justitie gewaarschuwd op advies van mr. Van Es, de vroegere verdediger van majoor K., doch hij had er nooit meer iets van vernomen. Tenslotte werd de 38-jarige mevrouw Koopman-Eindhoven gehoord. Zij wenste geen gebruik te maken van het verscho ningsrecht. Uitvoerig vertelde zü. hoe zü in 1954 per telefoon contact had gehad met Van Benthem. „Zit U nog dik in uw contanten", zo had hü gevraagd. Des avonds was Van Benthem bü de familie K. gekomen en hü had majoor K. 750 gulden te leen gevraagd. „Mün man vond dit niet plezierig", zo zei zy. „maar hü heeft tenslotte het geld gegeven vanwege zün relatie met Van Benthem en om geen herrie met hem te krijgen. Ik vond het echter onver standig van mün man". In de loop van 1955 was dit geleende bedrag terugbetaald. Mevrouw Koopman bevestigde, hoe op een zaterdag in augustus, geruime tijd terug, een juffrouw met een enveloppe was gekomen. In de hall van het huis had zü deze met haar man openge maakt. Er zat 500 gulden ln. Verder nieuws kwam uit de verkla ring van deze getuige niet naar voren. Hierop vroegen beide verdedigers aan de president of het niet mogelijk was de zitting te schorsen, opdat getuige P Koot die momenteel ln het buitenland vertoeft, gehoord kon worden. Nadat de president gezegd had. dat zulk een ver hoor van weinig invloed op het proces kon zijn, zagen zij hiervan af. Ook ma joor K. was na enig heen en weer ge praat deze mening toegedaan. Majoor K. dicteert Aangezien bleek, dat de op schrift ge stolde verklaring van majoor K. door de griffier niet helemaal klopte, dic teerde beklaagde uitvoerig de griffier, hoe een bepaald gedeelte uit zün afge legde verklaring moest luiden. Na het verhoor van de getuigen wendde de president zich tot majoor K. „Waarom onderhield U toch zulke nau we relaties met Van Benthem", zo vroeg hü- Majoor K „Ik moest hem te vriend houden, met het oog op mijn promotie kansen". President: „Ik dacht dat generaal Bos zulk een goede indruk van U als officier had". Majoor K. verklaarde tenslotte dat zijn financiële toestand beslist niet van dien aard was. dat hij zich daar enige zorgen over behoefde te maken. Hij kon tenslotte niet verklaren dat twee getui gen. die. zoals de president-zei, toch be trouwbaar geacht mogen worden, bij hem thuis geldsbedragen afgeleverd had den. Op een vraag of in deVanDiepen- burchstraat nog een andere familie K. gewoond had. moest beklaagde ontken nend antwoorden. Pleidooien Tegen half negen kwamen de beide verdedigers aan het woord. Eerst sprak mr. Muller Massis, die zich geheel aan sloot bij het requisitoir van de advocaat fiscaal. Hij stelde net als deze, dat er geen wettig en overtuigend bewijs ge leverd was. Spreker hoopte dat het Hof dezelfde twijfel zal delen, als de advo caat-fiscaal ondervonden heeft. Zyn Tijdens een plechtigheid in Lon den hebben de geleerden, die het Zeta-appacaat voor energiewinning uit kernfusie bouwden, een onder scheiding gekregen, welke jaarlijks wordt uitgereikt aan hen. die de grootste bijdrage leverden tot ver hoging van het prestige van Enge land in de wereld. Van links naar rechts de leider van het Zeta-pro- ject. dr. P. C. Thoneman. R. Tayler R. Carruthers. D. W. Fry en R. S. Pease. HANDHAVING DER GEWICHTSGRENZEN Het oplopende prijspeil op de bacon- markt heeft door grotere aanvoer een einde genomen. Daarom heeft het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, volgens besluit van de voorgaande bestuursver gadering tussentyds de gewiohtsgrenzen .ngekrompen tot 6370 kg. Om de teruglopende markt te volgen, besloot het Produktschap op de gisteren gehouden vergadering, deze laatste ge- wichtsgrenzen te handhaven en de prüs van f. 2.28 te verlagen tot f. 2.23 per kg. cliënt had geen reden gehad, zich op onbehoorlijke manier te bevoordelen. Mr. Mathuizen was verheugd ge stemd over de rustige sfeer, waarin de zitting had plaats gevonden. „Deze zaak is toch eigenlyk een gewone strafzaak", zo meende hij, „waarom dan toch al dat gerucht"? Majoor K. is een man van onbesproken gedrag, zowel als burger als militair. In de in structie had hij een onderzoek gemist naar de financiële positie van de fa milie K. „Van mijn cliënt kan men toch niet zeggen, hü kon er niet komen, er moest wat bükomen", aldus deze pleiter. Op de verklaringen van Davids en Van Benthem kan het bewys niet gebouwd worden, zo zei hij verder. „Ik ben ervan overtuigd dat mijn cliënt onschuldig is". Majoor K. die het laatste woord kreeg, zei maar een zin: „Ik ben onschuldig". Uitspraak Hierop bepaalde de president van het HMG de uitspraak op woensdag a.s. des ochtends om tien uur in de zittingzaal van het HMG aan de Jo- han van Oldenbarneveltlaan te Den Haag. Nog altijd verzet tegen rode opvoeding (Van onze correspondent in West-Duitsland) Sedert het begin van dit jaar zyn uit communistisch Oost-Duitsland naar West-Duitsland of West-Berlyn niet minder dan 55 vooraanstaande Oostduitse geleerden gevlucht! Het gaat hierbü om negen hoogleraren, dertien lectoren en 33 assistenten. Deze vlucht is het gevolg van het besluit van de communistische Oostduitse party, de SED, om universiteiten en hogescholen te veranderen in z.g. socialistische universiteiten. En door deze verandering én door de massavlucht der geleerden zijn de studieprogramma's vc? verscheidene Oostduitse hogescholen in groot gevaar gekomen. SED is krachtig bezig de wetenschap te „zuiveren" De SED laat de laatste tüd geen gras groeien over haar plannen om de Oost duitse wetenschap te „zuiveren". Zij zorgde er onlangs büv. voor, dat niet minder dan zeven docenten en assisten ten van de Oostberlijnse Humboldtuni- versiteit op staande voet werden ont slagen, omdat zü geweigerd hadden zich in het openbaar te distantiëren van de naar het Westen gevluchte prof. Schützler! Twee andere assistenten gooi de men er wat later uit, omdat zij be schuldigd waren van „contra- revolu tionaire oogmerken". Een ander moest het veld ruimen, omdat hü in een West duits vaktüdsohrift een artikel had ge publiceerd, dat nota bene door Oostduit se tijdschriften was overgenomen: in het Westduitse artikel stond evenwel voor Oost-Duitsland de „Sovjet-zone" en werd gesproken over de Oosteuropese satel lietstaten, in de Oostduitse tydschriften over de „Deutsche Demokratische Repu- blik" en de „volks democratieën" Openlijk is worts de gehele leiding van de Friedrich Schiller-universiteit van Jena beschuldigd van „burgeriyke ideo logieën" en van „partyvreemde en vüandelüke opvattingen". Men dreigt daarbij die geleerden die naar het Westen vluchten hun universitaire titels te ontnemen, hetgeen voor de betrokkenen zekere moeilykheden kan opleveren. West- en Oost-Duitsland erkenden tot dusver na melijk eikaars wetenschappelüke titels. Het beeld van de communistische op voeding in Oost-Duitsland wordt thans niet slechts bepaald door het vluchten Socialisten staan nn cdleen op dit punt (Van onze correspondent in West-Duitsland) De zeer agressieve strüd van de Westduitse socialisten voor een volksstemming over de atoombewapening van het Westduitse leger is verzwakt door een besluit van de liberale partij, de FDP. De fractie verklaarde in de Bondsdag, dat zü een socialistisch wetsontwerp over een atoom-plebisciet in de Bondsdag niet zal steunen. Voorts zal aan de FDP-groepen in de diverse Lander van West-Duits land aanbevolen worden zich te verzetten tegen dergelyke volksstemmingen op regionaal vlak. Daarmede komen de socialisten geïsoleerd te staan, nog te meer daar de FDP er evenals de regeringspartyen van uit gaat dat atoom-plebiscieten noch politiek, noch wat de Grondwet aangaat verantwoord zijn. Men kan, aldus de fractievoorzitter van de FDP, Mende, in dat geval ook wel volksstemmingen houden over de doodstraf en dergelyke problemen. Tramstaking in Hamburg Desondanks zün de socialisten niet van plan hun Ideeën op te geven. Zij zullen vrijdag a.s. in de Bondsdag hun wetsvoorstel tot het houden van een atoom-volksstemming indienen. De re- gering-Adenauer heeft officieel te Bonn laten verklaren, dat zij voor gecontro leerde afschaffing van atoomwapens bü alle volkeren is. Dat is haars inziens het enige middel-met-uitzicht om de atoom- dood uit te bannen. Maar zij verzet zich tegen een volksstemming over de atoom bewapening van het Duitse leger, wat haars inziens in strüd is met de Duitse Grondwet. Het leger staat onder de re gering te Bonn en niet onder de rege ring der diverse Westduitse Lander die geen bevoegdheid hebben op het punt der defensie. Van socialistische zijde is hiertegen verklaard dat atoom-ontwapening niet bereikt kan worden ais bet Westduit» leger van atoomwapens wordt voorzien. SPD pleit opnieuw voor een zone in Midden-Europa, welke vrij van atoom wapens zou moeten zijn. Zij houdt ten slotte vast aan haar plannen om volks stemmingen over de atoombewapening te houden, die volgens haar niet in strüd zijn met de Grondwet. Te Hamburg zou vandaag voor het eerst in West-Duitsland een korte sta king tegen atoombewapennig plaats vinden. Tüdens een door de socialisten te houden protest-demonstratie in het centrum van de stad, waarop men 200.000 mensen verwacht zal het tram personeel gedurende drie kwartier het werk neerleggen, hetgeen daar de sta- kingstüd valt tussen kwart over vijf en zes uur gepaard zal moeten gaan met enorme opstoppingen en vertragingen in het door socialisten e„ liberalen ge regeerde Hamburg Het betreft hier het personeel van det ram, de bussen en de ondergrondse. Vrije verkoop verpakte geneesmiddelen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de nieuwe geneesmiddelenwet aangenomen ter vervanging van de oude wet van 1865. Hardnekkig heeft de heer Bachg (KVP) er voor gepleit in het belang van de volksgezondheid de verkoop van populaire verpakte geneesmiddelen te binden aan het bezit van het diploma drogist, maar minister Suurhoff hield vol niet in te zien, dat aan de verkoop van verpakte geneesmiddelen eisen van vakbekwaamheid moeten worden gesteld, waardoor duizenden winkeliers economisch zouden worden gedupeerd. Als het amendement van de heer Bachg, dat minister Suurhoff voor hem onaanvaard baar noemde, zou worden aangenomen, zou hy schorsing van de beraadslaging over de geneesmiddelenwet vragen om te kunnen overwegen wat te doen. Hierop trok de heer Bachg zyn amendement in. De verkoop van verpakte genees middelen, die niet zün voorbehouden aan apothekers, is dus vrij. Behoudens beperkingen krachtens de (economische) vestigingswet. niet logisch, zo zei hü gisteren, want als de verkoop van verpakte geneesmidde len in het belang van de volksgezond heid moet worden gebonden aan een vergunning ter vermijding van risico, dan zou het in de lün van die redenering gevaarlijk en onverantwoord zyn onbe voegden nog tientallen Jaren de verkoop toe te staan. Uit de Kamer kreeg de heer Bachg alleen nog steun van de heer Verkerk (AR) en omdat er dus toch geen meer derheid voor zou zün. trok de heer Bachg zün amendement tenslotte maar in. Aangenomen is echter wel een amen dement van de heer Peschar volgens hetwelk eisen aan de bedrüfsuitoefe- ning zullen worden gesteld voor de ver koop van verpakte geneesmiddelen, zo dat voortdurend controle wordt uitge oefend. Bedrijfsuitoefening aan eisen gebonden De behandeling van de nieuwe genees middelenwet was op 12 maart op ver zoek van minister Suurhoff geschorst, nadat het debat zich had toegespitst op de vraag wie buiten de apotheek de po pulaire verpakte geneesmiddelen zullen mogen verkopen. Met de steun van AR en CHU had de heer Bachg tenslotte een gewyzigd amendement ingediend met de strekking aan minister Suurhoff de uitwerking van een uitstervingssy steem op te dragen, want hij was bereid de verkoop wel te blüven toestaan, tot aan hun dood, aan de ongeveer 2400 ge deeltelijk door pharmacon (het drogis tenkartel) erkende winkeliers, maar niet aan de naar schatting 7000 winkeliers, meest op het platteland, voor wie de verkoop is mogeiyk gemaakt doordat minister Zijlstra (Economische Zaken) het drogistenkartel heeft doorbroken. Minister Suurhoff stond op het standpunt., dat het gaat om niet ge vaarlijke en niet sterk werkende ge neesmiddelen en dat by de verkoop daarvan alleen economische belangen zjjn betrokken, die niet behoren te worden geregeld in een wet op het ge bied van de volksgezondheid. De overgangsregeling, die de heer Baohg wenste, vond minister Suurhoff Communisten eensgezind Bü zitten en opstaan werd ook een hoofdzakeiyk technisch amendement van de heer Van Rückevorsel aangenomen. Alleen de beide communistische fracties stemden, merkwaardig eensgezind, tegen. De Kamer lachte erom. Van de CPN- fractle was alleen de heer Borst aan wezig, met wie de heer Gortzak wel sprak. De boosheid van de groep-Gort- zak is duidelijk gericht tegen de heer Paul de Groot. van geleerden, maar ook door verzet van studenten tegen de verplichte militaire opleiding. De dwang wordt door de SED met de paplepel ingegoten: gymnasiasten moeten eerst een „bekering" tot het „so cialisme" afleggen, alvorens zy tot de universiteit kunnen worden toegelaten. Dit houdt in, dat zij zich verplichten tot twee jaar militaire dienst, dan wel tot één jaar arbeidsdienst. Kinderen op de lagere school krijgen voorts „onder wijs" in het schieten met klein kaliber geweren of met luohtgeweren. Het gaat hier om tienjarigen! Het zonder linge is dat deze communistische opvoe ding nu al jaren lang aan de gang is, maar kennelyk nog altyd stuit op weer standen, zowel by de ouders als bij de studenten en geleerden. Twee dodelijke verkeersongelukken Op de provinciale weg nabij Schagen is gistermiddag de 8-jarige P Kater uit Moerbeek toen hij uit een bus stap te en de weg wilde oversteken, door een auto gegrepen en gedood. In de buurt van het dorp Zuider karspel vloog gisteravond een personen auto bestuurd door de 28-jarige verze keringsinspecteur P. J Lafartut uit Monnikendam door te grote snelheid uit de bocht. De auto sloeg enkele ma len over de kop. de bestuurder was vrij wel op slag dood. Prof. Langemeyer over „Verkeersveiligheid en rechtspraak" Bü een lunchbüeenkomst van hel Ned. Verkeersinstituut te Den Haag heeft gisteren prof. mr. G. E. Langemeyer. procureur-generaal bü de Hoge Raad. het woord gevoerd over het onderwerp „Verkeersveiligheid en rechtspraak" Bü de algemene bezorgdheid over het grote aantal verkeersongevallen denkt men allereerst aan bestraffing als mid del tot verbetering, aldus prof. Lange- meyer. In werkelijkheid is het naar spre kers overtuiging zo, dat men de andere middelen, waaraan men kan denken: verbetering van de wegen, verbetering van de opleiding voor het rü-examen. psychotechnische keuring, misschien zelfs beperking van aantal automobie len, stuiten op zoveel bezwaren, dat men geen enkele middel, dat nog enige kans biedt, en dus ook de straf niet. mag ver waarlozen. Dat de werking van strafrechtelijke maatregelen onzeker en waarschijnlijk beperkt is. volgt uit de moeilijkheden, die de theorie van het strafrecht heeft met het rechtvaardigen van de straf baarheid van niet-opzettelyk. zoee- naamde „Culpo6e" delicten, waartoe de overweldigende meerderheid van de de licten ln het verkeer behoren. Meer en meer blykt het on- mogelük aan te tonen. dat. bü gedragin gen, die achteraf bezien kennelyk on voorzichtig zün, in elk afzonderlijk gp- val iets zedelük laakbaars, iets dat de dader strafwaardig maakt, zich voor doet. Toch is aan de andere kant de be straffing van gedrag, dat in enigszins ernstige mate onvoorzichtig is. waar- schünlijk nog wel nuttig, omdat het bij de mensen in het algemeen een zeker verantwoordelijkheidsgevoel helpt onder houden. waarvan het weevallpn vermoe delijk tot no? meer onvoorzichtige han delingen leiden zou Men zal dus voort moeten gaan met bestraffing in grote lijnen zoals die thans geschiedt., d w.z in elk geval zich zo goed mogelyk richtend naar de mate van afkeuring, die het gedrag van de schuldige bü ons gaande maakt. Een extra strenge bestraffing daarboven uit zou waarschünlijk door krenking van bet rechtsgevoel meer kwaad doen dan zij door middel van afsehrikklrre goeds zou stichten. Iets meer is tp verwachten van een regelmatiger bestraffing Van n 11e overtredingen, maar ook dit mae weer niet leiden tot een ergernis wekkend „verbalen Jagen". De bloednrnpf Tijdens de hierop volgende discus sie werden ook over de h'oednroef vro ren gesteld. Naar inzicht van prof. Langemeyer i<; dit een waardevol h»i'n- middel en hii hepriint liet vrrzet daar tegen niet. Hii had alrnhnlmishr"»^ niet in ziin hpfoop- nnppnoruen omdat slechts een zeer paring npreentaee van ongelukken hierdoor wordt veroor zaakt, terwyl bovendien dan geen sprake Is van „culpose" delicten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9