A Agfa Silette 3 Geleide economie in gecompliceerde maatschappij blijvend verschijnsel Maar overheid moet niet bij elke moeilijkheid ingrijpen ELMIOR (A/v Van Het Rotterdams Philli. Orkest herdenkt zijn 40-jarig bestaan Japanse hoofdstad Tokio is een metropool met twee aangezichten 97ate jaargang Donderdag 17 april 1958 Tweede blad no. 29418 Minister Zijlstra in Leiden: „Ik geloof dat Het onjuist is, om uit de thans overwoekerende wel vaartsstaat terug te keren naar de eenvoudige rechtsstaat van voor 1914. Wij moeten ons vertrouwd maken met een raamwerk van alge mene economische interventie door de overheid. De vrije economie van voor 1914 komt niet meer terug doch de geleide economie zal en moet een onderdeel van onze maatschappij blijven. De staat mag echter niet overal te hulp worden geroepen, waar een economisch probleem optreedt". Aldus een van de conclusies van minister Zijlstra in een rede, die hij gisteravond hield in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit voor het interacademiaal congres voor juridische studenten dat tot onderwerp heeft de vrijheid van het individu ten opzichte van verschillende maatschappelijke sferen. Prof. dr. J. Zijlstra voerde het woord over de vrijheid van het individu in de i economie en ging daarbij uit van het vrijheidsbegrip van Abraham Kuyper: vrijheid bestaat voor de mens waar deze vrij is van wezensvreemde banden. In de ontwikkeling van de economie zag spreker drie perioden in de moderne tijd: de industriële revolutie die de arbeidsproduktiviteit deed exploderen uit een sluimer van eeuwen, de periode van verwarring, stilstand en lapwerk tussen 1914 en 1945 tijdens welke periode nieuwe denkbeelden werden ontwikkeld maar fundamenteel economisch inzicht bleef ontbreken, en de periode van ontwikke ling sinds 1945. In deze laatste periode j is vorm gegeven aan het allengs gegroei de inzicht, dat een algemeen systema- tisch ingrijpen van de overheid" in de economie noodzakelijk is om de gecom pliceerde maatschappelijke en industriële krachten harmonisch te kunnen laten werken. Particuliere activiteit geen restfactor Ook wanneer men dit systematisch overheidsingrijpen als noodzakelijk aan. vaardt mag dit er echter niet toe gaan leiden, dat het particulier inkomen en de particuliere economische activiteit restfactoren van nationaal inkomen en geleide economische activiteit worden. Weliswaar mogen wij uit de thans overwoekerende welvaartsstaat niet te rugkeren naar de in economisch opz>cht j eenvoudige rechtsstaat van voor 1914 en moeten wij de geleide economie aan vaarden, maar er moet tegen worden gewaakt, dat de overheid overal te hulp wordt geroepen waar economisch gezien iets mis is. De staat zou bezwijken onder te grote lasten wanneer alle economische problemen door haar zouden moeten worden opgevangen. Er zyn dan ook heel bepaalde kwalitatieve grenzen te stellen aan de economische activiteit en bemoeiienis van de staat. De tweede industriële revolutie waar in wij thans leven stelt in sommige op zichten dezelfde problemen als de eerste. De befaamde „beknelde arbeider" uit die eerste periode komt nu echter niet meer ter sprake, doch wel is er een bewuste economische ordening nodig om die pro blemen te overwinnen juist terwille van een economische vrijheid. d.w.z. het op ruimen van wezensvreemde banden die de economische vrijheid zouden ver moorden. Minister Zijlstra stelde na drukkelijk. dat dit niet gezien moest worden als een terugkeer naar de oude liberale economie, die door de gecom pliceerdheid van de technologische maatschappij juist tot onvrijheid zou leiden. Het doet wel eens komisch aan hoe velen hardnekkig pogen atavistische opvattingen te verdedigen. Algemeen, doorzichtig, soepel Concretiserend stelde minister Zijlstra dat de economische overheidsmaat regelen in de eerste plaats zo algemeen geldend mogelijk moeten worden ge maakt op een constante basis waarop het individu moet kunnen rekenen. In Bouw van hervormde Vredeskerk Zoals bekend bestaan er in de kring van de Leidse hervormde gemeente reeds jaren plannen om te komen tot de bouw van een Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Teneinde het gemis aan een kerk in deze sterk uitbreidende stadswijk enigermate op te vangen wor den nu al weer geruime tijd 's zondags kerkdiensten gehouden in de hervormde Ulo-school aan de Asserstraat. Diensten, welke steeds druk bezocht worden. Nu hierdoor de behoefte aan kerkbouw zich sterk doet gevoelen heeft de kerkeraad der hervormde wijkgemeente „Leven- daal". waaronder sinds kort ook de Bur gemeesters- en Professorenwijk ressor teren. het initiatief genomen om een grote actie tot kerkbouw te ondernemen. Tijdens een dinsdagavond in de her vormde Ulo-school in de Asserstraat te houden wijksamenkomst zal de actie voor het bouwfonds „Vredeskerk" be sproken worden. Na een inleiding van de wijkpredikant, ds. D. J. Vossers, zal de heer J. W. van Borselen te Schiebroek vertellen, hoe men het in deze satellietstad van Rot terdam klaar gespeeld heeft een nieuwe hervormde kerk te bouwen. Daarna zal de voorzitter van het bouwfondscomité „Vredeskerk", ir. J. P. Noordijk, een uiteenzetting van de plan nen geven. INSTELLEN RECHTSVORDERING TEGEN A. JARINGS Op 9 mei 1957 is een motorrijtuig te gen een lichtrpast van de openbare straatverlichting, staande op de Rijns- burgcrweg, gereden. De schade, welke de gemeente daardoor werd toegebracht, bedraagt 1 446.43 Het motorrijtuig was eigendom van de heer A. Jarings, te Wassenaar. Hoewel de eigenaar het mo torrijtuig niet zelf bestuurde, is hij in gevolge de Wegenverkeerswet niettemin voor de schade aansprakelijk. De heer Jarings is tegen dergelijke schade ver zekerd. De desbetreffende verzekerings maatschappij heeft van het schadebe drag f346.43 vergoed. Volgens de polis draagt Jarings een eigen risico van f 100.—. Ondanks herhaalde pogingen is het niet mogen gelukken laatstgenoemd bedrag in te vorderen, zodat dit langs gerechtelijke weg zal moeten geschieden. B. en W. stellen de raad thans voor tot het Instellen van een rechtsvorde ring tegen A. Jarings, te Wassenaar, tot betaling van een bedrag van f 100.—. de tweede plaats moet de economische vrijheidsbeperking terwille van de economische vrijheid zo doorzichtig mogelijk zijn. In dat verband zag minister Zijlstra de PBO als een zeer nuttige schakel in het niemandsland tussen staat en individu. In de derde plaats moeten de overheidsmaatrege len vrij baan geven aan de nieuw komers. Het kwam hem voor dat het evenwicht tussen de belangen der nieuwkomenden en der gevestigden thans ten ongunste van eerstgenoem- den is verstoord. De economische be langen der gevestigden mogen door de overheid niet te zeer worden bevoor deeld. In de vierde en laatste plaats vroeg minister Zijlstra zich af. of de mate riële belangen van grote belangen groepen in deze tijd niet te grot* directe invloed op het landsbestuur krijgen. Vrijheid en constitutioneel recht Reeds in de middaguren was eveneens in het Groot Auditorium het juridische congres geopend door de heer Panis, praeses van het landelijk bestuur van de Vereniging van Juridische Studenten- faculteiten, waarna prof. mr. J. J. F. M. Duynstee uit Nijmegen getracht had zijn visie op de vrijheid van het individu in het constitutionele recht te formuleren. Na de lezingen vonden discussies plaats. Vandaag worden de lezingen voortgezet, terwijl de deelnemers aan het congres morgen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer het traditionele „studen- tenparlement" zullen formeren. Bij Vijf Meilaan komt plaats voor nog 2000 woningen MET HET OPSPUITEN VAN TERREIN BEGONNEN Wethouder A. J. Jongeleen, die gis- I teravond de officiële opening verrichtte van een zelfbedieningswinkel annex I slagerij van de Coöperatie „Vooruit" in het winkelcentrum van de Vijf Meilaan en daarbij tevens uitweidde over de toekomstige bebouwing van deze wijk, deelde o.m mede. dat men juist vorige week begonnen is met het opapuiten van het terrein, gelegen tussen de Vijf Meilaan en de Voorschoterweg. In totaal zal circa 700.000 kubieke me ter zand afkomstig uit het Zweiland onder Warmond, worden opgespoten. Op deze terreinen zal straks plaats zijn voor de bouw van ruim 2000 woningen. Voorts schonk spreker aandacht aan het thans bij de raad ingediende voor stel, dat voorziet in de bouw van 218 woningen en 28 garages in de omgeving van de Churchilllaan. Is deze wijk een maal volgebouwd, dan zal zij volgens de wethouder woonruimte verschaffen aan ongeveer 20.000 personen. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschift getiteld: „Precisie-viscosimetrie van oplossingen van polyisobutyleen in tolueen", de heer H. W. Zweegman, geboren te Den Haag en wonende te Leiden. Onder auspiciën van de sectie CJMV-Jongenswerk wordt zaterdag in de kantine van de HCW een ontspan ningsavond gehouden. CJMV-jongeren wodt deze avond en programma van to neel. muziek en dans geboden. De lei ding van deze jeugdb-eenkomst is in handen van de heer C. Vermeer. Advertentie ZEER VOORDELIGE AANBIEDING KLEIN BEELD CAMERA'S Deze 3 Silettes zi|r» uitgerust met de prachtige, op kleu ren gecorrigeerde AGFA APOTAR lens en zijn voor zien van een sneltrans- porthandel voor de film, die gelijktijdig de sluiter spant. Vanzelfsprekend: flitscontact. Bovenge noemde prijs verschillen hebben betrekking op de sluiters: PRONTO (met zelfontspanner) PRONTOR SVS (meer ti|den en eveneens zelfontspanner) COMPUR RAPID (de sluiter van topklasse). Het Agfa camera-assortiment biedt U nog veel méér. Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur-Service-Dienst, Postbus 98, Arnhem. Grondtransacties met Oegstgeest Zoals bekend voerden B. en W. van Leiden reeds geruime tijd met het col lege van B. en W. van Oegstgeest on derhandelingen over de ruiling van grond voor de aanleg van een weg dooi de Kikkerpolder en voor de verbreding van de Warmonderweg. Onderhandelin gen, welke tot volledige overeenstem ming hebben geleid. Enige tijd geleden schreven wij, n.a.v. het pre-advies van B. en W. van Oegstgeest, reeds uitvoe rig over deze grondtransacties. Thans komen B. en W. van Leiden met een voorstel van gelijke strekking. De raad van Oegstgeest heeft een dergelijk voor stel reeds goedgekeurd. VOETBAL Westelijk zaterdagelftal gaat oefenen Het westelijk Zaterdagelftal speelt zaterdag a.s. op het terrein van „Hui zen" een wedstrijd tegen de amateur eerste klasser DWV, aanvang vier uur. De ploeg is als volgt samengeteld: Doel: Den Hollander (Quick Boys); achter: Krik Huizen» en Spel (Wart- burgia); midden: Aandewiel (Quick Boys), Van der Schee (Spijkenissei en De Graaf (IJsselmeervogels)voor: Schot (Zwart Wit '28), Nieuwstraten (Zwart Wit '28). Koelewijn (IJsselmeer vogels), Van Soeren (CJW) en Bout (Huizen). Linksachter Spel is de oud-DWS spe ler, die eenmaal voor het Nederlands elftal werd gekozen. (Advertentie) TOPLIN-SHIRTS in alle soorten verkrijgbaar by: Jubileumconcert in de Stadsgehoorzaal In dit voorjaar herdenkt gelijk in het kort gemeld het Rotterdams Philharmonisch Orkest met vreugde het feit, dat het veertig jaar geleden om precies te zijn: op 10 juni 1918 werd opgericht. Wü schreven: met vreugde, want zéér veel werd in die jaren bereikt. Het orkest heeft zich ontwikkeld tot één van de vooraanstaande Nederlandse orkes ten en tot een orkest met een eigen karakter. De geschiedenis van het R.Ph.O. is nauw verweven met de naam Eduard Flipse, die van 1927 af als tweede dirigent en van 1930 af als eerste dirigent het orkest zijn huidige gestalte heeft gegeven. Vooral na de oorlogsjaren is een periode van sterke artistieke groei aan gebroken. een groei die nog steeds voort duurt. Met veel succes werden reizen naar het buitenland ondernomen, o.a naar Scandinavië. België en Duitsland Onder het leiderschap van Eduard Flipse werd de reeds voor de oorlog in gezette traditie om bijzondere en nieuwe werken uit te voeren voortgezet. Wie denkt in dit verband niet aan de grootse uitvoering van de Achtste Symphonie van Mahler in het Holland Festival van 1954? Eduard Flipse heeft hiermede on betwistbaar bewezen tot welke een hoog te hij zijn orkest en zijn medewerkenden kan opvoeren. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest en zijn dirigent hebben ook onze stad aan zich verplicht, want zij hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het in brede kring wekken van belangstel ling voor de instrumentale kunst. Wij j denken hierbij aan de abonnementscon certen en de z.g. populaire concerten, uitgaande van de Volksuniversiteit K. en O., alsmede aan de jeugdconcerten, uitgaande van de Commissie voor de jeugdconcerten van de Maatschappij voor Toonkunst: met zijn boeiende toe- lichtingen heeft de heer Flipse honder- I den jongeren en ouderen binnengeleid in I de wereld der muziek. j Het ligt dan ook voor de hand, dat het jubileum van het Rotterdams philhar monisch Orkest ook in Leiden zal wor den gevierd. Dit zal plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal, tijdens het jubi- Tuinbouw en Plantkunde Gisteravond werd in „Het Gulden Vlies" een ledenvergadering gehouden van de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw - en Plantkunde. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer Joh. Jonker, werd het excursieplan voor de a.s. zo mer besproken. Medegedeeld werd. dat de z.g. vriendschapsweek dit jaar in Haarlem wordt gehouden. De heer S. J. P. Donkersloot vertelde deze avond iets over siergewassen uit Indonesië. Uitvoerig ging spreker in op het verschil in klimatologische omstan digheden, in Nederland en Indonesië, welke van invloed zijn op de groei en de ontwikkeling van plant en gewas. In Indonesië kent men drie hoofdperioden, t.w. de droge-, natte- en kenteringstyd. In deze laatste periode is de groei van de plant het hardst. Vervolgens weidde spreker uit over verscheidene inheemse exemplaren van planten en siergewas sen. Zaad wordt dikwijls geïmporteerd, omdat de zaden in Indonesië veelal door insecten worden aangevreten, waardoor de plant haar kiemkracht verliest Een aangenanie discussie volgde op deze interessante lezing. Leiden geen garnizoensplaats meer BRENGT GEEN VERANDERING IN MILITAIRE BEZETTING. In het kader van een landelijke reor ganisatie is onlangs het aantal garni zoensplaatsen in ons land van 42 terug gebracht tot 27. Bovendien is ook het aantal territoriale bevelhebbers vermin derd. Leiden behoort tot de gemeenten, waar het garnizoen is opgeheven. Een opheffing, welke overigens vrijwel geen wijziging brengt in de militaire bezetting van de Sleutelstad. De Koksschool. waar van luit.-kolonel H. G. J. de Leeuw de Hyacinten-wandeltocht in Noordwijk De Noordwijkse Wandelsportvereniging „Hyacintha" organiseerde een hyacin ten-wandeltocht, waaraan door circa vijfhonderd wandelaars werd deelgeno men. Onder hen bevond zich de 82- jarige Opa Beekman uit Leiden. Jammer genoeg was het nogal koud en guur en stonden de bloembollenvel- den nog niet in bloei. Toch is er prettig gewandeld. Behalve de individuele deelnemers waren er plm. 15 groepen aan de start, waaronder drie van de Wandelsportver eniging Prins Alexander uit Capelle aan de IJssel, twee van „De Zwieten" uit Zoeterwoude. twee van D.V.O te Hille- gom, verder DB V. '57 uit Hillegom. de K.J.B. uit Noordwijk, De Zwervers uit Voorschoten en de junioren van „Hya cintha". Met 283 punten kreeg D.V.O. B te Hillegom een extra-prijs op het 10 km parcours. Op de 5 km kreeg D.V.O. A uit Hille gom met 276 punten de le prijs, terwijl in deze afdeling de 2e prijs werd toe gekend aan W.S.V. Prins Alexander uit Capelle aan de IJssel met 269 punten. D.S.V. '57 uit Hillegom kwam op de 20 km met 240 punten aan de kop. Hartelijke woorden van dank kreeg de E.H.B.O -brigade Noordwijk, de Noord- wykse Reddingsbrigade en het Rode Kruis voor de uitstekende manier waar op zij de medische verzorging hebben behartigd. commandant is. en de Cadi blijven in Leiden gevestigd. Zij zullen echter voort aan onder het garnizoen Den Haag res sorteren. EDUARD FLIPSE de actieve en vitale dirigent leum-concert, dat op zaterdag 19 april a.s. onder auspiciën van de Volks universiteit K. en O. zal worden ge geven. Het zeer aantrekkelijke pro gramma vermeldt o.a. het bekende tweede piano-concert van Rachmani noff en de vijfde symphonie van Tsjaikowsky. Soliste is de Franse pianiste Annie d'Arco. De Vereniging tot instandhouding van hei Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft het initiatief genomen tot het op richten van een „Instrumentenfonds" ter verkrijging van steeds betere in strumenten. Niet alleen in Rotterdam, maar ook in andere gemeenten, waar het orkest regelmatig optreedt, zullen gelden voor dit fonds worden ingezameld. Ook Leiden zal daarbij ongetwijfeld niet wil len achterblijven; bijdragen kunnen worden gestort op giro 514933. t.n.v. Volksuniversiteit K. en O., met vermel ding: Instrumentenfonds R. Ph. O. Topconferentie of geen topcon-Eisenhower met kan ontberen ferentie. het baseballseizoen in de Verenigde Staten is iets waarover geen onzekerheid bestaat. Het is dan ook zo belangrijkdat het de persoonlijke aandacht van president Kennelijk vond de president het een genoegen de eerste bal in de eerste wedstrijd van het nieuwe sei zoen te werpen. Leids Kunstcentrum Het Leids Kunstcentrum hield gister avond onder leiding van zyn voorzitter, de heer J. C. van Schaik, in „Nieuw Minerva" een ledenvergadering. Het be langrijkste agendapunt was het bespre ken van plannen om door uitbreiding van het aantal tentoonstellingen te komen tot een meer intensiever gebruik van de Boerhaavezalen. Deze unieke expositiezalen zijn nog te weinig bekend bij het publiek, hetgeen blijkt uit het bezoek aan gehouden tentoonstellingen. Besloten werd de tentoonstelling van werken vervaardigd door leden van het I L.K.C. te houden van 30 juni13 juli. I Hierna zullen nog enkele tentoonstel- I lingen worden gehouden van werken, vervaardigd door kunstenaars buiten Leiden, die hiervoor zullen worden uit genodigd. Ook de restauratieplannen van de Boerhaavezalen kwamen ter sprake, in verband met de vraag naar atelierruimte. Aangezien bij deze plannen verschil lende instanties betrokken zijn, is om trent de uitvoering ervan nog niets met zekerheid te zeggen. Na de rondvraag sloot de voorritter deze geanimeerde vergadering. TONEELUITVOERING „KWARTET IN MAJEUR" Ten bate van Studenten Sanatorium Ten bate van het Nederlands Stu- j denten Sanatorium te Laren, geeft de 1 toneelgroep „Oud-Studenten" onder regie van mi P. Cleveringa op ainsdag 22 april a.s. om 20 uur in de Schouw burg, één enkele voorstelling van „Kwartet in Majeur", 4 korte blijspelen van Shaw, Tsjechov, Pirandello en George Feydeau. Een cohte vrolijke Avor.d dus. De lieer C. Ouwehand (Mus. Volkenk.) bracht ver land iets dichterbij Met een lezing over Japan sloot de conservator van de afdeling Japan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de heer C. Ouwehand, gisteravond de serie winter-voordrachten af, welke dit museum geregeld organiseert. De directeur van het museum, dr. P. H. Pott, die de avond opende, zei. dat de heer Ouwehand van de Japanse regering een studiebeurs had gekregen voor een verblijf van een jaar in dat land. Het is hem daardoor mogelijk geweest zijn studie in enkele bijzondere onderwerpen van de Japanse cultuur te verdiepen, maar bovendien is hy op zeer directe wyze in contact gekomen met de Japanse mensen en de dingen van het leven van alledag. De heer Ouwehand vertelde, dat het heel moeilijk is indrukken te geven van een land als Japan. Hij nam als voor beeld Lafcadio Hearn. die zijn hele le ven in Japan vertoefde en er alleen maar alles in een romantisch licht zag en het land ook als zodanig beschreef. Daar het doel van sprekers reis studie was. heeft hy dus vooral contact gehad met intellectuelen. Zyn werkbases waren Tokio en Kioto Japan, aldus spreker, ts anderhalf maal zo geroot als Groot- Brittannië. Het heeft 89 miljoen inwo ners en is na Nederland het dichtst be volkte land ter wereld. Slechts 157c van de totale oppervlakte is in cultuur ge bracht. Er is veel over Japan geschre ven, doch vaak met weinig kennis van zaken. Men verheerlijkt het mateloos, waartoe kersenbloesem en theehuizen veel bijdragen, of men verguist het. Met dollars in de hand is Japan inderdaad gauw een paradijs. In het Japanse cul tuurpatroon treft men grote tegenstel lingen aan: wreedheid, zachtheid, enz. De hoofdstad Tokio heeft bijna 9 mil joen inwoners en is de zetel der rege ring. Het is de grootste stad ter wereld Straatnamen en huisnummers, zoals bij ons, zyn daar onbekend De huizen zijn genummerd naar tijd van bouwen; dus b.v. 3 vindt men naast 200. Krijgt men een uitnodiging om bij iemand op be zoek te komen, dan ontvangt men tijdig een tekeningetje met station en straat erop: dit geldt ook voor Japanse casten Ook politieposten weten wel waar ieder woont. Voor degenen, die vorig jaar de bui tengewoon geslaagde opvoering van „Welkom Thuis" bywoonden, zal een aanbeveling voor deze van ouds be proefde en bekende spelers nauwelyks nodig zyn. Het Leids Werk-Comité van net Ne derlands Studenten Sanatorium ver wacht dan ook, dat niemand zich de ge legenheid zal laten ontgaan deze groep te zien optreden en dit uiteraard weer ten voordele van het Nederlands Studen ten Sanatorium. Gebrek aan sociaal gevoel Het vervoer in deze grote metropool geschiedt vooral met boven- en onder grondse treinen, die zeer stipt lopen De vrouwen staan. Staat een vreemdeling voor een vrouw op. dat gebeurt het vaak. dan zij haar echtgenoot roept om die te laten zitten. Men staat ook te le zen; er wordt trouwens veel gelezen door alle lagen van de bevolking De trein wordt tot een mestvaalt gemaakt; men gaat zyn gang zonder zich om anderen te bekommeren: gebrek aan sociaal ge voel. Valt iemand op straat neer dan zal ook niemand hem helpen. Binnen het sociale verband van de familie schiet de Japanner echter volstrekt niet te kort! Er zijn enorme bioscopen waar wel 4000 mensen in kunnen. Dit was „Westers" Tokio. Maar er is ook een „Japans" Tokio. Dat deel heeft vele kleine winkeltjes, die geen vaste slui tingstijd kennen. By viersprongen ziet men vaak schryntjes, waarbij men kin derzegen afsmeek: Vaak ontbreekt iedere bestrating, terwyl er ook geen riolering is. Het leven is er goedkoop. Men is arm en men schaamt zich daar voor niet in Japan Een hoogleraar b.v. verdient maar f. 200. In de oude keizersstad Kioto lijkt men in een andere wereld te vertoeven. Veel herinnert hier nog aan vroeger De Ja panse huizen zijn van een geraffineerde eenvoud, prachtige verhoudingen tussen huis en tuin. De Japanner is gastvrij en van nature hartelijk. Dit komt tot uiting, zoals bij spreker, als er geen taal barrière bestaat. Aan feesten en feestjes geeft de Japanner zich volledig over Men kan voor f. 1,50 per dag eten. hoe wel een student niet veel meer dan 30 a 40 cent voor zyn lunch kan besteden. Er zUn op 't ogenblik 479 universiteiten, waarvan vele teveel studenten toelaten omdat ze geld nodig hebben om te kun nen blijven bestaan Het wetenschappe lijke peil gaat daardoor achterluit Er wordt meer op feitenkennis gelet dan op ontwikkeling van denken. Er is bezig een witteboordenproletariaat te ont staan, dat geen redelijke toekomstmo gelijkheden heeft. Sinds 1879 bevindt Japan zich in een overgangsstadium dat nu nog voortduurt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3