BANISH BANISH Defensie-ministers NAVO-landen akkoord met plan van Norstadt verdrijft roos S.E.R.-advies overgangsregeling weduwen- en wezen verzekering Met een enkel woord Kerkelijk Leven Agenda PRONONCE voor Uw ONDERGOED DONDERDAG IT APRIL 1958 Dertig divisieswaarvan er nu ongeveer de helft paraat beschikbaar zijn De ministers van Defensie van de vijftien NAVO-landen, die in Parijs bijeen zijn, hebben gisteren ingestemd met de stelling van de NAVO-opperbevelhebber, generaal Norstadt, dat voor de Westelijke defensie een dertigtal divisies Is ver eist, waarvan de helft met tactische atoomwapens dient te zijn uitgerust. Dit betekent overigens niet, dat de sterkte van de NAVO-strijdkrachten, die thans ongeveer de helft daarvan bedraagt, inderdaad tot het door generaal Norstadt gewenste aantal zal worden opgevoerd, een aantal waarnaar overigens reeds lang wordt gestreefd. De suggestie zal namelijk moeten worden besproken door de regeringen van de vijftien landen, waarna de kwestie in de permanente raad of eventueel op de komende ministersconferentie In Kopenhagen, begin volgende maand aan de orde komt. Parijs overleg gisteren in teken van moderne wapens De conferentie stond woensdag wel in het bijzonder in het teken van de mo derne wapens. Een speciaal daarvoor uit de Verenigde Staten overgekomen groep militaire deskundigen heeft de ministers niet alleen een overzicht gegeven van de technische mogelijkheden en moeilijk heden, maar hun ook enkele van deze wapens getoond. In een van de galerijen van het Palais Chaillot stond namelijk een rij lege, langwerpige kisten, voorzien van het opschrift „geheim" en afkom stig van het Amerikaanse leger. Van Nederlandse zijde is nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat al deze be sprekingen van de moderne wapens niet betekenen, dat ook de plaatsen voor de raketbases aan de orde zijn. Zoals trou wens minister Staf woensdagochtend verklaarde, zal dit aan de hand van het militaire plan van de NAVO-opper bevelhebber onderwerp van gesprek zijn tussen de Verenigde Staten en de betrokken landen. Generaal George Pearkes, de minister van Defensie van Canada, stelde voor een voorraad levensmiddelen in Europa aan te leggen „om de bedreiging van de Russische duikboten" het hoofd te kun nen bieden. Canada zou hierbij graag de helpende hand willen bieden, mits de permanente raad van de NA'rO een systeem voor het verpakken, de opslag en de distributie van de levensmiddelen zou kunnen uitwerken. De voorraden moeten beschouwd worden als noodvoor- Hoge functie voor nir. D. U. Stikker Bjj K.b. is mr. D. U. Stikker, thans Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen, benoemd tot hoofd van de gecombineerde Nederland se permanente vertegenwoordiging bij de Noord-Atlantische Raad en bij de orga nisatie voor Europees economische samenwerking te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur in speciale rending. Mr. Stikker zal zijn nieuwe functie op een nader te bepalen datum aanvaarden. „Spirit of St. Louis" WINNAARS NAAR NEW-YORK. Niet minder dan 500.000 inzendingen uit twaalf verschillende landen kwamen binnen op de „Spirit of St.-Louis"- prijsvraag, die door Warner Brothers en de KLM. enige tijd geleden werd uitge schreven ter gelegenheid van de verfil ming van de historische vlucht van Charles Lindbergh dertig jaar geleden over de Oceaan. Alleen al uit Italië kwamen 80.000 oplossingen. Toch kon den er in elk land slechts twee prijs winnaars zfjn: Twee gelukkigen, die door de K L.M. naar Schiphol zouden wor den vervoerd en vandaar de overtocht naar Amerika zouden maken, waar zij als gasten van Warner Brothers vijf dagen in New-York zullen vertoeven. Daarna zullen zij wederom via Amster dam naar hun haardsteden in België, Frankrijk. Italië, Finland, Griekenland. Zuid-Afnka. Engeland. Turkije, Oosten rijk. Duitsland of Israël terugkeren. In de loop van de dag zijn de leden van dit cosmopolitische gezelschap op Schip hol gearriveerd. Velen waren zó vroeg, dat zij noe enkele uren de tijd hadden om een kijkje in Amsterdam of elders in ons land te nemen, maar tegen mid dernacht waren allen in de I.C.A.-hal van Schiphol verzameld om een toe spraakje van de onderdirecteur van de KLM., de heer J. F. Oldenborg, aan te horen. Kort daarop stapten zij in het KLM -toestel, dat hen over de Oceaan zou brengen, het vijfdaagse avontuur tegemoet. Gewonde arbeider bleef aan uithangbord hangen (Speciale berichtgeving) Gisteren heeft een 33-jarige arbeider uit Geleen drie minuten gehangen aan een uithangbord aan de gevel der eerste verdieping van een Heerlense apotheek, voor hij uit zijn netelige positie kon worden verlost. De man was in de bad kamer der apothekerswoning met gas- olie aan het werk. toen deze bij het ont steken van een brander, waarmee hij een vloerbedekking poogde te verwijde ren vlam vatte. In een minimum van tijd stond de badkamer in lichterlaaie. De arbeider, die zich de uitgang via de deur versperd zag. rende naar het raam aan de straatzijde en werkte zich naar buiten, waar hij bleef hangen aan een uithangbord. De apotheker en en kele voorbijgangers slaagden er na drie minuten in de man te bevrijden. Deze werd met ernstige brandwonden aan ge zicht. armen en handen naar het zie kenhuis overgebracht. De brandweer was de brand spoedig meester. Een-jarig kindje bij brand gered (Speciale berichtgeving!. Gistermiddag merkte de 20-jarige echtgenote van de heer S. Hoeksma. te Drachten .toen zij kolen op de kachel wilde doen. dat het plafond van haar woonschip brandde. In haar schrik ver gat zii haar 1-jarig zoontje, toen zij haar in de buurt werkende man ging halen. Het kind bleef in een verstik kende rook achter. Toen de vader thuis kwam. bleek de deur bekneld te zitten. Hij sloeg een ruit in en redde zo het kind. De oorzaak van de brand was te hard stoken met hout. waarvoor de kachelpijp niet voldoende was afge schermd Met vereende krachten blus ten buren het vuur. de Drachter brand weer bluste na. Verzekering dekt de schade. raden, die slechts in oorlogstijd mogen worden vrijgegeven, aldus de minister. Het voedsel moet zo worden verpakt, dat het tegen bederf bestand is. Hij ver klaarde. dat de voorraad toereikend moet zijn voor de eerste „paar kritieke weken" en wel totdat men in staat is konvooien zonder te veel risico's over de Atlantisceh Oceaan te sturen. RECHTZAKEN Wat is een autoscooter Wat is nu precies het verschil tus sen een scooter, een autoscooter en een auto? Deze vraag was gisteren actueel voor het Delftse Kantonge recht. waar een Haagse loodgieter zich te verantwoorden had. omdat hij in Berkel en Rodenrijs had gereden met een autoscooter zonder in het bezit te zfjn van een rijbewijs voor auto's. De verdachte toonde een folder van de firma, welke de autoscooters ver koopt. Hierin wordt gezegd, dat men deze voertuigen mag besturen als men in het bezit is van het rijbewijs voor een motor (scooter). De kantonrechter dacht er anders over. Hfj bekeek de afbeelding en zei: „Er zitten vier wielen onder, dus is het een auto." Verdachte had echter inlichtingen in gewonnen bij de Haagse verkeerspolitie en deze had verteld, dat het ging om de wielomtrek, welke bepaalde of men met een scooter of een auto te doen had. Dit is een geheel nieuwe materie, vond de kantonrechter en hij besloot daarom de zaak voor onbepaaalde tijd aan te houden om een technisch rapport van de verkeerspolitie te kunnen inwinnen. Ondertussen vond de substituut-offi cier van Justitie de folders maar mis leidend. (Advertentie) Interim.rapport (Speciale berichtgeving) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich thans door de Sociaal-Economische Raad laten adviseren over de bjj invoering van een weduwen- en wezenverzekering te treffen overgangsregeling met betrekking tot de aanspraken op weduwen- en wezenuitkeringen uit de invaliditeitswet en uit de ongevallenwetten. Het gecompliceerde karakter van de onderhavige kwestie staat het uitbrengen van een volledig advies op korte termijn In de weg. Om een vertraging in de voorberei ding van de nieuwe regelingen met be trekking tot de invaliditeitsverzekering en de weduwen- en wezenverzekenng te voorkomen, heeft de SER gemeend, daar aan de weduwen- en wezenverzekering prioriteit wordt gegeven, thans een inte rimrapport van beperkt karakter te moeten uitbrengen. Het onderhavige advies heeft dan ook slechts betrekking Internationaal kapittel van de Chaine des Rotisseurs BIJEENKOMST TE NOORDWIJK. Op 25 en 26 april zal de „Confrérie de la Chaine des Rotisseurs". de culinaire broederschap waarvan de oorsprong teruggaat tot de Franse „Corporation des Aveurs" uit 1248 en waarvan se dert 1954 ook een Nederlandse afdeling bestaat, een internationaal kapittel houden in Noordwijk. Het zal onder bescherming staan van om. de Britse ambassadeur in Den Haag Sir Paul Mason, de Franse am bassadeur baron Edmond de Beauverger en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. Deze manifestatie, waarvoor vele gas tronomen uit binnen- en buitenland bijeen komen, staat onder leiding van o.m. de baljuw voor Nederland van de broederschap de heer B D. Proos Hoo- gendijk en van de baljuw voor de pro vincie Zuid-Holland jhr. G. A. A. van Nispen. Op zaterdag 26 april zullen in hotel Huis ter Duin te Noordwijk een enkele binnen- en buitenlander als lid van de broederschap worden geïnstalleerd. Onder hen bevinden zich mr. J. Klaasesz. commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Sir Paul Mason, ambas sadeur van Groot-Brittannië. de heer Philip Young, ambassadeur der Ver enigde Staten (Chevaliers d'honneur), mr. G. F. W. van Berckel. burgemees ter van Noordwijk. mr. O. P. F M. Cremers. burgemeester van Haarlem, mr. I MÖller te Noordwijk. consul- generaal van Denemarken de heer T. M. H. van Waveren te Hillegom. voor zitter van ..Keukenhof" 'officiers), me vrouw M TappenbeckHoekstra, direc trice van Huis ter Duin (damesmaitre rótisseur). mevrouw Mason, echtgenote van de ambassadeur van Engeland 'dame de la Chaine). de heer G Kolff Hzn.. te Wassenaar .André Julien, chef van de keuken van Huis ter Duin te Noordwijk Na de plechtige installatie is er een ontvangst door Sir Paul Mason, waar na het kapittel wordt besloten met een diner. op een overgangsregering voor de bene den 65-jarige weduwen en voor de wezen, tot welke categorieën naar mag worden verwacht de nieuwe weduwen- en wezenverzekering zich zal uitstrekken. Een tweede beperking is, dat de over gangsregeling. welke in het advies in overweging wordt gegeven, slechts is be doeld voor de periode, welke gelegen zal zijn tussen de invoering van de wedu wen- en wezenverzekering en van de nieuwe invaliditeitsverzekering, op welk moment een nieuwe situatie zal ont staan. Geen nieuwe toeslagen deze ingewik- NIEUWE WETENSCHAPPELIJKE FORMULE REKENT AF MET ROOS EN H00FDJEUK1 Roos? Hoofdjeuk? Voor n geen probleem meer Banish verdrijft beide - snel en voorgoed. Wèg, die hinderlijke schilfertjes! Banish reinigt en verkwikt de hoofdhuid - maakt de poriën vrij - geeft uw haar levenskrachtige soepelheid. Banish imteert de huid niet - geurt prettig I BANISH had succes in 97.3°lt van ernstige proef- gevallen. anti-roos preparaat VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfae N.V., Huddeatr.5, A dam De SER adviseert in kelde materie: De krachtens premiebetaling ver worven aanspraken op weduwen- en wezenrenten krachtens de Invalidi teitswet gedurende de Interimperiode te handhaven. Geen nieuwe toeslagen op we duwen- en wezenrenten krachtens de invaliditeitswet te verlenen. De toeslagen op de weduwen- en wezenrenten krachtens de invaldi- teitswet, waarop op het tijdstip van invoering van de weduwen- en wezen- verzekering aanspraak bestaat, te doen vervallen, behoudens voor de wedu wen, die geen aanspraak verkrijgen op een uitkering krachtens de wedu wen- en wezen verzekering. De aanspraken op weduwen- en wezenrenten krachtens de ongevallen wetten en de daarop verleende bijsla gen te handhaven, met dien verstande echter dat indien gelijktijdig aan spraak bestaat op uitkering krachtens de weduwen- en wezenverzekering, de aanspraak op de uitkering krachtens de ongevallenwetten slechts wordt ge noten voor zover zij de uitkering krachtens de weduwen- en wezenver zekering overtreft. Cumulatie van uitkeringen De SER is er zich van bewust dat de gevolgde procedure het gevaar oproept dat door een als tijdelijk en voor een beperkte groep bedoelde overgangsrege ling een nieuwe situatie wordt gescha pen, welke niet meer ongedaan gemaakt kan worden en zodoende de definitieve regeling beïnvloedt. Indien bij de weduwen- en wezen uitkering krachtens de weduwen- en wezenverzekering en de weduwen- en wezenrenten krachtens de ongevallen wetten tot anti-cumulatie wordt over gegaan, zullen de uitkeringen uit hoofde van de ongevallenwetten verminderen. De SER adviseert verder In de inte rim-periode bepalingen ter voorko ming van samenloop van de weduwen' renten krachtens de invaliditeitswet en van de uitkeringen krachtens de weduwen- en wezenverzekering ach terwege te laten. Als belangrijkste motief heeft hierbij gegolden, dat ln de interim-periode de premiebetaling normaal doorgang vindt. illllllHIIIIHIIIIIHIIIIIIHIlIHlIHHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIirr, Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! pTiiiiiilimmiiiiiiiiiiiimuniumniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiminiiBiiiiiiiiiiilllllMllllBlllinilUlllBlliaill BINNENLAND De gisteren ln het Venduhuis der no tarissen te Den Haag gehouden openbare verkoping van de inventaris der Frldor- fabrleken, waaronder begrepen waren een aantal machines, kantoormachines en kantoormeubelen en vele andere losse goe deren. heeft ruim f76 000.opgebracht. De Eerste Kamer heeft de begroting 1958 van het departement van Financien zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met de aantekening dat de heer Seegers (CPN) wenst te worden geacht te hebben tegengestemd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan de achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Waterland" 21 april: Australië: ts .Essen" 21 april; ss "Strathnamer" 24 april; Brazilië: m.s. „Waterland" 21 april; ss "Alhena" 22 apr. Canada: ss. „Groote Beer" 21 april; m.s. „Westerdam" 24 april. Chili: vla New York 24 april; Indonesië: m.s. ..Oranje". 23 april; Ned. Antillen m.s „Heenba" 22 apr Ned. New Guinea: m.s. „Sumatra" 21 april Nieuw Zeeland: via Engeland 19 april, Su riname; m.s „Willemstad" 23 april, Unie van Zuld-Afrlka en ZW Afrika: m.s. "Capetown Castle" 26 april; Brit6-Oost- Afrika: s.s. „Europa" 24 april. Gisteren is bij een brand ln een hou ten schuur achter de rijwielen- en radio zaak van de heer J. Dupon aan de Noor dersingel te Bergum (Fr.)die ontstond doordat kinderen met lucifers speelden, voor duizenden guldens aan materiaal ver loren gegaan. Mr. Van Grevensteln de plv. commis saris voor de emigratie, heeft medegedeeld, dat ln 1958 ruim 7000 Nederlanders naar Australië zullen emigreren. Als er ont- stremmlng ln het woningprobleem kan worden bereikt, zullen er evenals vroeger, weer 15 000 Nederlanders Jaarlijks kunnen worden opgenomen, waartegen dc Austra lische autoriteiten niet het minste be zwaar hebben, omdat het absorptievermo gen voor de diverse Australische staten zeker ln totaal op 20 000 landgenoten per Jaar kan worden geschat. I Op 25 en 26 april zal in Utrecht het 50-Jarlg bestaan van de „Nederlandse Ver eniging van artsen voor longziekten en tu berculose" feestelijk worden gevierd. Wij ontvingen nog een aanvulling op de passagierslijst van het s.s .Zuiderkruis', dat a s. maandag in Amsterdam wordt ver wacht. Belangstellenden kunnen er aan ons Bureau Inzage van nemen. BUITENLAND Syrische kanonnen hebben gisteren het vuur geopend op drie Franse vliegtui gen voor sprinkhaanbestrijdlng. die van Libanon naar Turkije onderweg waren, al dus is gisteravond door Turkse autoritei ten op het vliegveld van Iskanderoen mee gedeeld. Eén van de toestellen heeft op Syrlsch grondgebied een noodlanding ge maakt. De twee andere zijn veilig op het vliegveld van Iskanderoen geland. De vliegtuigen zouden mee helpen aan de be strijding van woestijnsprinkhanen die van Syrië uit het zuidoosten van Turkije bin nenkomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dulles, zal op 8 mei een kort bezoek aan Berlijn brengen, aldus is gisteren door het ministerie van Buiten landse Zaken te Washington bekend ge maakt, De minister legt dit bezoek af na de NAVO-conferentie die van 5 tot 7 mei te Kopenhage zal worden gehouden. De Britse autoriteiten hebben een snel varend bewakingsvaartuig, de „Bel ton". naar de visgronden op 250 mijl ten oosten van Aberdeen (Schotland) gezon den, omdat er moeilijkheden zouden zijn geweest tussen 3ritse en Russische trèi- lers. De Britse vissers klagen erover dat de Russen, evenals vorig Jaar. over hun netten varen Het is de bedoeling dat de „Belton" toezicht houdt. In een overzicht over het afgelopen Jaar zegt de regering van Joego-Slavlë dat er ln 1957 een lichte toeneming geconsta teerd ls van vijandige activiteit, gericht tegen het communistische bewind De mondelinge en geschreven propaganda te gen het bewind, voornamelijk afkomstig van mensen die lid zijn geweest van „Quldllng-groeperingen" en van een lee' van de geestelijkheid nam toe. Zekere k'et ne groepen poogden tot georganiseerde ac tlvltelt te komen In Calcutta (Indlat woedt sedert 10 j dagen een cholera-epldemle. die tot op heden 130 slachtoffers heeft geëist. NED. HEKV. KERK Beroepen te Brltswerd-Wleuwerd F. A. Westhoff te Mldsland op Terschelling. Be dankt voor Waarder G. van Estrik te Nleuwland. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Krallngen G. de Vries te Zeist KERKBOUW. De algemene vergadering van het Ver bond van Commissies van Beheer der Geref. Kerken zal 7 mei te Rotterdam in het Groothandelsgebouw worden ge houden. In de middagvergadering komt in behandeling het onderwerp „Kerk bouw". Dr. J. M. Minnen, studenten predikant te Utrecht zal de geestelijke en esthetische kant van het vraagstuk behandelen en ir. T. L. v. d. Bom uit 's-Gravenhage de .Prozaïsche" kant. MODERNE THEOLOGEN BIJEEN. In Amsterdam is de jaarlijkse verga dering van moderne theologen gehouden, waaraan 216 hervormde. Lutherse, re monstrantse en doopsgezinde predikan ten. alsmede predikanten van de Vrije Gemeente en de Ned. Protestantenbond deelnamen Prof. dr. K. A. H. Hidding sprak over „De absoluutheid der godsdiensten en het christendom" en merkte daarbij o m. op. dat alleen door zich te bezin nen op de eigen fundamentele catego rieën en deze te zien in hun onlosma kelijk verband met die der andere gods diensten, het christendom zich zelf kan hervinden en in vrijheid de andere ont moeten. Slechts zo kan het oecumenisch wer ken en ook voor het westen zijn betekenis herkrijgen. Dr. A. de Wilde hield een voordracht over het onderwerp „Leven met de dood", waarin hij de volgende punten besprak; het menszijn is gekenmerkt door leven met de dood. Dit wordt niet wezenlijk verzwakt door de medische kunde van onze tijd, evenmin als het wezenlijk versterkt wordt door de tech nische gevaren ervan. De dood is het grote bekende en het grote onbekende. Dit heeft hu gemeen met het leven. Zoals de mens in het leven staat, zo staat hij tegenover de dood. Het geloof in het eeuwige leven ont springt. uit het horen van het woord, dat God door Christus tot ons spreekt. GENERALE SYNODE GEREFORMEERDE KERKEN. De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft woensdag een aanvang ge maakt met de behandeling van de voor lopig vastgestelde kerkorde. Zij behan delde allereerst nog enkele voorgestelde redactiewijzigingen in het rapport van commissie II. dat handelt over stuk ken, die betrekking hebben op de door de Synode van Leeuwarden 1955-'56 voorlopig vastgestelde K.O Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het rap port over de meer principiële vragen, die bij de herziening van de K.O. ter sprake ztfn gebracht. De rapporteur was prof. dr. K. Dijk. De Synode hield over deze zaak eerst algemene beschouwingen, waarna zij het rapport hoofdstuksgewijze behandelde. Wat de definitieve vaststelling van de conclusies betreft besloot de Synode de commissie te verzoeken, gehoord de dis cussie. zich nog eens te beraden over de vorm. wafrin de conclusies zijn te gie ten. mede in het licht van de ingediende amendementen. Hierna kwam de K.O. zelve in verdere behandeling. VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) NCRV; 18.10 Huismuz. 18 30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief 19.30 Licht* muz. 19.50 C.H.U.. pol caus. 20.00 Radiokrant, 20.20 Gevar. progr. 2145 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Or- gelconc. 22 40 Nabeschouwing schaken. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Gevar. progr. v. d. militairen. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V d. kind. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 2005 Radio Philharm. ork.. koor en sol. 21.20 Wat Iedere vrouw wel weet. hoorsp. 22 30 Journ. 22 40 Gram. 22.50 Sportact. 23 00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.C0 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 9.50—12 00 Eurovisie: Opening Wereldtentoonstelling te Brussel. 19.30 20.00 Idem (film). 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.15 Sportpanorama. 20.45 Optreden Johnny Ray. 21.3022.00 Is dit ook uw probleem? VOOR VRIJDAG 18 APRIL Hilversum I (402 m.) KRO; 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7 45 Morgen gebed en lit. kal 8.00 Nws. 8.15 Gram 8 50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.05 Hongaarse kamerjnuz. 10.35 Gram. 11 00 V .d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Mid dagklok - Noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Retourtjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V .d. vrouw. 14.00 Zang en plano. 14.25 Instr. trio 14.45 Promenade-ork. en soliste. 15.30 Plano recital. 16 00 V .d. zieken. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor, Intermezzo van gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18 05 Lichte muz. 18.20 Caus. 18.30 Llchit progr. 18.50 Laat Je wijzen, hoe te reizen, klankb 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek; Het emigratiepraatje van H. A. van Luvk. 19.25 V.V.D., pol. caus. 19.35 Verz.progr. v. d. mil. 20.15 Act. 20 30 Pol. forum 21.00 Cabaret, 21.25 Pianorecital. 22 00 Het ge- helm van de appèl-krant. 22.30 50 Jaar St. Franclscus van Assislë. gesprek. 22.40 Gram. 22.50 Priester, leek en huwelijk, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. Hilversum II (298 m.) VARA: 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 V .d. zieken. 11.00 V. d. kleuters. 11.50 Hobo en plano. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. De be tekenis van de Shetlandse ponny's voor Nederland. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Zang en orgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram 13.25 Theaterark. en solist. 13 55 Beursber 14.00 Jeugdkoor; 14.20 Boekbespreking: 15 00 Gram. 15.10 Gevarieerd programma. VARA: 16.00 Dansmuziek. 16 30 Muziek caus. 17.10 V .d. jeugd. 17.40 Draaiorgel 17.50 Gram. VARA: 18 00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte m/uz. 18 50 De puntjes op de 1. caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19 30 Onder het Melkwoud, hoorsp 20.55 Nws. VARA: 21 00 Politiek cabaret 21 30 Ether forum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22 40 Zorg om de mens. VARA: 2300 Nws. 23.1524.00 Gram. Engeland. BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Onbekend. 13 00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 1.4.10 The Brains Trust. 14.55 Klankb. 15.25 Dansmuz. 16.00 Ooggetuigeverslagen 16.30 Gevar. progr. 17.00 Gram. 17.30 Brieven- beantw. 18 00 V d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Soort- ber. 20.00 Liederen. 20.30 Klankb. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. overz. 22 45 Gevar. progT. 23.15 Pianorecital. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en ?47 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. 14.00 Dansmuz. 14.30 Nws 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Mil. ork 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Verz.progr. 18.15 Gevar. muz. 18.30 Nws. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Nws. 19.45 Hoor spel. 20.00 Journ. 20.24 Sport 20.30 Nws. en hoorst). met muz. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en discussie 22 15 Gevar. muz. 22,30 Nws. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0 55—1.00 Nws. Nord Weatdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13 00 Nws. 13.15 Omr koor en ork en sal. 14.00 Amus. muz. 16.00 Volksmuz 17.00 Nws. 17.40 Amus. ork. 1800 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Dimltrlj. opera. 21.45 Nws. 23.30 Strijkkwartet 24.00 Nws. 0 10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muziek. Frankrijk 3 (Nut. Progr.) 280 en 335 m. 12 00 Nws 12 05 Orkestconc. 14.00 Gevar. conc. 19.03 Zang en piano. 20.15 Gram. 2020 Don Qulchotte. opera. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. .324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgel spel; 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16 00 Koersen. 16 02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Cello en piano. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse muz. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19.30 Caus. 20 00 Symf- ork. (20.4521.00 Kunstkaleidoscoop) 21.45 Gram 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 lil.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13 10 Omr .ork. en sol. 14.00 Symf ork. en soliste. 15.00. 15.15. 15 30 en 16.05 Gram. 17 00 Nws 17 35 Gram. 18 40 Idem. 19.30 Nws. 20 00 Gevar progT. 22.00 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Nws. Klacht van kapitein Leegsma tegen generaal Hasselman Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst wordt verklaard, dat kapi tein A. Leegsma by de minister van Oorlog een klacht heeft ingediend tegen generaal B. R. P. F. Hasselman. Deze klacht is gebaseerd op art. 9 sub. 4 van het reglement betreffende de krijgstucht aangaande een vermeende krenkende of onbillijke behandeling die een mindere van een meerdere zou hebben ondergaan. Kapitein Leegsma is namelijk van oordeel, dat generaal Hasselman zich tijdens een op 13 sep tember 1957 gehouden persconferentie op smadelijke wijze over hem zou heb ben uitgelaten, door te verklaren, dat hij reeds eerder blijken van geestelijke onevenwichtigheid had gegeven. Zoals men zich herinnert was kapitein Leegsma tijdens manouevres. die verle den jaar in Duitsland werden gehouden overspannen geraakt. De oorzaak hier van was. dat er onder de soldaten die in Sennelager gelegerd waren een griep epidemie was uitgebroken en naar de mening van de kapitein de verzorging van de zieken niet voldoende was. Kapitein Leegsma vestigde hierop de aandacht in een brief welke hij aan de minister van Oorlog richtte. Hij zelf moest geruime tijd in een kliniek ver pleegd worden. Van militaire zijde wer den geen maatregelen tegen kapitein Leegsma getroffen. Premier van Baden woonde jarenlang in gevangenis (Van onze correspondent in West-Duitsland) De minister-president van het West- duitse Bondsland Baden-Württemberg (dat met zijn oppervlakte van circo 35.000 vierkante kilometer iets groter is dan ons land en iets meer dan zeven miljoen inwoners telt), dr. Gebhard Müller, is eindelijk uit de gevangenis verhuisd. Dr. Müller, die dezer dagen 58 jaar wordt en bijzonder spaarzaam is, heeft daar niet voor straf gezéten, maar heeft toen hij in 1946 een hoge bertekking bij het ministerie van Justitie van het toen nog bestaande» Bondsland Baden-Ho- henzollern had gekregen, zijn intrek in een niet al te grote dienstwoning met drie kamers in het gevangenisge bouw Ludwigsburg in Stuttgart mogen nemen. Hij is daar ook later, toen hij regeringschef was geworden, met zjjn vrouw en zijn drie zoons blijven wonen. Vrienden en kennissen, die hem 's avonds thuis wilden opzoeken, moes ten eerst langs wachtposten door een zware met ijzer beslagen gevangenis poort! Het spreekt vanzelf, dat er on ophoudelijk grapjes over de „premier minister achter ..gevangenistralies" zijn gemaakt. Dr. Gebhard Müller was al jarenlang bij een bouwspaarfonds en is nu eigenaar van een nieuw huis bij Killeeberg bij Stuttgart geworden. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr mr. D. Coleman over Cam bridge. 8 uur nam. RehobothLeden verg. „Het Zonnehuis". 8 uur nam. Vroom en Dreesmann. Modeflitsen te 10.30 uur voorm. en 2.30 en 4 uur nam. Doelenkazerne. Cabaret Koksschool. 8 u. nam. Voorschoten Grote VinkUitvoe ring Toneelver. „Leldseweg-Noord". Op voering van „Boemerang". 8 uur nam. Voorschoten Cultureel Centrum: Uitvoering Herv. Gem. Zangver. „Zang zU onze leus". 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg. Balletuitvoering o.l.y. Toos Zandvliet. 8 uur nam. De Doelen: Leden verg. Ver. „Volkson derwijs". 7* uur nam. Stadszaal (foyer). Viering 111-Jarlg be staan Backer en Co N.V. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. ZATERDAG Oud-Hortuszlcht. Jaarvergadering Gere- patrieerden. 8 uur nam. Volkshuls. Poppentheater „Harlekijn" „Het geheim van de flesgeest". 2.30 en 4 uur nam. Schouwburg. Kon. Ver. .Lltterls Sacrum'. „Bonaventura". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. Jubi leumconcert R'dams Phllharmonisch Or kest, o.l.v. Ed. Flipse. 8 uur nam. Prediker. Feestavond afd. Lelden „Unl- tas". 7.30 uur nam. Den Burcht (grote zaal). Toneelclub „Ons Grunnegerlaand". „De storm". 8 uur nam. Kantine H.C.W. (Zoeterwoudseweg) Ontspanningsavond Leldse C.J-M.V.'a 8 u. nam. MAANDAG Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Fels- verenlglng. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. Gulden Vlies: Forum Gew. Zuid-Holland Bond van Chr. Slagerspatroons. 8 uur nam. Gulden Vlies: Modeshow voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaal). Italiaans strijk orkest „Angelicum". 8 uur nam. RljKslaboratorlum (Nonnensteeg). Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Herv. ULO-school (Asserstraat). Herv. gemeente-avond. Bespreking plannen bouw Vredeskerk. 8 uur nam. WOENSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ned Bond „Het Moblllsatlekruls." Lezing over de visserij ln Zuidoost Azië. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 11a: Broederschap van oud-padvinders Kring Rijnland. 8.15 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. BIOSCOPEN Casino „De nachten van Cabiria". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vakantiemati nees „SJors van de Rebellenclub". Lldo „Eén kwam terug". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Slssl, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks van 102 uur Prinses Beatrix ln de West, Prins Bernhard ln Liberia en Engels Vorstenpaar ln Nederland. Trianon „Meisjes, mambo's en whisky". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „De dief van Bagdad". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus en schiep de vrouw" De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt tot zaterdagmorgen 19 april 8 uur waargenomen te Leiden door Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest door: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. Bf) geen gehoor bi) Uw halsarts of specialist hel op dokterstelefoon 22222. Advertentie LEIDEN Breestraat 65 Telefoon 21800 OEGSTGEEST Geversstraat 41 Telefoon 23917 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) M *3 &2S 1 0 J as* Coi Helsinki licht bew. zzw 2 1 0 Stockholm onbewolkt ruw 2 2 0 Oslo onbewolkt n 1 5 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 4 2 0 Aberdeen regen zzo 1 2 1 Londen gein. bew. ZW 2 3 0 Amsterdam zwaar bew. windstil 3 02 Brussel regenbul w 2 2 0.2 Luxemburg zwaar bew. wnw 2 1 0.5 ParUs zwaar bew. W 2 0 0 Bordeaux half bew nnw 2 2 0 Grenoble regenbul nw 8 4 2 Nice licht bew. nw 5 8 0 Berlijn geil. bew. nw 5 3 2 Frankfort regen nw 4 3 1 München sneeuw wnw i 0 6 Zürich sneeuw w i 1 30 Genéve regen ono 4 3 4 Locarno licht bew. no 2 5 5 Wenen geh. bew. wnw 13 4 4 Innsbruck regen wnw 2 4 0.2 Rome regen zw 2 8 23 AJaccio geh. bew. ono 1 9 4 Madrid licht bew. nno 6 4 0 Mallorca regen windstil 7 7 Algiers half bew ztv 4 6 2

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2