Zevende en laatste voorstelling van de Filmstudiekrine K. en O. Na de plechtige Mis van Requiem Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG 16 AfRIL 1958 Teraardebestelling dokter W. J. E. M. Simons C vond hedenochtend onder zeer grote belangstelling op de r.-k. begraafplaats aan de Zijlpoort de teraardebestelling 1 plaats van het stoffelijk overschot van dokter W. J. E. M. Simons. Behalve tal Dttl van de zevende en laatste voorstelling «elke de Filmstudiekrin; e vêl/^wtó^n O. gisteravond in de filmzaal van de Universiteit gaf, was „(alle o.m. mgr. Th. M. Beukers, pater dr. De Boeiend filmwerk ran regisseur Bardem Hoofdschotel van K. en O. gisteravond in de filmzaal van de Universiteit gaf, mayor" (De Hoofdstraat, vertaald met „Straat zonder uitzicht") van de regisseur Juan Bardem, die zich bekendheid verwierf met „Dood van een wielrijder". Het onderwerp is zeer naargeestig, want het behandelt de „humoristische" inval van enige kroeglopers, die er aardigheid in hebben een ongehuwd gebleven jonge vrouw van omtrent 35 jaar te suggereren, dat een van hen haar wil trouwen. Dat de toeschouwer met walging vervuld is over deze minne streek en tragisch medelijden gevoelt voor de vrouw, die er het slachtoffer van wordt, bew\jst wel, dat de regisseur er in geslaagd is het gegeven op suggestieve wijze filmisch te realiseren. Luguber spel met de tere gevoelens van een vrouw Psychologisch is Calle mayor een voor treffelijk werk Men proeft de benepen sfeer van de kleine stad, waar iedereen iedereen kent en waar het gewoonte is, dat de huwbare jeugd elkaar ontmoet gedurende de pantoffelparade in de hoofdstraat. Van een kennismaking van wat langere duur het gaat hier om zuidelij k-Europese verhoudingen is geen sprake: jongelui, die enkele malen met elkaar worden gezien, worden als verloofd beschouwd. In deze sfeer, waar in het ontbreekt aan werkelijk vermaak, ontspruit in de vriendenclub uit een café het denkbeeld de ongehuwde in hun midden een „grap" met een „over gebleven" kolonelsdochter te laten uit halen. Men ziet dan de liefde van het meisje Isabella openbloeien. Soms twij felt ze, want Juan heeft nog wel zoveel fatsoen, dat hij zich schaamt over wat hij heeft aangericht en hu wordt steeds soberder in zijn liefdesbetuigingen. Maar het hoge woord komt er niet uit, daar voor is Juan te laf. Tenslotte onthult een vriend van de blodaard aan Isabella dat er van werkelijke genegenheid geen sprake is geweest. Deze vriend doet nog een serieuze poging het meisje te be schermen tegen de verachting, welke na dit voorval haar deel zal zjjn. Hjj wil haar meenemen naar Madrid en haar daar onderbrengen bij zijn familieleden. Maar zij weigert op het laatste ogenblik en is bereid te dragen wat haar nog te wachten staat. Lr is wel reden, geloven wij, om eraan te twijfelen, dat iets dergelijks „overal" kan voorkomen, zoals in de inleiding van deze film wordt gezegd. Daarvoor is het milieu al te specifiek Spaans, met een zeer bekrompen code ten aanzien van wat de vrouw zich moet laten wel gevallen. Dit neemt niet weg, dat men, het gegeven aanvaardend, onder de in druk komt van de knappe verbeelding, welke regisseur Bardem van dit verhaal weet te geven. Ondanks het tegenzin wekkende onderwerp sleept hij de toe schouwer mee in het dramatische ver loop van dit lugubere spel met de tere gevoelens van een vrouw. Vooraf werd een Frans werkje uit 1948 vertoond: „Lueur" van regisseur Pierre Thévénard, de geschiedenis van een mislukte ontvluchtingspoging van een gevangene. Na een gevaarlijke val wordt hjj door twee bewakers aan de gevangenismuur gearresteerd. De mu ziek vervult een belangrijke rol in dit experiment. Zij begeleidt en onderstreept de handelingen van de vluchteling, die op geraffineerde wijze een bewaker over meestert, vervolgens achter een wagentje met lege etenspannen door de gangen sluipt, een blinde vrouw verschalkt en tenslotte langs de muur omlaagstort. Nog even poogt hij zijn ontvluchting voort te zetten, maar zijn kansen zijn verkeken: het laatste geluid is dat van het geklik van de handboeien. „Lueur" geeft een duidelijk beeld van de gevan genissfeer en van de spanning, welke de man bekruipt, wanneer hij zijn sprong naar de vrijheid waagt. Met deze laatste voorstelling deed de Filmstudiekring weer 'een goede greep, waarmee opnieuw een inzinking gere vancheerd werd, welke zich middenin de reeks van dit jaar heeft voorgedaan. Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling JAARVERGADERING AFD. LEIDEN De Leidse afdeling van het Instituut voor Arb. Ontwikkeling hield gisteravond in ..Ons Centrum" haar jaarvergadering, voor welke bijeenkomst flinke belang stelling bestond. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. T. Kramer-Spruyt, kon gewag maken van tal van geslaagde bijeen komsten en excursies. Het ledental bleef nagenoeg gelijk. Het verslag werd goed gekeurd, evenals dat van de penning meester, de heer W. Baart. Vervolgens kwamen de verslagen van het Natuur- vriendwerk en van de Scholendienst in bespreking. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende functionarissen, t.w. mevr. T. Kramer-Spruyt. mej. N. van Oorde en de heren H. Zunderman jr. en D. Weeber herkozen. In de plaats van de heer H. van Wou denberg. die de wens te kennen had ge geven. af te treden, werd de heer P. van Zonneveld gekozen. De heer P. Burg mans. die het gewestelijk bestuur verte genwoordigde en de heer H. Zunderman. 2de voorzitter, spraken de scheidende voorzitter op hartelijke wijze toe en dankten hem voor zijn werk ten bate van het Instituut. Namens het afdelings bestuur werd hem een boek aange boden. terwijl mevr. Van Woudenberg bloemen geoffreerd werden. De afgetre den voorzitter dankte voor de sympa thieke woorden en voor de geschenken en stelde de grote waarde van het ont wikkelingswerk in het licht. Aan de echtparen J. Vredeveld. A. Pi ket. J. Koet en S. K. van de Wijngaard reikte de heer Burgmans vervolgens met enige toepasselijke woorden het ere-in- signe voor het 25-jarig lidmaatschap uit. Mevr. Kramer hield na de pauze een causerie over een vakantiereis naar Oos tenrijk. Italië en Zwitserland, toegelicht met een bezoek aan het Gardameer en meteen bezoek aan het Gardameer en Venetië. De tweede dag van de Interacademiale BVSV Op de tweede dag van de Interacade miale sportwedstrijden van de Bond van Vrouwelijke Studenten Verenigingen, die deze week in onze stad worden ge houden, werd aandacht besteed aan lawntennis. roeien en zwemmen. De tenniswedstrijden konden in één dag niet alle gespeeld worden, zodat de strijd op de gravelbaan ook vandaag nog voortduurt. Bij het roeien heeft Leiden zich het sterkste getoond. Wageningen werd 2e. Groningen 3e. Amsterdam 4e en Utrecht 5e. Bij het zwemmen verzamelden de hoofdstedelijke dames-studenten de meeste punten en nestelden zich dus op de eerste plaats, gevolgd door 2. Leiden. 3. Utrecht, 4. Wageningen, 5. Delft. 6. Rotterdam en 7. Groningen. Vandaag was een groot deel van de Leidse sport- commissie onbereikbaar, daar men zich op of rond de Loosdrechtse Plassen be vond om getuige te zijn van de ongetwij feld boeiende zeilwedstrijden. Tenminste, voor zover de aanwezigheid niet vereist werd bij het vervolg van de tenniswed strijden. Vanavond is alle aandacht ge- conrontreerd op de school aan de Ples- manlaan. waar het volleybaltoernooi gehouden wordt. Hedenochtend zijn de laatste tennis wedstrijden gespeeld. Toen dit sporteve nement achter de rug was bleek dat Utrecht de sterkste tennisspeelsters be zat, Zij hadden in dit onderdeel van de Interacademiale de eerste plaats ver overd. Amsterdam en Leiden eindigden gelijk op de 2e en 3e plaats, gevolgd door Wageningen, Delft en Rotterdam. Gemeen schap Leiden Hum. Verbond Voorzitster en secretaris namen afscheid In een zeer druk bezochte bijeenkomst in het gebouw „Ons Centrum" hield de Leidse gemeenschap van het Humanis tisch Verbond gisteravond haar jaaf/er- gadering. Tot afgevaardigden naar het landelijk congres, dat op 19 en 20 april, in Wage ningen plaatsvindt, werden aangewezen de heer H. Lammeree en mej. A. M. Timmer. De agenda en voorstellen voor het congres gaven geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Het jaarverslag van de secretaris en dat van de penningmeesteres werden goedgekeurd. D° laatste werd voor haar beheer gedechargeerd. Wegens het zich niet herkiesbaar stel len door de voorzitster en de secretaris, werden deze vervangen door de heren J. G F. Troost en H. Lammeree. IJssel- kade 28. Leiden. Ook in de overige vaca tures werd voorzien, zodat het bestuur er thans als volgt uitziet: J. G. F. Troost, voorzitter. Joh. G. Fok- kema, vice-voorzitter, H. Lammeree. 1ste secretaris. H. J. Riks. 2de secretaris, mej A. M Timmer, penningmecsteresse, W.'A Buurman en G. Th. Odijk leden In de kascommissie werden benoemd de heren G. v. Post, mevr. E Meilink Maartman en de heer A. Burgerjon. Hierna richtte de scheidende voorzit ster. mevr. H. H. Kole-Boll zich in een gevoelvolle toespraak tot de scheidende secretaris, de heer G. J van Leeuwen, die na zijn functie bijna 12 jaar te heb ben vervuld, in verband met zijn voor nemen zich elders in het land te gaan vestigen, als secretaris afscheid nam. Zij liet haar waarderende woorden verge zeld gaan van het aanbieden van een door de kunstschilder B. F. A. Moonen geschilderd doek. voorstellende een ge zicht op de Vliet <de heer van Leeuwen woont op de Vliet) met schilderijlamp- je. terwijl aan mevrouw van Leeuwen, die haar man al die jaren trouw tei zij de heeft gestaan bij de aan het vervul len van zijn functie verbonden werk zaamheden. een Biedermeier porselei nen schaal gevuld met bonbons en ver sierd met orchideeën werd aangeboden. Een en ander was mogelijk geworden door vrijwillige spontane bijdragen van de leden der gemeenschap. Na de voor zitster voerden nog het woord mevrouw A. Treurniet-Wiersma. als lid van het mgT. Th. M. Beukers, pater dr. De Goede, oud-rector van het R.-K. Lyceum een deputatie van de Woningbouwver eniging „De Goede Woning" en van de R.-K. Bond van het gezin en vele zusters van het St.-Elisabethziekenhuis. De absoute werd, met assistentie van de kapelaans Thomas en Truyens. ver richt door pastoor W. E. Blok. STUDENTENVERENIGING OP HUMANISTISCHE GRONDSLAG Onder de studentenverenigingen die geen gezelligheidsvereniging willen zijn, neemt de S.V.H.G. een aparte plaats in. Hoewel het moeilijk is een algemeen geldende karakteristiek te geven, kan men haar beschrijven met termen als buitenkerkelijk en nonconformistisch. Anders dan de aan een kerkgenootschap gebonden groeperingen pretendeert ze niet haar leden te binden aan een vaste levensbeschouwing. Zo heeft ze dan ook geen beginselverklaring. Aanhangers van de meest uiteenlopende filosofische stro mingen telt ze onder haar leden. Na de landelijke vereniging, viert nu ook de afdeling Leiden haar twee lus trum. Van de festiviteiten noemen wij de lezing van prof. dr. C. C. Berg op 25 april in de Lakenhal over het ver band tussen taal en denken, getiteld: Ken u soort. Op 26 april wordt 's mid dags een tentoonstelling geopend in het Prentenkabinet van de universiteit, van lithografieën van de bekende Rotter damse kunstenaar V. H. Elenbaas. De heer P. Reyne houdt hierbij een inlei ding. De tentoonstelling zal gedurende enige weken te bezichtigen zijn. 's Avonds wordt dan de viering feeste lijk afgesloten met een gezamenlijk diner en bal in Noordwijk. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. M. VINK Op vrijdag 25 april zal prof. dr. M. Vink, als opvolger van prof. dr. W. F. Suermondt. benoemd tot gewoon hoog leraar in de chirurgie aan de Leidse Universiteit, zijn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot-auditorium der Universiteit. Nederland en de vestiging raketbases Geen wijziging van standpunt, zegt minister Staf in Parijs „Er is geen sprake van, dat Neder land zün standpunt voor een eventuele vestiging van bases voor raketwapens heeft gewijzigd". Dit zei vanochtend de Nederlandse minister voor Defensie, ir. C. Staf in Parijs, naar aanleiding van berichten hierover. Minister Staf her innerde eraan, dat Nederland in begin sel en zo de militaire noodzaak hiertoe mocht bestaan, heeft toegezegd, dat deze bases naast andere NAVO-landen ook in ons land zullen kunnen komen. „Er zijn echter niet alleen technische moei Vliegtuigen Rijksluchtvaart worden vervangen (Van onze Haagse redactie) De thans bij de Rijksluchtvaartschool in gebruik zijnde vliegtuigen zullen worden vervangen. Het betreft een Kostbare ring in kom met waswater verstopt (Speciale berichtgeving Een zeeman uit Midden-Amenka die in Rotterdam aan het passagieren was. maakte daar kennis met een Katen- normale materiaalvernieuwing. De drechtse schone, die in gezebchap was toestellen, die thans worden gebruikt van twee Surinamers. Er ontstond een bij de opleiding van vliegers voor de band tussen de zeeman en de Katen- burgerluchtvaart zijn zo oud gewor- dreohtse, zo zelfs, dat hij de vrouw een den. dat de exploitatiekosten ervan te kostbare familiering aan de vinger hoog zijn komen te liggen. Er is nog 1 schoof Die mocht zij dragen, totdat hU geen beslissing genomen over het type weer naar zee ging Dinsdagavond vliegtuig dat ten bate van de Rijks luchtvaartschool zal worden gekocht. vierde het viertal het afscheid van de zeeman Na afloop begaven de Surlna- Ook over het aantal aan te schaffen mers zich naar hun kosthuis en de twee nieuwe vliegtuigen zal nog nader wor- i geliefden gingen naar het hub van de den beslist. De commissie aanschaffing vliegtui- rouw. Toen de man de ring terugvroeg, kwam zU tot de ontdekking, dat het zijn ecnier nici aueen lecnniscne moei- - - lijkheden. maar ook moet worden be- gen van het directoraat generaal van de kleinood van haar wfs jerdwe- Rijksluchtvaartdienst heeft drie typen I nen. In de taxi „had zu de ring echter twüfeld of de militaire noodzaak inder daad aanwezig zal zijn", aldus ir. Staf. De minister, die in Parijs de verga dering bijwoont van de ministers van Defensie van de NAVO-landen, voegde hier nog aan toe. dat deze kwestie ove rigens op de huidige bijeenkomst geen plaats inneemt. De plaatsing van de ra ketbases is een onderwerp, dat uitein delijk tweezijdig wordt besproken tussen de Verenigde Staten en het betrokken land, uiteraard aan de hand van het militaire plan. dat generaal Norstadt, de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten. met de betreffende lan den zal bespreken. De landen, die in het bijzonder worden genoemd voor de lanceerplaatsen, zijn Engeland, Frankrijk en Turkije. De twee kwesties, die op de vergadering van de ministers van Defensie in het bijzonder zullen worden besproken zijn die van de standaardisatie van de bewapening en de verdere integratie van de strijdkrach ten. vooral wat betreft de marine, de luchtmacht en voorts de logistiek. Prinses Marijke als padvindster geïnstalleerd Vanmiddag is Prinses Marijke tegelijk met 19 andere adspirant-padvlndsters van het vendel „De Zandlopertjes", af deling Soest, tot padvindster geïnstal leerd. Koningin Juliana woonde, evenals de vliegtuigen aanbevolen. nog gedragen". Alle tederheid verdween het nieuwe materiaal. De minister van Verkeer en Water- als bij toverslag bij de zeeman Met staat zal beslissen over de aankoop van fonkelende ogen riep hu dat hij naar de politie zou gaan. Hij liet het met bu woorden en even later was het onder zoek In volle gang Een rechercheur viste de ring uit een kom met waswater op. welke in de kamer van de Surina mers stond. Zowel de vrouw als de Su rinamers zijn gearresteerd De waarde van de ring werd door een deskundige Jaarvergadering Ned. Herv. predikantenver. De minister van Verkeer cn Wa terstaat, mr. J Algera. heeft vanmid dag in Wageningen het nieuwe binnen vaar tlabor a torium van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation offi cieel in gebruik gesteld. In Utrecht is de jaarlijkse vergade ring gehouden van de Nederlands I op f. 1200.— geschat. Hervormde Predikantenvereniging. Er werden referaten gehouden door prof. dr. J de Graaf, ds. W G. Overbosch en prof. dr. E J. Dijksterhuis. Prof. dr. J. de Graaf stelde, dat de denkvorm der communicatie zijn intreden heeft gedaan in het theologisch en kerkelijk spraak gebruik. In de communicatie met de wereld van heden moet, volgens prof. De Graaf, de ideologische methode, die stelsels vergelijkt, radicaal verlaten wor den ten gunste van een actueel thema tische methode, die een reëele, histori sche ontmoeting mogelijk maakt. In een referaat „Kleine catechismus voor de bouwpastor" stelde ds. W. G. I Overbosch. dat de opzet van nieuwe kerken een radicaal vaarwel moet bete- I kenen aan de gehoorzalen, die ons sedert de consolidatie van de Kerkhervorming vertrouwd zijn geworden. Dergelijke gehoorzalen stuwen ons niet ver ge- noeg de wereld in. en ze brengen ons I tegelijkertijd niet dicht genoeg bij God, aldus ds. Overbosch Van onze archi- andere moeders de installatie-plechtig- i toeten moeten wij volgens hem het vin heid bij. die in het clubhuis geschiedde. i Grote Drie stemmen voorschoten in met Russiseh plan Coöp. Raiffeisenbank De algemene ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank ..Voorschoten" werd gisteravond in de kleine zaal van het Cultureel Centrum gehouden. Na een kort welkomstwoord door de Frankrijk, Engeland en Amerika zijn bereid hun ambassadeurs in Moskou met de Russische regering te laten onder handelen over een topconferentie. De besprekingen kunnen, zoals door de Rus sen is voorgesteld, morgen beginnen. Dit staat in de nota's, die de Weste voorzitter J Hoovmans had de heer B. lijke Drie vandaag in Moskou hebben n. iicumiii - - iau n. d. nc»vi hoofdbestuur en als vriendin van de fa- wilma. dr van H Roogwerff Kroon de verdere leiding van ae vergadering. Er hadden verschillende verkiezingen plaats. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Jac. Eggink. die daarmede zijn vader opvolgde. De heer J .J. Hartveldts werd als bestuurselid herkozen. Tot lid van de raad van toezicht werd ge kozen de heer W. Hoogendoom. die eveneens zijn vader opvolgde. De heer Hoogwerff Kroon noemde in zijn jaaroverzicht het afgelopen jaar een zeer belangrijk jaar voor de bank. Enerzijds minder aangenaam in ver band met het renteverloop, anderzijds een jaar waar met gerechtvaardigde trots op terug mag worden gezien, door het in gebruik nemen van het moderne bankgebouw Spreker constateerde een toenemend vertrouwen van het Dubliek. wat uit de cijfers duidelijk blijkt. Kassier Seg'aar lichtte op verzoek en kele onderdelen van de balans en reke ning van verlies en winst toe Besloten werd het batig saldo van f 4603.02 over te boeken naar de reserve. Medegedeeld werd dat binnenkort een grote actie zal worden begonnen ter aanmoediging van het sparen. Tot slot werd een film gedraaid, waarin de grote rol. die de boerenleen banken in het economisch leren spelen, werd aangetoond, alsmede een kleuren film over het bloemencorso in Aalsmeer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertrulda M M dr van J. F M. Steinebach en M. A. J Nederhof; Dirk zn van B. D. Hermsen en E. M van Leeu wen: Petrus C. M zn van A J M. Stof fels en E. C. M. van Ogtrop; Wilhelmus M zn van G M. Rossenberg en G W. Luij- nenburg; Theodoor M zn van Th. M Wagtendonk en D Knopperts: Sandra, dr Wesselo en A. A. S. de Bode: laten overhandigen als antwoord op de brief van Kroesjtsjef van 11 april. milie van Leeuwen en mej. C. G. E Doorschodt. secretaresse van het gewes telijk bestuur van het Humanistisch Verbond, die beiden gewaagden van waardering voor het door de secretaris verrichte werk en voor de prettige sa menwerking. Vervolgens nam de heer J. G. Fokke- ma het woofd cm mevrouw Kole te be danken voor hetgeen zij gedurende de twee jaren, dat zij voorzitster is geweest voor de gemeenschap heeft gedaan. Hij bood haar daarbij bloemen aan. Onder de indruk van al het gesproken heb ben zowel mevrouw Kole als de heer van Leeuwen hun grote dank uitgebracht voor de bewezen hulde, voor het genoten vertrouwen en voor de banden van vriendschap, welke hun in en door het Humanistisch Verbond zijn ten deel ge vallen. A. Verkalk en A. Noort; Henrlëtte A., dr van H. W. Robert en A H Bergenhenegouwen: Adrianus F M.. en Lambertus A. A. zoons van J. C. J. Ves- ters en J. M. A. Akkermans. Ondertrouwd: P. van der Niet en J. Th. Ruijtenbeek. Getrouwd: G. G. Kneljber. 23 jaar en M. N. Timmers. 18 jaar: A J. van Aartsen, 26 jaftr en A. M Bouw. 26 jaar. Overleden: J P. Hogeveen, 79 jaar. wed van J J Smit; H A Bovenlander. 84 Jaar echtgenote van E. M. J. de Hosson warmond Op het door de R -K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland gehouden dilettantenexamen zijn voor het diploma A geslaagd de heren A. F. van Dijk. G. J W. J. van Tongeren en Chr. M van Wissen, allen leden van de Harmonie „St.-Matthias". In week van 3 toten met 9 april 1958 GEVESTIGD W. J. Sloos en lam, bankbediende. Rijns- burgerweg 69; J. de Raaij en fam, hoofd ener school. Moddermanstr. 104; P Bru- nlng kapster, de Sltterlaan 82, C. A. Ver ton, Maredijk 149; M. G. F. Eleveld, mili tair. Breestraat 64; J. Groenenberg. Kore- vaarstraat 9a; P. J de Kort. constr. bank werker. Hoflaan 95; C. de Graaf geb. van Egmond, Vreewijkatraat 16; Moehammad Slamet (mas) Oude Singel 188; P. L. Mo lenaar. 11 verpl.. Rijnsburgerweg 10; J M J. van der Klein, gezinsverzorgster. Ho- gewoerd 56. VERTROKKEN P. A. Reizevoort en fam. van Schelpen kade 28. naar Canada; G. Akerboom en fam. van Morsstraat 27 naar Canada; J. B van Hove en lam. van v. d. Waalsstraat 43. naar Voorburg, Kon Julianalaan 109; A. J. van Ber Linden en fam, van Voorstr 25, naar Vlaardlngen. Valerlusstraat 57; A G. Koppers en fam.. van Warmonderstr. 8 naar Soest. Prof. Lorentzlaan 34; J. de 31. nHar Ver. Staten van Amerika; G M. G Graeff Jonkheerj_en fam. van Houtlaan 7 j Postma. van Vreewijkstraat 23 naar Rot terdam. All. Plersonstraat 14c; A. Crollius van Groenhovenstraat 13 naar Apeldoorn, v.d. H. van Oordtlaan 2; M. G. Raar. van Kam. Onneslaan 51 naar Rot terdam. Schlebmekselaan 59a; W J. Am- nierlaan van Th'rbeckêstraat 74. naar Ca nada. M C Versteeg geb Hogenes. vun St Jorlssteeg 35. naar Hazerswoude. Rijndijk 240; M. G. van Trlet. van 6e Blnnea*eet- gracht 2 naar Canada. Gieske. van Maurltestr. 97. naar Canada; E B Gieske geb. Lamboo. van Hogewoerd 74a. naar Canada; A. Gle6ke, van Maurlts- straat 97. naar Canada; D. G. van Eek. v. Bilderdljkstraat 6, naar Canada; J. A van Arkel, van Morsstraat 60a. naar Wassenaar Jonkerlaan 30; P C. v. Nlerop geb. Chris- piin, van Ambonstraat 21. naar Voorscho ten. Pr. Bernhardlaan 8; G. van Nlerop, \an Vreewijkstraat 12a. naar Voorschoten. Pr. Bernhardlaan 8; J. van Gent. van Bos- hulzerkade 43. naar Baarn. Amsterd str - \seg 42; J. W Filer geb de la Bije, van K Rapenburg 18. naar 's-Gravenhage. J. van Nassaustraat 1; J. A. Kuyper. van Hooi- ?rt 57 naar "s-Gravenhage. J. Israellaan 14; Thai Larsen, van Groenhovenstr. 13 naar Naarden. Meentweg 2; A van der Spek. v. Turfmarkt 5a naar Oegstgeest. H. Moisweg 48; M. W. Muijselaar. van Uiterstegracht 107a naar Canada. W. J. van Duijvenbode geb. Huner, van Zijlsingel 35. naar Voor schoten. Noortheystr lc; A. J. Dekker van Roodborststraat 54. naar Ver Staten van Amerika; J. de Beij. van Nachttegaallaan 7 naar Voorschoten. Veurseweg 224; H. A. Keuls, van Kagerstraat 14. naar Ver. Sta ten van Amerika. E. G. M. Wiegman, van Rijnsburgerweg 30. naar "s-Gravenhage. Rlouwstraat 39; A. Smit van ter Haarkade 4a. naar Arnhem. Koningsweg 23a; A. C Hermans geb Bedet. van H. de Grootstr. Mgr. J. P. Huibers heeft na de ver gadering van het Haarlemse kapittel medegedeeld, dat de Paus de proost van het kapittel mgr. H. J. van Deursen benoemd heeft tot huisprelaat. Deze onderscheiding viel mgr. Van Deursen ten deel naar aanleiding van het hon derdjarig bestaan van het Haarlemse kapittel. Mgr. Van Deursen. die presi dent is van het Theologicum te War mond, is sedert 1950 proost van het kapittel. zoeterwoude Kandidaten Raad Bij de gisteren gehouden kandidaat stelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zijn de volgende twee lijsten ingeleverd: K.V.P.: 1. L. van der Geest. 2. G P. Koek. 3. C. J. van Leeuwen. 4. G. P. van Leeuwen. 5. P van Hofwegen, 6. A. H. J Paardekooprr. 7 J. B. N van Diemen. 8. P. J. de Vrind. 9. J. H van der Ploeg. 10 H. J. van Mil. 11. C. B. Groen. 12. C. J. Redegeld. 13 D A. Muusers. 14. N. van der Meer. 15. J. J. Bosman. 16. L. J. van der Post. 17. A. M. Schinkel. C.H.A.R.: 1. Joh. van Vliet. 2. J. M. I Kraan. 3. J. de Graaf. 4 S. J. van der Stoel. 5. K. van der Vliet. 6. H Roest, j 7. L. Schenkeveld. 8 J. P. van Dam. 9. j H H. van Kapel. 10 H Vink. 11 A 1 Varkevisser. TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZOETERWOUDE Voor dè 2e maal organiseert P.I.T. '54 de tafeltenniskampioenschappen van Zoeterwoude. Hier volgen de gegevens: Datum: 30 april. Koninginnedag, van af 12 uur 's middags Plaats: speelzaal van P I T "54. Schenkelweg 68. Inschrijving: staat open voor alle in gezetenen van Zoeterwoude. Doordat de. meestal geoefende, niet-leden van P.I.T. '54 in een aparte afdeling worden inge deeld. maken zij in de voorronden even veel kans als de leden. Vóór 21 april inschrijven bij: H. Berg, Dorpstraat 29; A. v d Fluit, Jan van Banningstraat 22: J. de Boer, Zwet- kade 2. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier, heeft benoemd tot. vicaris de heer N. J. M. Hoogendijk te Pijnacker. Dit in verband met het feit, dat ds. C J. van Emfoden met ingang van 21 april a s. legerpredikant wordt voor de tijd van 1 jaar en 6 weken. De heer Hoogendijk zal op 27 juli aa. worden ingeleid. De paascollecte in de Hervormde Gemeente alhier, welke huis aan Huis werd gehouden, heeft opgebracht f233.98 TONEEL VOOR GOED DOEL De Toneelvereniging „St.-Matthias" uit Warmond gaf in „Ons Huis" een voorstelling ten bate van de uitgaanskas voor de ouden van dagen. Opgevoerd werd het toneelstuk in drie bedrijven „De terugkeer van Suuske Perdaems" geschreven door Ko Keepers. Ds. G. J. van Embden opende de avond en sprak ook het slotwoord Hij vertolkte daarbij de dank van de aanwezigen. De spelers oogsten veel applaus. BURGERLIJKE STAND den van de bouwkundige uitdrukkings vorm verlangen van de organische een heid van vormings- en ontmoetingscen trum en bidkapel, van restaurant en opperzaal. Prof. dr. E J. Dijksterhuis hield een referaat over ..Natuurwetenschap en christendom" waarin hij een beknopt cultuurhistorisch overzicht gaf van de wisselende relatie, waarin de natuurwe tenschap in de loop der tijden tot het christendom heeft gestaan. Gevallen, aldus prof. Dijksterhuis, waarin een christelijke geloofsovertui ging de beoefening der natuurweten schappen bevorderde worden gevonden bij Kepler. Pascal, de Engelse puriteinen in de 17de eeuw en Newton. Diens gravi- tatietheorie leidde in 'talrijke gevallen tot een religieus enthousiasme, dat In de loop van de 18de eeuw echter voorna melijk aan de natuurlijke theologie ten goede kwam en op den duur in hoge mate deïstische en atheïstische denk wijzen versterkte. Motie grond- en pachtzaken aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 73 tegen 41 stemmen de motie aangenomen, waarin minister Vonde ling wordt uitgenodigd voor de reor ganisatie van de grond- en pachtzaken op zijn departement te streven naar een oplossing, die de eenheid en on afhankelijkheid van de behandeling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en tevens een goede coördinatie met andere diensten waarborgt. Alleen de P v d A. stemde tegen, na dat de heer Burger <P.v.d.A.) de motie een kwalijke show had genoemd, omdat er wat anders zou moeten gebeuren dan rustig overgaan tot de orde van de dag. wanneer men vreest dat de reorganisatie grote gevaren inhoudt voor een objec tief en doelmatig beleid. BEURSOVERZICHT Cultures vast onder leiding van Ver. Deli AMSTERDAM. 16 spril Opmerkelijk was vanmiddag weer de belangstelling voor Indonesische fond sen. die onder leiding van Ver. Deli in open hoek verhandeld werden en vast gestemd waren. Terwijl de gehele beurs zich afvroeg, waaraan deze her leefde activiteit viel toe te schrijven (het nieuws uit Indonesië is de laat ste tijd immers bijzonder schaars en allerminst stimulerend) werd gecon stateerd dat een bekend commissie huis wederom als koper van aandelen Deli optrad, vermoedelijk voor buiten landse rekening. Voorts zegt men dat de tabakoogst 1957 veilig in Singapore is beland en dat de tabaksbelangen der maatschappij in Italië er niet slecht voor staan. Maandag nog 67'?. werd Dell vandaag weldra gedaan op 79 De andere cultures werden meegetrokken Amsterdam Rub ber tot 55. HVA tot 944. Javacultuurtot 31. Senembah tot 58'.en ook de Cul- tuurbank en Nationale Handelsbank waren hoger. De markt was in het algemeen wat vriendelijker en beter gestemd. Scheep vaart b.v. liep omhoog voor KNSM en Nievelt, maar Mij. Nederland lag onder druk Kon Olie bleef onder New Yorkse pariteit, maar overigens waren inter nationale waarden vast gestemd, speci aal AKU op 174, Philips plus 4. Unilever plus 5. In het verdere verloop bleef de aan dacht geconcentreerd op de hoek van Ver. Deli. die tegen het sluiten van de markt een lichte reactie vertoonde, maar niettemin aanzienlijk boven het vorige niveau bleef. Staatsfondsen waren zeer kalm en prijshoudend gestemd. Van daag was de inschrijving op de f. 25 mil joen lening der Exportfinancierings maatschappij, een 5'2 emissie tegen 99. Er viel een bevredigende belangstel ling te constateren. Overigens behield de markt een kalm karakter, waarin echter merendeels de aanvankelijk be haalde koerswinsten behouden bleven. WISSELKOERSEN Amsterdam. 16 april Londen 10 61 10 61 4; N. York 3 78T«3 78| Montreal 3.90 A—3 -90 AParijs 89.774— 89.874Brussel 7 60—7 604; Frankfurt 90 43—90.48; Zürich 86 66—06.71; ZÜrich (vr. fr.» 88-32';88374: Stockholm 73.15473.204: Kopenhagen 54 83 54 88; Oslo 53 0353 08'2Milaan 60 794—60 844: Wenen 14 60—14.61 naar Oegstgeest. Pr. Hendriklaan 3; M. Lampo en fam. van L. van Deljsselstr. I 24 naar Rijswijk Z-H. Hs te Landelaan 165: I J. A. Devllee cn fam. van Haagweg 45a 11 Leiderdorp A van Saksenstraat 24; C A Korevaar en fam. van Kastanjekade 17. n Nr-Amstel. Kelz»r Karei weg 333; van Rooijen. van Javastraat 8, naar Canada; B. Bogaards geb. v. d. Meij. van Haagweg I 178, naar Ver. Staten v. Amerika; J. v. I Geboren Relnatus P. J.. zn van P. A M van der Poel en C. A H van Haaster. Her mine B dr van A Hulsbos en B Arbouw; Hendrlkus P. zn van H. A Janssen en J J Heggelman; Johannes C A zn van W J. G van Leeuwen en J. M Meskers; Pe- tronella J. M dr van P. W J. Roeleven en M. C. G. Melker. Geertrudes J M dr van A H. van Dijk en J. C M Molenkamp; Agatha H. A dr van J F Brantenaar en Roest Th J. H. Volwater; Theodora M dr van A Th. Berg en J. C. van der Hulst. Rudolf G. M.. zn van J. P Spierenburg en A S Wesselman: Erlka E. J W.. dr van P M E. van der Bijl en J C de Blanken Ondertrouwd A A Heijker. 32 Jaar en E C Straathof. 26 Jaar Getrouwd: P A van der Horst en W. J. E. Bakker Overleden: P. J. N. Capteln, S Jaar. Woensdag 16 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. '53 33'4 Grootboek obl.3'3 Ned '47 3',(3) Ned '51 3 M 53 (3%) '56 3'2 '48 3 te '54 3 te '55 I 3'i '55 II 3te Ned. '37 3 Ned. W.B lening 6' Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek 46 3 Ned Ned Ned Ned Ned Ned Vorige Slotkoers koers v heden 934 934 804 L 91A 91A 95 954 91A 9112 91A 914 864 86 864 87 81A 87 A 88 4 B 884 864 86'* 1074 108 93 93 93 A 934 924 92 A 594 594 90 904 864 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned Handelmlj Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V_A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Kon Pap. v Gelder Hoogovens cert M tiller en Co. NJ Ned. Kabelfabr Philips Philips pref 154 Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr <f 20 idem (50 a f 20 Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv Ml) Kon Paket MO Stoomvaart MO Ned Nievelt Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unle NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov - cn Gem leningen Adam 47 .34» 3 92'* 92'; Den Haag 1937 I 234 25 73 75 150 1504 514 544 714 774 914 934 29 31 554 57 104 104 1704 1734 1914 192 278 281 1764 176 2704 275 3104 314 2224 223 2654 2684 154 154 329 4 333 »k 200 4 2004 1684 170 6484 656 4 153 20 157 154 65 156 75 1304 1314 1174 118 107 90 108 1284 130' 1 1104 1114 1394 140 1404 1444 200 1994 1114 122'* 1154 1164 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96B Premieleningen 97 97L A'dam '51 24 87 87L A'dam '56 I 24 80)1 81 A'dam '56 H 24 944 944 Eindhoven '54 2 4 82 4 81H Enschede '54 24 814 814 Den Haag '52 1 24 904 90i4 Idem II 24 94 94 R'dam '52 1 24 90', Idem II 24 904 904 Utrecht '52 24 924 924 NIET-ACTIVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Amst. Bank HJ.U cert Rott. Bank Twentsche Bank 206 184 175 155 2064 185 4 177 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum H MO Ned G en Sp. fabr Kon Ned Grofsm Internatio Rott. Droogdok MO Tieleman en Dros Ned MU Walv.vrt. 213 216B 354 37 170 1 «94 98 984 604 62 470 471 84 8V4 704 694 Spoorwegen Dell Spoorweg M0 Amerik. fondsep Canadian Pacific Intern Nickel Ahaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 24'* 72% 45 37 A 49 354 84 394 674 274 56 24 H 72». 45 te 37*. 494 36 85 404 684 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Leiden 1947 R'dam '37 I-III 34 90 924 Aandelen V K 15/4 Edelmet Kon AA 464 45 Pref w a idem 57GB 374 370 Holl Constructie 389 386 Ing our v Bouwnijv 1244 Int Kunststof! Ind 394 36 Leldsche Wolspinn 143 L 142 Sikkens Lakfab "5H 430B 428 Ver Iuuwfabneken 152 151 Wernink's Betonm 86 86 Van WUk Textiel 65B 654 Zaalberg 118 1184

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9