ZWAARDEMAKER Jam Aanhoudende daling van rentestand Vraag geen verf.vraag RIP O LIN (f neemt j vakep,/ zuiver zon en vruchten Bescherming liquiditeit door uitkeringen in aandelen Een mens heeft meer nodig alleen een woning dan Voorshands geen plastic landings-1 en stormhoten voor het leger Leidse Luchtvaart- club deed mea aan ttwnhiivikgen ende. Had .PoltWWd bad een feestavond heeleng gezellig... 9 april gingen we jongmannen ondc de.wapenen.. 97ste jaargang Zaterdag 12 april 1958 Derde blad no. 29414 (Advertentie) 'y Eerder overschot dan gebrek aan kapitaal (Van onze financiële medewerker) Terwijl in de beschouwingen over de oorzaken van de huidige economische depressie nog veelal over kapitaalschaarste wordt gesproken, zien we in verschil lende landen, niet het minst ook in de V.S. en in ons land, een nog steeds aanhoudende daling van de rentestand, welke eerder op een overschot dan op een gebrek aan kapitaal schijnt te wijzen. Zelfs in Engeland, waar men de positie! diteitspositie or^nstï|pb^vloed"enmen van het Pond Sterling zo veel mogelijk en niet zonder resultaat met een hoge rentestand heeft willen beschermen en versterken, is men kortgeleden tot een verlaging van het disconto overgegaan, in de V.S. is de rente gedaald tot een peil, dat naar onze begrippen exceptioneel laag moet worden genoemd (disconto thans VA West-Duitsland is niet achtergebleven en ook in ons land houdt de verruiming op de kapitaalmarkt aan. De symptomen daarvan zijn deze week opnieuw zichtbaar geworden, voorname lijk op de obligatiemarkt, waar het ren dement nog voortdurend daalt. De 6 c'r lening van De ByenkorL noteert reeds 9 boven pari, de 6 Woningbouw lening ruim 7 maar nog duidelijker tekent de dalende rentestand zich af in de koers van de onlangs uitgegeven bVi obligaties van de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, welke k 99 uitgegeven, thans reeds 102% noteren. Het kan dan ook niet verwonderen, dat er reeds sprake is van 5 lening door genoemde instelling uit te geven, want de 41 i> r< obligaties van de Provinciale Electriciteitsmijen hebben de parikoers bykans bereikt. De aankondiging van een 5% lening door de Export Financiering Maat schappij tot een bedrag van f 25 miljoen en a 99 behoeft dan ook zeker niet als een krachttoer te worden beschouwd, ook al moet het karakter van deze obligaties in aanmerking worden geno men en kunnen ze met die van de elek- triciteitsmijen niet op een lijn worden gesteld. Maar de 5 obligaties van de Export Financiering Mij. hebben het reeds tot ca. 96 gebracht en een ren dement van ruim 5 lis ligt thans meer dan 1 boven dat van de Nederlandse Staatsfondsen. Hoewel, gelijk we de vorige week met enkele cijfers hebben doen zien. op de aandelenmarkt een lusteloze stemming blijft heersen, is de dalende rentestand ook aan haar niet ongemerkt voorbij gegaan. Dit komt zeer duidelijk uit in de daling van het gemiddeld rendement van Nederlandse aandelen, zoals het elke drie maanden door de Rotterdam- sche Bank wordt becijferd. Van gemiddeld 4.4 uit. september 1955 als laagste punt sedert uit. 1948 is het aandelenrendement geleidelijk tot 7.9 uit. december 1957 opgelopen, einde maart j.l. was het echter weer tot 7.2 CY teruggegaan. Deze daling heeft plaats gehad ondanks het feit dat de sedert de laatste tijd uitge keerde dividenden dooreengenomen niet lager, eerder hoger waren dan het vorig jaar en het is dus de koers stijging welke sinds het einde van 1957 is ingetreden, waardoor het geimddeld aandelenrendement is gedaald. De algemene beursindex, gebaseerd op de noteringen van 31 aandelen is gedu rende de laatste drie maanden van 166.18 tot 181.33, ofwel met 9.1 ge stegen. De koersstijging op de aandelenmarkt is in het algemeen zeker niet veroor zaakt door optimistische verwachtingen voor de bedrijfsontwikkeling in het lopende jaar. Er is hier en daar een uitzondering, maar in de meeste ge vallen wordt voor 1958 een teruggang van de omzet, een verdere stijging van de kosten en derhalve een daling van de bedrijfswinsten verwacht, terwijl alge meen over de funeste invloed van de opnieuw hogere vennootschapsbelasting wordt geklaagd. En het is dus enkel de dalende rentestand, welke de hogere waardering van aandelen heeft veroor zaakt. Wat de verruiming op de kapitaal markt betreft, hebben wij er reeds eer der op gewezen dat zij niet in de eerste plaats een gevolg is van grotere bespa ringen, dan wel van een verminderde vraag. Wel kan worden geconstateerd dat, als gevolg van de verhoogde spaar- rente en het dalend rendement van obligaties, de spaarbanktegoeden weer toenemen en zjj, die een halfjaar ge leden meenden dat de spaarbanken „uit de tijd" waren, hebben zich dan nok schromelijk vergist, hetgeen wjj destijds reeds meenden te mogen vast stellen. Maar hoewel de nieuwe be sparingen ongetwijfeld op de kapitaal markt van invloed zjjn. zo is toch de in vrjj snel tempo gedaalde rente stand niet allereerst daarvan het ge volg. Want in de eerste plaats is de kapitaalhonger van de gemeenten nog lang niet gestild, ook al distribueert de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten thans de door haar verkregen miljoenen thans geleidelijk over de verschillende gemeenten. Deze hebben nog altijd een vlottende schuld van ca. f.2 miljard en het Cen traal Planbureau raamt voor 1958 het netto-beroep van de lagere overheid op niet minder dan f. 1,4 miljard, terwijl de centrale overheid weliswaar beloofd heeft dit jaar van een beroep op de kapitaalmarkt te willen afzien, maar door de vergroting van haar uitgaven na verloop van tijd ongetwijfeld weer voor nieuwe kastekorten zal komen te 6taan. In zoverre de verruiming op de kapi taalmarkt dus een min of meer gefor ceerd karakter Daar komt bij en dit is z 'eer niet de minst belangrijke factor dat de investeringen bij de Nederland.'c onder nemingen in het lopende jaar worden beperkt, zoals uit vele jaarverslagen valt te lezen. Niet alleen de onzekere con junctuur en de stijgende bedrijfskosten nopen de directie op dat punt tot grote voorzichtigheid, ook de verzwaarde be lastingdruk en met name ook de op schorting van de investeringsaftrek worden in de verslagen als redenen daarvoor genoemd. Van hoe groot belang deze inves teringsaftrek voor sommige bedrijven is, blijkt zeer duidelijk uit de cijfers van de K.L.M. over 1957. Zonder die investeringsaftrek van f. 11% miljoen, zou de winst over dat jaar slechts f. 11% miljoen bedragen en onvol doende xjjn geweest voor de betaling van 7% dividend over het vergrote kapitaal. De K.L.M. verkeert nog in de gunstige positie dat de Investe ringsaftrek ook voor 1958 in een aantal gevallen van kracht blijft, n.l. voor investeringen in vliegtuigen voor internationaal verkeer en ook de scheepvaartmijen zullen er nog van kunnen profiteren. Maar overigens is de investerings aftrek opgeschort, hetgeen wil zeggen dat de ondernemingen in het lopende jaar een groter deel van de winst aan de fiscus zullen moeten afdragen. Hierdoor wordt uiteraard hun liqui ziet dan ook het verschijnsel dat, ten einde deze liquiditeitspositie op peil te houden, vele ondernemingen het divi dend over 1957 geheel of gedeeltelijk in aandelen betalen, waarbij in sommige gevallen van de agio-reserve wordt ge bruik gemaakt. Dit heeft voor de aan deelhouders het voordeel dat over het in aandelen ontvangen dividend geen inkomstenbelasting is verschuldigd, maar de vennootschap zal voortaan over een groter kapitaal dividend moeten betalen. De vraag hoe lang de verruiming op de kapitaalmarkt zal aanhouden is daarom niet gemakkelijk. Zeker is, dat als zü voortduurt en verder toe neemt, zulks met een verdere terug gang van de conjunctuur, dan wel met de vrees daarvoor verband houdt. Zes Italiaanse huizen in aardspleet verdwenen Zes huizen van het Italiaanse berg dorp Trevico, 100 km van Napels, zijn vrijdag verdwenen in een 800 meter lange en 400 meter brede spleet, die twee dagen geleden ontstaan was door een aardschok, gevolgd door aanhou dende regenval. De 31 bewoners kon- 0...0 den zich, hevig verschrikt, in veiligheid kwaliteit en vlotte bediening. Het vaar- Geen textiel bij brood Een bakker te Amsterdam stelde tegen 1 betaling van 20 cent per stuk spaarze- gels beschikbaar voor de klanten, die by hem brood kochten. Opgeplakt op een spaarkaart gaven deze zegels, wanneer voor f 10 gespaard was. recht op een textielpakket van een bedrijf in Hen gelo. Een andere bakkersfirma in A nis ter- j dam achtte dit in strijd met de verorde ning sanering bakkersbedrijven en vor derde in kort geding, dat deze wijze van doen zou worden stopgezet De president van de Rechtbank over woog. dat de textielfirma aan ieder ander eenzelfde pakket levert voor f. 10. dat de klant hier geen voordeel werd geboden, en wees de vordering af. Het Gerechtshof oordeelde in hoger beroep echter, dat het verbod in de be treffende verordening bedoeld is om, buiten de normale middelen van recla me alle pogingen van bakkers enz. tegen te houden, waardoor in de con currentiestrijd andere factoren zouden meetellen dan verzorging van een goede brengen. Een geweldige hoeveelheid aar de en rotsblokken schuift nu langzaam in de richting van de spleet. Volgens in genieurs lopen er geen andere huizen van het dorp gevaar. digde een verbod voor de bakker uit met zijn spaarsysteem door te gaan. Deze laatste is van dit arrest in cas satie gekomen, doch de Hoge Raad heeft het beroep verworpen. Gezinnen worden „verkocht'' Zij voldoen niet aan de speciale eisen (Van onze Haagse redactie) vaardigd en in Engeland en de V.S. ge- i kocht. Zij dienen vooral voor het over- Het Nederlandse leger zal voorsnanGs j zetten van troepen en worden hoofd- j geen gebruik maken van plastic lan- zakelijk op de binnenwateren gebruikt, dings- en stormhoten. Op de vaar- i Hierdoor moeten er speciale eisen aan j school in Geertruidenberg is geëxperi- i de boten worden gesteld. De bodem moet menteerd met zes van deze boten, die b.v veel kumien verdragen door het Predikant wil voorzien in noodsituatie (Speciale berichtgeving) „Weet Nederland wel voldoende van de zorgen, die de gigantische "i.-uwe stads uitbreidingen aan kerken en sociale instellingen berokkenen?" aldus ds. G. Lans, hervormd predikant te Amsterdam-Slotermeer. Als voorbeeld noemt hij zijn eigen gemeente. In vijf jaar tijds werd aan de westrand van Amsterdam de tuinstad Slotermeer gebouwd. Blok na blok ver rezen de huizen als paddestoelen uit de grond. Bijna 40.000 mensen vonden er een woning en ze zijn er blij mee. Maar wat vinden ze er nog meer? Waf vinden de ouderen er voor het heieven van hun geestelijke ge meenschap? Wat vinden de vele jon geren er voor hun sociale en cultu rele vorming? Nog niet veel meer dan ivat houten gebouwtjes die slechts op heel gebrekkige wijze in de geestelijk-sociale behoeften kun nen voorzien. Wel hebben de stads-plannen-ma- kers terreinen gereserveerd voor kerkelijke en sociale centra, maar welke groep kan zulke dure gebou wen uit eigen middelen bekostigen? Is dit niet een taak waar de hele volksgemeenschap mede verantwoor delijk voor is? CHRISTELIJK DIENSTBETOON. Opening „World Press Photo '57" EERSTE PRIJS: „LITTLE ROCK" in Engeland bij wijze van proef voor het leger waren gebouwd. De boten bleken niet te voldoen aan de speciale eisen, die de landmacht eraan moet stellen in verband met de taak die de boten is toebedeeld. Er zijn voor het leger te grote risico's verbonden aan het gebruik van plastic landings- en stormhoten, waarom niet zal worden overgegaan tot het in serie doen pro duceren ervan. Oorspronkelijk leverde een Britse firma acht plastieboten op proeforder. Twee ervan werden reeds voor het in gebruik nemen afgekeurd. Bij twee Nederlandse firma's zijn even eens proeforders geplaatst voor de bouw I van plastic boten. Een firma had een boot naar eigen model geleverd. Deze voldeed echter evenmin aan de eisen. De andere firma kwam met een boot uit. die was gebouwd volgens het door het leger geleverde model van de thans in gebruik zijnde vaartuigen. Deze firma eiste evenwel zo n hoog bedrag als patent op de bouw. dat oe aanmaak ervan voor het leger te kostbaar zou worden. De plastic boot bic l- overigens aan de ge stelde eisen te voldoen. Het leger heeft t een flink ;i:vii landings- en stormhoten in gebruik bij de genie en de commando-troepen. De vaartuigen zijn van hout en metaal ver- herhaaldelijk schuren over de oeverbed dingen. Daarnaast moeten de boten over een dubbele bodem beschikken om in i geval van lekkages, de opvarenden vol- i doende gelegenheid te bieden zich in 1 veiligheid te stellen. Uit de proefnemingen is nu gebleken dat het vervangen van de in gebruik zijnde landings- en stormhoten door plasticvaartuigen om technisch-kwa- litatieve en financiële redenen nog niet mogelijk is. H t dictoraat mate rieel Landmacht zal daarom geen plastic-vaartuigen meer laten bouwen. In het Stedelijk Museum te Amster dam heeft burgemeester mr. G. van Hall gisteravond onder bijzonder grote belangstelling de internationale pers fototentoonstelling World Press Photo '57 geopend. Op deze voor de derde achtereenvolgende keer door de Ne derlandse Vereniging van Fotojour nalisten georganiseerde expositie han gen 743 foto's van 288 inzenders uit 20 landen. Dit is het uitgangspunt van ds. Lans, die zich opgemaakt heeft om op kracht dadige manier voorzieningen te treffen in deze noodtoestand. Hij wil in de eerste plaats een kerk bouwen. Als dit het enige was, zou het door de eigen kerke lijke gemeente voor een groot deel nog wel op te brengen zyn. Ook als hei aantal meelevende hervormden maar I heel gering, de offervaardigheid is groot- De wereldbekende foto van het neger- Maar ds. Lans en met hem zijn ge- meisje Dorothy Counts uit Charlotte, meente is ervan overtuigd, dat een waarachter zich blanke leerlingen ver- kerkelijke^ gemeenschap niet alleen voor Kinderen speelden met vuur.. Doordat zijn 6-jarig zoontje met luci fers speelde is een stromijt op het erf van de landbouwer H. Meulenbeek in brand geraakt en geheel verloren ge gaan. Ongeveer 5000 kg roggestro, voor een waarde van ongeveer f. 1000 gulden, ging hierdoor verloren. «Bij de heer Strijbis te Apeldoorn ge raakte een schuur in brand, doordat een 5-jarig buurjongetje met lucifers speel de. De schuur brandde geheel uit en daarbij gingen 10.000 kg pakstro dringen, die tot titel draagt ..Little Rock", werd als de beste foto van de tentoonstelling door de jury aangewe zen. Deze foto. gemaakt door de 32- jarige Douglas Martin uit Norfolk (Vir ginia) verwierf tevens de eerste prijs in de groep „nieuws". Het bestuur van de NF V. heeft Martin uitgenodigd nog dit weekeinde per vliegtuig naar Nederland te komen om dan zo mogelijk maandag avond a.s. zelf zijn prijs, een zilveren beker van de Nederlandse Dagbladpers en f 2000, in ontvangst te nemen. De tweede prijs in de groep nieuws ging naar Simon Smit (Nederland), die met zijn foto van de redding van een blinde man uit een gracht als de beste Neder landse foto daarmee voor de tweede keer de „zilveren rr mera" voor een jaar in zijn bezit kreeg. In de groep sport werd de eerste prijs toegekend aan Robbert Edwards «Enge land». tweede prijs J. J. Herschel (Ne derland) met een foto van keeper De Munck. Groep features: eerste prijs Zygmunt Wdowinski (Polen». In de iko'i" '- li.rguiuiii 'luuiviiwaï uien 111 uc 4000 pond hooi verloren Hier bedroeg I groep reportage verwierf Barnet Said- de schade ongeveer f.6000 man (Engeland) de eerste prijs. Een van de gekantelde stenen van de Stone Henge in Engeland, een prehistorische bouwwerk van ge weldige omvang waarvan oor sprong en betekenis nog steeds een wetenschappelijk probleem vormen, heeft een breuktest ondergaan. Deze */5 icn zware steen toont fische platen waren gelegd. Uit de diepe scheuren, waarvan men diep- inwerking van de stralen op de ge- te en vorm niet kende. Thans werd voelige platen kan men nagaan, hoe door deskundigen van het atoom- het verloop van de scheuren binnen centrum Harwell een bus radio- de steen is. Zoals men ziet kwam actief materiaal onder de steen ge- er heel wat bij kijken voor een en brachtterwijl op de steen fotogra-ander op zijn plaats was gebracht zichzelf heeft te zorgen, maar ook het christelijk dienstbetoon moet bewijzen aan de hele buurt, ongeacht hun al of niet kerkelijk meeleven De kerk zal maatschappelijke zorg en sociale diensten moeten hebben voor een ieder, die daar gebruik van weet te maken. De ouderen zullen een trefpunt moeten vinden, waar verschillende ge meenschapsvormen beleefd kunnen wor den door middel van kringen, clubs, cursussen, huisvlijt (waarvoor thuis geen ruimte is) enz. en vooral voor de jon geren zal veel gedaan moeten worden. Door vormings- en ontwikkelingswerk zullen zij mede voorbereid moeten wor den op hun latere levenstaak. Jongeren zijn er hier genoeg. Omdat vooral jonge gezinnen hier een woning kregen toe gewezen, zijn er duizenden, die in deze nieuwe tuinstad hun jeugd zullen door brengen. Straks zullen zij uitzwermen over heel Nederland en misschien nog verder. En juist daarom heeft heel Nederland er belang bij dat zo snel mo gelijk goed en verantwoord vormings werk voor deze jeugd wordt mogelijk gemaakt. GEZIN WORDT VOOR F. 500 GEADOPTEERD. Vandaar dat ds. Lans, bijgestaan door een groep actieve gemeenteleden, een half jaar geleden een actie is be gonnen om gelden bijeen te brengen om niet alleen een kerk, maar ook een buurt- en een jeugdcentrum erbij te bouwen. Hij „verkoopt" daarvoor zijn gezinnen, dat wil zeggen hij vraagt aan kerkelijke gemeenten en particu lieren om een van zijn gezinnen voor 500 gulden geheel of gedeeltelijk te adopteren. Honderdvijftig gezinnen gingen reeds „van de hand", zodat 75.000 gulden in de „bouwpot" aan wezig is. Als er vier ton in zit gaat de bouw van het zes ton kostende project be ginnen. Dit alles getuigt wel van een groot optimisme en van vertrouwen in de of fervaardigheid van velen, die begrijpen, dat ook in een tyd van ..bestedingsbe perking" misschien wel juist in zo'n tijd de geestelijke krachten van ons volk moeten worden versterkt. Dagelijks komen er nu naar wij vernemen giften binnen ten bate van de bouwactie. Kortgeleden is bovendien een beroep gedaan op het Nederlandse bedrijfsleven. Een folder „U hebt de sleutel" is aan 5000 directies toegezonden. .We moeten er komen en we zullen er komen," zegt ds. Lans. Een stad van 40 000 inwoners mag niet aan haar lot worden overgelaten. SPAANSE PREDIKANT NAAR ONS LAND Op uitnodiging van de Nederlandse vereniging „Het evangelie in Spanje" komt de voorzitter van de Spaanse Evangelisch Kerk, dr. Gutierrez Martin uit Barcelona op 22 april naar ons land om de lidmaten van de Nederlandse protestantse kerken voorlichting te ver schaffen over de huidige toestand van het Spaanse protestantisme. De predi kant zal in diverse steden een spreek beurt vervullen. Donderdagmiddag 24 april zal hjj de in Assen vergaderde synode van de Geref. Kerken toespreken en vrydag- middag daaraanvolgend heeft hy te Utrecht een bespreking met de verte genwoordigers van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Ds. Gutierrez Martin zal zaterdag 3 mei ons land verlaten. plaatselfka V.V.\f:s konden over paa* b&2oak tevreden? de jeugd lisd aan stormachtige paas vakantieweek HatuurV 'istcriscbe nrc Kaakte vandaag ex cursia naar Zuidvy k.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9