Laatste Berichten H. P. van der Vos een lialve eeuw bij de N.V. Van Wijk en Heringa N.V.V.-Bestimrdersboncl Leiden genoot van variétévoorstelling 07ste jaargang Zaterdag 12 april 1958 Tweede blad no. 29414 Zilver voor gouden jubilaris De heer H. P. van der Vos, die vandaag de gouden jubilaris was bij de N.V. Textielfabrieken Van Wyk en Heringa, werd tydens een hedenochtend gehouden jialdigingsbUeenkomst begiftigd met het Koninklijk zilver: de eremedaille ver- bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bovendien ontving deze gouden jubilaris de gouden legpenning van de Ned. Blij. voor Nijverheid en Handel. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van kinschot, die als eerste spreker X woord lot de heer Van der Vos. thans hoofd- rerkmeester van de garenfabriek aan iet Levendaal. richtte had grote waar dering voor de arbeidsprestaties van de ubllaris. die in de loop der jaren tot ten verantwoordelijke functie in het be- «rijf is opgeklommen, waar hij thans eiding geeft aan circa 100 werknemers isters). Na deze woorden van hulde en dank deed spreker mededeling van de [onlnklijke onderscheiding. De heer J. W. Heringa, één der direc teuren, had eveneens veel waardering roor de persoon en het werk van de ju bilaris, die zijn vak uitnemend verstaat. Vraaggesprek met prof. Oosterhoff in Moskou De secretaris-generaal van de Inter nationale Astronomische Vereniging, i irof. dr. P. Th. Oosterhoff uit Leiden. I ïeeft gisteren te Moskou in een vraag- gesprek met journalisten gezegd: ..De sterrenkundigen zijn reeds lang doorge drongen van de noodzaak van nauw wetenschappelijk contact en samenwer king bij acties. Het Internationale Astro romische Congres, dat te Moskou zal worden gehouden zal één van de grote wetenschappelijke gebeurtenissen in '58 in." „Het besluit ons volgende congres te Moskou te houden, werd in 1955 op de algemene astronomische vergadering te Dublin genomen". „De werkzaamheden van het congres", ajdus prof. Oosterhoff. zullen voorname lijk worden verricht in de veertig per manente commissies van de Internatio- rale Astronomische Vereniging, die de activiteit in de verschillende takken van de sterrenkunde samenbundelt." Prof. Oosterhoff. buitengewoon hoog leraar in de sterrenkunde te Leiden, legde er de nadruk op, dat het interes santste deel van het congres de onof ficiële besprekingen zullen zijn over onderwerpen die van belang zijn voor sterrenkundigen in vele landen. Dit slaat vooral over de nieuwe methoden van astronomische waarneming in verband met het lanceren van kunst manen. De waarnemingsmethoden die door de kunstmanen mogelijk zijn geworden, kunnen het antwoord geven op inge wikkelde vraagstukken bij de studie van de wereldruimte en van de zonne straling. In antwoord op vragen van Journalis ten zei prof. Oosterhoff. met voldoening te hebben opgemerkt, dat de reeds in de Sovjet-Unie getroffen voorbereidingen beloven, dat het congres een succes zal worden. REPATRIANTENSCHEPEN Voor belangstellenden liggen aan ons Bu reau wederom enige passagierslijsten ter inzage. Het zijn die van het ms. „Fla- vinia" (vermoedelijke aankomst 24 april te Genua) en van de m.s. „Garoet" en Xangkoeas", welke resp. 2 en 13 mei in Rotterdam worden verwacht. Mej. E. C. C. Oppenoorbh alhier is benoemd tot voorzitster van de com missie, welke in 1958 belast is met het afnemen van de examens van de akte Nijverheidsonderwijs Na. Mej. G. J. Ver- brugge eveneens alhier, is benoemd tot lid van deze commissie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN'. Willem, zn. van G. Vreeswijk en J. Lek Maria Wllma Beatrix, dr. van J. P. W. Scholtz en J. A. J. Freyser; Sylvia Jean- nette. dr van J. A. Cannoo en J. A. Fijn- raken: Marianne Josepha, dr. van J. de Groot en A. Hage; Helena, dr. van B. van öer Plas en G. Ouwehand; Hendrik, zn. >an P. Kooreman en H. Timmerman; Johanna Magdalena Maria, dr. van H. Nonkes en A. C. van Putten; Willem Fre- derik zn. van A. F. VerheiJ en E. de Kwaastenlet; Robertus Willibrordus. zn. van H. J. Koree en P. J. Tervooren: Eelco Pendrikus. zn. van J. van der Horet en A Bokkinga; Johannes Franciscus, zn. van J. ven der Horst en A. Bokkinga: Mtehlel Willem Hendrik, zn. van J. W. J nssen en E. M. E. Vltrlnga; Anneke Helena, dr van D. de Leeuw en H. Jung- [ermann; Ingeborg Irmgard. dr. van G. Taubert en H. Hageman. ONDERTROUWD. G. J. Nachtegeller en J. R. van Zelst; H Schaft en C. C. Martijn; J. H. van Hoert en R. Hakhoff; A. P. van Dalen en M. van Haarst; F van Dam en C. Kloos D Blansjaar en H. J. E. Veijgen: D. C. Zandstra en H. J .Bavelaar; N Valk en J van Deventer; D. van de Wetering en A. de Tombe. OVERLEDEN. A. Onverzaagt, 73 Jr.. weduwe van H van der Laken; A. H. G van der Haar, Jr.. man; C. de Bruin 94 Jr.. vrouw; J. Dijkstra, 33 Jr.. man. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Van Vliet) waakt over de kwaliteit van het bedrijf, waarin hij zulk een prettige sfeer wist te scheppen. Namens de directie bood de heer He ringa de jubilaris de bij de Koninklijke onderscheiding behorende draagmedaille en een enveloppe met inhoud aan. Voorts stelde spreker hem het ver erend getuigschrift en de gouden leg penning van de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel ter hand. De heer R. de Jong. adj. directeur van de garenfabriek typeerde de heer Van der Vos als „een ronde kerel, met wie het prettig samenwerken was." Voorts stelde spreker in het licht, dat de jubi laris zich snel heeft weten aan te passen aan de nieuwe bedrijfssystemen en de ontwikkeling van de techniek. Dankbaar was spreker voor de waardevolle en ge fundeerde adviezen van de jubilaris. In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heer N. Brouwer, bedrijfs leider van de fabriek aan het Levendaal. de heer J. Priemus, werkmeester, mej. M. Beij namens het vrouwelijk perso neel, de heer I. Florijn namens het per soneel van de voorspinnerij, de heer W. F. v. d. Horn namens het kantoorperso neel „Levendaal" en de heer L. Gijsman, voorzitter van de Personeelsvereniging „De Spil". Zeer vele geschenken, w.o een armbandhorloge, een smeedijzeren klok en een tinnen koffiekan, werden aangeboden. Na een hartelijk dankwoord van de jubilaris: „men heeft mij vandaag wel verwend", bleef men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. RECHTZAKEN Schroothandelaar gaat in hoger beroep (Van onze Haagse redactie) De 33-jarige Haagse schroothandelaar, directeur van de N.V. Zeeuwse Metaal maatschappij, heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de Haag se Rechtbank, die hem, zoals bekend, terzake van omkoping van een referen daris van het ministerie van Economi sche Zaken, had veroordeeld tot een gevangenisstraf van 13 maanden. De andere veroordeelde in de „schrootaffai- re", de referendaris, die werd veroor deeld tot een jaar en negen maanden met aftrek, zal niet in appèl gaan. Wanneer de twee andere directieleden van de N.V. Zeeuwse Metaalmaatschap- py zullen terechtstaan, is nog niet be kend. Zy hebben een bezwaarschrift tegen de dagvaarding ingediend, dat door de raadkamer van de Haagse Rechtbank zal worden behandeld op 29 april aanstaande. Moordaanslag op wethouder Behandeling op 23 april (Van onze Haagse redactie) Het Haags Gerechtshof heeft bekend gemaakt, dat de verdere behandeling van de strafzaak tegen de 27-jarige vlasser uit IJzendijke., die wegens het plegen van een moordaanslag veroor deeld is tot 10 jaar gevangenisstraf, zal plaatsvinden op woensdagmorgen 23 april a.s. om half twaalf. De verdachte was tot deze straf ver oordeeld door de Middelburgse Recht bank, omdat hy op 12 januari van het vorig jaar gepoogd zou hebben de IJzendijkse wethouder C. J. Doens dood te schieten. De man werd zwaar gewond, doch overleefde de aanslag. Hij zei de verdachte als dader herkend te hebben. Deze heeft echter tot het laatst toe zijn onschuld volgehouden. Man in brandend huis omgekomen (Speciale berichtgeving) Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak. mogelijk een brandende sigaret, is vannacht brand ontstaan in het pand Engweg 7 te Leersum. Een van de be woners, de 36-jarige gehuwde R. Wil- lemse vond hierbij de dood. De moge lijkheid bestaat dat hij met een bran dende sigaret in slaap is gevallen. De gehele voorzijde van het huis is uitge brand. Een gezin met twee kinderen, dat bij de heer Willemse in huis woonde, is ternauwernood aan de vlammen ontko men. Boottocht Ned. Roode Kruis VOOR CHRONISCHE ZIEKEN EN INVALIDEN. Ook dit jaar zal het Ned. Roode Kruis voor een aantal chronische zieken en invaliden zijn bekende vakantie-boot tochten organiseren. Voor hen, die uit Leiden en omgeving en Gouda voor deze vakatnie-trip in aanmerking ko men, wordt van 22 t e m. 27 september de ..Kasteel Staverden" weer in de vaart gebracht. Ook ditmaal vindt het vertrek uit Gouda plaats. De vaarroute is als volgt vastgesteld: Gouda. Utrecht. Lelystad. Deventer, Nijmegen, Dordrecht en dan terug naar Gouda. Het is dit jaar voor het laatst, dat het vaarrooster wordt uitgevoerd met de ..Kasteel Staverden" van de Holland- Veluwe Lijn. Het volgende jaar staat het Nederlandsche Roode Kruis een eigen hospitaalschip ter beschikking nl. de „J. Henrv Dunant". die in aanbouw is en die zowel in medisch als in hygiënisch opzicht een betere accomo- datie zal hebben. Een schip, dat ook iets meer comfort zal bieden aan de verpleegsters, de helpsters en de helpers van het Rode Kruis Korps, die aan boord de patiënten verzorgen. Gezellig en beschaafd Er was gisteren een feestavond in de Stadsgehoorzaal uitgaande van de N.V.V.-Bestuurdersbond Leiden. Aan het gevarieerde programma, dat met zeer veel zorg was samengesteld en waarvan zeer velen hebben kunnen genieten, werkten tal van artiesten op besehaafde wijze mee. Aan stemming zowel in de zaal als op het podium heeft het waarlijk niet ontbroken. Te recht kan men dus van een bijzonder geslaagde avond spreken! Na een kort woord van welkom van de heer J. H. Schüller trad als eerste ar tiest de conferencier Frans van Dus- schoten voor het voetlicht. Hij stelde zich vlot aan de aanwezigen voor en leidde vervolgens met een gezellig bab beltje "The Topliners" in. Dit showor kest waaraan Rita Spencer als zangeres verbonden is zorgde voor wat Franse sfeer. Het gebruik van fluorescentie kwam de romantiek, dje hier nu een maal bijhoort zeer ten goede. Na de pauze lieten de Liners op grappige wijze zi^n hoe een showorkest in de jaren twintig in Amerika optrad. Vanzelfspre kend werd ook aandacht geschonken aan meer mederne melodietjes zoals Around the world en Mambo Rock! De Osmani's kwamen na het eerste optreden van het orkest met een spec taculair en adembenemend variété- nummer voor de dag. Wat dit viertal bestaande uit twee volwassen meisjes, een jong bakvisje en een iets oudere knaap presteerden was werkelijk fan tastisch. Inderdaad het was zoals was aangekondigd acrobatiek in topvorm! Geen wonder dus dat iedereen zijn waardering op enthousiaste wijze uitte en dat er verschillende malen „ge haald" moest worden. Hoewel niet met de postkoets naar Leiden gekomen zongen de uit Limburg afkomstige Selvera's het naar dit min of meer ouderwetse voertuig genoemde liedje toch. Jos Clebers populaire werkje doet het nog steeds! De zingende zus jes goede wijn behoeft geen krans hadden nog veel meer noten op haar zang en oogstten evenals elders in ons land ook op het Leidse N V.V. feest veel succes. Haar optreden blijft allerplezie rigst. Jip Vogel", die de gehele avond aan de vleugel zat, speelde als solist een Roemeense fantasie en bracht bovendien een rag ten gehore. Hij stond althans op muzikaal gebied voor niets. Fantasto eindigde het eerste gedeelte van de feestavond met een illusionistenshow Na de pauze waren het vooral de Mar- tell.v's en him drie gedresseerde honden, die de volle aandacht van de zaal had den. Frans van Dusschoten ontpopte zich enkele malen als een goed imitator en reeg verder de verschillende pro grammapunten aaneen. Kortom er viel op dit feest weinig aan te merken! LEIDERDORP Begrafenis wethouder L. C. Snel Onder grote belangstelling heeft gis termiddag op de algemene begraaf plaats te Leiderdorp de begrafenis plaats gehad van wijlen wethouder L. C. Snel. By het gemeentehuis aan het begin van de Hoofdstraat schaarden zich alle leden van de raad achter de baar. Ten huize van de fam. Snel was te voren een rouwdienst gehouden, die ge leid werd door ds. J. J. Dijk. In de aula sprak allereerst ds. Banga naar aanleiding van Luc. 24 16. Ds. Banga zei, dat de heer Snel eerste paasdag nog tweemaal naar de kerk was geweest, en 's avonds in de familiekring had mogen getuigen, dat hem zoveel blijdschap over de Opstanding van Christus was meegegeven. Ds. Banga verzocht de aanwezigen te zingen: „Hal leluja Lof zy het Lam", het gezang, dat de heer Snel zondagavond nog zo vol vreugde mee heeft mogen zingen. Burgemeester Van Diepeningen sprak met ontroering over de heer Snel. die hij zijn vriend mocht noemen, over deze strijdbare figuur, die alle aanwezigen nu naar zijn laatste rustplaats zouden gaan brengen Zijn geloofsleven was rechtvaardigheid, en grote toewijding. Dit stempelde wethouder Snel tot een grote figuur. De burgemeester zei, na mens de gehele bevolking van Leider dorp oprecht dankbaar te zijn voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan, en bovenal wist de heer Snel altijd perso nen van zaken te scheiden. Zijn gedach tenis zal bij ons allen in hoge ere wor den gehouden. Hij ruste in vrede, zo be sloot burgemeester Van Diepeningen. De voorzitter van de A R Kiesvereni ging „Voor Vrijheid en Recht", de heer Hobo. was de volgende spreker. De heer Hobo zei. dat de heer Snel op de vergaderingen der kiesvereniging al tijd een gezaghebbende figuur was. waarbij men als jongere altijd advies en steun kon vragen. De heer Snel was niet altyd gemakkelijk voor een ander, evenmin was hy dat voor zichzelf. Bij de komende gemeenteraadsverkie zingen meenden wij hem niet te kunnen missen, maar God heeft het anders be schikt. Als kiesvereniging willen we zijn lichtend voorbeeld trachten te volgen. Namens de Bond van Huiseigenaren werd eveneens een kort woord gespro ken. Als waarn. voorzitter van de Sociale Raad sprak het R.-K. raadslid, de heer Broxterman. Ook hy gewaagde van grote waardering en sprak over de grote kennis van zaken van de heer Snel over personen en toestanden by de dikwijls zo moeilijke taak van de Sociale Raad. Een zoon van de overledene dankte mede namens zyn moeder voor alle be langstelling. maar bovenal vooral alle eer zijn vader bewezen. Aan de groeve las ds. Banga de Ned. Geloofsbelijdnis en dankte met het Onze Vader. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op; het bestuur van de Leidse Bond van Huiseigenaren; voorzitter der Sociale Raad, de heer Brinksma; oud wethouder de heer M P Splinter; ds. Honnef; burgemeester Warnaar van Waddinxveen namens het Kamerkies- kingbestuur; wethouder Molema en wethouder v. d. Vegte en gemeente secretaris Corts van Koudekerk aan den Rijn en verschillende hoofden van scholen. C. Meerburg lijsttrekker van A.R. bij raadsverkiezing In verband met het plotseling ver scheiden van wethouder Snel, de lijsttrekker voor de komende gemeente raadsverkiezingen, had het bestuur der A R. kiesvereniging een spoedvergade ring uitgeschreven, om in de vacature te voorzien, omdat voor a.s. dinsdag de verkiezingslijst moet worden ingediend. Een verheugend feit was, dat zovelen aan deze oproep gehoor hadden gege ven. De voorzitter, de heer Hobo, opende de vergadering. Na deze goed bezette vergadering wel kom geheten te hebben, wilde de voor zitter allereerst nog de woorden herha len die hij 's middags namens de kies vereniging tot mevr. Snel en haar kin deren gericht had. De heer Snel was 20 jaar raadslid en 10 jaar wethouder. Met een enkel woord herdacht de heer Los namens de A R-fractie de heer Snel. Hij zei, dat er in de fractie een goede samenwerking was. De heer Snel, zo zei hy. was ons een voorbeeld van plichts betrachting en wij willen trachten in de toekomst zyn lichtend voorbeeld te vol gen. Met een kort woord herdacht de heer Hobo ook de heer Verbeek, die over leden is, een trouw lid der kiesvereniging en ij veraar voor de beginselen. Na een korte pauze gaf de voorzitter eerst een korte toelichting over de te bezetten eerste plaats op de lijst, erop wijzende, dat hij. die gekozen zou wor den, zich ten volle moet willen en kun nen geven, voor de taak die hem wacht. Hierna werd overgegaan tot vrije stem ming. waarbij, na tweemaal stemmen tenslotte gekozen moest worden tussen de heren C. Meerburg en J. v. d. Stoel Jpz. Met een meerderheid van 3 stemmen werd de heer C. Meerburg gekozen en op de vraag van de voorzitter of de heer Meerburg zich bereid verklaarde deze benoeming aan te nemen, antwoordde hij bevestigend. Ds. Banga sloot de vergadering met gebed. KANDIDATENLIJST „GEMEENTEBELANG" De kandidatenlijst van de Ver. Ge meentebelang is voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen als volgt samenge steld: 1. G. Schoppen; 2. G J Lolling; 3. mevr. B. Seret-Cruden; 4 L. Enge lenburg; 5. ir. J. P van Leeuwen; 6. G v. d. Putten; 7. M J. F. Meiners; 8 E. ten Hooven; 9 P. M. Bartels; 10 J. Sitee. RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp komt op maandagavond as. om kwart over zeven in 'buitengewone vergadering bijeen. Op de agenda staan o m. de volgende pun- te vermeld: Herdenking wijlen wethou der L, C. Snel; onderzoek geloofsbrief nieuw ingekomen lid van de raad de heer C. Meerburg, toelating en beëdi ging; verkiezing van een wethouder in de vacature ontstaan door het overlij den van de heer Snel. COLLECTE Er zal volgende week in onze ge meente een collecte voor ..Sonne- vanck" en „Zonnegloren" worden ge houden. VOORSCHOTEN Medische dienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der dokto ren voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. H. W. Swen. Veurseweg no. 20, telef 2356; voor wijkverpleging: Gezondheidscentrum, telef 2177. WASSENAAR Venetiaans glas en de invloed ervan in Europa Gistermiddag werd in Zuiderhout een vergadering gehouden van de Vrouwen vereniging tot bevordering van het geestelijk sociale leven, waarin als spreekster optrad mej. dr. Beatrice Jan sen, conservatrice aan het Haagse ge meentemuseum met het onderwerp: Venetiaans glas en de invloed daarvan in Europa. Bij ontstentenis van de voorzitster werd de spreekster ingeleid door mevr. A H. Niemeijer-Van Nahuys. Mej. Jansen vertelde, dat de kunst van glasblazen omtrent het begin van onze jaartelling in Syrië is ontstaan en dat het Oosten eeuwenlang de toon heeft aangegeven in glasblazen en glas sierkunst Kooplui, die in glaswerk han delden. kochten gebroken stukken op om de techniek van het Oosten te be studeren. en toen in Syrië door allerlei omstandigheden de kunst in verval ge raakte werd het in 1400 door Venetië overvleugeld. Aan de roem van Venetië werkte mee, dat men daar het doorzich tige glas kon maken. Alle mogelijke voorzorgen werden genomen om het ge heim van de kunst te bewaren. Bij lichtbeelden wees spreekster op de ver schillen. op de Invloed van de Gothiek, besprak zij de technieken van het ijs- glas, van reticella netwerk i, het na bootsen van edelstenen en het graveren. Het noorden nam de versieringen over, maar verwaarloosde de verhoudin gen In de 17e eeuw stonden de zg. glashuizen in hoog aanzien, want in de kunst van graveren had men het ver gebracht Ook in Nederland waren glas huizen (Amsterdam, Middelburg. Den Haag. Rotterdam) waaraan beroemde glasschrijvers waren verbonden. Mej. Jan~°n besloot met iets te ver tellen over het Duitse en Oostenrijkse glaswerk. Uitvoering D.V.S. De Accordeonvereniging D.V.S. gaf voor een volle zaal van het Verenigings gebouw een uitvoering. Namens het be- Reisbeurzen letterkundigen De staatssecretaris van O.. K. en W. heeft zich kunnen verenigen met de adviezen, hem uitgebracht door de jury's voor de toekenning van reisbeurzen aan letterkundigen-1957. De jury voor de poëzie, bestaande uit Max Nord, voorzitter. Harriet Laurey en Jan Wit. leden, en H. J. Michaël, secre taris, had voorgesteld reisbeeurzen te verlenen aan de auteurs van de inzen dingen „Een en ander" (motto: Een ezel en enig speelgoed) en „Tussentijdse droom" imotto: Ego Speculum Meum) en een reistoelage aan de auteur van de inzending „Een kleine handdruk voor morgen" (motto: In Holland staat een huis). De jury voor het proza, bestaande uit Emmv van Lokhorst, voorzitster, Alfred Kossmann en Michel van der Plas. leden, en H. J. Michaël, secretaris, had voorgesteld geen reisbeurzen toe te ken nen. doch drie reistoelagen en wel aan de auteurs van de inzendingen „Afscheid van myzelf" (motto: Credo Quia Absur- dum>, „Kleine trilogie in verband met de persoonlijkheid" imotto: Ik weet niet wie ik ben» en „Met lood in de schoe nen" (motto: Dux Femina Facti). Na opening van de enveloppen bleken de winnaars van een reisbeurs te zijn: Frederika M. ten Harmsen van der Beek te Blaricum en W. J. van der Molen te Amsterdam en de winnaars van een reistoelage Nora Petit te Am sterdam (voor poëzie), H. F. Mervenne te Zeist. Winnie Pendel te Amsterdam en Lou Vleugelhof te Eindhoven (voor proza Uitvoering ,,Hohe Messe" IN KADER VAN HOLLAND- FESTIVAL Naar wij vernemen zal de uitvoering van de Hohe Messe" van J.S. Bach door het Gemengd Toonkunstkoor al hier op dinsdag 17 juni a.s. o.l.v. Iskar •Aribo gegeven worden in het kader van het Holland-Festival. Makatita vraagt om bescherming De vertegenwoordiger in Europa van de Indonesische tegenregering. Anton Pieter Makatita, heeft medege deeld, dat hij de Engelse politie om bescherming heeft gevraagd tegen aanvallen van „terroristische verte genwoordigers van de centrale rege ring van Djakarta". Makatita gaf een relaas van de reeds in ons blad gemelde gebeurtenissen op eerste paasdag toen hij bezoek kreeg van Indonesische studenten, die hem aanvielen, toen hy zeide, dat Soekarno niet langer erkend kan worden als hoofd van de staat. De heer Makatita wilde liever geen aanklacht tegen de studenten indienen. Hij kende drie van hen, die in Enge land studeren, de vierde kwam uit Rome. Nadat de politie was vertrokken ont dekte Makatita dat enkele brieven van zyn schrijfbureau waren verdwenen. Voor zijn woning wordt thans door de politie gepatrouilleerd. Onderhoud HasselmanAbdoelgani Het hoofd der Nederlandse diploma- tieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer A. H. Hasselman. heeft vandaag een bezoek gebracht aan de vice-voor- zitter van de Nationale Raad. Roeslan Abdoelgani. Het onderhoud duurde on geveer anderhalf uur en betrof vermoe delijk het „overnemen" der Nederlandse ondernemingen. „Scheepsbeschuit" van een miljoen vierkante km De Ver. Staten hebben gisteren be kendgemaakt, dat „de operatie scheeps beschuit". de reeks proeven met kern wapens in het gebied van de Stille Oceaan, die in de lente en zomer wor den genomen, op het punt staat te be ginnen. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft instructies uitgevaardigd, die gisteren van kracht zijn geworden. Volgens deze instructies mogen Ameri kanen de ..gevarenzone" bij Eniwetok tot het einde van de proeven niet binnen gaan. Het gevaarlijke gebied beslaat een oppervlakte van bijna een miljoen vier kante km. rondom de atollen Bikini en Eniwetok. Winst voor Labour: 48 zetels netto De Britse Labour party heeft gisteren bekendgemaakt, dat zü tot dusver in de plaatselijke verkiezingen een nettowinst van 48 zetels heeft geboekt. De resulta ten van de donderdag gehouden verkie zingen voor twintig van de 62 graaf schapsraden in Engeland en Wales geven een lichte zwenking naar links te zien. waarbij de socialisten de meerderheid verwierven in Northumberland, waar zij tot dusver even sterk als hun tegenstan ders waren geweest. Met nog twee uitslagen onbekend leidden de socialisten in Staffordshire met één zetel. Hier hadden zy in 1955 de meerderheid verloren. In Buckinham- shire wonnen zij acht zetels, in Stafford shire tot dusver zeven zetels en in War wickshire tot nog toe negen zetels. Vol gens woordvoerders van Labour zal deze partij in de twintig raden in totaal 54 zetels winnen tegen een verlies van zes. In dezelfde districten leden de socialisten in 1955 een nettoverlies van 25 zetels. De liberalen, die de laatste tijd veel stemmen hebben gekregen bij tussen tijdse verkiezingen voor het Lagerhuis, hebben nu een aantal zetels op de con servatieven veroverd. stuur werden de aanwezigen welkom ge heten door de heer J. van der Heide, die zeer in het bijzonder begroette burge meester S. baron van Wijnbergen en voorts ook de vertegenwoordigers van zusterverenigingen. Na een uiteenzetting over het programma wenste hij allen veel genoegen. Het eerste gedeelte van de avond was gewijd aan de muziek, te beginnen met de D V.S -mars. Verder "walsen van Joh. Strauss, de militaire mars van Schubert de Kalif van Bagdad van Boieldieu. II bacio (de kus) van Arditi enz. De num mers werden onder de goede leiding van dirigent Sjoerd de Vries uitstekend uit gevoerd. Na de pauze volgde een revue onder de titel „Lach maar raak". Hiermee toon den de orkestleden van DV S dat zij meer kunnen dan muziek maken. Dc re vue omvatte namelijk een twaalftal nummers zang. voordracht, schetjes. enz. waarmee zij de aanwezigen best wisten te amuseren. Kerkelijk Leven Hervormde Raad voor Kerk en School GEEN KERKELIJKE IMPERIALISME De Hervormde Raad voor Kerk en School heeft gisteren in Utrecht zyn jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van dr. D. A. van der Neut. In zijn openingsrede wees dr. Van der Neut erop,, dat de raad op het gebied van school en onderwijs een geheel eigen positie inneemt De Raad. aldus spreker, is geen onderwijsorganisatie en evenmin een propaganda-instituut voor een al of niet bestaande school van enige geestelijke signatuur. Het werk van de Raad vindt, aldus spreker, naar twee kanten zijn begren zing. Zowel naar de kant van de school als naar de zijde van de kerk. Dr. van der Neut noemde het een grote misvatting te menen, dat de Hervormde Kerk en dus ook de Raad voor Kerk en School zou streven naar een verkerkelijking van allerlei verant woordelijkheden en van allerlei activi teiten in het geheel van ons volksleven in het algemeen en ten aanzien van de kerk in het bijzonder. Kerkelijke imperialisme is ons vreemd, aldus spreker, die er voorts op wees, dat de Raad een goede verstandhouding inet allen die op het gebied van school en onderwijs verantwoordelijkheid dragen op prijs stelt. Kerkordelijk gesproken ligt de taak van de Raad. volgens dr. Van der Neut, maar in de richting van het apostolaat dan in die van het pastoraat. Dr. Van der Neut deelde nog mede, dat de activiteiten van de overheid, die thans acties voert om te voorzien in het voortdurend groter wordend tekort aan onderwijzers, bijzonder door de raad op prijs worden gesteld. In zyn verslag over de activiteiten in het jaar 1957 memoreerde de secretaris van de Raad, ds. O. V. Henkei, het feit, dat in dit jaar het contact met het grondvlak van de kerk over de gehele linie hersteld werd. Hij releveerde voorts de talrijke acti viteiten van de Raad en wees er tenslotte op, dat velen in den lande de oproep tot verantwoordelijkheid, die regelmatig van de Raad uitgaat, niet horen of willen horen. Zy zien, aldus ds. Henkei, het geluid der kerk ten aanzien van de vragen van opvoeding en onderwijs slechts als een stuk liefhebberij De kennis van de bybel en het staan in de ruimte van het evangelie in de Nederlandse samenleving is volgens hem problematisch geworden. De jaarvergadering werd besloten met een referaat van prof. dr A. A van Ruien, hoogleraar in de theologie te Utrecht over „De school, het evangelie en de cultuur". GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN Maandagavond zal de generale synode der Geref Kerken in de Zuiderkerk te Assen haar voortgezette zittingen aan vangen. Van de punten van het agen dum noemen wy de rapporten inzake de schuldbelijdenis, idem inzake samen- spreking met bezwaarden in eigen ker ken. de herziening van de liturgische formulieren, het rapport inzake het oor- logsvraagstuk. een schrijven van de particuliere synode van Gelderland in zake de toenemende gokzucht. de zaak van de zwarte lonen en de radio-kerk diensten in de Wereldomroep. Een jaar gevangenis voor Liulwig Zind De 51-jarige geschorste leraar Luduig Zind is gisteren door de rechtbank te Offenburg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy aan het adres van de Joden beledigende opmerkingen had gemaakt en zich smalend over de Joden had uitgelaten. Hij werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding em vergoeding van de onkosten, die de aanklagers voor het proces hebben gemaakt. Zyn veroorde ling betekent dat Zind zijn betrekking en het recht op pensioen verliest. Van de aanklacht, dat hij in het openbaar zijn instemming zou hebben betuigd met de uitroeiingsactie van de nazi s tegen de Joden, werd Zind vrij gesproken. In het proces dat drie dagen geleden begon, had Kurt Lieser, een zakenman van gedeeltelijk Joodse afkomst, meege deeld. dat Zind tegen hem had gezegd: „Jij bent ook zon smerige Jood, die iemand vergeten heeft te vergassen Lieser vertelde ook. dat de beklaagde had verklaard, dat hij als kapitein in het leger in de tweede wereldoorlog met zyn mannen in Oost-Europa de schedels van honderden Joden had ingeslagen. Bij de ondervraging door de president had Zind verklaard, dat zijn opmerkin gen slechts „ironisch en gekscherend" bedoeld waren geweest. Intussen is tegen de leraar Edgar Fer- nau uit Mandelsloh bij Hannover even eens een vervolging ingesteld wegens het in het openbaar goedkeuren van moord als gevolg van anti-semitische opmer kingen, aldns heeft de procureur-gene raal van de staat gisteren medegedeeld. Fernau zou in een kapperswinkel tij dens een algemeen gesprek gezegd heb ben: „Het is werkelijk zonde, dat niet alle Joden gedurende de periode van het Derde Rijk vergast werden". De 55-jarige leraar is na dit incident gesehorst. Er is nog geen datum voor zijn proces vastgesteld. Franse mijnwerkers staken vandaag Het was vandaag de beurt aan de mijn werkers. om in Frankrijk het werk ne°r te leggen! Ongeveer 300.000 man is bij deze staking betrokken, waan-an de oor zaak in een verschil van interpretatie met de regering moet worden gezocht over de uitbetaling van extra-premies voor inspanningen ter verhoging van de produktie. De stakers worden ook dit keer door de drie grote vakcentrales (van commu nisten. socialisten en katholieken) ge steund. Met de stakingseisen is een bedrag van 3 5 A 4 miljard francs gemoeid Of schoon deze som op zich zelf de staats begroting nog niet in gevaar zou behoe ven te brengen, weigert de regering niet temin hardnekkig de stakers tegemoet te komen. De minister van Financiën. Pfhmlir. beroept zich op het prijsverschil, dat ten nadele van Frankrijk nog altijd op de internationale markt heerst, en hij is vooral bevreesd dat de andere werk nemers ook spoedig hun looneisen zullen stellen indien de mijnwerkers nu ge noegdoening zouden verkrijgen. Van hun kant waarschuwen de vakbonden dat door een gebrek aan begrip en redelijk heid van de zijde van de overheid de te genstellingen en de sociale ontevreden heid alleen nog maar hoger zullen kun nen stijgen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3