10.75 0Vte^3> DRIJFZAND Ondanks liet slechte weer rundvee zeer duur is het verdwijnen met i PUROL Mei een enkel woord Ageiida PRONONCE voor Uw LINNENUITZET ZATERDAG 12 APRIL 1958 GEWOONWEG schitterend, zei de Sovjetrussische premier en partij leider Kroesjtsjef, toen hij, in Moskou teruggekeerd, zijn oordeel gaf over zijn juist geëindigd bezoek aan Hongarije. Dat was, zacht gezegd, een zeer onvoorzichtige uitlating. Want de Griekse wijsgeer Aristoteles wist ruim tweeduizend jaar geleden al. dat het enige wat men met liegen bereikt is, dat men niet geloofd wordt als men de waarheid spreekt. Welnu, de onjuistheid van dat „schitterend" uit Kroesjtsjefs mond stond al vóór zijn vertrek uit Boe dapest onomstotelijk vast. Het is immers heel wat anders dan schitterend, als men zich genoodzaakt ziet de tweespalt tussen de orthodoxe Stalinisten en de aanhangers van Kadar bij te leggen en daarin naar alle waarschijnlijkheid niet is geslaagd. Met als bijkomend gevolg, dat men dan in het openbaar in een rede te Stalinvaros duidelijk te ken nen geeft, dat de Hongaarse partijge noten zichzelf maar moeten helpen, als die onderlinge onenigheid ertoe leidt, dat de contra-revolutie het hoofd weer zou opsteken EEN dictatoriaal leider, die zich ver spreekt, heeft maar één uitweg: alles heten te liegen. Vanzelfspre kend hadden de Westerse journalisten en andere waarnemers zich gehaast de merkwaardige woorden van de Sovjetrus sische leider aan hun persbureaus en ambassades met de grootste spoed door te geven. Hoe nu, zo vroeg men zich af, zullen de Hongaarse communisten niet op Russische militaire steun behoeven te rekenen als er ooit weer een opstand zou uitbreken? Er was geen twijfel aan, dat Kroesjtsjef dit letterlijk zo had ge zegd. En de omgeving van de Moskovi- tische leider bracht hem snel aan het verstand, dat deze woorden het uitlok ken van een nieuwe rebellie konden be tekenen. Dus ontkende hij in een vol gende toespraak voor een lusteloze menigte in Tatabanya boudweg, dat hij deze woorden gesproken had. „Leu gens van de bourgeois-journalisten" noemde hij dat. „Het is hun niet kwalijk te nemen, dat zij mijn woorden ver draaid hebben, want zij dienen hen van wie zij geld krijgen" RARE sprongen als deze zou men eigenlijk met een spottende lach voorbij moeten gaan, ware het niet, dat hun effect minder onschuldig is dan het lijkt. In de eerste plaats immers is het niet de eerste de beste, die deze kapitale bok schoot en zich op zo'n wei nig elegante wijze trachtte te redden uit een situatie, waarin hij door eigen onbe dachtzaamheid was geraakt. Het betrof hier toch de leider, zelfs de vrijwel ab solute leider van een systeem, dat boor devol kritiek zit op de Westerse demo cratieën. Wat moet men nu geloven van Kroesjtsjef als hij zijn mond weer eens vol heeft over de vredelievende bedoe lingen van de Sovjet-Unie, waaraan het Westen terecht toch al weinig waarde hecht? En 's mans uitlating over de journalistiek in het Westen typeert wel heel duidelijk welke waarde hij zelf toe kent aan het krantengeschrijf in zijn land. Zoals gezegd: hij heeft door het „rechtpraten" van een blunder het ver trouwen in eigen toezeggingen nog ver der ondermijnd en bovendien nog eens in het licht gesteld, wat de leiders in het Kremlin over de journalistiek in de Sovjet-Unie denken DAT het met de vrijheid van de jour nalistiek in de Sovjet-Unie en in Oosteuropese landen in het alge meen allerbedroevendst is gesteld, kan ten overvloede nog uit de volgende voor beelden blijken. Terwijl de onafhanke lijke journalisten uit het Westen Kroesj tsjefs ..gevaarlijke" uitspraak in Stalin varos nauwgezet aan hun bladen rap porteerden, werd die in de officiële ver slagen van pers en radio van Hongarije even nauwgezet weggelaten! Toch kwam de Hongaarse bevolking haar wel te we ten. namelijk via de Westerse radio-uit zendingen. Verrassend was het overigens niet, dat Kroesjtsjef zijn mond weer eens voorbij praatte. Dat deed hij al eerder. Toen de betrekkingen tussen Moskou en Joego-Slavië nog maar pas hersteld waren, bracht hij die weer in gevaar door te zeggen, dat de geëxecu teerde chef van de geheime politie. Beria, verantwoordelijk was geweest voor de scheuring, wat een onhandige poging was om een zondebok te vinden. En in Engeland was hij zo fijngevoelig te verklaren, dat Sovjetrussische vlieg tuigen in staat waren Britse steden te vernietigen. Gelukkig, dat een gemuil korfde pers dergelijke „vergissingen" aan de Sovjetrussische lezer onthoudt. Die lezers mochten anders eens gaan nadenken over de werkelijke aard van hun leiders F EN zeer recent voorbeeld is het ver zwijgen door de Russische kranten van wat Kroesjtsjef na zijn terug keer in Moskou in het Leninstadion ten nadele van de vroegere Hongaarse leider Rakosi zei. Wel werd vermeld, dat „de vriendschap tussen de volken van de Sovjet-Unie en Hongarije onverwoest baar is" en dat er „eeuwige broeder schap bestaat tussen de twee landen". Maar tevergeefs zochten Westelijke waarnemers naar de toch ook uitgespro ken woorden, dat „Rakosi in feite schul dig is aan wat in Hongarije is ge beurd". De luisteraars naar de directe uitzending van de rede door Radio-Mos kou hadden evenwel duidelijk gehoord, dat Rakosi weliswaar zestien jaar voor de arbeiders in gevangenissen had door gebracht. maar dat. als de arbeiders klasse iemand op de eerste plaat§ stelt, de verwachtingen omtrent zijn persoon niet teleurgesteld mogen worden. Kadar werd geprezen als een zeer betrouwbaar communist, Rakosi werd verguisd, maar de kranten zwegen over die uitspraak Maar och ja. de Sovjetrussische journa listen „dienen hen van wie zij geld krij gen", om Kroesjtsjefs smalende woorden over de Westelijke pers eens te gebrui ken STOMMITEITEN, vergissingen, ons gebrek aan werkzaamheid, ons teveel aan zelfvertrouwen, ons gebrek aan fantasie en tekort aan wils kracht en geloof zijn de grootste voor delen, waarover Moskou beschikt", al dus schrijft de bekende Amerikaanse journalist John Gunther, auteur van de bekende serie „Inside-boeken (Inside Europe. Inside Asia. Inside Africa enz.) in zijn jongste werk: „Inside Russia today". Gunther verheelt niet. dat de Sovjet-Unie, ondanks haar achterstand op velerlei terrein, kèn winnen. „Het hangt er van af hoe dom wij zijn", zegt hij. Maar als een enorme handicap in de Sovjet-Unie ziet hij toch ook het ont breken van vrijheid. „Daarom staat het gehele bouwsel op drijfzand". Gunther komt voorts tot de conclusie, dat er onder het Russische volk een zekere af keer tegen het regime bestaat, die ech ter niet tot revolutie zal leiden. Maar Karl Marx is tegenwoordig zo belangrijk niet meer. Wat thans op de eerste plaats staat, is nationalisme, en het regime (meer in elk geval dan de partij). Hij voorspelt, dat het karakter zich in zo verre zal wijzigen, dat het traditionele communisme verandert in een hechtere binding van volk en regering en dat de techniek en zijn beoefenaars meer aan- aanzien en macht zullen krijgen. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) Het koude weer bleef ook deze week de groei in het weiland belemmeren en men zou daardoor goedkoper rundvee kunnen verwachten. Het tegendeel was in de afgelopen week het geval. Het magere weidevee is o.i. dit voorjaar nog niet zo duur geweest. Als dit zal moeten worden gevolgd door hogere slachtvee- prijzen in het komende weideseizoen, klopt de zaak voor de producenten, maar dan zal de consument wat meer bij de slager moeten gaan betalen. De slachtveeprijzen zijn de laatste weken geregeld wat aangetrokken en DE SPECIAALZAAK in KANTOORMACHINES KOLIBRI KOFFERSCHRIJFMACHINE in nieuwste uitvoering, luxe tas met speciaal vak voor papier en enveloppen f 265.— m HAARLEMMERSTRAAT 18A Landdag Rotary te Schiedam Het district 160 van Rotan- Interna tional houdt zijn 27ste landdag te Schiedam. Het gemeentebestuur van die stad ontving gisteren de vele deelnemers uit het zuidelijk district van Nederland in de aula van het Stedelijk Museum en enkele aangrenzende zalen. Daarop heeft de gouverneur van het district, tevens voorzitter van de land dag. de heer G. Nieveen. woorden van dank gesproken voor de ontvangst. Het gemeentebestuur bood vervolgens een lunch aan. tijdens welke het mu ziekkorps van de Schiedamse politie op de binnenplaats van het museum speel de. De eerste plenaire zitting werd ge houden in het Passagetheater te Schie dam. De gouverneur, de heer G. Nieveen, verwelkomde de talrijke gasten, onder wie enkele uit. Amerika. Daarna las hij de tekst van telegrammen voor. die ge zonden waren aan H. M. de Koningin „met betuiging van hulde en trouwen aan Prins Bernhard „met hulde en die pe erkentelijkheid voor de bevordering der Rotan-belangen door het bescherm heerschap". De vertegenwoordiger van de president van Rotary International, de advocaat Stamp W.'Wortley uit Engeland gaf de raad zorgvuldigheid te betrachten bij het kiezen van leden en leiders. Goede wil kan overal blijken, zelfs tussen Hin does, Moslims en bewoners van Pakistan Rotary International, zo meende hij. I kan bijdragen tot bevordering van de vrede en het geluk van de mensheid. Tot slot citeerde hij woorden, die H. M. Ko ningin Juliana had gesproken tijdens het staatsiebezoek van het Britse vor stenpaar. die op het vreedzame samen gaan der volkeren doelden. De volgende spreker was de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz. dié zeide er zich over te verheugen, dat de ontwikkeling van kind tot mens tot thema van deze landdag is gekozen. Deze landdag, zo zei hij verder, raakt de activiteit van de provincie, want dit zit tot oyr de oren in de zor gen over de vraag, hoe men de mens ook „mens" kan laten zijn. o.a. door het scheppen van recreatiemogeinkhcden. Zeer terecht, zo eindigde mr. Klaasesz. 1 kwamen deze week wéér wat omhoog. Prima kwaliteiten waren bepaald schaars aangeboden. Er zijn er verkocht, die zeker f. 3.80 per kg kostten aan de haak, doch dit zijn uitzonderingen. Alles wat de naam „kwaliteit" kan dragen, ging boven de f. 3 tot f. 3.50 toe en afwijken de kwaliteiten en oudere of te vette exemplaren van f. 2.70f. 3 per kg ge slacht gewicht. Inferieure soorten wat beneden deze prijzen. Slachtstieren f. 2.80—f. 3.15 tot f. 3.20 per kg gselacht gewicht. De vraag in de vleesgroothandel was goed deze week met oplopende prij- zenn. Alles werd geruimd aan de slacht huizen en zodoende werd vrijdag hier op de Leidse markt het slachtvee ondanks ruim aanbod vlot verhanderd met hogere prijzen. Gebruiks- en mager weidevee „lui duur". De beste melk- of kalf koeien deden van f. 900f. 1300. Vaarzen in de beste klasse tot ruim f. 1000: guste weidekoeien van f. 675 tot f. 950. „luxe modellen" soms aanmerkelijk hoger. Beneden f. 700 was heel weinig te koop. Als het weer blijft tegenwerken zal de overgangstijd van stal- op landkoeien I zeer hoge prijzen van het slachtvee te [zien geven! Vette en nuchtere kalveren gingen er graag in deze week. met stij vere prijzen. Vrij veel aankopen voor export. Het wolvee werd ook vlotter en vooral de geschikte exportschapen duur- 1 der geplaatst. De varkensprijzen handhaafden zich vrij goed op het hoge niveau, ofschoon de beurs te Utrecht zaterdags voor Pasen een stugge kooplust vertoonde. Onze noteringen lagen tussen f. 1.82 tot f. 1.1 per kg. naar gelang de kwaliteit en voor zeugen tussen f. 1.50 en f. 1.60, idem. Er is momenteel zeer weinig verschil in prijs tussen lichtere en zwaardere soor ten. Zouters liepen tot f. 1.80 per kg. Biggen en lopers goed gevraagd en stijf duur. Ook de paarden waren in de af gelopen week weer duur te vericopen. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, (403 m.). KRO: 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engel se les. 14 40 Boekbespr. 14.50 Amus. muz. 15 15 Kron. v letteren en kunsten. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Grego riaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Gram. 17.40 Instr. trio. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.26 Lichte muz. 18.45 Regerlngsuitz.: At lantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.00 Lichte muz. 22.35 Reli gieus progr. Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II, (298 m.). VARA: 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Nieu we gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koor zang. 15.40 Van de wieg tot het graf. 15.55 Concertgebouwork. en soliste. 16.45 Praat- Je over consumentenbelangen. 16.55 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Week- Journ. 18,00 Nws. en comm. 18.20 Kamer- ork. en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Dansmuz. 22 30 De straat ln de mist, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.1522.50 One-man-show. OUD-HUISGENOTENDAG VAN MARTHA-STICHTING TE ALPHEN In verband met de reorganisatie van de oud-huisgenotendag der Martha- Stichting te Alphen. waarvan de vie ring steeds op Hemelvaartsdag plaats vnd, is deze thans uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Het bestuur van de oud-huisgenotendag heeft in een gisteravond in de Martha-Stichting ge houden vergadering dit besluit genomen. rust ook een grote taak op de Rotary. Ir. B. Wilton uit Schiedam behandel de vervolgens het onderwerp ..Van kind tot arbeider in de onderneming". Het verdere deel van deze eerste dag was gewijd aan een bezoek aan de Werf Wilton-Feijenoord met een boottocht door de havens, een diner in de kantine van de werf en een show van antieke kostuums onder leiding van mevrouw E. Canter Cremers-Van der Does uit Den Haag. VOOR ZONDAG 13 APRIL Hilversum I (402 m.) NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 830 Vroegdienst. 9.20 Moederland - Vaderland?, caus. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Instr. octet. 11.55 Gebed. 12.05 Kamerork en sol. 12.20 Apologie. 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Gram. 14.30 Int. voetbtalwedstr. België— Nederland. Convent van kerken: 17.00 Ge reformeerde kerd. NCRV: 18.30 Bach-ork. vocaal ens. en sol. 19.00 Nws. uit de ker- K.P.M. directeur Brand weer in ons land De directeur buiten Europa van de KPM. de heer J. W. Brand, is gister avond uit Djakarta in ons land aange komen. Op de luchthaven Sehinhol werd hij verwelkomd door een der directeuren van de KPM-Amsterdam, jhr. S. G. van Weede. met wie hii direct na zijn aan komst enige ogenblikken van gedachten wisselde. De heer Brand is naar Nederland ge komen teneinde overleg te plegen met zijn mede-directieleden. Hij verklaarde in dit stadium geen mededelingen te kunnen doen over het toekomstig lot van de in Singapore geconcentreerde KPM-vloot. Advertentie .{MUEDSTCKATftO lElDFN BINNENLAND De Protestants Chr:steliike Bond van Handelaren in Melk- en Melkprodukten ln Nederland houdt op d.nsdag 15 en woensdag 16 april te Delft zijn jaarlijks congres. Nog steeds heeft de Voorburgse po litie de 56-Jarige huif bcvaarder-broori- bezorger. die dinsdagochtend J.l. ln park ..Vreugd en Rust" te Voorburg werd aan gevallen en beroofd van f200.niet kun nen horen De man Is nog altijd versuft. Overigens betwijfelt men of hij. als hij ln staat 7,al zijn een verklaring af te leggen, veel zal kunnen ophelderen, omdat hij in het op het vroege ochtenduur nog stille park van achteren werd neergeslagen. De ANWB-tentoonstelling .Goed Kamp", waarover wij reeds eerder schre ven. is gistermorgen in het Haagse Hour- rust" door burgemeseter mr. H A T Kolfschoten geopend. Op het zweefvllegcentrum „Teriet" bij Arnhem der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ls de nestor der Nederlandse zweefvlleginstructeurs. de heer J E. Rood. kort na een lesvlucht plotseling onwel geworden en na enkele ogenblikken overleden. De Vereniging Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland houdt op vrijdag 6 en zaterdag 7 Juni a.s. ln Bellevue te Amsterdam zijn 5c congres, waarop ongeveer 250 deelnemers worden verwacht. Het Verbond van Protestants Chris telijke Werkzevers ln Nederland zal op 21 mei :n een algemene ledenvergadering ln het Kurhaus te Schevenlngen zijn 40- Jarig bestaan gedenken. In deze vergade ring zullen de ministers van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra en van Oorlog, lr. C. Staf. het woord voeren. TOT de opmerkelijkste gevolgtrekkin gen, waartoe Gunther in zijn nieu we boek komt, behoort deze: „Wij moeten met de Russen onderhandelen zoals ze zijn, niet zoals we ze graag zou den zien. De Russen zijn en blijven ge vaarlijke concurrenten". Hij is ervan overtuigd, dat het voornaamste doel van het Kremlin nog altijd is: de verovering van ónze wereld, evenwel zonder een atoomoorlog. Het Kremlin wenst vrede, maar het zet zijn spel met de gehele wereld als inzet onverdroten voort. De Sovjetrussische politiek-van-de-lange baan is offensief. „Alle Russen en heus niet alleen de partijgangers dra gen een mystieke toewijding aan het land in zich". Voor Europese lezers zijn dit nauwelijks nieuwe dingen, maar het is niet overbodig dat men ze telkens op nieuw hoort, omdat de communistische propaganda aanhoudend bezig is een beeld te geven van de Sovjet-Ünie, dat in genen dele in overeenstemming is met de feiten. Die feiten immfers zijn zó, dat z(j enerzijds het diep gewortelde wan trouwen jegens Moskou ten volle recht vaardigen. anderzijds de werkelijkheid niet uit het oog mogen doen verliezen. i Bij K b. is met ingang van de dag waarop nij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar in de af deling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om on derwijs te geven ln de materiaalkunde: ir. P. Jongenburger, thans wetenschappelijk 1 medewerk.er bij de N V. Philips Gloeilam- penfabrleken te Eindhoven Voorts is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon I hoogleraar ln de afdeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Ho- I geschool te Delft, om onderwijs te geven i in het landmeten het waterpassen en de eeodesle ir. G J Bruins, thans lector ?.an deze hogeschool. Naar wij vernemen zal de acteur. Frits van Dijk zich voor het volgend sei zoen verbinden aan de Toneelgroep Theater te Arnhem. De eerste dubbele bonen ziin door de i heer B Vermeer, nieuwe tuinen in de Lier. aangevoerd aan de veiling Westerlee" al- daar. Zii brachten f 4.80 per kilo op. Gistermiddag is de 4-Jarlge Johan- i nes Torque, wonende in de Colensostraat I ln Haarlem-noord, tgen hij aan de linker kant van de weg op zijn driewieler reed, op de hoek van de straat door een vuil nisauto van de gemccnterelniging over- 1 reder. HJJ was op slag dood. BUITENLAND Volgens een bericht van het Oost dultse persbureau ADN komt maandag een regerlngs- en partijdelegatie uit Bul- garlje te Oost-Berlljn aan voor besprekin- gen' met Oostdultse leiders. De afvaardi ging zal worden geleid door partijsecre taris SJlfkof; ook premier Joegof zal er ceel van uitmaken Prinses Soraja van Perzié is gisteren met haar moeder en haar Jongere broer per trein uit Bonn naar Genua vertrok ken. waar zij maandag aan boord van het Amerikaanse passagiersschip ..Constitu tion" naar de V.S. zal gaan. Te Belgrado is bekendgemaakt, dat president Tito van Joego-Slav.ë een be zoek aan Soedan zal brengen. Een datum werd niet genoemd. Met Pinksteren zal ln Straatsburg een groot muziekfestival van de Europese Jeugd worden gehouden, waaraan in to taal 260 orkesten, korpsen en kleinere en sembles met 4200 Jongeren uit zeventien Europese landen (waaronder ook ons land) zullen deelnemen. Het geheel staat onder auspiciëón van de Raad van Euro pa die ook een Europese beker voor de winnaar van het concours beschikbaar stelde. De baten zijn voor de Europese vluchtelingen. Zes Amerikaanse politicagenten u t Muskogee In Oklahoma hebben ln hun nachtci.ensten goede sier gemaakt en tal rijke inbraken gepleegd De thriller „The Mousetrap" van ae Engelse detect,iveschrijfster Agatha Chris tie heeft gisteren ln Londen met de 2239- ste voorstelling alle records van succes volle toneelstukken geslagen. 160 000 georganiseerde arbeiders in de staalindustrie van het Roergebied hebben gisteren het voorstel van hun vakbond aangenomen om de aangekondigde staking definitief af te gelasten en de nieuwe voorwaarden te accepteren. Veertig pro cent van de arbeiders was er voor, 41 pro cent er tegen. 20 procent onthield zich: 25 procent was voldoende om de staking niet te doen doorgaan. Van 1960 af zullen tot de Oostdultse ulnversltelten en hogescholen alleen zij word entoegelaten die een Jaar .arbelds- dienst" in de landbouw of de industrie hebben verricht of vrijwillig bij de strljd- krachten hebben gediend. 1 De Amerikaanse Marine heeft een film vertoond, waaruit blijkt dat zij het probleem om van een ondergedoken duik boot een ballistisch projectiel van het type Polaris af te schieten, heeft opge lost. Men hoopt de Polaris, die een reik wijdte van 2.500 km. heeft, in 1960 voor operationeel gebruik gerëed te hebben. De dierentuin van Bazel heeft giste ren de geboorte bekendgemaakt van een witte kameel. Dit ls een zeldzame gebeur tenis in het bijzonder, omdat de ouders van de Jonggeborene bruin zijn. In de omgeving van Chicago wordt de grootste schuilkelder tegen aanvallen met atoombommen gebouwd. Deze kelcler. die tegen alles betand is op een voltref fer met een waterstofbom na. kan veertien dagen lang 200 personen herbergen. De muren zijn van staal en een betoniaag van anderhalve meter dikte. De Italiaanse communistische partij zal tijdens de huidige verkiezingscampagne geen zendtijd krijgen omdat Radio-Praag in Italiaanse uitzend.ngen naar de me ning van de Italiaanse regering al vol doende reclame voor haar maakt. Men zou zelfs een protest bij de V N. tegen de uit zendingen overwegen. Dlghenes, de leider van de verzets organisatie Eoka op Cyprus, heeft ln vlug schriften gedreigd, dat er aanvallen cp Britten zullen worden gedaan als er geen einde wordt gemaakt aan de slechte be handeling van de gevangenen op Cyprus. Op 1 april ls het verzet van de Eoka weer opgelaaid. Tot nu toe heeft men zich be perkt tot daden van sabotage. Er zijn nog geen aanvallen gepleegd op Britse solda ten en burgers. Volgens het onafhankelijke blad „Westdeutsche Allgemelne", dat ln Essen verschijnt, ls een oplossing gevonden voor het geschil over de betaling van de leve ringskosten van de Britse troepen ln West- Duitsland. De Bondsrepubliek zou bereid zijn 1.700 miljoen mark te betalen als voorschot op toekomstige wapenaankopen ln Engeland en als vervroegde aflossing van na-oorlogse Duitse schulden. In schermutselingen met Cubaanse regeringstroepen zijn gisteren negentien rebellen van Fidel Castro gesneuveld. De opstandelingen trachtten voorts het hei ligdom van de ..maagd der barmhartig heid" bil El Cobre op 30 km. van Santia go. de Cuba de beschermheilige van Cuba te overmeesteren, maar werden teruggedreven. In verband met de recente stakingen in Barcelona zijn gisteravond in deze stad verscheidene arrestaties verricht De po litie heeft een onwettige organisatie, be staande uit leden van de vroeeere Verenig de Socialistische partij, opgerold. De Zuldafrikaanse regering heeft gisteren ln zekere gebieden alle bijeen komsten van meer dan tien naturellen ver boden om ongeregeldheden te voorkomen tijdens betogingen, die de naturellen vol gende week willen houden. Volgens de regering wil men met de maatregel ver hinderen, dat onverantwoordelijke ele menten arbeidsonrust veroorzaken. Het verbod heeft alleen betrekking op Afri kanen in delen van de Kaapprovincie, de Oranjevrljstaat en Transvaal. ken. 19.05 Kamerork. 19.25 Tot ziens in Jeruzalem, gesprek. KRO: 19.45 Nws. 20 00 Gemengd koor. 20.05 Ode aan St. Gabriel, declamatorium. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Cabaret. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 En geltje vermist, hoorsp. 22.30 Gram. 22.35 Uit het Boek der Boeken, caus. 22.45 AtÉhtdgebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 24m> Gram. Hilversum II (298 m.) VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven. caus. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Evangellsch-Lu- therse kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspie- gel. 12.35 Lichte muz. 12.55 Een opdracht aan het Nederlandse volk. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Buitenl. overz. 13 17 Mede delingen of gram. 13.20 V d. strijdkrach ten. 14.00 Boekbespr. 14 15 Jeugdconc (Om 15.10 De Joodse godsdienst door de eeuwen, caus 16.15 Gram. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 De moderne theologen vergadering, caus. 17.15 De Vlaamse lite ratuur van 1900 tot 1930. caus. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sportjoum. 18.30 Strljksextet. 19 00 Discussie. 19.30 Annemarieke, hoorsp. m. nvuz AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz 20 40 Com me ci comme ca. stemmings beeld. 20 55 Promenade-ork. en soliste 21 30 Cabaret. 22.00 Koorklanken: 22 15 Journ. 22 30 Gram. 23.00 Nws. 23.15— 24 00 Met de Franse slag. Radio Bloemendaal 10 uur ds. G Toornvliet van Bloemendaal (bandopname van de dienst d.d. 30-3-1958, 2 uur nam 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemen daal (bandopname van de dienst voor be langstellenden d.d. 6-4-1958. 7.30 u. nam.); 3.45 uur ds. A. Pos van Haarlem-noord. TELEVISIEPROGRAMMA Convent van Kerken: 17.0018.30 Ge- ref. kerkdienst. Engeland. BBC Home Serv. 330 m. 12 35 Verz progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber 14.00 Nws. 14 10 Stad en land. 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken v d. tuin. 15.30 Orkconc. 16.15 Caus. 16.30 Ork.conc. 17.15 Caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Ameri kaanse nieuwsbrief. 20.45 Forum. 21.25 Liefdadigh.opr 21.30 Hoorsp. 22 00 Nws. 22 15 Klankb. 23.00 Oude muz. 23.50 Epi loog. 24 00—0.06 Nws. Engeland. BBC Light Programme. 150(1 en 147 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd 13 00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr, 14.45 Hoorsp. m. muz. 15.15 Gevar. progr. 15.45 FllmprogT. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 1800 Gram. 19 00 Zang. 19.30 Gram. (verz.progr.) 20.00 Gevar. progr. 20 30 Nws. 20.35 Lichte muz 21.30 Samenzang. 22 00 Gevar. Drogr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Medi tatie. 0.55—1.00 Nws. Nord Westdeutsclier Rundfunk 309 m. 12.00 Svmf.-ork. en sol. 13.00 Nws. 13 10 Amus.Amus. muz. 15.00 Oneraconc. 18.15 Svmf.-ork. 18.45 Sopr. en instr. ens. 19 00 Nws. 20 00 ODera-aria's. 2115 Dansmuz 21 45 Nws. 22.15 Hoorsn. 22.50 Amus. muz 24 00 Nws. 0.05 Klassieke muz. 1.154.30 Gevar, muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 in.— 12 00 Nws. 12.05 Svmf.-ork en soliste 13.30 Hoorsp. 15 40 La Belle Héléne. onera. 17.25 Gram. 18.00 Svmf.-ork en soliste. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.13 Gram. 20 18 Moderne muz. 21.18 Gevar. progr. 22 18 Gram. 22.30 Nws. 22.35 Verzprogr. 23.o2— 24 00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 3°4 m.: 10 45 Svmf.-ork. 12 15 Gram 12.30 Weerber. 12 34 Cram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Bel Cantoconc. 14.50 Voetbalrer). 16.55 Gram. 17 00 Sport uitsl. en nws. 17 15 Gram. 17.45 Soortuitsl 17 52 Gram. 18.00 Kamerork. en vocaal trio 18 25 Gram. 18 30 Godsd. halfuur. 10 00 Nws 19 30 Gram 20.00 Hoorsp. 21 55 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Amus.-ork. en sol. 2? 00 Nws. 23.0524 00 Amus.-ork. en sol. 484 m.: 12.15 Gram. 12.20 Idem. 13.00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.30 en 15.45 Idem. 17 00 Nws 17.05 Verz.progr, 19.30 Nws 20 00 Le Medium, opera. 21.05 Gram. 22 00 Nws 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 14 APRIL Hilversum I (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Water standen. 9.40 Raak de roos. 10.20 Grain. 10.30 Theologische etherleergang. 11.15 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12,33 Gram. 12.45 Vakantierubriek. 13.00 I Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Omr.ork. en solist. 14 45 V. d. vrouw. 15.15 Kon. mil. I kapel. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking i 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters, j 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber, 17.45 Regerlngsuitz.: Rijksdelen Over- i zee: mr. M. de Groot: Arbeidersbeweging ln het Caraibische gebied. I NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Schoolzang. 19.35 I Parlementair comm. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vraaggespr. 20.45 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoorsp. 21.35 Gram. 21.45 Musette-ens. 22.05 Boek bespr. 22.15 Kamerkoor en muziekcollege. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Evangellsatie-ult. i. d. Hongaarse taal. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8 15 Gram. 9.10 V .d. vrouw. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11 00 Idem. 11.45 Voordr. 12 00 Lichte muz. 12 30 Land- en tulnb meded. 12.33 V. h platteland. 12.43 Orgel en saxofoon. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-or,k. 13.55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw 14.45 Vier hoorns. 15.05 Gram. 15.15 Hu manisme en opvoeding, caus. 15.30 Gram. 17 00 Tien laar ..Jeugd en muziek", klank beeld. 17 15 V. d padvinders. 17 25 Sport- mozaiek: 17.35 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngstiitz.: Piedewlet en de bosvarkens. Een beschou wing over mogelijkheden en onmogelijk heden op het gebied van de openlucht recreatie door B M. van Griethuysen. hoofd onderafd. alg. zaken en vrijetijds besteding v. h. ministerie van O K. en W. 18 25 Amus. muz. 18 50 Openbaar Kunstbezit 19.00 Twee violen, cello en klavecimbel. 19 30 Muz. caus. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Radioscoop. 22 55 Snort.. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23.16 Act. of gram. 23.30—24.00 Frontloge. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 20.30 Rotonde 2125 Internat, persfoto-tentoonstelling. 21.4022.00 Licht progr. Engeland. BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Dansmuz. 12 45 Caus. 13.00 Orkconc. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Marsen en walsen. 15.30 Pianorecital 16.00 Hoorsp. 17.20 Gevar muz. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 13.15 Stad en land. 19.40 Snort 19 45 Gevar mtiz. 20.00 Ork.conc 21.15 Caus. 21.30 Twintig vragen. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 24.00 Nws. 0.060.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en M7 m.: 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en dansmuz. 14.00 Jazz muz (Om 14 30 Nws 14.45 V. d. kind. 15 00 V d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz.progr. (Om 16.30 Nws 16.45 Lichte muz 17.30 Nws en Mrs. Dale's dagboek 17 45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.) 19 00 Latijns-Amerikaanse muz (Om 19 30 Nws.) 19.45 HoorsD. 20 00 Journ. 20 25 Snort 20.30 Nws Daarna' Hoorsn. 21.00 Gevar. procr. 21.30 Nws en gram. 22 00 Hoorsp. 22 30 Nws. en Groeten v. mili tairen. 23.00 Gevar. muz 23.30 Nws. 23 40 Danskamploenschappen. 0.45 Gram. 0.55 1.00 Nws. Nord Westdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork. en solist. 14.00 Filmmuz. 14.30 Gram. 1600 Operaconc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progT. 19.00 Nws. 19.20 Filmprogr. 20.00 Symf.conc. 22.00 Nws. 22.25 Jazzmuz. 23.16 I Amus. muz. 24.00 Nws. 0 10 Kamermuz. I 1 154.30 Gévar. muz. Frankr(|k 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13 30 Gram. 13.95 Hoorsp. 13.50 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gevar. muz. 17.35 Kamermuz. 20.00 Gram. 20 05 Nationaal ork. en eoli6te. 23.51 —24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.45 V. d. landb. 12.42 Gram. 13 00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.45 Meis jeskoor. 18.00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Prot. ultz. 18.30 V .cl. sold. 19.00 Nws. 19.30 Opening vernieuwde Kon. Vlaamse Schouwburg te Brussel. 20.30 Gram. 20 40 Kunstkaleldoscoop. 20.55 Ka merork en sol 21.30 Amus muz. 22.00 Nws 22.15 Italiaanse vocale polyfonie. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 184 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Operamuz. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.55 Gram. 18 55 Idem 19 30 Nws. 20.45 Twee hoorspelen. 23.45 Nws. ZATERDAG Halte Posthof: Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver.. Excursie naar Zuldwijk. 1.56 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 7$ uur nam. Lido-theater; Inst. voor Arb. Ontw., .Spirit of St. Louis" 10* uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotograf en ver. 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep ..De Gastspelers". „Het nichtje uit Buenos Aires 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174: Volle Evang. Kerk: Spr. B. J. W. Robert. 7* uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-Jeugdpro- gramma. 2* uur nam. Oegstgeest Willem de Zwijgerkerk: Baptist en gemeente. Spr. de heer H. Schouten Jr. 8 uur nam. DINSDAG St. Antoniusclubhuls: Nationale bier tapwedstrijden. 25 uur nam. Pieterskerk: Concert Felke Asma met koor- en samenzang. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film studiekring ..Calle Mayor". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. P. Gilbert: „Het drama van dë hypostyle-zaal van Karnak" 8 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Irene: A.A.- kiesver. Bespreking kandidatenlijst. 7.45 uur nam. Oegstgeest: Gebouw Irene. Ouder avond openbare school no. 1. 8 uur nam. WOENSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing C. Óuwehand „Japan, ervaringen en in drukken". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelavond Selsklp „Frvs- lan". 7 3/4 uur nam. Oegstgeest (Kempenaerstraat 42) Ledenvergadering Groene Kruis. 8 uur nam. DONDERDAG De Doelen: Genootschap Nederland— Engeland. Spr. mr. D. Colenvan over Cam bridge. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. „Het Zonnehuis". 8 uur nam. Voorschoten Grote Vink: Uitvoe ring Toneelver. „Leldseweg-Noord". Op voering van „Boemerang". 8 uur nam. VRIJDAG Wijkgebouw Levendaal: Jaarverg.- Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy. (tot 14 april) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Fototentoonstelling (t/m 12 april) BIOSCOPEN Casino „De nachten van Cabirla". 18 Jr. Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vakantlcmati- nees „Sjors van de Rebellenclub". Li do „Eén kwam terug". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Sissi. keizerin en moeder". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dagelijks van 102 uur Prinses Beatrix ln dë West. Prins Bernhard ln Liberia en Engels Vorstenpaar ln Nederland. Trianon „Meisjes, mambo's en whisky". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Re\ „De dief van Bagdad". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus en schiep de vrouw". Avond-, nacht- en zondagsdienst van de Apotheken. Te Leiden is geopend Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136: bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apotheek Herdingh Blanken* Hogewoerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wil- helmlnapark 8. tel. 26274: behalve zondag van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren De Jong. 'sGravensande, Teeuwen, Gaasbeek en Kortmann. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr., tel. 20390 en Hugenholtz Jr., tel. 32277. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. Advertentie Breestraat 65 LEIDEN Telefoon 21800 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) M V d E3 c a a g„ Helsinki half bew. nw i -3 0 Stockholm zwaar bew. windstil -2 0 Oslo zwaar bew. windstil 0 0 Kopenhagen onbewolkt n 6 2 0 Aberdeen zwaar bew. windstil -1 0 Londen onbewolkt lino 6 1 0 Amsterdam onbewolkt nno 6 0 0 Brussel zwaar bew. no 6 -1 0 Luxemburg half bew. no 7 -1 0.3 Parijs onbewolkt n 7 -0 0 Bordeaux licht bew. n 3 0 0 Grenoble zwaar bew. windstil 0 0 Nice regen nw 3 5 11 Berlijn zwaar bew. n 4 0 0 Frankfort onbewolkt no 6 0 0.5 Mllnchen geh. bew. 0 9 0 0.2 Zürich geh. bew. ono 8 1 0 Genéve zwaar bew. o 2 1 0 Locarno sneeuw n 2 2 1 Wenen half bew. n 2 -0 0 Innsbruck licht bew. O 2 -1 0 Rome motregen z 13 8 7 Ajacclo zwaar bew. ono 2 2 0 Madrid onbewolkt ono 5 0 0 Mallorca zwaar bew. ono 10 7 0 Algiers regen ono 9 12 A Geversstraat 41 OEGSTGEEST Telefoon 23917

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2