Moskou Westers niet volledig akkoord met plan voor topconferentie Centrale troepen trokken Tapanoeli binnen tot „herstel van orde" WEERBERICHT Washington veel minder verrukt over Sovjetrussisch antivoord dan Engeland en Frankrijk President Eisenhower is bezorgd over Frans-Tunesiseh gesehil Fa. D. KRET Zn. Naar een vernietigende slag Indonesië's conflict in feite reeds geïnternationaliseerd 97ste jaargang ZATERDAG 12 APRIL 1958 No. 29414 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhower heeft niet enthousiast gereageerd op een Sovjetrussisch voorstel, dat een antwoord was op de Westelijke verklaring van 31 maart betref fende het voorbereidende werk langs diplomatieke kanalen om uit te maken of een topconferentie nut heeft. Het Russische antwoord is klaarblijkelijk geen aanvaarding van het Westelijk voorstel. Moskou heeft namelijk geopperd, dat het diplomatieke voorbereidende werk in het geheel niet met een topconferentie te maken zal hebben, maar alleen met de tijd, plaats en samenstelling van een daarop volgende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hadden voorgesteld, dat hun ambassadeurs in de tweede helft van april zouden vergaderen met Russische functionarissen, een vergadering, welke voornamelijk de standpunten van de verschillende regeringen omtrent de hangende kwesties zou moeten onderzoeken en zou uitmaken, welke onderwerpen aan de regeringshoofden zouden moeten worden voorgelegd. Het verschil met het thans ontvangen Russische antwoord is dus, dat het Westen de onderwerpen van een topgesprek vastgesteld wil zien, terwijl Moskou alleen praten wil over de voorbereidende conferentie van ministers van Buiten landse Zaken. Huis, die door Eisenhower en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles werd opgesteld, vlak voor het vertrek van de president naar Augusta, waar hij enige dagen vakantie zal nemen. Hatta in arrest? De revolutionaireregering heeft gis teren te Boekit Tinggi pamfletten doen verspreiden, waarin wordt medegedeeld dat de regering-Djoeanda Moh. Ilatta, voormalig vice-president der Indone sische republiek, heeft doen arresteren. In een bericht van radio Djakarta werd medegedeeld, dat op last van het parket van de procureur-generaal in Djakarta 14 personen zijn gearresteerd wegens „subversieve daden en het in ge vaar brengen van de vrede". Beroep van Rasjid De voormalige ambassadeur van Indo nesië in Rome, Soetan Rasjid. heeft In een verklaring via het Zwitserse tele- graafagentschap een beroep gedaan op alle landen, in het bijzonder de grote mogendheden, zich niet te men gen in de Indonesische binnenlandse aangelegenheden en op de regering in Djakarta om het conflict niet in de internationale arena te slepen. Hij noemde de strijd „een grote ruzie binnen de familie van een natie", maar zei, dat de Indonesiërs vertrouwen, dat zij deze kunnen oplossen. De opstandelingenregering is slechts van tijdelijke aard en zal aftreden zodra de regering in Djakarta zich terugtrekt en een nieuwe regering zal worden ge vormd onder leiding van Hatta en Sul tan Hamongkoe Boewono. Hij ontkende, dat de opstandelingen leiders een afzonderlijke Staat willen vestigen De revolutie is een beweging die beoogt de beginselen van vreedzaam naast elkaar bestaan en het geloof in God opnieuw te vestigen, aldus Rasjid. Westelijk overleg voor volgende slap In Londen en Parijs is men het met Washington eens dat de Sovjetrussische nota niet een volledige aanvaarding van het Westelijke voorstel van 31 maart inhoudt, maar men toont zich toch, zij het met bepaalde restricties, ingenomen met het antwoord. In commentaar uit Washington blijkt van een zekere inge nomenheid echter niets. Men verwacht, dat er tussen de drie grote Westelijke mogendheden en tussen de leden van de NAVO intensief overleg zal worden gepleegd over de volgende stap van het Westen. De consequenties van de nota zullen natuurlijk zorgvuldig bestudeerd wor den, aldus een verklaring van het Witte Sterk gestegen dodental onder Algerijnse rebellen In de eerste week van april hebben de Franse troepen in Algerije volgens de Franse minister van Defensie, Chaban- Delmas, 1.006 opstandelingen gedood. 17 gewond en 251 gevangen genomen. De Franse verliezen waren gering en ston den niet in verhoudnig tot die der op standelingen. Gewoonlijk welingelichte kringen in Algiers schatten de verliezen der op standelingen in maart op 6.000 gesneu velden, tweemaal zoveel als in februari.) Het kraakt in (le regering ran Gaillard In een persoonlijke brief aan de Franse premier Gaillard heeft president Eisenhower gisteren uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de ontwikkeling inzake het Frans-Tunesische geschil en een beroep gedaan op het gez.onde ver stand. De Amerikaanse president zou aangedrongen hebben op een verznenender houding van de Fransen, waardoor de Amerikaans-Britse missie van Murphey en Beeley haar taak zou kunnen voortzetten. Als gevolg van deze brief is een kabinetsvergadering, waarvoor president Coty zijn vakantie aan de Rivièra had onderbroken, gisteren uitgesteld tot vandaag. Voorts zou de Amerikaanse bemid delaar Murphey aan premier Gaillard en aan de Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau te kennen hebben gegeven, dat Frankrijk niet onder alle omstandigheden op de Amerikaanse steun kan rekenen, als het Frans-Tunesische geschil weer voor de Verenigde Naties mocht komen. In de brief van Eisenhower zou voorts zijn aangedrongen op bemiddeling van de secretaris-generaal der Verenigde Naties. het bureau van de premier verlieten, begaven zich vervolgens naar president Coty Waarnemers achtten het niet on mogelijk. dat zij vandaag zullen aftre den. Zoals bekend hebben de conserva tieven en de oud-Gaullisten gedreigd hun steun aan het kabinet in te trek ken, als Gaillard aan president Bour- guiba concessies zou doen, zonder dat deze zich verplicht er voor te zorgen dat er een einde komt aan de Tunesische inmenging in de strijd in Algerije. „Parijs kan niet steeds op steun van Amerika rekenen" Na zijn gesprek met Murphy had Gaillard een naar verluidt stormachtig onderhoud met vijf conservatieve leden van het kabinet en met de minister van Defensie Chaban-Delmas. die lid is van de fractie der oud-Gaullisten, De ministers, die met ernstige gezichten Bom ontplofte in gealarmeerd Bonn Te Bonn heerst momenteel werkelijk groot alarm. De politie heeft haar beste meimen. onder wie dynamietexperts van het Bundeskriminalamt te Wiesbaden, aan het werk gezet om de daders te ontdekken van de eerste dynamietaan- slag in de geschiedenis van de West- duitsc Bondsrepubliek in het regerings centrum. Voor het eerst werd ook de be veiligingsgordel rond de Westduitse re geringsrad doorbroken. De schade van de ontploffing is aan zienlijk. Tot dusver heef.t het onderzoek niet tot resultaten geleid. Hoewel de ontploffing plaats had bij de villa „Ham- merschmidt", de ambtszetel van presi dent Heuss, wordt niet aangenomen, dat het hier om de president ging. En andere vooraanstaande regeringspersonages zijn niet in de hoofdstad aanwezig. Overigens is men wel van oordeel, dat het een grondig voorbereide aanslag moet zijn en geen kinderachtige poging tot het ver wekken van sensatie. De ontploffing had donderdagavond om elf uur plaats. Talloze splinters vlogen in het rond, een klein meisje werd licht gewond. De bom moet een doorsnede van zes a zeven centimeter hebben gehad en is door de dader aan de knop van de deur van de portierswoning van een nijverheidsin stelling opgehangen. Men vermoedt, dat de dader er andere plannen mee had, doch geschrokken is van de politiebe waking, die ter gelegenheid van een of andere receptie ter plaatse aanwezig was. Advertentie SOLEX bro: H. Walenkc Minder wind De Bilt verwacht tot zondagavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen over dag iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 APRIL Zon op: 5.50 uur; onder: 19.33 uur. Maan op: 3.26 uur; onder: 13.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.32 uur. Laagwater te 6.36 en 19.37 uur. (14 4 hoogwater te 0.17 en 12.47 uur: laagwater te 7 59 en 20.49 uur). •*T' De nieuwe verhoogde spoo' haan I in gebruik genomen, hetgeen zowel een grote verbetering betekent Een in Heemstede wordt morgenochtend I voor het trein- als het wegverkeer kijkje op de nieuwe perrons. T oorspel tot grote aanrol ingezet m* 1 Q I een vernietigende slag te Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ründük 71 - Lelden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 12 een Bijvoegsel. TT Padang wordt gereed gemaakt voor afweer Radio-Djakarta heeft gisteravond gemeld, dat regeringstroepen het gebied van Tapanoeli, gelegen tussen Noord-Sumatra en het opstan dige West-Sumatra, zijn binnengetrokken. Volgens Radio-Djakarta waren de troepen der centrale regering dit gebied binnengedrongen „om de orde te herstellen en Tapanoelie te zuiveren van tegen de loyale troepen gerichte activiteiten". Tot de inval zou besloten zijn omdat gelijk gemeld de militaire com mandant van Tapanoeli, majoor Hoetabarat, met zijn derde regiment infanterie naar de opstandelingen is overgelopen. De opstandelingentroepcn in Tapanoeli staan onder bevel van majoor Nangolan, die onlangs de aanval op Medan geleid heeft. Men meent dat Nangolan in Tapanoeli circa 1200 man onder zich heeft. Een woordvoerder van de Indone sische opstandelingen in Singapore heeft verklaard, dat het binnenrukken van regeringstroepen in Tapanoeli het begin zou kunnen betekenen van een algemene aanval tegen het centrum van de opstandelingen in Midden-Sumatra. Regeringsgetrouwe troepen bevinden zich thans op twee punten op ongeveer 100 kilometer van Boekit Tinggi. Ook meent men dat zich een sterke eenheid lan dingstroepen bevindt op de Mentawai- eilanden tegenover de kust van West- Sumatra. „Wjj zün van mening, dat Soekamn hoopt onverwacht met deze eenheid Op weg naar Padang Volgens berichten uit Djakarta ging het binnentrekken van Tapanoeli door regeringstroepen gepaard met een vordering van Loemboek Djamhi aan de Indragiri. Volgens deze berichten waren de regeringstroepen ca. 8 km. in westelijke richting gevorderd, waar- by zij enige tegenstand ondervonden. Zij trekken op naar de weg die Pa dang met Palembang verbindt, op ongeveer 48 kilometer afstand. Dit is de laatste weg die open is tussen het gebied van de opstandelingen en de buitenwereld. een vernietigende slag te leveren, ter w-yi wjj strjjden om vorderingen van regeringstroepen uit het noorden en oosten te voorkomen. „Wij menen, dat deze eenheid uit ongeveer 5000 onze reisredacteur spreekt van 7000, zie elders. Red. L.D. man bestaat. Wy vertrouwen echter, dat njj deze op het strand kunnen verslaan". Een militaire woordvoerder der Suma- traanse tegenregering heeft gisteren te Boekit Tinggi medegedeeld dat 300 in westelyke richting oprukkende leden der valschermtroepen van de centrale regering de stellingen der opstandelin- I gen op 110 kilometer ten oosten van Boekit Tinggi en op 35 kilometer van Kilirandjao een belangryk punt op de weg. waarover vanuit Zuid-Sumatra voorraden naar het gebied der opstan delingen worden vervoerd hebben aangevallen. De militairen der tegenregering, die 5 kilometer moesten terugtrekken, heb ben zeer krachtige tegenstand geboden, waarbij aan weerszoden ernstige verlie zen zyn geleden. Prinses Gracia van Monaco ver scheen dezer dagen voor het eerst na de geboorte van een Kroonprins van het prinsdom in het openbaar toen zij in gezelschap van Prins Rainier een kerkdienst bijwoonde. Russische Vn Chinese adviseurs bepalen grotendeels Soekarno's beleid Onze reisredacteur meldt uit Singapore: Naar woordvoerders van Djakarta en Padang hebben medegedeeld, zou de datum voor de halve finale in de Indone sische burgeroorlog een beslissende aanval op Padang thans op dinsdag, 15 april, zyn vastgesteld. (Dit publiceerden wy gisteren reeds in het kort. Red. L.D.). Zó vastbesloten zün de wederzijdse aanvoerders, dat het al hard moet regenen, wil de stryd alsnog worden afgelast. Djakarta zal 7000 man in de strijd brengen. De prognose van de waarnemers, die de training aan beide zyden volgden, is dat de groene Sumatraanse verdediging de aanvallen van de Djakar- taanse voorhoede niet zal kunnen weerstaan. De voornaamste troost voor de opstan delingen is, dat Soekarno nog een las tige uitwedstrijd krygt te spelen, name lijk tegen Ventje Soemoeals mannen in Menado, alvorens Nasoetion zich mili tair kampioen van Indonesië mag noe men, en dat hy in de dan volgende ongeregelde guerilla-competitie alsnog de handen vol zal krygen. Men ontkomt in de Sumatraanse jungle-oorlog helaas niet aan spotnei gingen. Een teruggekeerde Britse cor respondent vertelde, dat een mensen- etende tyger bij Loemboek Djambi, die 13 mensen oppeuzelde in 4 weken, meer slachtoffers maakte dan de ganse stryd om dit strategisch hoogst belangrijke punt. Militair gezien is de strijd een voudig een schertsvertoning of een wa jangspel vol schyngebaren geweest, al zal bij de beslissende aanval misschien eindelijk werkelijk gevochten worden. De werkelyke beslissing over de revolte blyft echter op nationaal en internationaal politiek vlak liggen en daar liggen de zaken minder amu sant. Een eventuele militaire zege van Djakarta lost geen enkel van Indo- nesië's desperate problemen op. Het land glydt onherroepelijk naar de totale economische chaos en by de oude politieke en regionale bitter- heden voegen zich thans nieuwe, ver oorzaakt door de burgeroorlog. Beide openen de deur voor het communisme. Reeds schijnt Soekarno's beleid gro tendeels door Russische en Chinese adviseurs te worden bepaald. Sjafroed- dins jongste appèl om buitenlandse hulp mag een nutteloze noodkreet van een verliezer schynen, in werkelyk- heid zyn de Amerikanen reeds dieper in het conflict betrokken dan alge meen wordt aangenomen. Indonesië's interne conflict is feitelyk reeds ge ïnternationaliseerd. Het is een kwestie van tyd, eer zulks openlyk aan de dag zal treden. Autoverhuurinr. „TIP-TOP" St. Aagtenstr. 14, tel. 25709, Leiden Mercedes 180 D 10.- 15 ct. per km, inclusief brandstof. Volkswagens 6.- per dag 6 ct per km. Volkswagen-busjes 35.- per dag. Te Padang heeft een woordvoerder der tegenregering medegedeeld dat stad en haven in gereedheid worden gebracht om een aanval der rege ringstroepen af te slaan. Hy verklaarde dat de opstandelin gen over 4000 goed bewapende militai ren beschikken, die op strategische punten zyn opgesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii' Poes in het nauw De poes van de badmeester van het zwembad te Ter Apel beleeft op het ogenblik moeilyke dagen. Zo gauw het dier zich maar oven buiten laat zien, wordt het direct door een groot aantal meeuwen aangevallen. Dit is al een paar maal gebeurd en daarom blyft poes nu maar thuis en kijkt alle dagen grimmig door de ramen naar de honderden meeuwen die zich de laatste dagen heer en meester voe len in en om het zwembad. Deze vogels brengen niet alleen de poes in verlegenheid, ook de bewoners in de omgeving hebben er last van. Waarom deze vogels plotseling zoveel belangstelling tonen voor de omgeving van het Ter Apelse zwem bad is nog niet aan het licht ge komen. iiiiiuiuuiiiiiiiimiM Twintigduizend doden door pokken in Oost-Pakistan Volgens het blad „Ittafaq" te Dacca (Oost-Pakistan) zijn in de afgelopen twee maanden in Oost- Pakistan 20.000 mensen aan pok ken overleden. De „Ittafaq" is het blad van de Awami-bond, de rege ringspartij. Volgens de minister van Volks gezondheid van Oost-Pakistan, Nath Doetta, zijn er daarentegen I 15.000 mensen aan pokken bezwe ken in de tijd van een geheel jaar. De „Ittafaq" meldt, dat een oog getuige had meegedeeld, dat enkele dorpen verlaten zijn en dat hij lijken in rivieren had zien drijven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1