De eieren van de paashaas ONS MENU Lh KOMT U OOK SLAAPRUIMTE TE KORT Schoenmaker te Leiden bedrogen I; 'f.'fe WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 KLEINE MEISJES WORDEN GROOT VA IS DE WEEK DE MAN, DIE harder liep dan een paard ZATERDAG 12 APRIL Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Zij trouwen dit jaar in een „kinderjurkje Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Üw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Voordat het met de wintergroenten helemaal afloopt zullen ze nog wel eens op het weekmenu verschijnen. De voorjaarsgroenten zun nog steeds prijzig en zullen daarom nu liefst in ongekookte vorm opgediend worden, daar dan met een veel geringere hoeveelheid volstaan kan worden (stamppot rauwe andijvie!), maar waarom het winterse knolraapje ook niet eens in een ander jasje gestoken? Nu niet eens het overbekende melksausje, maar daarvoor in de plaats stukjes gebakken lever en wat gebonden leverjus! Een veel pikanter, smakelijker geheel! Parijs april 1958 Kleine meisjes worden groot en eens komt de dag dat ze trouwen. Doen ze dat in de weken, de maanden die op deze Pasen volgen, dan is hun bruidstoilet Op het jurkje van kleine meisjes geinspi- reerd. Als kleine meisjes groot geworden zijn, hullen ze zich in kleding voor volwassenen. Maar die kleding voor volwassenen volgt dit seizoen de kinder- en meisjesmode. En het bruidje, dat dit voor jaar of de komende zomer een volwassen bruidstoilet zoekt, dat naar de laatste mode is, vervalt automatisch in de een of andere stijl, die kinderlijk is. Overigens, en vooropgesteld dat ze er het kinderlijke figuur voor heeft, is ze daar nog niet zo slecht mee af, want de nieuwe kindermode-voor-volwasscnen (die zeker niet voor iedereen en zeker niet voor elk figuur is) heeft een zekere bekoring, waarvan vooral de jongeren volop profijt kunnen trekken. Etagebed met dubbeldivanbed. dat onder het bovenbed past. Een gezin kan nog wel eens tobben met slaapruimte. De tijd dat elk kind een eigen kamertje kon krijgen is voorbij. Het is nu eenmaal onmogelijk om zomaar van huis te veranderen en dus is het zaak de kamers zo goed mogelijk te verdelen en zo efficiënt mogelijk in te richten. Etagebedden zijn dè oplossing voor kleinere kamers, waar twee of meer kinderen moeten slapen. Zij zijn er in verschillende uitvoeringen, terwijl ook verschillende combinaties mogelijk zijn. Het bovenbed met het losse, lage onderbed geeft twee slaapplaatsen op de ruimte van één. Het onderbed kan worden verplaatst, wat gemakkelijk is bij het opmaken. Bovendien is het voor velen prettiger slapen wanneer ze niet zo vlak onder elkaar liggen. Onder het bovenbed kan ook een divanbed worden geplaatst, dat des nachts dienst kan doen als slaapplaats en overdag als zitbank, het zogenaam de etage-divanbed. De afmetingen van deze bedden zijn 80 x 190 cm. Wil men slaapruimte hebben voor drie kinderen, dan kan onder het bovenbed een dubbeldivanbed worden geplaatst. Dit is een type bed met voldoende ruimte tussen de twee bed den voor matras en beddegoed van het onderste bed. De bedden worden bij het slapengaan naast elkaar gezet. Dit dubbeldivanbed kan ook dienst doen in een zitslaapkamer voor de jonge echtparen die het voorlopig maar met een zitslaapkamer moeten doen. Het is verkrijgbaar in dc afmetingen: 80x 190; 90x 190; 90x200: 120x 190 en 130 x 190 cm. Gewone divanbedden zijn er in vele goede uitvoeringen, zowel voor jeug dige personen als voor volwassenen: in modellen die het goed zullen doen op jongenskamers en die meer geschikt zijn voor meisjes. Modellen ook. die overdag als zitbank kunnen dienst doen en dus ideaal zijn voor een zit slaapkamer. Slaapkamer-ameublementen Het slaapkamer-ameublement, zoals wij dat van vroeger kennen, is wat in diskrediet geraakt. Nieuwe tijden eisen nieuwe vormen. De kleine en lage kamers van heden kunnen de grote en massieve ameublementen niet meer bergen. Het is thans zaak zelf een combinatie van de nodige meubelstuk ken te maken. Nieuw is de vierkante-buis-construc tie voor slaapkamermeubels waardoor een moderne, strakke lijn is bereikt. De tafel in dit model is zo geconstrueerd, dat het tafelblad over het bed kan worden gezet (gemakkelijk wanneer in bed moet worden gegeten). Tegen de muur geschoven, kan deze tafel heel goed als schrijftafel dienst doen. Elke vrouw zal toch wel graag een toilettafeltje willen hebben. Een model dat kan worden opgehangen is aardig, heeft nog wat bergruimte en neemt niet veel plaats in. De Nederlandse industrie heeft op het gebied van bedden en slaapkamer meubels zeer veel goeds te bieden. Ei- bestaan zelfs demontabele één- en tweepersoonskamer: van Nederlands fabrikaat, die in dozen van resp. 65x20x95 cm en 65x20x 135 cm kunnen worden verpakt, wat niet al leen economisch is bij vervoer en op slag, maar ook handig wanneer de huisvrouw de slaapkamer wil leeg halen. Geïnspireerd op die nieuwe kinder lijke mode zijn de vijf bruidstoiletten, hier in tekening gebracht. Als eerste een hemd- of zakmodel van zeer be perkte wijdte, dat aangevuld wordt met een halflange sluier en halflangé witte handschoenen. De japon kan worden gemaakt van crèpezijde c' van satin duchesse, en al naar gelang de gebruikte grondstof zal het effect an ders zijn. Het model heeft een ronde, kraagloze halsuitsnijding en driekwart mouwen: als garnering is onder de buste een band aangebracht, die mid denvoor wordt geknoopt. De japon kan na de grote dag als avondtoilet dienen of met weinig moeite tot een cocktail- japon worden verkort. Het korte bruidstoilet, dat in de vol gende figuur is weergegeven, wordt gemaakt van witte zijden mousseline, waarop een bedrukt of geborduurd, zachtroze nopje voorkomt. Het japon netje wordt aangevuld met een heel korte sluier en is voorzien van een effen witte kraag. Het lijfje is recht en lang en maakt net boven de heupen plaats voor een zeer wijde, aangerim- pelde rok. Witte handschoenen, die net tot de pols reiken en witte che- vreauleren of stoffen pumps zyn er de accessoires bij. Het volgende bruidstoilet, van witte organdi of witte organza, heeft een getailleerd lijfje en een wijde, maar gladde, bolstaande rok, die grotendeels met vlakke, gefestoneerde stroken is bezet. Een bleekblauwe of bleekroze ceintuur met een witte roos (ofwel een wit taillelint met bleekroze roos) gar neert het model en maakt een bruids boeket overbodig. De sluier bfj dit toilet kan driekwart of lang zyn. Na de grote dag kan het model tot een Jansjurkje worden verkort door de gladde zoomband er af te halen. Vervolgens een hoogst romantisch japonnetje van witte kant. Het heeft een boothals. waarin op de grote dag een uitneembare guimpe van witte or ganza wordt gezet. De driekwart mou wen zijn op een smal boordje met kleine strik ineengenmpeld. Om de taille een brede, gedrapeerde stofcein- tuur, die op de rug in twee loshangen de sjerpen eindigt. De rok is aan het getailleerde lijfje gerimpeld en staat wijd uit over stijve petticoats. Als laatste een op-en-top-modieus kinderjurk-model met kort. vlak lijfje en een uitstaande rok van middelma tige wydte, die net boven de taille be gint. De japon is van witte satin duchesse. heeft driekwart mouwen en een geappliceerde stofceintuur. die c~ mm Handige, voordelige tube voor tuee wassingen f 1.95 'j Bij alle drogisten en parfumerie i zaken. Lm* de rug een kleine strik met lang af hangende einden vormt. Als garnering voorts twee steekzakjes hoog op de borst en twee opgenaaide zakken ter hoogte van de heup. Als toebehoren een lange tulen sluier, bevestigd aan een ornamentje met witte roos. J. V. toost met radijsjes en mayonaise, biefstuk, bloemkool, aard appelen, roomvla. bloemkoolsoep, gebakken kaasplak, prei, aardappelpuree, gehakt, andijvie, aardappelen, schuimomelet. stamppot rauwe spinazie, spek. uien, yoghurt, notecrême. knolraap met stukjes gebakken lever, rauw gebakken aard appelen, muesli. gestoofde vis, rijst, veldsla, vanillevla met rozijnen, kerryrijst, fruit. Recept: Yoghurt-notecrême. 1. yoghurt. 75 g. bruine suiker, sap van 1 citroen, 75 g. gemalen noten, 6 blaadjes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten goed dooreen roeren. De geweekte gelatine in 1 dl. heet water oplossen en daarna goed met de yoghurt mengen. Het ge heel koud laten worden en opdienen in glazen of kleine schaaltjes, met wat notegruis eroverheen gestrooid. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Roomvla. 'j 1. koffieroom, 1 vanillestokje, 4 eidooiers, 100 g. suiker. De room met het vanillestokje 'j uur laten trekken, het stokje er daarna uithalen. De dooiers met de suiker schuimig roeren, de room er al klop pend langzaam bij gieten en de vla au-bain-marie binden. I n Uit het Leidsch Jaarboekje van 1909 Een zekere Maccus gekomen in de stad Leiden, wilde aldaar ver maard zijn door eenige jokker- njje (want zulk een man was hij van nature). Ingegaan zijnde in een schoenmakerswinkel, heeft hij den meester gegroet, die vroeg wat hij begeerde? Of hij een paar laarzen wilde? Ja, zegt Maccus- Hij zoekt een paar, die hem lijken en de schoenmaker trekt ze hem aanToen zeide Maccus: zeg toch eens ter goeder trouwe, is het u nooit gebeurd, dat als gij iemand zoo fijn tot het loopen toegemaakt hadt, ge- lijk gij mij hebt, hy weg ging strijken zonder te betalen? Nooit, zegt hij. Of het u, per avontuur gebeurde, vroeg de ander, wat zoudt gij doen? Ik zou hem na- loopen, zeide de schoenmaker. Toen zeide Maccus: meent gij 't al of maakt gij den haan? Neen bijloo, ik meen het. antwoordde de ander, ik zeg het en zou het ook doen. Ik zal het eens bezoe ken. zeide Maccus, dat gaat u vóór met de schoenen, volg zoo gij kunt: en is voorts met de vlucht gaan strijken. De schoen maker was ook niet lui, tijt hem na zooveel als hij rekken mocht, al roepend: houdt den dief, houdt den dief! Maar Maccus heeft gezegd tot de lieden, die overal uitkwamen: niemand, goé mannen, sla de hand aan een van ons beiden, om den loop te beletten, 't is een wedspel om een tonne bier. De schoenmaker is al zwoegende en zweeten- de thuis gekomen en Maccus heeft de overhand gehouden. Verhaal voor de kleintjes De paashaas had dit jaar geen kalender gekregen en hoe kon hij, zonder kalender, weten wanneer het Pasen was? „Als de dagen weer wann en weer lang worden, is het bijna Pasen", zei de vrouw van de paashaas.: „Tot zo lang kun je wel wachten voor je be gint met eieren kleuren". WA i Dat was heel verstandig bedacht van mevrouw Paashaas, en omdat de da gen nog niet warm en nog niet lang waren, lag de paashaas in zijn warme hol van de zon te dromen zonder aan Pasen te denken. Onder de bomen in het bos waar de paashaas met mevrouw Paashaas en de vier kindertjes Paashaas woonde, lag nog sneeuw en de wind was koud. ..Het is vast januari-', huiverde de paashaas die zo nu en dan eens een kouwelijke neus buiten zijn hol stak. Maar wie beschrijft zijn schrik en zijn verbazing, toen op een goede dag Uil voor de deur stond en wat bedeesd a. Alfred Shrubb was de snelste hardlo per ter wereld. Hij had alle records ge slagen en twee beroemde Indiaanse lopers overwonnen en daarom zei in 1906 zijn impresario tegen hem: Luister eens. Shrubb, als je geen gelijkwaardige tegenstander onder de mensen kunt vin den. moet je je krachten meten met een paard". b. Shrubb volgde deze raad op. Hij stelde zich in verbinding met de eigenaar van een renstal en vroeg hem of hij een paard bezat, dat in één ruk 10 mijlen kon lopen. De man had een dergelijk paard en Shrubb stelde voor het dier voor een wa gentje met twee personen te spannen. Hij zou daarmede de strijd aanbinden, waarbij hij zelfs goed vond dat het paard na 5 mijlen door een ander zou worden vervangen. c. Het startschot viel en de koetsier zette zijn paard dusdanig in draf, dat het spoedig een voorsprong van 60 meter had behaald. Maar Shrubb gaf zich zo gauw niet gewonnen. Hij verhoogde zijn snel heid en ging vlak achter het wagentje lopen, dit aldus gebruikend als gang maker. d. Bij de derde mijl zette Shrubb een spurt in en passeerde het paard. De koetsier hanteerde de zweep om zijn paard tot groter snelheid aan te zetten, maar Shrubb behield de leiding. Men be sloot toen van paard te verwisselen, maar ook het tweede paard kon de achterstand niet meer inhalen. e. Weliswaar kwam het steeds dichter bij Shrubb en toen zij vlak bij de eind paal waren gekomen en het paard zich tot het uiterste inspande om de man te passeren, ging deze vlak voor het dra vende paard lopen, dat instinctmatig zijn snelheid verminderde om de man niet onder de voet te lopen. f. Door deze slimme en moedige tactiek won Shrubb zijn weddenschap en zege vierde met klein verschil. Zijn tijd over de 10 mijl bedroeg 52 minuten en 40 3/5 seconde. En zijn naam ging rond de we reld als de man die sneller liep dan een paard. zei: „Paashaas, ik wil me niet met je zaken bemoeien, ik weet best dat je een heel wijze haas bent. bijna even wijs als ik. al ben ik dan een uil, en ik weet ook dat je prachtig eieren kunt kleuren, daar niet van. maar weet je wel, dat het over vijf dagen al Pasen is? En de mensen moeten hun eieren op tijd hebben, dat weet je". Och, wat schrok die paashaas' ..Hoe moet dat nu. ik kom nooit klaar" zei hij en „Waarom heb ik geen kalender gekregen?" vroeg hij zichzelf af. terwijl hij hoofdschuddend naar zijn grote voorraadkelder rende. Daar lagen de eieren, wel zevenhonderd. „Hoe moet dat nu", verzuchtte de paashaas en hij sloeg vertwijfeld zijn poten tegen zijn lange hazeoren. „Wij zullen je graag helpen, papa", klonken toen vier jonge hazestemmen achter hem. „Nee", zei de paashaas. „Dat kan niet Dat weten jullie wel. Daar zijn jullie nog te klein voor. Jullie zouden de eieren breken en jullie zouden neezei de paashaas en hij schud de weer zijn kop. „Maar wat wil je dan?" vroeg me vrouw Paashaas. Dat wist de paashaas evenmin. „Wij kunnen je heus goed helpen", beloofden de kleine paashaasjes, die vreselijk graag eieren wilden verven maar het nooit mochten van hun va der. De paashaas keek bedenkelijk van de een naar de ander „Wij zullen onze beste best doen", bezworen de paashaasjes. Nog aarzelde de Paashaas. „Zevenhonderd vijfentwintig eieren", zei mevrouw Paashaas veelbetekenend. Zevenhonderd vijfentwintig eieren verven in vijf dagendat kon de paashaas nooit. Daarom zei hij langzaam: ..Vooruit dan maar. Als jullie voorzichtig de eieren naar buiten rollen, zal ik de verfdozen zoeken en de kwasten". De kinderen paashaas brachten, heel voorzichtig, alle eieren naar buiten en al spoedig kwam hun vader, de paas haas, met verf en kwasten. Toen mochten de vier Jonge paas haas-kinderen naar hartelust schilde ren. Och. wat vonden ze het fijn! Ze schilderden misschien niet zo mooi als hun vader de paashaas het deed. maar het werd toch echt heel aardig. Ze verfden de eieren en hun snorharen en het gras en hun kleren. En alle zevenhonderdvijfentwintig eieren waren precies op tijd klaar, en de mensen die de eieren kregen, zei den bewonderend: „Het zijn net schil derijen". en ze vonden het jammer om die eieren op te eten. En toen de paas haas dat hoorde, was hij plotseling heel trots op zijn vier kleine haasjes! M. F. B.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13