SCHUDEL's CITROEN Zweedse verbolgenheid over een „lastige" Nederlandse kapitein Soekarno geeft zijn kabinet het „cadeautje van liet jaar" Meerprijs voor veehouders het Westen in het geding Vakantieregeling in I7*te jaargang Donderdag 10 april 1958 Vierde blad no. 29412 Storm in een glas ijsivater Maar de achtergrond toont een oud zeer: ie goedkope Nederlandse kustvaarders (Van onze correspondent) De Zweedse loods Edvard Sjöblom Is boos op de Nederlandse kapitein Krabbe, gezagvoerder van de Rotterdamse kustvaarder Myfem van de rederij lijnzaad. HU bracht op de avond van 31 maart zUn scheepje van Stockholm |oor de scheren naar volle zee en kwam in zwaar drUfys terecht. Er waren folgens de loods waarschuwingen gegeven tegen het gevaar, maar de Nederlandse tapitein wilde vertrekken. De Myfem zou zeker door de malende schotsen tegen |e rotsen zijn gedrukt, aldus de loods In een interview met een Zweeds dagblad, lis de ijsbreker Thule niet op het laatste moment redding had gebracht. Maar lijzonder nijdig is loods Sjöblom over het feit, dat hij geen applaus kreeg, zelfs Itank voor dank. De schepen die het tegen het üs opnemen, zegt hij, moesten ran betere kwaliteit zijn dan de 25-jarige Myfem. En hij besluit: „Het is nood- lakelijk dat bepaalde minimum eisen worden gesteld aan schepen die zich in de pveedse wateren wagen en assistentie vragen. Dit is een kwestie waarop men fooral in rederskringen heeft gewacht." En dan komt de economische aap uit de nautische mouw: „al jarenlang wachten de Zweedse reders op een gelegenheid Iets tegen de goedkope Hollandse kustvaarders te ondernemen. Het is voor de Sweden onmogelijk met de huidige sociale lasten tegen de Hollanders te eoncurreren". op de rotsen hebben gezeten, dan is dat op zijn zachtst gezegd, zwaar overdreven. Door het drijf ijs zijn wij eens op 400 meter van een eilandje geweest en dat is alles. Wil vertrokken in de avond van 31 maart van Stockholm naar zee. Op het traject tot Daltrö hadden we drijfijs. maar we deden over deze afstand twee uur langer dan normaal Bij Dalerö werd de loods verwisseld zoals gebruikelijk is Daar kwam Sjöblom aan boord en met hem een loods, die snel naar zijn stand plaats terugwilde in verband met huise lijke omstandigheden. Hij was dus pas sagier bij mij aan boord. Als er enig gevaar of kwestie van een noodtoestand was geweest, had hij dit zeker niet ge daan. Ik mocht vertrekken. Er was geen kwestie van verbod of advies om binnen te blijven in verband met de ijstoestand. Er waren trouwens veel schepen tussen de scheren, ook veel uitgaande. Op weg naar Landsort liepen we 's middags om vijf uur in het drijfijs vast. Sjöblom wilde toen. dat ik de machine vol aan zou laten draaien om het ijs te breken. Ik heb dat niet gedaan om schip en ma chine te sparen Het ijs was trouwens veel te zwaar dat dit enige kans op suc ces zou hebben gehad. We waren toen 15 k 20 mijl van open zee verwijderd en in bet ijsveld werden we heen en weer ge dreven. Dat is daar niets bijzonders. We hebben toen de ijsbreker Thule gewaar schuwd, die in de buurt bezig was sche pen naar de gebroken geul in het ijs te assisteren. Daar is die ijsbreker voor. Hij was bezig met oen klein Zweeds tanker- tje. Wij moesten dus wachten. Inmiddels zijn we toen. met het ijs meedrijvend, eens op ongeveer 400 meter van de wal geweest. Geen kwaad woord (apitein Krabbe gaf èen heel andere lezing Niemand zal eraan kunnen ontkomen, lat hier een addertje onder het gras [teekt en dat de al of niet ware voorval- ,en aan boord van de Myfem worden ge- jruikt als kapstok om er weer eens een )ud zeer aan op te hangen. En daarom telden wij er prijs op ook eens de we erpartij in deze kwestie te horen Het rof gelukkig, dat de Myfem. die anders n geregelde dienst tussen Stockholm en 'arijs vaart, voor enkele dagen in Rot- erdam was. Eu kapitein Nico Krabbe, en rustig man van even in de vijftig, iet een jarenlange ervaring, ook wat etreft varen in de Oostzee met winter- ag. was direct bereid de zaak uit de oeken te doen Hij was zeer verwon- erd. dat de loods bezwaren tegen hem leeft. Op de hele reis tussen de scheren leeft hij geen kwaad woord met SjÖ- ilom gehad. De reis naar open zee heeft oor de moeilijke omstandigheden lan- er geduurd dan normaal en daarvoor leeft hij hem zelfs persoonlijk nog chadeloos gesteld door hem een fles va- lerlands vocht als geschenk te geven. Zwaar overdreven „Als de loods zegt", aldus kapitein Rrabbe, „dat wij door mijn schuld bijna Inhalen hij mist Grafische Bond (E.V.C..) Reuter wint kort geding De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman heeft gisteren, uitspraak doende in een kort geding, voortvloeiende uit de ruzie in de E.V.C. tussen aanhangers van de groep Reuter-Brandsen en de volgelingen van de C.P.N.-secretaris Paul de Groot, het gedaagde bestuurs lid T. van Eek verboden zich in eniger lei vorm uit te geven voor of zich te gedragen ais orgaan of vertegenwoor diger van de eisende partü de Coöpe ratieve Vereniging Bedrijfsbond van werknemers in de grafische en papier- verwerkende bedrijven U.A. aangeslo ten bU de E.V.C. van de heren Reuter en Brandsen. Voorts verbood de president de heer Van Eek voor deze coöperatieve vereni ging bestemde contributies te innen en aan zich te laten afdragen met machti ging aan de eisers (de heren W. Sindorf en J. Grootboers. namens bedoelde coöperatieve vereniging om de heer Van Eek te doen gijzelen voor ieder overtre ding van dit verbod. De president bepaalde, dat dit vonnis bij voorraad uitvoerbaar is. m.a.w. ter stond van kracht, ongeacht het even tueel aantekenen van hoger beroep. De gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het geding zijnde f. 272.30. Werkloosheidgemiddelde in Zuid-Holland vrij gunstig De werkloosheid in Zuid-Holland is in de maand maart minder gedaald dan aanvankelijk werd verwacht. Door het late inzetten van het betere weer is de vraag naar arbeidskrachten in de land bouw langzamer toegenomen lan gebrui kelijk in deze tijd van het jaar. terwijl over het algemeen de bestedingsbeper king als factor moet worden aangewezen voor de opkruipende werkloosheid in de licht metaal industrie, de bouwnijverheid heeft èn het slechte weer èn de beste dingsbeperking tegen. In de scheepsbouw lopen de orders voor reparaties terug in verband met de situatie op de vrachtenmarkt. doch de nieuwbouw op de werven vraagt nog steeds goed ge schoolde arbeiders. Het aanbod van werkkrachten in alle districten van Zuid-Holland tezamen bedroeg eind maart van dit jaar 18.752, waartegenover een vraag naar 7571 arbeidskrachten stond. Eind maart 1957 was er een aanbod van 5862 werkkrach ten. Gemiddeld is in Zuid-Holland een percentage van 2.2% werklozen geregis- j treerd. hetgeen overigens bij het lande- lijk gemiddelde van 3.6 procent nog niet zo ongunstig afsteekt, temeer daar onze provincie als wellicht de conjunctuur gevoeligste van ons land kan worden beschouwd. Thans weinig strijd aan dc fronten President Soekarno heeft het kabinet-Djoeanda, dat vandaag een jaar aan het bewind is, „het mooiste cadeautje gegeven dat het maar kon verwachten!" De president verklaarde namelijk in het geheel geen plannen te koesteren om dit kabinet, dat hU 12 maanden geleden persoonlijk heeft gevormd, te ontbinden. Hü gaf toe, dat het niet al zijn doelstellingen, die het hoopte te bereiken, heeft J verwezenlijkt, doch „dit is een zéér goed kabinet, vergeleken met een aantal j vorige regeringen" zo verklaarde Soekarno, die zijn verklaring aflegde, nadat de laatste dagen geruchten de ronde hadden gedaan, dat het kabinet vrijwel aan j het einde van zijn bestaan zou zijn, dat er op grote schaal wijzigingen in zouden worden aangebracht en zelfs, dat een of meer ministers overwogen om af te treden. Volgens neutrale waarnemers zullen de woorden van Soekarno ertoe bijdragen om een einde te maken aan al deze geruchten. Wat de strijd op Sumatra betreft, het volgende: De bevelhebber der regeringstroepen te Medan heeft bekend gemaakt dat bolwerken der opstandelingen in de nabijheid van Prapat, aan het Toba- meer, „met volledig succes" zijn be schoten, hetgeen heeft geleid tot „wanorde" onder de troepen der tegenregering. In het grensgebied tussen Noord- Sumatra en Atjeh hebben regerings troepen de plaatsen Serang Daja en Limau Moekoer bezet. Radio-Medan meldde gisteravond, dat de regeringstroepen b\j Loeboek Djambi, ongeveer 100 km. ten oosten van Boekit Tinggi, dinsdagavond met succes een tegenaanval van troepen der opstande lingen hebben afgeslagen. Voorts werd door Radio-Medan ge meld, dat volgens generaal Koesoemo. hoofdofficier van het Noordsumatraanse militaire commando, de opstandelingen niet langer de macht in handen hebben in het gebied van Tapanoeli. Toen de Thule het tankertje had ge holpen waren wij aan de beurt. De ijsbreker heeft ons toen eerst naar open water gebracht en achter een ei landje geloodst met de mededeling, dat het raadzaam was daar voor anker te gaan en tot de volgende morgen te wachten. We lagen daar met drie sche pen en ook de ijsbreker ging daar voor anker. Sjöblom wilde toen van boord kustvaarder, waaraan tijdens een repa- gaan. maar ik heb hem dat niet toege- ratje voorzieningen zijn getroffen (ver staan. Ik wilde dat hij mij tot in zee sterkingen aan de boeg) waardoor zij ge bracht. Ik heb me bereid verklaard de schlkter is om door ijs te varen. Het hogere loodsgelden, die dat zou vergen te schjp js 0p een van de beste Groningse betalen. De passagier-loods kon natuur- werven gebouwd en een zusterschip heb- lijk van boord gaan maar er deed zich j ben de zweden enkele jaren geleden ge- geen gelegenheid voor. Tot de volgende kocht en dat toch zeker niet. omdat het morgen vijf uur hebben we daar voor schip mj„der geschikt zou zijn voor het anker gelegen. In die tijd heeft Sjöblom 1 Varen door ijs. De Myfem vaart winter kunnen slapen. Over mijn eis dat hij rn 20mer door van Stockholm op Parijs. hij kwaad aan boord zou blijven is geen woord gevallen. De volgende morgen is de Thule toen begonnen ons en de twee andere schepen ieder op zijn beurt naar de ijsvrije geul te slepen. Toen dat gebeurd was konden we koers naar zee zetten en daar heb ik beide loodsen ontscheept. Dat is dp hele historie". Kapitein Krabbe zette vervolgens nog enkele beweringen van loods Sjöblom recht. De Myfem is niet 25 jaar oud. maar pas zes jaar. Het is een moderne en zomer door van Stockholm op Parijs. Alles komt in een ander daglichi te staan als men het zinspelen op protec tionistische maatregelen van loods Sjö blom verneemt. Het is een bekend feit. dat Zweedse rederijen vluchten in de goedkopere Ne derlandse vlag \oor wat de kustvaar! be treft. Er zijn Zweedse rederijen die hun schepen onder Nederlandse vlag laten varen omdat dit minder kosten met zich meebrengt dan onder Zweedse vlag! En daaraan zal deze hele storm in een glas ijswater wel niet vreemd zijn Bij dichte mist voert U natuurlijk over dag groot licht Maar beseft U dat he inhalen bij dichte mist overdag tóch al tijd een groot risico is, zelfs al houdei al uw medeweggebruikers zich aan de wet door óók groot licht te voeren? Wanneer U das onder zulke omstan digheden inhaalt, zorg dan dat u zo snel mogelijk weer in uw eigen rijbaan terug bent. Gesteld, dat het beperkte zicht aoor de mist een snelheid van 60 km/u toelaat. Indien u op een voorligger, die 50 km/u rijdt, inloopt en u wilt deze in halen dan moet u dit zo snel mogelijk doen. U moet dus inhalen met een flink snelheidsverschil. Is uw gemiddelde in- haalsnelheid 80 km/u dan bedraagt de lengte van de gehele inhaalmanoevre toch nog tenminste 160 m. Daar u moet aannemen, dat een eventuele tegenligger in dezelfde omstandigheden, als waarin u zich bevindt, verkeert kan dan slechts worden ingehaald, indien u het groot vol licht van de tegenliggers op een afstand van 350 m of meer kan waarnemen. De A N.W.B. heeft dezer dagen nog eens een eenvoudige' proef genomen i Het bleek dat bij een zicht van 120 i meter (dichte mist dus een auto i met groot licht op 290 meter afstand te j zien was. Met gedimd licht werd dezelf de auto pas op 190 meter afstand zicht baar. Dit verschil van 100 meter kan een kwestie van leven of dood zijn, juist tij dens die kritieke ogenblikken bij het in- halen, wanneer een tegenligger onver wachts uit de mist kan opdoemen. Bij deze proef bleek ook dat wanneer deze auto slechts stadslichten voerde, de omtrekken van de auto éérder zichtbaar werden dan die stadslichten zelf. Met andere woorden: de stadslichten hadden geen enkel nut! Duisternis en dichte mist vormen een combinatie van omstandigheden waarbij de weggebruiker zich eerst recht ..niet lekker" voelt. Een laaggeplaatste mistlamp kan dan héél plezierig zijn. Denkt u er echter aan dat stadslich ten mistlamp buiten de bebouwde kom NOOIT (ook niet bij mist) voldoen de zijn. Het groot gedimd licht moet zijn ont stoken. Groot VOL licht mag ook. maar U zult spoedig genoeg merken dat u daar in het donker meer hinder dan gemak van on dervindt. N V. DE CONDOR DUBBEL GESTOOKTE V i DISTILLEERDERIJ LEIDEN voor meikdetailhainlel (Van onze Haagse redactie) Moet het advies aan de minister over de meerprijs voor veehouders in het westen des lands in een openbare of in een besloten vergadering van het produktschap voor zuivel worden be handeld? Dit was een vraagpunt, dat gisteren in de openbare vergadering van dit produktschap in Den Haag aan de orde werd gesteld. Discussie hierover ontstond naar aan leiding van een brief van de heer S. v. d. Ploeg (Algemeen Ned. Agrarische Be drijfsbond) uit Utrecht aan de voorzit ter. waarin de schrijver er zijn verwon dering over uitsprak dat dit onderwerp op de agenda van de besloten vergade ring stond, alhoewel het in vier voor gaande vergaderingen in het openbaar was behandeld. Daar inmiddels de Coö peratieve Melk Centrale <CMC) en de Melk Inkoop Vereniging (MIV) zijn over eengekomen een meerprijs te rekenen van f 1.32 per 100 kg. melk. had de heer v. d. Ploeg gerekend op een agendapunt met deze mededeling, daar de noogte van de vermelde meerprijs op de con sumentenprijs van belangrijke invloeo kan zijn. In de brief deed de heer van der Ploeg mede namens twee andere leden het voorstel de minister van Eco nomische Zaken te adviseren bij d> prijsbepaling van consumptiemelk ieke ning te houden met een meerprijs -an cent per 100 kg. melk Na de stemming werd evenwel toch besloten deze kwestie op de besloten ver gadering te behandelen, hoewel de neer van der Ploeg dit potsierlijk vond. Hoe ue uivoering van melange, werd besloten voortaan te spreken van vermengde margarine i.p.v. melange omdat net woord melange in verband met het per centage botervet verwarring kan wek ken. Wat de eventuele verkoop van losse melk in winkels, die zich met de verkoop van verschillende andere voedingsmid delen bezig houden, betreft, werd oeslo- ten (gehoord het oordeel van de con- sumptiemelkconimissie) aan de advies commissie warenwet kenbaar te maken dat tegen deze verkoop geen bezwaar ge maakt kan worden, mits de verkoper van losse melk voldopt aan de vereiste vakbekwaamheid en zijn bedrijfsruimte voldoet aan de hiervoor gestelde tech nische eisen. Als laatste punt kwam ter tafel de va kantieregeling voor de melkdetailhan- del voor dit jaar. Besloten werd de zelfde regeling aan te houden als vorig jaar gold, nl. dat de periode waarover dergelijke regelingen zich uitstrekken, maximaal 3 weken mag bedragen, met uitzondering van de grote steden, waarvoor die periode op maximaal 4 weken is gesteld. Van de melkhandel n vele niet tof de grote steden beho- nde plaatsen werd het verzoek ont- angen ook voor hem de periode van 'er weken te laten gelden. 'W.e plaatsen zijn: Voorburg, Leid- hendam, Rijswijk. Wassenaar Vlaar- neen, Dordrecht. Hilversum-(.aren 'arlcum. Huizen en Naarden-Bussum. besloten werd dezelfde regeling ais vo rig jaar toe te passen en de genoemde plaatsen toestemming te verlenen voor een periode van 4 weken, behalve Dor drecht en Vlaardingen. wier verzoeken West-Sumafra een fort Radio-Padang meldde gisteravond, dat West-Sumatra werd veranderd in een fort. Er waren gisteren geen ge vechten van betekenis. Het dichtst bijzijnde punt waar regeringstroepen zich thans bevinden is ongeveer 100 km. van Boekit Tinggi. De opstande lingentroepen werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige posities aan de grenzen van West- Sumatra, aldus 3adlo-Padang. Voorts meldde Radio-Padang, dat als pleger van de aanslag op de minister van Defensie der tegenregering, mr. Boerhanoeddin Harahap, een 19-jarige student was geïdentificeerd. Zijn vader was een „berucht communist", die vorige maand werd gearresteerd, aldus Radio- Padang. De aanslag werd maandag ge pleegd door middel van een handgra naat, die uit een voorbijrijdende auto geworpen werd naar het bureau van mr. Harahap. Uitwijzing vooraanstaande Chinezen Volgens het gewoonlijk welingelichte nationalistische dagblad „Soeloeh In donesia" zullen binnenkort 20 voor aanstaande nationalistische Chinezen door de Indonesische regering worden uitgewezen. Het blad'noemde niet de namen van de betrokkenen, doch schreef, dat deze uitwijzing moet wor den opgevat als de „eerste fase" van de regeringsmaatregelen tegen de aan hangers van de „Kwomintang" in In donesië, na de onthullingen door het leger dat de wapens, die voor de op standelingen in'Midden-Sumatra w a ren afgeworpen, afkomstig waren van Formosa. De regeringswoordvoerder kon niet zeggen naar welk land de nationalis tische Chinezen in geval van deportatie zouden worden gezonden. Indonesië erkent alleen de Chinese Volksrepubliek. Djoeanda bij Zjoekof De Indonesische minister-president, Djoeanda, heeft gisteren de ambassa deur van de Sovjet-Unie, Zjoekof, be kocht. Later had h\j een bespreking met de legerleiders van de strijdkrachten. Ambassadeur in Rome legt functie neer In Rome is bekend gemaakt dat de Indonesische ambassadeur aldaar, dr. Rasjld, „op eigen verzoek van zijn post is ontheven". „Zijn werkzaamheden zul len met ingang van 12 april een einde nemen" Zulks in verband met het feit dat hfj. gelijk in een gedeelte onzer vo rige oplage gemeld, sympathie koestert voor de opstandelingen. Geen nationalisatie Amerikaanse oliebedrijven De Indonesische regering heeft na drukkeiijk de juistheid ontkent van in de Amerikaanse pers gepubliceer de berichten, als zouden zjj voornemens ziin binnen drie maanden de in Indo nesië opererende Amerikaanse oliebe drijven ter waarde van 2 miljard dollar te nationaliseren en als zouden Indone sische technici in Rusland worden opge leid om de werkzaamheden op de olieterreinen over te nemen. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, „dat deze berichten van alle waarheid ontbloot zijn". Export Ned. gedistilleerd MINDER BINNENLANDS GEBRUIK Ruim de helft van de Nederlandse export van gedistilleerd gaat naar Groot-Brittannië, Ghana en Liberia. Groot-Brittannië neemt in het bijzon der advocaat en likeuren af. Ghana en Liberia (waarheen 20 van de totale Nederlandse export gaat) ver bruiken ruim de helft van de jenever, die Nederland exporteert. Die totale jeneverexport beliep in 1957 een be drag van f8.746.000 wat een stijging van 12 ten opzichte van 1956 be tekent. Met de totale export van gedistilleerd was in 1957 een bedrag van f24.358.000 gemoeid, 2.5 miljoen gulden meer dan in het jaar daarvoor. Deze cijfers wor den verstrekt in het verslag over 1957 van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken. In dit verslag wordt voorts vastgesteld, dat de binnenlandse omzet van in Nederland geproduceerde gedistilleerde dranken is teruggelopen. In 1957 was de binnenlandse afzet 235.100 hl. k 50 het jaar daarvoor 281.200 hl. k 50%. Dat is een teruggang van 16.4 Het verbruik in Nederland van ingevoerde gedistilleerde dranken was in 1957 11 471 hl. k 50%, een nage noeg zelfde hoeveelheid als in 1956. Ontslagaanvrage voor 100 werknemers (Speciale berichtgeving) De directie van de Hollandse Metal lurgische bedrijven te Arnhem heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ontslag- vergunning gevraagd voor 100 werkne mers. waarvoor door het wegvallen van de tin-aanvoer uit Indonesië de laatste weken ceen emplooi meer was. De on dernemingsraad is van dit besluit in sluit ih kennis gesteld. VOETBAL Competitiestand ,an eerste Britse divisie In verband met de KNVB-toto van deze week geven wij hier de competitie- stand van de eerste Engelse divisie, zoals die momenteel is: wel er voorlopig nog geen sprake ls van nog nader bekeken moeten worden. Wolverh. W. 38 26 7 5 59 95- 44 Prest. NE 38 24 6 8 54 92- 48 West. Br. A. 39 16 14 9 46 82- 64 Manch. City 38 20 5 13 45 94- 91 Totth. Hotsp. 39 18 9 12 45 87- 75 Luton Town 39 1ft 6 15 42 65- 57 Manch. Un. 36 16 9 11 41 80- 62 Burnley 38 19 3 16 41 73- 71 Blackpool 38 17 6 15 40 75- 63 Notth. Forrest 37 15 6 14 37 66- 55 Chelsea 39 14 10 15 37 79- 76 Bolton W 38 14 8 16 36 61- 77 Birmingham 39 13 10 16 36 73- 87 Arsenal 38 16 4 18 36 69- 78 Everton 38 11 11 16 33 58- 68 Leeds 39 13 7 19 33 48- 61 Aston Villa 38 14 5 19 33 67- 83 Portsmouth 38 12 7 19 31 68- 79 Leicester City 39 13 5 21 31 87- 03 Sunderland 39 8 12 19 28 48- 94 New Castle U. 36 11 5 20 27 62- 70 Sheffield Wed. 39 10 7 22 27 65- 88 Gisteren heeft een mijnenveger van de Marine in Den Helder een aantal wrakstukken binnengebracht van twee straaljagers, die onlangs in het IJsselmeer zijn gestort. Met een sleepnet waren deze resten op gevist. De brokstukken werden in Den Helder overgeladen op een vrachtauto voor vervoer naar de plaats, waar zij onderzocht zullen worden. Lichamelijke opvoeding in Nederland komt te kort De Vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland heeft dezer dagen in het Hof van Holland te Hilversum de 96e jaarvergadering gehouden. De algemeen voorzitter, de heer J. M. J. Korpershoek stipte in zijn ope ningsrede van de openbare slotvergade ring aan. dat de erkenning van de waarde van lichamelijke opvoeding in ons land nog onvoldoende is doorge drongen. De mechanisatie, de urbaril"- satie en de automatisering vormen een ernstige bedreiging voor de somatolo- gische ontwikkeling van de mens in onze tijd. De lichamelijke opvoeding op de scholen komt ernstig te kort. Voor deze tak van onderwijs, aldus de heer Korpershoek, zullen meer lesuren be schikbaar gesteld moeten worden, ter wijl ook het aantal gymnastieklokalen beneden de maat ligt. De weinige tijd en ruimte, het laatste in de vorm van leslokalen, waarmee men thans wor stelt, dreigen, in de nieuwe wetsontwer pen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met betrek king tot het V.H.M.O. nog minder tot hun recht te komen. Men zal voortdu rend voor de lichamelijke opvoeding op de bres moeten staan, wil dit onderwijs een nuttig effect afwerpen voor de schoolgaande jeugd. SPANNENDE WEDSTRIJD De halve finale voor de Schotse beker tussen Glasgow Rangers en Hibernian in Hampden Park te Glasgow heeft voor drie van de ruim honderdduizend toeschouwers kennelijk teveel spanning opgele verd. Drie aanhangers van de Rangers, die met 21 verloren, raakten op de tribune buiten bewustzijn en overleden aan een hartverlam ming. Eindstanden Leidse Districts Darabond Sportsplinters Nederlandse gift aan regering van Singapore Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: „Mede om uitdrukking te geven aan haar erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die Singapore vier maanden lang aan vele duizenden Ne derlandse evacués uit Indonesië ver leend heeft, heeft de Nederlandse rege ring een bedrag van 10.000 Maleise dol lars ter beschikking gesteld van de re gering van Singapore als bijdrage in de hulpverlening na de grote brand, die op 5 april een stadswijk van Singapore heeft geteisterd. De bijdrage staat ter beschikking in geld of in goederen naar keuze van de regering van Singapore. PSV heeft gisteravond in het uit verkochte Philipssportpark (19.000 toe schouwers) een 3—2 zege behaald op Anderlecht. nadat het bij de rust reeds een 10 voorsprong had gehad. De wed strijd werd gespeeld voor het toernooi om de „Benelux-Vriendschapsbeker". Het Philips-Sportpark te Eindhoven is verrijkt met een unieke lichtinstallatie, die gisteravond in aanwezigheid van vele autoriteiten vóór de wedstrijd PSV-An- derlecht officieel in gebruik is genomen. 240 schijnwerpers, elk van 1000 watt, verlichten het veld. Zij zijn in groepen van 60 op veertig meter hoge stalen masten achter de tribunes bevestigd. Het totale vermogen van 240.000 watt kan in de toekomst desgewenst nog worden op gevoerd tot 360.000 watt. Gisteravond is te Arnhem een wed strijd gespeeld tussen het voorlopige Ne derlandse amateur elftal en de Arnhem se eerste divisieclub Vitesse. De ama teurs wonnen de ontmoeting met 32. de ruststand was 1—1. Het was een ver diende zege van de „voorlopigen". die vaak tot zeer goede combinaties kwa men. Uitblinkers waren stopper Blom (WW) en rechtsbinnen Verhagen van Quick Nijmegen. LDV 1 RDC 1 OGB 1 HDC 1 ADC 1 LDC 1 Sleutels 1 DVN 1 KWZ 1 WDG 1 Promotie: HOOFDKLASSE Gesp. gew. gel. verl. pnt. 9 9 - - 18 2 9 9 9 9 LDV WDG 1: 9—11; WDG 1—LDV 2: 7—13; WDG—LDV 10—10. WDG 1—LDV 2: 9—11. LDV 2 promoveert naar de hoofdklasse. EERSTE KLASSE Gesp. gew. gel. verl. pnt. LDV 2 10 SDV 1 10 7 ZDV 1 10 6 Nooit Gedacht 1 10 6 Denk en Zet 1 10 5 KDC 1 10 3 Zegveld 1 10 4 DES 1 10 4 RDC 2 10 4 ADC 2 10 1 KWZ 2 10 1 Promotie: KWZ 2—SS 1: promoveert. 15 14 13 13 12 10 9 9 8 5 2 5—15. SS 1 Samen Sterk 1 KDC 2 WDG 2 OGB 2 HDC 2 RDC 3 DVN 1 DES 2 ADC 3 Kijk Uit 1 Samen Sterk 2 TWEEDE KLASSE Gesp. gew. gel. verl. pnt. 18 16 16 13 12 8 7 7 7 5 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7