Bezorgdheid over de Indonesische chaos deed vroegtijdig handelen WEERBERICHT Prinselijk huwelijk in Luxemburg trok zeer veel belangstelling Belastingopbrengst valt tegen Onrust op Cuha neergeslagen 97ste jaargang DONDERDAG 10 APRIL 1958 No. 29412 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j w Hem,? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witwsmgü 1. Leid» Girona 61053 Hoofdredacteur: J Brouwer f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041. jtedactj^ Waarom schiet Sumatra's opstand te hort? Oude taktiek: afwachten in sterke positie voor aanval in zwakke geruild stelling (Van onze reisredacteur) Singapore, april. Nu het net van Djakarta's troepen zich om Sumatra's revolutionaire hoofdstad Boekit Tinggi begint te sluiten, blijft voor de rebellen in het gunstigste geval de mogelijkheid over zich te handhaven op een betrekkelijk sterk maar geïsoleerd steunpunt in Noord-Celebes' Minahassa en een guerilla te voeren in het berg gebied van de Boekit Barisan in West-Sumatra. Hoewel het te vroeg is te zeggen dat de rebellie daarmee verloren is, dient vastgesteld dat de tegenregering heeft gefaald in haar opzet van een machtsovername op korte termijn. De oude legende waaraan het West- Sumatraanse gebied van de Minang- kabau zijn naam ontleent en de verhaalt over het symbolisch gevecht waarin de Sumatraanse karbouw de overwinning behaalde op de Javaanse tfjger, gaat dit keer niet op. De karbouw, symbool van kracht, energie en eerlijk heid, schijnt het in het huidige Indone sië niet te kunnen winnen van de tijger, waarvan men de eigenschappen niet hoeft op te sommen. Waarom hebben de kolonels Simbolon, Hoessein, Soemoeal en Kawi Larang die oprecht orde op zaken willen stellen, gesteund door Indonesië's eerlijkste politicf als .5ja- froeddin, Soemitro en Harahap, het wankele, corrupte regime van Djakarta niet kunnen omverbrengen? Een jaar terug scheen hun positie onaantwistbaar, vandaag, nu zij al hun krachten in de waagschaal hebben gegooid, staat hun zaak er bedenkelijk voor. Van hoop naar wanhoop? Er zijn honderd en een evidente factoren op te sommen, waarom Indo nesië's hoop in wanhoop dreigt te ver keren. De opstandelingen hebben onvoldoen de wapens, bijna geen communicatie middelen, geen luchtwapen, geen vloot. Djakarta's militaire kracht is evenmin indrukwekkend, maar het kon uit vele gebieden manschappen en uitrusting bijeenbrengen. Het kan zo nodig teren op communistische hulp, die aan een legaal regime wordt ge geven, terwijl de opstandelingen het voorshands met enige clandestiene steun van Formosa moeten stellen. Gebrek aan wapens Het gebrek aan wapens duidt op de diepere oorzaak van het falen der rebellie. Hoessein, Simbolon. en Soe moeal hebben een jaar de tijd gehad om voor hun rubber en kopra wapens te kopen. Zij hebben het niet gedaan omdat zij de gevolgen van de opstand niet voorzien hadden. Toen ik een jaar geleden uren lang met hen praatte, was hun tactiek overduidelijk. Zij be zetten sterke politieke en economische posities en wilden verder rustig af wachten totdat de krakende centrale regering uit zichzelf ineen zou storten of tot wanhopige initiatieven gedwon gen zou worden. Noodverband in handen gegeven Deze tactiek is met het uitroepen van de tegenregering verlaten. Zij is ingeluid niet zozeer door kolonels zelf als wel door de uit Java gekomen politici zoals Sjafroeddin en Soemitro. die, overigens met de beste bedoelingen, wilden han delen voordat het land door de commu nistische infiltratie en door de anti- Nederlandse campagne en hier was een van Djakarta's wanhopige initiatie ven tot volkomen chaos zou zijn gebracht. De politici overtuigden de kolonels, maar helaas slechts een ge deelte van hen. De belangrijkste. Barlian in zijn Zuid-Sumatraanse sleutelpositie, deed niet mee. Het forceren van het tempo bracht de verdeeldheid van Soekarno's tegenstanders aan het licht, verdeeldheid niet over het doel maar over de te volgen weg. Hatta hield zich afzijdig, een deel van de socialistische partij, waaronder blijkbaar Sjahrir zelf. deed niet mee. Sjahrirs vrienden haal den zelfs Barlian over, neutraal te blij ven. Zij achtten het moment verkeerd gekozen en hadden misschien gelijk. Indonesië is een land waar alles zich voltrekt volgens de wetten van de zwaar tekracht, overhaasting roept tegen krachten op. Op het moment dat Soekarno door de uitwijzing van de Nederlanders de slagaders van zijn land doorsneed, had men moeten afwachten totdat Djakar ta verder leeggebloed zou zijn, instede van Soekarno het noodverband in handen te geven: de kreet dat „Persa- toean", Indonesië's heilige eenheid, in gevaar was. Kracht niet groot genoeg De Sumatraanse karbouw heeft noch tans de aanval verkozen, voordat zijn kracht groot genoeg was en de gevolgen zyn niet uitgebleven. Indonesië's eeuwig gebrek aan werkelijke eenheid en coör dinatie manifesteerde zich: de revolte begon in een beperkt gebied met te weinig wapens, te weinig voorbereiding, te weinig bekwame mensen. Er waren persoonlijke vijandschappen, de Noord- sumatraanse commandant Djamin Gin- tings trok zijn toegezegde steun in, om dat hij zich herinnerde dat Simbolon een appeltje met hem te schillen had, Ambons kolonel Pieters verliet het rebellenkamp, een aantal tweederangs Javaanse politici die aan boord warenge- klommen. hinderden en verzwakten "de opstandelingen-inspannïhg, zelfs in hun vertegenwoordiging in Singapore heerst rivaliteit. Men zocht de steun van de Daroel Islam in West-Java. Midden-Celebes en Atjeh. gedeeltelijk tevergeefs, de D I is zo illegaal, dat zij ook tegenover een mogelijke nieuwe regering de handen vrij wil hebben. Naast de principele ver deeldheid van Indonesië's anti-Soekar- nisten over het te volgen beleid, was er gebrek aan eenheid, durf en vastbeslo tenheid in het kamp van de tegen regering en van de tegenregering zelf. Slot pag. 2 Onverwacht succes Louis Leboue uit Saumur (West- Frankrijk) had gisteren ruzie met zijn vrouw. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij het huis uitliep en de deur achter zich dichtsmeet. Wie schetst zijn verbazing, toen daarop met donderend geweld zijn hele huis instortte. De brandweer moest er aan te pas komen om zijn vrouw uit de puinhoop te bevrijden. Oudste dochter van Luxemburg gehuwd groothertogin met Duitse van graaf ««*3 Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Marie Adelaide van Luxemburg met Graaf Charles Josef Henckel von Donnersmarck bevin den de oudste twee Nederlandse Prinsessen zich in de Luxemburgse hoofdstad. Prins Jean van Luxem burg begroette Prinses Beatrix en Prinses Irene bij haar aankomst op het vliegveld. SOLEX bromfi H. Walenkami Minder buig De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en nog slechts verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 APRIL Zon op: 5.54 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 2.25 uur: onder: 11.49 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 8.47 uur en 21.26 uur. Laagwater te 4.10 uur en 16.47 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Europese aristocratie rijkelijk vertegenwoordigd Een tachtigtal leden van Europese vorstenhuizen en aristocratische families heeft zich naar Luxemburg begeven om vandaag aanwezig te zijn bij het huwe lijk van Prinses Marie Adelaide van Luxemburg met graaf Charles Josef Henckel von Donnersmarck. een dertig jarige Duitse aristocraat. Ook de Prinsessen Beatrix en Irene, die op het vliegveld verwelkomd waren door erfgroothertog Jan. waren onder de gasten. Het burgerlijke huwelijk werd te 10 uur in het groothertogelijk paleis gesloten en het kerkelijke werd te 11 uur in de kathedraal door de bisschop van Luxem burg, mgr. Leon Lommei, ingezegend. Prinses Marie Adelaide van Luxem burg is de oudste dochter van Groother togin Charlotte en Prins Felix en dus de zuster van erf-groothertog Jan Zij werd 24 mei 1924 in het kasteel te Colmarberg geboren. Tijdens de oorlog studeerde zij in Canada, waar zij haar ouders in bal lingschap was gevolgd. Daarna nam zij dienst bij een transporteenheid van het Engelse Rode Kruis. Terug in het groot- Churchill zegt reis naar Amerika af (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill heeft zeer tot zijn spijt moeten afzien van het bezoek, dat hij deze maand aan president Eisenhower zou brengen en dat zou samenvallen met een tentoonstelling van zijn schilderijen in Washington. Zijn medische raadgevers achtten deze reis zo kort na zijn ziekte te riskant. On danks het koude weer maakt Sir Winston wandelingen door zijn tuin. Hij heeft weer zijn schildersatelier opge zocht, hoewel hij op het ogenblik geen nieuw doek onderhanden heeft. Alles is evenwel in gereedheid gebracht, zodat hij onmiddellijk weer aan de slag '*an gaan. President en mevrouw Eisenhower hebben de Britse oud-premier verzocht „goed op zichzelf te passen". Zij spraken de hoop uit. dat Sir Winston en Lady Churchill later naar de V S. zullen kun nen komen, daar zij altijd welkom zyn in het Witte Huis. Eisenhower houdt aan reorganisatie van „Defensie" vast Ik heb een beetje meer ervaring dan wie ook President Eisenhower heeft op zyn persconferentie de veronderstelling van de hand gewezen, dat zyn plan tot reor ganisatie van het ministerie van Defen sie de'minister tot een militaire „tsaar" zou maken. De president heeft de vorige week aan het Congres verzocht de mi nister van Defensie veel meer macht te geven en werkelijk verenigde comman do's in te stellen, die verantwoordelijk moeten zijn aan de minister en niet aan de ministers van de drie onderdelen der strijdkrachten. President Eisenhower gaf thans te kennen, dat het hem niet kan schelen hoe sterk en talrijk zyn critici in dit opzicht zijn. Zyn plan is nodig voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten. Zij, die het hebben over een „tsaar", moeten maar eens de waar borgen naslaan, die in de Grondwet ver ankerd zyn. „Het kan my niet schelen wie zich tegen mijn plan verzet. Het is nu eenmaal zo, dat ik een klein beetje meer ervaring heb in het organiseren van verenigde strijdkrachten dan wie ook, die zich op het ogenblik in actieve dienst bevindt," aldus Eisenhower met gepaste zelfbewustheid. In het Koninklijk Paleis te Luxemburg werden reeds gisteren de huwelijksakten ondertekend van Prinses Marie Adelaide van Lu xemburg en graaf Charles Josef Henckel von Donnersmarck. Het huwelijk is vandaag gesloten. De Prinses tekent de akten, terwijl haar verloofde toeziet. hertogdom zette zy haar studies voort aan de r.-k. universiteit te Parijs Haar echtgenoot is 7 november 1928 te Romolkwitz in Polen geboren, als zoon van graaf Lazare Henckel von Donners- mareken gravin Francoise d' Eltz. Hij studeerde economische weten schappen aan de universiteiten van Tübingen (Duitsland) en van Freiburg (Zwitserland). Thans houdt hij zich bezig met de zaken van zijn familie, die eigendommen bezit in Zwitserland, Oos tenrijk en Engeland. Hij is ridder in de Maltezer orde. De graaf en de Prinses ontmoetten elkaar voor de eerste keer in 1955 te Parys op een bal. Minister Luns naar New York en Washington De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J M. A. H Luns, is gisteren mtl een KLM-toestel naar Londen vertrok ken voor een reis naar Engeland en de V.S. Uit Londen vertrekt de minister met de ..Queen Elizabeth" naar New York. Op dinsdag 15 april komt het schip in de haven van New York aan en op dezelfde dag beginnen de vergaderin gen van de Economische en Sociale Raad van de V.N. De Nederlandse regering volgt soms met enige teleurstelling de politieke acti viteiten van de V.N.", aldus de minister. „Maar aan het economische en sociale werk van de „llnited Nations" hecht Ne derland bijzonder veel waarde. Ons land beschouwt het dan ook als een be wijs van de uitstekende naam, die onze delegaties op dit gebied hebben verwor ven, nu met bijkans algemene stemmen Nederland voor een tweede periode, van vier jaar, als lid van de ECOSOC is her kozen.". Na de bijeenkomst van de ECOSOC te hebben bijgewoond vertrekt minister Luns naar Washington, waar hij op 23 en 24 april besprekingen zal voeren niet de Amerikaanse minister van Bulten- Minister Hofstra is somber Financiële moeilijkheden zijn verscherpt Van onze. parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft gisteren in de Eerste Kamer de vrees uitgespro ken. dat de opbrengst van de belastingen in 1958 beneden de verwachting zal blijven. Met name de invoerrechten hebben in januari en februari reeds minder opgebracht vergeleken met 1957. Over de inkomsten- en loonbe lasting valt nog weinig te zeggen. De opbrengst van de vennootschapsbe lasting (over 1957) zal nog behoorlijk zijn, misschien zelfs iets boven de raming, maar de totale opbrengst van de belastingen zal volgens de voor lopige indruk de raming niet halen. In de laatste maatiden is een ernstige verscherping van onze financiële moeilijkheden ingetreden, constateerde de minister van Financiën, als gevolg van de bestrijding van de werkloos heid, de gebeurtenissen in Indonesië en de dalende landbouwprijzen op de ivereldmarkt, waardoor het tekort in het Landbouw-Egalisatiefonds aanzienlijk zal toenemen. De minister deed deze mededelingen bfj de behandeling van de begroting van het Gemeentefonds, waarbij de heer de Loor (PvdA) had geklaagd, dat het Ryk de gemeenten hun deel uit de belasting opbrengst zo krap toemeet. „Akkoord", zei minister Hofstra, „maar niet alleen de inkomsten van de gemeen ten. doch ook die van het Rijk zullen „meer dan een beetje" aan de krappe kant zyn. Het Rijk staat voor aanmer kelijk ernstiger problemen dan een half jaar geleden kon worden voorzien. Op de gemeente rust daarom de plicht met de beschikbare gelden toe te komen. Het verantwoordelijkheidsgevoel van de gemeenten noemde de heer van Riel (WD) blijkens zijn ervaring zeer sterk, maar het werkt psychologisch verkeerd, dat bijzondere uitkeringen aan noodlij dende gemeenten achteraf worden toe gekend. Er moet tevoren overleg zyn. Over het algemeen vond de heer Van Riel evenals de heer Reyers (CHU), dat de gemeenten met de uitkeringen van het Ryk er niet bijzonder slecht af zijn gekomen. Maar dat is hoofdzakelijk te danken aan de welvaart, waardoor de Rijksbelastingen ruim vloeiden. Voor de toekomst kan men dus niet gerust zijn. Het wetsontwerp met een nieuw (defi nitieve) regeling van de financiële ver houding tussen Ryk en gemeenten hoopt minister Hofstra (nog steeds) binnen enkele maanden in te dienen. Sanering pensioenfonds ambtenaren Tekort van 4100 miljoen (Van onze parlementaire redacteur) Het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, waaruit de pensioenen voor de ambtenaren moeten worden betaald, heeft een tekort van meer dan 4100 mil joen gulden. In de Eerste Kamer is gisteren, ge paard gaande met ernstige kritiek, ook op de wanorde in de administratie van het fonds, erop aangedrongen nu eens eindelyk maatregelen te nemen om het Fonds gezond te maken, afgezien van de vraag of men voor de financiering fondsvorming wil handhaven of (ten dele) tot een omslagstelsel wil overgaan. Elke dag uitstel betekent thans een renteverlies van f. 230.000 Minister Struycken deelde mede, dat het wetsontwerp met maatregelen voor de toekomst de ministerraad reeds heeft gepasseerd en nu bij de Raad van State is om advies, zodat de indiening bij de Staten-Generaal spoedig kan worden verwacht. Niet alleen de pensioengerech tigdheid, maar ook de financiële conse quenties zullen worden bezien. Aan de hand van het wetsontwerp zal te zyner tijd een principieel debat kunnen worden gevoerd. De stemming over de vaststelling van de begroting van het Algemeen Burger lijk pensioenfonds voor 1958 werd aange houden tot de volgende week, omdat prof. Hellema (AR) er zijn stem niet aan wilde geven en hoofdelijke stemming verlangde. Ondanks koude toch meer kleur in Bollenstreek Hoewel het weer nog steeds niet mee werkt, wordt toch verwacht, dat tijdens het komende weekeinde de bloei van de narcissen zal doorzetten. Op de Keukenhof komt nu ook steeds meer kleur. Overal ziet men narcissen, tulipa's en verscheidene kleine bolge wassen in bloei. landse Zaken Foster Dulles. Vraagstuk ken als de topconferentie en het Indo nesisch conflict zullen aan de orde ko men. Vele slachtoffers Woensdag hebben zich, tegen het middaguur, in verscheidene wyken van de Cubaanse hoofdstad Havanna wan ordelijkheden en aanslagen voorgedaan, waarvoor revolutionairen van Fidel Cas tro, volgelingen van oud-president Prio en communisten verantwoordelijk waren, aldus gisteren uitgegeven officiële be kendmaking. Intussen is de orde in Ha vanna hersteld; het is rustig in de rest van Cuba. Zeven opstandelingen zijn by gevech ten met de politie gesneuveld. Drie re bellen sneuvelden by een poging om de hand te leggen op wapens van een j tuighuis, terwyl vier anderen in een vuurgevecht met politiemannen werden gedood, nadat zij een gasbuis hadden beschadigd en het ontsnappende gas tot ontploffing hadden gebracht. Volgens het Franse persbureau AFP zouden er vele tientallen doden zijn gevallen. In de bekendmaking wordt voorts j meegedeeld, dat opstandelingen hebben gepoogd zich meester te maken van twee radiostations in Cuba, om van daaruit een beroep te doen op de Cubaanse ar beiders om een algemene staking af te kondigen. De politie wist dit voorne men echter te verijdelen. „De politie heeft geen verliezen gele den; het leven in Havanna heeft weer zijn normale aanzien verkregen" aldus de bekendmaking. In een andere officiële bekendmaking wordt gezegd dat de regering van presi dent Batista opnieuw heeft aangetoond, dat hij het volk wil beschermen en het alle waarborgen wil geven, opdat het een normaal leven kan leiden. „De openbare orde zal worden gehand haafd. Politie en militairen zullen de vrede verdedigen en het Cubaanse volk beschermen tegen de misdadige aansla gen der gewetenloze lieden, die zich aan Fidel Castro, oud-president Prio en de communisten hebben verkocht", aldus de bekendmaking. Russen voeren in Jemen werken uit In Londen zyn aanwijzingen ontvan gen dat de Russen havenwerken uitvoe ren aan de kust van Jemen, dat grenst aan de Rode Zee. Uit gewoonlijk be trouwbare bron verluidt voorts, dat zfj ook geschutsopstellingen aan de kust van Jemen bouwen. De Londense „Evening News" meldde woensdag, dat de Sovjet-Unie een ma rine-basis zal bouwen te Hodeiba. de nieuwe hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek die Egypte. Syrië en Jemen omvat. Het totaal aantal Rus sische technici in Jemen wordt op hon derd geschat.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1