GOLDEN FICTION Ned.-Vlaams Fililogencoiigres met 750 deelnemers in Leiden Onder ons gezegd... toch maar liever Ds. D. Veldkamp: ons jeugdwerk vereist een nieuwe aanpak! 97*te jaargang Dinsdag 8 april 1958 Tweede blad no. 29410 25e in Nederland Morgenavond worden in Leiden de deelnemers aan het 25ste in Nederland georganiseerde Nederlands-Vlaamse Fi lologencongres ontvangen. Zulk een congres wordt eens in de twee jaar in een Nederlandse Universiteitsstad ge houden en in de tussenliggende jaren in Vlaamse Universiteitssteden. Het vorig jaar in België gehouden congres was het 23ste in dat land. Het congres, dat waarschijnlijk onge veer 750 leraren en hoogleraren in de letterkunde uit Nederland en België zal bijeen brengen, staat onder voorzitter- DOS gaf goede vertolking van „Haar laatste wil" Zaterdag gaf de toneelvereniging D.O.S. een opvoering van het blijspel „Haar laatste wil", een stuk geschreven door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. D.O.S. heeft uit dit nogal gezochte stuk gehaald, wat er in zit. Voor ama teurtoneel stond het op hoog peil. Het begin: de huisknecht met het kamermeisje begon wat stroef, maar na de opkomst van de familie kwam er goede vaart in. Zonder de anderen te kort te doen, bewezen A. C. v. d. Woerd als Snetselaar en mevrouw De Cler De Bruin ook nu weer, dat zij spelers van formaat zijn. H. Verver als Groen bereikte zijn hoogtepunt in de dronkemansscène met nicht Tilly (Charlotte Bey). Neef Alkema (Sam Fuchs) leefde zich soms niet volledig in zijn rol in. Jan van Rooyen bracht een behoorlijke stijve huisknecht voor het voetlicht- Al moet het decor somber zijn, dit wil nog niet zeggen, dat in een oude villa alles onsmakelijk is. Al die bruine tin ten hadden wel anders gekund. Het publiek gaf na afloop een har telijk applaus. Het geheel werd omlijst door gezellige muziek; na afloop was er een gezellig samenzijn met muziek van Cor Vin- courts orkest. Zilveren jubileum J. Jasper Goede Vrijdag was het 25 jaar gele den, dat de heer J. Jasper als rotatie drukker bij de N.V. Ned. Rotogravure Mij. in dienst trad. Na met zijn gezin te zijn ontvangen in één der directiekamers voerde als eerste spreker de directeur, de heer J. C. Stafleu het woord. Spreker had veel waardering voor de ijver en het vak manschap van de jubilaris en wenste hem nog vele prettige jaren op de Roto toe. Spreker deed zijn wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, terwijl hij hem tevens het vererend ge tuigschrift overhandigde van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Mevrouw Jasper werd verrast met een prachtig boeket bloemen. Hierna sprak namens het personeel de heer W. Streefland woorden van waardering tot de jubilaris, die zich altijd een uitstekend collega had ge toond. Spreker bood hem namens het personeel een leeslamp aan. Namens de afdeling sprak vervolgens de heer J. Verstraten, die zyn goede wensen vergezeld deed gaan van een aantal langspeelplaten. Na een dankwoord van de jubilaris bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. Twee Leidse neomisten Twee Leidse neomisten hebben gedu rende de paasdagen hun eerste plech tige H. Mis opgedragen in hun parochie kerk. In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat celebreerde pater A. Castelein O.F.M. zondagochtend zijn eer ste Mis, geassisteerd door zijn heerbroer pater D.Castelein als diaken en de oud-di recteur van het R.-K. Lyceum, pater B. de Goede O.F.M. als sub-diaken. Als presbyter-assistents fungeerde pastoor G. M. J. Lohuis. Nadat in de middag uren een zeer druk bezochte receptie was gehouden in de pastorie, waarbij veel geschenken werden overhandigd, droeg de neomist een plechtig danklof op, geassisteerd door zijn heerbroer en zijn heeroom, pater dr. E Sloots. Pater Ch. Lagerberg O.F.M., die tweede paasdag zijn eerste H. Mis opdroeg in de parochiekerk van de H. Petrus, werd geassisteerd door pater Ch. van Deelen O.F.M. als diaken en pater E. Vergou wen O.F.M. als sub-diaken. Ook hier fungeerde de pastoor als presbyter- assistens. De feestpredikatie werd ge houden door pater Gilbertus Lohuis OF.M. De receptie ten huize van de familie van de neomist aan de Thor- beckestraat 72 was eveneens druk be zocht. Ook pater Lagerberg mocht vele geschenken in ontvangst nemen. De paters Van Deelen en Vergouwen as sisteerden de neomist tijdens het danklof. BESTUUR LUGDUNUM BATAVORUM Het bestuur van de plaatselijke sub vereniging van het L.S.C. Lugdunum Batavorum, is als volgt geconstitueerd: J. S. Meyboom, praeses; M. van Dunné, ab-actis; F. M. Kellenbach. quaestor en L. A. G. A. Voermans, signifer. Lugdunum Batavorum zal aan het einde van dit jaar het honderd jarig bestaan vieren. JUBILEUM J. ZAALBERG Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Zaalberg by Smit-Röntgen in dienst trad. De jubilaris en zijn echt genote werden in de directiekamer toe gesproken door de direetcur der N.V., de heer J. W. Smit. die de goede hoedanig heden van de heer Zaalberg naar voren bracht. Als draaier in dienst getreden is hij de laatste 15 jaar als chef-draaier werkzaam. Directie en afgevaardigden van het personeel en de ondernemings raad boden geschenken aan. GEWICHTHEFFEN Op 2e paasdag vonden in Den Haag de West-Nederlandse kampioenschappen 2e afdeling plaats. LKV behaalde hier fraaie successen en wel als volgt: Vedergewicht: K. Devilee, kampioen 210 kg. Lichtzwaargewicht: J. van Kampen, kampioen 292'/2 kg; H. de Hoed, 2e prijs 257 Vi kg. Op 13 april zullen W. Turenhout (middengewicht) en H. Zirkzee (half- zwaar) uitkomen. WIELRENNEN. Swift De uitslag van de Paasrit luidt als volgt: I. P. de Jong 8 p., 2. T. v. Polanen 10 p L. Sikking 10 p., 4. J. Schuitenmaker 11 p., 5. R. Smale 11 p., 6. Th. de Vroo- men 13 p., J. A. Riethoven 13 p., 8. S. Hamerling 13 p., 9. W. Burgemeester; 10. H. Burgemeester, 11. W. Springer. De Ronde van de Fruitmarkt voor adspiranten werd gewonnen door Rei- nier Riethoven. Bij de wedstrijden op Duinhorst wist R. Riethoven beide races voor adspiran- uji te winnen. schap van prof. dr. S. Dresden, hoog leraar in de moderne Franse letterkun de te Leiden. Voor het eerst na de oorlog werd door zijn benoe ming tot congresvoorzitter, die de taak heeft de openingsvoordracht te houden aan een vertegenwoordiger van een moderne taal deze belangrijke functie in het congres toebedacht. Prof. Dresden spreekt in zijn openingsrede over de historische roman. De deelnemers aan het congres wor den morgenmiddag in de Stadsgehoor zaal ontvangen, waarna des avonds om half negen een begroeting plaats vindt in de Lakenhal. Donderdagochtend wordt de openings rede door prof. Dresden uitgesproken waarna sectievergaderingen plaats vin den. In de middaguren zijn er excursies naar de Universiteitsbibliotheek, het Gravensteen, het Prentenkabinet, de Keukenhof en de bollenvelden. Vrijdagochtend worden de sectiever gaderingen voortgezet en die middag vindt de huishoudelijke vergadering plaats tijdens welke o.m. Groningen als congresstad voor I960 zal worden aan gewezen. Vrijdagmiddag spreekt boven dien in de plenaire slotzitting prof. dr. W. den Boer uit Leiden over Myceno- logie. De Vereniging Het Nederlands Filolo gencongres begon in 1898 met de orga nisatie van deze congressen. JUBILEUM LEIDSE KRISTALFABRIEK In intieme kring is gisteren het feit herdacht, dat de Leidse Kristalijsfabriek A. van Tuyn aan de Nieuwstraat 35 jaar bestond. Namens het personeel werd aan de mede-directrice, mevr. B. van TuynRietra, die gedurende 35 jaar haar krachten aan het bedrijf gegeven heeft, een cadeau aangeboden. Weder kerig deed dit de directie aan de heren J. W. Lagerberg. bedrijfsleider, E. Kas ten, chauffeur en W. F. v. d. Hoed, werkzaam in de expeditie, die resp. 35, 30 en 121 - jaar aan dit bedrijf verbon den zijn. Na afloop van deze huldiging volgde nog een feestelijk samenzijn. Advertentie voor extra zachtheid Met goede herinneringen hiiisivaarts Engelse jeugd weer uit Leiden vertrokken Bezoek aan Amsterdam en Arnhem later veel succes. Op hun muziek werd dan ook menig dansje gemaakt. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van de Skiffle Band van Bognor Regis. Iii de Burgerzaal van het Stadhuis I Deze band is zes maanden geleden op had zaterdagmorgen de officiële ont- j gericht en is vooral in Zuid-Engeland vangst plaats van de jeugdige Engelse ^n Van de populairste bands geworden, gasten uit Bognor Regis, die enige da- De leider van deze band, Fred Parker, gen in onze Sleutelstad verblijven. Zy werden toegesproken door dr. ir. H. M. J. Hart, voorzitter van de Leidse Commissie voor Internationale Samen werking. Spreker heette de gasten har telijk welkom en las een brief voor die (in het Hollands!) door Chr. J. C. Earte J. P.. burgemeester van Bognor Regis en bestemd was voor de Leidse burge meester. Na het voorlezen van deze brief sprak de leider van deze Engelse jeugdgroep, de heer B. A. Kench enige woorden van dank voor de uitstekende ontvangst, waarna een rondleiding volgde. 's Middags had op het ASC-veld in Oegstgeest een voetbalwedstrijd plaats tussen twee teams van Bognor Regis en twee elftallen samengesteld uit ASC en UVS. De Engelse gasten verloren beide partijen met resp. 2—1 en 50. 's Avonds was de belangstelling voor de feestavond groot. De heer Steinbach. secretaris van de L.J.A. opende deze avond, waarna een bont programma, dat verzorgd werd door Engelse en Leidse medewerkers, werd afgewerkt. Dallea Burleigh vertelde iets over de Minjou Jeugdomroep, waarna de leden van de Leidse afdeling met enige Hol landse, Franse en Engelse liedjes op de planken verschenen. Hoewel de Storyville Swing Paraders o.l v. Jan Oosterhof bij hun eerste op treden lang niet volledig waren, oogstte dit zes man sterke dixilandgezelschap vertelde ons dat „The 7 Sinners" vorige maand de tweede prijs in Portsmouth tijdens een nationaal Skiffle-festival in de wacht gesleept hadden. Toen zij donderdag op reis naar ons land waren, misten zij de aansluiting met de boot te Dover. Fred Parker vertelde dat men toen op de kade een uur lang de wachtende pas sagiers met hun Skifflegroep vermaakt heeft! In ieder geval was hun succes in onze Sleutelstad ook groot Met veel enthousiasme brachten de jongens hun Skiffle-songs. Geheel andere muziek bracht de Suri naamse Kawinaband „Tjong Tjong" o.Lv. Piet Bolwerk. Deze groep bracht de echte Surinaamse volksmuziek. Het meeste succes oogstten zij met „Konie Konie Gonaboesi" en „Soelowee". Martien Smitt liet de aanwezigen ge- Koningin Juliana beschermvrouwe A.N.V.V. Bij de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A.N. V.V. is bericht binnengekomen dat HM. de Koningin zich bereid heeft ver klaard het beschermvrouwschap van deze organisatie op zich te nemen. Gisteren was men om 9 uur op het Stadhuisplein bijeen om gezamenlijk een grote bustocht te maken. Via Leiderdorp, Leimuiden en langs de Ringvaart werd naar Schiphol gereden. In Amsterdam werd o.a. een bezoek gebracht aan het Koninklijk Paleis. In Oud-Valkenveen werden de mee gebrachte boterhammen verorberd. Hier na werd via Otterlo, Arnhem bereikt, waar een bezoek werd gebracht aan de Rijnbrug en de Engelse begraafplaats. Tijdens het diner in Utrecht werden vele vriendelijke woorden gesproken. Zingend ging het op huis aan, waar men in het Volkshuis nog gezellig bij een bleef. Vanmorgen om halftien deed de Leidse Jeugd haar gasten uitgeleide aan het station. Het was het einde van een ozeer geslaagde internationale uitwisse- nieten van zijn jongleurs-kunsten. Aan I ling, waaraan een goede herinnering het einde van deze bijeenkomst brachtwerd bewaard. de heer H. Zunderman dank aan allen Met verwacht, dat de Leidenaars het die aan deze succesvolle avond medege- volgende jaar in Engeland worden uitge werkt hadden. nodigd! Advertentie LANGS HET LIJNTJE: „Wat mankeert die man van het scorebord toch! Volgens hem staat het nog steeds O-O! Die zit maar plaatjes te kijken...** (Zó boeiend is nu PANORAMA Vele leden van de Leidse Lucht vaartclub namen gisteren te Hilver sum deel aan de districtswedstrijden modelvliegen. Onze stadgenoot, de heer Olthof wij zien hem hier in actie be haalde in de zweefklasse met 226 punten de derde prijs. De eerste en tweede prijs gingen resp. naar Am sterdam en Haarlem. (Foto LD./Van Vliet) Kon. onderscheiding voor P. de Bruyn Heden herdacht de heer P. de Bruyn het feit. dat hy voor 50 jaar als leer ling-letterzetter in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij NV. Vergezeld van echtgenote en familie werd de jubilaris hedenmorgen in tegen woordigheid van de burgemeester van Leiden, jhr mr. F H. van Kinschot, chefs en een deputatie uit het personeel, ten kantore der Vennootschap ontvan gen en gehuldigd Nadat de burgemeester de jubilaris in prijzende zin had toegesproken, ver heugde het spreker de heer De Bruyn de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst te spelden, met welke koninklijke onder scheiding hij de jubilaris hartelijk ge lukwenste. Vervolgens bracht de directie de jubi laris dank voor de toewijding, waarmede hy gedurende de 50 jaren zijn werkzaam heden heeft verricht. Hem werd de gebruikelijke gratificatie en mevr. De Bruyn een fraai bloemstuk aangeboden Bovendien ontving de jubi laris het vererend getuigschrift der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Hierna vond temidden van het perso neel in de kantine van het bedrijf de huldiging plaats. Namens de bedrijfsleider wenste de heer Steenkist de jubilaris geluk met zijn 50-jarig jubileum en koninklijke onderscheiding en dankte hem voor de voortreffelijke wijze waarop hij zijn werk heeft verricht. Voorts bracht een collega de gelukwensen namens het personeel over; een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Tenslotte dankte de heer De Bruyn allen voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden cadeaus. SUCCESSEN VOOR LEIDS POLITIE MUZIEKGEZELSCHAP Zaterdag namen enkele leden van het Leids Politie Muziekgezelschap te Dor drecht deel aan een federatief solisten concours. De volgende successen werden behaald: 2de afdeling: koperkwartet: K. Klinge ier, bugel J. Bentvelzen. trompet, P. J. van de Akker, bariton; G. van Delft. b. bas; met 178 punten een 1ste prijs; 1ste afdeling koperkwartet: K Klingeler, bugel; H. Roest, bugel; D. A. M. Ver- straeten. tuba; J Vermeer, corno; met 165 punten een 1ste prijs; afdeling uit muntendheid: solo: W. Wamelink, alt hoorn; met 168 punten een 1ste prys. duo; P. J van de Akker, bariton en W. Wamelink, althoorn met 160 punten Bondsdag in Leiden „Evangelie zij echter geen aanhangse^, Bijna duizend jongeren uit Zuid-Holland, leden van het Meisjesverbond C.J.V.F. en het Chr. Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.), hielden gisteren in de Stadsgehoorzaal hun provinciale bondsdag. Mag in de loop der jaren in vele afdelingen de aanpak van dit jeugdwerk gewijzigd zijn, waarbij evenwel het doel van deze jeugdclubs: de jongens en meisjes met het evangelie bekend te maken, niet uit het oog werd verloren, de sfeer van een bondsdag is dezelfde gebleven. Zo ook gisteren. Jongeren, zowel uit de stad als van het platteland, bezinnen zich met hun leiders(sters) op het werk, dat nog wacht en putten weer kracht uit dit samen-één-zijn en uit een opwekkend woord, dat deze dag o.a. werd gesproken door ds. D. Veldkamp, hervormd predikant in Den Haag. De ochtendbyeenkomst, die met mu-| ziek, declamatie en samenzang werd afgewisseld en deels een liturgisch ka rakter droeg, werd geopend door de voorzitter van de provinciale commissie van het C.JM.V.de heer H. Meijers. Spreker zag een bondsdag als een oase van rust na een jaar van moeilijke, doch vooral ook mooie arbeid. De heer Meijers bracht de jongeren onder het oog, dat zij in deze arbeid niet alleen staan. Vele honderden in stad en dorp geven zich aan dit werk, dat er op gericht is de jeugd te vergezellen op de weg naar de volwassenheid. Hoewel spreker het be treurde, dat de gelederen zijn gedund de tijdgeest is hier schuldig aan ligt er volgens hem nog een mooie taak voor het werk onder de jeugd weggelegd. Hierbij zal echter naar nieuwe vormen van jeugdwerk moeten worden gezocht. Gelukkig heeft, aldus spreker, reeds menige club begrepen hoe zij het con tact met de jeugd moet bewaren. Ten slotte hield de heer Meijers de jongeren voor. dat zij in het geloof voorwaarts moeten gaan. Van dit geloof was ook Abraham vervuld toen hy geroepen werd en in gehoorzaamheid is getrok ken naar een plaats, welke hij ter erfe nis zou ontvangen. Hij vertrok zonder te weten waar hy komen zou. Na dit woord van bezieling en over denking heette de heer Meijers welkom wethouder D van der Kwaak, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, de heer Van der Ven, jeugdouderling der Leidse Hervormde Gemeente, de heer Korteweg van de provinciale commissie Jeugdwerk Ned. Herv. Kerk en de oud- provincialc voorzitter van het C.JM.V., de heren Verschoor en Kroef. DE ZAAK WAAROM HET GAAT. De bondsdagrede, welke ditmaal uit gesproken werd door ds. Veldkamp en waarin enkele concrete punten van het jeugdwerk werden aangesneden, droeg tot titel „De zaak waarom het gaat". Centraal stelde spreker de gedachte of dit werk nog wel zin heeft, waarbij hy teruggreep op de tijd. dat het C J.M.V werd opgericht Het was een tijd met lange arbeidstijden, waarby voor vrije tijdsbesteding vrijwel geen plaats was. In deze tijd van maatschappelijke en sociale nood verrichtte het C.J.M.V. zijn taak als evangelisatie-opvangcentrum Een andere periode, waarin het Verbond prachtig werk heeft gedaan, lag tussen de jaren 1925—1940, een tyd van crisis en werkloosheid. Thans dienen zich voor het jeugdwerk weer andere proble men aan Verdwijnt de interesse? Moe ten wij een andere kant op? Heeft de „vermaakindustrie" niet velen in haar netten gevangen? Het zijn zo vragen, al dus spreker, die de gehele jeugdbewe ging bezig houden. In antwoord op al deze vragen, stelde spreker, dat het werk van de beide verbonden geen hobby is. Het is het evangelie van Jezus Christus, dat ons toeroept, het gaat om de jongen en het meisje. Om de jeugd, die leeft in een wereld, die er anders uitziet dan 50 jaar geleden. Om een jeugd, welke niet. meer idealistisch denkt, doch nuchter is gaan denken, hetgeen de realiteit haar heeft geleerd Om een jeugd, die meer geïnteresseerd 1 is voor een voetbalmatch, de televisie en de film en ontspanning zoekt in pas sieve zin. Met het oog op deze ver schijnselen achtte ds. Veldkamp het van groot belang, dat men zich en dit ge beurt reeds bezint op een nieuwe, frisse aanpak van het jeugdwerk. Wij moeten af van de vorm, aldus spreker, waarin het werk is begonnen. Op ver antwoordde wijze zullen wij moeten experimenteren. Essentieel blijft echter, dat het gaat om het evangelie, dat maar geen aan hangsel is. Momenteel zyn er echter meer communicatiemiddelen, dan al leen het woord. De jongen en het meisje zullen wij bezig moeten houden met iets, dat hem/haar interesseert. Voor afgepaste systemen een tevo ren uitgewerkte methodiek is thans geen plaats meer! Wij moeten ook in het jeugdwerk trachten origineel te zijn. Voor hersengymnastiek en ,,'t Hangt aan de muur en het tikt" overgenomen van de radio is dan op onze vergaderingen geen plaats meer. Daarnaast zullen wy in ons werk ook waken voor nare zwaar wichtige vroomheid. Tenslotte stelde ds. Veldkamp, die voor beide verbonden nog een prach tige taak zag weggelegd, centraal het geloof in een levende Heer. Laten wtf het in onze arbeid toch van Hem ver wachten en in dat geloof tot de ander gaan. NA BEZINNING DE ONTSPANNING. De middagbijeenkomst begon dave rend met het optreden van het Tam boers- en Pyperkorps van het Meisjes- verbond C.V.F. uit Den Haag. In ver band met het weer maakte men geen mars door de stad. en alle energie bleef dus bewaard voor het optreden in de Stadsgehoorzaal. Het was een vrolijk begin van de middag. Even geslaagd was de samenzang onder leiding van Leo Peeman en Rinus Wervenbos, die spoedig contact met de zaal hadden. Er werd uit volle borst meegezongen. Het hoogtepunt was het optreden van de toneelvereniging „Ons doel ge trouw", gevormd door leden van de Schiedamse C.JM.V. en M V. Het stuk droeg tot titel „De zon tegemoet", en vertelt over een jonge luitenant-vlieger, die door een ongeval blind wordt. Hij kan niet meer geholpen worden, zodat hij zyn gehele leven blind zal moeten blijven. In het begin kost het hem veel moeite dit te aanvaarden, maar ten slotte gaat hy samen met zuster Han- nie Langstra de zon tegemoet Er werd over het algemeen verdienstelijk ge speeld. zeker wanneer men in aanmer king neemt dat er enkele zeer moeilijke rollen waren. In ieder geval heeft ieder zyn best gedaan, en de aanwezigen heb ben met grote aandacht het spel ge volgd. een 1ste prijs. Ere-afdeling. solo: G.van Delft, b.bas. met 172 punten een 1ste prys. Superieure afdeling, solo: P. J. van de Akker, bariton met 176 punten een 1ste prijs. De heer Van Delft werd op de plano begeleid door de 11-jarige George An derson (zoon van de dirigent), de heren Van de Akker en Wamelink door de heer Taffijn. SAMEN WERKEN! Het slotwoord werd gesproken door mevrouw D. Fontein-Aldershoff. presi dente van de Provinciale commissie van het Meisjesverbond CJ-VP-Zuid-Hol- land. Zij herinnerde aan de belangryke beslissing, die op Hemelvaartsdag moet worden genomen over de fusie tussen beide verenigingen. Dit is geen kwestie, die uitgedacht is door de hoofdbesturen, want vanuit de praktyk blijkt hieraan behoefte te bestaan. Er zjjn reeds vele groepen, die samenwerken, en dat bevalt uitstekend. Wanneer men straks besluit tot fusie, zal ieder jongens zowel als meisjes zyn steentje bij moeten dra gen aan de nieuwe clubs. Een jongen is niet meer dan een meisje, noch om gekeerd. en daarom zal men samen moe ten werken in het belang van het ge heel, aldus spr., die de hoop uitsprak dat de fusie doorgang zal vinden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3