Invasie op Sumatra en offensief tegen Padang voorlopig afgelast WEERBERICHT Meningsverschil tussen regering en stafchef generaal Nasoetion V.S. betreuren de Indonesische wapenaankopen in Oost-Europa Protestmars tegen kernwapens in Engeland eindigde met incident 97ste jaargang DINSDAG 8 APRIL 1958 No. 29410 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Benny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Hoewel de mogelijkheid bestaat dat hier alleen sprake is van uitstel tot dat het invasie-leger voldoende is op gebouwd, heeft het Paasnieuws de opstandelingen in ieder geval weer wat moed gegeven, evenals de aankomst van dr. Assaat (de vroegere waarne mende president van de republiek) in Padang en diens installatie als vice- premier. Deze is de opvolger geworden van kolonel Djambek, die de porte feuille van verbindingen heeft gekre gen. Weliswaar is er nog geen sprake van een werkelijke ommekeer in de burgeroorlog, maar het is wel duide lijk, dat de politieke fronten nog niet gestabiliseerd zijn en dit is mogelijk belangrijker dan de totdusver uitge voerde vage militaire „operaties vol tegenzin" in deze „padvindersoorlog" in de Sumatraanse jungle. Een in Singapore aangekomen Britse reiziger, die in 17 dagen Palembang, Pa dang en Medan heeft bezocht, was van oordeel, dat twee bataljons goed ge trainde mariniers in staat zouden zijn de Sumatraanse oorlog in een week te beslissen. De opstandelingen zijn veelal beter uitgerust dan de regeringstroepen, maar zij vluchten als hazen voor de Mustang-jagers, wier vuur zij, door zich in te graven of zich in het oerwoud te verbergen toch gemakkelijk kunnen ontlopen. Die Mustangs opereren van het vliegveld Palembang, dat bezet is door luchtmachttroepen van de Centrale regering, hetgeen enige twijfel opwerpt omtrent de verklaring van kolonel Barlian, dat hij de zijde van Hoessein zou kiezen, indien Zuid-Sumatra ge bruikt zou worden als operatiebasis voor een aanval op de opstandelingen. Bar- lians strijdkrachten blijken in hun sym patic verdeeld te zyn. Stafchef Soha is vóór Djakarta, garnizoenscommandant Nawani is aanhanger van de Sumatra- regering. Opstandelingen-aanvoerder Ahmad Hoessein zelf blijft inmiddels on zichtbaar in zijn mobiele hoofdkwartier. De eerdergenoemde Britse reiziger zeide ook nog, dat de civiele bus- en boot-verbindingen tussen de Suma traanse gebieden niet verbroken zijn, zodat er ter weerszijden legio infil tranten zijn en men omtrent eikaars plannen vrij nauwkeurig geïnformeerd is. Al met al blijft deze Indonesische affaire uiterst vreemd en het is niet te voorzien, welke verrassingen hier nog te wachten staan Tot zover onze correspondent. Opstandelingen heroverden Loemboek Djambi Radio Padang meldde intussen gisteravond, dat de opstandelingen- Advertentie troepen bij de linie in het hart van het geslonken gebied der opstandelin gen in West-Sumatra krachtig stand houden. Er zijn gisteren geen gevech ten van betekenis geleverd. Naar gemeend wordt, bevinden de regeringstroepen uit Loemboek Djam bi, het punt van hun diepste infiltratie, dat volgens de laatste berichten Paasverrassingen van Djakarta: (Van onze correspondent in Singapore) Djakarta's paasverrassing nummer één is het toegeven van de be stelling van vliegtuigen in Tsjecho-Slowakije, een bestelling die eerst hardnekkig is ontkend. Overigens is hierbij tevens verklaard dat deze vliegtuigen niet gebruikt zullen worden voor de onderdrukking van de opstand op Sumatra. De aankoop van wapenen bij het oostblok blijft vooralsnog een belangrijke politieke factor in de huidige gespannen situatie. Een even verrassende paas-surprise is intussen het toegeven dat Djakarta het ei van de Padang-invasie niet kwijt kan. Terwijl de leiders der opstan delingen nog enigszins pessimistische bespiegelingen hielden over de te verwachten stoot tegen Padang, zei de militaire woordvoerder van Djakarta, dat de invasie en het offensief op Padang voorlopig zijn afgelast in de hoop, op een tegenopstand in het opstandelingengebied! In Singapore uit Djakarta aangekomen waarnemers gewagen van een strategisch meningsverschil tussen stafchef Nasoetion en de rege ring. Nasoetion zou beseffen dat voor een grote aanval meer bataljons nodig zouden zijn dan er onttrokken kunnen worden aan andere ge bieden, als bijvoorbeeld West-Java, waar kolonel Loebis de Daroel Islam activeert. Naar ommekeer? weer door de opstandelingen veroverd is. zich thans nog omstreeks 100 kilo meter ten oosten van Boekit Tinggi. De nieuwe vice-premier en minister van binnenlandse zaken der tegenrege ring, Assaat, verklaarde gisteren bij zijn ambtsaanvaarding, dat de huidige op stand „leven of dood" voor Indonesië betekent. Als de Centrale regering zou over winnen, zouden de communisten de macht verwerven en zouden „terreur en intimidatie" zich over de gehele repu bliek verspreiden. Intussen heeft Radio Padang gister avond een beroep op de westelijke mo gendheden gedaan om de aflevering van Russische of Oosteuropese oorlogsvlieg- tuigen aan de Indonesische regering te voorkomen." Het is mogelijk, dat deze vliegtuigen spoedig via enkele der zoge naamde neutrale landen van Azië naar Indonesië zullen worden gevlogen aldus de radio Een woordvoerder in Singapore der tegenregering van Midden-Sumatra deelde gisteravond mede. dat er zie boven een breuk is ontstaan tus sen premier Djoeanda en de chef-staf, j generaal-majoor Nasoetion. „Djoeanda prest Nasation om ons van alle kanten aan te vallen", aldus I deze woordvoerder, „doch de strijd- j krachten van Nasoetion zijn zozeer verspreid, dat hij zjjn leger opnieuw wenst te groeperen". Premier Djoeanda zou reeds verschei- j dene malen hebben aangeboden af te treden. Volgens Radio Padang zouden aan de zjjde der regeringstroepen tot dus ver driemaal zoveel slachtoffers zijn gevallen als aan die der opstandelin gen. 9 Slot op pag. 2 Admiraal Stamp bezorgd over de situatie Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er gisteren zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Djakarta zich tot het commu nistische blok heeft gewend om wapens te kopen „teneinde deze mogelijk te gebruiken om Indonesiërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het communisme in Indonesië". De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, las deze commentaar voor toen hem gevraagd werd naar het oordeel van het ministerie over berichten dat de centrale Indonesische regering onderhandelingen met drie Europese commu nistische landen voor de aankoop van militair materieel heeft voltooid. Onder dit materieel zouden zich gelijk gemeld straaljagers van het Sovjet-type Mig en Iljoesjin-bommenwerpers bevinden. Wij hopen, zo verklaarde White, dat wapens naar Indonesië worden ver- de binnenlandse geschillen in Indonesië spoedig zullen worden opgelost. Zijns inziens zou een aankoop van wapens in communistische landen de moeilijkheden in Indonesië niet oplossen op een wijze, zoals de VS dat graag zouden zien, nl. zonder dat er bloed wordt vergoten. De woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de communistische landen ongetwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling, de positie van het com munisme in Indonesië te versterken. White gaf toe, dat een verzoek, dat de Indonesische regering vorig jaar tot de V.S. richtte voor de aankoop van wapens, „nog in de ijskast wordt gehou den". „Het is onze traditionele politiek om in een situatie als deze een beslis sing op te schorten", aldus de woord voerder. Hij voegde hieraan toe, dat er naar zijn weten tot dusver van de opstande lingen geen verzoek betreffende aan koop van Amerikaanse wapens is ont vangen De Amerikaanse regering zou maatregelen treffen om te voorkomen dat er zonder vergunning uit de VS scheept. Admiraal Felix Stump, opperbevel hebber der Amerikaanse vlootstryd- krachten in de Grote Oceaan, heeft 20 maart j.l. in een besloten vergadering van de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Huis van Afge vaardigden uiting gegeven aan de be zorgdheid van hem en zijn stafofficie ren over de ontwikkelingen in Indonesië. Zijn verklaring is zaterdag voor publi- katie vrijgegeven Admiraal Stump verklaarde o.m.: „ik hoop, dat de anti-communistische elementen in Indonesië samen zullen gaan, doch ik ben er niet zeker van, dat dit zal geschieden. Mijn stafofficieren en ik maken ons thans ernstig ongerust over de toe stand in Indonesië. Indien dit land door het communistische kamp zou worden overgenomen, zou dit een groot verlies voor de democratische staten z\jn". Pasen moge in ons land kouder zijn geweest dan Kerstmis, het was nog niet zo erg als in het Engelse graafschap Surrey, waar deze huis vrouw narcissen voor een feestelijk tafelbloemetje ging plukken in een witbesneeuwde tuin. Een witte Paas Opstandelingencomplot in Djakarta opgerold Door de veiligheidsdiensten in Dja karta is een komplot van opstandelin gen opgerold, dat tot doel had de rege- ring-Djoeanda met geweld omver t« werpen. Twaalf „medeplichtigen van de opstand in Midden-Sumatra". onder wie drie hoofdambtenaren en een politicus, werden gearresteerd. Volgens het linkse dagblad „Bintang Timoer" zouden de leden van dit kom plot van plan zyn geweest de regering- Djoeanda te vervangen door een „ver sterkte opstandelingenregering va* Midden-Sumatra" Het blad melcde \oorts. dat de gearresteerde personen contact hadden onderhouden met ..op standelingen in Noord-Celebes. Midden- Sumatra en West-Java". Meisjes gevraagd voor de Expo Men zij gewaarschuwd (Speciale berichtgeving) Een aantal advertenties, waarin „In dische meisjes voor de verkoop van een goed artikel op de wereldtentoon stelling te Brussel" werden gevraagd, is aanleiding geweest voor een nauw keurig onderzoek van zowel de Neder landse als de Belgische justitie. Men veronderstelt, dat de organisatie, die achter deze zaak zit, meisjes „ron selt" voor België. Hierbij wordt van alle mogelijke lokmiddelen gebruik gemaakt. De kern van deze beweging schijnt zich in en rond Luik te bevinden. Nu eens worden er mannequins gevraagd, dan weer schoonheidskoninginnen en thans dus meisjes voor de Expo. Er zijn in Nederland weinig gevallen, zo vernamen wij. van directe vermissin gen bekend. De jongere meisjes, die ver dwijnen. zijn meestal meer van het ..avontuurlijke type". In bovengenoem de gevallen gaat het echter over het algemeen om meisjes boven de 21 jaar, van wie niet zo spoedig vermissing wordt opgegeven. Het onderzoek kan nog geruime tijd In beslag nemen. Paus Pius XII riep op tot wereldvrede Paus Pius heeft zondag in een paas- boodschap tot de r.-k. gelovigen een beroep op alle volken ter wereld gedaan cm „oprecht te streven naar vrede, ge paard gaande aan het volledig brengen van alle redelijke opofferingen, die hier voor noodzakelijk zijn. en een eerlijke bespreking van de verschillende kanten van dit vraagstuk". „Dit", aldus de Paus. „behoort vol doende te zijn om de schaduwen van het wantrouwen te verjagen. En indien dit streven geen succes heeft, zal al thans uiteindelijk zijn vastgesteld w i e er de schuld van draagt, dat geen basis voor een duurzame vrede kon worden gevonden". Het 82-jarige hoofd der R.-K. Kerk deed in zijn boodschap, die hij met vas te en heldere stem uitsprak op het bal kon aan de voorgevel van de St.-Pieter, een beroep op de gehele christenheid om met alle kracht, waarover zij beschikt, naar de degelijke grondvesting van een duurzame vrede te streven". Vliegrampin Amerika eist 47 levens Viscount verongelukt in de staat Michigan Een Viscount-passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maandag bij de landing op een vliegveld in Midland in de Amerikaanse staat Michigan verongelukt: alle 47 inzitten den (44 passagiers en drie leden van de bemanning) kwamen om het leven. Het vliegtuig is volgens ooggetuigen kort voor de landingsbaan ondersteboven op de grond terechtgekomen, daarna ont ploft en in brand gevlogen. Demonstratie Het echtervanwege baar ernst, niet na indruk te maken (Van onze Londense correspondent) Slechts zeshonderd personen hebben gistermiddag als deelnemers van een „protestmars voor de afschaffing van kernwapens" hun doel: het militaire atoomcentrum Aldermaston in het Engelse graafschap Berkshire bereikt. Vrijdag vertrok een stoet van drie kilometer lengte (vierduizend personen) van Trafalgar Square in Londen. De vierdaagse mars men vorderde slechts enkele kilometers per uur slonk tenslotte tot enkele honderden deelnemers, maar op het laatste stuk, van Reading naar Aldermaston, sloten toch weer velen zich by de stoet aan, die daardoor tot vijfduizend personen aanzwol. Er werden tal van leuzen tegen atoombewapening meegedragen. De bekende pacifistische geestelijke L. J. Collins van de St.-Paulskathedraal In Londen was leider van deze mars, waaraan o.a. door vijf Lagerhuisleden werd deelgenomen. Toen de stoet tenslotte het onderzoekcentrum bereikte, wachtte daar een van luidsprekers voorziene auto, waarin o.a. een bioloog uit Oxford was gezeten. HU trachtte de menigte toe te spreken en beschuldigde de deelnemers ervan, dat zU bezig waren het oorlogs gevaar te vergroten en de weg te openen voor Sovjetrussische overheersing. Spoedig kwam het tot een handgemeen met de inzittenden van de auto. Er werd gepoogd de auto omver te werpen, maar de politie greep in en maakte een einde aan het incident. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koud weer met van nacht in het binnenland plaatselijk lich te vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 APRIL Zon op: 5.59 uur: onder: 19.26 uur. Maan op: 0.56 uur; onder: 9.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.54 uur en 19.23 uur. Laagwater te 2.36 en 15.03 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's. Dit is geen vliegende schotelmaar wel een schotel op een vliegtuig In die schotel zitten de modernste ra- darapparaturen verpakt, welke op lange afstand vliegtuigen, projectie len. schepen, enz. kunnen waar nemen. Dit vliegtuig is onlangs in gebruik genomen door de Ameri kaanse marine, die een scherm rond het Amerikaanse contingent wil leg gen met dit soort toestellen. Geen afschaffing op eigen houtje Onder de sprekers, welke deze uitzon derlijke demonstratie die wegens haar ernst niet naliet indruk te maken be sloten, was de Duitse Lutherse predi kant ds. Niemöller, die een lange toe spraak hield. Hij zei. dat niemand kan worden verhinderd zelfmoord te plegen, maar dat iedereen moet worden verhin derd zelfmoord te begaan. Opmerkelijk is, dat de Labourparty (de socialistische partij in Engeland) vandaag een geschrift heeft gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat En geland niet op eigen houtje zijn kern wapens moet opgeven. Hieruit blijkt nog eens, dat er wat dit betreft, geen verschil bestaat tussen regering en oppositie. Het socialistische plan voor een neu trale zone in Europa is gisteren in Parijs besproken tussen generaal Norstad, op perbevelhebber van de NAVO in Europa, en een delegatie van de Labour-party, bestaande uit Gaitskell, Bevan en George Braun. Het Labourplan is omvangrijker I dan dat van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki. Het omvat 1 zowel Oost- als West-I)uits!and. Polen en mogelijk nog andere landen, welke een internationaal gecontroleerde en ge- inspecteerde zone zouden moeten vor men. ontdaan van alle buitenlandse strijdkrachten en van nucleaire wapens. Generaal Norstad werd gevraagd wat de militaire consequenties zouden zijn van een neutrale zon en hij bracht de La- bourleiders, die later thuis by hem j lunchten, op de hoogte van de opvat tingen van de NAVO. Norstad zei. dat elk plan, dat het defensieve vermogen van het Westen, vermindert of beperkt, zonder dat er een positieve beveiliging voor in de plaat-s komt, verworpen dient te worden. In NAVO-kringen verwachtte men. dat Norstad vandaag duidelijk zou maken, dat de Westelijke strijdkrachten niet behoren te worden beroofd van nu cleaire wapens. Onze correspondent in West-Duits- land telefoneert ons hedenochtend: 99 Russisch „paasei voor Adenauer De Westduitse hoofdstad Bonn was zaterdag in rust gedompeld, tot de Rus sische ambassadeur Smirnof zich met een brief liet aandienen bij de staats secretaris van Buitenlandse Zaken. Von Scherpenberg. Smirnof bracht een paas verrassing van de Russische minister president Kroejstsjef. bestemd voor de Westduitse Bondskanselier Adenauer. Het was de zoveelste brief, die van Rus sische zyde de laatste maanden te Bonn en andere Westelijke hoofdsteden werd bezorgd. Ook ditmaal ging het om een Sovjetrussisch voorstel de atoomproe- ven te staken. Van regeringszijde is te Bonn ver klaard. dat de inhoud geen opwindende lectuur bevat Twee problemen met be trekking tot de Duits-Russische verhou dingen -zun thans nog actueel: ten eerste de top-conferentie. ten tweede het Duits-Russische overleg over het han delsverdrag en het vrijlaten van krijgs gevangenen. Ontkend is, dat West-Duitsland er op zal staan deel te nemen aan een top conferentie: wel zal men het van West duitse zyde op prijs stellen ingeschakeld te worden bu de Westelijke voorberei dingen van een top-conferentie. Men meent te Bonn, dat aan een dergelijke conferentie zo weinig mogelijk landen moeten deelnemen. En wat de Duits- Russische onderhandelingen, die met veel moeite te Moskou worden voort gezet. aangaat: men verwacht niet dat zij nog deze maand zullen worden afge sloten. De Russen tonen zich in dit overleg nóg taaier dan men had ver wacht. Wrak van Skaubryn gezonken Het wrak van het uitgebrande. bU'na tienduizend ton grote schip „Skaubryn", dat door de 232 ton metende Nederland se sleepboot „Cycloop" naar Aden werd gesleept, is gezonken. De „Cycloop" had tevoren reeds geseind, dat de tien gra den slagzijde, die het wrak maakte, wat was toegenomen. Het wrak verdween on 8 myi uit de kust van Aden in de golven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1