RIVELLA GOEDE VRIJDAG Kerkdiensten Leiden en omgeving mm 4 lm 3?° In de put? Het heeft ons ongelofelijk dwars gezeten... „Welvarend Nederland alleen in groeiende wereldgemeenschap" WOORD VAN BEZINNING 97ste jaargang Donderdag 3 april 1958 Derde blad no. 29408 Prins Bernhard in rede te Woudschoten: Kerkelijk Leven „We kunnen liet eenvoudig: niet stellen zonder de wereld overzee, de relaties met de minder ontwikkelde gebieden. In de gecompliceerde samen leving van vandaag is de samenhang tussen landbouw en industrie, scheep vaart en handel, kapitaalsinvesterin gen en werkgelegenheid zo nauw. dat we allemaal in Nederland, van noord tot zuid en hoog tot laag, in dezelfde schuit zitten: Samen naar welvaart of samen naar gebrek. En datzelfde gaat hoe langer hoe meer ook in wereldver- band gelden. En als dat zo is, dan geldt dat het eerst en het meest in Nederland, zo dicht bevolkt, zozeer aangewezen op wereldverkeer in goe deren en diensten". Aldus Z.K.H. Prins Bernhard in een rede. die hij gistermiddag heeft uitge sproken op het congres ..Student en Ko ninkrijk". dat in „Woudschoten" wordt gehouden. De Prins hield deze rede, die gewijd was aan de verhouding van Ne derland tot de onderontwikkelde gebie den, kort nadat hij uit Turkije was te ruggekeerd. Van de vliegbasis Soester- berg. waar de Prins was geland, was hij regelrecht naar ..Woudschoten" gereden om daar zijn rede te houden en aan de discussie deel te nemen. De Prins stelde in zijn rede. dat de positie van Nederland ten aanzien van de onderontwikkelde gebieden wordt be paald enerzijds door onze historie, onze ligging en ons belang en anderzijds door onze instelling op wat wij zien als een opdracht. Historie en ligging hebben er samen toe geleid, dat Nederland om te kunnen leven een enorm intensief ver keer met het buitenland moet onder houden: scheepvaart, luchtvaart, bank wezen. handel. De Prins bracht in her innering. dat in 1956 de buitenlandse handel van ons land. dus invoer en uit voer samen, bijna even groot was als ons gehele nationale inkomen. WERELD TEGEMOET „In vergelijking met onze buurlanden in Europa kunnen we vaststellen dat we met Noorwegen. Engeland, België en Frankrijk gemeen hebben dat we de landen overzee niet kunnen missen voor ons volksbestaan. Maar de drie laatstgenoemden richten zich in de eer ste plaats op de Commonwealth, op de Unio Frangaise en op Belgisch-Afrika. Alleen met Noorwegen delen we de noodzaak om het uitsluitend te vinden buiten overzeese gebiedsdelen (daarbij de Antillen. Suriname en Nieuw-Guinea niet uit het oog verliezend)Maar Noor wegen legde zich in hoofdzaak toe op vrachtvaart en Nederland exporteert en ruilt ook goederen, organiseert banken, financiert en beheert ondernemingen, mijnen en fabrieken, en levert op grote schaal deskundigen van allerlei soort- Ik wil dit laatste nog wel even onder strepen de Nederlandse deskundig heid en interesse richt zich op een enorme variatie van activiteitj in de werelddelen overzee. Zo ziet U dus drie karakteristieken samengaan, nergens beschermd tegen mededinging van elders, en over een zeer breed veld van activiteiten treedt Ne derland de hele wijde wereld tegemoet", aldus de Prins. Het Nederlandse belang bij dit allee beziend kwam de Prins tot zijn reeds aangehaalde conclusies. RECHT EN PLICHT Nadat Prins Bernhard had gewezen op de belangrijke plaats en taak van de wetenschap in deze, vervolgde hij: „In het voorgaande ben ik zuiver za- kelijk geweest. Maar in het menselijk bestaan en het volksbestaan is er altijd verband tussen de plaats waar we staan en dat wat we moeten doen, onze voor rechten en onze verplichtingen. Het zou niet allemaal bevredigend zijn alleen maar naar onze zakelijke positie en de daaruit voortvloeiende verplichtingen te kijken. We zouden die verplichtingen nog grimmig en grommend kunnen ver vullen. Maar we kunnen ook verder kij ken. Ik wil dat doen in drieërlei pers pectief. Ten eerste: het is een gevleu geld woord geworden dat een volk aan zijn toekomst werkt en dat daarin een klein volk groot kan zijn. Ik zou U wil len vragen: wilt U aan de toekomst bouwen en niet maar stilzitten en afwachten of er al dan niet een storm vloed of derde wereldoorlog komt? U wilt niet afwachten? dan moet er ge bouwd worden. Ten tweede: het werken overzee, er op uitgaan, geeft grote men selijke voldoening en vreugde. Ik zou bijna zeggen, wie die voldoening niet vinden kan ver van moeders pappot, moet maar thuis blijven. Ten derde: ik gebruikte zoëven het woord opdracht. In diepste zin kunnen we die alleen van God aanvaarden en in ons leven verwerkelijken. Ten aanzien van de minder ontwikkelde gebieden kan men dat misschien het best met solidariteit uitdrukken. Dat is lotsverbondenheid, niet het noodlot, maar de toekomst, een vrijere en betere toekomst voor de hele we reld. En daarmee sluit zich de kring loop van ons betoog: een vrij en wel varend Nederland is alleen denkbaar in een groeiende wereldgemeenschap". Aan het slot van deze inleiding heeft de Prins geruime tijd gediscussieerd met de studenten van de Vrije Universiteit naar aanleiding van vragen die door hen werden gesteld. De Prins toonde zich hierbij bijzonder slagvaardig en gaf blijk van éen grondi ge kennis van de materie, die hij be handelde. Advertentie Drink dan een Hesje vloeibaar optimisme. RIVELLA.de alcoholvrije drank, die het leven kleur en fleur geeft Verfrissend en opwekkend, pittig en toch zacht. Een ideale alcoholvrije tafeldrank. Bevordert de spijsvertering. RIVELLA is een natuurproduct uit melk! Sprankelend goudgeel! De kernbewapening De centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente van Groningen heeft, zoals gemeld, op 17 december j.l. een schrijven aan de generale synode met betrekking tot de toerusting van het Nederlandse leger met atoomwapens en op de kernbewapening in het algemeen gezonden. De kerkeraad zei in deze brief o.m. dat het vraagstuk van de moderne bewapening als het ethische vraagstuk van onze tijd opnieuw door de kerk moet worden overwogen en de mogelijkheid onder de ogen moet worden gezien, dat de laatste verklaring van de generale synode in dezen, namelijk die van 1956, dient te worden herzien. Aan dit schrij ven hebben vele kerkeraden, w.o. ook die van Leiden, adhesie betuigd. Het moderamen van de generale syno de heeft nu geantwoord, dat het over wogen heeft in samenwerking met de Raad voor de zaken van de Kerk en Overheid, of de Ned. Herv. Kerk niet eventueel in samenwerking met andere kerken reeds vóór de commissie voor de bestudering van het vraagstuk van de kernwapens met haar arbeid gereed zal zijn, een woord moet spreken, in het bij zonder over het standpunt, dat naar zijn overtuiging de Nederlandse overheid in dezen zal moeten innemen. Het moderamen wil evenwel wachten zich uit te spreken tot de commissie ge reed zal zijn met het rapport- Het moderamen is het met de kerke raad van Groningen eens, dat de verkla ring van 1956 dient te worden herzien. Daartoe zal echter het vraagstuk van oorlog en "vrede opnieuw in zijn geheel, in het bijzonder met het oog op de kern bewapening moeten worden bestudeerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren (toez.) en te Slie- drecht (toez.) C. J. P. Lam te Poortvliet door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (ar beid Blindeninstituut Bartimeus te Zeist) A. de Vries aldaar. Bedankt voor Wijk bij Heusden J. Smit te Groot-Ammers. Benoemd tot vicaris te Berlicum A. Westra kand. te Buitenpost. Beroepen te Venlo J. Struys te West-Terschelling. Bedankt voor Höogeveen (toez.) (vac G. C. Seve- rijn) C. J. P. Lam te Poortvliet. GEREF. KERKEN Beroepen te Oenkerk P. van der Spek te De Lier (Z.-H| Beroepen te Amster dam (vac. R. C .Harder) A Broek te Gro- ningen-Noord te Leeuwarden-We6t (3de pred. pl.) P. Helnen te Noordwijk-Blnnen. -- Aangenomen naar Grootegast (vac. W Stuursma) B. Smilde Te Garijp. GEREF. KERKEN (Ornlcrh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Goes C. van Leeuwen te IJsselmuiden. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Dordrecht L. G. C. Gra- bandt te Leeuwarden. FR stonden drie kruisen op Golgotha; Maar de boer, hij ploegde voort". Graag geef ik toe: „Het zjjn overbekende dichtregels". Toch dwingen ze mij een kant uit te denken, waarin de dichter mijn gedachten niet had willen lei den. Hij besluit zijn gedicht: ..Tenville van de boer, die ploegt, besta de aarde voort". Ik vraag me echter af: Ach ja. waarom zou de boer niet voort- ploegen. de timmerman niet timmeren en de fabrieken ook niet draaien? Het hele bedrijf van de wereld niet verder gaan? Je kunt toch vanwege de drie kruisen, die daar eens stonden, de hele zaak niet stopzetten' Zeker, één ding staat wel vast: de middelste kruiseling werd onschuldig ter dood gebracht. Maar. Hij zal wel niet de eerste ceweest zijn en zeker is Hij niet de laatste geweest. Met Hem hebben miljoenen dit lot ge deeld De jaren 1940—1945 kun nen daarvan getuigenis afleg gen. Kampen, gevangenissen, gaskamers zijn bekende zaken. En. helaas,"in sommige streken van de wereld zijn ze nog geen verleden tijd. En toch. hoewel men zich soms afvraagt „hoe bestaat het". U en ik eten daar geen boterham minder om en slapen even rustig en de wereld draait toch gewoon door. En wat zullen we ook anders doen? De wereld wordt er heus niet min der hard en wreed en onrecht vaardig door, of U en ik er nu van wakker liggen of niet. Het wordt er allemaal toch niet an ders van! De wereld is immers ook niet veranderd doordat dat middelste kruis op Golgotha ge staan heeft? Het lijkt er immers op of ook dat niet meer geweest is dan een voorbijgaande episode een incident? Net zo'n voorbij gaande episode als de Goede Vrfjdag nu. Een ..Mattheuspas- sion". lijdensgezangen en dito meditaties, in de kerken dien sten en vieringen van het Heilig Avondmaal, maar daarna gaan we allemaal, kerkelijk of niet kerkelijk, weer rustig over tot de orde van de gewone dag. Wat drijft ons er dan toe. toch iedere Goede Vrijdag weer op nieuw. ons bezig te houden met die middelste kruiseling, een ze- kere Jezus van Nazareth, boven Wiens kruis stond aangespij- kerd: „Deze is de Koning der Joden"? Welnu dit: omdat Hij Zich bezig gehouden heeft met ons- Ik wil trachten hier niet te „preken". Maar. ziet U, het is met deze kruiseling zo gegaan, dat er al meer ogen opengegaan zijn voor het wondere geheim dat Hij met Zich droeg. Eerst zag een moordenaar, die naast Hem hing daar op Golgotha, het. even later kreeg de Romeinse commandant van het executie- peleton een vermoeden, en nog weer later gingen er al meer ogen voor open. Waarvoor? Wel ze ontdekten: In deze Jezus van Nazareth, die men, onschuldig, heeft gekruisigd bemoeit Zich God met deze wereld. Zozeer, dat Hij aan haar wreedheid en ongerechtigheid en onbarmhar tigheid. en dat heet tegenover Hem „zonde", ten onder gaat. Zozeer, dat Hij volkomen soli dair wordt met allen, die van de wereld te lijden hebben, en wie heeft dat niet? Een wonder ge heim inderdaad, waarover je niet uitgedacht raakt. God wordt mens en laat Zich. zoals dit met miljoenen anderen voor Hem en na Hem ook gebeurd is. uit de weg ruimen. Ën onderstreept U nu voor U zelf eens dat woord „God". Zegt U het maar eens een paar maal hardop. Ontzag lijk wonder: zozeer wordt God mens. O ja. nu komen wij aandra gen met onze „ja maars". Als Hij dan God was. waarom heeft Hij dat dan genomen? Hij had Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven Culturele raden (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Höppener heeft gis- termiddag in de Eerste Kamer meege deeld, dat hij binnenkort een ontwerp gereed hoopt te hebben voor een rege ling van de subsidiëring naar algemene maatstaven van de provinciale culturele I raden, die hij zeer belangrijk acht. ook j met het oog op het uitbrengen van ad viezen. Uit de Kamer was geklaagd dat j er zulke verschillen bestaan in de sub- sidie-bedragen voor de diverse provin- cies. Voor Goede Vrijdag] Leiden Hervormde Gemeente Pieters- kerk: 10 uur cis J. van der Wiel. 7 uur! ds. P. Kloek (HA). Hooglandse Kerk: 7.30 uur ds. D. J. Vos- Oosterkerk: 7 uur ds. J Groot (H A sers. (HA.). Marekerk; 7.30 uur ds. M Ottevanger Kooikapel: 7 uur ds. J. N. de Ruiter (HA.). Maranathakerk: 7 uur ds. H. J. v. Ach terberg. (HA.). Ver. Vrljz. Herv. (W. de Zwijgerkerk Oegstgeest)7.30 uur ds. W, J. H. Hubeek (HA). Eglise Wallonne: 7 uur ds. Ch. Cabanls. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds J. de Wit (HA). Geref. Kerk Zulderkerk: 8 uur dr Dron- kert. School Telderskade: 7.30 uur ds Heule. Geb. v. Chr. Soc. Belangen. H. Morsweg: 7.30 uur dr. von Meyenfeldt. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50) 8 uur Heilige Dienst: (zaterdag 8 30 uur paas nachtviering) Rem. Gemeente: 7.30 uur ds. J. Th. Mackenzie (Avondmaalsdienst). Baptistengemeente: 8 uur (H.A.). Evang. Luth. Gemeente: 7.30 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 7.30 uur ds. S. L. Verheus (Avondmaal). Chr. Geref Kerk: 7.30 uur (onderwerp: De kruisgangen der liefde) ds. C. v. d. Weele. Geref. Kerk (art. 31)7.30 uur ds. W. G de Vries. Leger des Heils: 10 uur lijdensmeditatie Eerste kruiswoord solozang ën declamatie; 8 uur het zesde kruiswoord Lekenspel De moeder van Bar-Abbas. Zang en declama tie. O.l.v. sr. kapitein A. de Graaf. Aarlanderveen Herv. Gem 7 30 uur ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. A. P. Helner; Chr. Geref. Kerk: 7 uur Leesdienst. Alphen aan den Rijn Herv Gem. Jullanastraat7.15 uur d6. P A Lefeber; Kapel Hooftstraat: 7.30 uur ds. A J Jo- rlssen; Oudshoornseweg 10 en 7 uur ds. G Cadee (H.A.); Geref. Kerk Zulderkerk: 6.30 i uur ds. G. Mulder; Noorderkerk: 7.30 uur I ds. G. Mulder: Aula Chr. Lyceum: geen] dienst: Chr Geref. Kerk: 7.30 uur ds M. S. Roos; Rem. Geref. Gem. van Manders- loostraat 7 uur dr. J. F. van Royen van Rotterdam (H.A.). Benthuizen Herv. Gem.: 7 uur dhr. Stolk van Nieuwerkerk aan de IJssel; Ge- reform. Gem. geen dienst. Bodegraven Geref. Kerk 6.30 uur ds. A. C. Kersten; Herv. Gem.; 7.15 uur; (Ho tel van Haaften)ds. Kroon van Den Haag; Luth. Gem 10 uur Centrale Kin- derdienst; 7.30 uur ds. W. F. ten Rouwe- laar (H.A.); Geref. Gem.: 7 uur stud. Hofman van Aalst. Boskoop Herv. Gem - 7.30 uur ds. A. de Leeuw en J. Pronk (HA.); Geref. Kerk: 7 30 uur ds. G. Leene: Chr. Geref. Kerk: 7 30 uur ds P. J. de Bruin; Geref. Gem.: 5 30 uur ds. H. Rijksen van Vlaardlngen; Rem. Kerk: 7.30 uur ds. G. C. Dutnker (H.A.). Hazerswoude Herv. Gem.: 7 uur ds. Chr. v. d. Leeden (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 7.80 uur ds. J. Roth. Kaag Herv. Gem.; 10 uur ds. A. van Leeuwen. Kat\v\jk aan den R(jn Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. A. Makkenze (H.A.); Geref. Kerk; 7.30 uur ds. H. de Valk Katw(jk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Jac. de Vos. 7.30 uur ds. W. A. B. Hagen (H.D Oude Kerk: 7.30 uur ds. D. Bouman; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Nawijn; Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. N de Jong: Geref. Gem. Remlsestraat- 10 uur ds. C. van Dam. van Rotterdam; Ger. Kerk (art. 31): 7.30 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk aan den R(|n Herv Gem. 10 en 7 uur ds Koerselman; Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. P. Honnef; Geref Kerk: 8 uur de. Banga. Verkeersdeskundiqen: Parkeermeters het beste! Op initiatief van de ANWB hebben de chefs van de verkeerspolitie te Amster dam, Den Haag en Rotterdam, tezamen met de chef van de verkeersafdeling van de ANWB. ir. C. A. Kuysten. een studie gemaakt van de nieuwe Parijse methode van parkeercontrole door middel van een „parkeerschijf". In hun zojuist verschenen rapport komen deze verkeersdeskundigen een stemmig tot de conclusie dat voor Ne- derland de parkeermeter het geëigende middel is voor controle van wachtver- boden langer dan een bepaalde tijd. Zij bevelen aan de netto-opbrengst van par keermeters uitsluitend aan te wenden voor het scheppen van parkeergelegen heid ten behoeve van „langparkeerders". In het rapport dat is toegezonden aan tal van belanghebbende autoriteiten en instellingen, wordt als voornaamste be zwaar tegen het systeem van de Parijse parkeerschijf aangevoerd, dat controle ervan zeer veel personeel vergt. PRINSES MARGRIET BEZOCHT CINEAC. Prinses Margriet heeft bistermiddag, vergezeld door haar verzorgster, een be zoek gebracht aan de Cineac in de Re- guliersbreestraat te Amsterdam. Zij heeft daar de vertoning bijgewoond van de reportage over het staatsiebezoek van het Britse koningspaar aan Nederland ep de kleurenfilm jOnze Kroonprinses In ds West". 1 De hand van de gestorven Meester Leünuiden Herv Gem.: 7 uur ds. D. H. GIJsbers (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur de. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem 10 uur de. G. Pet- tlnga (Openbare Belijdenis). 5 uur de. G. Pettlnga (H.A.); Geref Kerk: 7.30 uur de K Schouten; Chr. Geref. Kerk: 7 30 uur de. H. W. Eerland; Geref. Gem.: 7 30 uur ds L. Kleboom; Geref. Kerk (art. 31) 7.30 i uur ds. J. J. Verleur: Oud Geref. Gem.: 7.30 uur leesdienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 7 uur de. J. Stehouwer; Rem. Kerk: 10 uur de. A. W. Cramer; Geref. Kerk; 7.30 uur ds. J. v. d. Berg van Sassenhelm; Chr. Geref. Kerk: 7 uur leesdienst. Nieuwveen Herv. Gem.: 7 uur de heer J. van den Hoek; Geref. Kerk: 7.80 uur de. Snel. NoordwUk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. NoordwUk-aan-Zee Herv. Gem.: 10 u. d6. Cupédo. 7.30 uur de. Locher van Oeget- geest; Geref. Kerk: 7.30 uur de. Bouma. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. H. Smits (HA.). Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. C. F. Callenbach; Pauluskerk 5 uur ds. Visser. 7.30 uur ds Callenbach. Geref. Kerk: 8 uur dr H. J. Westerink van Leiden; Vrljz. Herv. (zie naar Lelden). Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 en 7.30 uur ds. A. M. Knottnerus (HA. en Dankzegging); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. j A. G. Kornet. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: T.30 utir ds. T. D. van Soest (HA.). RUnsburg Herv Gem.: (Grote Kerk): 10 uur ds. J. van Dok. pred. te Noordwljk- I Binnen. 7 30 uur ds M. C. Groenewoud; (Dankz. HA.); Kleine Kerk: 10 uur ds H van Gosllga (HA); Geref. Kerk Rapen burg: 7.30 uur ds. Post; Geref. Kerk (art. 31) Langevaart: 7 30 uur ds. K Brünlng Chr. Geref. Kerk Oegstgeesterweg7.30 u ds. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart (Belijdenis). 5 uur ds. Walvaart (H.A.); Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Kuipers; Chr. Geref. Kerk: 6 uur ds. C. v. d Weele van Leiden; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Meihuizen van 's-Gravenhage Ter Aar Herv. Gem 7 30 uur ds. Van Amstel; Geref. Kerk: 7.30 uur ds Van Hoek te Aarlanderveen. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur (HA. en Dankz.) ds. Kalkman. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp): 10 uur ds E. Saraber iHA 7 uur ds. W O Meijerlng (H.A.). Rijndijk: 7 uur ds. E Saraber (H.A.Hulp en Heil: 10 uur ds Klusener van Delft; Geref. Kerk: 8 uur ds. M. den Boer; Geref. Kerk (art. 31): 6.30 uur ds. de Vries van Lelden. Warmond Herv Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra (H A.). Wassenaar Herv Gem. (Dorpskerk): 10.30 uur bijzondere Passiedienst. dr. H J Honden, liturgie, ds. H. Beker, meditatie, kerkkoor. 7.30 uur dr. H J. Honders iHA.l Zuiderhout: 7.30 uur ds. J T Wlersma. i (HA.): Deylerhuis: 7 en 8.30 uur ds H. Beker (HA i; Geref Kerk i Zijllaan): 8 u. ds. J Meynen. Den Haag; Bloemcamplaan 7.30 uur ds. G. van Duinen; Ned. Prot. Bond; 7.30 uur dr H. Faber; Johanna-, huls: 7.30 uur ds. J. E. Kuiper, van Den Haag. Woubriigge Herv. Gem.: 7 uur ds Vos i van Katwijk aan Zee: Geref. Kerk: 7 uur: ds. G. Hengeveld. Zevenhoven Herv Gem.: 7 uur ds. W. Verweij Zoeterwoude Herv Gem 10 en 7.30 uur ds. G. J. van Embden (HA). Zwamnierdani Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref Kerk: 7 30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem 7 uur ds. A. W. Cramer (H.A.). Hillegom Herv. Gem 10 uur ds. J. Veenendaal. 7 uur ds. F. Brouwer (H A Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Krabbe; Chr' Geref. Kerk: 10 uur ds A H. Schippers 7 uur ds. A H .Scnlppers (HA i toch alle onrecht en haat met één klap kunnen vernietigen? Ja. dat is nu juist het wonder: dat Hij het inderdaad „geno men", doorleden, heeft. Ma.w. dat is dus Gods manier om te winnen, want het is doodeen voudig onmogelijk dat God het zou verliezen. Dan hield Hij op God te zijn. Nee. juist dat Kruis dus is de manier van God om het te winnen. Het is gebleken op de paasmorgen. Jezus Chris tus staat op uit de dood. waarin de wereld Hem heeft wecee- werkt. En dat had die moorde naar al in de gaten, en de Ro meinse commandant had ver moedens. en miljoenen gingen het ontdekken. In dit Kruis is de overwinning behaald op alle onrecht, onbarmhartigheid, haat. zonde van de wereld. En dus moet. deze overwinning eens doorbreken. Laat die wereld dan maar doordraaien, er zit trou wens niets anders op. Gods over winning is zeker. Onrecht en haat en onbarmhartigheid kun nen zich nog geweldig roeien, winnen zullen ze het toch niet En daarom kan inderdaad de boer rust;^ voortploegen en de timmerman voort timmeren en de fabrieken kunnen verder draaien, niet vanwege de stoer heid van de boer of wat dan ook. maar omdat ze gedragen worden blijkbaar door het geduld van een God. Die niet vernietigt maar gered heeft en redt en redden zal. Ja. hun doen kan zelfs een getuigenis, een teken, worden van het feit. dat niet de chaos en de ongerechtigheid het zullen winnen, maar Hij. Jezus Christus. Zijn recht. Zijn Rijk- En. midden in alle leed en on recht mag ik weten: toch is God met mij. God, Die het gewon nen heeft. En over de grauwheid der da gen licht op de glans van het Kruis, de glans van Goede Vrij- dag. en de wereld wordt toch anders voor mij. ik leer haar n.l. zien zoals zij werkelijk is. als een wereld waarop een overwinnend kruis heeft gestaan. En „rustig" ga ik door om te doen. wat. de hand vindt om te doen. Ik mag leven uit een geheim. J. P. HONNEF. hervormd predikant te Leiderdorp. (Advertentie) dat wij, ondanks een enorm» voorraad, 1000en Coiter-klanten moesten teleurstellen met onze sensationele jongensbroeken- aanbieding. En daarom hebben wij direct onze fobrieken opdracht gegeven een nieuwe partij te vervaardigen. Dat de prijs hoger kwam te liggen is U duidelijk, maar wij zouden Coster niet zijn, als wij niet de klant boven alles stellen. Daarom voor al die teleurgestelden nog eenmaal het verbluffend koopje van jongens broeken, gemaakt om in »e stoeien en te ravotten, die boven dien ontzettend leuk staan. Echt zo'n broek die hij nèt nodig heeft. Broeken, die normaal f. 9.50 kosten maar nd in prijs en kwa liteit ronduit een sensatie genoemd moeten worden, want morgen om 9 uur begint de verkoop von deze PREDIKANTENVERGADERING. De jaarlijkse vergadering van de Pre dikantenvereniging der Ned Hen- Kerk zal ditmaal op 14 en 15 april te Utrecht worden gehouden. Op 14 april zal in K. ec W. onder leiding van dr. A. A. JONGENSBROEKEN i oersterk rilcord en cor-du-roy. met elastiek in de toilleband, waardoor ze prima zitten, met 7 parmantige steekzakken en een achterzak. In alle maten van 4-15 jaar, wrijf Uw ogen maar uit, voor de sensationele Costerprijs von Zolang de voorraad strekt vn uycn iikjui LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoog.str 11 Meent li*. Gouclsesingc 1Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg; W Kruiskade 35. Koolhaas van Amersfoort, praeses van de Generale Synode, een bespreking worden gehouden over „Zaken die ha ken". waarbij enkele prominente figuren bepaalde actuele zaken zullen bespreken Dinsdag 15 april zal prof dr J de Graaf, hoogleraar in de theologie te Utrecht, refereren over: ..Kerugma en communicatie", welk onderwerp in dis cussiegroepen. die in het universiteits gebouw zullen vergaderen, zal worden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5