SAMSON Die is goed! half zware shag* DE LIEFDE TOT HET KIND Klein en groot verlof voor dienstplichtigen Landmacht Leesomzet Openbare Leeszaal met 13% steeg weer Nolet's herenmodemag. Franse generaalsweduwe nam hel onderwijs van haar zoon over 97ste jaargang Donderdag 3 april 1958 Tweede blad no. 29408 Afd. Leiden Ver. voor Pedagogiek Dr. C. de Vletter vertelt over liet internationale Zwitserse kinderdorp Op uitnodiging van de Vereniging voor pedagogiek, afdeling Leiden, sprak gis- ;eravond in het Leidse Volkshuis dr. C. Ie Vletter uit Bloemendaal over de op lossingen, welke men gevonden heeft roor de internationale jeugdproblemen. Deze interessante lezing was gebaseerd >p de film over het Pestalozzi-dorp. Dit linderdorp is in 1946 geboren uit de vre selijke nood van de laatste wereldoor- ,og. Duizenden kinderen (in Frankrijk telfs 20.000!) zwierven als „displaced persons" langs Europa's wegen. Verdreven van huis en ouders door de verschrikking van de oorlog. Soms vormden zijn een complete roofbende om joor middel hiervan aan voedsel te ko- »a-.en. Door vele publikaties in dagbladen nerd vooral de Zwitserse bevolking door S??e toestanden gegrepen. Onder de be delende leiding van Walter Robert Corti I? men gekomen tot het bouwen van een kinderdorp, in de buurt van Trogen aan öe Bodensee. En 200.000 „ontmensde mensjes" zijn naar dit land gebracht om verzorgd te worden om tenslotte weer een volwaardig lid van een maatschap pij te kunnen zyn. Dit dorp werd genoemd naar de be kende pedagoog J. H. Pestalozzi (1746 1827». Pestalozzi is te typeren als een so ciaal pedagoog. Hij heeft zijn leven ge geven voor de verheffing van het volks kind. Bovendien wilde hij het onder wijs zó analyseren, dat iedere moeder in Btaat was haar kinderen te onderwijzen. Bekend is zijn boek „Wie Gertrud ihre Kinder lehrt". Spreker was van mening, dat de opzet van het werk van Pestalozzi nauw ver wantschap toont, met de arbeid die men nu in Trogen verricht. In het Pestalozzi- dorp komen kinderen uit verschillende landen bijeen. Men streeft er echter naar deze mensen in eigen nationale huizen te ontvangen. Daar verblijven zy tot ze opgegroeid zijn tot een volwassen en zelfstandig lid, om daarna weer naar eigen land terug gezonden te worden. Het werk om deze eenzame kinderen weer op de goede weg en op een be hoorlijk peil te brengen vraagt veel in spanning. Toch zijn de bewoners in de omtrek, aldus dr. C. de Vletter, trots op Lezers schrijven „DE SCHRIK VAN MIJN LEVEN" Nu de feestelijkheden van het bezoek van het Kon. Paar van Engeland aan Nederland tot het verleden behoren, herinner ik mij een episode uit mijn politieloopbaan. Het was in het jaar 1949, dat V.V.S.L. in haar verenigingsgebouw, Rapen burg 65. tijdens een lustrumviering receptie hield. De Leidse Politie Sportverdie een uitnodiging had ontvangen, was door de heer Chr. Rameau en mij vertegenwoor- d gd. Nadat wij reeds aan vele oudere d'mes voorrang hadden verleend, was hn onze tijd om de felicitaties over te b engen en hadden wij plaatsgenomen voor de ingang van de kamer, waar het b tuur de receptie hield. Wederom verzocht één van de dames mü iemand voor te laten gaan. maar v ""iraan ik helaas geen gevolg kon ven. gezien het feit dat ik om 6.00 uur c i post moest aflossen. Terwijl deze dame enige malen ver- z cht toch maar even opzij te gaan, kr-eg ik van mijn collega een duw in mijn ribben en tot mijn grote verbazing en ontsteltenis zag ik H.M. de Koningin. Terwijl ik mijn excuses aan Haar aan bood. passeerde zij mij lachend en zei: „U bent ook vasthoudend, agent!" M. F. FRANK. Z.W.O. subsidieert Leidse historische uitgave De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de „Stichting voor beoefening van niet- westers recht" te Leiden een subsidie verleend om in de onder haar auspiciën verschijnende, internationaal geredigeer de serie „Studia et Monumenta ad Jura Onentis Antiqui Pertinentia" een be langrijke bijdrage te publiceren. Deze bijdrage is getiteld „Ein Edikt. des Konigs Ammi-Saduqa van Babyion" en zij werd geschreven door prof. dr. F. R. Kraus, hoogleraar in de talen en ge schiedenis van Babylonië en Assyrië aan de Leidse Universiteit. De inhoud van bovengenoemd edict dat enige j jaren geleden door prof. Kraus werd ontdekt bestaat uit financiële maat regelen, welke Koning Ammi-Saduqa kort na zijn troonsbestijging afkondigde. Met deze wet, welke de kwijtschelding van bepaalde schulden regelde, wilde de koning een sociale maatregel treffen om zekere wantoestanden tegen te gaan. PAASNACHTDIENST HOOGLANDSE KERK De commissie voor bijzonder kerke- werk van de Hervormde Gemeente, die in de wintermaanden regelmatig bij eenkomsten in het Luxor-theater houdt, heeft naar aanleiding van de grote aandacht, die Leiden voor - e kerst- nachtdiensten toont, besloten een paas- nachtdienst te doen plaats vinden. Deze paasnachtdienst wordt zaterdag avond van 11 tot 12 uur gehouden in de Hooglandse Kerk. Ex-Animo zal koralen uit de Mat- thaus-Passion en paasliederen zingen. Jac. Wijnbeek leest bijbelgedeelten. Dr. P. L. Schoonheim zal spreken over: „Bij de dood is ingebroken". De heer A. de Leeuw bespeelt het orgel, terwijl de begeleiding van de samenzang versterkt zal worden met trompetten. MR DR. N. G. GEELKERKEN IN RADIORAAD Bij K.b. is met ingang van 19 maart 1958 tot en met 31 december 1961 be roemd tot lid van de Radioraad mr. dr, N. G. Geelkerken alhier. hun kinderdorp. De bevolking heeft zelf de wegen naar dit dorp aangelegd en bo vendien is het nu een groot toeristen centrum geworden. Het is een toonbeeld wat de liefde tot het kind al niet vermag. Tijdens deze lezing vertoonde men enkele dia's over het Pestalozzi-dorp. De aanwezigen kregen nog een beter in zicht van dit werk door deze film, die alle facetten van dit kinderdorp weer gaf. De vergadering stond onder leiding van de heer H A. Vriend, die in zijn ope ningswoord nog enige mededelingen had over het a s. landelijk congres van de Ver. voor Pedagogiek, dat in Leiden gehouden zal worden. Ned. Genealogische Vereniging AFDELING LEIDEN KWAM TOT NIEUW LEVEN. In 1946 werd in ons land opgericht de Ned. Genealogische Vereniging. Enige tyd later kwam er ook een afdeling Lei den tot stand. Hiermee ging het echter niet goed. In de afgelopen twee jaar is er geen enkele maal meer vergaderd en van het bestuur is uiteindelijk niet veel overgebleven. Leden van het lan delijk bestuur zijn daarom gisteren naar de Sleutelstad gekomen. In „De kleine Burcht" hebben zij getracht de kwij nende afdeling nieuw leven in te blazen. Vice-voorzitter P. W. Modderman uit Bussum sprak zijn teleurstelling uit over de zeer geringe opkomst er waren meer dan honderd uitnodigingen ver zonden en schetste daarna in het kort de gang van zaken. Het stemde hem vooral ook bitter, dat er van het afde lingsbestuur niemand was komen op dagen. Op zijn verzoek werd een nieuw l "-stuur voor de afdeling Leiden gefor meerd. In dit nieuwe bestuur hebben zitting de heren C. Hamoen, J P. Jon- gejan, H. A. C. W, van Wijk en mej. I. v. d. Bosch. De taken zullen onder ling worden verdeeld. De heer Modderman zette op deze avond o.m. ook het doel van de vereni ging, nl. bestudering van genealogie en heraldiek, in het kort uiteen. Na de pauze werd het woord gegeven aan de conservator van het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag, de heer H. L. Kruimel. Deze sprak over „Het handschrift van onze oudere genealo gen". De heer Kruimel voerde het woord over de genealogen van de zestiende tot en met de twintigste eeuw en over de bronnen, waaruit zij hebben geput in de gebieden Utrecht, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Van de meeste van de genealogen toonde spreker hand schriften, alsmede enkele wapenboeken. ONTSLAG PROF. GALESTIN ALS AMSTERDAMS HOOGLERAAR B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor eervol ontslag te ver lenen aan prof. dr. Th. P. Galestin als buitengewoon hoogleraar in de kunstge schiedenis van Oost-Azie, in het bijzon der die van Indonesië, de Indonesische prehistorie en de Hindoe-Javaanse ge schiedenis aan de Gemeente-Universi teit. Prof. Galestin is enige tyd geleden benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse Rijksuniversiteit. in handige plastic verpakking Voor de dienstpliehtigen van de Kon. Landmacht in Nederland zijn de data vastgesteld, waarop klein verlof in af wachting van groot verlof en waarop groot verlof wordt verleend. Voor hen. die opgekomen zijn voor de eerste oefening in februari 1957 zijn deze data resp. 3 augustus 1958 en 28 septem ber 1958. Viel dc opkomst voor de eerste oefening in april 1957, dan zijn deze data 28 september 1958 en 30 november 1958, voor opkomst in juni 1957: 30 no vember 1958 en 1 februari 1959. in augustus 1957: 1 februari 1958 en 3 juni 1959. in oktober 1957: 3 april 1959 en 3 augustus 1959 en in december 1957: 3 juni 1959 en 3 oktober 1959. Uitgezonderd van deze regeling zijn zij, die zijn opgeleid tot reserve-officier, zij. die van de officiersopleiding zyn ontheven wegens omstandigheden, af hankelijk van hun wil; zij. die van de officiers-opleiding zijn ontheven wegens omstandigheden niet afhankelijk van hun wil. doch reeds tot de rang van ser geant of wachtmeester werden bevor- derd: zij. die zijn opgeleid tot dienst plichtig onderofficier; zij, die van de onderofficiersopleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, afhankelijk van hun wil; zij, die van de onderofficiers opleiding zijn ontheven wegens omstan digheden niet afhankelijk van hun wil, doch gedurende de opleiding tot de rang- van korporaal werden bevorderd; de dienstplichtige korporaals, soldaten der le klasse, en soldaten, die bij de parate troepen een functie ven-uilen, waan-oor een opleiding van (totaal) 7 maanden of langer moest worden volbracht (inbe grepen een eventuele detachering ten behoeve van deze opleiding bij een pa raat onderdeel). Voor hen geldt de vol gende regeling: viel de opkomst eerste oefening in februari 1957, dan zijn de data van ingang van klein en groot ver lof 7 november 1958 en 7 januari 1959. opkomst in april 1957: 9 januari 1959 en 9 maart 1959. in juni 1957: 12 maart 1959 en 7 mei 1959. in augustus 1957: 7 mei 1959 en 3 juli 1959, in oktober 1957: 3 juli 1959 en 3 september 1959, in de cember 19573 september 1959 en 3 no vember 1959. Prof. dr. H. Veldstra thans gewoon hoogleraar Bij K b is met ingang van de dag. waarop hy zijn ambt zal aanvaarden be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, om onderwys te ge ven in de biochemie prof. dr. H. Veld stra, thans buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op Goede Vrijdag zal GEEN huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die perce len. welke gewoonlijk op vrijdag worden bediend, zal nu plaats vinden op zaterdag 5 april e.k., ook in de namiddaguren De ophaaldienst van zaterdag zal. met enige vertraging, normaal doorgang vin den. De Directeur Gem. Retnlglngs- en Ontsmettlngsdienet. In totaal werden 210.000 boeken uitgeleend De secretaris van de Openbare Lees zaal „Reuvens". de heer II. N. van den Berg. kon gisteravond in zijn jaarver slag opnieuw melding maken van een sterke toename van hetaantal uitge leende boeken. Bedroeg dit in 1956 aan volwassenen 114.365 en aan de jeugd 72-295, in 1957 stegen deze aantallen tot respectievelr'- 129.875 en 79.311, een vermeerdering derhalve van resp. 131 - en 9.7% tegen 17 en 18,5 in het voor gaande jaar Ook het ledental gaat nog steeds omhoog; het overschreed in het afgelopen jaar de 3000, een aan tal. dat nooit eerder werd bereikt- Het boekenbezit werd in 1957 aanzien lijk gesaneerd, waardoor het in aantal achteruit ging, doch, mede dank zy nieuwe aankopen, kwalitatief verbeterde. Het omvat thans 35.972 banden, waar van 15.107 romans. 13.864 populair-we- tenschappelijke werken en 7001 jeugd boeken. De lees- en studiezaal werd bezocht door ongeveer 5900, de courantenzaal door circa 4000 personen. De tijdsom standigheden verhinderen de uitvoering van de voorgenomen verbouwingsplan nen. De penningmeester, de heer M. Eek jr„ deelde in zijn jaarverslag mede, dat de exploitatielasten sinds 1953 zijn verdub beld hetgeen het bestuur en het ge meentebestuur niet geringe zorgen heeft gegeven. De totale lasten in 1957 bedroegen per uitgeleend boek 43 cent en de inkom sten aan contributies en leesgelden slechts 8 cent. terwijl de wettelijk voor geschreven overheidssubsidies 20 cent per uitgeleend boek bedroegen Het totale tekort over 1957 beliep f24 720, waarvan de gemeente Leiden reeds f 15 000 als extra-subsidie beschik baar stelde Verwacht mag worden, dat de gemeente ook het resterende tekort voor haar rekening zal nemen. De inkomsten uil contributie en lees gelden bedroegen f16 647 tegen f15 314 in 1956: waardoor 18.6% van de lasten I Dit is het echtpaar Riley uit Hor- I den in het Engelse graafschap Dur ham. de winnaars van het grootste l edrag, dat ooit in een voetbalpool is uitbetaald namelijk ruim twee miljoen gulden. De heer Riley is mijnwerker op een salaris van on geveer tachtig gulden per week. NO IRON OVERHEMDEN KERKO, FABLO f 13.90. f 15.90 WEEKEND SHIRTS BLAZERS, vanaf f 42.50 Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 89 werd gedekt De normale subsidies dek ten 46% van de uitgaven, waarvan de salarispost personeel ad f 57.836 64 de belangrijkste was. De totale uitgaven voorhfpige b^roUng ZfVfS' 4' I ve, schil.ende suggest,es ucgruiuig voor ij-i.i een ge- werden gedaan waarmede de Onenhare raamde uitgavenpost van 198 700 aan- Leeszaal haar vWdeel aal kunnen doel, geeft, hetzelfde bedrag waarop ook de Beide jaarverslagen werden begroting voor 1953 werd vastgesteld. Verwacht, mag worden dat thans de stormachtige ontwikkeling van de laat ste vijf jaren tot staan is gekomen. Naar aanleiding van de jaarverslagen ontwikkelde zich een geanimeerde dis- TIP VOOR DE N.S. IDEEËNBUS Een tip voor de ideeënbus van de Nederlandse Spoorwegen, leverde de controleur der plaatsbewijzen. P. A v d. Raad. werkzaam op het station alhier een prijs van tien gulden op De tip had tot gevolg, dat de comptabel ambtenaar op het station niet meer door doorgaan de refcigers gestoord kan worden. met algemene stemmen goedgekeurd waarbij de voorzitter, mr. P J. Teebaal. woorden van oprechte dank sprak tot de beide samenstellers voor het vele werk dat zij met grote ijver en toewijding voor de Leeszaal verrichtten. De lonen van liet spoorwegpersoneel >v... uucu. I Gistermiddag heeit de looncommissie tenslotte uit de Stichting van de Arbeid de voor- Advertentie) stellen behandeld van de bonden van spoorwegpersoneel met betrekking tot de lonen, waarmede de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen zich akkoord heeft verklaard. Deze voorstellen waren door het College van Rijksbemiddelaars aan de Stichting gezonden om advies. Dit advies is thans vastgesteld en zal aan genoemd college worden gezonden Wij vernemen, dat de strekking dezer J- de Geus en M. A. Vermeulen Een Nederlands bod op Howaldtswerke Tegenstand van de Hamburgse regering (Van onze correspondent In West-Duitsland) Te Hamburg is gesproken over de toekomst van een van de grootste Westduitse scheepswerven, de Ho waldtswerke te Hamburg, waar thans 3000 arbeiders werken. Naar verluidt zou een groot Nederlands-VVestduits concern gepoogd hebben deze werf over te nemen, hetgeen op tegenstand van de Hamburgse regering is gestuit. De Howaldtswerke te Hamburg, de op twee na grootste scheepswerf van West- Duitsland, is bezit van de Westduitse regering en dus in feite een staatswerf. De socialistische burgemeester van Hamburg. Brauer. is er voor. dat dit bedrijf in het bezit van de regering te Bonn blijft. Te Bonn zou men er daar entegen voor voelen de werf te verko pen. waarbij men hoopt circa 30 miljoen mark op te strijken. De belangrijkste gegadigde voor de verkoop is de Dordt- mund-Hörder-Hütten-Unio A.G., waar van het aandelenkapitaal (180 miljoen mark» voor 40 procent in handen zou zijn van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N V. te IJmuiden. Een andere gegadigde zou de Deutsche Bank zijn. Van Hamburgse zijde is er op gewezen dat het hier mede gaat om het wel en wee van byna 10.000 Hamburgers Er zou sprake van zijn, dat de regering van Hamburg zelf voor 25 procent in het kapitaal van de werf zou gaan deelne men. waardoor zij het recht zou hebben een veto uit te spreken bij alle belang rijke beslissingen. In ieder geval heeft de Westduitse minister Lindrath. onder wiens ressort de verkoop valt, aan de Hamburgse regering toegezegd niets zonder Hamburg te zullen doen. De Howaldtswerke in Hamburg leverden in 1957 negen scheüen af met een draag vermogen van 130.055 ton. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elizabeth Marlssa. dr van L. F. Koolloos en M. E Segaar. Arlna Elizabeth .dr van C. A de Graaft en L. Schrlek: Id;i Marleen, dr. van J. W. L. H. Meerten* en M. Mous- sault; Marijke Antoinette, dr van A. F. Roobol en A. van der Staal); Marjon. dr. van D J Wallaart en J. Zwart; Gemma Theresla Maria, dr van N H van Buuren en P G. E van Velzen; Jannle Maria, dr van L. Engel en H. C. Beerenfenger; Arend zn van A. C. van Duijn en T. van Velzen. GETROUWD G. Groenendijk en C. J W Elsgeest. E. voorstellen door de commissie wel ac ceptabel is geacht, al zouden enige tech nische wyzigingen noodzakelijk zijn. Het is te verwachten, dat het College van Rijksbemiddelaars binnen zeer korte tijd een beslissing zal nemen. Het is wel te voorzien, dat omtrent een aantal pun ten nog overleg tussen het college en de regering zal plaats hebben. OVERLEDEN H M. J. van 't Hooft. 62 Jaar. echtgen. echtgenote van J. Jonghloed. van W. F. K. de Kievit; E. Pleket. 81 Jaar, MAANDAG Stadszaal (grote zaal): Prov. Bondsdag CJVF en CJMV. 10 uur voorm. en 1.30 uur nam. Geen erkenning nodig Instituut voor sportleidsters Lyceist kroop op handen en voeten rond Een te Parijs wonende Franse generaalsweduwe vond, dat de vorderingen van haar zoon, leerling van de tweede klasse van de generaalsweduwe, waar zij zeer lang aan de deur aan de praat werden ge houden. voordat zij erin slaagden het huis te be- r,,',1??!' zo"nlet "O*1'? ie twee i In de Eerste Kamer heeft staatsse- Duitse staten elkaar erkennen opdat cretaris Höppener gisteren de hoop uit- nun vertegenwoordigers deelnemen aan gesproken, dat in de loop van 1955 het de voorbereiding van een topconferen- instituut voor sportleidsters (CIOS 2» tie zow ordt gezegd in het bulletin van zal worden geopend, indien met de ge- de Russische ambassade te Bonn. Nader meente Amsterdam overeenstemmine j wordt verklaard, dat het voldoende zou wordt bereikt over de huisvesting. De «..«w ....j.. .v. zyn, dat de belangen van deze staten staatssecretaris wil nagaan of ter be- ding, werken", verklaarde v worden gewaarborgd. strijding van de baldadigheid kan wor- zij. eekleed en speelde als Deze verklaring kan volgens sommige den bevorderd, dat de schoolterreinen kringen misschien beschouwd worden Ook na schooltijd en in de vakanties he als een gedeeltelijke concessie aan het schikbaar worden gesteld voor de jeugd Met indiening van een sportnota bij de Tweede Kamer moet worden gewacht totdat de mogelijkheden van verwezen lijking van plannen zich duidelijker af tekenen dan nu in deze tijd van beste standpunt van de regering-Adenauer, die weigert de Oostduitse regering te er kennen. Zij schijnt evenwel niet vol doende, zo wordt in Bonn gezegd, om de Westduitse regering te laten terugko men op haar standpunt, dat de eenheid dingsbeperking het geval' is Aan de van Duitsland slechts door vrye verkie- voorbereiding van de nota wordt voort- zingen tot stand ton komen. I durend gewerkt. een plaatselijk lyceum.' treden, niet te best waren en zij r. besloot hem van school troffen zijln een te nemen. „Voortaan zal geheel afge- je thuis, onder mijn lei- voormalige ly- - - ceïst. H(j was in pyjj een dier op handen en voeten rondkruipend. Tevens werd toen dui delijk. waarom de politie mannen zo lang hadden moeten wachten, voordat ?ij werden binnen gelaten het bleek, dat men inder Het merkwaardige geval deed zich echter voor. dat men de jongen nadien nooit meer zag. Ongerust geworden buren besloten tenslotte er was toen bijna een jaar verstreken de politie van een en ander in kennis to stel len. Gendarmes begaven op zijn schouders hin gen Dokters, die de jongen onderzochten, bevonden dat hij lichamelyk niet had geleden, doch dat hij een ernstige geestelijke schok had gekregen. iv 8111 wat de e«meraals- nviama weduwe betreft, die op zo pyjama merkwaardige wijze de leiding der ontwikkeling van haar zoon van de school overnam: zij wordt thans door drie psychia ters onderzocht, nadat de rechter haar eerst in staat van beschuldiging had gesteld wegens vrij heids beroving, met de be haast de haren van de paling, dat zn voorshands jongen had geknipt, die, niet zal worden gearres- zioh naar de woning van toen de politie belde', nog toerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3