JAN VONK hj kiT Voor BEHANG! „Herr Bundesbiirger" heeft behoefte aan luxe enorme en comfort Menu voor de Paasweek Fanfaiii won de eerste slag bij de kooiende Italiaanse verkiezingen Het ongeluk begint als hij alles wil hebben maar dat moois niet meer betalen kan Jachtige houding zonder humor Christen-democraten profiteren van verdeeldheid der anderen KAUWEN Honden in Engeland geëerbiedigd maar verachting voor de katten 97ste jaargang Donderdag 3 april 1958 Zesde blad no. 29408 Moment-opname van West-Dnitsland (I) (Van onze correspondent in West-Duitsland) Vijf en twintig jaar geleden gaf men Hitier de kans om Duitsland te nazi- ficeren - vandaag de dag vliegt men elkaar in het parlement van de Bondsrepu bliek in Bonn in de haren, waarbij men zich niet ontziet de minister van Defensie Strauss als een mogelijke oorlogsmisdadiger voor te stellen. Twintig jaar geleden vertrapten Duitse laarzen de Oostenrijkse onafhankelijk heid, thans is de oppositie te Bonn bereid om der wille van de schim „Duitse eenheid", elementaire democratische rechten als vrije verkiezingen als een baga tel te behandelen teneinde de massa een glimp van hoop op die eenheid te geven. De gemiddelde burger van de Bondsrepubliek, Herr Bundesbiirger, is van dit alles bepaald niet ondersteboven. Tien jaar geleden kreeg hij veertig mark om de geldzuivering te vieren. Thans zwemt hij in de vijver der welvaart. Thans Is zijn belangstelling voor politiek minimaal: nog nooit bestond er in Duitsland zo'n be hoefte aan kranten, die men in tien minuten kan uitlezen als thans. Politiek? Nee. Welvaart? Ja. Nog nooit was de bontmantel, die tenslotte niet gekocht wordt om te verwarmen, maar om de eigen welvaart te accentueren, zo overbodig als In het huidige West-Duitsland: iedere vrouw schijnt namelijk thans zon kledingstuk te bezitten! En waar iedereen in het bont gekleed gaat, daar dient men naar andere uiterlijke tekenen van welvaart te zoeken Belangstelling voor politiek is gering Herr Bundesbiirger gelooft het wel. Hij is au fond net zo ongevoelig voor de atoomdebatten te Bonn als de gemiddel de Fransman voor de kabinetswisselin gen te Parijs en als de gemiddelde Ne derlander voor het verschijnsel van de met portefeuilles rammelende ministers in Den Haag. Als men in zijn hart zou kunnen kij ken, zou men waarschijnlijk ontdekken, dat de hele Duitse eenheid hem gestolen kan worden. Zijn gezond verstand zegt hem, dat die eenheid al lang niet meer zijn zaak is, maar een facet van een wereldtegenstelling. Datzelfde gezonde verstand zegt, dat je niet in een paar jaar kan overschakelen van de voedsel distributie inclusief de gehele bonnen boel van Oost-Duitsland, naar de vrije markteconomie van het Westen. Ach, dat gezonde verstandhet doet de Bun desbiirger over veel innerlijke onrust veroorzakende dingen heenstappen. Moordenaars onder ons Een paar maanden geleden schudde een Hamburgs weekblad Herr Bundes biirger even wakker door een foto te publiceren, waarop enkele ex-SS-ers voor een rechtbank stonden, die in de oorlog als beesten te keer waren gegaan. „Die Mörder sind unter uns" stond er onder. Maar dergelijke processen zijn hier aan de orde van de dag en je kunt niet verontwaardigd blijven. Onder ons be vinden zich in elk geval vele moorde naars: het kan de vriendelijke zaken man zijn, met wie we over importzaken spreken. Of de conducteur, die tot door lopen maant. Ex-S.S.-Sturmbannführer Gottschalk, die thans te Neurenberg terecht staat, is er zo een. Hij moest (zoals men reeds eerder in deze kolom- nen uitvoerig heeft kunnen lezen) op bevel van een S.S.-generaal drie burgers executeren, die in april 1945 een paar zestienjarige Hitlerjongens hadden ont wapend. „Ik heb de Hitlerjongens ge zegd, dat ze bij de executie aanwezig konden zijn. ze hebben kisten gebracht, waarop de veroordeelden moesten klim men. Toen we de drie veroordeelden ijzerdraad-stroppen om hun hals hadden gedaan, stootten de Hitier-jongens de kisten omver", zei Gottschalk rustig, anno 1958. Realistische jeugd Dat is het vreemde van dit land: ener zijds de herinnering aan niet te vergeten ellende, anderzijds de vriendelijkheid van Herr Bundesbiirger en de zijnen. Ener zijds de moordenaars onder ons", ander zijds verkwikkende burgerzin en de moed om te allen tijde van het leven iets te maken. De Westduitse jeugd is er een voorbeeld van. Goed, ze is net zo opper vlakkig als die in andere landen. Ze zweert bij hysterische jazz, ze is inzake liefde bepaald niet onschuldig als een pasgeboren lam. Ze heeft het ook moei lijk tengevolge van het feit, dat in West- Duitsland zo bijzonder veel moeders in een baantje werken. Maar ze is realis tisch. Toen de eerste dienstplichtingen enkele weken geleden afzwaaiden, zei den verscheidenen van hen: „Het leger heeft vergeten zich te bekommeren om ons als mensen. De militaire dienst zelf was veel te laks. In de eerste de beste voetbalclub hebben we een zwaar dere training doorstaan dan in het nieuwe Duitse leger". Even koel en rea listisch toonden de studenten van Mün- chen zich enige maanden geleden. In deze stad was de Ludwig-Maximilian- universiteit herbouwd en de vraag was of men nu ook de spreuk van Horatius „Dulce et decorum est pro patria mori) liet is heerlijk en eervol voor het vader land te sterven) weer aan zou brengen. De grote meerderheid der Miinchener studenten stemden tégen deze spreuk, omdat ze genoeg had van „sterven voor het vaderland" en hield het op een andere spreuk, te weten „Mortui viven- tcs obligant" (de doden verplichten de levenden Genot en zorgen Zet dit alles veel zoden aan de dijk bii de beoordeling van de huidige situa tie van Herr Bundesbiirger? Hij werkt van 's morgens vroeg tot tegen de avond, van maandag tot en met vrijdag; za terdag heeft hij meestal vrij. Hij staakt als zijn vakbond het nodig acht. Hij interesseert zich wat de politiek betreft allereerst voor vraagstukken betreffende zijn belasting, pensioen enz. Hy haat experimenten en stemt daarom, tenzij geremd door zijn vakbonds ideeën, graag voor Adenauer. En Herr Bundesbiirger wil nu wel eens genieten van de tele visie: opgewonden geraakt hij niet door het uitgezonden parlementaire duel te Bonn. wel door de uitzending van de voetbalwedstrijd DuitslandSpanje, tij dens welke strijd de straten van vele steden uitgestorven leken en vele be drijven twee uur lang het werk hadden stilgelegd! Ook een auto wil hij wel hebbenn en dan een goede auto! Het aantal standaard-auto's van het type Volkswagen, Opel Olympia en Ford Taunus is gering. Men koopt liever het duurdere en meer luxueuze type. Ford- Keulen heeft onlangs meegedeeld, dat de behoefte aan luxe zó groot is in Wes't- Duitsland, dat van honderd kopers van de nieuwe Ford-Taunus, zeventig het luxe-model prefereren! Naast de tele visie en auto: de ijskast, de eigen woning, met belastingvrijstellingen, het ontbijt met orange juice, de buiten landse vakantie, de wintersport, de was machine en de radio-grammofooninstal latie. De gevaarlijke grens Eoonomen vertellen, dat er geconsu meerd moet worden. Laat men in de grote Duitse steden paleizen bouwen voor industrieën en verzekeringsmaat schappijen. Laat men daarin toch won derlijke architectonisch0 kunstdingen zetten. Laat alles zwemmen in com fort, zeggen ze. Want Westduitslands vrije economie kan slechts bloeien als er vraag is, als er behoefte is aan con sumptiegoederen. We moeten steeds ho ger, steeds méér Herr Bundesbiirger is daar vóór. Het ongeluk begint voor de West duitser als hij alles wil hebben, maar het niet kan betalen.Als hij het goed vindt, dat zijn vrouw haar kinderen alleen laat, teneinde er wat bij te verdienen. Velen naderen die grens. Zij worden er verbeten door, zij ljjken daardoor in het openbaar zonder humor (waar in West- Duitsland worden in treinen en trams grapjes gemaakt, zoals we dat in België en Nederland kennen?). Het is de jach tige houding, die ertoe leidt dat men zich af en toe in West-Duitsland af vraagt of „een beetje crisis" bij de ge wone mens niet een noodzakelijk schokje zal teweeg brengen, waardoor hij wak ker zal worden uit de roes van de wel vaart. Actie van de rede Oostzone tegen Westduitse leger (Van onze correspondent ln West-Duitsland) De communistische autoriteiten in de oostzone van Duitsland houden ervan in het Westen te stoken. Ze ontwikke len tegenwoordig een haast koortsach tige activiteit om het moreel vade 1 troepen van de Westduitse Bondsrepu bliek te ondermijnen. Bij tonnen wor- den pamfletten, tijdschriften en getyp- i te „brieven" door het ijzeren gordijn j naar het Westen gesmokkeld, waarin de Westduitse soldaten zonder veel om haal worden opgewekt ongehoorzaam tegenover hun meerderen in het leger te zijn en gewoonweg te deserteren. Ook j worden daarin felle aanvallen op de j NAVO gedaan, die natuurlijk als een instrument van het „Amerikaanse im- I perialisme" wordt bestempeld. Het grootste gedeelte van dat rode propagandamateriaal wordt in gesloten couverts aan de Westduitse soldaten gestuurd. Soms zien de geschriften er j op het eerste gezicht als reclameboek- i jes, folders van vreemdelingenverkeers- (Advertentie) K J EEN»GOEO HORLOGE! ■i yÊ De 5e april zal zeer zeker in het teken staan van voorbereidingen voor de paas dagen, d.w.z., dat ct dus een menu moet worden samengesteld, dat een bijzonder feestelijke Indruk maakt en dat desondanks niet teveel tijd vergt! Dit blijkt geen gemakkelijke opgave, maar met wat goede wil en vindingrijkheid ?STfSaSb^k?il%™tdredent6S"^nr I-W* paasdagen toch zeker iets flenrigs opgedist worden, gerechten, welk. dere opera uit. Als afzenders staan ons het gevoel geven, dat de lente nu toch werkelijk gaat komen! Daarbij «1 dan ln de eerste plaats gedacht worden aan eieren en spinazie, die beide toch het begrip „voorjaar" wel heel sterk vertegenwoordigen- En dus voor de le paasdag: ZONDAG gevulde eieren gegarneerd met radijsjes en blaadjes veldsla, spinazie, aardappelen, paaspudding. spinaziesoep, varkenstong met zure eiersaus, doperwten, aardappelpuree, chocoladebakjes. tongragoüt, rijst, veldsla, broodschoteltje met sucade en rozijnen. rijstkoekjes met kaas, andijvie, aardappelen, koffievla. gemengde stoofschotel met rookworst, beschuitbollen met roomvla gevuld. gebakken bokking, knolraap, rauw gebakken aardappelen, karnemelkvla. macaroni met gebakken nier en kerriesaus, fruit. soldatenverenigingen, gewezen officie ren en soldaten, verzekeringsmaat schappijen, loterij kantoren, reisbureaus en uitgevers vermeld. Het hoeft niemand te verwonderen, dat het materiaal vol vervalsingen staat. Dikwijls worden zogenaamde af schriften van zeer onaangenaam klin kende brieven van militaire aan civiele instanties afgedrukt, die in werkelijk heid nimmer zijn geschreven. Men heeft Westduitse postzegels op de zendingen geplakt en ze zijn dus pas aan deze kant van het ijzeren gordijn op de bus gedaan. De rode Oostzone geeft voort durend miljoenen marken voor deze actie tegen de Westduitse strijdkrachten uit. MAANDAG WOENSDAG DONDERDAG Schiphol vaste haven in Amerikaanse wereldvlucht Morgen zal het eerste toestel van de rond-de-wereld-vluchten uitgevoerd door door de Pan American World Airways om 18.50 uur op de Amsterdamse lucht haven landen. Dit toestel komt van Hongkong en heeft als eindpunt Phila delphia. Het is de eerste maal, dat Amsterdam een geregelde verbinding heeft met Hongkong en terug. Uit Hongkong worden enkele geschen ken meegenomen, bestemd voor de bur gemeesters van Amsterdam en Rotter dam, alsmede voor de voorzitters van de Kamers van Koophandel van beide ste den. De geschenken bestaan uit Boed dhabeelden en modellen van jonken, vaartuigen die veel in de mavenstad Hongkong worden gebruikt. O ZATERDAG ReceptPaaspudding 1 liter melk. 100 gr. maïzena, ci troenschil. 80 gr. suiker. 1 thee lepel cacao, roze en gele kleurstof, sinaasappelsaus. De maize na met koude melk aanmen gen. De rest van de melk met de ci troenschil aan de kook brengen en bin den met de maizena. De citroenschil er uit halen, de suiker erdoor roeren en het grootste gedeelte van de pudding massa in een met koud water omge spoelde vorm overdoen. De rest van de geeft uw zenuwen rust (Van onze Romeinse correspondent) Sedert maanden vroeg men zich in Italië af: zullen er verkiezingen zijn alleen voor de Kamer van Afgevaardigden of ook voor de Senaat? Thans is de beslis sing gevallen: beide Kamers zullen geheel worden vernieuwd. Hetzelfde is ge beurd in 1953, terwijl bij de eerste verkiezingen na dictatuur en oorlog (in 1946 werd de grondwetgevende vergadering gekozen) in 1948 vanzelfsprekend beide Kamers tegelijk werden geïnstalleerd. Maar de Grondwet zegt uitdrukkelijk, dat de Kamer van Afgevaardigden vijf en de Senaat (Eerste Kamer) zes jaren in functie blijft. Het is een van de zeer weinige punten van verschil tussen de beide Kamers, die hier vrijwel gelijke rechten hebben en op gelijke wijze haar werk zaamheden verrichten. Dat verschil tussen vijf en zes jaar werd niet zonder reden door de grond wetgevende vergadering vastgesteld. Er werd tijdens de debatten zeer uitdrukkelijk op gewezen dat het verkeerd zou zijn, wanneer het land iedere vijf jaar geheel zonder volksvertegenwoordiging zou blijven. Dit betekent immers, dat de regering die aan het einde van een vijfjarige periode aan de macht is en dus „de ver kiezingen maakt" (hetgeen in Italië tamelijk letterlijk mag worden opgevat!) zonder enig toezicht van de zijde der volksvertegenwoordiging te werk zou kunnen gaan. Spaanse geest en steeds groter invloed van kerk en Vaticaan op de Italiaanse politiek te verhoeden, zouden de an dere partyen één iyn moeten trekken. Negatieve „overwinning" Helaas is dit onmogelyk. omdat er in Italië nog steeds een grote communisti sche party bestaat, waarmee de demo cratische lekenpartijen niets van c'oen willen hebben. De socialisten, die een tegenwicht zouden kunnen vormen, in dien de verzoening tussen Nenni en Saragat tot stand zou gekomen, blyven gescheiden. Het is, van democratisch standpunt bezien, een van de meest ne gatieve „overwinningen" der christen democraten (gesteund door het Vati caan) geweest, dat zij de byna wanho pige pogingen van Nenni om alle banden met de communisten te verbreken, heb ben tegengewerkt en verijdeld. De christen-democraten hebben nu eenmaal een sterk „links gevaar" nodig, om zeker te zyn van de paar miljoen stemmen van niet-katholieken, maar anti-communistische burgers, waarop hun machtspositie berust. ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Gevaar van dictatoriaal partijbewind a la Spanje Bij die gelegenheid hebben de chris ten-democratische Senatoren de werk zaamheden van de Senaat eenvoudig geboycot. T„ inca zij weigerden hun stem uit te brengen In 1953 eindigde de vyfjarige periode en daar voor een wet, die verandering met een soort algemene veldslag in de van de grondwet betekent, een meerder- Senaat op palmzondag van dat jaar. Er heid van twee derde wordt vereist, kon moest gestemd worden over de hervor- l de wet njet worden behandeld. Ook an- ming van de kieswet, een hervorming, die aan de groep partijen, welke 50% van alle stemmen zou behalen (degenen die in aanmerking kwamen waren: christen-democraten, sociaal-democra ten. republikeinen en liberalen, in een democratisch front verenigd) twee der de van het aantal zetels toewees. In de Senaat kwam het tot een onge hoord rumoerige zitting, dat eigenlijk nooit met zekerheid kon worden vast gesteld wie vóór en wie tegen had ge stemd! Het was absoluut uitgesloten, dat by het hels rumoer van de tafels, stoelen, microfoons enz., die werden vernield en waarmee de Senatoren elkaar te lijf gin gen, iemand kon verstaan of er „ja" dan wel „nee" werd geantwoord. President Einaudi meende op dat ogenblik gerech tigd te zijn de Senaat te ontbinden. Boycot tegen hervorming Deze keer liggen de papieren geheel anders. Natuurlyk heeft de president der republiek het recht op ieder ogenblik één of beide Kamers te ontbinden. Dit staat in de grondwet. Er is dan ook niemand die het besluit van president Gronchi zal laken Maar wel vragen velen zich af of er niet pressie is uitge oefend op de president. Reeds maanden geleden heeft Fanfani in een rede te Bologna bijna geëist, dat de Senaat ont bonden zou worden. Daarna is een wet in behandeling genomen om samenstel ling en bevoegdheid van de Senaat te wyzigen. De senatoren wilden een beperkte her vorming. die voornamelijk daarop neer kwam, dat het aantel Senatoren dat beslist te klein is, gezien het vele werk dat zy moeten doen in de commissies zou worden uitgebreid. De Kamer van Afgevaardigden wilde een veel verder doorgevoerde hervorming van de Senaat waartoe grondwetsher ziening nodig was. Het wetsvoorstel moest dus in tweede behandeling op nieuw worden voorgelegd aan de Senaat. dere wetten, o.a. die op de instelling van nieuwe provincies, moesten blijven lig gen omdat de christen-democraten, wel dra gesteund door fascisten en monar chisten, de werkzaamheden saboteerden. Dit geval werd opgeschroefd en voorge steld als een ernstig conflict tussen de beide Kamers van het parlement. Het gevolg was, dat president Gronchi. na zeer rijp beraad en overleg met verschei dene hooggeplaatste personen (o.a. met De Nicola, de eerste president der repu bliek, die verklaarde geen aanleiding te zien tot ontbinding van de Senaat), beide Kamers naar huis zond. Absolute meerderheid De eerste minister Zoli is zover gegaan te verklaren, dat de grondwet dit voor schreef. De ontbinding van één Kamer zou volgens hem uitzondering, die van beide regel zijn. De bejaarde eerste minister heeft een speciale gave om zijn tegenstanders door onverwachte opmer kingen te irriterenIn werkelijkheid komt de zaak hierop neer, dat Amintore Fanfani, de man die De Gasperi is op gevolgd als partysecretaris der christen democraten aan zijn partij de kans wil geven vijf jaar lang ongestoord over het wel en wee van Italië te beschikken. Hij hoopt waarschijnlijk tevergeefs, op de absolute meerderheid. Van een zeer grote relatieve meerderheid is hij zeker Is deze groot genoeg dan krygen wy een regering-Fanfani, hetgeen betekent een toeneming van het clericalisme en een streven om van Italië een tweede Spanje te maken. Fanfani zou het byzonder on prettig hebben gevonden, wanneer na één jaar het kiezerskorps opnieuw zou worden opgeroepen en allicht kritiek zou oefenen op het beleid van zijn regering Om zich ius volle vyf jaar „rust" te ver zekeren. beeft hij het zo aangelegd, da: de president min of meer genoodzaak: was de Senaat te ontbinden. Het is een bewys van de handigheid van deze zeer eerzuchtige partijleider. Om het ergste dan natuurlyk naar grootste keus, laagste prijs. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ HAARLEMMERSTRAAT 81 TELEFOON 22580 Dividend Koninklijke f. 5.per aandeel De Raad van Commissarissen en de directeuren van de N.V. Kon. Ned Pe- I troleum Maatschappij hebben besloten, aan de op 20 mei 1958 te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over het boekjaar 1957 I een dividend in contanten uit te betalen i van in totaal f 5.— op elk der per 31 de cember 1957 uitstaande 6.0.818 280 aan- j delen en van f 3.50 op elk der sedertdien uitgegeven 7.602.285 nieuwe aandelen. In het bedrag van f 5,— is begrepen een j interimdividend van f 1,50, dat in no vember 1957 op elk der toen uitstaande I 60.818.280 aandelen betaalbaar werd ge- I steld- Over 1957 bedroeg het nettoresultaat van de Kon. Shell groep, na aftrek van belastingen, ponden sterling 212 721.031, tegenover ponden sterling 179.528 055 in 1956. De toeneming van 18% vloeit voort i uiteen uitbreiding van alle fasen van 1 hetbedryf der groep. Miljoen ongewenste poezen per jaar (Van onze Londense correspondent) Het is niet zo leuk om een kat te zijn in Enge land. Honden hebben het ie ter. Zij behoren nu een maal tot de meest ge- "specteerde wezens in d° Britse samenleving Als automobilist mag je een kat zonder meer overrij oen en dood langs de wee laten liggen. Wanneer ei -chtereen hond tussen je wielen komt. moet je di: >genblikkelijk rapporte en aan het dichtstbij ijnde politiebureau En «verreden mens krijgt oei •f twee regels in de krant en overreden hond min tens tien Natuurlijk, de hond ls belastingbetaler, of liever: te weten een soort r.-k. regime in zijn baas of bazin. De fis cus trekt zijn neus op voor een kat. Elk jaar zijn er meer dan een miljoen katten, die als ongewenst worden beschouwd Een aantal wordt eenvoudig de deur uitgezet Andere worden zo slecht behandeld, dat ',e wegrennen en wild worden. De rest wordt door hun eigenaars naar het asiel gebracht om te worden afgemaakt. Dage lijks worden er alleen ai in de gebouwen van de dierenbescherming dui zend jonge, gezonde kaf *°n ter dood gebracht Men maakt zich dan ook u-vig ongerust over he' steeds klemmerder vraagstuk van de zwerf katten. Ten opzichte van le hond bezitten de mees te mensen een behoorlijk verantwoordelijkheidsge voel. maar aan katten hebben velen maling. Ve len schaffen zich een Jon ge poes aan als speelgoed voor hun kleuter, maar talrijke katjes worden dermate mishandeld, dat te de vlucht nemen. De moeilijkheid is, dat er teveel katten worden geboren. De dierenbe scherming waarschuwt, ln geen geval katten te ver drinken. maar ze pijnloos te laten afmaken. Aanbe volen wordt de veearts operatief te laten ingrij pen om een katten-sur olus te voorkomen De geschiedenis is bekend van een kat. die 107 jon den had en wier nakome lingschap in twaalf Jaar 1204 was pudding in 3 porties verdelen, door de eerste portie de cacao, door de tweede wat gele kleurstof en door de derde een paar druppels roze kleurstof roeren. 6 eierdopjes (omgespoeld met water) met de verschillende kleuren pudding vullen (dus voor iedere kleur 2 eierdopjes ne men) en koud laten worden. De pudding op een schaal storten, afwisselend de verschillend gekleurde „eieren" erom heen schikken, wat sinaasappelsaus er omheen schenken en de rest er apart by serveren. Recept: Chocoladebakjes 1-persoonsschaaltjes vullen met chocoladevla en garneren met bit terkoekjes en slagroom. Recept: Gemengde stoofschotel 500 gr. kool, 300 gr. selderij knol, 250 gr. prei, selderij groen, 1.5 kg. aardappelen, rookworst, 50 gram roomboter, zout. De kool in repen snijden, de selderij - knol in dobbelsteentjes, de prei in rin gen en dit alles met de roomboter gaar smoren. De in stukjes gesneden aardap pelen erdoor doen en goed warm laten worden. Het gewassen en gesneden sel der ij groen toevoegen en de stoofpot zo nodig met iets melk vochtiger en met zout op smaak afmaken. De worst apart gaarkoken en er by presenteren of in plakjes gesneden door de stoofpot men gen. Bti STILSTAAN Mm»» dm BCBOUWDC WEL OF GEEN LICHT By avond behoeft door een stilstaand voertuig op de rybaan binnen de be bouwde kom, geen verlichting te wor den gevoerd indien het zich geheel be vindt binnen een afstand van 30 meter van een brandende straatlantaarn waardoor het direct wordt verlicht Doch ook wanneer aan al deze voor waarden is voldaan is het nog geen wet van Meden en Perzen, dat het overige rijverkeer dan ook het voertuig altyd tydig zal zien. Hierby spelen een aantal factoren een rol: de toestand van het wegdek (droog of nat); strekte en hoogte van de straatlan taarn; plaats van het voertuig ten opzichte van de lantaarn; soort van de carrosserie (llmmend of donker en dof weersomstandigheden. Wist U, dat zelfs als een auto zódanig is geplaatst dat aan alle wetteiyke voor waarden is voldaan, het tóch kan voor komen, dat hij door het verkeer te laat wordt opgemerkt? De eigenaar is dan strafbaar! Een goede ANWB-raad is: verhoog zichtbaarheid van uw auto door op de achterzyde reflecterende rode strips aan te brengen. Wilt U dit ook nog aan de voorzyde doen, dan moeten het daar witte zijn. Denkt U er voorts aan, dat niet alle straatlantaarns de gehele nacht biyven branden. In vele gemeenten wordt na een bepaald uur op nachtverlichting overgeschakeld, hetgeen betekent, dal een aantal lantaarns wordt gedoofd. Staat uw auto onder zo'n lantaarn dan bent U formeel in overtreding na dat de lantaarn is uitgegaan Indien een hoes over de auto is aan gebracht. dan wordt dit by avond min der zichtbaar door de mindere reflectie en de over het algemeen grauwe kleur. Ook dan vormen lichtreflecterende strips op de hoes een uitkomst!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17