de Oók al aan de sigaar? Australië verwacht binnenkort honderdduizendste Nederlander namen Engeland van elkaar over In loop der eeuwen en Nederland veel Dit land deed niet spoot 200 regering Fabrieken verrijzen aan bestedingsbeperking miljoen in de allerwegen economie Culturele ontwikkeling in de VS toont een bemoedigend verloop Invloeden werken nog altijd door Poolse Stalinist en anti-semiet Stefan Matuszewski in ongenade 97ste jaargang Donderdag 3 april 1958 Vijfde blad no. 29408 (Van onze correspondent in Sydney) Als straks de honderdduizendste Nederlander in Australië aankomt, v/il de Nederlandse gemeenschap in dit vijfde werelddeel dat feit niet ongemerkt laten voorbijgaan. Zij heeft het plan van haar gevoelens tegenover het land, waar haar leden een nieuw bestaan hebben opge bouwd (of bezig zijn op te bouwen) te laten blijken door een openbare ('emonstratie. En deze komt dan in een periode, waarin de toekomst van Australië weer goudgerande wolken van verwachting opwekt. Want ondanks een zekere werkloosheid ondergaat het land een ,.boom"-periode, die slechts geëvenaard wordt door de hausse van acht jaar geleden. Australië mag zich gelukkig prijzen, dat de omvang van het werk lozenleger tot betrekkelijk bescheiden proporties beperkt is gebleven en in februari zelfs met vijfduizend is verminderd tot 20.000 steun- trekkenden. Nieuwe bauxietstad Ook Ford blijft niet achter. Deze fa briek zal een nieuwe auto gaan maken, zo iets als het Daf-je in Nederland. Ford zal er 93 miljoen gulden in ste ken. De fabriek wordt gebouwd in Broad meadow, Victoria. Zij zal 200 auto's per dag afleveren en werk geven aan bijna drie duizend arbeiders. Qantas, de vliegmaatschappij, die kort geleden de vluchten om de wereld heeft ingeluid, heeft zo juist een nieuw kan toorgebouw in Sydney laten bouwen, dat ettelijke miljoenen heeft gekost. Daarbij laat zij het niet Zij zal nu vijftig mil Enorme investering Een half jaar geleden zag het er naar uit. dat de werkloosheid zich zou uit breiden tot catastrofale omvang. Thans Lc het aspect veranderd. Er zijn tot op beden zelfs geen moeilijkheden gecon stateerd onder de Nederlandse immi granten. De opbrengst van de wol is weliswaar verminderd met vijfhonderd miljoen gulden (tot 2100 miljoen gul den). maar hoewel dit een vijfde minder Is dan het vorige jaar kan Australië zo'n Stootje best velen. Fabrieken verrijzen zelfs weer uit de grond als paddestoelen. Dit is aan een samenstel van factoren te danken, waarbij ook de federale regering zich niet onbetuigd heeft ge laten. In plaats van „bestedingsbeper king" toe te passen heeft zij resolute stappen ondernomen om de werkloos heid de kop in te drukken. Zij heeft tweehonderd miljoen gulden in de economie gespoten door 70 miljoen gulden aan kredieten te verlenen uit eigen fondsen en aan particuliere banken vrijheid te geven 130 miljoen gulden aan voorschotten te verlenen. Daardoor kan nu met voortvarend heid worden begonnen met de uitvoe ring van meer grote openbare wer ken en huizenbouw. Over de woning nood zijn al zoveel tranen gestort, dat de regeringsmaatregelen gewerkt heb ben als de glimlach, die ze meteen heeft gedroogd. Belangrijk industriecentrum De arbeidsmarkt ziet er gunstig uit. De sombere woorden over de donkere toekomst van Australië ..beperkt het aantal immigranten", zei de Arbeiders partij kunnen we gerust vergeten. Overal heerst vernieuwde activiteit, die cm mensen roept. De Staalfabriek Broken Hill Pro prietary Co. Ltd., die zich als een poliep over geheel Australië uitstrekt, heeft besloten een nieuwe fabriek te bouwen in Whyalla, Zuid-Australië. Zij zal er 250 miljoen gulden in steken. De staats bon ingbouwcommissie heeft toegezegd 1500 huizen te bouwen voor de arbeiders die in de nieuwe fabriek komen te wer ken. De bevolking van Whyalla zal er wel bij varen. Er wordt gerekend op een verdubbeling van de bevolking van 1C000 tot 20.000. Whyalla belooft een belangrijk indus triecentrum te worden, want Ampoi Pe troleum Ltd.. die vele miljoenen guldens gestoken heeft in onderzoek naar olie in West-Australië, zal in Whyalla een tankschip van 32.000 ton laten bouwen. De kosten van deze grote tanker bedra gen 25 miljoen gulden. Ook hier heeft de regering onderdak toegezegd voor de arbeiders, die voor de bouw van de tan ker nodig zijn. Zij zal 450 huizen voor hen bouwen. Een Australische autofa- briek, General Motors Holden, zal 77 miljoen gulden steken in de uitbreiding van haar fabriek in Sydney (7 miljoen gulden), in Woodville (Zuid-Australië) 40 miljoen gulden, in Elizabeth bij Ade laide (25 miljoen gulden) en in Fisher men's Bend in Victoria (4 miljoen gul den), om de produktie met 25.000 auto's per jaar op te voeren tot 125.000. Dit be tekent dat er o.a. 1400 meer arbeiders geplaatst kunnen worden in de Eliza beth. Deze fabriek heeft sinds de oorlog al bijna vijfhonderd miljoen gulden in uitbreiding gestoken. Voorprogramma Kon. Marine Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin- eiën" vaart ten behoeve van de oplei dingen in Europese wateren. Hr. Ms. onderzeebootjager Utrecht bevindt zich in Nieuiwediep. Hr. Ms. onderzeeboot jager Overijssel wordt in het begin van deze maand buiten dienst gesteld. Hr- Ms. onderzeebootjagers Groningen en Drenthe doen dienst in de Zuid-Oost- Aziatische wateren. Hr. Ms. fregat Evertsen is in Ned Nieuw-Guinea ge stationeerd. Als laatste onderzeeboot.jager van het aanbouwiprogramima wordt op 10 april Hr. Ms. Amsterdam in dienst gesteld. Het schip gaat daarna naar Den Helder. Hr. Ms. fregat Van Speyk oefent in de Caraibische wateren en is ter be schikking van de commandant zee macht in de Nederlandse Antillen. Twee squadrons mijnenvegers oefenen in de Noordzee. Dag der verzamelaars De „Dag der verzamelaars", die vorig jaar voor het eerst in Amsterdam werd gehouden, is voor dit jaar vastgesteld op zondag 18 mei a s. in de Koopmans beurs te Amsterdam. De Nederlandse Vereniging „De Ver zamelaar", afdeling Amsterdam, is de organisatrice van deze internationale ruilbeurs en van de daaraan verbonden nationale tentoonstelling, welke laatste reeds op zaterdagavond 17 mei zal wor den geopend. Meer dan 80 exiposanten zullen hun verzamelingen tentoonstellen. Hiertoe behoren niet alleen postzegels, sigaren bandjes. suikerzakjes, luciferm erken, bierviltjes en tinnen figuren, maar ook ..magische gedenkwaardigheden", bad handdoeken. antieke kinderboeken (men zal het eerste in Nederland uitgegeven kinderboek kunnen zien), opera's en vlugschriften. Gezien de belangstelling van het vorig jaar wordt ook thans druk bezoek uit binnen- en buitenland verwacht. Een Belgische verzamelaarsclub heeft haar komst reeds aangekondigd. van het vliegveld in Sydney. Dit is ech ter een peuleschilletje vergeleken bij de 195 miljoen gulden, die de federale re gering gestoken heeft in de bouw van een kortgeleden geopende munitie fabriek in St. Marys, bij Sydney, om niet te spreken van de miljoenen ver slindende bouw van een kernreactor in Menai, midden in een verlaten land streek. waarnaar de bewoonde wereld door de snelle uitbreiding van Sydney steeds verder haar armen uitstrekt. In het uiterste noorden van Australië werkt men aan de vestiging van 'n nieu we bauxietstad (bauxiet is de grondstof voor aluminium), maar zover behoeft u niet te gaan. want in Sydney zelf ver rijst de ene fabriek na de andere. Nieuw Zuid-Wales en Victoria wed ijveren het hardst om nieuwe indus trieën aan te trekken. Nu de bouwvak ken een belangrijke opleving te zien zul len geven, zullen aanverwante indus trieën volgen. Reeds heeft minister pre sident Menzies een fabriek voor de fa bricage van Formica-bouwmateriaal ge- cpend. De kapitaalsinvestering bedraagt acht miljoen gulden. Meer dan 120 ar beiders hebben er werk gevonden Australië kan met zijn geringe bevol king van iets nieer clan negen miljoen (1314 miljoen in 1970) de financiering niet alléén opbrengen. Aan buitenlands kapitaal is in de laatste tien jaa- vijf miljard gulden belegd, waarvan ^4e- derde uit Engeland en de rest uit Ame rika en Canada en enkele andere lan den. Het gemiddelde werkelijke natio nale inkomen per werkende mens is ge stegen met een vijfde van 8500 gulden tot meer dan tienduizend gulden per jaar. U kunt er zeker van zijn, dat de Nederlandse immigrant daarin een be- Sterk gestegen belangstelling voor musea, concerten en lezen van serieuze boeken joen gulden besteden aan verbeteringenlangrjjk aandeel neemt! Advertentie) Grotere zelfstandigheid in opvatting en prestatie Het zit de Amerikanen in het bloed geregeld een blik in het verleden en in de toekomst te werpen teneinde na te gaan hoe het met hen als collectieve eenheid gesteld is. De resultaten van het onderzoek naar de vorderingen, welke in de loop der jaren zijn gemaakt, zijn thans neergelegd in een rapport van een zo abstract onderwerp als de culturele neigingen van het Amerikaanse volk. Dit rapport is een samenvatting van een rondetafel-conferentie, die op ini tiatief van de Yale-Universiteit en de Raad voor reclame de laatste jaren ge regeld gehouden wordt. Het doel van dit culturele onderzoek was „een oordeel te vormen over de mate, waarin het volkskapitalisme" - zoals men het Amerikaanse economische stelsel is gaan noemen - „ons louter een op grond van technische vindingen ge baseerd materialisme geschonken heeft öf ons de materiële dingen heeit ver schaft als middel tot het verkrijgen van vollediger menselijke waarden". Met an dere woorden, de onderzoekers hebben zich afgevraagd: „Welk gebruik maakt het Amerikaanse volk van de geschon ken tijd en materiële dingen, welke hun de in de produktie heersende efficiency ter beschikking stelt?" Men kan de cultuur natuurlijk geen maatlat aanleggen, maar het is een hoopvol teken, dat steeds meer mensen een bezoek brengen aan de ongeveer Geschiedenis ireefde sterke banden (Van onze Londense correspondent) Nu de betrekkingen tussen Engeland en ons land in het mid delpunt der belangstelling hebben gestaan, is het misschien goed te herinneren^ aan de wijze waarop de twee overburen elkaar in de loop der historie hebben beïnvloed. Reeds ver terug In de Middeleeuwen vestigden zich handels- en ambachts lieden uit de Nederlanden in Enge land. Dit gebeurde reeds vóór de Nor- niandisclie verovering. De Engelse ko ning was een bondgenoot van Jacob van Artevelde, de Vlaamse rebel. In die dagen vond men Engelse hande laren in Dordrecht, Middelburg en Brugge, en Vlaamse en Nederlandse havenplaatsen. Er was een periode, waarin de Nederlanden op het gebied van de nijverheid een grote voor sprong bezaten op Engeland. In de 16de en vooral in de 17de en 18de eeuw, heeft Nederland een diep gaande invloed op Engeland uitge oefend. zowel economisch als cultureel. Handel en godsdienststrijd brachten de beide landen nauw tot elkaar in de 16de eeuw. Van alle buitenlandse invloe den was die van Nederland het sterkst. Het is geenszins een overdrijving te be weren, dat van 1600 tot 1750 Engeland met een aantal instellingen werd ver rijkt, waarbij die in Holland als voor beeld golden. Ook de Britse denkbeel den op het gebied van architectuur, kunst, wetenschap, landbouw, filosofie, theologie en het recht werden uit Ne derland beïnvloed. Overal werkt de Nederlandse activiteit door. Nieuwe methoden op het gebied van het bankwezen, geldcirculatie en assurantie, waren meestal aan de Ne derlandse ontleend. De eerste voorzitter van de Bank van Engeland was een Nederlander! Naar handelstand Het destijds zo machtige „Holland" droeg het zijne ertoe bij om Engeland van een landbouwstaat in een modern industrieel handelsland te veranderen. Veel werd er in dit opzicht tot stand gebracht tijdens de regering van stad houder Koning Willem III. die overi gens wegens zijn karakter in Engeland allerminst geliefd was. De Hollandse maritieme traditie overschaduwde soms- tijds de Engelse. Nederlandse onderne mingsgeest moest daarom noodzakelij ker wijze in botsing komen met de Britse. Juist wegens deze wedijver na men de Engelsen zoveel dingen over van de Nederlanders, die een tijdlang door Engelands inwendige troebelen, aan de spits lagen. Engelse nijverheid in East Anglia was praktisch geheel gebaseerd op Nederlandse ervaring. Met de toe neming van de welvaart onderging ook de Engelse architectuur een sterk Ne derlandse invloed, hetgeen aan de oost kust nog heden ten dage valt waar te nemen. Oud-Hollandse blauwe tegels werden bij ladingen naar Engeland verscheept en men treft ze nog alom aan. De tijdens de tachtigjarige oorlog naar Engeland overgekomen vluchtelin gen brachten grote welvaart. Zij waren pioniers in de textiel-, glas- en leder industrie. Er waren belangrijke Neder landse kolonies in Norwich. Colchester. Rye, Canterbury en Southampton. Dc wevers vestigden zich voornamelijk in Colchester en introduceerden baai en andere nieuwe stoffen in Engeland. Onder invloed van onze zeevaart zjjn er tal van Nederlandse woorden en uitdrukkingen in het Engels opgeno men. zoals jacht, sloep, schipper en boom. Maar de Britse nayver leidde ertoe, dat het woord „Dutch" een scheldwoord werd. Invloed in bouw De grootste Engelse bouwmeester Christopher Wren onderging de invloed van Jacob van Campen cn Hendrick de Keyser. met welke laatste hij bevriend was. Zyn assistent was een Nederlander, Willem Talman. Ook de betimmeringen van Wrens St. Paul's Kathedraal en van andere beroemde kerken in de City zijn door een Nederlander ontworpen Het toenemend gebruik van baksteen was een gevolg van Nederlandse in vloed. Ook bij de aanleg van de grote Engelse tuinen volgde men het Neder landse voorbeeld Droogleggingen en indijkingen aan de oostkust waren nagenoeg helemaal het werk van Hollanders. Men vindt in die streek nog altijd veel Nederlandse plaats- en persooonsnamen en er zijn ook nog steeds Nederlandse handelsfir ma's, die er een taak verrichten De Nederlandse waterbouwkundige Cornelis Vermuyden werd in de Britse adelstand verhuizen. Huizen in het „Holland-district" dragen nog vaak Ne derlandse namen. In onze gouden eeuw was de be langstelling voor onze Hollandse schil ders enorm. Sommigen waren bijzon der geliefd, zoals Albert Cuyp. wiens geheel collectie zich praktisch nog steeds in Engeland bevindt. Van Dyck werd hier hofschilder. Met Peter Lely en anderen legde hy de grondslag voor de Engelse school van portretschil ders. Er zyn waarschijnlijk meer Ne derlandse schilderijen in Engels par ticulier bezit dan waar ook ter wereld. Dit bleek enkel jaren geleden duidelijk bij de in Londen aan onze schilder kunst gewijde tentoonstelling. Erasmus en Grotius vooral, maar ook Huygens en Boerhaave deden hun in vloed in Engeland gelden. De naar ons land uitgeweken John Locke zétte omge keerd de geesten in beweging. Omgekeerd waaiden er ook veel ideeën van Engeland naar ons over. Met de pakketboten, die in Brielle aankwamen, weiden stapels Engelse boeken meege stuurd, die grif hun weg vonden. Be weerd wordt dat Vondel geïnspireerd werd door Miltons „Verloren Paradijs". De Hollandse „Spectator' van Justus van Effen volgde het gelijknamige En gelse blad na. Hij deed enorm veel om de Engelse literatuur in ons land be kendheid te geven. Overvleugeld Aan het einde van de 18de eeuw en gedurende de gehele 19de eeuw over vleugelde Engeland ons. Er kwam een einde aan ons intieme samengaan, ten koste van Nederland. Onmiskenbaar heerste er in die tijden bij ons diep wan trouwen ten opzichte van Enge land, waarvan misschien nog altijd iets is blijven hangen. Maar de nieuwe om standigheden hebben Engeland en Ne derland in onderlinge afhankelijkheid en Atlantisch en Europees deelgenoot schap weer tot elkaar gebracht In emo- I tioneel opzicht was dit reeds het geval 1 gedurende de donkere bezettingsjaren en de bevrijding. Wie, zoals wij, in Engeland woont, wordt bij een bezoek aan ons land ge troffen door tal van Engelse invloeden in het dagelijks leven in Nederland. Het zijn vaak kleine dingen, maar daarom niet minder kenmerkend. De zoute haring schijnt verdrongen te worden door de gebakken vis en patates frites (chips» en de gerookte haring of kipper deed zijn intrede. Madurcdam is kennelijk geïnspireerd op Engelse voor beelden. De steeds sterkere beoefening van de balletkunst krygt zeker een aansporing uit Engeland Met ziet in Nederland al vrouwen sigaretten op straat roken, iets dat in Engeland veel vuldig voorkomt. Zij doen tegenwoordig ook boodschappen met een rieten mandje aan de arm, zoals elke Engelse huis vrouw. Bij het verkeer is de Britse invloed opvallend. Onze treinen kregen de zelfde groene kleur van de Engelse van het zuidelijke net; de kleine naambordjes op de stations, gemak kelijk van de coupé's uit te lezen, zijn overgenomen uit Engeland. Onze zware solide fietsen kregen onder Britse invloed een lichtere toets. Dan zijn er de zebra's en knipperlichten, rechtstreeks uit Engeland geïmpor teerd. Ons onderwijs, ook het univer- itaire, ondergaat langzaam maar ze ter een Engelse invloed. 2500 musea, die het land telt in plaats van kaartjes te kópen voor de baseball wedstrijden, die algemeen als het popu lairste Amerikaanse tijdverdrijf worden beschouwd. Zeer opmerkelijk is ook dat het Newyorkse Museum voor Moderne Kunst ongeveer 60 procent van ziin uit gaven kan financieren met de ontvangen entrees, dat er 30 eerste-rangs symfonie orkesten ziin en nog ruim 600 andere orkesten samengesteld uit beroeps- ol semiberoeps-musici, dat on ruim 25.000 middelbare scholen en door 2300 vereni gingen de toneelkunst wordt beoefend en dat wel acht miljoen Amerikanen uit liefhebberij de schilderkunst beoefenen. Het is natuurlijk wel zo. dat uit deze cijfers wel een denkbeeld over de ver spreiding van de culturele activiteiten kan worden verkregen, maar dat ze niets zeggen over de kwaliteit of intensiteit er van. Ondanks de moeilijkheid zich daaromtrent een oordeel te vormen kon den de rapporteurs toch bepaalde aan wijzingen hiervoor vaststellen. Een daar van is het enthousiasme, waarmee de produkten van het Amerikaanse artis tieke leven en van het genie der kunste naars niet alleen in de Ver. Staten zelf, maar ook daar buiten zijn ontvangen. Minder gelijkvormigheid Een andere aanwijzing, die niettemin van grote betekenis is, wordt door de rapporteurs gezien in het feit, dat de Amerikaanse kunstenaar een steeds gro tere persoonlijkheid in opvatting en prestatie toont en dit zou getuigen van de culturele rijping van een land. dat lange jaren bekend stond als de smelt- pot van de wereld. Nieuwe immigranten maken altijd eerst een periode door. waarin aanpassing een allesbeheersende kwestie is. In hun verlangen zich aan de gekozen omgeving aan te passen, streven personen en gezinnen er doorgaans naar de heersende tendenzen over te nemen en voor alles niet „anders" te schijnen. Maar na een allereerste aanpassing vermindert de drang naar gelijkvormig heid en neemt de zucht naar uitdruk king van de eigen innerlijke gevoelens toe - 'n ontwikkeling die duidelijk in de culturele tendenzen tot uiting komt en De Oostenrijkse ambassadeur dr. C. Afuhs, die gisteren de Linnaeus- hof te Bennebroek opende, bekijkt me tde vijfjarige Henkie Roozen enkele van de nog schaarse, bloei- ende tulpen. Rechts de voorzitter van Linnaeushof, de heer Roozen. als zodanig een veelbelovend verschijn sel is. Max Lerner heeft in zijn prachtig werk .America as a civilization opge merkt, dat Amerika een teschaving „volgens erfrecht' heeft ontwikkeld en dit wordt door de rapporteurs volledig beaamd, want. zo zeggen zij. wat eer tijds „groepen van verschillende na tionale afkomst" waren, hebben zich over het land verspreid en doen door persoonlijke prestaties hun culturele in vloed overal gelden. Tijdens het gehele onderzoek richtten de deskundigen hun aandacht niet al leen op de cuturele belangen, maar cok op de tendens er van; ook hier was een rijpingsproces waar te nemen. Neem bijv. het lezen van serieuze boeken of het luisteren naar serieuze muziek. Vroe ger was het altijd een gering percentage van de bevolking, dat zich hiervoor in teresseerde. Het belangrijke feit doet zich echter thans in de Ver. Staten veer. dat die minderheid toeneemt en dit blijkt duidelijk uit de steeds toenemende verkoop van boeken, het stijgend con certbezoek en de elk jaar grotere ver koop van grammofoonplaten met se' rieuze muziek. De bloei van het culturele leven blijkt niet minder uit de omvang en de diepte van het onderwijs aan universiteiten en colleges, bovendien heeft de beoefening van de vrije kunsten aan deze onder wijsinstellingen steeds belangrijker vor men aangenomen. Voorts is de Ameri kaanse bijdrage op het gebied der poë zie. de romankunst, schilderkunst, mu ziek en filosofie heden ten dagen beter dan ooit in het verleden. Tenslotte zijn de rapporteurs tot de volgende - bescheiden - conclusie geko men: Een zeer groot aantal Amerikanen genieten de vruchten van ..het huwelijk van het kapitalisme met de democratie, dat het volk in brede lagen toegankelijk heeft gemaakt voor een grote overvloed van culturele waarden en het de vrijheid heeft gegeven daarvan al dan niet ge bruik te maken Universiteiten, con certzalen. theaters, musea en kunstin stellingen zijn op in het oog lopende wijze toegenomen en de vrije tijd, waar van voorheen slechts de bevoorrechten het monopolie schenen te hebben is ge meengoed geworden. Hij iras tegenstander van Gomoelka (Van onze Weense correspondent) „De centrale zuiveringsraad van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij heeft een stemmig besloten Stefan Matuszewski als voorzitter van deze commissie af te zetten en hem tevens als lid van het bestuur uit te sluiten", aldus Radio Warschau. Na Klosiewics is nu ook de tweede zeer vooraanstaande Stalinist in Polen op dood spoor gezet. Hij speelde jarenlang een leidende rol in de „Vereniging tot bevordering van de Pools-Sovjetische vriendschap", waardoor hü het vertrouwen van Moskou en van de hoogste partyfunctionarissen in de Sovjet-Unie genoot. Tot aan de val van Molotof en Malenkof behoorde hy tot de Poolse Stalinisten, die in hun politieke werkzaamheid op de welwillende steun van regering en partij in Moskou konden rekenen. Terwyl Gomoelka zich zoveel mogelijk by de nieuwe koers van Kroe4jtsjef aansloot, bleef Matuszewski zyn tegenstander en bestreed de opvatting dat Polen een „eigen weg" naar het socialisme kon volgen. gaat Premier omzichtig en tactisch te werk Daarom verzette Matuszewski zich te gen de politieke en economische hervor mingen die na de gebeurtenissen in ok tober 1956 werden doorgevoerd. Volgens het tijdschrift van de democratische Poolse schrijvers ..Nowa Kultura" is hij de „nestor" van de Stalinistische rich ting in de communistische partij van Polen. Hij beschouwde het als een on geluk. dat Gomoelka de leiding van de partij overnam. Daarom verklaarde hij ook: „Wanneer er geen verschijnselen van verval in de Vereniging tot bevor dering van de Pools-Sovjetische vriend schap waren geweest, zouden ons de tra gische gebeurtenissen van het jaar 1956 gespaard zijn gebleven - ik bedoel de gebeurtenissen in Posen en elders". Na de opstand in oktober 1956, die Gomoelka niet alleen wist te bedwingen, maar ook tot zijn eigen voordeel uit te buiten, verloren de Stalinisten lang zaam hun overmacht, vooral door het vertrek van de Russische maarschalk Rokossofski en de nationalisatie van het Omgekeerd dienen onze moderne P°,°'se l**eer onder leiding van Gomoel- utowegen. speciaal die in Rotterdam. 1 a s aanhanger, generaal M. Spychalski •Is schoolvoorbeeld voor de Engelsen Matuszewski was bovendien een felle n op sportgebied droegen wy sinds de anti-semiet, die graag had gezien dat dc lorlog korfbal bij als aanwinst voor party van alle joodse functionarissen en 'iet toch al zo ryke Engelse sport- leden waren gezuiverd. .Met dc andere leven. I Stalinisten richtte hij zyn haat tegen de joden en tevens tegen de Duitsers in het land, maar nooit tegen de Russen. Vooral de haat tegen de joden gebruikte hij als uitlaatklep voor de ontevreden heid onder het volk. Nu Matuszewski eindelijk is afgezet, wordt het .duidelijk hoe omzichtig en tactisch Gomoelka te werk gaat. Na zyn overwinning in oktober 1956 schakelde hij zijn Stalinistische tegenstanders niet geheel uit. maar liet hen op minder voorname posten. Na anderhalf jaar is hij er echter toe overgegaan om eerst Klosiewics. het gehate hoofd van de Poolse vakbonden en tevens waarne mend minister voor Arbeid en Sociale Verzorging, aan de dijk te zetten En nu volgt Matuszewski. die als lid van de centrale zuiveringscommissie werd verwijderd. Blijkbaar voelt Go moelka zich sterk genoeg voor een der gelijk optreden. In vroegere jaren zou dat zeker niet door Moskou zyn geac cepteerd. Gomoelka weet dat Kroesjtief daar nog altijd de sterke man i- Hm speelt een noodzakelijk, maar gevaarli k spel. want niemand kan ?eggen of de koers misschien toch nog zal veranderen. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Eelco. zn van A. F. Leemans en Fr W. Boschma. Ondertrouwd H Hoeben 36 jaar en B. C van Eeden. 37 Jaar; Th F W Warmcn- hoven. 25 Jaar en Th M van Seggelen 23 Jaar; J B W Geerllngh. 23 Jaar en M. P Heemskerk. 2öjaar Overleden Th. F. Derriks. 72 jaar; J.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15